Šta je novo?

Cene nekretnina


Sve dok kod nas ne krenu ovako drasticni primeri po mom misljenju nismo dostigli "puni kapitalizam". Za sada smo u tranziciji.
Nije kapitalizam samo USA surovi kapitalizam. Posebno nama treba biti interesantna Evropa i primeri koje tu mozemo naci, jer nam je mnogo i bliza relevantnija od USA, CAN, AUS…
Ovaj slucaj je u Evropi nemoguc, osim ako naucnik ne prolupa skroz i svojom krivicom ostane na ulici.


Evo sad i vidim deo teksta: “Tvrdi da zarađuje 70.000 dolara godišnje, što nije dovoljno za stan u bogatom kvartu”. Dakle hoce na Vracaru da zivi i sad prica da je beskucnik jer su tamo kirije visoke.
 
Moram da poverim forumu jednu grešnu misao koja mi je upravo prošla glavom: voleo bih da cene nekretnina nikada ne padnu, samo da ovakve diskusije na forumu nastave da traju.
 
Poslednja izmena:
Kumulativna inflacija je 54%, znaci ipak je rast zarada bio dosta brzi.
Ako je za slikovit primer, video sam juče oglas za posao i prodavnici, za platu od 85k. Pre recimo 4 godine sam video oglas za isti posao u lancu prodavnica za platu od 45k.
Jedino što se masovna emigracija pametnih ljudi nastavlja.....ovako, meni ni iz dzepa ni u dzep.
Imigracija (u procentima) u Srbiji je na nivou imigracije Slovenije. Neka ljudi traze svoju sreću, tako su i Sloveni dosli na Balkan, tj u Rimsko Carstvo. Ne treba to da bude politički argument.
 
U medjuvremenu... Vidi što je ovo fin kutak za rentanje, stan na dan bato (ako ne zabrane, kako kažu zli jezici), možeš da spakuješ ovde minimum četiri Nemaca sa sve svojim inžinjerskim primanjima.
Prosto se pitam zašto ga prodavati!?


A evo dodatak i za ove što ne podržavaju te investitorske priče, stara cena, još malo pa nestalo. 88m2, za četvoročlanu porodicu dušu dalo. 1500+700 renoviranje i eto! Stambeni problem rešen očas posla.

 
Poslednja izmena:
Ok. Neka bude da je to.

U posmatranom periodu realni BDP je, zbog efekta inflacije, rastao daleko sporije od nominalnog i kumulativno je porastao za samo 29,1 odsto, odnosno u proseku bledih 2,6 odsto godišnje. Istovremeno, ukupna inflacija iznosila je 52 odsto
Ja sam izracunao nesto vise od toga, 36%. Opet, svakako ne stoji podatak da smo na istom. I u realni rast je vec uracunata inflacija, nije potrebno navoditi je kao poseban podatak.

Ako se neko pita odakle nam rast GDP-a, evo odgovora, ustedeli smo na platama lekara https://www.sindikatlfs.rs/za-pet-godina-skoro-3-000-manje-lekara-u-drzavnom-zdravstvu/.
Nas rast GDP-a je kao kad se neko hvali da je ustedeo vise nego prosle godine, a ustvari je prosle godine jeo losos, a ove godine jede pastetu, Statisticki jeste tacno, ali kvalitativno nije.
Kako to raste BDP smanjenjem zaposlenih?
 
Kako to raste BDP smanjenjem zaposlenih?
Kad lekar radi u drzavnoj bolnici onda radio ne radio GDP je isti. Kad umesto plate za njega preusmeris u infrastrukturu to povecava GDP. Lekar nezadovoljan ode da radi privatno, tamo izdaju racune, i to ulazi u GDP, ili ode u inostranstvo, skupi pare i dodje ovde da kupi stan i eto opet raste GDP. Sto manje lekara u drzavnoj bolnici to veci GDP. Jeste da narod nema ko da ga leci ili da mu uci decu, ali bar mu GDP raste.
 
Poslednja izmena:
Kad lekar radi u drzavnoj bolnici onda radio ne radio GDP je isti. Kad umesto plate za njega preusmeris u infrastrukturu to povecava GDP. Lekar nezadovoljan ode da radi privatno, tamo izdaju racune, i to ulazi u GDP, ili ode u inostranstvo, skupi pare i dodje ovde da kupi stan i eto opet raste GDP. Sto manje lekara u drzavnoj bolnici to veci GDP.
Um, ne? Odakle ideja da plata lekaru ne ulazi u GDP?

Prednjace Suzuman i Extroniks. 95% komentara na temi "Cene nekretnina", druge teme mrsavo. Defke je bas razuman, svuda ga ima, polivalentan igrac. :)
Sale, iv4n i echo bukvalno samo na ovoj temi pisu, kako njih nisi zapazio?
 
Ne može da se poredi opšte inžener vs radnik/majstor.
Trenutno dobri majstori imaju veći platu od dosta inženjera. Pri tome dobri majstori mimo radnog vremena takodje obave poslove koje dobro naplate, to početni inženjer ne može godinama.
Inženjeri sa iskustvom to jest samostalni imaju oko 1000-2000eur, zavisi koji posao obavljaju , koju odgovornost imaju i koliko dana/sati nedeljno su aktivni.
Project manageri imaju preko toga oko 2500eur ako vode istovremeno više projekata plus službena kola, gorivo bonus itd...Dobiju često burn out efekat, ali navikneš se na stres inače nema novaca 😂
Takodje dosta njih kada postanu dobri u svom poslu mogu da postanu paušalci i da nastave da tako saradjuju sa firmama tu im je godišnji bruto 6-8miliona godišnje ukoliko mogu da uspeju kao preduzetnici.
Problem su tek početnici u poslu koji posle fakulteta realno nemaju dovoljno znanja za samostalan rad, njima u proseku treba barem 2god, pretežno 4-5 god ukoliko su željni da dodatno uče tokom posla i da napreduju kako bi došli do veće plate od majstora.
To je neki prelomni period u kojem se dosta njih odluči za odlazak u inostranstvo zbog početno veće plate u početku.

 
Ja sam izracunao nesto vise od toga, 36%. Opet, svakako ne stoji podatak da smo na istom. I u realni rast je vec uracunata inflacija, nije potrebno navoditi je kao poseban podatak.


Kako to raste BDP smanjenjem zaposlenih?
Isplacene plate ne povecavaju GDP direktno, nego indirektno kad se potrose za kupovinu roba ili usluga. Kad odes kod lekara u drzavnoj bolnici i on ti pruzi uslugu to ne povecava GDP (ili povecava nesto beznacajno), i tu ne mogu da se kradu pare kao na tenderima. A kad ti uslugu pruzi lekar u privatnoj ordinaciji to povecava GDP.
 
Poslednja izmena:
Vrh