Šta je novo?

Cene nekretnina

Ispravka, evo ga bukvakno stan preko puta
1600 i uknjizen. I to stoji vec duze, kapiram zbog ooogromne terase. Kad se odbije terasa na slicno dodje.

U sustini svako trazi koliko mu treba.

Ovaj sam ja kačio jednom, kao dobra cena ali jednu sobu je zbudžio, ulazi se iz kuhinje, moguće da je bila terasa pa zazidana.
 
Kako beše ona stara izreka "Margaritas ante porcos". Bez uvrede 🙂.
Podelio sam sa vama:
1. Teoriju ciklusa nekretnina
2. Makroekonomska dešavanja i predvidjanja u narednom periodu
3. Lične informacije u vezi cena u okruženju
4. Lične informacije u vezi planova za svaki scenario
5. Insajderske informacije u vezi planova kompanije
6. Insajderske informacije u vezi zarada u kompaniji (ponavljam zbog posta iznad. U % najviše su rasle zarade najmanje plaćenih. Kolektivno i rastom minimalne zarade. Ostatak kompanije je imao porast dva puta. Ukupno 14% od 2021).
7. Insajderske informacije u vezi plana kompanija i situacije na EU tržištu u narednom periodu.
8. Situaciju sa terena u vezi nekretnina. Cene, planove investitora
9. Insajderske informacije u vezi cene izgradnje investitora.
10. Odnos medijalne zarade i cene nekretnina

Malo kompleksnije podatke i informacije od........ovog vašeg.....a to je kopiranja podataka našeg zavoda za statistiku o kome dovoljno govori njihova tvrdnja da je u periodu 2014-2024 kumulativa inflacija bila 52%. To ne veruju ni oni, kao ni u našu tužnu potrošačku korpu. Ili konstantno navodjenje kako 3000 ljudi u IT-u u BGu ima platu 5k+ evra.....i tako 1000 stranica. Od D i A.....ja ništa pametno nisam pročitao. Samo kontriranje i spamovanje u nedogled.
Mogu da diskutujem samo sa ljudima koji su podelili nešto pametno. Zamolio bih vas da preskočite svaki moj post. Isto važi i za ovih par njihovih drugara koji su se odjednom skoro pojavili. Vi pišete svoje, ja ću svoje i to je to.
Znaci jednu teoriju, koja je samo teorija i 9 tvojih smatranja, od kojih nijedno nije pokriveno konkretnim izvorom vec su sve 'insajderske informacije'. Niko drugi nema posao i niko drugi nije u kontaktu sa 'stanjem na terenu'.

Izvini, ali nisi ti sad Voren Bafet da si na nekom izvoru informacija u koji niko drugi nema uvid. Ja sam u mojoj firmi bukvalno direktor za Srbiju pa opet to nigde ne koristim kao neki ultimativni dokaz autoriteta, niti sam ikada ovde nesto podelio sa 'verujte mi'. Potkrepi sta imas sa brojkama i izvorima, i prvi cu reci da si u pravu, te 'insajderske informacije' nece ubediti nikoga ozbiljnog..
 
Podeli onda. Kazi svoje mišljenje. Stani iza toga. A ne samo da lepiš podatke i pričaš isto što i na javnom servisu.
Hoćeš da ti nalepim podatke firme 😁. Ili attach mailova od investitora? Snimak razgovora? Možda i moj jmbg?
Evo ja kažem otvoreno. Kada kamate padnu i svi uzmu kredite, prodaju akcije, obveznice i kripto kreće kriza. To će pogurati nekretnine oko 15% sledeće godine.
Jedino što može da prekine krizu da bude i nominalna i realna je nikad veća štampa. Onda bi bila samo realna ali ne i nominalna. Ta količina štampe bi bila toliko velika da ne znam kako bi postojeći sistem opstao.
I ja stojim iza toga.
 
Poslednja izmena:
Za te zgrade sam i čuo da ne valjaju, tj. loša im je hidroizolacija.
Ova E zgrada sto bata traze 2700 za neuknjizenu? Ma brate ja sam cuo svasta za sve te zgrade i investitore, pa nisam uzeo te 2021 kao uzecu starogradnju neku bolje, koja je stalno nestajala ispred nosa (keš svuda prednost) i eto me idalje tu.

Ko nije slušao samo je uzeo i sad ce i ako mu ne odgovara, da tapne za x2 bar a ja sam bio pametan i slusao sta se priča i ostao podstanar :)

Mislim nema greske kapiram da je slj gradnja i to sam čuo od majstora, koji su radili na zgradama donjim, al sam čuo i za druge lokacije tako da mislim da nema tu razlike :)

U dobrom stanu se živi, a utisak na oglasima mi je da je ostalo samo nekih koji su se ispostavili krs za zivot, pa da se tapne za duplo ili potkrovlja i sutereni.
Barem za ove smrtničke cene do 90 do 100k i za manje stanove.
 
Prijatelji renoviraju stan u Beogradu, 80ak kvm, zgrada iz 80ih. Izadje oko 700e po kvadratu. Radi se sve, instalacije, stolarija, keramika, podovi, gips, srednja klasa, nikakvo iživljavanje...

A neko kaže cena gradnje ispod 1000e i to sve sa cenom zemljišta. Jeste, kako da ne 🙂

Ako imaš 200k u steku za stan, ne budi glup, sagradi kuću od 200kvm u Beogradu, slušaj stručnjake sa foruma.
 
Podeli onda. Kazi svoje mišljenje. Stani iza toga. A ne samo da lepiš podatke i pričaš isto što i na javnom servisu.
Hoćeš da ti nalepim podatke firme 😁. Ili attach mailova od investitora? Snimak razgovora? Možda i moj jmbg?
Evo ja kažem otvoreno. Kada kamate padnu i svi uzmu kredite, prodaju akcije, obveznice i kripto kreće kriza. To će pogurati nekretnine oko 15% sledeće godine.
Jedino što može da prekine krizu da bude i nominalna i realna je nikad veća štampa. Onda bi bila samo realna ali ne i nominalna. Ta količina štampe bi bila toliko velika da ne znam kako bi postojeći sistem opstao.
I ja stojim iza toga.
Mislim da je razbijanje mitova i predstavljanje realnosti kakvom jeste ("lepljenje podataka") dosta vrednije od nekakvog mog predvidjanja. Postoji milion mogucnosti, 'predvidjanjem' neke ljudi samo sebi oduzimaju od objektivnosti jer se emotivno vezu za svoj izbor.

Moje misljenje je da ljudi koji tvrde da znaju sta buducnost nosi treba da budu rigorozno preispitivani jer teorija koja prodje rigorozno ispitivanje mozda i valja necemu. Koja se raspadne i svede na skokove vere, ne. I stojim iza toga.

Ne zanima me tvoja firma, kako ne razumes, da si u BlackRocku pa je to opet samo jedna firma. Svi ovde rade u nekim firmama, nisi poseban.
 
Pa i sam Sale kaze da je jedan od mogucih slucajeva dalje eksplozija cena i onda kad bi se to desilo on prodaje sve ovde i ide preko.

A nakon trenutne prodaje nekretnine ove godine, da si 100% siguran u krah mogao bi na berzi ici kontra real estate / construction sektora i debelo profitirati pa onda kupiti i 2 nekretnine kad padnu cene. Ali posto postoji ipak sansa da gresi, merka se nekretnina samo 20% ispod trzisne cene sa investitorom koga zna.

Da Sale iznosi teorije i neki od podataka piju vodu, ali sa obzirom da niko od nas nema kristalnu kuglu svako treba svojom glavom da razmislja i deluje.

Isto tako Sale iznosi jednostavno toliko neverovatne izjave da ga smatram nekad invertovanim Vradovicem.
 
@popbege sa stanovima je kao s zenama. Ko prvi devojci, njegova devojka. Ko previse okleva, bira, nalazi mane taj i ostaje bez stana, a inflacija mu jede novac. Trazi se odlucnost i cvrst stav pri kupovini nekretnine.
Apsolutno se slazem, no znas kad tu ženu prate neke priče i provereno znas od drugara da je ovo i ono :) Malo je teško da se odlučis bas za nju u tom momentu, narocito kad je za stalno i pod tim uslovima :)

Ko je tad mogao da pretpostavi bas ovakav skok, ali da realno sad u ovom ciklusu je skroz važilo to pravilo.
 
Mislim da je razbijanje mitova i predstavljanje realnosti kakvom jeste ("lepljenje podataka") dosta vrednije od nekakvog mog predvidjanja. Postoji milion mogucnosti, 'predvidjanjem' neke ljudi samo sebi oduzimaju od objektivnosti jer se emotivno vezu za svoj izbor.

Moje misljenje je da ljudi koji tvrde da znaju sta buducnost nosi treba da budu rigorozno preispitivani jer teorija koja prodje rigorozno ispitivanje mozda i valja necemu. Koja se raspadne i svede na skokove vere, ne. I stojim iza toga.

Ne zanima me tvoja firma, kako ne razumes, da si u BlackRocku pa je to opet samo jedna firma. Svi ovde rade u nekim firmama, nisi poseban.
Kao što sam i rekao amorfno ponašanje.... bez svog mišljenja.....stava....bez nekih konkretnih podataka iz firme......bez ičega...samo ti nastavi sa prenošenjem državnih podataka. Kako to beše zovu na internetu?
 
Pa i sam Sale kaze da je jedan od mogucih slucajeva dalje eksplozija cena i onda kad bi se to desilo on prodaje sve ovde i ide preko.

A nakon trenutne prodaje nekretnine ove godine, da si 100% siguran u krah mogao bi na berzi ici kontra real estate / construction sektora i debelo profitirati pa onda kupiti i 2 nekretnine kad padnu cene. Ali posto postoji ipak sansa da gresi, merka se nekretnina samo 20% ispod trzisne cene sa investitorom koga zna.

Da Sale iznosi teorije i neki od podataka piju vodu, ali sa obzirom da niko od nas nema kristalnu kuglu svako treba svojom glavom da razmislja i deluje.

Isto tako Sale iznosi jednostavno toliko neverovatne izjave da ga smatram nekad invertovanim Vradovicem.
Potpisujem. Samo mala ispravka....prodao bih samo stečeno, ne i nasledjeno.
Čak sam i naveo cifre za porast kao i okolnosti.
 
Ko je tad mogao da pretpostavi bas ovakav skok, ali da realno sad u ovom ciklusu je skroz važilo to pravilo.
Bas tako. Niko nije mogao da pretpostavi, zato sada se pati.
Kao sto niko ne mozr da pretpostavi kad ce da krene nizbrdo, nije pitanje jel hoce vec kad ce.
Ako to bude sledece godine onda je patnja kratka.
Ja bih se vezao za ono sto kaze Vradovic "Stan se kupujr kad si finansijski sposoban, tj. imas kes". Nemas? Onda skupljas, analiziras, sacekas malo pad, orocis s opcijom brzog razrocenja i na bazi mnogo progutanih knedli i sansi - kupujes.
 
Kao što sam i rekao amorfno ponašanje.... bez svog mišljenja.....stava....bez nekih konkretnih podataka iz firme......bez ičega...samo ti nastavi sa prenošenjem državnih podataka. Kako to beše zovu na internetu?
Analiticar? Nekako si uspeo da nepristrasan stav u analizi necega predstavis kao nesto negativno. Predvidjanje buducnosti nije stav i misljenje, vise je arogancija. I mislim, sta god, tvoje pravo, nije to najveci problem. Najveci problem je sto ta predvidjanja konstantno baziras na stvarima koje dokazivo nisu tacne. I da ti je argument na konkretne podatke precesto 'ma veruj mi brate'. Ok, ja samo delim 'drzavne podatke' (Numbeo, tradingeconomics i World Bank lol), kontriraj to necim sto nije anegdota nekad.
 
Kao sto niko ne mozr da pretpostavi kad ce da krene nizbrdo, nije pitanje jel hoce vec kad ce.
S obzirom da je ovo teza koju suštinski mnogi zastupaju, da li biste onda bili spremni da sada kada su cene ovako visoke prodate nekretninu, sklonite keš sa strane i čekate taj kamen da krene nizbrdo kada ćete onda biti u situaciji da isti taj stan kupite po dosta manjoj ceni? Ili je jednostavno to kotrljanje kamena toliko upitno kada će i da li će se desiti da toliko hazarderstvo ipak teško ko da bi prihvatio...pitanje je manje više hipotetičko za sve
 
Ako ovo cita neki investitor iz kragujevca neka dozvoli saletu da kupi jos jedan investicioni stan po povlascenoj ceni (tipa 10% nize) pa da predje u bull tabor i da citamo samo kako ce cene rasti.
 
Ako kažem imamo 30% manje porudzbina za deo projekata. Da su rezultati firmi lošiji od planiranih. Da imamo rastuće troškove. Da je EU u krizi i da zato manje poručuju od planiranih. Da su sve kompanija u modu max štednje i da sve to što vidim sad tek treba da se reflektuje u stvarni svet u narednom periodu...... šta sam ja tu slagao? Pogotovo ako to potvrde ostali članovi u zemlji i inostranstvu.
Da imamo galopirajuće troškove zarada zbog inflacije, usluga, energenata, komunalija itd i da će najverovatnije iz tog razloga najverovatnije stopirati nove projekte na neko vreme dok se ne vidi situacija? Da se ubedjujem sa tobom? Ne pada mi napamet iskreno.
 
Potpisujem. Samo mala ispravka....prodao bih samo stečeno, ne i nasledjeno.
Čak sam i naveo cifre za porast kao i okolnosti.
To je OK, ali onda ces razumeti skepticizam kada neko svoja uverenja i tvrdnje moze samo da potkrepi recima a ne i delima.
Ja sam mozda pogresio kupovinom, mozda nisam, videcemo kroz par godina, ali iza moje odluke stoje konkretne akcije koje idu uz moj stav (kupovina stana) a to je da kroz 10 godina cu biti u debelom plusu sa trenutnom kupovinom i da ne ocekujem da cu ikad biti u nekom velikom gubitku u vrednosti te nekretnine.

Mnogo mi je lakse da poverujem da dobar deo ljudi mogu da priuste danas 2000 eur/m2 u Zemunu nego da 80% ljudi zivi sa stednjom od 100-200 EUR mesecno jer da je to tako onda bi stao promet nekretnina u zemlji masivno a ne pao par %.
 
S obzirom da je ovo teza koju suštinski mnogi zastupaju, da li biste onda bili spremni da sada kada su cene ovako visoke prodate nekretninu, sklonite keš sa strane i čekate taj kamen da krene nizbrdo kada ćete onda biti u situaciji da isti taj stan kupite po dosta manjoj ceni? Ili je jednostavno to kotrljanje kamena toliko upitno kada će i da li će se desiti da toliko hazarderstvo ipak teško ko da bi prihvatio...pitanje je manje više hipotetičko za sve

Alternativno pitanje, da li bi uzeo taj novac od prodaje i otišao na rulet sa njim? Pošto je i jedno i drugo kockanje.
 
Ako ovo cita neki investitor iz kragujevca neka dozvoli saletu da kupi jos jedan investicioni stan po povlascenoj ceni (tipa 10% nize) pa da predje u bull tabor i da citamo samo kako ce cene rasti.
Nije mi zanimljiv trenutno. Nekada je bio. Bio kod prijatelja nekih za vikend a kako su nekretnine goruća tema svuda oni su mi preneli situaciju sa terena. Znaju da sam prodao skoro pa me nagovaraju da kupim tamo 😁
 
S obzirom da je ovo teza koju suštinski mnogi zastupaju, da li biste onda bili spremni da sada kada su cene ovako visoke prodate nekretninu, sklonite keš sa strane i čekate taj kamen da krene nizbrdo kada ćete onda biti u situaciji da isti taj stan kupite po dosta manjoj ceni? Ili je jednostavno to kotrljanje kamena toliko upitno kada će i da li će se desiti da toliko hazarderstvo ipak teško ko da bi prihvatio...pitanje je manje više hipotetičko za sve
Mnogo je bolje da ne pokusavas da timeujes top i bottom bilo kog marketa.
Vreme u marketu bilo kom je mnogo bolja strategija od toga, pogledaj samo Buffeta.

Ako ćeš da živiš u stanu, nisi pogrešio bez obzira na njegovu cenu.

Da pogreši može onaj koji kupuje za investiciju, ko kupuje za život uvek radi pravu stvar.
Upravo, moze samo da mi bude zao ako sam mogao da ustedim 20-30 hiljada lupam, ali opet cu imati svoj mir i zivecu u svom stanu.
A ako neko kupuje investiciono, pa ono, vec se ima para, sacekaj pa ce ti se oporaviti situacija...
 
Ja sam mozda pogresio kupovinom, mozda nisam, videcemo kroz par godina, ali iza moje odluke stoje konkretne akcije koje idu uz moj stav (kupovina stana) a to je da kroz 10 godina cu biti u debelom plusu sa trenutnom kupovinom i da ne ocekujem da cu ikad biti u nekom velikom gubitku u vrednosti te nekretnine.

Mnogo mi je lakse da poverujem da dobar deo ljudi mogu da priuste danas 2000 eur/m2 u Zemunu nego da 80% ljudi zivi sa stednjom od 100-200 EUR mesecno jer da je to tako onda bi stao promet nekretnina u zemlji masivno a ne pao par %.
I ja to poštujem. Pogotovo jer ti je bio potreban stan zbog kirije. Ko god da kupi stan ja mu čestitam. Samo savetujem trenutno da se ima i crni fond za svaki slučaj
 
S obzirom da je ovo teza koju suštinski mnogi zastupaju, da li biste onda bili spremni da sada kada su cene ovako visoke prodate nekretninu, sklonite keš sa strane i čekate taj kamen da krene nizbrdo kada ćete onda biti u situaciji da isti taj stan kupite po dosta manjoj ceni? Ili je jednostavno to kotrljanje kamena toliko upitno kada će i da li će se desiti da toliko hazarderstvo ipak teško ko da bi prihvatio...pitanje je manje više hipotetičko za sve
Imali smo jednog člana. Vuk sa wallstreet-a ako ne grešim.
To možda može u situaciji kada imaš 3+ stana npr.....i jedan je baš loš....i imaš mogućnost da kupiš van zemlje.....a van zemlje padaju stanovi......i imaš dodatan keš. On je valjda prodao u BGu i gledao kupovinu stana u Nemačkoj.
Ne mogu da preporučim u drugim okolnostima iskreno.
 
S obzirom da je ovo teza koju suštinski mnogi zastupaju, da li biste onda bili spremni da sada kada su cene ovako visoke prodate nekretninu, sklonite keš sa strane i čekate taj kamen da krene nizbrdo kada ćete onda biti u situaciji da isti taj stan kupite po dosta manjoj ceni? Ili je jednostavno to kotrljanje kamena toliko upitno kada će i da li će se desiti da toliko hazarderstvo ipak teško ko da bi prihvatio...pitanje je manje više hipotetičko za sve
Trenutna stagnacija vezana za kupovina, čekam sledeću godinu(ako ne uleti neka odlična prilika, koja neće biti na oglasima).
Dok se u ovom periodu ,,lošije,, nekretnine prodaju ili renoviraju.
Tokom sledeće godine će biti ili nova investiciona nekretnina ili početak samostalne gradne u svojstvu suinvestitora u NS-u ili u Istri.
 
Vrh