Šta je novo?

Cene nekretnina

Mislim da je iza opisanog ponašanja pronalazi skrivena inflacija.

Ne znam kako se tačno računa inflacija za konkretan proizvod, poput piva. Pretpostavljam da je npr inflacija cene piva: rast prosečne cene na nivou svih prodatih piva godišnje. Ako se više jefitnijeg piva proda ove godine nego prethodne, a manje skupog, ispašće da nema inflacije. Neka me ispravi neko ako je pogrešna pretpostavka.
Kako je moguce da u 2 razlicita marketa je cena proizvoda 50-70% veca?
Lokalizovana inflacija samo u Maksiju i velikim lancima marketa?

Screenshot 2024-10-15 at 00.33.55.png
 
Najskuplje šišanje me je ispalo u KG(u blizini Raiffeisen banke) , šetao, ušao bilo slobodno.
Kaže frizer (posle sam video da ima zvanje stilista 😉)1800, evo 2000 u redu je.
Do tada sam se čudio kako je sve jeftino u KG.
Normalno muško šišanje je u NS-u je oko 500 pa do 900.
Inače kod baš dobre frizerke se šišam 900din(sa pranjem kose) i evo treba da je upoznam sa drugarom Beogradjaninom.
Inače, komentariše kako joj je trenutno dosadno u NS-u jer voli da izlazi i kaže bolji mi je BG za to i nekad razmišljam tamo da se preselim.
Ok, zašto nećeš? Kaže pa skupe su nekretnine.
Predlažem joj NBG, pa mi kaže taj kvart je baš skup, pratim ja novogradnju u tom delu 😉
 
Ne znam kako se tačno računa inflacija za konkretan proizvod, poput piva. Pretpostavljam da je npr inflacija cene piva: rast prosečne cene na nivou svih prodatih piva godišnje. Ako se više jefitnijeg piva proda ove godine nego prethodne, a manje skupog, ispašće da nema inflacije. Neka me ispravi neko ako je pogrešna pretpostavka

Ne gleda se šta je prodato. Imaju selekciju brendova piva izabranu po nekoj metodologiji i to prate iz meseca u mesec. I tako za svaki proizvod.
 
Ja sam na osnovu istih imputa predvidjao da ce biti mnogo vise povratnika u gradove u unutrasnjosti i iseljavanje iz Bg. Ako neko iz npr Nisa moze da radi za svoju firmu remote, zasto ne bi ziveo u Nisu. Ako neko moze da radi kao nomad, sto nebi radio iz Valensije ili Atine, nego iz Bg?

Mislim da previse ukljucujemo logiku, logike u ovom nasem trzistu nema. Nova 2008 moze da bude odlazak Rusa, mozda presusi bunar oprane love u nekom trenutku...

Ono sto sam prilicno siguran je da srednja klasa trenutno nema veze sa kretanjima cena kod nas. Ima tu nekog ko se upeca, proda dedovinu, pa nabudzi za kredit za neku rupu u sirem centru, ali to su vise izuzetci.
Raslojavanje će se nastaviti. AI (VI) već briše neka radna mesta. Inflacija će otići gore kako bi države smanjile dugove. Prvi put da imamo globalizaciju na ovom nivou. Porastu kamate u Japanu, padnu akcije na berzi u SAD. Investitorima će se smanjiti manevarski prostor. Moraće negde uložiti pare da ne bi izgubili vrednost. Pitanje je šta će izabrati?
 
Ako hoćeš da naučiš nešto stvarno u vezi ciklusa nekretnina preporučujem jedno ime. Fred Harison. Posveti se nedelju dana pa se vrati ovde i napiši šta si naučio.
To preporučujem svima kojima nije u interesu prodaja skupih kvadrata i što većeg duga.
Daj neki TLDR
 
Evo malo mracenja i od mene. Ljudi će sve više gubiti poslove:

- AI već uzima poslove
- gašenje nepotrebnih biznise - tipa štand za prodavanje balona u Idei na Bez Kosi, iznajmljivanje fensi vikendica/splavova na Savi, npr smanjiće se broj ketering firmi
- u ITu se već dešava
- EU smanjuje broj zaposlenih u auto industriji, odraziće se i kod nas po fabrikama

Ivestitori u nekretnine imaju nove lokacije ali nisu prodali sve stanove na postojećim projektima. Ostavljaju sebi te stanove jer neće da povećavaju kesh poziciju. Rentaju ih. To smanjuje potrebu za upošljavanjem radnika, prodajom materijala, transportom itd

Zato će doći do još većeg raslojavanja.

Srednja klasa je imala "zlatan" period poslednjih 10-15 godina i to sada prestaje. Jednostavno prihodi su već pojedeni ili će biti još više pojedeni. Neće biti njih da uzimaju kredite za stanove. Pitanje je kako će vraćati postojeće kredite ovi što se sada zadužuju za prvi stan po cenama od 2.5-3k /m2?

Da li će to uticati na cene novogradnje na top lokacijama u BG? Mislim da neće. Juga će biti, kao što predvidjate, 7k+. Da li će se i dalje prodavati najskuplji automobili, hoće. Ići će cene takvih nekretnina u nebesa.

Kapital će tražiti diversifikaciju tj neke druge investicije osim nekretnina. Šta imamo mi da ponudimo ? Pa ništa jer postavljanje pločica velikog formata i spuštanje plafona sa rasvetom nije inovacija :)

Kapital će napuštati Srbiju ili jednostavno neće dolaziti kao ranije i zbog diversifikacije i zbog krize u svetu.

Ovo se neće desiti ove ili sledeće godine. Mozda za 4-5 godina.
 
Evo malo mracenja i od mene. Ljudi će sve više gubiti poslove:

- AI već uzima poslove
- gašenje nepotrebnih biznise - tipa štand za prodavanje balona u Idei na Bez Kosi, iznajmljivanje fensi vikendica/splavova na Savi, npr smanjiće se broj ketering firmi
- u ITu se već dešava
- EU smanjuje broj zaposlenih u auto industriji, odraziće se i kod nas po fabrikama

Ivestitori u nekretnine imaju nove lokacije ali nisu prodali sve stanove na postojećim projektima. Ostavljaju sebi te stanove jer neće da povećavaju kesh poziciju. Rentaju ih. To smanjuje potrebu za upošljavanjem radnika, prodajom materijala, transportom itd

Zato će doći do još većeg raslojavanja.

Srednja klasa je imala "zlatan" period poslednjih 10-15 godina i to sada prestaje. Jednostavno prihodi su već pojedeni ili će biti još više pojedeni. Neće biti njih da uzimaju kredite za stanove. Pitanje je kako će vraćati postojeće kredite ovi što se sada zadužuju za prvi stan po cenama od 2.5-3k /m2?

Da li će to uticati na cene novogradnje na top lokacijama u BG? Mislim da neće. Juga će biti, kao što predvidjate, 7k+. Da li će se i dalje prodavati najskuplji automobili, hoće. Ići će cene takvih nekretnina u nebesa.

Kapital će tražiti diversifikaciju tj neke druge investicije osim nekretnina. Šta imamo mi da ponudimo ? Pa ništa jer postavljanje pločica velikog formata i spuštanje plafona sa rasvetom nije inovacija :)

Kapital će napuštati Srbiju ili jednostavno neće dolaziti kao ranije i zbog diversifikacije i zbog krize u svetu.

Ovo se neće desiti ove ili sledeće godine. Mozda za 4-5 godina.
Već sam napisao inside info. Sa povećanjem minimalca ponovo od 1 januara stopiran nam je inicijalni business plan do kraja godine. To je skandalozno. EU je u krizi i gleda se svaki €. Kompanija razmatra u centrali da li se isplati dalje investiranje kod nas ili je to jeftinije u istočnoj Evropi. Čekamo odluku do kraja godine.
Verovatno će ostaviti ovo što je stiglo ali na osnovu reakcija i podataka maltene sam 99% siguran da će sve nove poslove preusmeriti van Srbije.
Imamo preveliku inflaciju i masivno povećanje cena svega poslednje 3 godine a tome se ne nazire kraj. To nije slučaj van Srbije. Imamo neizvesno okruženje za plasiranje kapitala.
Ako odustanu od plana, to znači par stotina miliona evra manje stranih direktnih investicija u Srbiju u naredne 2 godine samo od jedne firme.
A korporacije su iste. Što radi jedna firma, rade sve. Gledaju zaradu i isplativost i njih ne zanima nas populizam, zaduživanje i BDP. Kad sam ovo čuo, znam da je situacija mnogo lošija nego što sam mislio. Nije dobro.
Drugo, sve više lokala je prazno. Porasli su troškovi poslovanja i sve više ljudi prelazi u sivu zonu jer ne mogu da opstanu. Neće oni svi prestati da rade nego neće plaćati porez. Privatni sektor je poražen.
Sa druge strane imamo državni sektor gde je masivno zaduživanje i povećanje plata. To ne može da opstane.
Nisu tu više ni bitne cene kvadrata. Bitno je da nas očekuje loš period.
 
Poslednja izmena:
Već sam napisao inside info. Sa povećanjem minimalca ponovo od 1 januara stopiran nam je inicijalni business plan do kraja godine. To je skandalozno. EU je u krizi i gleda se svaki €. Kompanija razmatra u centrali da li se isplati dalje investiranje kod nas ili je to jeftinije u istočnoj Evropi. Čekamo odluku do kraja godine.
Verovatno će ostaviti ovo što je stiglo ali na osnovu reakcija i podataka maltene sam 99% siguran da će sve nove poslove preusmeriti van Srbije.
Imamo preveliku inflaciju i masivno povećanje cena svega poslednje 3 godine a tome se ne nazire kraj. To nije slučaj van Srbije. Imamo neizvesno okruženje za plasiranje kapitala.
Ako odustanu od plana, to znači par stotina miliona evra manje stranih direktnih investicija u Srbiju u naredne 2 godine samo od jedne firme.
A korporacije su iste. Što radi jedna firma, rade sve. Gledaju zaradu i isplativost i njih ne zanima nas populizam, zaduživanje i BDP. Kad sam ovo čuo, znam da je situacija mnogo lošija nego što sam mislio. Nije dobro.
Drugo, sve više lokala je prazno. Porasli su troškovi poslovanja i sve više ljudi prelazi u sivu zonu jer ne mogu da opstanu. Neće oni svi prestati da rade nego neće plaćati porez. Privatni sektor je poražen.
Sa druge strane imamo državni sektor gde je masivno zaduživanje i povećanje plata. To ne može da opstane.
Nisu tu više ni bitne cene kvadrata. Bitno je da nas očekuje loš period.
Kakve veze ima minimalac sa biznis planom multinacionalne kompanije? Osim ako ne plaćate minimalac, pa je sada podignut na iznos koji prethodno niste planirali/budzetirali.
Ja isto radim u multinacionalnoj kompaniji I nisam imao povećanje plate već 2,5 godina. Šta mog poslodavca briga koliko su porasle cene u prodavnici, kolika je inflacija ili to što je u tom peruodu u javnom sektoru plata porasla 50%? Niko ne kaže da nije kriza, i u centrali u Nemačkoj nisu povećavali plate, pa zašto bi onda meni u nekom (za pojmove kompanije) perifernom ofisu u Beogradu? Možda bi se neki alarm bio kada bi ljudi masovno počeli da daju otkaze i prelaze u javni sektor ali to se, veruj mi, ne dešava. Iskreno, svi smo srećni što radimo za veliku kompaniju a ne za neki startup u ovim nestabilnim i nepredvidivim vremenima. Ljudi su mahom realni, retko ko želi da talasa i iznosi neke zahteve za povisice i benefite kada se gleda samo kako da se preživi naredni period.
 
Meni i ova tema mnogo vremena oduzima. Ne radim ovo za platu.
Kad pitaš nešto chatgpt, pitaj ga da ti preformuliše odgovor narodskim jezikom, uštedećeš silno vreme.
Već sam napisao inside info. Sa povećanjem minimalca ponovo od 1 januara stopiran nam je inicijalni business plan do kraja godine. To je skandalozno. EU je u krizi i gleda se svaki €. Kompanija razmatra u centrali da li se isplati dalje investiranje kod nas ili je to jeftinije u istočnoj Evropi. Čekamo odluku do kraja godine.
Verovatno će ostaviti ovo što je stiglo ali na osnovu reakcija i podataka maltene sam 99% siguran da će sve nove poslove preusmeriti van Srbije.
Imamo preveliku inflaciju i masivno povećanje cena svega poslednje 3 godine a tome se ne nazire kraj. To nije slučaj van Srbije. Imamo neizvesno okruženje za plasiranje kapitala.
Ako odustanu od plana, to znači par stotina miliona evra manje stranih direktnih investicija u Srbiju u naredne 2 godine samo od jedne firme.
A korporacije su iste. Što radi jedna firma, rade sve. Gledaju zaradu i isplativost i njih ne zanima nas populizam, zaduživanje i BDP. Kad sam ovo čuo, znam da je situacija mnogo lošija nego što sam mislio. Nije dobro.
Drugo, sve više lokala je prazno. Porasli su troškovi poslovanja i sve više ljudi prelazi u sivu zonu jer ne mogu da opstanu. Neće oni svi prestati da rade nego neće plaćati porez. Privatni sektor je poražen.
Sa druge strane imamo državni sektor gde je masivno zaduživanje i povećanje plata. To ne može da opstane.
Nisu tu više ni bitne cene kvadrata. Bitno je da nas očekuje loš period.
E jaka ti je firma... Pa ni motači kablova više ne rade za minimalac.
 
Kompanija razmatra u centrali da li se isplati dalje investiranje kod nas ili je to jeftinije u istočnoj Evropi. Čekamo odluku do kraja godine.
Imamo preveliku inflaciju i masivno povećanje cena svega poslednje 3 godine a tome se ne nazire kraj. To nije slučaj van Srbije. Imamo neizvesno okruženje za plasiranje kapitala.
Koje su to zemlje Istocne Evrope, posto ih vecina trenutno ima jacu inflaciju od nas?


Drugo, sve više lokala je prazno. Porasli su troškovi poslovanja i sve više ljudi prelazi u sivu zonu jer ne mogu da opstanu. Neće oni svi prestati da rade nego neće plaćati porez. Privatni sektor je poražen.
Sa druge strane imamo državni sektor gde je masivno zaduživanje i povećanje plata. To ne može da opstane.
Nisu tu više ni bitne cene kvadrata. Bitno je da nas očekuje loš period.
Ovo takodje slabo pije vodu. Razlika izmedju plata u javnom sektoru i van njega se zapravo smanjila solidno u poslednje tri godine:



Da se zaista samo plate u drzavnom sektoru pumpaju (opet nekim sumanutim zaduzivanjem koje pominjes kao aksiom a za koje ne dajes nikakve izvore) imali bi suprotan trend.
 
Što se tiče praznih lokala to je prouzrokovano zbog ekspanzije online kupovine i velikim tržnim centrima koji će i nastaviti da se grade po Srbiji.
Kao i to da veće firme otkupljuju manje ili ih jednostavno isteraju sa tržišta.
 
Kakve veze ima minimalac sa biznis planom multinacionalne kompanije? Osim ako ne plaćate minimalac, pa je sada podignut na iznos koji prethodno niste planirali/budzetirali.
Ja isto radim u multinacionalnoj kompaniji I nisam imao povećanje plate već 2,5 godina. Šta mog poslodavca briga koliko su porasle cene u prodavnici, kolika je inflacija ili to što je u tom peruodu u javnom sektoru plata porasla 50%? Niko ne kaže da nije kriza, i u centrali u Nemačkoj nisu povećavali plate, pa zašto bi onda meni u nekom (za pojmove kompanije) perifernom ofisu u Beogradu? Možda bi se neki alarm bio kada bi ljudi masovno počeli da daju otkaze i prelaze u javni sektor ali to se, veruj mi, ne dešava. Iskreno, svi smo srećni što radimo za veliku kompaniju a ne za neki startup u ovim nestabilnim i nepredvidivim vremenima. Ljudi su mahom realni, retko ko želi da talasa i iznosi neke zahteve za povisice i benefite kada se gleda samo kako da se preživi naredni period.
Praviš se neuk kad ti to odgovara i sad ja treba da ti kao objašnjavam elementarne stvari. To mi zaista ne pada na pamet.
Minimalac i povećanje plata utiče na povećanje cena svega. Struja, voda, gas, transport, usluge itd.
Imaš nesebične podatke i informacije od mene, tumači ih kako hoćeš.
Ajde sad drvlje i kamenje svi na mene po direktivi. Loša firma, xyz tabela bla bla bla. Neću da gubim vreme na to. Da odgovaram posebno svima, da se branim 😂 lol. Ne pada mi napamet.
Nemam veze sa kablovima naravno. Kod njih ko zna koliko je lošija situacija. Tekstilci isto.
 
Poslednja izmena:
Postoje ljudi/firme koji bi želeli da je minimalac i dalje 200e ali da se njihova zarada multiplicira. Samo ne kapiraju da smanjivanjem minilaca ostaju bez ljudi koji troše.

Zašto se i dalje na ovoj temi hvatate za nominalne vrednosti? Glavno pitanje je koliko bolje živi radnik na minimalcu danas u odnosu na vreme kad je isti bio 200 evra.
 
Koga ne mrzi, nek pronađe odnos potrošačke korpe i zarade pa nek uporedi, i odvojeno nek napravi odnos potrošačke korpe i minimalne zarade.
Nema potrebe da se mnogo kopa, sve je to lepo evidentirano:

Mesec - GodinaProsečna mesečna zarada po zaposlenom u Republici Srbiji
(bez poreza i doprinosa)
Prosečna potrošačka korpaMinimalna potrošačka korpaOdnos potrošačke korpe i zarade (3:2)Odnos potrošačke korpe i zarade (4:2)
Januar 2014.37.96665.717,9434.177,961,730,90

Mesec - GodinaProsečna mesečna zarada po zaposlenom u Republici Srbiji
(bez poreza i doprinosa)
Prosečna potrošačka korpaMinimalna potrošačka korpaOdnos potrošačke korpe i zarade (3:2)Odnos potrošačke korpe i zarade (4:2)
Januar 2023.82.76995.292,5749.420,401,150,60

Nemaju jos uvek za 2024 u tabelama nazalost.
 
Ajde sad drvlje i kamenje svi na mene po direktivi. Loša firma, xyz tabela bla bla bla. Neću da gubim vreme na to.
‘Ako ne prihvatite anegdote bez izvora i utemeljenja u realnim podacima, koje ovde delim svaki dan, kao suvu istinu, nego me tu nesto pitate za pojasnjenja i kacite konkretne linkove kao odgovor, znaci da pisete po direktivi’.

Inace ti koji svaki dan, ceo dan, samo na ovoj temi, pises dumerske prognoze i najave sa ‘majke mi cuo sam’ dokazima, ti si samo zabrinuti gradjanin.
 
Već sam napisao inside info. Sa povećanjem minimalca ponovo od 1 januara stopiran nam je inicijalni business plan do kraja godine. To je skandalozno. EU je u krizi i gleda se svaki €. Kompanija razmatra u centrali da li se isplati dalje investiranje kod nas ili je to jeftinije u istočnoj Evropi. Čekamo odluku do kraja godine.
Verovatno će ostaviti ovo što je stiglo ali na osnovu reakcija i podataka maltene sam 99% siguran da će sve nove poslove preusmeriti van Srbije.
Imamo preveliku inflaciju i masivno povećanje cena svega poslednje 3 godine a tome se ne nazire kraj. To nije slučaj van Srbije. Imamo neizvesno okruženje za plasiranje kapitala.
Ako odustanu od plana, to znači par stotina miliona evra manje stranih direktnih investicija u Srbiju u naredne 2 godine samo od jedne firme.
A korporacije su iste. Što radi jedna firma, rade sve. Gledaju zaradu i isplativost i njih ne zanima nas populizam, zaduživanje i BDP. Kad sam ovo čuo, znam da je situacija mnogo lošija nego što sam mislio. Nije dobro.
Drugo, sve više lokala je prazno. Porasli su troškovi poslovanja i sve više ljudi prelazi u sivu zonu jer ne mogu da opstanu. Neće oni svi prestati da rade nego neće plaćati porez. Privatni sektor je poražen.
Sa druge strane imamo državni sektor gde je masivno zaduživanje i povećanje plata. To ne može da opstane.
Nisu tu više ni bitne cene kvadrata. Bitno je da nas očekuje loš period.

Nema tu vise prostora za kojekakva resenja i ne treba uopste obracati paznju na drzavni aparat, prosecnu platu, kamate na kredit za stan itd Mozda na kamatu za kredit za biznis. Drzavni aparet je usmeren da radi ono sto vlastima odgovara tj guraju njihov interes. Moja pretpostvka je da se se spremam za najgore a nadam se najboljem odnosno vlast i kapital ce uraditi sve sto moze da mi oteza ekonomski rast.

Vecina ljudi na ovom forumu zeli da bude u gornjem sloju tj da ga ne zakaci raslojavanje u negativnom smislu. Za tako nesto cena ulaznice raste. 1 milion EUR u kapitalu vise nije dovoljno da bi se zvao bogatim. To je sada bar 5 miliona. Da bi bio gornji sloj, mora se imati jos vise.

Mora se "izostriti" pogled odnosno postaviti percepacija. Da li se percipira ova tema iz nizeg, srednjeg ili viseg sloja?
Ovi iz viseg sloja su vec par koraka ispred ovih ostalih. U velikom broju slucajeva oni su u talu sa vlastima (tako je i u Nemackoj) i oni ce biti blizi stampi za finansiranje svojih projekata u buducnosti. Oni kuouju nekretnine od 6-7-8 k eur/m2 jer su ostvarili veliki rast na drugim bisnisaima i gledaju dugorocno. Oni drmaju ove ostale.

Ovi iz srednjeg sloja i dalje rade 9-5 ili imaju neki mali biznis, kupuju nekretnine, rentaju, stan na danitd Na ovaj nacin oni nece preci u visi sloj u ovoj generaciji. Zasto, zato sto oni vide samo jedan deo aktivnosti koje rade ovi iz viseg sloja a i misle da ih prate - narocito u pogledu nekretnina. NE kapiraju da to flipovanje jedne nekretnine na 10 godina nije put ka visokom stalezu. To nije losa prica ali nije ni dovoljno dobra da bi se odskocilo.
Ima ljudi u ovom stalezu koji se bave bizniskom koji je imao enorman rast poslednjih 10 godina npr zidanje zgrada ili neki drugi biznis tj oni su skapirali pricu i oni su kandidati za visi stalez.

Nizi sloj nema sanse ni za sta u ovoj generaciji u pogledu ekonomskog prosperiteta.

Uvek je najveci pritisak bio na ove u srednjem stalezu. Kod njih je najvece cimanje i uvek su najvece promene jer se lako mogu spustiti jedan nivo ali i isto tako se pojavljuju ljudi koji mogu da naprave neki biznis i predju u visi nivo.
 
Poslednja izmena:
Praviš se neuk kad ti to odgovara i sad ja treba da ti kao objašnjavam elementarne stvari. To mi zaista ne pada na pamet.
Minimalac i povećanje plata utiče na povećanje cena svega. Struja, voda, gas, transport, usluge itd.
Imaš nesebične podatke i informacije od mene, tumači ih kako hoćeš.
Ajde sad drvlje i kamenje svi na mene po direktivi. Loša firma, xyz tabela bla bla bla. Neću da gubim vreme na to. Da odgovaram posebno svima, da se branim 😂 lol. Ne pada mi napamet.
Nemam veze sa kablovima naravno. Kod njih ko zna koliko je lošija situacija. Tekstilci isto.
Mislim da ides malo kontra Sale.
Dize se minimalac jer hrana, stanarina i usluge poskupe pa se sindikati bune i traze veci minimalac da bi mogli da prezive.

Ne dize se minimalac pa onda sve poskupljuje.
 
Koga ne mrzi, nek pronađe odnos potrošačke korpe i zarade pa nek uporedi, i odvojeno nek napravi odnos potrošačke korpe i minimalne zarade.
Minimalna neto zarada 2014te je bila 20k din, danas je 46k. Potrošačke korpe možeš da vidiš iznad. Na stranu to, fora je što pre 10god nisi mogao posao da nadješ pa si zahvalan i za minimalac, a danas obično ti nude minimalac+neki bonus. Nego nije u pitanju to, spomenuo sam da bi firme/ljudi kao Sale voleli da je minimalac i dalje 200e, a da njihova zarada ostane na današnjem nivou ili da još više raste. Daj da svima bude loše da bi meni bilo dobro.
 
Poslednja izmena:
Drzavni aparet je usmeren da radi ono sto vlastima odgovara tj guraju njihov interes. Moja pretpostvka je da se se spremam za najgore a nadam se najboljem odnosno vlast i kapital ce uraditi sve sto moze da mi oteza ekonomski rast.
Suština. Trenutno oko 20 milijardi evra
trebaju da se uzmu i potroše (sklone). Sve ovo što se dešava je samo šum da bi skrenulo pažnju.
To će biti gotovo najkasnije tokom 2026. Smatram da je to i top ovog ciklusa. Nakon toga dolaze stvari na naplatu i povratak u realnost tj do vraćanja na tržišne vrednosti i ekonomske principe.
 
Uvek sam prvi protiv subjektivnih oscecaja i licnih anegdota, ali mi je njihova metodologija za racunanje tih potrosackih korpi veoma sumnjiva.

2024-10-15 10_33_14-Window.png


2024-10-15 10_32_57-Window.png


Da li stvarno verujete da je odeca i obuca poskupela svega oko 300 din od 2017, stavku 'obrazovanje' ne bih komentarisao. Restorani i hoteli su poskupeli barem duplo, majka mu stara, brza hrana u goce delceva je sada skuplje nego porcija u restoranu u to vreme. Meni se cini da su sve zivo skresali da bi nekako prikrili ovaj veliki skok stavke 'Hrana i bezalkoholna pica', danasnja minimalna potrosnja na hranu i pice je skoro kao prosecna pre kovida. Jedino sta je pojeftinilo je javni prevoz, iskreno. Imaju na sajtu ministarstva i metodologije, al posto vidim da su rastegljive, nije mi se dalo da iscitavam sve.

Ako navodite ove prosecne plate kao relevantne, ocigledno je da obican svet nema dodirnih tacaka sa kupovinom stanova (cast izuzecima da se neko ne oseti prozvanim).
 
Poslednja izmena:
Vrh