Kredit je bilo idealno uzeti do kraja 2021 godine a da si kaparisao/rezervisao stan u toku 2020. Posle toga je diskutabilno. Banke nisu htele da daju tek 2009 kad je veliki broj investitora propao. Nisu hteli da snize cene na vreme. Čekali su do kraja i pukli su. Mnogo gradjevinskih firmi je tada propalo (2009).
Školski primer ciklusa nekretnina je da imaju 14 godina rasta i 4 godine pada +-1 godina.
Pad se dešava kada renta previše uzme iz realne ekonomije i uzrokuje nominalni rast (ne i realni) jedino kao posledica veće zaduženosti. A danas su rente u Srbiji maltene na maksimumu. Tome su dodatno doprineli Rusi i dodatno pogoršali situaciju.
Da li će doći do nominalnog pada ili realnog pada (ali ne i nominalnog) zavisi od štampanja, inflacije i kamatnih stopa. Samo se jednom dogodilo da je došlo do realnog ali ne i nominalnog pada (to su bile 70-te). Razlika u odnosu na tad je što su kamate zbog visoke inflacije i naftnog šoka podignute na 20%. To danas nije moguće zbog prevelikog duga. I šta nam danas ostaje?
Spuštaj kamate dok ne krene inflacija.....a kad krene opet diži kamate i kreće recesija.
Alternativna je hiperinflacija
. Ko zna šta će biti od ova dva scenarija....laže
. Zato kažem boleće recesija ali hiperinflacija daleko više (2007 vs 1929).
Tako da..... pošto je zapadni svet mnogo više povezan nego nekada.....sve zavisi od USA trenutno.
Samo kontrola zaduženosti trenutno. Ne zalećite se prevelikim kreditima i uvek imajte crni fond.
To je što kažem. Ne odvraćam nikog od kupovine (i sam gledam i pravim planove) ali bolje da se smanje apetiti u ovim neizvesnim vremenima.