Šta je novo?

Cene nekretnina

Što, da neš' možda priznati nešto ili daleko bilo korigovati nešto?

Pa tebi je džabe bilo šta pričati. Ti si ubeđen da će ti glava eksplodirati ako ikad išta promeniš. Što bih onda traćio vreme na to.
A i u krajnjem slučaju, uvek mož' da mi izvrneš reči ako ti nešto ne bude po volji. I da ovde na forumu prođeš nekažnjeno za to. Tako da msm koja je onda poenta.

Sve je u savršenom redu. Divlje gradnje i kršenja propisa ima tek u tragovima. Mrtva slova na papiru su dokaz da je ovde sve bolje i bolje. Zahtev za dozvolu je isto što i dobijena dozvola. Beograd je fantastično mesto za život. Iz godine u godinu sve bolje. Birokratija je brza i efikasna. Državni organi korektni i predani svom poslu. Cene kvadrata i nameti treba da budu još veći. (ovo poslednje je tebi ključno, znam)
 
Poslednja izmena:
Ok brate, al kad si vec tako angazovan oko kacenja reportaza i predlaganja resenja bilo bi ok da se upoznas sa bar osnovnim nacinima za pracenje tih procedura za cije si krsenje zabrinut.

Ovako ce te i tamo gde treba shvatiti kao i ja sada, kao nekoga ko mnogo prica a malo zna.
 
Ti se upoznaj sa procedurama i živi u brojkama, statistikama i bajkama. Ja se bavim stanjem na terenu. I rešavam ih kako znam i umem. Sigurno neću da čekam tvoje CEOPe, agencije, PRove i SNSove da mi rešavaju to kad su se već pokazali X puta. Da se neko uzda u te vaše bajke, pomislio bi da je Beograd neki raj.

Dalje, u tvojoj glavi ti si jedini na svetu koji zna bilo šta, tako da me uopšte ne tangira kako ćeš me shvatiti. A još me manje tangira kako će me shvatiti osoba koja o Beogradu zna manje nego stranci.
 
Nigde ne tvrdim da je Beograd raj na zemlji. Trudim se da se izrazavam precizno, i nigde tako nesto nisam napisao.

Na jedan vrlo jednostavan nacin, koji bi verujem i deci od 10 godina bio jasan sam objasnio sta sam mislio ali ti se i dalje svadjas sa izmisljenim protivnikom. Zato ti kazem, udahni duboko, malo manje misli sta ces novo da iskucas a malo vise citaj to na sta odgovaras.

Jedino ako zaista nisi razumeo, onda stvarno ne znam kako jednostavnije, eventualno nekim krejonima da ti crtam.


I po peti put, govorio sam konkretno o aktivnim i skoro zavrsenim projektima a dobio linkove o nelegalizovanim objektima gradjenim pre 2015. o kojima smo ovde raspravljali uzduz i popreko odavno.

Ako je divlja gradnja u 'ogromnom procentu', s obzirom da je aktivno par stotina gradilista u gradu trenutno trebalo bi da ima i stotine primera, a dobio sam jedan. I da se razumemo, divlja gradnja je ono sto se radi bez dozvole, ne ono sto ima dozvolu ali vi mislite da nesto tu nije kako treba. Ako je nesto dobilo dozvolu a ne ispunjava propise to je druga vrsta problema, ali nije divlja gradnja. Kada bi i vi bili malo precizniji sa terminima koje koristite mozda i ne bi dolazilo do ovoliko nesporazuma.

Sigurno da se moze naci neki primer, ali tesko da je 'ogroman procenat'. Pogotovo kada se uporedi sa stanjem od pre notara, ceop-a, ekatastra, uplata iskljucivo preko racuna itd. Nije Svajcarska ali je osetan napredak.
Ako Mile mesar iz SNS-a sredi dozvolu izvrgavajući ruglu zakon to je de fakto divlja gradnja. Bukvalno ti je dat primer gde inspektor donese rešenje da se ruši, i nikom ništa i to na NBG i sad treba da pričamo o dozvolama i da ti navodimo primer iz Mirijeva jel? :)
 
Ako Mile mesar iz SNS-a sredi dozvolu izvrgavajući ruglu zakon to je de fakto divlja gradnja. Bukvalno ti je dat primer gde inspektor donese rešenje da se ruši, i nikom ništa i to na NBG i sad treba da pričamo o dozvolama i da ti navodimo primer iz Mirijeva jel? :)

Da citiram sam sebe posto stvarno smara da ponavljam sve 5 puta:

Ako je divlja gradnja u 'ogromnom procentu', s obzirom da je aktivno par stotina gradilista u gradu trenutno trebalo bi da ima i stotine primera, a dobio sam jedan. I da se razumemo, divlja gradnja je ono sto se radi bez dozvole, ne ono sto ima dozvolu ali vi mislite da nesto tu nije kako treba. Ako je nesto dobilo dozvolu a ne ispunjava propise to je druga vrsta problema, ali nije divlja gradnja. Kada bi i vi bili malo precizniji sa terminima koje koristite mozda i ne bi dolazilo do ovoliko nesporazuma.

Sigurno da se moze naci neki primer, ali tesko da je 'ogroman procenat'. Pogotovo kada se uporedi sa stanjem od pre notara, ceop-a, ekatastra, uplata iskljucivo preko racuna itd. Nije Svajcarska ali je osetan napredak.
 
Dete od mojih poznanika, kao mali otisao u Bec sa roditeljima, zavrsio neku visu skolu tamo, plata mu je izmedju 2500 i 3000 evra, pre godinu dana je kupio stan na kredit u blizini onog gde je ziveo sa roditeljima u delu grada Favoriten, blizu Kike, ko zna grad,. Cena je bila 2200 evra/m2. U pitanju je starogradnja, potpuno renoviran stan, s novom kuhinjom i plakarima. 95m2. Kad pricamo i ceni nekretina u Beogradu, ja uvek polazim od kvaliteta zivota u Beogradu i u Srbiji, i poredim to sa Becom.
Beograd / Bec
nizak standard / srednji standard
smog, zagadjenje / cist vazduh
neuredjenost novogradnje / cakum pakum novogradnja i lepo odrzavana starogradnja
dosta zelenila / malo i sve manje zelenila
ima metro / mozda ce imati polukoristan metro
dobar gradski prevoz / los gradski prevoz
investira se u povecanje kvaliteta zivota / investira se radii zarade investirora i pogorsava se kvalitet zivota
sirina i veliki trgovi / zgrada do zgrade, i zgrade do ulice, sve ono sto je bilo uvuceno od ulice u Titovo vreme se popunjava zgradama umesto da ostane zelenilo ili bar prizemni trgovacki objekti
nedostatak parking nesta, parkiranje po trotoarima, nemogucnost prolaska sa decijim kolicima / sve normalno
raspale ulice, utisnuti sahtovi, divlje parkiranje (jer drugacije i ne moze)

niz se moze nastaviti u nedogled,.. kome se svidja sta se desava u Beogradu u zadnjoj deceniji onda taj ima problem u glavi
 
Da citiram sam sebe posto stvarno smara da ponavljam sve 5 puta:
Nešto ako zvanično ima dozvolu ne znači da nije divlje. Neke stvari su legalne ali nisu legitimne.
Pravljenje zgrada bez poštovanja urbanističkog plana i neke zdrave logike može biti divlje iako postoje zvanične dozvole. Ako deo grada liči na favelu i Bangladeš šta je to nego divlje?
 
Čitajući ovih par stranica čovek sa strane bi stekao utisak da je život u Beogradu skoro užas, i verovatno ne bi mnogo pogrešio. Svi mi koji u njemu živimo to osećamo,
sve više srećem poznanika koji žele da odu iz njega, makar i u predgrađe!
Inače važeći planovi za veliku većinu lokacija kod novogradnje je 1,1 park.mesta po stanu a ne 1,6 ili 1,7, to su i dalje samo
lepe želje. Na 10 stanova je potrebno 11 parking mesta. Takođe širina hodnika je minimum 1,4m i nisam baš čuo da je neko radio ispod
toga, iako je po meni bar 1,5m potrebno
Vezano za parking bio je jedan sjajan predlog na drugoj temi gde čovek predlaže da grad otkupi (umesto investitora) svaku 4-5-6 parcelu ili slično, i umesto
zgrade tu napravi parking na nekoliko podzemnih etaža, koji bi se izdavanjem lokalnim stanarima veoma brzo isplatio, a u isto vreme na površini
bi se uradila mala zelena površina, parkić od 3-4-5 ari.
Jedino bi tada Beograd zaličio na nešto, ovako se sve pretvara u kanjončine, gde ni vazduh ne može da prođe kako treba a kamoli auto ili žena sa detetom...!

Ali dok god preovladava mišljenje LOKACIJA-LOKACIJA-LOKACIJA tako će nam i biti...
 
Dete od mojih poznanika, kao mali otisao u Bec sa roditeljima, zavrsio neku visu skolu tamo, plata mu je izmedju 2500 i 3000 evra, pre godinu dana je kupio stan na kredit u blizini onog gde je ziveo sa roditeljima u delu grada Favoriten, blizu Kike, ko zna grad,. Cena je bila 2200 evra/m2. U pitanju je starogradnja, potpuno renoviran stan, s novom kuhinjom i plakarima. 95m2. Kad pricamo i ceni nekretina u Beogradu, ja uvek polazim od kvaliteta zivota u Beogradu i u Srbiji, i poredim to sa Becom.
Beograd / Bec
nizak standard / srednji standard
smog, zagadjenje / cist vazduh
neuredjenost novogradnje / cakum pakum novogradnja i lepo odrzavana starogradnja
dosta zelenila / malo i sve manje zelenila
ima metro / mozda ce imati polukoristan metro
dobar gradski prevoz / los gradski prevoz
investira se u povecanje kvaliteta zivota / investira se radii zarade investirora i pogorsava se kvalitet zivota
sirina i veliki trgovi / zgrada do zgrade, i zgrade do ulice, sve ono sto je bilo uvuceno od ulice u Titovo vreme se popunjava zgradama umesto da ostane zelenilo ili bar prizemni trgovacki objekti
nedostatak parking nesta, parkiranje po trotoarima, nemogucnost prolaska sa decijim kolicima / sve normalno
raspale ulice, utisnuti sahtovi, divlje parkiranje (jer drugacije i ne moze)

niz se moze nastaviti u nedogled,.. kome se svidja sta se desava u Beogradu u zadnjoj deceniji onda taj ima problem u glavi
Sve to stoji ali mesta gde to vazi su i do 4 puta skuplja u Becu od uporedivih mesta u Bg-u.

Sto se Favoritena tice, bas raj na zemlji: https://austriancareer.at/blog/bad-...worst-districts-to-stay-or-to-live-in-vienna/
 
Provociraš namerno ljude ovde pojedinačno da ti daju primere? Jel to treba?

E, to je ta zgrada za koju sam čuo da nema papire.

Po meni, osim vlasti koje ne rade svoj posao, jednako su mi krivi i ljudi koji su spremni da kupuju u takvim objektima. Mislim da je glavni razlog što je devedesetih sve išlo, i mnogi ljudi i sada razmišljaju, ma nema veze što nema papire, neće da se ruši, daj da ja kupim, rešiće se to.

Jedini način da se to reši je da vlast odluči da sruši neku takvu novogradnju, ma koliko velika bila i onda će i investitori i kupci takvih stanova da se ohlade. Svi znamo da se to neće lako desiti, ali realno ipak ima velikog pomaka u odnosu na pre deset-dvadeset godina.
 
Nešto ako zvanično ima dozvolu ne znači da nije divlje. Neke stvari su legalne ali nisu legitimne.
Pravljenje zgrada bez poštovanja urbanističkog plana i neke zdrave logike može biti divlje iako postoje zvanične dozvole. Ako deo grada liči na favelu i Bangladeš šta je to nego divlje?
Znaci sirimo definiciju divlje gradnje tako da je sve sto ne ispunjava neke nase pausalne ocene 'zdrave logike' divlja gradnja? Ok.

Jedini delovi grada koji lice na favele su nehigijenska naselja. Za novogradnje, cak i one iz najgoreg perioda bi se to tesko moglo reci. Ja ne znam dal je pola vas videlo bar sliku favele ili bangladeskih slamova kad ih tako lako upotrebljava kao komparative?
 
Vlast nikada nece srusiti nesto ako postoji mogucnost da vlasnik tog necega potplati vlast.

Sada planiraju da u okviru linijskog parka sagrade jos 5-6 stambenih blokova kao sto je uzas koed Bek-a.
Naravno, oni su dali smao broj stanova, ali podelite to sa velicinom Beka i videcete.

Mislim da je zivot u Beogradu odvratan.
Mi zivimo u njemu samo zato sto moramo.

Grad (by Goribor)

Gledam taj veliki grad
Kako u smradu tone
Ja sam samo jedan od monstruma
Koji tu živi

Gledamo se, srećemo
Razmenjujemo robu i novac
Ponekad pričamo
Za sve postoji ime i cena

Vec dugo sam bolestan
To spolja izgleda kao deo ulice
Iznutra - to je beskrajna linija
Samoće, straha i želje

Gledam taj veliki grad
Kako se budi
Kako u noći treperi i nestaje
Kako se prazni i puni
.
Po satima, godišnjim dobima
Gledam kako se menja
Preoblači iz kaputa i cipela
U majice i patike

Gledam kako se rađa, kako
Kako po grobljima umire
Gledam, gledam
Gledam taj veliki grad
Kako, kako u smradu tone
Gledam taj veliki grad
Kako u smradu tone
Gledam kako se kreće
U dugim, bučnim kolonama
Ja sam samo jedan od uhvaćenih
Tu i tako živim
Ja sam samo jedan od uhvaćenih
Tu i, tu i tako
Tu i tako živim
Gledam, gledam
Gledam taj veliki grad
Gledam taj veliki grad
Kako, kako u smradu tone
Ja, ja sam samo jedan od
Ja sam samo jedan od uhvaćenih
Tu i tako živim

 
E, to je ta zgrada za koju sam čuo da nema papire.

Po meni, osim vlasti koje ne rade svoj posao, jednako su mi krivi i ljudi koji su spremni da kupuju u takvim objektima. Mislim da je glavni razlog što je devedesetih sve išlo, i mnogi ljudi i sada razmišljaju, ma nema veze što nema papire, neće da se ruši, daj da ja kupim, rešiće se to.

Jedini način da se to reši je da vlast odluči da sruši neku takvu novogradnju, ma koliko velika bila i onda će i investitori i kupci takvih stanova da se ohlade. Svi znamo da se to neće lako desiti, ali realno ipak ima velikog pomaka u odnosu na pre deset-dvadeset godina.

To je ono sto tupim ovde dve stranice. Imali smo period gde se dizalo gde se htelo i kako se htelo, gde su se stanovi prodavali po dva tri puta, gde su investitori bezali sa parama bez zavrsavanja zgrade, gde se kupovalo za kes bez ikakve pravne garancije, gde su zgrade pocinjane a da se od starta znalo da ne mogu biti legalizovane itd. Gomila planiranih infrastrukturnih projekata po gradu stoji upravo jer ih koce objekti izgradjeni u to vreme.

Onog ko poredi to vreme i danas i kaze da se nista nije promenilo, ja ne mogu ozbiljno da shvatim. Kapiram da takvi ljudi ne mogu da predju preko tog srednjoskolskog shvatanja politike gde je trenutna vlast=drzava i priznavanje da se ista pomera na bolje je automatski jednako botovanju.
 
Znaci sirimo definiciju divlje gradnje tako da je sve sto ne ispunjava neke nase pausalne ocene 'zdrave logike' divlja gradnja? Ok.

Jedini delovi grada koji lice na favele su nehigijenska naselja. Za novogradnje, cak i one iz najgoreg perioda bi se to tesko moglo reci. Ja ne znam dal je pola vas videlo bar sliku favele ili bangladeskih slamova kad ih tako lako upotrebljava kao komparative?
Ukuca se na netu Bangladeš pa se ode u Zemun pa se uporedi, treba li da slikamo?

Da li je ispravno graditi zgradu kod toplane na Nbg? Ispred same toplane?
Ili novi projekat kod delta siti takodje u neposrednoj blizini dalekovoda?
Ili projekat u blizini Kalemegdana kojim se ugrožava kulturno blago zemlje?
 
Koji li je forumas odleteo? Videcemo koga nema neko vreme. Defke je za sad tu, vradovica nema;)


Cek sad, zar nismo mi agenti koji se predstavljaju kao gradjani, ne gradjani koji se predstavljaju kao agenti? :unsure:
 
Ukuca se na netu Bangladeš pa se ode u Zemun pa se uporedi, treba li da slikamo?

Da li je ispravno graditi zgradu kod toplane na Nbg? Ispred same toplane?
Ili novi projekat kod delta siti takodje u neposrednoj blizini dalekovoda?
Ili projekat u blizini Kalemegdana kojim se ugrožava kulturno blago zemlje?
Pa ukucaj Banglades i uporedi. Ako ti je isto onda sta znam, proveri to kod ocnog.

Ako mislis na Sakuru ili Lastsvice, pa i nisu bas ispred.
‘Ugrozavanje kulturnog blaga zemlje’ je onako dosta pompezna fraza. Covek bi pomislio da se ne znam sta radi, a u praksi imas mrvu zagradjen pogled na Dunav sa zidina (ako mislis na K-District). Nista nelegalno.
 
Defke, podsetio si me na slučaj koji sam imao devedesetih. Neka prevarantkinja nam je uzela robu i nestala. Naravno kupovala je duži period pre toga i proveravali smo je kod nekih ljudi, zajedničkih poznanika. ali izgleda da je bila takva klima da su ljudi sa takvim sklonostima krenuli da koriste priliku.

Posle nekoliko dana su do nas došla dva čoveka koje je prevarila. Jedan je bio kamiondžija kome nije platila nekoliko tura prevoza, a drugi je bio biznismen, kome je prodala stan, koji je već prodala par puta pre toga.

To prodavanje istog stana više puta je bila raširena pojava devedesetih. O zidanju zgrada gde ti padne na pamet, tek šta reći.
Mislim da su ovi ljudi koji govore sve najcrnje danas o Beogradu nekih mlađih godišta i da su devedesetih bili suviše klinci da bi uopšte shvatili koja je divljina tada vladala. Pogotovo period 1993-1995. Tada su nastali prvi milioni Miškovića, Beka itd, dok su neke velike društvene firme nestale u vihoru hiperinflacije. Setih se i ljudi koji su prodavali nekretnine na početku inflacije 1993 i postajali beskućnici.

I da dodam da onakvo naselje kao u Beču- Favoriten, ne postoji u Beogradu. Prednost Beograda. A videćemo koliko će biti čist vazduh u Beču ako prestane dotok plina iz Rusije.
 
Pa ukucaj Banglades i uporedi. Ako ti je isto onda sta znam, proveri to kod ocnog.

Ako mislis na Sakuru ili Lastsvice, pa i nisu bas ispred.
‘Ugrozavanje kulturnog blaga zemlje’ je onako dosta pompezna fraza. Covek bi pomislio da se ne znam sta radi, a u praksi imas mrvu zagradjen pogled na Dunav sa zidina (ako mislis na K-District). Nista nelegalno.
Ti si od onih koji bi uradili sve za novac. Klasičan preduzetnik investitora partijski opredeljen ali ne i ideološki. Ideologija nije ni bitna.
Ni u jednom trenutku ne givorim o ovim stbarima politički nego o dobrobiti grada i građana.

Kad se izmesti toplana onda se gradi- van pameti živeti u onakvom okruženju i ko je dao dozvole za ono.
Na savskom nasipu nije dozvoljena gradnja i tu nema kompromisa sem ako necemo da nam se ponovo desi Obrenovac- gde je struka???
Kalemegdan- javna rasprava, konsultovanje sa arheolozima, ko tebi daje za pravo da ti kažeš mrvica???

Još jednom kažem da se ne radi o politici i da kroz istoriju Zemuna se vidi sav nemar svih vlasti i ja tu ne pravim razliku među njima.
 
Vidim poredimo se sa Bečom hahaha. Je l' treba da kacimo "covek prebio zenu sa kerom u Zemunu", "mladic otrgao lanac zeni na Novom Beogradu", "pucnjava u kaficu na Novom Beogradu (lice poznato policiji)"?
 
Nista nelegalno oko K-distrikta sem stotine tekstova Krika, Birna i ostalih, kako smo samo neinformisani...

Sve po zakonu kada se u gradskim komisijama nalaze njihovi placenici
 
Ljudi, kakvih 2200 evra za kvadrat u Becu, o cemu pricate vi? Prosecna cena za pomenuti Favoriten je 6100 evra.
Najjeftiniji distrikt u Becu ima prosecnu cenu kvadrata od 5600 evra. Centar grada je 21800.
Nekretnine su nepristupacne i u poredjenju sa njihovim platama a porediti apsolutne iznose sa Beogradom je jednostavno smesno, narocito kad se pomene ‘prodati precenjen stan u Bg i kupiti na zapadu’ (a pritom je ocigledno da se pod zapadom misli na najrazvijenije evropske drzave).

 
Nisam bas tako iz mladje generacije, ali porediti se sa Becom je neumesno i drsko.
Potpuno se slažem. Neumesno je i drsko porediti kvart u kome su 46 posto migranti, i gde nije bezbedno šetati da ne bi bili opljačkani, silovani i slično sa Beogradom u kome ne postoji tako nešto. U Evropi ima sve više takvih delova grada. Koliko puta nezadovoljni migranti poreklom iz Trećeg sveta napravili haos u gradu tipa masovnog paljenja automobila. Bilo u Parizu više puta, u Švedskoj i slično.

Evo, u Parizu je to postala tradicija. Novogodišnje paljenje automobila. https://www.bbc.com/news/world-europe-59847372

874 zapaljena automobila zadnji put. To je evropski standard koji Beograd, nadam se, nikada neće dostići.

Mlađi ne pamte devedesete, a stariji žive u prošlosti kada su Pariz i Beč zaista bili mesta za ugled. Bilo nekad.
 
Vrh