Šta je novo?

Cene nekretnina

Zar nisi rekao da gledas da palis iz Srbije cim budes mogao, da trenutno zbog trudne zene ne mozes ali odmah posle toga paljba?
Ako namunje nekretnine još 40%, prosečne plate na 1400e u naredne 2-3 godine a na zapadu nastave da stagniraju ove stavke sigurno menjam za inostranstvo pa onda polako.
 
Nego šta se dešava sa Lastavicama, da li i dalje traje saga? :) Već će se i završiti treća godina prodaje, a oni i dalje broje sitno... Druga faza ni na pomolu, izgleda na holdu kad su videli kako se brzo prodaje prva.
 
Ako namunje nekretnine još 40%, prosečne plate na 1400e u naredne 2-3 godine a na zapadu nastave da stagniraju ove stavke sigurno menjam za inostranstvo pa onda polako.
Neces ti nama Sale nikad odavde otici sa takvim stavom, to "ako bude ovako onda cu da odem" takvi nikad ne odu, zato lepo sedi i opusti se malo.
Nije da mi smeta, nego samo pazi malo sa negativom, nije dobro po coveka da samo cita i prica negativno po ceo dan.

Znam koliko sam se ja na faksu nervirao citajuci razne afere SNSa i vesti svaki dan, covek postane ogorcen i cinik kad se upusti u tu dubiozu.
 
Neces ti nama Sale nikad odavde otici sa takvim stavom, to "ako bude ovako onda cu da odem" takvi nikad ne odu, zato lepo sedi i opusti se malo.
Nije da mi smeta, nego samo pazi malo sa negativom, nije dobro po coveka da samo cita i prica negativno po ceo dan.

Znam koliko sam se ja na faksu nervirao citajuci razne afere SNSa i vesti svaki dan, covek postane ogorcen i cinik kad se upusti u tu dubiozu.
Ja sam rodoljub 🙂. Volim ovu zemlju i zato mi smeta ovo što rade. Čak i EU pasoš imamo porodici tako da odlazak nije toliki problem.
Ja samo ekonomske podatke gledam. Politiku i vesti ne pratim.
 
Kako ćemo mi proći ako pukne EU? Direktan sukob sa Kinom isključujem unapred. Eventualno Tajvan invazija i sve moguće sankcije. Samo u tom scenariju.....asseti koji su rasli zbog globalizacije bi prsli a cena robe bi mnogo porasla
Nema nista od rata sa Tajvanom... to je dogovoreno. Cim se napravi fabrika poluprovodnika u Teksasu, Kina ulaz u Tajvan ali ce nesto morati da daju SAD-u. Ne znam sta....
 
@Salev85
Jel bugarski pasos? Ako se prezivas Salev.. ako ti je nadimak Sale a v pocetno slovo prezimena, onda hr ili madjarski pasos :) svakako imas mnogo veci izbor i mogucnosti. Sacekas da Mirijevo skoci na 5k i onda uzmes stan u Valensiji. Nesto pocastis Radovica zbog zapracenih finansijskih saveta ;)
 
Ja sam rodoljub 🙂. Volim ovu zemlju i zato mi smeta ovo što rade. Čak i EU pasoš imamo porodici tako da odlazak nije toliki problem.
Ja samo ekonomske podatke gledam. Politiku i vesti ne pratim.
Sta to rade? Koji ekonomski podaci?

Ako se gledaju samo ekonomski podaci a ne politika, Srbija je trenutno u skroz ok mestu.
 
Gledam oglase za manje stanove na Novom Beogradu i Zemunu i iskreno sam sokiran koliko je cena nerealna. Nisam gledao oglase sigurno 2 godine za ove dve lokacije, pa sam skoro pogledao i vidim u kolikoj sam bio zabludi. Necu da spamujem oglase ovde direktno, ljudi cene svoje stanove koliko cene, ako izvuku svaka cast, ne volim da prozivam, ali evo nekoliko primera u tekstu:
Primer 1: ~30 kvadrata, NBG jednocifreni blokovi, za renoviranje, ~120k (~3800e po kvadratu), nije prvi ni poslednji sprat
Primer 2: ~30 kvadrata, NBG jednocifreni blokovi, ne mora renoviranje, ~116k (~3600e po kvadratu) , prizemlje.
Primer 3: ~40 kvadrata, Zemun Gornji Grad, okej sredjen, ~110k (~2650e po kvadratu), nije prvi ni poslednji sprat.
Znaci dosli smo do situacije da Zemun normalne spratnosti kosta 2700e po kvadratu, dok je NBG 3700 po kvadratu, plus najverovatnije ulaganje u renoviranje. E sad, ja cu pratiti ove oglase sigurno neko vreme. Prilicno sam siguran da se ovi stanovi oko 30 kvadrata nece prodati uskoro.
Eto, ja nemam dovoljno znanja da skapiram ko ce da kupi ove stanove na NBG-u iskreno. Koji su kupci koji ce ovo sebi priustiti? Kreditni kupci za 30kv/120k ce se pomeriti iz NBG-a u Zemun, a kes kupci realno imaju skoro da kupe novogradnju za te pare na NBG-u.
Mislim da su ovo oglasi u fazonu "ako prodje prodje".
 
Ps.

Ja nisam rekao koji je kurs realan..
Reci da drzava , bilo koja u svetu, ne kontroliše vrednost valute je malo previše...znaš
Jedino ako kažes da je cena pastete uspeh...onda cu shvatiti neke stvari...
Znaš
Drzava moze da kontrolise samo onoliko koliko je moguce u realnosti. Ne moze skoro 10 godina da odrzava fiksan kurs uz konstantan rast zlatnih i deviznih rezervi a da to bude 'vestacki'.

Tehnicki, moze da ga svoju valutu gotovo neograniceno brani od jacanja (samo stampa jos), ali kod slabljenja postoji limit (pre ili kasnije ostanes bez deviza).
 
@Salev85
Jel bugarski pasos? Ako se prezivas Salev.. ako ti je nadimak Sale a v pocetno slovo prezimena, onda hr ili madjarski pasos :) svakako imas mnogo veci izbor i mogucnosti. Sacekas da Mirijevo skoci na 5k i onda uzmes stan u Valensiji. Nesto pocastis Radovica zbog zapracenih finansijskih saveta ;)
Nemam ja aušvajs. Supruga ima. Ja sam je doduše naterao davno da to izvadi za svaki slučaj dok je moglo.
 
Postoje i jeftiniji blokovi na NBG, vi samo racunate samo Mercator. Ima dobrih blokova za zivtot recimo uz Savu sa cenom oko 2500e ili manje.
 
Poslednja izmena:
Još je upitnije zašto APP se toliko drže u oglasima....
Nikako da krene na realno....jer se verovatno u njima doglednom vremenu prodaju za te pare.
Pitam za novogradnju jel moze nešto jeftinije ako je keš i to 90% odmah...ne ne moze...
Trziste znači radi.
 
Drzava moze da kontrolise samo onoliko koliko je moguce u realnosti. Ne moze skoro 10 godina da odrzava fiksan kurs uz konstantan rast zlatnih i deviznih rezervi a da to bude 'vestacki'.

Tehnicki, moze da ga svoju valutu gotovo neograniceno brani od jacanja (samo stampa jos), ali kod slabljenja postoji limit (pre ili kasnije ostanes bez deviza).
Pa dobro..evo drži jos od korone..držace i do EXPIa....zar ne ?
 
Još je upitnije zašto APP se toliko drže u oglasima....
Nikako da krene na realno....jer se verovatno u njima doglednom vremenu prodaju za te pare.
Pitam za novogradnju jel moze nešto jeftinije ako je keš i to 90% odmah...ne ne moze...
Trziste znači radi.
Zašto bi ti dali jeftinije kada od 1 januara imaš 700k ljudi u državnom sektoru koji će dobiti povećanje? Povećaće se mogućnost uzimanja kredita. Povećaće se likvidnost.
Krediti održavaju premijum cene i planirano povećanje cena 🙂
 
Gledam oglase za manje stanove na Novom Beogradu i Zemunu i iskreno sam sokiran koliko je cena nerealna. Nisam gledao oglase sigurno 2 godine za ove dve lokacije, pa sam skoro pogledao i vidim u kolikoj sam bio zabludi. Necu da spamujem oglase ovde direktno, ljudi cene svoje stanove koliko cene, ako izvuku svaka cast, ne volim da prozivam, ali evo nekoliko primera u tekstu:
Primer 1: ~30 kvadrata, NBG jednocifreni blokovi, za renoviranje, ~120k (~3800e po kvadratu), nije prvi ni poslednji sprat
Primer 2: ~30 kvadrata, NBG jednocifreni blokovi, ne mora renoviranje, ~116k (~3600e po kvadratu) , prizemlje.
Primer 3: ~40 kvadrata, Zemun Gornji Grad, okej sredjen, ~110k (~2650e po kvadratu), nije prvi ni poslednji sprat.
Znaci dosli smo do situacije da Zemun normalne spratnosti kosta 2700e po kvadratu, dok je NBG 3700 po kvadratu, plus najverovatnije ulaganje u renoviranje. E sad, ja cu pratiti ove oglase sigurno neko vreme. Prilicno sam siguran da se ovi stanovi oko 30 kvadrata nece prodati uskoro.
Eto, ja nemam dovoljno znanja da skapiram ko ce da kupi ove stanove na NBG-u iskreno. Koji su kupci koji ce ovo sebi priustiti? Kreditni kupci za 30kv/120k ce se pomeriti iz NBG-a u Zemun, a kes kupci realno imaju skoro da kupe novogradnju za te pare na NBG-u.
Mislim da su ovo oglasi u fazonu "ako prodje prodje".

Činjenica je da ima previše keša, da taj keš nema vrednost koju je nekad imao, i da ko ima keš kod nas, gleda da ga ulupa u neku nekretninu za rentu, pogotovo te manje kvadrature.

Evo i na ovoj temi imaš Miću koji ima keš spreman, ali mu se ne sviđa cena... E pa računaj da ima još desetine takvih kojima je cena ok, i zato je tu gde jeste.
 
Koliko god cudno zvucalo teoreticarima zavere, po stoti put:
NBS nema politiku fiksnog kursa.
Fiksni kurs je npr. u BiH i Bugarskoj, ne i u Srbiji. Srbija ima plivajuci kurs kao npr. Madjarska ili Turska. Jedini posao NBS je da amortizuje nagle skokove i padove kursa, smanjenjem ili povecanjem deviznih rezervi.
NBS je imala vise srece nego pameti kupovinom tona i tona zlata poslednjih godina, sto je dodatno ucvrstilo devizne rezerve.
Realan kurs za dan 18.10.24 Evro-Dinar je 117.0 i tacka. Na kraju, ne postoji mogusnost "drzanja" fiksnog kursa cim se budzetski deficit opasno zaljuja.
Jos jedna stvar. Bez obzira da li je politika kursa fiksna ili plivajuca, sama cinjenica da imamo svoju valutu uvek daje mogucnost da se valuta devalvira da bi se ispeglao budzetski deficit ili kreditne obaveze.
Dakle jos jednom: da li je kurs fiksan prema nekoj valuti ili plivajuci, nema nikakve veze sa mogucnosti devalvacije te valute. I valuta ne moze "vestacki" da se drzi fiksnom. Moja procena npr. je da je RSD potcenjen, i da ce narednih 2-3 godine da jaca prema evru ka cifri od 110 RSD za EUR.
Ali to ce smanjiti nasu konkurentnost.
Kurs je plivajuci ali ga NBS zestoko brani intervencijama na medjubankarskom trzistu. Mada, malo smo trziste, sve je malo i plitko.
 
Poslednja izmena:
Postoje i jeftiniji blokovi na NBG, vi samo racunate samo Mercator. Ima dobrih blokova za zivtot recimo uz Savu sa cenom oko 2500e ili manje.
Donekle se slazem, ima stanova sa cenom oko 2500 i vise, mozda par komada, i mozda za stanove vece od 40 kvadrata. Ali ako trenutno pogledas oglase, stan ispod 115k i iznad 30kvadrata na NBG ne postoji bukvalno.
Meni se jako svidja taj deo oko savskih blokova, isto i oko starog Merkatora, ali to isto kapiraju i prodavci, pa stavljaju slicne cene.
Mozda za mrvicu jeftinije se prodje kod savskih blokova, ali ono neznatno. Kad uporedis put do centra od Jurija Gagarina prema centru, i od kruznog toka kod opstine prema centru, tu se vidi ta razlika u ceni.
 
Kad u Nemackoj/Austriji/Holandiji uskladjuju plate u skladu sa inflacijom - vidis sta je uredjena drzava koja postuje svog gradjanina i brine za njegov standard.

Kad Srbija digne plate tacno za zvanicnu inflaciju + rast BDP-a - jao sta nam rade, u duznicko ropstvo ce nas oteraju samo da bi odrzali cene nekretnina
 
Vrh