Šta je novo?

Cene nekretnina

Zašto bi ti dali jeftinije kada od 1 januara imaš 700k ljudi u državnom sektoru koji će dobiti povećanje? Povećaće se mogućnost uzimanja kredita. Povećaće se likvidnost.
Krediti održavaju premijum cene i planirano povećanje cena 🙂
Kao neko ko je radio u državnoj firmi (nije da se ponosim time) mislim da generalno retko ko iz državne firme kupuje stan, pogotovu ne na kredit. Moje neko iskustvo je da su tu ljudi koji su se obezbedili za života, imaju nekretnine i tu su da se ne bi previše cimali da izguraju do penzije. Žene su uglavnom supruge ljudi koji imaju firme, rade za plate od 85 hiljada i nose torbice koje vrede toliko. Tu su malte ne iz hobija, čisto da ne sede kući da ne budu domaćice. Na te dve grupe otpada bar jedno 80%, 10% su ljudi koji su se utalili i mažnjavaju opasnu lovu, tako da im plata služi da pokriju ručkove u kafani. Preostalih 10% su ljudi koji rade za platu i žive od toga. Ne znam kako je u ostalim državnim firmama ali u mojoj je tako bilo.
 
Kad u Nemackoj imaju 13. i 14. platu, 30 dana godisnjeg, otkazni rok 3 meseca itd. - ozbiljan sistem, briga o radniku, zna se red

Kad u Srbiji dignu minimalac na 400e - jao pa nekonkurentni smo sad, niko nece hteti Srbina da zaposli, propasce nam preduzetnici, otici ce firme
 
Sta mislite, da li ce cene kvadrata da krenu u novi skyrocketing kad krene Expo? Dosta firmi ce da bude ukljuceno u gradnju Expo-a, verovatno ce faliti firmi koje grade van Expo-a, bice manje gradnje u gradu i onda ce se zbog toga dici cene opet.
 
Poslednjih nedelja radim intervijue za hybrid poziciju u Beobradu - IT inzenjere infrastrukture. Seniori traze 3500-4200 EUR neto. Kada pricam sa kandaidatima, jedan od razloga zasto bi hteli da promene posao je visina plate. Kazu inflacija pojede prihode i treba im vise novca.
Paralelno, kolege rade isto u Spaniji i zakljucak je da su junior-medior pozicije na istom nivou dok su senior pozicije kod nas skuplje. Ne mora da znaci da je ovo pravilo ali zaista, mi imamo previsoku inflaciju odnosno dosta su porasli troskovi zivota. Sve to moze uticati na pad konkurentnosti pa i u lukrativnim i izvozno orijentisanim delatnostima kao sto je IT.

Tesko je predvideti scenario ali ljdui koji danas uzimaju stambene kredite sa ovim kamatama i ovim cenama stanova ili su hazarderi ili imaju neki dobar kolateral
 
Kad u Nemackoj imaju 13. i 14. platu, 30 dana godisnjeg, otkazni rok 3 meseca itd. - ozbiljan sistem, briga o radniku, zna se red

Kad u Srbiji dignu minimalac na 400e - jao pa nekonkurentni smo sad, niko nece hteti Srbina da zaposli, propasce nam preduzetnici, otici ce firme

u nemackoj je u sustini sve dosta podredjeno radniku. to najvise expati kod njih tamo i koriste (tj iskoriscavaju). da imas firmu, je mnogo veliko dr*****, pogotovo ako nisi ultra profitabilan ili vec etabliran. sto i pokazuje koliko evropa nije pogodna za start up svet za razliku od usa
 
Sta mislite, da li ce cene kvadrata da krenu u novi skyrocketing kad krene Expo? Dosta firmi ce da bude ukljuceno u gradnju Expo-a, verovatno ce faliti firmi koje grade van Expo-a, bice manje gradnje u gradu i onda ce se zbog toga dici cene opet.

Lično mislim da nemaju gde više, kontrakcija tržišta novogradnje je očigledna iako nismo u recesiji. Manja ponuda će održati cene gde jesu jer je već tražnja smanjena.

Za razliku od bullova na temi, mislim da Expo neće značajno doprineti skoku cena nekretnina.
 
Nominalno je i gdp skoro dupliran, ako ce za tri godine da se duplira opet, pa super.
Srbija je 2019/2020. imala GDP 52/53 milijardi USD, a 2023. 75 milijardi USD, sto znaci da je GDP porastao svega oko 50%, dok je dug otisao skoro 100%.
1729244965007.png

2023. nam, je GDP bio 75 milijardi USD, tj. oko 69 milijardi EUR, a dug oko 25 milijardi USD EUR, sto znaci da je dug bio oko 36% GDP-a, a 2019. nam je GDP bio 52 milijarde USD, sto je tad bilo oko 47 milijardi EUR, a dug oko 14 milijardi EUR, sto daje 29% GDP-a, sto znaci da smo sad procentualno vise zaduzeni.
Iskreno, nisam siguran kako iz istog izvora imamo ove podatke o zaduzenosti koji pokazuju zaduzenje od oko 50-55%. Ako nam je GDP oko 70 milijardi evra, to znaci da nam je dug oko 40 milijardi EUR, a zvanicno je 26 milijardi EUR. Sta ulazi u dug, a sta ne ulazi, kako ovo racunaju, pitanje je, mozda ovi pricenti koji pokazuju "prihvatljiv stepen zaduzenosti" samo sluze kao opravdanje da bi nekog mogao dodatno da zaduzujes.
1729245637375.png

Mozda to ima neke veze sa vrednoscu kursa, dovoljno je da kurs dinara padne, GDP padne, i eto ravnoteze i podudaranja brojki. :)
 
u nemackoj je u sustini sve dosta podredjeno radniku. to najvise expati kod njih tamo i koriste (tj iskoriscavaju). da imas firmu, je mnogo veliko dr*****, pogotovo ako nisi ultra profitabilan ili vec etabliran. sto i pokazuje koliko evropa nije pogodna za start up svet za razliku od usa
Slazem se, ali se kod nas taj sistem generalno idolizuje.
MI smo negde izmedju ta dva sveta.
 
Pričaš o tom povećanju kao da je 300%, a ne 8%
Vidi. Ako imaš 2 osobe. 2 brata blizanca. Jedan radi za 1100e, drugi za 1500e.
Obojica troše samo potrošačku korpu koja je 1000e. Ostalo stavljaju na štednju.
Koliko je veća plata drugog brata kada se odbiju fiksni minimalni troškovi života? 🙂
 
Slazem se, ali se kod nas taj sistem generalno idolizuje.
MI smo negde izmedju ta dva sveta.

ne razumem se, ono sto je razlika kod nas i kod njih

kod nas ti daju otkaz laganeze, i sutra mozes da kupis prnje. cak i u jakim it kompanijama je to praksa. to je malo vise do nase neobavestenosti, a i sto smo i dalje zeleni.
kod njih dati otkaz nekome, u odredjenim slucajevima je misoana imenica, toliko da radnici mogu da ucenjuju, i to se razvlaci x meseci
 
Sam si sebi odgovorio zasto su cene kakve jesu :)
Svima se svidjaju ti blokovi, niko se ne otima za Ivana Ribara
Ja kad sam uzeo pre par godina bila je zainteresovanost, ne neki hajp. Medjutim zatnjih godinu dana ne znam sta se desilo bukvalno nam doslo bar tri porodice koje su kupile stan u toj zgradi. Mislim da su tu realnije cene a i dalje je ok za zivot, ima i velik broj raznih vrsti radnji, prevoz, skole, kej i Lazaro setaliste su blizu itd.
 
Vec je neko slao ovaj clanak :) Ministar ne sme da kaze da je sustina ovoga ustvari zelja vlasti da ubire vise poreza :). Pre 10-15 godina je Ebay prosledio porskim vlastima Madjarske transakcije njenih gradjana preko Ebay-a u cilju da se naplati porez :)

 
Zašto bi ti dali jeftinije kada od 1 januara imaš 700k ljudi u državnom sektoru koji će dobiti povećanje? Povećaće se mogućnost uzimanja kredita. Povećaće se likvidnost.
Krediti održavaju premijum cene i planirano povećanje cena 🙂
Ljudi iz državnog sistema koji rade za 1000 eur mesečno kupuju stanove na NBG za 3800 EUR po m2? Mislim da si pogrešio u računici, to je teritorija za IT sektor i viskoplatežne pozicije. Zar nisi pre neki dan pisao kako sin kolege tvog oca kupuje stan od 44 m2 na NBG u ovom budžetu. Ljudi sa "normalnim" platama ne mogu to da isprate, a ljudima u državnoj službi je plataa podignuta taman toliko koliko je inflacija hrane tako da ne umru od gladi. Teško da ostaje išta za učešće.
 
Ljudi iz državnog sistema koji rade za 1000 eur mesečno kupuju stanove na NBG za 3800 EUR po m2? Mislim da si pogrešio u računici, to je teritorija za IT sektor i viskoplatežne pozicije. Zar nisi pre neki dan pisao kako sin kolege tvog oca kupuje stan od 44 m2 na NBG u ovom budžetu. Ljudi sa "normalnim" platama ne mogu to da isprate, a ljudima u državnoj službi je plataa podignuta taman toliko koliko je inflacija hrane tako da ne umru od gladi. Teško da ostaje išta za učešće.
Zašto bi morali da kupe NBG ? 🙂. Bitno je da kupe bilo šta i bilo gde i da pare udju na tržište nekretnina. Može i medak, borča. Prodavac sa Borče kupi Voždovac. Prodavac sa Voždovca kupi Vračar. Svako u nizu doda keš ili uzme dodatni kredit i tako se pumpa tržište 🙂.
 
Srbija je 2019/2020. imala GDP 52/53 milijardi USD, a 2023. 75 milijardi USD, sto znaci da je GDP porastao svega oko 50%, dok je dug otisao skoro 100%.
Pogledajte prilog 215915
2023. nam, je GDP bio 75 milijardi USD, tj. oko 69 milijardi EUR, a dug oko 25 milijardi USD EUR, sto znaci da je dug bio oko 36% GDP-a, a 2019. nam je GDP bio 52 milijarde USD, sto je tad bilo oko 47 milijardi EUR, a dug oko 14 milijardi EUR, sto daje 29% GDP-a, sto znaci da smo sad procentualno vise zaduzeni.
Iskreno, nisam siguran kako iz istog izvora imamo ove podatke o zaduzenosti koji pokazuju zaduzenje od oko 50-55%. Ako nam je GDP oko 70 milijardi evra, to znaci da nam je dug oko 40 milijardi EUR, a zvanicno je 26 milijardi EUR. Sta ulazi u dug, a sta ne ulazi, kako ovo racunaju, pitanje je, mozda ovi pricenti koji pokazuju "prihvatljiv stepen zaduzenosti" samo sluze kao opravdanje da bi nekog mogao dodatno da zaduzujes.
Pogledajte prilog 215918
Mozda to ima neke veze sa vrednoscu kursa, dovoljno je da kurs dinara padne, GDP padne, i eto ravnoteze i podudaranja brojki. :)

Dug u trading economics nije ukupan javni dug. I nije se duplirao od 2019.
ne razumem se, ono sto je razlika kod nas i kod njih

kod nas ti daju otkaz laganeze, i sutra mozes da kupis prnje. cak i u jakim it kompanijama je to praksa. to je malo vise do nase neobavestenosti, a i sto smo i dalje zeleni.
kod njih dati otkaz nekome, u odredjenim slucajevima je misoana imenica, toliko da radnici mogu da ucenjuju, i to se razvlaci x meseci
Opet je kod nas bolje nego kod Amera.

Evo kod mene u firmi, na jednom call-u otpuste 9 Amera i jednu nasu, Amerima ukinuli pristup svemu bukvalno u toku sastanka, ona i dalje tu, otkazni rok, otpremnina, sve po ps-u, vise su je ispostovali od njih.
 
Zašto bi morali da kupe NBG ? 🙂. Bitno je da kupe bilo šta i bilo gde i da pare udju na tržište nekretnina. Može i medak, borča. Prodavac sa Borče kupi Voždovac. Prodavac sa Voždovca kupi Vračar. Svako u nizu doda keš ili uzme dodatni kredit i tako se pumpa tržište 🙂.
A nas ovde godinama ubedjuju da prosecna plata nema uticaja na cene, i da nema veze sto se duplirala za 4 godine, kad su troskovi zivota porasli jos vise.
 
Pa da prosečna plata ima uticaj na cene, ne bi cene bile ovoliko nenormalne.

Možda prosečna plata prosečnog Džoa i Vradovića ima uticaj na cene, moja plata sigurno nema.
 
Ja bih prosirio na to da ljudi koji rade za platu ne uticu na ove cene :) nebitno da l su prosecni ili nadprosecni. 99% onih koji, da bi preziveli, moraju da ustanu ujutru, odu u kanc/uloguju se preko vpn, nisu u stanju da se nadmecu i grabe za stan vise. Naravno, bez neke velike finansijske injekcije sa strane (nasledstvo, loto, tetka u kanadi..)
 
Dug u trading economics nije ukupan javni dug. I nije se duplirao od 2019.
Znaci ipak nam javni dug jeste skoro 40 milijardi EUR kao sto sam rekao. I on mozda nije dupliran. Ali jeste dupliran government dug, a mislim da je to jedini dug koji je vezan za direktno zaduzivanje iz inostranstva. Cisto sumnjam da opstine po Srbiji mogu da se zaduzuju tako sto uzimaju kredite od Kineze ili kog vec, a dug je mozda samo posledica neizvrsavanja novcanih obaveza. Plus ko zna koliko tog duga su dugovi izmedju samih drzavnih firmi/institucija ili dugovi izmedju drzavnih i privatnih entiteta u Srbiji. Zaduziti se i imati dug nije isto.
Kad ne platis struju ti imas dug ali se nisi zaduzio. Ako uzmes kredit iz banke ti se jesi zaduzio. Mi se jesmo duplo vise zaduzili u poslednje 4 godine (tj. uzimali smo kredite iz inostranstva daleko vise nego ranije), dok nam drugi dugovi jesu porasli, ali ne toliko znacajno.
 
Evo kod mene u firmi, na jednom call-u otpuste 9 Amera i jednu nasu, Amerima ukinuli pristup svemu bukvalno u toku sastanka, ona i dalje tu, otkazni rok, otpremnina, sve po ps-u, vise su je ispostovali od njih.

verujem, mada ta scenarija sam vidjao i kod nas, u sto bi rekli "top employerima"
al dobro da ne duzim
kada firma resi da te nema, tebe nema i to je to, ostalo su sitnice
 
Lično mislim da nemaju gde više, kontrakcija tržišta novogradnje je očigledna iako nismo u recesiji. Manja ponuda će održati cene gde jesu jer je već tražnja smanjena.

Za razliku od bullova na temi, mislim da Expo neće značajno doprineti skoku cena nekretnina.
Ima mesta jos za rast do EXPA po meni, korekcija kada EXPO prodje.
 
Zašto bi morali da kupe NBG ? 🙂. Bitno je da kupe bilo šta i bilo gde i da pare udju na tržište nekretnina. Može i medak, borča. Prodavac sa Borče kupi Voždovac. Prodavac sa Voždovca kupi Vračar. Svako u nizu doda keš ili uzme dodatni kredit i tako se pumpa tržište 🙂.
To se zove normalan zivot, svuda na zapadu je tako. Nije to pumpanje trzista vec samo vidis ono sto zelis da vidis po meni.
Stvarnost je da se mnogo lakse dolazi do nekretnine danas nego pre 10-15 godina, koliko god ljudi u ovoj temi mislili da nije tako pa cak i po ovim cenama.
 
Vrh