Šta je novo?

Cene nekretnina

"zabluda: Podno grejanje izaziva problem proširenih vena

Možda najveća zabluda u vezi podnog grejanja i apsolutno netačno i nelogično, ukoliko bi to bilo tačno onda bi ljudi koji žive u toplijim krajevima hronično bolovali od proširenih vena. Ova zabluda vlada još iz davih vremena kada je temperatura u podovima dostizala nekad i više od 40°C jer nije postojao sistem regulacije temperature vode u podovima. Danas je to stvar prošlosti jer uz moderne sisteme kontrole temperature možete vrlo lako naštelovati temperaturu poda od 20-30 °C, u svakom slučaju se ne preporučuje da temperatura podova prelazi 29°C što je daleko manje od ljudske telesne temperature, tako da zdravstveni problemi zbog korišćenja modernih podnih grejanja nisu zabeleženi."


"zabluda: Podno grejanje je nezdravo za disajne puteve

Istina je potpuno pogrešna, s obzirom da podno grejanje radi na mnogo nižoj temperaturi od zidnog grejanja, podno grejanje ne podiže čestice prašine sa poda koje mogu izazvati bolesti disajnih puteva i alergije. Podno grejanje obezbeđuje mnogo zdraviji ambijent bez grinja i ubuđalih zidova koji se često javljaju kod objekata koji se greju uz pomoć radijatora. U prilog tome govori činjenica da su zidovi oko radijatora posle par godina korišćenja isprljani prašinom, dok takva pojava ne postoji kod podnog grejanja."


U principu, nemoj da me slikaš da mi ne ukradeš dušu :)Ja podno grejanje

"zabluda: Podno grejanje izaziva problem proširenih vena

Možda najveća zabluda u vezi podnog grejanja i apsolutno netačno i nelogično, ukoliko bi to bilo tačno onda bi ljudi koji žive u toplijim krajevima hronično bolovali od proširenih vena. Ova zabluda vlada još iz davih vremena kada je temperatura u podovima dostizala nekad i više od 40°C jer nije postojao sistem regulacije temperature vode u podovima. Danas je to stvar prošlosti jer uz moderne sisteme kontrole temperature možete vrlo lako naštelovati temperaturu poda od 20-30 °C, u svakom slučaju se ne preporučuje da temperatura podova prelazi 29°C što je daleko manje od ljudske telesne temperature, tako da zdravstveni problemi zbog korišćenja modernih podnih grejanja nisu zabeleženi."


"zabluda: Podno grejanje je nezdravo za disajne puteve

Istina je potpuno pogrešna, s obzirom da podno grejanje radi na mnogo nižoj temperaturi od zidnog grejanja, podno grejanje ne podiže čestice prašine sa poda koje mogu izazvati bolesti disajnih puteva i alergije. Podno grejanje obezbeđuje mnogo zdraviji ambijent bez grinja i ubuđalih zidova koji se često javljaju kod objekata koji se greju uz pomoć radijatora. U prilog tome govori činjenica da su zidovi oko radijatora posle par godina korišćenja isprljani prašinom, dok takva pojava ne postoji kod podnog grejanja."


U principu, nemoj da me slikaš da mi ne ukradeš dušu :)
Ja podno grejanje imam .tačka
Prašina je mnogo veća. tačka
A šta piše na papiru me ne zanima.tačka
 
"Najveći izvoznici u Srbiji u 2023. godini bile su kineske kompanije Ziđin majning (Zijin mining), Ziđin koper (Zijin copper) i HBIS grupa, objavilo je Ministarstvo finansija.

Izvoz Ziđin majninga iz Brestovca bio je 1,15 milijardi evra, Ziđin kopera iz Bora 746,3 miliona, a HBIS grupe iz Smedereva 549,1 milion evra."
Prema analizi objavljenoj u najnovijem izdanju MAT-a, šest grana prerađivačkog sektora je tokom prošle godine realizovalo izvoz vredniji od jedne milijarde evra.

To je: proizvodnja delova za motorna vozila i motore (2,55 milijardi), elektromotora i opreme za distribuciju (1,82 milijarde), proizvoda od gume (1,19 milijardi), mašina opšte namene (1,03 milijarde), proizvodnja plemenitih i ostalih obojenih metala (1,02 milijarde) i proizvodnja proizvoda od plastike (1,01 milijarda).
 
"Najveći izvoznici u Srbiji u 2023. godini bile su kineske kompanije Ziđin majning (Zijin mining), Ziđin koper (Zijin copper) i HBIS grupa, objavilo je Ministarstvo finansija.

Izvoz Ziđin majninga iz Brestovca bio je 1,15 milijardi evra, Ziđin kopera iz Bora 746,3 miliona, a HBIS grupe iz Smedereva 549,1 milion evra."
Jedno su najvece firme izvoznici a drugo najizvozeniji proizvod. Bakar je tek 5.8% ukupnog izvoza Srbije.

 
Inflacija se prilicno smirila a NBS zapravo brani dinar da ne ojaca. Devizne rezerve rastu.
Da zato što imamo ogroman priliv deviza iz inostranstva po osnovu kredita. Pogledaj budzete zemlje od 2020 godine do danas i ranije kako je to izgledalo.
Što se tiče inflacije, kod nas je bila maltene najveća u Evropi a i danas je:

-Poljoprivreda prsla
-Energetski sektor isto
-Industrijska proizvodnja se smanjuje (čekamo Fiat ako može da pogura)
-uvoz se povećao
Itd

Inflacija nije nešto što je bilo i prošlo. Ima kumulativno dejstvo.
100
102 -2%
117.3 - 15%
134.9 - 15%
Itd
A mi smo imali mnogo veću inflaciju od ove u tabeli.
 
Pa nama BDP raste zbog kredita 🙂. Šta je povećalo BDP osim rudnika i potrošnje iz duga?
Ko su najveći izvoznici u Srbiji? Koje tehnologije?
Koje tehnologije možemo da privučemo? 🙂
Druže, samo u Novom Sadu se u poslednjih 7, 8 godina otvorilo 5,6 fabrika. Sve proizvode i sve ide u izvoz.... Bogami i nisu motanje kablova. Ovo nema veze sa botovanjem, jednostavno je istina..... Nezaposlenost je ozbiljno, ali ozbiljno smanjena. Mrzi me sad da tražim podatke.
 
Prema analizi objavljenoj u najnovijem izdanju MAT-a, šest grana prerađivačkog sektora je tokom prošle godine realizovalo izvoz vredniji od jedne milijarde evra.

To je: proizvodnja delova za motorna vozila i motore (2,55 milijardi), elektromotora i opreme za distribuciju (1,82 milijarde), proizvoda od gume (1,19 milijardi), mašina opšte namene (1,03 milijarde), proizvodnja plemenitih i ostalih obojenih metala (1,02 milijarde) i proizvodnja proizvoda od plastike (1,01 milijarda).
Nedostaje naoruzanje i vojna oprema koja se vrlo verovatno meri milijardama USD godisnje. Plus novac koji pumpa dijaspora koji se takodje meri u milijardama USD godisnje.
 
Isto imali smo rast od 20% u izvozu IT usluga u odnosu na 2023:

Narodna banka Srbije objavila je podatke o izvozu usluga u sektoru informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) za prvih sedam meseci 2024. godine. Ukupan izvoz za period januar-jul 2024. godine je 2.306 milijardi evra, što predstavlja rast od 20% u odnosu na isti period 2023.

Ne bih rekao da samo krediti nam guraju BDP.
 
Da zato što imamo ogroman priliv deviza iz inostranstva po osnovu kredita. Pogledaj budzete zemlje od 2020 godine do danas i ranije kako je to izgledalo.
Što se tiče inflacije, kod nas je bila maltene najveća u Evropi a i danas je:

-Poljoprivreda prsla
-Energetski sektor isto
-Industrijska proizvodnja se smanjuje (čekamo Fiat ako može da pogura)
-uvoz se povećao
Itd

Moze se kliktati na svaku zemlju pojedinacno i videti kako je tekao graf inflacije. Nista toliko dramaticno vise kod nas u odnosu na uporedive zemlje. Vise nego u razvijenim zemljama EU ali one su imale i anemican rast.

Prsnuta poljoprivreda i energetski sektor su pausalne izjave, ne cinjenice.

Nismo mi juce poceli da uzimamo kredite pa da nam naglo skoce devizne rezerve. Uzimamo i otplacujemo decenijama vec. Da je to tako nenamenski i neodrzivo, procenat u BDP-u bi skakao a rezerve padale.

Inflacija nije nešto što je bilo i prošlo. Ima kumulativno dejstvo.
100
102 -2%
117.3 - 15%
134.9 - 15%
Itd
A mi smo imali mnogo veću inflaciju od ove u tabeli.

Da, i tako funkcionise u svakoj drugoj zemlji. Vecina je imala peak pre nas. I u svakoj ce ljudi tvrdili da je bila veca nego u tabeli.
 
Како ко. По мени, подно има смисла једино за купатило - због сушења пода, јер влага на хладном поду убрзава пренос топлоте и тиме он делује још хладнији и то је непријатно.
Po meni, najbolji način grejanja prostorije. Ko se plaši ili šta već nek ubaci smederevac ili tučane radijatore iz kamenog doba i da dodola kad će toplana da uključi grejanje, nemam ništa protiv. Uglavnom zašto/zato većina je rečena pa da ne gušimo dalje temu :) Svako prema svojim preferencijama.
 
Druže, samo u Novom Sadu se u poslednjih 7, 8 godina otvorilo 5,6 fabrika. Sve proizvode i sve ide u izvoz.... Bogami i nisu motanje kablova. Ovo nema veze sa botovanjem, jednostavno je istina..... Nezaposlenost je ozbiljno, ali ozbiljno smanjena. Mrzi me sad da tražim podatke.
Znači dobro nam je ?
 
Znači dobro nam je ?
Ne znam odakle si kolega, ali u NS je po meni bolje. Ne mislim da je odjednom Švajcarska (niti će to ikada biti - nit su ratovali stotinama godina a napunili se Naci para, ne zna se), al je bar malčice bolje. Misliš da je Continental tek tako na rizik otvorio dve fabrike u Novom Sadu? Čisto sumnjam... I da, zato je i kvadrat na najboljim lokacijama u Novom Sadu stigao na 4.500 eura... Jeste da smo beznačajni i provincija što misli jedan deo kolega sa foruma, ali je i to fakat (mislim na cene nekretnina)....
 
U pravu si.
1728558283359.png
 
Ne znam odakle si kolega, ali u NS je po meni bolje. Ne mislim da je odjednom Švajcarska, al je bar malčice bolje. Misliš da je Continental tek tako na rizik otvorio dve fabrike u Novom Sadu? Čisto sumnjam... I da, zato je i kvadrat na najboljim lokacijama u Novom Sadu stigao na 4.500 eura... Jeste da smo beznačajni i provincija što misli jedan deo kolega sa foruma, ali je i to fakat (mislim na cene nekretnina)....
Realno je danas na boljim lokacijama u NS od 2900-3100. Ovo gore postoji samo 1 zgrada.
I 2009 ste ga nagurali na oko 2300-2400 pa je 2014 bilo 1100-1250.
Toliko.
Mada ko zna. Tada su bili amateri u odnosu na sad.
 
Ja zaista nemam snage a ni vremena da se raspravljam sa odjednom aktiviranih i povampirenih 7-8-9 članova. To sam uostalom i najavio da će da se desi u ovoj fazi.
Ako je rešeno to što ste rešili neću vam stojati na putu. Dalje smanjenje jedinica će svakako omogućiti da radite šta želite. Iskoristiću i ja ovo što planirate naredne 1.5- 2 godine i to je to. Samo bull 🐂♉🐂
Rekao sam šta sam imao mnogo puta.
Mozda vredim za 8oricu ali jedini povampiren sam ja :)

Izvini, ali pratim temu vec mesecima bez mogucnosti da pisem i maltene 50% poruka su tvoj doom and gloom, uglavnom bez izvora, svakodnevni pasusi i pasusi.

Evo jedan dan, dobijes odgovore na neke od brojnih (po meni) netacnih tvrdnji, sa konkretnim izvorima i odjednom nemas snage i vremena, i kreces u nekakvo etiketiranje, ko god smo to mi i sta god da to planiramo. To nije raspravljanje u dobrom duhu.

Ako ti teorije stoje samo kad nema ko na njih da odgovori, onda i nisu neke teorije. I ne brane se etiketiranjem.
Ides ti u prodavnicu ?
Kupuješ nešto?
Da, i nakon konstantnog rasta prosle godine, vecina cena se primirila ove. Bar za stvari koje ja kupujem.
 
Stoji da dajemo subvencije stranim kompanijama ali kako bi ti @mića dovukao strane kompanije u neku tamo Srbiju?
 
Realno je danas na boljim lokacijama u NS od 2900-3100. Ovo gore postoji samo 1 zgrada.
I 2009 ste ga nagurali na oko 2300-2400 pa je 2014 bilo 1100-1250.
Toliko.
Nisi u pravu. Moraš se više baviti cenama kvadrata u Ns.... Govorim o sadašnjim cenama....
 
Poslednja izmena:
Vrh