Šta je novo?

Cene nekretnina

Isplacene plate ne povecavaju GDP direktno, nego indirektno kad se potrose za kupovinu roba ili usluga. Kad odes kod lekara u drzavnoj bolnici i on ti pruzi uslugu to ne povecava GDP. A kad ti uslugu pruzi lekar u privatnoj ordinaciji to povecava GDP.

Wages and salaries paid to government employees as well as expenditures for schools, roads, bridges, military equipment, and other public works are included in GDP.
 
Izmenio sam odgovor. Kao sto sam vec napisao, tu ne moze da se krade. Kao drugo, napisao si da sve plate upacene u drzavnim firmama ulaze u GDP, a ne u nekoj realnoj vrednosti usluga, to je samo odokativna mera. Plus, to znaci da to sto sad neko povecava plate botovima takodje povecava GDP, tj. neko ko radi u drzavnoj firmi i ne dolazi na posao svojom platom takodje povecava GDP, jel tacno? Nebuloza.
 
Ma čini ti se, ja samo na sitno. Neuk sam ti ja druže za ove rasprave, prevazilaze moje intelektualne kapacitete. Eventualno neki link da bacim, nešto prokomentarišem na jedvite jade.
I gasim se polako... Vraćam se čitanju.
Ako hoćeš da naučiš nešto stvarno u vezi ciklusa nekretnina preporučujem jedno ime. Fred Harison. Posveti se nedelju dana pa se vrati ovde i napiši šta si naučio.
To preporučujem svima kojima nije u interesu prodaja skupih kvadrata i što većeg duga.
 
Izmenio sam odgovor. Kao sto sam vec napisao, tu ne moze da se krade. Kao drugo, napisao si da sve plate upacene u drzavnim firmama ulaze u GDP, a ne u nekoj realnoj vrednosti usluga, to je samo odokativna mera. Plus, to znaci da to sto sad neko povecava plate botovima takodje povecava GDP, tj. neko ko radi u drzavnoj firmi i ne dolazi na posao svojom platom takodje povecava GDP, jel tacno? Nebuloza.
Pa mislim da, tehnicki, ako povecas botovima platu povecao si BDP. Postoji dosta nacina da se on uveca privremeno, ali kada to traje godinama, onda te price o 'vestackom pumpanju' ne piju vodu, pogotovo kada zaduzivanje raste sporije od BDP-a.

I 'realna vrednost usluge' je dosta upitna kategorija. Šišanje u Norveškoj kosta 50e a ovde 10e, vrednost koju dobijes je ista a tamo to dize BDP pet puta vise.

I opet dolazimo do pocetne tvrdnje da sam cin smanjenje broja lekara moze samo da smanji a ne poveca BDP. Da bi krajnji rezultat bio veci BDP taj novac mora da se potrosi jos produktivnije. Zdravstvo indirektno utice na BDP jer zdrava radna snaga produktivnija, sto se opet na kraju vidi u nekom procentu. Samo menjanje plata za lekare platama za botove bi eliminisalo taj indirektni uticaj i svakako smanjilo BDP na kraju.
 
Pola ljudi na temi prica kako idemo u ambis, sve ide dole.
Druga polovina prica kako idemo ka zlatnom dobu, nikad bolje.

Obe grupe ljudi hoce da kupe nekretnine, samo jedni kupuju sada jer misli da idemo gore u sledecem periodu, a drugi cekaju pad pa onda da kupe pa onda i oni prelaze u ovu prvu grupu :)
E onda novi clanovi foruma krecu ponovo nas ciklus, samo sto on ne traje 18 godina.

Ista diskusija kao sa pocetka teme, samo drugi ljudi pricaju.

Cak i Sale i Anon koji su najveci nasi zagovornici recesije i propasti planiraju da sa svojim parama u 2024oj nasoj godini ulete u BETON a ne biznis, samo Sale ceka 20% jeftiniju ciglu a Anon jbg mora za zivot.
Dobra nasa stara cigla, necemo mi nikad od nje pobeci.

@Suzuman ako procitas sta zanimljivo u ovih nedelju dana javi.
 
Ja jednostavno protiv nekih podataka ne mogu i neću da gubim vreme 🙂. 2015 sam placao dizel 114, sad 200+. Svi računi za komunalije su mi duplirani od 2018. Za hranu od 2015 trošim tačno 3 puta više. Kirija 70% veća u odnosu na 2015. Majstor je naplaćivao pločice 2018 godine 6e po m2, a sada 12-15. Šišanje 350 a sad 800rsd. Pogledamo zvanične podatke o inflaciji i ona je kumulativno od 2014 porasla 50 i nešto %. Ok, zvaničan podatak i to je to. I ne znam u kom univerzumu to može biti tačno, da je inflacija ispod porasta cena energenata i komunalija ali neka bude da jeste. Subjektivan osećaj bla bla bla. Da poredim potrošačku korpu poslednjih 10 godina.....ne pada mi napamet kad je nešto očigledno. Neka bude da je to tako. Samo bull.
@Anon šta se radi? 🙂. Nema te nešto.
 
Ja jednostavno protiv nekih podataka ne mogu i neću da gubim vreme 🙂. 2015 sam placao dizel 114, sad 200+. Svi računi za komunalije su mi duplirani od 2018. Za hranu od 2015 trošim tačno 3 puta više. Kirija 70% veća u odnosu na 2015. Majstor je naplaćivao pločice 2018 godine 6e po m2, a sada 12-15. Šišanje 350 a sad 800rsd. Pogledamo zvanične podatke o inflaciji i ona je kumulativno od 2014 porasla 50 i nešto %. Ok, zvaničan podatak i to je to. I ne znam u kom univerzumu to može biti tačno, da je inflacija ispod porasta cena energenata i komunalija ali neka bude da jeste. Subjektivan osećaj bla bla bla. Da poredim potrošačku korpu poslednjih 10 godina.....ne pada mi napamet kad je nešto očigledno. Neka bude da je to tako. Samo bull.
@Anon šta se radi? 🙂. Nema te nešto.
Evo me u Barsi, zezam se 😂
 
Potrosacka korpa za januar 2017: https://must.gov.rs/extfile/sr/7248/KUPOVNA MOĆ-JANUAR 2017.pdf
Potrosacka korpa za jun 2024: https://must.gov.rs/extfile/sr/9822/Korpa jun 2024 1.pdf
2017. godine je za transport u prosecnoj potrosackoj korpi predvidjeno 5529,41 dinara, a 2024. 6.916,43 dinara.
2017. godine je za komunikacije predvidjeno 1.798,52 dinara, a 2024. 2.228,02 dinara.
2017. je za obrazovanje cele porodice predvidjeno 471,41 dinar, a 2024. 526,32 dinara.
Da li neko i dalje veruje da ovi podaci imaju smisla i veze sa realnom potrosnjom?
Pa ja sad mogu da izmislim strukturu potrosacke korpe po kojoj cene padaju svake godine i uopste nema inflacije. Cirkus.
 
Ja jednostavno protiv nekih podataka ne mogu i neću da gubim vreme 🙂. 2015 sam placao dizel 114, sad 200+. Svi računi za komunalije su mi duplirani od 2018. Za hranu od 2015 trošim tačno 3 puta više. Kirija 70% veća u odnosu na 2015. Majstor je naplaćivao pločice 2018 godine 6e po m2, a sada 12-15. Šišanje 350 a sad 800rsd. Pogledamo zvanične podatke o inflaciji i ona je kumulativno od 2014 porasla 50 i nešto %. Ok, zvaničan podatak i to je to. I ne znam u kom univerzumu to može biti tačno, da je inflacija ispod porasta cena energenata i komunalija ali neka bude da jeste. Subjektivan osećaj bla bla bla. Da poredim potrošačku korpu poslednjih 10 godina.....ne pada mi napamet kad je nešto očigledno. Neka bude da je to tako. Samo bull.
@Anon šta se radi? 🙂. Nema te nešto.
Potrosacka korpa je problematicna za definisati, ali to vazi u svakoj drugoj zemlji takodje. Nista Srbija tu nije posebna.


Evo i Trampu je jedna od glavnih tacaka u nastupu kako je 'inflacija za obicnog coveka veca od zvanicne', i ocigledno da to rezonuje kod dobrog dela stanovnistva. Ni GDP kao mera nije savrsen, pa ga opet koristimo u vecini ovih diskusija.

I dizel je krajem 2014. bio 149 din, jos je to objavljivano kao 'najniza cena u poslednjih pet godina'.

 
Ja sam u periodu 2015-2017 zbog posla dnevno prelazio oko 145km. Sakupljao poene i sa popustom me je iznosilo koliko sam naveo (nije N*S, nije Ec* pumpa nego manja reguonalna pumpa) -12 do -14 rsd po litru. Vodio sam evidenciju 🙂. Posle, u 2017 su ukinuli tu karticu 🙂. Tada je već bilo skuplje gorivo za 20-tak rsd. Taman kad sam smanjio putovanja.

U svakom slučaju, kada gorivo poraste 80+% ne znam koja statistika može da pokaže da je kumulativna inflacija 52%. Verovatno neka kreativna 🙂.
 
Poslednja izmena:
Ja sam u periodu 2015-2017 zbog posla dnevno prelazio oko 145km. Sakupljao poene i sa popustom me je iznosilo koliko sam naveo (nije N*S, nije Ec* pumpa nego manja reguonalna pumpa) -12 do -14 rsd po litru. Vodio sam evidenciju 🙂. Posle, u 2017 su ukinuli tu karticu 🙂. Tada je već bilo skuplje gorivo za 20-tak rsd. Taman kad sam smanjio putovanja.

U svakom slučaju, kada gorivo poraste 80+% ne znam koja statistika može da pokaže da je kumulativna inflacija 52%. Verovatno neka kreativna 🙂.
Gledas jedan kratak period u kome su cene jedne robe bile nekarakteristicno niske, a ignorises prethodnih pet godina visih cena.

Gorivo je u odnosu na 2014. poskupelo 35%, sto je solidno manje od inflacije.
 
Ali sta se dize na max i pumpa? Konstantno pricas o nekom enormnom zaduzivanju a nigde dokaza za tu tvrdnju? Realni podaci pokazuju cak i smanjenje zaduzenja.


Ne mislim da je on tu bas najzasluzniji, ali kapiram da dosta ljudi misli da ako slucajno priznaju da su neki podaci pozitivni, to znaci pohvala njemu. Odatle i komentar poput tvog, gde je 4% rast u sred krize na celom kontinentu 'smehotresan'.


Znaci, koje zemlje imaju nizu ekonomsku poziciju od nas u Evropi, ali zaobidji i nemoj da navedes zemlje koje imaju nizu poziciju od nas u Evropi? Ok.
Pa bar ti Defke kao vrli djak MG i uspešan IT-jevac bi trebao da tezis da igraš u ozbiljnoj ligu, ali očigledno da si zadovoljan seoskom beton ligom…
Nadam se da su ti privatne ambicije malo ozbiljnije
 
1728933787850.png

…opet mrači, cccc…
 
Pa bar ti Defke kao vrli djak MG i uspešan IT-jevac bi trebao da tezis da igraš u ozbiljnoj ligu, ali očigledno da si zadovoljan seoskom beton ligom…
Nadam se da su ti privatne ambicije malo ozbiljnije
Evropa je sama po sebi ozbiljna liga, kada se poredimo sa evropskim drzavama poredimo se sa najboljim mestima za zivot na svetu.

I dalje je 'koje evropske zemlje su gore od nas ali ne racunaj ovih 7 evropskih zemalja' besmisleno pitanje.
 
Gledas jedan kratak period u kome su cene jedne robe bile nekarakteristicno niske, a ignorises prethodnih pet godina visih cena.

Gorivo je u odnosu na 2014. poskupelo 35%, sto je solidno manje od inflacije.
E zato je debilno dopisivati se sa tobom tako da ubuduće ignorišem. Samo gubim vreme.
Uhvatio si se za 2014 godinu kada je sirova nafta imala maksimalnu cenu do jula 2014. Cena na berzi je bila 106$ (a danas 74). Posle je pala i bila niska sve do 2021 i bila u rangu 30-60$. I to samo radiš da bi pokazao jelte da kao da nije bilo poskupljenja i da je sve super kod nas. A bilo je užasno poskupljenje akciza+ imamo jedno od najskupljih goriva u Evropi. Mi smo toliko podigli namete da kad bi npr cena sirove nafte bila 106 kao 2014, na pumpama bi to isto placali preko 260-280 rsd.
 
Dobro bre Sale i ti stelujes brojke. Prvo gorivo je bilo toliko posle “e pa ja sam placao toliko na jednoj maloj pumpi jer sam imao popust 20din”. Kao ja kad bi rekao pa i sad je gorivo 150din jer imam popust i odbitak pdv-a. Cene su verovatno 70-100% vece nego 2014te ali je minimalac 150% veci, a i primanja ljudi. Znaci “malo” smo napredovali. Eto ti se sisas za 800din, cisti bahacenje. Zadji malo dalje da te osisaju za 400-500din. Sve vise mislim da ti spadas u onu tvoju kategoriju ljudi “bio sam nekad kralj u selu sa 5x vecom platom, a sada sam niko u gradu sa 3,5x vecom platom. Napusticu sa’ranu”.
 
Dobro bre Sale i ti stelujes brojke. Prvo gorivo je bilo toliko posle “e pa ja sam placao toliko na jednoj maloj pumpi jer sam imao popust 20din”. Kao ja kad bi rekao pa i sad je gorivo 150din jer imam popust i odbitak pdv-a. Cene su verovatno 70-100% vece nego 2014te ali je minimalac 150% veci, a i primanja ljudi. Znaci “malo” smo napredovali. Eto ti se sisas za 800din, cisti bahacenje. Zadji malo dalje da te osisaju za 400-500din. Sve vise mislim da ti spadas u onu tvoju kategoriju ljudi “bio sam nekad kralj u selu sa 5x vecom platom, a sada sam niko u gradu sa 3,5x vecom platom. Napusticu sa’ranu”.
Mislim da je uzaludno nastavljati. Suština je da jesmo napredovali ali da je zvaničan podatak da smo imali kumulativnu inflaciju poslednjih 10 godina samo 52% ništa drugo nego budalaština i štelovanje podataka. A ja ne mogu da vam napišem nije 52% već xy % jer ne raspolažem tim podacima. Time trebaju da se bave institucije. Zato što tako rade, to što rade, niko nema poverenja više u institucije nažalost.
Bilo 400rsd ali 2019 🙂. Pa onda 100rsd više skoro svake godine 🙂
 
E zato je debilno dopisivati se sa tobom tako da ubuduće ignorišem. Samo gubim vreme.
Uhvatio si se za 2014 godinu kada je sirova nafta imala maksimalnu cenu do jula 2014. Cena na berzi je bila 106$ (a danas 74). Posle je pala i bila niska sve do 2021 i bila u rangu 30-60$. I to samo radiš da bi pokazao jelte da kao da nije bilo poskupljenja i da je sve super kod nas. A bilo je užasno poskupljenje akciza+ imamo jedno od najskupljih goriva u Evropi. Mi smo toliko podigli namete da kad bi npr cena sirove nafte bila 106 kao 2014, na pumpama bi to isto placali preko 260-280 rsd.
Sam si dao raspon od 2014. i sam ga posle stelovao, trazeci kad je sta bilo na minimumu. Sada odjednom nije bitno da li je krajnja cena rasla brze od inflacije nego je bitno kolika je akciza. Konstantno pomeranje golova, i 'secam se da je tako bilo' odokativne argumentacije.
 
Mislim da je uzaludno nastavljati. Suština je da jesmo napredovali ali da je zvaničan podatak da smo imali kumulativnu inflaciju poslednjih 10 godina samo 52% ništa drugo nego budalaština i štelovanje podataka. A ja ne mogu da vam napišem nije 52% već xy % jer ne raspolažem tim podacima. Time trebaju da se bave institucije. Zato što tako rade, to što rade, niko nema poverenja više u institucije nažalost.
Bilo 400rsd ali 2019 🙂. Pa onda 100rsd više skoro svake godine 🙂
Ja se sisam za 500 i to mi skupo. Svaka Vama cast sto se sisate za 800-1000. Vidim neki klip u centru neko platio 1500din. Sustina je da smo napredovali. Tacka. Sustina je da te demantuju podaci. Tacka. Sustina je da inflacija nije 50% iako je to zvanicna brojka. Tacka. Sustina je da nije sve crno. Tacka. Sustina je da nije sve belo. Tacka.
 
Vrh