Šta je novo?

Cene nekretnina

Meni su te cene nebuloza jer da imam lovu na toj skali, siguran sam da ne bih živeo u stanu. Koliko god da je dobro urađena zgrada, opet je to - zgrada, i to u Beogradu.

Kuća + posed na dobroj poziciji, privatne garaže, privatnost od pogleda, zvuka, ne lupa ti niko nad glavom, nema zajedničkih prostorija od kojih ljudi prave haos, zajedničkih garaža itd.

Ne znam otkad je luksuz u ovom gradu postao život u stambenoj zgradi, inače je svuda na zapadu koncept apartment/condo living nešto što se ostavlja sirotinji, dok srednja klasa i visoka klasa žive u kućama.
 
Meni su te cene nebuloza jer da imam lovu na toj skali, siguran sam da ne bih živeo u stanu. Koliko god da je dobro urađena zgrada, opet je to - zgrada, i to u Beogradu.

Kuća + posed na dobroj poziciji, privatne garaže, privatnost od pogleda, zvuka, ne lupa ti niko nad glavom, nema zajedničkih prostorija od kojih ljudi prave haos, zajedničkih garaža itd.

Ne znam otkad je luksuz u ovom gradu postao život u stambenoj zgradi, inače je svuda na zapadu koncept apartment/condo living nešto što se ostavlja sirotinji, dok srednja klasa i visoka klasa žive u kućama.
U ovom gradu / drzavi je oduvek zivot u stanu posmatran kao veci luksuz od kuce, jer niko ne zamislja americku kucu na 2 sprata sa bazenom u dvoristu kada kazes zivot u kuci.
Kako se budu sredjivala naselja sa tipskim / uredjenim vilama i kucama onda ce krenuti da se menja narativ da je to luksuz (trenutno samo Dedinjske vile imaju taj narativ).
 
U ovom gradu / drzavi je oduvek zivot u stanu posmatran kao veci luksuz od kuce, jer niko ne zamislja americku kucu na 2 sprata sa bazenom u dvoristu kada kazes zivot u kuci.
Kako se budu sredjivala naselja sa tipskim / uredjenim vilama i kucama onda ce krenuti da se menja narativ da je to luksuz (trenutno samo Dedinjske vile imaju taj narativ).

Postoje kuće u BG i danas i mnogo koštaju, npr. da kupiš kuću u Profesorskoj koloniji košta bar 850k i to bez renoviranja, ali to je po meni lux način života u gradu, a ne stambene kule. Ne znam, verovatno prosto ne kapiram mentalitet domaćih buržuja.
 
Prva faza oko 3500-4000 da se privuku kupci, druga 4000-5000, treca + poslovne kule 5000+
Kao sto je u A bloku svaka sledeca faza bila skuplja ocekujem istu pricu i tu.

Mislim da ce ipak green line biti veci fokus ka stanovnistvu nego ka LUX segmentu pa ocekujem cene u rangu trenutnih novogradnji ako uskoro krenu sa projektom.
Ako se oduzi kretanje projekta onda ne znam.
Hotel YU 7k+, a green line 3.5k?
Moguće, ali eto ne mogu da razumem baš toliku razliku.
 
Meni su te cene nebuloza jer da imam lovu na toj skali, siguran sam da ne bih živeo u stanu. Koliko god da je dobro urađena zgrada, opet je to - zgrada, i to u Beogradu.

Kuća + posed na dobroj poziciji, privatne garaže, privatnost od pogleda, zvuka, ne lupa ti niko nad glavom, nema zajedničkih prostorija od kojih ljudi prave haos, zajedničkih garaža itd.

Ne znam otkad je luksuz u ovom gradu postao život u stambenoj zgradi, inače je svuda na zapadu koncept apartment/condo living nešto što se ostavlja sirotinji, dok srednja klasa i visoka klasa žive u kućama.
Prvi put čujem da je život u condominumu na Zapadu percipiran kao nešto loše I namenjeno sirotinji. Sa druge strane, u nekim slučajevima mogu da zamislim da život u kući ima prednosti. Voleo bih da znam gde u Beogradu postoji to što pišeš, da je pogled dobar, da je kuća potpuno izolovana (da nema komsija u neposrednom okruzenju) i da se nalazi blizu centra? U NS će to o čemu govoris postojati veoma brzo i to je razlog zašto sam uložio u plac na FG koji ima sve to o čemu govoriš- nalazi se u okviru NP, svuda je gusta šuma okolo, pogled nestvaran, mir i tišina u svako doba dana. Kada se probije tunel, do centra NS za manje od 15 minuta. Razmišljao sam da se u nekoj perspektivi za par godina tamo preselim, samo bih prethodno morao naci odgovarajući posao u NS što mislim da nije baš lagano. Commute na nivou FG-NBG je na nivou 45-50 minuta, ali ipak nije opcija za svakodnevno funkcionisanje, makar ne meni.
 
Hotel YU 7k+, a green line 3.5k?
Moguće, ali eto ne mogu da razumem baš toliku razliku.
Mislim da ce to biti cene ako uskoro krenu u prodaju i ako bude slicna materijalizacija projektima u okolini.
Ipak Green Line je prilicno masivan projekat da bi se racunalo da ce tu da zivi iskljucivo ljudi koji mogu da priuste 6000+ eur /m2.

Pricamo o 5000 stanova za 13,500 ljudi naspram dve stambene kule od 400 stanova pored Ritz Carltona.
Isto pricam o pocetnoj ceni i to prve faze, ocekujem kao sto sam rekao skokove od po 500 eur po svakoj fazi minimum kako se ceo projekat bude zaokruzivao.
 

Sjajan tekst o malogradjanstini koja zida/kupuje novogradnju!

Pitanje za raspolozene posle procitanog teksta: sta bi vas kao kontra-argument navelo da ipak kupite takvu novogradnju, (misli se da se nastanite tu a ne investiciono!), da vam to bude D.O.M. - da vam primorani vasim izborom mladi potomci biraju drustvo medju potomcima ljudi bez ukusa koji ce ih tako izgleda i vaspitati, itd. odnosno kako se stice stomak koji pristaje na: sta me briga gledam svoja posla ionako i u starogradnjji, pa sto ne bih i u tom epicentru unizene estetike medju slicnim komsijama upitne moralnosti?
Imaju li izvikani kvartovi, ikakav uticaj na mladog pojedinca, uopste njegovu porodicu, kvalitet zivljenja?
 
ja ne znam odakle ti ovo
Mozda samo onda moja sfera ne znam, ja ne mislim tako i ne misle tako moji roditelji i stariji ljudi, ali mladji ljudi zele da su sto blize centru, izlascima itd, a tu nema kuca.
Dosta omladine bi dupe prodalo da zivi u Beogradu na Vodi iako je to mravinjak.

Kada ti neko kaze u BGu da zivi u kuci uglavnom je u pitanju periferija a ne Dedinje ili Stari Grad, pa odatle ta percepcija i moj neki utisak iz poznanstava.
Jer cim ti neko kaze da zivi u kuci poteze se pitanje koliko mu treba kolima do posla / centra, kako ces u izlazak u grad itd.
Ne pomaze ni to sto vecina kuca bude uglavnom stara a ne nova luksuzna vila.

Ljudi do 35e idolizuju grad a posle 35e kucu ali da opet magicno mogu do grada nekako ispod 30 minuta ako moze.
 
na dobroj lokaciji ako biras kucu vs stan, uvek je kuca bila premija

ti sada mesas o tome ko sta moze da priusti
Koliko kuca ima na dobroj lokaciji u BGu?
Slozices se da je logicno da kad ti neko kaze da zivi u kuci ne pretpostavljas da je u pitanju Dedinje / Stari grad vec neka naselja tipa Ledine / Borca / Banjica.

Znam dosta ljudi koji su nakon prodaje kuce / placeva u Batajnici otisli i kupili stanove u Zemunu/NBGD/Vracaru.
Ipak percepcija stana na Vracaru lozi dosta vise ljudi nego kuca na Ledinama / Banjici, i otud moja izjava.

Ali dobro, mozda samo ja tako to vidim :)
 
Prvi put čujem da je život u condominumu na Zapadu percipiran kao nešto loše I namenjeno sirotinji. Sa druge strane, u nekim slučajevima mogu da zamislim da život u kući ima prednosti. Voleo bih da znam gde u Beogradu postoji to što pišeš, da je pogled dobar, da je kuća potpuno izolovana (da nema komsija u neposrednom okruzenju) i da se nalazi blizu centra? U NS će to o čemu govoris postojati veoma brzo i to je razlog zašto sam uložio u plac na FG koji ima sve to o čemu govoriš- nalazi se u okviru NP, svuda je gusta šuma okolo, pogled nestvaran, mir i tišina u svako doba dana. Kada se probije tunel, do centra NS za manje od 15 minuta. Razmišljao sam da se u nekoj perspektivi za par godina tamo preselim, samo bih prethodno morao naci odgovarajući posao u NS što mislim da nije baš lagano. Commute na nivou FG-NBG je na nivou 45-50 minuta, ali ipak nije opcija za svakodnevno funkcionisanje, makar ne meni.
Plac u sred šume u nacionalnom parku... Srećno sa dozvolom za gradnju.
 
Koliko kuca ima na dobroj lokaciji u BGu?
Slozices se da je logicno da kad ti neko kaze da zivi u kuci ne pretpostavljas da je u pitanju Dedinje / Stari grad vec neka naselja tipa Ledine / Borca / Banjica.

Znam dosta ljudi koji su nakon prodaje kuce / placeva u Batajnici otisli i kupili stanove u Zemunu/NBGD/Vracaru.
Ipak percepcija stana na Vracaru lozi dosta vise ljudi nego kuca na Ledinama / Banjici, i otud moja izjava.

Ali dobro, mozda samo ja tako to vidim :)

ja sam samo odgovorio na temu, da se u ovoj zemlji smatra da je veci luksuz stan od kuce.
sada siris temu, u to ne bih ulazio :)
 
Sjajan tekst o malogradjanstini koja zida/kupuje novogradnju!
Najbolje bi bilo da grade samo novogradnju koja zadovoljava naše lične ukuse, na lokaciji koju mi izaberemo, i da po mogućnosti u njoj žive ljudi koje mi izaberemo. I da, umalo da zaboravim - da cenu odredimo tako da nam svima bude pristupačna. E onda bi svi bili srećni.
A možda ne bi ni tad, jer je previše "novo", mi se ipak pržimo na 60-te.
 
Koliko kuca ima na dobroj lokaciji u BGu?
Slozices se da je logicno da kad ti neko kaze da zivi u kuci ne pretpostavljas da je u pitanju Dedinje / Stari grad vec neka naselja tipa Ledine / Borca / Banjica.

Znam dosta ljudi koji su nakon prodaje kuce / placeva u Batajnici otisli i kupili stanove u Zemunu/NBGD/Vracaru.
Ipak percepcija stana na Vracaru lozi dosta vise ljudi nego kuca na Ledinama / Banjici, i otud moja izjava.

Ali dobro, mozda samo ja tako to vidim :)
Banovo Brdo, Golf naselje, Košutnjak, ubedljivo najbolji kraj za život u Beogradu, e tu su i besne kuće, brda poznatih živi tamo, ali te kuće su isto milion i jače, drugar je uzeo pre 2 godine baš jeftino, za oko 200 000 jednu kuću u raspadu pa je uložio još oko 300 000 da je sredi kako je zamislio, bazen, teretana, sauna, slana soba, lux al stvarno lux
 
Najbolje bi bilo da grade samo novogradnju koja zadovoljava naše lične ukuse, na lokaciji koju mi izaberemo, i da po mogućnosti u njoj žive ljudi koje mi izaberemo. I da, umalo da zaboravim - da cenu odredimo tako da nam svima bude pristupačna. E onda bi svi bili srećni.
A možda ne bi ni tad, jer je previše "novo", mi se ipak pržimo na 60-te.
Starosedeoci ne zele da im se doseljuju "malogradjani" u kraj a "malogradjani" ne vole starosedeoce jer gatekeepuju lokacije / krajeve.
U medjuvremenu investitori broje pare i prodaju stanove, klasicna prica i nece se to nikad promeniti.
 

Sjajan tekst o malogradjanstini koja zida/kupuje novogradnju!

Pitanje za raspolozene posle procitanog teksta: sta bi vas kao kontra-argument navelo da ipak kupite takvu novogradnju, (misli se da se nastanite tu a ne investiciono!), da vam to bude D.O.M. - da vam primorani vasim izborom mladi potomci biraju drustvo medju potomcima ljudi bez ukusa koji ce ih tako izgleda i vaspitati, itd. odnosno kako se stice stomak koji pristaje na: sta me briga gledam svoja posla ionako i u starogradnjji, pa sto ne bih i u tom epicentru unizene estetike medju slicnim komsijama upitne moralnosti?
Imaju li izvikani kvartovi, ikakav uticaj na mladog pojedinca, uopste njegovu porodicu, kvalitet zivljenja?
Teška demagogija, rekao bih i sa dozom zavisti.

Evo, živeo sam i u starim i u novim kvartovima i uglavnom sam u novijim mnogo nalazio mnogo manje problematičnih likova i ljudi "upitne moralnosti", nema pere sitnog lopova, nema Mileta alkoholičara koji svima dobacuje, nema lude babe koja vrši nuždu na stepenicama...
Pravilo naravno da nije, i komšiluk je uvek lutrija; ali jednostavno nije tačno da čim je skuplji kvadrat, tu mora da su sve kriminalci, ku*ve, i poneki fudbaler.

Što se tiče unižene estetike, tek o tome nema mnogo smisla razgovarati. Ja recimo kada vidim Televizorku (pogotovo u sadašnjem stanju) ili betonske blokove (62/63) vidim uniženu estetiku. Propale fasade po centru sa nakalemljenim kućama na krovu?

Gde je tačno granica kod koje novogradnja postaje problem, tj "izvikan kvart"? Da li je Belvil OK? Zgrade oko Arene? YUBC (jel tu možda bolji komšiluk)? Možda bi trebalo da se držimo zgrada iz stare Juge, pa nema veze što osnove stana nisu savremene, a balkoni se odvaljuju.

Elem, lično stan u BnVu ne bih odabrao za život, najpre zato što ne bih rizikovao da se jednog dana svi stabovi zaista i popune, pa svi ti ljudi treba makar jednom dnevno da izađu iz zgrada (a realno svaka zgrada ima bar 10 spratova viška, uz po koju celu zgradu viška). I mogu da prihvatim uži fokus samo na BnV kao novogradnju za koju zaista nisam siguran ko je bira kao mesto za dom, najviše zbog tog neverovatnog viška kvadrata upakovanog sa vrlo jakom cenom.
 
Meni su te cene nebuloza jer da imam lovu na toj skali, siguran sam da ne bih živeo u stanu. Koliko god da je dobro urađena zgrada, opet je to - zgrada, i to u Beogradu.

Kuća + posed na dobroj poziciji, privatne garaže, privatnost od pogleda, zvuka, ne lupa ti niko nad glavom, nema zajedničkih prostorija od kojih ljudi prave haos, zajedničkih garaža itd.

Ne znam otkad je luksuz u ovom gradu postao život u stambenoj zgradi, inače je svuda na zapadu koncept apartment/condo living nešto što se ostavlja sirotinji, dok srednja klasa i visoka klasa žive u kućama.
Ja sam pre par meseci obilazio ulicice sticajem okolnosti iznad Marakane, kuće/vile od po milion EUR, a kroz ulicu od parkiranih auta ne može da se izadje …o kojoj slobodi i privatnosti da pričamo…ne znam kako izgleda po Banovom brdu, Senjak isto ima cool, a ima i ludilo sa ulicicama …sve preko milion evra…kupis top plac na Dedinju, napraviš kuću od 5 min EUR i onda ti Zeks digne zdanje u komšiluku, Beograd treba i može da košta ovoliko i vise, ali ima dosta koraka i preduslova koje smo preskočili…tako da ovo stanje će morati da ima jedan reset ozbiljan, pa onda polako…
Ovime može da se oduševljeno ko nije bio u nekom uredjenom kvartu u uredjenoj državi …
 

Sjajan tekst o malogradjanstini koja zida/kupuje novogradnju!

Pitanje za raspolozene posle procitanog teksta: sta bi vas kao kontra-argument navelo da ipak kupite takvu novogradnju, (misli se da se nastanite tu a ne investiciono!), da vam to bude D.O.M. - da vam primorani vasim izborom mladi potomci biraju drustvo medju potomcima ljudi bez ukusa koji ce ih tako izgleda i vaspitati, itd. odnosno kako se stice stomak koji pristaje na: sta me briga gledam svoja posla ionako i u starogradnjji, pa sto ne bih i u tom epicentru unizene estetike medju slicnim komsijama upitne moralnosti?
Imaju li izvikani kvartovi, ikakav uticaj na mladog pojedinca, uopste njegovu porodicu, kvalitet zivljenja?
Meni posle teksta koji je ovako krcat zajedljivoscu i kompleksima, bas dodje da kupim nesto u tim izvikanim kvartovima u inat. Covek stavlja malogradjanstinu u svaki drugi recenicu a sam je knjiski primer iste.
 
A možda ne bi ni tad, jer je previše "novo", mi se ipak pržimo na 60-te.

I 60-te su nekad bile nove. S tim da su kako cujemo u tadasnjim novogradnjama uglavnom dobijali stanove razliciti slojevi drustva, ako izuzmemo stanove na Banjici ili na NBG za vojna lica i slicne iznimke. Time je bio i komsiluk sarenolik. Pa i pored manjkavosti tadasnjeg sistema, stanovnistvo nekog kraja grada je imalo socijalnu, kulturnu, obrazovnu,..., raznolikost. Time i uticaj kraja na mladi narastaj nije bio jednolican, ako izuzmemo naopakosti poput obavezne idolatrije spram tadasnjeg vodje.

U danasnjim izvikanim, navodno prestiznim, a ne svim novogradnjama, na koje se odnosi zakaceni tekst, dolazi se iskljucivo preko ogromnog, upitnog kesa, cast izuzecima.

Razlika cini se postoji u stanovnicima koji ce kupiti stanove za zivot a ne kao investiciju, dakle u kome ce napraviti dom, u tamo nekom BNV ili novogradnji na Vidikovcu, sve da je ista suma novca u pitanju.
Pitanje je prosto: da li takva mikrolokacija utice na mladji narastaj koji ce tu imati kao i u svakoj drugoj sredini, prva prijateljstva, simpatije,... afinitete prema rokenrolu ili turbofolku, itd. a koja ce ih presudno kasnije odrediti karakterno?
 
Meni posle teksta koji je ovako krcat zajedljivoscu i kompleksima, bas dodje da kupim nesto u tim izvikanim kvartovima u inat. Covek stavlja malogradjanstinu u svaki drugi recenicu a sam je knjiski primer iste.
Moguce, ne znam nista o autoru.
No, pored tih manjkavosti, da li znaci da uopste nema malogradjanstine, estetske unizenosti i na sta se sve poziva autor, na pomenutim lokacijama?
 
Vrh