Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa ovde se stalno govori o tome da je iznos rente nesrazmeran ceni nekretnina i da je bolje investirati u nešto drugo a ne u beton obzirom da se ostvaruje bolji ROI. Ako sam dobro razumeo tvoj argument je suprotan- da je renta nesrazmerno visoka, što posledično stimuliše ljude sa viškom kapitala da investiraju u cigle?
Onda ti je jasno gde se nalazimo, kada imamo toliku rentu, pa ovu platu pa se ne isplati investiciona kupovina.
 
4% u periodu u kom je vecina kontinenta u stagnaciji ili recesiji, nikako nije smehotresno.

Postoje evropske zemlje koje su jos nize od nas po startnoj poziciji, pa ne ostvaruju takav rast. Pored apsolutnih vrednosti u ovom trenutku, treba navesti i prethodne vrednosti. Sa 10 puta nizim BDP/capita od Nemacke, dosli smo do 4 puta nizeg. Ocekivati da cemo 200 godina zaostajanja nadoknaditi u dve decenije je neozbiljno.
Koje zemlje imaju nizu ekonomsku poziciju od nas u Evropi? GDP per capita recimo…
Ali da se ne navode Bosna, Makedonija, Albanija ili daleko bilo nego stavlja i Kosovo…zaobidjite Belorusiju, Ukrajinu i Moldaviju ako može…dajte bar zemlje koje igraju drugu ligu, ne mora samo takmičenje u beton ili seoskoj ligi…
P.S. bas sam se pitao gde si nestao Defke, ali vidim da ti je odmor prijao
 
Ja koliko znam ROI je i dalje isti kao sto je uvek bio, oko 20-30 godina se uvek gledao ROI stana od rente jer se uvek gledalo da je blizu rate kredita, tj kreditni kupci steluju rentu i visini rate, a kes kupci prate trziste rente isto tako.
 
Ma ako bre. 90% ovog naroda bi radilo isto da mogu. Diži ga na max i pumpaj. Posle mene potop. Još najveći hit, ekonomski nepismeni slepci ima da pričaju decenijama kako se lepo živelo ovih par godina.
Nije vam valjao Vučić 😂😂😂😂😂.
Posle tim istim slepcima kriva Amerika, Rusija, Evropa, Kina itd.
Nego samo da ja sprovedem plan B ako bude ta prosečna plata 1400e.
Ali sta se dize na max i pumpa? Konstantno pricas o nekom enormnom zaduzivanju a nigde dokaza za tu tvrdnju? Realni podaci pokazuju cak i smanjenje zaduzenja.

Svaka čast Vučiću.
Ne mislim da je on tu bas najzasluzniji, ali kapiram da dosta ljudi misli da ako slucajno priznaju da su neki podaci pozitivni, to znaci pohvala njemu. Odatle i komentar poput tvog, gde je 4% rast u sred krize na celom kontinentu 'smehotresan'.

Koje zemlje imaju nizu ekonomsku poziciju od nas u Evropi? GDP per capita recimo…
Ali da se ne navode Bosna, Makedonija, Albanija ili daleko bilo nego stavlja i Kosovo…zaobidjite Belorusiju, Ukrajinu i Moldaviju ako može…
Znaci, koje zemlje imaju nizu ekonomsku poziciju od nas u Evropi, ali zaobidji i nemoj da navedes zemlje koje imaju nizu poziciju od nas u Evropi? Ok.
 

Sve dok kod nas ne krenu ovako drasticni primeri po mom misljenju nismo dostigli "puni kapitalizam". Za sada smo u tranziciji.
Ne znaš ti Vradovicu, nisi na terenu. Nema plazme u rafovima, a to mi već smrdi na nešto ozbiljno...
 
Ne mislim da je on tu bas najzasluzniji, ali kapiram da dosta ljudi misli da ako slucajno priznaju da su neki podaci pozitivni, to znaci pohvala njemu. Odatle i komentar poput tvog, gde je 4% rast u sred krize na celom kontinentu 'smehotresan

Da, to je smešan rast za jadnu zemlju kao što smo mi, koja zaostaje čak i za Hrvatskom skoro duplo, poslednjom članicom EU. I onda neko kači klipove gde se kao poredimo sa Nemačkom, Italijom... Nula konteksta i perspektive.
 

Sve dok kod nas ne krenu ovako drasticni primeri po mom misljenju nismo dostigli "puni kapitalizam". Za sada smo u tranziciji.

Koji vi ste u tranziciji, Floriđani? :) aj daće bog i da kod vas dođe taj puni kapitalizam.
 
Da, to je smešan rast za jadnu zemlju kao što smo mi, koja zaostaje čak i za Hrvatskom skoro duplo, poslednjom članicom EU. I onda neko kači klipove gde se kao poredimo sa Nemačkom, Italijom... Nula konteksta i perspektive.
U datim uslovima nije. U klipu je jasno navedeno i gde su nase plate u odnosu na EU prosek, pomenuta je i inflacija, autokratske tendencije vlasti itd. Sve bi video da si odgledao do kraja.

Tvojom logikom, ekonomija ne bi mogla da se komentarise dok ne dostigne nivo Nemacke (na kom nije bila nikada u istoriji, i tesko da ce ikad biti). Uvek se gleda rast, trajektorija i okolnosti. Pogotovo u ovom kontekstu predvidjanja kriza i pada/rasta cena stanova.
 
Ali sta se dize na max i pumpa? Konstantno pricas o nekom enormnom zaduzivanju a nigde dokaza za tu tvrdnju? Realni podaci pokazuju cak i smanjenje zaduzenja.
Sinko ti baš i ne živiš u Srbiji 🙂.
Ja svoj doprinos najvećoj pljački od hiperinflacije dajem tako što otvoreno govorim šta je to.
 
Ali sta se dize na max i pumpa? Konstantno pricas o nekom enormnom zaduzivanju a nigde dokaza za tu tvrdnju? Realni podaci pokazuju cak i smanjenje zaduzenja.
Ti si Defke matematicar, ali izgleda ne znas da je statistika tacan zbir netacnih podatka. Srbija ima enormno zaduzivanje i pumpanje GDP-a koje maskira to zaduzivanje. A GDP se pumpa time sto se ignorise kvalitet zivota u Srbiji jer on ne ulazi u statistiku, a ulaze se novac u ono gde moze da se pljacka drzavni budzet i sto nominalno dize GDP kako bi mogli da se jos zaduzuju i jos pljackaju. Prosecan covek u Srbiji ne zivi nista bolje sada nego sto je ziveo pre 10 godina. Zivi bolje samo mozda 10% ljud (manje vise se zna ko spada u tih 10%), ostalih 90% zivi isto ili losije.
 
Prosecan covek u Srbiji ne zivi nista bolje sada nego sto je ziveo pre 10 godina. Zivi bolje samo mozda 10% ljud (manje vise se zna ko spada u tih 10%), ostalih 90% zivi isto ili losije.
Ovo je bas velik hot take :)
Apsolutno svi ljudi koje znam su do 2021 ziveli bolje nego pre 10 godina, sad korona i inflacija je to vratila mozda na standard iz 2019e ali niko od njih ne zivi losije.
 
Ovo je bas velik hot take :)
Apsolutno svi ljudi koje znam su do 2021 ziveli bolje nego pre 10 godina, sad korona i inflacija je to vratila mozda na standard iz 2019e ali niko od njih ne zivi losije.
Jeste 2021. bilo bolje nego 2011. ali nije bolje nego tipa 2015. Poslednjih 10 godina nema nikakvog progresa, svaki rast je ponisten inflacijom, a kvalitet zivota srozan (obrazovanje, zdravstvo,..)
 
Ja bih tvoj doprinos cenio vise da je potkrepljen konkretnim izvorima a ne anegdotama i smatranjima.
Ajd još jedan inside info od mene gratis. Realniji da ne može realniji da bude. Do kraja 2026 će biti zakucane plate u korporacijama a gledaće se ušteda svuda.
Zbog pumpanja duga, inflacije, zarada....Stopiran nam je Business plan od centrale što je skandalozno i razmatra se odustajanje od odredjenih projekata i preusmeravanje u druge zemlje. Biće odlučeno do kraja godine. Ne zanimaju ih naše pljačke, populizam.....nesigurna zemlja i stopirano.
Eto, tako to brzo ide kad ne zavisiš od fingiranih podataka i duga koji će neko drugi da vraća.
SDI idu u bunar to budi siguran. Jedino rudnici su ostali. Zato nam toliko ispiraju mozak da je to dobro za nas
 
Poslednja izmena:
Ne znam gde si ti živeo pre 10god ali ta izjava nema veze s vezom. Znaš li ti gde si mogao da se zaposliš pre 10god? NIje dobro = vlast i loše = vlast.
Gde je neko u Leskovcu mogao da se zaposli pre 10 godina, a gde moze sada? Motanje kablova pre 10 godina, motanje kablova sada, ne vidim razliku, osim sto sad sef moze da te bije stolicom i sto moras da nosis pelene na poslu. Beograd mozda jeste napredovao na racun drugih, ali ostatak Srbije nazaduje,.
 
Ti si Defke matematicar, ali izgleda ne znas da je statistika tacan zbir netacnih podatka. Srbija ima enormno zaduzivanje i pumpanje GDP-a koje maskira to zaduzivanje. A GDP se pumpa time sto se ignorise kvalitet zivota u Srbiji jer on ne ulazi u statistiku, a ulaze se novac u ono gde moze da se pljacka drzavni budzet i sto nominalno dize GDP kako bi mogli da se jos zaduzuju i jos pljackaju. Prosecan covek u Srbiji ne zivi nista bolje sada nego sto je ziveo pre 10 godina. Zivi bolje samo mozda 10% ljud (manje vise se zna ko spada u tih 10%), ostalih 90% zivi isto ili losije.
I prosecna i medijalna plata rastu dvocifreno na godisnjem nivou. Procenat duga u odnosu na BDP pada.
Sve sto si naveo ne stoji kada se pogledaju realni podaci.
Prosecan covek po skoro svakoj dostupnoj metrici zivi bolje nego 2014.
 
Ja koliko znam ROI je i dalje isti kao sto je uvek bio, oko 20-30 godina se uvek gledao ROI stana od rente jer se uvek gledalo da je blizu rate kredita, tj kreditni kupci steluju rentu i visini rate, a kes kupci prate trziste rente isto tako.
Jel kad se računa ROI jel tu ulazi vrednost stana koja je porasla za tih 20,30 god ili ne?
 
Gde je neko u Leskovcu mogao da se zaposli pre 10 godina, a gde moze sada? Motanje kablova pre 10 godina, motanje kablova sada, ne vidim razliku, osim sto sad sef moze da te bije stolicom i sto moras da nosis pelene na poslu. Beograd mozda jeste napredovao na racun drugih, ali ostatak Srbije nazaduje,.
Pa ne znam, kakvo je stanje sa radnicima u Leskovcu? Kakvo je stanje sa nadničarima, majstorima, ima li ih?
 
I prosecna i medijalna plata rastu dvocifreno na godisnjem nivou. Procenat duga u odnosu na BDP pada.
Sve sto si naveo ne stoji kada se pogledaju realni podaci.
Prosecan covek po skoro svakoj dostupnoj metrici zivi bolje nego 2014.
Realni podaci kazu da inzinjer kod nas od 1 januara zivi kao 2014. Radice manje više za 2.5 minimalca kao i 2012-2014.
Ovi tvoji resetovali privatni sektor na fabričko.
 
Vrh