Šta je novo?

Cene nekretnina

Uglavnom su iste cene na oglasima koje su i bile krajem 2021. godine. Zašto li samo ljudska psiha voli tračeve i bombastične informacije.. Tome šta je jedan id*** uradio na tom oglasu ne treba pridavati značaj jer nije relevatno u odnosu na celo tržište.
 
Uglavnom su iste cene na oglasima koje su i bile krajem 2021. godine. Zašto li samo ljudska psiha voli tračeve i bombastične informacije.. Tome šta je jedan id*** uradio na tom oglasu ne treba pridavati značaj jer nije relevatno u odnosu na celo tržište.
Mozda u BG, u NS su rasle tokom 2021., pa se stabilizovale onda u 2022. opet pocele nenormalno da rastu, i nije jedan oglas vec gotovo svi. Mozes pogledati i na vecini sajtova prosek po mesecima. Ono sto je zanimljivo je da je prodaja opala, a cene jos idu gore - dosta stanova koji su nor pre 3 meseca bili 180-190 sada su 220-240k. Ja imam novca za kupovinu stana, i treba mi stan, ali nisam lud da u ovom trenutku kupujem - sagradicu si novu kucu na placu koji vec imam, a stan kupujem tek kada cene budu realne. Poznajem i ljude koji imaju dosta vise novca od mene i planirali su uzimati bolji/veci stan - odustali su… Jednostavno mi nije jasno ko jos kupuje te stanove.
O agencijama nemam reci, sem cistu zelju da propadnu - znam stanove od investitora i tacne cene - npr za stanove od 200k agencije na tu cenu nadodaju 50-100k u zavisnosti od stana i kazu tipa dodatna provizija za agenciju od 2-5% da se plati, a da je to u oglasu cena kao kod investitora. Takodje lazu o investitorima - par puta nisam uspeo naci investitora dok nisam otisao sa agencijom da pigledam stanove u izgradnji “pouzdanih investitora” - ti investitori cesto budu napljuvani svuda, a neke od tih zgrada stoje tako vec godinama, tako da verujem da ce sve te agencije vremenom da odu u 3 lepe a da ce ih zameniti samo jedna koja vec postoji i jako je dobra (ne zelim da se shvati kao reklama pa necu da pisem koja).

Sumarum - cene su nerealno visoke, balon ce puci, agencije nenormalno lazu (a moraju da shvate da zive od kupaca, ne samo od prodavaca)…
 


"Ovih mesec dana imamo mnogo slabiju realiziaciju, ali to ne znači da će se tako nastaviti, a do smanjenja cena u ovom trenutku neće doći, a da li će kasnije to biti, videćemo“,
 
U toku je opšti hohštapelraj i profiterstvo na svim nivoima i u svim oblicima, širom sveta. Falična moderna ekonomija i globalistički kapitalizam posebno pogoduju tome, jer je lako iskonstruisati i prodati priču masama da sve ima veze sa svime, te da sve treba da poskupi. A i inflacija se nameće kao nešto dobro. Crnči i crkavaj narode i radi sve više i više za sve manje i manje, dok se odabrani bogate i maste još više. Tu su i korporativna plaćenička glasila da podmažu još malo.
c63.jpg
 
Interesantno, to je prva vest gde neko pominje zastoj u prodaji. Na rgz se ne vidi ali kupoprodaja se pojavljuje na rgz tek kada se potpise ugovor a to moze biti i par meseci nakon sto se kupac i prodavac dogovore o kupovini. Pogotovo kod novogradnji gde se predugovor potpisuje i preko godinu dana pre ugovora.

Za sveze stanje moramo da se oslanjamo na anegdote a to je sve dosta sareno.

Cini mi se da dosta najavljenih projekata odlaze pocetak iako su vec digli cene za 20% zbog skoka cena materijala. Kapiram da sa marzama koje imaju sa tim povecanjem vise nego pokrivaju ta poskupljenja al mozda se boje da ce cene ici jos gore. Svakako da obustavljanje gradnje, ako do njega dodje, nije dobro za kupce na kraju, ma koliko mu se neki sa strane radovali.

Sto se iznajmljivanja tice, pisao sam vec, stanje stvarno jeste jezivo kao sto se govori. Videcemo da li ce se sa zavrsetkom rata (koji doduse nije jos ni u najavi) doci i do masovnog praznjenja stanova. U par stanova koje sam gledao su vec bili Rusi/Ukrajinci par meseci pa su otisli dalje. Isto tako su mi zauzeli ispred nosa jedan za koji se potpisivao ugovor na min godinu dana, tako da nisu svi tu bas kratkorocno. Srecom, za poslednji stan je stanodavac ispao patriota i dao prednost meni a ne Sergeju, pa je sva prilika da necu prenositi vesti sa terena vise.
 
Ja tražim plac na obodu grada i ponuda je baš očajna, mogao bih reći i kriminalna. Proverio sam preko 20 parcela u DUP-u (tamo gde ima) i sve su imale ozbiljnu manu od toga da nemaju dovljnu širinu ili izlaz na ulicu, da je aktivno klizište ili je tu predviđena zelena površina, škola itd. Pored toga standardni problem je što zemljište nije isparcelisano sa desetak suvlasnika što gradnju čini gotovo nemogućom.
Zbog gore navedenog obavezno treba tražiti informacije o lokaciji iz katastra pre bilo kakve kupovine...
 
Kako stvari stoje doćiće do nečega - ili nekog sloma tržišta, ili bankrota stečaja investitora ili zastoja.. nešto će se desiti na srpskom tržištu do kraja godine.

Ako je tačno materijal da je toliko poskupeo neko mora da podnese taj gubitak- kompanije, građani, država koja je i ovako prenapregnuta.. priča se o uvozu uglja sa KIM jer očigledno je pitanje kako ćemo dočekati zimu.

Građani kao kupci su negde i sa ovim cenama 2k eur/m2 na nekom svom maksimumu (to su i bolje stojeći kupci koji prihoduju i npr 1,5-2k eur mesečno a da ne pričamo o većini od 500eur mesečno).. Uz iste plate suludo je očekivati da će neko da uzme kvadrat od 3 i 4k eur/m2. Pa to znači umesto otplate od 20 godina da otplaćuje 50 godina.. pa to ni banke neće finansirati jer pitanje je ovaj hoće li biti živ tada. Pa to se ne isplati ni bankama ni investitorima ni kupcima. Koliko ovi neekonomski kupci o kojima se priča mogu da guraju i da li se i njima isplati kupovina pa da izvuku keš prodaja uz diskont od npr 50%.. to sad ostaje kao pitanje verovatno ne ali vrlo je upitno da li će ikome ova finansijska konstrukcija biti isplativa.

Ako do toga dođe samo na srpskom tržištu možda treba iskoristiti momenat od strane mlađe generacije i otpaliti odavde ako može da se konvertuje stan u Bg sa stanovima negde na zapadu.. Kanadi Australiji Nemačkoj i sl.
 
Poslednja izmena:


"Ovih mesec dana imamo mnogo slabiju realiziaciju, ali to ne znači da će se tako nastaviti, a do smanjenja cena u ovom trenutku neće doći, a da li će kasnije to biti, videćemo“,

Naravno da je usporila realizacija kada su svi kupci otisli u grcku da se odmore i usput kupe po nekretninu (link). Hahahaha masina za subliminalne poruke ne staje. Samo nekretnine, nekretnine, nekretnine... 2000, 3000, 4000, 5000... kvadrat. Ko ne kupi sada sledece godine 10 000 evra kvadrat hahahahahaha ;)

Ja tražim plac na obodu grada i ponuda je baš očajna, mogao bih reći i kriminalna. Proverio sam preko 20 parcela u DUP-u (tamo gde ima) i sve su imale ozbiljnu manu od toga da nemaju dovljnu širinu ili izlaz na ulicu, da je aktivno klizište ili je tu predviđena zelena površina, škola itd. Pored toga standardni problem je što zemljište nije isparcelisano sa desetak suvlasnika što gradnju čini gotovo nemogućom.
Zbog gore navedenog obavezno treba tražiti informacije o lokaciji iz katastra pre bilo kakve kupovine...

Ubaci u jednacinu da plac mora da ima prikljucak za kanalizaciju i naci ces ga nikad u ovoj zemlji. Neko vreme sam i ja gledao i batalio.
 
Kanalizacija se bar može rešiti izgradnjom septičke jame. Poenta je da ljudi svesno prodaju placeve na kojima nije moguće graditi ili je to jako teško izvodljivo za relativno velike cifre...
 
Kako stvari stoje doćiće do nečega - ili nekog sloma tržišta, ili bankrota stečaja investitora ili zastoja.. nešto će se desiti na srpskom tržištu do kraja godine.

Ako je tačno materijal da je toliko poskupeo neko mora da podnese taj gubitak- kompanije, građani, država koja je i ovako prenapregnuta.. priča se o uvozu uglja sa KIM jer očigledno je pitanje kako ćemo dočekati zimu.

Građani kao kupci su negde i sa ovim cenama 2k eur/m2 na nekom svom maksimumu (to su i bolje stojeći kupci koji prihoduju i npr 1,5-2k eur mesečno a da ne pričamo o većini od 500eur mesečno).. Uz iste plate suludo je očekivati da će neko da uzme kvadrat od 3 i 4k eur/m2. Pa to znači umesto otplate od 20 godina da otplaćuje 50 godina.. pa to ni banke neće finansirati jer pitanje je ovaj hoće li biti živ tada. Pa to se ne isplati ni bankama ni investitorima ni kupcima. Koliko ovi neekonomski kupci o kojima se priča mogu da guraju i da li se i njima isplati kupovina pa da izvuku keš prodaja uz diskont od npr 50%.. to sad ostaje kao pitanje verovatno ne ali vrlo je upitno da li će ikome ova finansijska konstrukcija biti isplativa.

Ako do toga dođe samo na srpskom tržištu možda treba iskoristiti momenat od strane mlađe generacije i otpaliti odavde ako može da se konvertuje stan u Bg sa stanovima negde na zapadu.. Kanadi Australiji Nemačkoj i sl.
Cena zidanja je poskupela barem 50% od početka godine i to samo zbog materijala. Koliko sam informisan, investitori koji nisu krenuli u projekte sada čekaju da se ludilo oko materijala stabilizuje. Onaj ko je započeo projekat žuri da završi jer ima obaveze prema bankama i kupcima. Što se ponude u novogradnji tiče očekujem da to rezultuje smanjenom ponudom.

S druge strane sveopšta inflacija i kriza snizice dodatno kupovnu moć, kamate na kredite skaču tako da i taj izvor presušuje, očito da će i tražnja da se smanji.

Sad je pitanje u kom obimu će da se smanji ponuda novogradnje a u kom obimu će se smanjiti potražnja za novogradnjom.

Očekivao bih da ludilo cena starogradnje stane uskoro i da te cene padnu. U kom procentu, nemam ideju niti osnovu za ikakvu prognozu.

I dalje ne očekujem da će se bilo kakvi stanovi prodavati za tepsiju bureka.

Sent from my DN2103 using Tapatalk
 
Koliko sam informisan, investitori koji nisu krenuli u projekte sada čekaju da se ludilo oko materijala stabilizuje. Onaj ko je započeo projekat žuri da završi jer ima obaveze prema bankama i kupcima
Ekonomija ne funkcioniše tako e ja ću sada da stanem da gradim. Te kompanije koje posluju ne mogu da zaustave svoje procese pa da sačekaju da oluja prođe. Oni imaju u svojim bilansima obaveze imaju neke zalihe očekuju porudžbine imaju pravnu obavezu da završe započeto zatim obaveze prema bankama.. Dakle firma koja ima novca će istrpeti gubitak a koja nema će biti u problemu i može da ode u stečaj i da ne završi započeto.
Opet ako je to 50% rast cene izgradnje i ako se to prevali na kupca mislim da je tržište jako plitko i da to ne može da iznese ni u snu.. kvadrat treba da košta onda koliko 3000 evra? Nema šanse da će neko to kupiti.. ako bude moguće prodati staru gradnju po toj ceni i kupiti nešto na zapadu imaćemo masovan odliv mozgova ka zapadnoj Evropi. Jedino kategorija neekonomskih kupaca koja kupuje da bi prodala uz diskont.. mada i njima to može biti neisplativo.
 
Znak minus na Srpskim digitronima izgleda da ne radi,
Primer je pad cene gvozdja na svetskoj berzi,
Kada se poveca cena na berzi nasi trgovci malte ne trenutno usvajaju nove cene a kada ta ista cena pada u dugorocnom periodu nema korekcija i smanjenja,,,

 
Do usporavanja prodaje doslo je po mojim saznanjima u USA i u Holandiji.
Zasto ne i u Srbiji?
Ionako se sve fiansira sa istog izvora koji presusuje.
FED je u dilemi, borba protiv inflacije koja ce izazvati recesiju ili dalje stampanje.
Sad su malo zavrnuli slavinu, EURIBOR ide gore.

Housing bubble u USA je sada vec osiguran, zasto ne i kod nas?
MIslim da svako koje pred dilemom da mora da uzme kredit i postane kreditni rob da bi kupio stan u jednom gradu koji pola godine smrdi na kancerogene materijal, gde je prevoz los i zivot nikakav, bolje da se seli. Bilo na americki Srednji Zapad ili u Rusiju ili neko egzoticnije mesto.
Evropa je passe, finito.

Housing horror on the horizon​

 
Poslednja izmena:
Pa i 2008 je trebalo neko vreme da kod nas pocne da se oseca pad. Dno smo dotakli tek 2014. kad su se ta veca trzista odavno oporavila.

Sto se seljenja tice, pre bih preporucio selidbu onome ko smatra da je zivot u Bg nikakav. Taman da spuste cene za nas koji ostajemo.

Edit: Clanak je pod paywall-om
 
Poslednja izmena:
Evo malo svezih vesti.


 
Kada je krenula SEKA u septembru 2008 kod nas su cene bile na vrhuncu i prodaja je išla još koji mesec. Početkom 2009. prodaja je znatno pala, ali su se cene držale još pola godine, a do početka 2010 je bio blagi pad. Do kraja 2010 su ozbiljno pale i nastavile su ozbiljno da padaju sve do 2012. Do 2014 opet blagi pad. Pad nije bio isti u svim delovima grada. Recimo od novogradnje su teško stradali stanovi kod Arene i više nisu imali nikada takav status. Vračar- dosta pale novogradnje (tu mislim i na polovne stanove par godina stare) ali se i povratile. Periferija je dugo držala nisku cenu. Kad je počeo rast cena 2016, periferija je sporo hvatala priključak. I od tada su neki delovi grada više, a neki manje na ceni u odnosu na situaciju pre krize. Dakle dve godine do ozbiljnijeg pada 10-20%.

S tim što je bankrotom Lehman Brothersa početak krize bio jasno označen, a još se nije desio takav događaj. Mora neko jak da pukne prvo. I tip krize je bio drugačiji. Ovo sad je pogrešno lečena kriza iz 2008. A lečena je pumpanjem para. Ako bude stagflacija cene će nominalno opet da rastu. Mada, sad imamo i rublju vezanu za hard asset.

Eto, FED stopa je daleko od 3% što sam navodio kao cifru na kojoj dolaze masovni bankroti, a berza već krklja.
 
И ако су сад цене станова достигле чак мало и прекорачиле у просеку цене из септембра 2008, реална вредност је ипак значајно већа 2008. јер је вредност евра од онда значајно пала.
 
Znak minus na Srpskim digitronima izgleda da ne radi,
Primer je pad cene gvozdja na svetskoj berzi,
Kada se poveca cena na berzi nasi trgovci malte ne trenutno usvajaju nove cene a kada ta ista cena pada u dugorocnom periodu nema korekcija i smanjenja,,,

To se zove ratno profiterstvo, jer sad svi koriste situaciju da dižu cene.

Cena armature je inače blago pala u maloprodaji kod nas u odnosu na period pre mesec dva (iako je znatno skuplja i dalje nego početkom godine), ali cene drugih materijala rastu i dalje.

Sent from my DN2103 using Tapatalk
 
Мислим да је на нашем тржишту тотално лудило, не знам како другачије назвати. За који год сам пројекат звао, рекли су ми цене али и наговестили да ће ускоро и корекција (повећање).

Неки су стали са продајом док не заврше корекцију.

Не знам шта рећи, још мање шта радити.
 
Nadajmo se da krece stabilizacija cena materijala. I da su ove price o smanjenju realizacija tacne. Kapiram da ce se tesko odlucivati na smanjenje cena ako stvarno ne dogori, jer kad krene na dole nece tako brzo da stane, medjutim bilo bi dobro videti zaustavljanje rasta, i malo bolju pregovaracku poziciju za kupce. Trenutno, cak i kad kupujes stan za 200k+, osecaj je ko da molis nekoga da ti pokloni nesto.
 
NaJnivije vesti koje primam iz vise izvora pokazuju da je potpun crash usa/eu ekonomije pred nama.
To ce imati posledice i na Srbiju.
U petak ponovo jedno povecanje ref. kamatnih stopa.
Dolar ludacki skace, jer igraci prodaju akcije i ulazu dolare.

Ako nam je glavno da se grad oslobodi investitora, to su dobre vesti.

Cak i sajtovi esstablishmenta, kao sto je Blumberg vise ne mogu da sakriju istinu o kolapsu neoliberalne ekonomije.
(zapazite da je kolaps poceo jos na jesen)

2022-06-13_10-59-48_0.jpg




We haven’t seen anything like this in decades. Energy prices are soaring to unprecedented heights. Food shortages in some parts of the world are starting to become quite severe. Rampant inflation is out of control all over the globe. Meanwhile, economic activity is slowing down everywhere that you look. Some are comparing this current crisis to the “stagflation” of the 1970s, but I believe that is a far too optimistic assessment. Just about everyone can see that economic conditions are rapidly deteriorating, and there is a tremendous amount of alarm about what the months ahead will bring.

 
Poslednja izmena:
NaJnivije vesti koje primam iz vise izvora pokazuju da je potpun crash usa/eu ekonomije pred nama.
To ce imati posledice i na Srbiju.
U petak ponovo jedno povecanje ref. kamatnih stopa.
Dolar ludacki skace, jer igraci prodaju akcije i ulazu dolare.

Ako nam je glavno da se grad oslobodi investitora, to su dobre vesti.

Cak i sajtovi esstablishmenta, kao sto je Blumberg vise ne mogu da sakriju istinu o kolapsu neoliberalne ekonomije.
(zapazite da je kolaps poceo jos na jesen)

2022-06-13_10-59-48_0.jpg




We haven’t seen anything like this in decades. Energy prices are soaring to unprecedented heights. Food shortages in some parts of the world are starting to become quite severe. Rampant inflation is out of control all over the globe. Meanwhile, economic activity is slowing down everywhere that you look. Some are comparing this current crisis to the “stagflation” of the 1970s, but I believe that is a far too optimistic assessment. Just about everyone can see that economic conditions are rapidly deteriorating, and there is a tremendous amount of alarm about what the months ahead will bring.

Хм, да нема сумње да је криза ту и да се захуктава. Међутим, различите кризе се различито рефлектују на одређена тржишта некретнина. Рекао бих да је много параметара у игри, а тржиште некретнина увек споро реагује и кад расту цене и кад падају (месеци прођу па и године).

Мада оно златно правило се увек покаже ко тачно на крају- "Кад сви купују ти продај и кад сви продају ти купуј". Само треба имати стомак (и пара) за то :)
 
Vrh