Šta je novo?

Cene nekretnina

Da li stvarno verujete da je odeca i obuca poskupela svega oko 300 din od 2017, stavku 'obrazovanje' ne bih komentarisao. Restorani i hoteli su poskupeli barem duplo, majka mu stara, brza hrana u goce delceva je sada skuplje nego porcija u restoranu u to vreme. Meni se cini da su sve zivo skresali da bi nekako prikrili ovaj veliki skok stavke 'Hrana i bezalkoholna pica', danasnja minimalna potrosnja na hranu i pice je skoro kao prosecna pre kovida. Jedino sta je pojeftinilo je javni prevoz, iskreno. Imaju na sajtu ministarstva i metodologije, al posto vidim da su rastegljive, nije mi se dalo da iscitavam sve.

Ako navodite ove prosecne plate kao relevantne, ocigledno je da obican svet nema dodirnih tacki sa kupovinom stanova (cast izuzecima da se neko ne oseti prozvanim).
U proseku je hrana verovatno poskupela 57% kao sto se predstavlja u gornjim tabelama. Nesto je poskupelo 100%, nesto 20%, nesto 15% itd, sve djuture 57% ima smisla.

Da ne bude da pricam napamet:

Cenoteka za oktobar 2024:

630/450 = 1.4, znaci cena svinjskog buta je otisla 40% u odnosu na 2017.

Za goce delceva je realno u pitanju pohlepa, jer sam ziveo u tom kraju i kroz 2 godine je cena sis cevapa drasticno skocila do te mere da to ipak nije opravdano samo inflacijom.
 
Da se malo vratimo na stanove konkretno, zanima me ukoliko ima ovde nekog ko zivi ili planira da kupi nekretninu u 21. novobeogradskom bloku?

Zanimaju me iz vaseg vidjenja koje su vam konkretno neke mane zgrada/bloka i kakva je situacija za parking u praksi?
 
Suština. Trenutno oko 20 milijardi evra
trebaju da se uzmu i potroše (sklone). Sve ovo što se dešava je samo šum da bi skrenulo pažnju.
To će biti gotovo najkasnije tokom 2026. Smatram da je to i top ovog ciklusa. Nakon toga dolaze stvari na naplatu i povratak u realnost tj do vraćanja na tržišne vrednosti i ekonomske principe.
Kojih 20 milijardi evra? Nadam se da se sva ova prica o 'eksatremnom zaduzivanju' ne bazira na prici da ce na Expo da se potrosi 20 milijardi jer to jednostavno nije tacno. Od tih 20 milijardi 2 je konkretno za expo a ostatak su regularne investicije u infrastrukturu koje su svakako planirane, samo su zapakovane u Expo paket da bi se predstavio kao jaci.

Uvek sam prvi protiv subjektivnih oscecaja i licnih anegdota, ali mi je njihova metodologija za racunanje tih potrosackih korpi veoma sumnjiva.

Pogledajte prilog 215413

Pogledajte prilog 215415

Da li stvarno verujete da je odeca i obuca poskupela svega oko 300 din od 2017, stavku 'obrazovanje' ne bih komentarisao. Restorani i hoteli su poskupeli barem duplo, majka mu stara, brza hrana u goce delceva je sada skuplje nego porcija u restoranu u to vreme. Meni se cini da su sve zivo skresali da bi nekako prikrili ovaj veliki skok stavke 'Hrana i bezalkoholna pica', danasnja minimalna potrosnja na hranu i pice je skoro kao prosecna pre kovida. Jedino sta je pojeftinilo je javni prevoz, iskreno. Imaju na sajtu ministarstva i metodologije, al posto vidim da su rastegljive, nije mi se dalo da iscitavam sve.

Ako navodite ove prosecne plate kao relevantne, ocigledno je da obican svet nema dodirnih tacki sa kupovinom stanova (cast izuzecima da se neko ne oseti prozvanim).
Pa ja iskreno poskupljenje najmanje primecujem u odeci i obuci, nekako su cene tu prilicno konstantne vec godinama. MIslim da su hoteli poskupeli nesto manje od restorana, a pitanje da li su i restorani bas duplo skuplji. Ne deluje mi da je ovih 60% poskupljenja u potrosackoj korpi toliko pogresno.

Da se razumemo, meni je ova potrosacka korpa nerealna i 2017. i 2024., samo mislim da je nerealnost manje vise konstantna.

Za goce delceva je realno u pitanju pohlepa, jer sam ziveo u tom kraju i kroz 2 godine je cena sis cevapa drasticno skocila do te mere da to ipak nije opravdano samo inflacijom.
Meni su nejasni stalni redovi ispred tog sisa, totalni krs od klope.
 
Evo malo situacije sa terena.
Greda novogradnja na Nbg (lokacija je tamo kod Rode) za stanove do 40kvadrata cena 3500 i pdv
Dvosobni stanovi (40-50kvm) - 3400 i pdv.
Popust od 5% za iznos koji se da u kesu (dakle ako se da 100k odmah imas popust 5k)
Rok zavrsetka 1.6.2026
 
Za goce delceva je realno u pitanju pohlepa, jer sam ziveo u tom kraju i kroz 2 godine je cena sis cevapa drasticno skocila do te mere da to ipak nije opravdano samo inflacijom.
Istina, ali u svakom skoku cena pored inflacije delom stoji i Gramzivost i Pohlepa, sto bi rekao Cane. :) Tako nesto vazi i za stanove, ne mozemo da objasnimo ove skokove cenama poskupljenjem gradjevinskog materijala i sl, kao sto neki ovde pokusavaju... Skocilo je i to donekle, nema sta, ali ne da bi opravdalo ovu potraznju i ove cene. Zato i mislim da razlog za skok cena nije plata, niti su regularni kupci, koji kupuju 'za zivot'.
 
Istina, ali u svakom skoku cena pored inflacije delom stoji i Gramzivost i Pohlepa, sto bi rekao Cane. :) Tako nesto vazi i za stanove, ne mozemo da objasnimo ove skokove cenama poskupljenjem gradjevinskog materijala i sl, kao sto neki ovde pokusavaju... Skocilo je i to donekle, nema sta, ali ne da bi opravdalo ovu potraznju i ove cene. Zato i mislim da razlog za skok cena nije plata, niti su regularni kupci, koji kupuju 'za zivot'.

Problem sa tom logikom je što implicira da pre inflacije investitori nisu bili gramzivi i pohlepni. A to sigurno ne može biti tačno. Investitor će uvek da proda nekretninu po najvišoj ceni koju može da dobije i taj aspekat se ne menja.
 
Evo malo situacije sa terena.
Greda novogradnja na Nbg (lokacija je tamo kod Rode) za stanove do 40kvadrata cena 3500 i pdv
Dvosobni stanovi (40-50kvm) - 3400 i pdv.
Popust od 5% za iznos koji se da u kesu (dakle ako se da 100k odmah imas popust 5k)
Rok zavrsetka 1.6.2026
Odlično 🙂. E sad hipotetički. Imaš 50% učešća. To je ozbiljno učešće na ove cene. Koliko te zapravo košta stan na kredit tj koliko treba da vratiš 🙂? Kolika je rata?
 
Evo malo situacije sa terena.
Greda novogradnja na Nbg (lokacija je tamo kod Rode) za stanove do 40kvadrata cena 3500 i pdv
Dvosobni stanovi (40-50kvm) - 3400 i pdv.
Popust od 5% za iznos koji se da u kesu (dakle ako se da 100k odmah imas popust 5k)
Rok zavrsetka 1.6.2026
Znaci bas su digli cene :/
Ja sam stan od 80ak m2 platio 3000+PDV u 1oj fazi pre par meseci (tj dao ucesce), verovatno je prodaja 1 faze isla dobro pa su digli cenu.
 
Meni su nejasni stalni redovi ispred tog sisa, totalni krs od klope.
Imao je smisla red kada si mogao da uzmes za male pare sis cevap u povratku iz teretane npr ili ako se vracas sa nekog provoda u gluvo doba.
Red je uvek jer je i dalje najeftinija hrana u okolini + ima sad vec glas.
 
Da se malo vratimo na stanove konkretno, zanima me ukoliko ima ovde nekog ko zivi ili planira da kupi nekretninu u 21. novobeogradskom bloku?

Zanimaju me iz vaseg vidjenja koje su vam konkretno neke mane zgrada/bloka i kakva je situacija za parking u praksi?
Prednosti: vrtic, osnovna skola, gimnazija, odlicna povezanost gradskim prevozom, Maxi 0-24, mini 'dolina gladi' u delu ka Bul Zorana Djindjica, uglavnom renovirani parkici, Arena, Sava Centar, Usce, kao stanar placas 500 din mesecno za zelenu zonu koja vazi za sve blokove sa te strane autoputa.

Mane: neki ulazi su u dosta krs stanju, oni koji su dobro odrzavani i kostaju dobro, i pored zoniranja nije lagano uvek naci parking, pojacana navijacka ikonograija u bloku koja (meni licno) budi nelagodu.
 
Odlično 🙂. E sad hipotetički. Imaš 50% učešća. To je ozbiljno učešće na ove cene. Koliko te zapravo košta stan na kredit tj koliko treba da vratiš 🙂? Kolika je rata?
Sa tim ucescem rata je manja od moguce rente u tom bloku.:

Meni ce rata zavisno od kamatnih stopa biti tu negde oko 700-800 EUR racunam, a renta za isti takav stan je u rangu 1500+ EUR.
I da je renta 20% manja jer se blok jos gradi i ima gradilista, opet sa velikim ucescem nikad nisi u riziku.
 
Samo lud čovek može na toj lokaciji plaćati kiriju 1500 EUR, bez zezanja.
Da li su ludi ili ne, ne znam, ali da tu lagano idu kirije 1000+ za vece kvadrature idu.
Svakako je prakticno nemoguce nekome sa velikim ucescem da bude na gubitku jer nikad nece mu renta biti manja od rate.
 
Prednosti: vrtic, osnovna skola, gimnazija, odlicna povezanost gradskim prevozom, Maxi 0-24, mini 'dolina gladi' u delu ka Bul Zorana Djindjica, uglavnom renovirani parkici, Arena, Sava Centar, Usce, kao stanar placas 500 din mesecno za zelenu zonu koja vazi za sve blokove sa te strane autoputa.

Mane: neki ulazi su u dosta krs stanju, oni koji su dobro odrzavani i kostaju dobro, i pored zoniranja nije lagano uvek naci parking, pojacana navijacka ikonograija u bloku koja (meni licno) budi nelagodu.
Hvala na odgovoru, nisam nesto licno primetio navijacku ikonografiju mada se i nisam zagledao, retko koji Nbg blok nema njihovih obelezja svakako, primetio sam da je znacajno cistiji u uredjenjiji nego 23. koji mu takodje moze parirati po sadrzaju (ali ne toliko i po lokaciji). Mislim da ce Delta Distrikt i sadrzaji u njemu neminovno da uticu na cenu u istom, taj blok je i pre 10 godina bio skuplji.
 
Da li su ludi ili ne, ne znam, ali da tu lagano idu kirije 1000+ za vece kvadrature idu.
Svakako je prakticno nemoguce nekome sa velikim ucescem da bude na gubitku jer nikad nece mu renta biti manja od rate.
Ne sumnjam ja da neki navodno izdaju za te pare ;) kad pogledas APR kladionice zaradjuju samo tako, Isplati im se da otvaraju velike kladze na svakih 500m u kojima sedi par tipusa i igra tikete za 300 din. To sto neko 'izdaje' te stanove za 1500, ne znaci da ces TI uspeti u tome. :) Prodjite pored tih zgrada, pogledajte koliko stvarno ima upaljenih svetala. Pre nego sto udjes u igru, proveri prvo da nije namestaljka.
 
Ne sumnjam ja da neki navodno izdaju za te pare ;) kad pogledas APR kladionice zaradjuju samo tako, Isplati im se da otvaraju velike kladze na svakih 500m u kojima sedi par tipusa i igra tikete za 300 din. To sto neko 'izdaje' te stanove za 1500, ne znaci da ces TI uspeti u tome. :) Prodjite pored tih zgrada, pogledajte koliko stvarno ima upaljenih svetala. Pre nego sto udjes u igru, proveri prvo da nije namestaljka.
Ja sam kupio stan za zivot, i svakako mi je rata nebitna jer cu stan otplatiti u kesu u roku od 5-6 godina prevremenom otplatom, tako da ce rata da pada jedno 100-150 eur svake godine svakako.
Kredit je tu da ne bih sasuo sav kes u jednu nekretninu jer planiram mojima da kupim kucu isto u naredne 2 godine a ovaj stan otplatim usput.

A noc u West65 kuli na bookingu ide oko 100-120 eur na noc, i procitaj koliko ima nasih ljudi koji ostavljaju tamo komentare i odusevljeni su.
Ne sumnjam ja da ljudi izdaju te stanove po ovim cenama, mozda -10% se dogovore.

Evo pitaj naseg clana @Filip 01 , on ti ima stan u bloku 65 koliko ja znam i mislim da ga izdaje, moze nam iz prve ruke reci.
 
Sa tim ucescem rata je manja od moguce rente u tom bloku.:

Meni ce rata zavisno od kamatnih stopa biti tu negde oko 700-800 EUR racunam, a renta za isti takav stan je u rangu 1500+ EUR.
I da je renta 20% manja jer se blok jos gradi i ima gradilista, opet sa velikim ucescem nikad nisi u riziku.
Tebi će tolika biti rata ali si dao 50% učešća. da si dao 20% bila bi veća rata.
 
Pa to je oko 400-500e više, nije zanemarljivo. Svakako i da je isto ko renta ili malo manje opet bolje svoj stan.
Ma naravno, samo sam pravio ilustraciju jer nam je Sale predstavio da je bauk sa 50% ucesca uzimati ovde stan po ovim cenama.
A u realnosti rata ti otprilike 50% mesecne rente koju ljudi traze, rizika skoro da nema (uvek ima nekog rizika da se razumemo).
 
Suština. Trenutno oko 20 milijardi evra
trebaju da se uzmu i potroše (sklone). Sve ovo što se dešava je samo šum da bi skrenulo pažnju.
To će biti gotovo najkasnije tokom 2026. Smatram da je to i top ovog ciklusa. Nakon toga dolaze stvari na naplatu i povratak u realnost tj do vraćanja na tržišne vrednosti i ekonomske principe.
A da li se zna sta jos vlastodrsci ceprkaju tj gde ce taj novac? Nekretnine, zlato, prozivodnja baterija, rafinerija litijuma, uvoz tehnike, restorani, IT firme - softveri za drzavne organe i javna preduzeca? Koliko znam nisu u poljoprivredi?
 
Da se malo vratimo na stanove konkretno, zanima me ukoliko ima ovde nekog ko zivi ili planira da kupi nekretninu u 21. novobeogradskom bloku?

Zanimaju me iz vaseg vidjenja koje su vam konkretno neke mane zgrada/bloka i kakva je situacija za parking u praksi?
Meni su hvalili taj blok za vece stanove, Parking iskljucivo u Z. Djindjica - lokalci imaju povlasticu. Da li te zgrade imaju lift?
 
Vrh