Šta je novo?

Cene nekretnina

Situacija ni u US ni u EU nije ista kao 2008. a kamoli ovde, da bi se tako ocekivala identicna posledica na osnovu jednog parametra toliko udaljenog od konkretnog posmatranog trzista.
Zato sam rekao da je vrlo nezahvalno porediti. Pitao si me na koju godinu mi liči današnja situacija. Rekao sam da mi najviše liči na 2007 a ne na 2011.
 

Морам ово да поделим са вама. Претпостављам да се неко спрда, а можда и не.
 

Морам ово да поделим са вама. Претпостављам да се неко спрда, а можда и не.
Vlasnik izbacio oglas. Čak ni agencija nije htela da se bavi glupostima. Bilo je nešto skoro na NBG-u.
 
Daj neki itijevac da ga malo propita, da vidimo jel stvarno ima veze sa IT il nema veze sa IT 😄
Podseti me na onaj vic kad ciga prodaje diplome na pijaci. Diploma medicinskog 200€. Pita student je l’ moze za 150€? Kaze ciga aj moze, ali moram malo i da te propitam.

Elem, osim glupog vica imam i jednako pametno misljenje: situacija u odnosu na 2008. je drugacija jer je mnogo vise ljudi koji rade remote, posebno IT, pa ne verijem da se moze desiti da placevi odu u bescenje, a ni stanovi da se prodaju za sicu. Jednostavno, ima dosta ljudi koji bi sacekali tu priliku da kupuju i time usporavali pad cena ako bi do neke velike krize i doslo.
 
jednostavno, ima dosta ljudi koji bi sacekali tu priliku da kupuju i time usporavali pad cena ako bi do neke velike krize i doslo.
Potcenjuješ efekat krda. Ovo se sve isto pisalo 2007-2008. Usporenje cena, nema šanse više od 10%, ja ću prvi da kupim još 2 stana, to će padati samo periferija, padaće unutrašnjost ali ne i BG itd.
 
Ja bi samo dodao da je vlasnik ponosno slikao otvoren PRAZAN frižider!! Sigurno da naglasi da taj frižider ide gratis uz stan :))) Obodin Cetinje pretpostavljam :)
To je posebna prica koliko neki ljudi nemaju sluha za pripremu stana za slikanje za oglas. Raspala obuca po predsoblju, krpe i odeca preko stolica, puna pepeljara, prazne flase, sudopera katastrofa…
 
To je posebna prica koliko ljudi nemaju sluha za pripremu stana za slikanje za oglas. Raspala obuca po predsoblju, krpe i odeca preko stolica, puna pepeljara, prazne flase, sudopera katastrofa…
Veruj mi, sta se tek vidi kad udjes u te stanove, na oglasima je jos i rasklonjeno...
 
Kredit je bilo idealno uzeti do kraja 2021 godine a da si kaparisao/rezervisao stan u toku 2020. Posle toga je diskutabilno. Banke nisu htele da daju tek 2009 kad je veliki broj investitora propao. Nisu hteli da snize cene na vreme. Čekali su do kraja i pukli su. Mnogo gradjevinskih firmi je tada propalo (2009).
Školski primer ciklusa nekretnina je da imaju 14 godina rasta i 4 godine pada +-1 godina.
Pad se dešava kada renta previše uzme iz realne ekonomije i uzrokuje nominalni rast (ne i realni) jedino kao posledica veće zaduženosti. A danas su rente u Srbiji maltene na maksimumu. Tome su dodatno doprineli Rusi i dodatno pogoršali situaciju.
Da li će doći do nominalnog pada ili realnog pada (ali ne i nominalnog) zavisi od štampanja, inflacije i kamatnih stopa. Samo se jednom dogodilo da je došlo do realnog ali ne i nominalnog pada (to su bile 70-te). Razlika u odnosu na tad je što su kamate zbog visoke inflacije i naftnog šoka podignute na 20%. To danas nije moguće zbog prevelikog duga. I šta nam danas ostaje?
Spuštaj kamate dok ne krene inflacija.....a kad krene opet diži kamate i kreće recesija.
Alternativna je hiperinflacija 🤷. Ko zna šta će biti od ova dva scenarija....laže 🙂. Zato kažem boleće recesija ali hiperinflacija daleko više (2007 vs 1929).
Tako da..... pošto je zapadni svet mnogo više povezan nego nekada.....sve zavisi od USA trenutno.
Samo kontrola zaduženosti trenutno. Ne zalećite se prevelikim kreditima i uvek imajte crni fond.
To je što kažem. Ne odvraćam nikog od kupovine (i sam gledam i pravim planove) ali bolje da se smanje apetiti u ovim neizvesnim vremenima.
Mene zanima šta misli vradovic o ovome 👆 tako da se nadam da ćemo dobiti neki odgovor. Pogotovo o ciklusima nekretnina i rente. Znam da zna o čemu pričam.
 
Zato sam rekao da je vrlo nezahvalno porediti. Pitao si me na koju godinu mi liči današnja situacija. Rekao sam da mi najviše liči na 2007 a ne na 2011.
Lici samo ako gledas FED kamatu, ako gledas ECB i neki siri skup parametara, ni blizu.

Oktobar 2008. ECB smanjuje rate prvi put. Pet meseci kasnije:

Euribor je vec na nivou na kom je bio pre skoka. (https://www.euribor-rates.eu/en/current-euribor-rates/2/euribor-rate-3-months/)
Srbija je vec tri kvartala negativna sa rastom BDP (https://tradingeconomics.com/serbia/gdp-growth)
Kolicina dinara u opticaju stoji a kurs je vec 25% otisao gore (https://tradingeconomics.com/serbia/money-supply-m2, https://www.investing.com/currencies/eur-rsd)

Jun 2024. ECB smanjuje rate prvi put. Pet meseci kasnije (isti chartovi ko i gore):

Euribor jos nije ni blizu nivoa na kom je bio pre skoka
Srbija iz kvartala u kvartal belezi jos veci rast BDP-a
Kolicina dinara u opticaju raste a kurs ne mrda

Jasno je da ovo sada nije samo rimovanje 2008. Drugi su uzroci, druge su okolnosti.
 
Odgledao sam 5 minuta i ugasio. Deluje neozbiljno. Govoriti o rastu od 4% kao velikom uspehu za ekonomiju koja je 50 godina iza EU je oduvek bila glupost i stojim iza toga šta god opskurni YT kanali pričali.
 
Odgledao sam 5 minuta i ugasio. Deluje neozbiljno. Govoriti o rastu od 4% kao velikom uspehu za ekonomiju koja je 50 godina iza EU je oduvek bila glupost i stojim iza toga šta god opskurni YT kanali pričali.
TLDR nije bas opskuran kanal kad su ove teme u pitanju. Sta znaci 50 godina iza EU i sta je 'dovoljan' rast u ovim uslovima, da bi prica bila ozbiljna?

Vise deluje da ne zelis da cujes nesto sto ti se ne uklapa u unapred odredjenu sliku, nego da je nesto izreceno netacno.
 
Lici samo ako gledas FED kamatu, ako gledas ECB i neki siri skup parametara, ni blizu.

Oktobar 2008. ECB smanjuje rate prvi put. Pet meseci kasnije:

Euribor je vec na nivou na kom je bio pre skoka. (https://www.euribor-rates.eu/en/current-euribor-rates/2/euribor-rate-3-months/)
Srbija je vec tri kvartala negativna sa rastom BDP (https://tradingeconomics.com/serbia/gdp-growth)
Kolicina dinara u opticaju stoji a kurs je vec 25% otisao gore (https://tradingeconomics.com/serbia/money-supply-m2, https://www.investing.com/currencies/eur-rsd)

Jun 2024. ECB smanjuje rate prvi put. Pet meseci kasnije (isti chartovi ko i gore):

Euribor jos nije ni blizu nivoa na kom je bio pre skoka
Srbija iz kvartala u kvartal belezi jos veci rast BDP-a
Kolicina dinara u opticaju raste a kurs ne mrda

Jasno je da ovo sada nije samo rimovanje 2008. Drugi su uzroci, druge su okolnosti.
Samo FED je i bitan i USA.
Uf, baš se ne slažemo da je u pitanju rimovanje. Ali dobro, da ne širimo.
Ono što je drugačije danas je da smo odabrali put inflacije i duga u Srbiji. To podiže BDP i lepše zvuči za kraj bull marketa. Ljudi su više optimistični i lakše se zadužuju.
To je suština.
Druga suština je da je renta prevelika u odnosu na zaradu. Pogotovo kod nas.
Koliko treba npr nekome što radi za 1k u Zrenjaninu da predje za BG? 2k da bi bio na nuli 🙂. To neće niko da mu plati. On preskače BG i ide u inostranstvo. Slična renta i troškovi ali veća zarada. I tako se smanjuje mogućnost razvoja kod nas.
 
TLDR nije bas opskuran kanal kad su ove teme u pitanju. Sta znaci 50 godina iza EU i sta je 'dovoljan' rast u ovim uslovima, da bi prica bila ozbiljna?

Vise deluje da ne zelis da cujes nesto sto ti se ne uklapa u unapred odredjenu sliku, nego da je nesto izreceno netacno.

Znači da smo u toliko lošijoj startnoj poziciji da je 4% rasta smehotresno.

BDP per capita 2023

Srbija - USD 11361
Hrvatska - USD 21460
Italija - USD 33774
Nemačka - USD 42878

I onda ovi degeni crtaju neke grafikone kao eto Srbija 4% rast, a Italija 1%... Kao propaganda iz SNS kuhinje.
 
Veoma zanimljivo. Postupak Komisije za zaštitu konkurencije protiv četiri trgovinska lanca koji su navodno dogovoreno, planski dizali cene duplo više od inflacije. Nema baš direktne veze sa nekretninama, ali može da ima 😅
Ko razume shvatiće.
Screenshot_20241014_154857.jpg
 
Samo FED je i bitan i USA.
Uf, baš se ne slažemo da je u pitanju rimovanje. Ali dobro, da ne širimo.
Ono što je drugačije danas je da smo odabrali put inflacije i duga u Srbiji. To podiže BDP i lepše zvuči za kraj bull marketa. Ljudi su više optimistični i lakše se zadužuju.
To je suština.
Druga suština je da je renta prevelika u odnosu na zaradu. Pogotovo kod nas.
Koliko treba npr nekome što radi za 1k u Zrenjaninu da predje za BG? 2k da bi bio na nuli 🙂. To neće niko da mu plati. On preskače BG i ide u inostranstvo. Slična renta i troškovi ali veća zarada. I tako se smanjuje mogućnost razvoja kod nas.
Pa ovde se stalno govori o tome da je iznos rente nesrazmeran ceni nekretnina i da je bolje investirati u nešto drugo a ne u beton obzirom da se ostvaruje bolji ROI. Ako sam dobro razumeo tvoj argument je suprotan- da je renta nesrazmerno visoka, što posledično stimuliše ljude sa viškom kapitala da investiraju u cigle?
 
Znači da smo u toliko lošijoj startnoj poziciji da je 4% rasta smehotresno.

BDP per capita 2023

Srbija - USD 11361
Hrvatska - USD 21460
Italija - USD 33774
Nemačka - USD 42878

I onda ovi degeni crtaju neke grafikone kao eto Srbija 4% rast, a Italija 1%... Kao propaganda iz SNS kuhinje.
4% u periodu u kom je vecina kontinenta u stagnaciji ili recesiji, nikako nije smehotresno.

Postoje evropske zemlje koje su jos nize od nas po startnoj poziciji, pa ne ostvaruju takav rast. Pored apsolutnih vrednosti u ovom trenutku, treba navesti i prethodne vrednosti. Sa 10 puta nizim BDP/capita od Nemacke, dosli smo do 4 puta nizeg. Ocekivati da cemo 200 godina zaostajanja nadoknaditi u dve decenije je neozbiljno.
 
Kako smo odabrali taj put ako inflacija pada, dug/bdp pada i kurs je stabilan?

Sve suprotno u odnosu na 2008.
Ma ako bre. 90% ovog naroda bi radilo isto da mogu. Diži ga na max i pumpaj. Posle mene potop. Još najveći hit, ekonomski nepismeni slepci ima da pričaju decenijama kako se lepo živelo ovih par godina.
Nije vam valjao Vučić 😂😂😂😂😂.
Posle tim istim slepcima kriva Amerika, Rusija, Evropa, Kina itd.
Nego samo da ja sprovedem plan B ako bude ta prosečna plata 1400e.
 
Kad zaposlis nove lekare i na drugi nacin poboljsas javno zdravstvo, to ne utice na rast GDP-a. Kad novcem koji si ustedeo od zaposljavanja novih lekara i poboljsanja kvaliteta zdravstva finansiras izgradnju infrastrukture gde se tvoji pajtosi ugrade 3x, GDP raste, a plus sto ljude preusmeris da idu privatno kod lekara (jer sistematski unistavas zdravstveni sistem) to takodje dize GDP. GDP jeste porastao neki procenat nominalno, ali je pitanje koliko je stelovan, a i akoi jeste tacan, niko ne prica po kojoj ceni je taj rast ostvaren i ko tu cenu placa.
 
4% u periodu u kom je vecina kontinenta u stagnaciji ili recesiji, nikako nije smehotresno.

Postoje evropske zemlje koje su jos nize od nas po startnoj poziciji, pa ne ostvaruju takav rast. Pored apsolutnih vrednosti u ovom trenutku, treba navesti i prethodne vrednosti. Sa 10 puta nizim BDP/capita od Nemacke, dosli smo do 4 puta nizeg. Ocekivati da cemo 200 godina zaostajanja nadoknaditi u dve decenije je neozbiljno.

Svaka čast Vučiću.
 
Vrh