Šta je novo?

Cene nekretnina

Sad se ne bas i ne prodaju, prodavali su se dok su bili do 3000e... Ja sam cuo govorkanja ali nemam dokaze, no indikitavno je da su neki projekti u tipa Galens, Zelena Avenija itd. digli cenu za 20% i vise u odnosu na prethodne faze iako imaju odavno kupljeno i pripremljeno zemljiste, dozvole i sve ostalo.
Svaka sledeca faza je skuplja od prve faze kada se grade kompleksi, pogledaj A blok.
 
Slažem se, ali smo prvi put posle mnogo mnogo godina u BG u situaciji da završeni projekti masovno imaju slobodnih stanova mesecima nakon useljenja. Investitori su u jako dobroj finansijskoj poziciji trenutno i može im se da polako rasprodaju inventory dok usporavaju novi ciklus gradnje.
Lastavice užurbano prodaju lager. Pre 3 meseca su imali 30 slobodnih stanova a sad tek 26 🙂.
 
Ma važi. Svuda ne valja kao kod nas. U stvari ne, gore je bla bla bla. I onda pogledaš na netu Beč i uporediš sa Beogradom.
Prosečna plata 2550 evra, BG 860e. Mediana je i tamo i ovde 70% prosečne plate. Tamo je to onda 1800e a kod nas 600. Pa onda pogledaš porodičan stan za rentu van centra. Beograd 900e, Beč 1350e. I onda ne moraš više ništa da gledaš.
Uplati preko agencije ili idi sam bilo gde van Srbije. Udji u prvi market i videćeš naš bull u Srbiji. Udji u bilo koju prodavnicu, tehnike, garderobe, bilo šta 🙂.
Alternativna realnost. Nego makar znamo krajnji target a to je 5k Mirijevo 🙂.
Porodican stan za rentu van centra 900 eura?
Jesi ti ozbiljan?
 
Sad se ne bas i ne prodaju, prodavali su se dok su bili do 3000e... Ja sam cuo govorkanja ali nemam dokaze, no indikitavno je da su neki projekti u tipa Galens, Zelena Avenija itd. digli cenu za 20% i vise u odnosu na prethodne faze iako imaju odavno kupljeno i pripremljeno zemljiste, dozvole i sve ostalo.

Ako ne zelis da poredis cenu izgradnje kuce (pri cemu svaki stan u zgradi ne treba svoj temelj i krov i tipska gradnja sprat po sprat znatno umanjuje troskove), onda da uporedimo cene gotovih stanova u Indjiji, Kragujevcu itd. Ako se investitorima isplati da prodaju po 1300 e kvadrat novogradnje u Indjiji ili 1600e u Kragujevcu sto ukljucuje i cenu zemljista i dadzbine gradu i profit investitoru, onda je jasno koje su okvirno troskovi samo gradnje.
Nista nema cudno u tome da je svaka sledeca faza skuplja od prethodne, mislim da je to vrlo uobicajena praksa svuda u svetu.

Isto tako i razlika u cenama izmedju velikog i manjih gradova, retko gde to nije slucaj. Srbija je u zamenu za zemljiste dobila udeo u vlasnickoj strukturi BnV, tako da ne stoji bas da je to zemljiste dzaba.
 
a ni preko ne cveta cveće...koliko god radio i trudio se bićeš bubašvaba u društvu, nikad prihvaćen, stranac, izopšten...ukoliko nemaš porodicu tamo, to te onda tera da budeš homesick i malo po malo kažeš sebi ma batali ovo, idem kući gde su moji ljudi. a kad se vratiš shvataš da valjaju samo ti tvoji ljudi sa kojima živiš neki svoj mikrosvet i da je sve van tog tvog mehura mnooooogo teška priča...teško je do kraja reći šta je ispravno i kako treba postupiti
Pa i ovde je 70-80% ljudi u rangu bubašvaba. Ima par ljudi u svom okruženju i sećanja. Realnost je veoma zla.
 
Nista nema cudno u tome da je svaka sledeca faza skuplja od prethodne, mislim da je to vrlo uobicajena praksa svuda u svetu.

Isto tako i razlika u cenama izmedju velikog i manjih gradova, retko gde to nije slucaj. Srbija je u zamenu za zemljiste dobila udeo u vlasnickoj strukturi BnV, tako da ne stoji bas da je to zemljiste dzaba.
Srbija je od BGH2O dobila 6 miliona evra dividende (https://radar.nova.rs/ekonomija/beograd-na-vodi-projekat-ili-prevara-veka/). Od prodatih 6-7 hiljada stanova dobit Srbije je jednaka vrednosti jednog malo luksuznijeg stan (a i to ce da isisaju kroz javen nabavke ili kroz plate botova). Ti tu ne vidis nista cudno?
 
Ma važi. Svuda ne valja kao kod nas. U stvari ne, gore je bla bla bla. I onda pogledaš na netu Beč i uporediš sa Beogradom.
Prosečna plata 2550 evra, BG 860e. Mediana je i tamo i ovde 70% prosečne plate. Tamo je to onda 1800e a kod nas 600. Pa onda pogledaš porodičan stan za rentu van centra. Beograd 900e, Beč 1350e. I onda ne moraš više ništa da gledaš.
Uplati preko agencije ili idi sam bilo gde van Srbije. Udji u prvi market i videćeš naš bull u Srbiji. Udji u bilo koju prodavnicu, tehnike, garderobe, bilo šta 🙂.
Alternativna realnost. Nego makar znamo krajnji target a to je 5k Mirijevo 🙂.
Pa zapravo, 2019. je ta procecna plata u Becu bila neznatno niza, a u Beogradu prakticno duplo manja. A daleko od toga da u Austriji nije bilo inflacije.

Inflacija Austrija:

Screenshot 2024-10-22 at 14.30.25.png


Inflacija Srbija:

Screenshot 2024-10-22 at 14.31.37.png


Inflacija kod nas jeste bila nesto visa, ali su opet ne toliko visa da ponisti razliku u rastu zarada.

Tamo gde zarade jesu rasle tamo je i inflacija bila na srpskom nivou, evo npr Poljska:


Screenshot 2024-10-22 at 14.33.47.png


ili Rumunija:

Screenshot 2024-10-22 at 14.34.10.png


Da ne govorimo da je bilo i zemalja gde je bilo i znatno gore, kao npr Madjarska:


Screenshot 2024-10-22 at 14.35.16.png


Cisto da se razbiju neke konstantno ponavljane floskule da 'niko nije imao inflaciju kao mi ovde'.
 
Srbija je od BGH2O dobila 6 miliona evra dividende (https://radar.nova.rs/ekonomija/beograd-na-vodi-projekat-ili-prevara-veka/). Od prodatih 6-7 hiljada stanova dobit Srbije je jednaka vrednosti jednog malo luksuznijeg stan (a i to ce da isisaju kroz javen nabavke ili kroz plate botova). Ti tu ne vidis nista cudno?
Ima svasta cudno sa BnV projektom, ja ovde pricam iskljucivo o nacinu formiranja cena, i da li 'ne da ostalim projektima da spuste cene'.

To zemljiste je svakako naplaceno i ta cena je usla u krajnju, to da li smo mi kao drustvo videli nesto od tih para je drugo pitanje.
 
Ima svasta cudno sa BnV projektom, ja ovde pricam iskljucivo o nacinu formiranja cena, i da li 'ne da ostalim projektima da spuste cene'.

To zemljiste je svakako naplaceno i ta cena je usla u krajnju, to da li smo mi kao drustvo videli nesto od tih para je drugo pitanje.
Koliko je naplaceno?
 
Ja gledam u istom rangu. Plus u Beogradu ti treba javnim prevozom duplo više vremena.
Kakav je to rang?


Najeftiniji 90+m2 stan koji sam nasao u Becu je 1700 EUR a kod nas 700 EUR.

Pa i ovde je 70-80% ljudi u rangu bubašvaba. Ima par ljudi u svom okruženju i sećanja. Realnost je veoma zla.
Ja ne znam jel ti stvarno mislis da 80% ljudi u ovoj zemlji lose zivi, pa imali bi gradjanski rat.
Stvarno ides u krajnost Sale.
 
Samo menjaj filtere za cenu i broj soba. Evo ga jedan fin stan od 79m2. Sa delimično uključenim troškovima (ili sa svim?!?). Verovatno ima boljih.

Da, mislim da 80% ljudi živi na granici minimalnog pokrića osnovnog održavanje, hrane. 100-200e im ostane možda na kraju meseca kada nemaju neki veći trošak kao registraciju za auto ili slično.
 
Poslednja izmena:
Samo menjaj filtere za cenu i broj soba. Evo ga jedan fin stan od 79m2. Sa delimično uključenim troškovima (ili sa svim?!?). Verovatno ima boljih.
I naravno uvek Favoriten u ovim primerima jeftinih stanova u Becu :)
 
I naravno uvek Favoriten :)
A Ledine su bolje. Cerak? Višnjička Banja? Zemun polje? Borča? Koliko je tamo stan od 80m2 sa uključenim troškovima? Koliko ti treba javnim prevozom do centra?
Evo Mića sa foruma hoće da kupi stan u Batajnici od 50m2 i da izdaje za 350evra. Plus režije 200+ evra. Ukupno 550e. Da je veći stan, bilo bi 200evra više. Batajnica 750e ili Beč 1150e. I smejemo se nešto? Čemu?

I rekao sam da neću neki kontakt da imam sa tobom ali da li si realan da porediš Poljsku i Srbiju. Kroz PL se i ne zna tačno koliko ljudi je prošlo kroz zemlju. Okvirno 6-15 miliona za 2 godine. Plus na Rusiju gledaju kao na Sotonu od 1939. Taj nivo paranoje ne znam sa čim mogu da uporedim u svetu.
 
Poslednja izmena:
A Ledine su bolje. Cerak? Višnjička Banja? Zemun polje? Borča? Koliko je tamo stan od 80m2 sa uključenim troškovima? Koliko ti treba javnim prevozom do centra?
Evo Mića sa foruma hoće da kupi stan u Batajnici od 50m2 i da izdaje za 350evra. Plus režije 200+ evra. Ukupno 550e. Da je veći stan, bilo bi 200evra više. Batajnica 750e ili Beč 1150e. I smejemo se nešto?

Aj rekao sam da neću neki kontakt da imam sa tobom ali da li si realan da porediš Poljsku i Srbiju. Kroz PL se i ne zna tačno koliko ljudi je prošlo kroz zemlju. Okvirno 6-15 miliona za 2 godine. Plus na Rusiju gledaju kao na Sotonu od 1939. Taj nivo paranoje ne znam sa čim mogu da uporedim u svetu.
Poredis uredjene stanove sa rezijama naspram apsolutno praznih stanova bez rezija.

Da, mislim da 80% ljudi živi na granici minimalnog pokrića osnovnog održavanje, hrane. 100-200e im ostane možda na kraju meseca kada nemaju neki veći trošak kao registraciju za auto ili slično.
Sigurno, zato vecina u BGu fura telefone od 1000 eura, kola od par hiljada eur i idu na letovanje svake godine, to sve od tih 100-200e mesecno urade.
Previse si u dubiozi Sale, da ne zive svi super ali ne zive ni kako ti predstavljas.
 
A Ledine su bolje. Cerak? Višnjička Banja? Zemun polje? Borča? Koliko je tamo stan od 80m2 sa uključenim troškovima? Koliko ti treba javnim prevozom do centra?
Sigurno ne 900e.

Aj rekao sam da neću neki kontakt da imam sa tobom ali da li si realan da porediš Poljsku i Srbiju. Kroz PL se i ne zna tačno koliko ljudi je prošlo kroz zemlju. Okvirno 6-15 miliona za 2 godine. Plus na Rusiju gledaju kao na Sotonu od 1939. Taj nivo paranoje ne znam sa čim mogu da uporedim u svetu.
Pa nije samo Poljska navedena. Ne znam kakve veze ima njihov pogled na Rusiju sa svim ostalim.
 
A Ledine su bolje. Cerak? Višnjička Banja? Zemun polje? Borča? Koliko je tamo stan od 80m2 sa uključenim troškovima? Koliko ti treba javnim prevozom do centra?
Evo Mića sa foruma hoće da kupi stan u Batajnici od 50m2 i da izdaje za 350evra. Plus režije 200+ evra. Ukupno 550e. Da je veći stan, bilo bi 200evra više. Batajnica 750e ili Beč 1150e. I smejemo se nešto? Čemu?

I rekao sam da neću neki kontakt da imam sa tobom ali da li si realan da porediš Poljsku i Srbiju. Kroz PL se i ne zna tačno koliko ljudi je prošlo kroz zemlju. Okvirno 6-15 miliona za 2 godine. Plus na Rusiju gledaju kao na Sotonu od 1939. Taj nivo paranoje ne znam sa čim mogu da uporedim u svetu.
Brate, jesi stvarno ubacio Cerak u istu korpu sa Ledinama, Borcom, Zemun Poljem i Visnjickom Banjom? 🤣🤣🤣
 
Jedan od faktora skupljih nekretnina je i kvalitet materijala koji se koriste, koji je kvalitetniji, time i skuplji nego pre. Npr, zgrade na kraju Altine, ili u Jajincima, koje sam video izgledaju lepo, ne ostavljaju utisak stiskavca, kao sto bi uobičajeno bilo pre 20 godina za takve lokacije.
 
Odustajem.
Čekam Mirijevo 5k ili finansijsku krizu sledeće godine i to je to.
Od cega odustajes, od dokazivanja da se bolje zivi u Becu nego u Beogradu? To smo znali i ranije i to je konstanta, pa jedno poslednjih 500 godina.
Ako odustajes od teze da je danas razlika izmedju Beca i Beograda veca nego 2019. dobro je da odustajes jer jednostavno nije tacna.
 
Vrh