Šta je novo?

Cene nekretnina

Kod mene u kompleksu gde sam uzeo stan takodje je ostalo mnogo četvorosobnih stanova.
To vidim i na ostalim novogradnjama da se najviše lageruju ti veliki stanovi.
Mnogo mala je razlika u ceni za te velike stanove iz tih par kompleksa koje sam isratio.
Svi manji stanovi do trosobnih uglavnom se prodaju kod svih Investitora i manjih i većih.
Manji Investitori neke od tih velikih stanova(ako ih imaju) ostave sebi i svojoj deci ili ih prodaju kumovima, rodjacima, prijateljima za bolju cenu, ukoliko nisu napravili kompenzaciju sa Izvodjačem radova.
Prosto mi je neverovatno da za bolju novogradnju za četvorosoban stan treba izdvojiti 100m2 * 3000eur + 2 parking mesta (40-50k) + 40k opremanje = 380-400k eur.
Ovaj primer računanja sam uzeo za novogradnje na boljim lokacijama.
A za kompleks koji sam kačio ovde (najskuplji u NS-u) Modena Investitor, objekat Ugao u Radničkoj ulici 100*4500+2 parking mesta(70k-ovo nisam siguran) + 40k opremanje = 550k
U Beogradu za ove skuplje premium novogradnje ne mogu ni da računam(700-800k)😉
Koja je razlika u ceni u izgradnji četvorosobnog stana u odnosu na dva dvosobna? Ionako je najveća potražnja za manjim stanovima (45-55 m2) a ovi od 100+ m2 često stoje na tržištu mnogo duže. Takođe, cena po m2 je viša kod malih nego kod velikih stanova za isti nivo završne obrade. Shodno tome, zar se investitoru ne isplati da pravi manje stanove koje će lakše prodati nego te velike koji će stajati ko zna koliko.
 
Ne znam da li su sada ta podna grejanja prihavtljivija, ali zar nije slucaj da podno grejanje nije bas zdrava opcija. Narocito za ljude sa prosirenim venama i kardio vaskularnim problemima?
"zabluda: Podno grejanje izaziva problem proširenih vena

Možda najveća zabluda u vezi podnog grejanja i apsolutno netačno i nelogično, ukoliko bi to bilo tačno onda bi ljudi koji žive u toplijim krajevima hronično bolovali od proširenih vena. Ova zabluda vlada još iz davih vremena kada je temperatura u podovima dostizala nekad i više od 40°C jer nije postojao sistem regulacije temperature vode u podovima. Danas je to stvar prošlosti jer uz moderne sisteme kontrole temperature možete vrlo lako naštelovati temperaturu poda od 20-30 °C, u svakom slučaju se ne preporučuje da temperatura podova prelazi 29°C što je daleko manje od ljudske telesne temperature, tako da zdravstveni problemi zbog korišćenja modernih podnih grejanja nisu zabeleženi."

ŠTo ne reče da podno diže prašinu a zidno ne...nemojte samo reći da nije tako...
"zabluda: Podno grejanje je nezdravo za disajne puteve

Istina je potpuno pogrešna, s obzirom da podno grejanje radi na mnogo nižoj temperaturi od zidnog grejanja, podno grejanje ne podiže čestice prašine sa poda koje mogu izazvati bolesti disajnih puteva i alergije. Podno grejanje obezbeđuje mnogo zdraviji ambijent bez grinja i ubuđalih zidova koji se često javljaju kod objekata koji se greju uz pomoć radijatora. U prilog tome govori činjenica da su zidovi oko radijatora posle par godina korišćenja isprljani prašinom, dok takva pojava ne postoji kod podnog grejanja."


U principu, nemoj da me slikaš da mi ne ukradeš dušu :)
 
Inače, pošto smo spominjali kreditni rejting, S&P (agencija koja nam je isti i dala) je iznela neke veoma zanimljive predikcije za našu ekonomiju. Istakao bih:.
1. Dug u odnosu na BDP: 2024 = 48.5%, 2025 = 46.9%, 2026 = 46.9%, 2027 = 46.2%.
2. Nominalni BDP: 2024 = 87mld$, 2025 = 96mld$, 2026 = 105mld$, 2027 = 111mld$.
3. Inflacija: 2024 = 4,5%, 2025 = 3.4%, 2025 = 3,4%, 2026 = 2.8%, 2027 = 2.5%
4. Nezaposlenost: 2024 = 8.5%, 2025 = 8.1%, 2026 = 7.8%, 2027 = 7.7%.

Dakle, značajan rast BDP-a uz smanjenje duga, nižu nezaposlenost i nižu inflaciju.
Blago nama ako se ovo obistini!
 
Koja je razlika u ceni u izgradnji četvorosobnog stana u odnosu na dva dvosobna? Ionako je najveća potražnja za manjim stanovima (45-55 m2) a ovi od 100+ m2 često stoje na tržištu mnogo duže. Takođe, cena po m2 je viša kod malih nego kod velikih stanova za isti nivo završne obrade. Shodno tome, zar se investitoru ne isplati da pravi manje stanove koje će lakše prodati nego te velike koji će stajati ko zna koliko.
Dvosobni su 2650eur/m2, dok su četvorosobni 2450eur/m2 u prodaji na regularnim etažama, tako je barem bilo do pre nekih mesec dana.
Trosobnim i četvorosobnim penthausima je ista cena 2800eur/m2. Sve cene su bez PDV-a
U samoj izgradnji ne znam za neku veliku uštedu, padaju mi na pamet zidne pločice kod kuhinje, eventualno neka sanitarija i vodovodni odvodi kod imanja wc umesto kupatila(ako u četvorosobnom imamo kupatilo i wc), ulazna vrata, priključci, to jest osigurači i vodovodni odvodi za kuhinju. Ne znam da li sve to zajedno izađe 50eur/m2.
Konkretno u mom kompleksu nema garsonjera i jednosobnih stanova, što iskreno prvi put vidim.
 
Inače, pošto smo spominjali kreditni rejting, S&P (agencija koja nam je isti i dala) je iznela neke veoma zanimljive predikcije za našu ekonomiju. Istakao bih:.
1. Dug u odnosu na BDP: 2024 = 48.5%, 2025 = 46.9%, 2026 = 46.9%, 2027 = 46.2%.
2. Nominalni BDP: 2024 = 87mld$, 2025 = 96mld$, 2026 = 105mld$, 2027 = 111mld$.
3. Inflacija: 2024 = 4,5%, 2025 = 3.4%, 2025 = 3,4%, 2026 = 2.8%, 2027 = 2.5%
4. Nezaposlenost: 2024 = 8.5%, 2025 = 8.1%, 2026 = 7.8%, 2027 = 7.7%.

Dakle, značajan rast BDP-a uz smanjenje duga, nižu nezaposlenost i nižu inflaciju.
Blago nama ako se ovo obistini!
Treba ipak imati u vidu da su te dugogodisnje projekcije ovog tipa gledanje u pasulj :)
 
Poenta je da su očigledno postojale neke osnove da se donese takva prognoza. I naše odluke ovde da li da kupimo, prodamo, uložimo ili šta već, su stvar (ne) verovanja u ovakva predviđanja. Najlakše je da sačekaš da vidiš šta će da se desi, ali onda nisi igrač nego posmatrač.
 
Inače, pošto smo spominjali kreditni rejting, S&P (agencija koja nam je isti i dala) je iznela neke veoma zanimljive predikcije za našu ekonomiju. Istakao bih:.
1. Dug u odnosu na BDP: 2024 = 48.5%, 2025 = 46.9%, 2026 = 46.9%, 2027 = 46.2%.
2. Nominalni BDP: 2024 = 87mld$, 2025 = 96mld$, 2026 = 105mld$, 2027 = 111mld$.
3. Inflacija: 2024 = 4,5%, 2025 = 3.4%, 2025 = 3,4%, 2026 = 2.8%, 2027 = 2.5%
4. Nezaposlenost: 2024 = 8.5%, 2025 = 8.1%, 2026 = 7.8%, 2027 = 7.7%.

Dakle, značajan rast BDP-a uz smanjenje duga, nižu nezaposlenost i nižu inflaciju.
Blago nama ako se ovo obistini

Lakše je ovako da se prati.
NIN / NIN
 
Poenta je da su očigledno postojale neke osnove da se donese takva prognoza. I naše odluke ovde da li da kupimo, prodamo, uložimo ili šta već, su stvar (ne) verovanja u ovakva predviđanja. Najlakše je da sačekaš da vidiš šta će da se desi, ali onda nisi igrač nego posmatrač.

Šta ti imaš protiv posmatrača?
 
Ako nam BDP poraste za 30 milijardi kao po ovim projekcijama, hoce Sale i dalje da kuka kako ce nas sahrani 30 milijardi duga? :D
 
Možda najveća zabluda u vezi podnog grejanja i apsolutno netačno i nelogično, ukoliko bi to bilo tačno onda bi ljudi koji žive u toplijim krajevima hronično bolovali od proširenih vena. Ova zabluda vlada još iz davih vremena kada je temperatura u podovima dostizala nekad i više od 40°C jer nije postojao sistem regulacije temperature vode u podovima. Danas je to stvar prošlosti jer uz moderne sisteme kontrole temperature možete vrlo lako naštelovati temperaturu poda od 20-30 °C, u svakom slučaju se ne preporučuje da temperatura podova prelazi 29°C što je daleko manje od ljudske telesne temperature, tako da zdravstveni problemi zbog korišćenja modernih podnih grejanja nisu zabeleženi."
Температура стопала је 26 степени Ц. Стопала су природно најхладнији део тела.
ЕДИТ: Због тога није здраво да се грејемо од стопала, а да при том горњи део тела буде хладнији. Шетња по песку лети је управо зато сасвим други контекст, другачији почетни и гранични услови.
 
Poslednja izmena:
Results: We identified a mean +/- SD awake temperature of 30.6 degrees +/- 2.6 degrees C and asleep temperature of 34.0 degrees +/- 1.8 degrees C, with values reaching as low as 15.9 degrees C in the winter and as high as 37.5 degrees C in the summer. Foot temperature was found to be independent of foot movement or sex; however, there was, as expected, a strong association between foot temperature and ambient temperature (r = .59, P < .001). Several measures of foot temperature variation demonstrated a significant or near-significant reduction with increasing age, including the Euclidean distance (r = -.38, P = .02) for awake periods and the variance (r = -.30, P = .06) during sleep.

Ajde da ne glumimo medicionare. Živimo mnogo nezdravije nego što će nam podno naneti štetu. Ne stojiš na podu ceo dan. Sa druge strane podno je najefikasniji način rasporedjivanja toplote.
 
Ako nam BDP poraste za 30 milijardi kao po ovim projekcijama, hoce Sale i dalje da kuka kako ce nas sahrani 30 milijardi duga? :D
Napisao sam šta sam imao. Napisao sam i implikacije.
Tih 30, nije 30 nego mnogo više kada se vraća. Isto kao kada uzmeš stan na kredit i iznos kredita je 100k. Ti ne vraćaš 100k. Zar ne?
Mi kolektivno nikad nismo mogli da razumemo uzrok i posledicu i zato smo tu gde jesmo. Zato uvek platimo cenu mnogo više od ostalih ako pogledamo našu bližu i dalju istoriju.
Zaslepljeni despotima koji se smenjuju, prokockamo budućnost dece i unuka za 5 godina bahanalisanja.

Koji je projektovani iznos NDP-a? 🙂
 
Napisao sam šta sam imao. Napisao sam i implikacije.
Tih 30, nije 30 nego mnogo više. Isto kao kada uzmeš stan na kredit i iznos kredita je 100k. Ti ne vraćaš 100k. Zar ne?
Mi kolektivno nikad nismo mogli da razumemo uzrok i posledicu i zato smo tu gde jesmo. Zato uvek platimo cenu mnogo više od ostalih ako pogledamo našu bližu i dalju istoriju.
Zaslepljeni despotima koji se smenjuju, prokockamo budućnost dece i unuka za 5 godina bahanalisanja.

Koji je projektovani iznos NDP-a? 🙂
Pa nece nama ni BDP da stoji u mestu, ispratice taj kredit
 

Ajde da ne glumimo medicionare. Živimo mnogo nezdravije nego što će nam podno naneti štetu. Ne stojiš na podu ceo dan. Sa druge strane podno je najefikasniji način rasporedjivanja toplote.
Нажалост, тако је то кад се мудрост и искуство замени "најновијим информацијама". Ништа од оног што сам рекао није оспорено овим чланком.
 
Pa nece nama ni BDP da stoji u mestu, ispratice taj kredit
Pa nama BDP raste zbog kredita 🙂. Šta je povećalo BDP osim rudnika i potrošnje iz duga?
Ko su najveći izvoznici u Srbiji? Koje tehnologije?
Koje tehnologije možemo da privučemo? 🙂
 
Poslednja izmena:
Ajde da ne glumimo medicionare. Živimo mnogo nezdravije nego što će nam podno naneti štetu. Ne stojiš na podu ceo dan. Sa druge strane podno je najefikasniji način rasporedjivanja toplote.
Како ко. По мени, подно има смисла једино за купатило - због сушења пода, јер влага на хладном поду убрзава пренос топлоте и тиме он делује још хладнији и то је непријатно.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: wk_
Pa nama BDP raste zbog kredita 🙂. Šta je povećalo BDP osim rudnika i potrošnje iz duga?
Ko su najveći izvoznici u Srbiji? Koje tehnologije?
Koje tehnologije možemo da privučemo? 🙂
Управо тако, маса то не разуме. Потрошња, задуживање и бацање пара на глупости (стадионе и сл.) директно улази у БДП. То иде док иде, али кад престане има да боли. Бол је директно пропорционалан времену одлагања суочавања са болом.
 
Pa nama BDP raste zbog kredita 🙂. Šta je povećalo BDP osim rudnika i potrošnje iz duga?
Ko su najveći izvoznici u Srbiji? Koje tehnologije?
Koje tehnologije možemo da privučemo? 🙂
Teza bi stajala da nama procenat duga u odnosu na BDP raste, ali on opada, i to dve godine nakon naglog rasta cena zaduzivanja (koja ce sad zbog kamata i boljeg kreditnog rejtinga da pada).
 
Poslednja izmena:
Ko su najveći izvoznici u Srbiji? Koje tehnologije?
Koje tehnologije možemo da privučemo? 🙂
Аутомобилска индустрија (као у целој Европи уосталом), десетак милијарди извоза годишње.

Углавном ту технологију и привлачимо - прочиташ сада већ чувени документ Марија Драгија, и видиш да од истих извора живи цео континент.
 
Аутомобилска индустрија (као у целој Европи уосталом), десетак милијарди извоза годишње.

Углавном ту технологију и привлачимо - прочиташ сада већ чувени документ Марија Драгија, и видиш да од истих извора живи цео континент.
"Najveći izvoznici u Srbiji u 2023. godini bile su kineske kompanije Ziđin majning (Zijin mining), Ziđin koper (Zijin copper) i HBIS grupa, objavilo je Ministarstvo finansija.

Izvoz Ziđin majninga iz Brestovca bio je 1,15 milijardi evra, Ziđin kopera iz Bora 746,3 miliona, a HBIS grupe iz Smedereva 549,1 milion evra."
 
Vrh