Šta je novo?

Cene nekretnina

Vau, impresionirao si me.

Naravno da me zanima. Kao da si znao da trošim samo 5% svojih primanja na život a ostalo sve ulažem u nekretnine na Karibima? j***š život, i onako je prolazan, asseti su tu da ostanu. A da bih bio maksimalno ekonomičan, u slobodno vreme lajkujem instagramuše i divim se njihovim savršenim životima i materijalnim postignućima.
Da imam 3mm ne bih provodio vreme na forumu

Poenta je da se moze imati mnogo zanimljiva mladost a da to ne ukljucuje izlazenje po BG splavovima i us*ravanje od alkohola svaki vikend, sto je je li vrhunac mladosti koji svaki covek mora da prozivi po misljenju prosecnog srbina
 
Sad kad to kažeš, zanima me šta je po tvom mišljenju zanimljiva mladost
 
Pa ako moraš da menjaš cevi. Na to sam mislio. Onda je velika muka i posao. Ja imam granitne podne obloge i njima uvek dajem prednost u odnosu na druge kada je podno grejanje u pitanju.
Inače, radijatorsko i podno ne mogu da se porede po komforu a potrošnja je oko 30% niža. Nije samo estetika u pitanju. Najveća prednost je komfor.
Još uvek nisam naišao na tog ko je morao da menja cevi, videćemo za 40-50god :)
 
Donekle i razumem ljude. Ja u stanu imam podno grejanje na gas. Ekonomičnije od toga teško da postoji ali.....kada dodje vreme za renoviranje (za 30-40 godina npr) ja cu morati ceo stan da razvalim....ko ima radijatorsko, biće to mnogo skromnije i lakše renoviranje. Ovo mu dodje kao renoviranje kupatila u celoj kvadraturi stana. E sad zamisli ko jos ima zidno grejanje.......da je perfektna stvar, verujem da jeste ali potencijalno održavanje može biti baš skupo kada za to dodje vreme.
Apsolutno netačno. Cevi su plastificiran aluminijum sa atestom na 100 bar...Pa ako i bude problem ne čačkaš ništa nego staviš po zidu nove cevi....vec rece da je bolje ...Realno bezvezna priča...al Ok
 
Ili sendvic zid ili neki deblji blok. Pod uslovom da uopste bude zvucne izolacije :) u principu lakse se zagreje jer nije u betonu vec u zidu pa ce toplota preci na zid sa druge strane. Samo po meni nema tog komfora da ti je pod topao, kupatilo, da toplota ide od najnize tacke pa se ravnomerno svuda rasporedjuje… Nigde nisam video zidno pa ne mogu da tvrdim.
 
ja sam na dva mesta, i na oba je problem bila zvucna. Sto, neam pojma, vrv odradjeno fuseraj. a i cevi znaju da pojacavaju glasive i zvuke, radijatori isti problem imaju

moj brat ima podno, menu deluje kul, ali kao leti nema klimu, deluje da oladis stan zaj****. i ono sto sam se razocarao sto i dalje ima udarne buke ☹️
 
Ne znam da li su sada ta podna grejanja prihavtljivija, ali zar nije slucaj da podno grejanje nije bas zdrava opcija. Narocito za ljude sa prosirenim venama i kardio vaskularnim problemima?
 
Ili sendvic zid ili neki deblji blok. Pod uslovom da uopste bude zvucne izolacije :) u principu lakse se zagreje jer nije u betonu vec u zidu pa ce toplota preci na zid sa druge strane. Samo po meni nema tog komfora da ti je pod topao, kupatilo, da toplota ide od najnize tacke pa se ravnomerno svuda rasporedjuje… Nigde nisam video zidno pa ne mogu da tvrdim.
ŠTo ne reče da podno diže prašinu a zidno ne...nemojte samo reći da nije tako...
 
ja sam na dva mesta, i na oba je problem bila zvucna. Sto, neam pojma, vrv odradjeno fuseraj. a i cevi znaju da pojacavaju glasive i zvuke, radijatori isti problem imaju

moj brat ima podno, menu deluje kul, ali kao leti nema klimu, deluje da oladis stan zaj****. i ono sto sam se razocarao sto i dalje ima udarne buke ☹️
Pitaj brata za prasinu...
 
Imaću u budućnosti podno grejanje i jedva čekam, idem ceo život bos po stanu cele godine.
Za zdravlje bih se zapitao da li je loše šetati po plaži dok je toplo, rekao bih da su to najzdraviji ljudi 😉
Šteta što nemamo još i more ...
 
Imaću u budućnosti podno grejanje i jedva čekam, idem ceo život bos po stanu cele godine.
Za zdravlje bih se zapitao da li je loše šetati po plaži dok je toplo, rekao bih da su to najzdraviji ljudi 😉
Šteta što nemamo još i more ...

i leti? posto pod zna biti jako hladan
 
Odsluzio svoje :D

Elem, da kazem svoje utiske kao kupac koji se skoro uselio u svoj stan. Zgrada je novogradnja u Zemunu, cena negde u proseku sadasnjih novogradnji.

- Prodati su svi stanovi sem nekih cetvorosobnih.
- Velika vecina kupaca su mladji ljudi, pretezno IT. Pretezno porodice sa malom decom.
- Velika vecina je na kredit.
- Velika vecina je za zivot a ne izdavanje.
 
Kod mene u kompleksu gde sam uzeo stan takodje je ostalo mnogo četvorosobnih stanova.
To vidim i na ostalim novogradnjama da se najviše lageruju ti veliki stanovi.
Mnogo mala je razlika u ceni za te velike stanove iz tih par kompleksa koje sam isratio.
Svi manji stanovi do trosobnih uglavnom se prodaju kod svih Investitora i manjih i većih.
Manji Investitori neke od tih velikih stanova(ako ih imaju) ostave sebi i svojoj deci ili ih prodaju kumovima, rodjacima, prijateljima za bolju cenu, ukoliko nisu napravili kompenzaciju sa Izvodjačem radova.
Prosto mi je neverovatno da za bolju novogradnju za četvorosoban stan treba izdvojiti 100m2 * 3000eur + 2 parking mesta (40-50k) + 40k opremanje = 380-400k eur.
Ovaj primer računanja sam uzeo za novogradnje na boljim lokacijama.
A za kompleks koji sam kačio ovde (najskuplji u NS-u) Modena Investitor, objekat Ugao u Radničkoj ulici 100*4500+2 parking mesta(70k-ovo nisam siguran) + 40k opremanje = 550k
U Beogradu za ove skuplje premium novogradnje ne mogu ni da računam(700-800k)😉
 
i leti? posto pod zna biti jako hladan
Podno sa pločicama u stanovima u novogradnji je jedino zeznuto u prelaznim periodima u jesen i proleće. Tada pod zna da bude hladan zbog hladnih noći. Rešenje su papuče ili da pustiš grejanje 30-40min. Zato kazem da je gas+podno dobitna kombinacija. Pod akumulira toplotu i posle nemaš tih problema. Leti je prijatno i nije hladan pod. Ne smeta. Dosta znači jug-istok orijentacija i veliki prozori. Objekat mora da bude dobro izolovan zato što temperatura poda ne bi trebala da predje temperaturu tela čoveka. Zato je i ekonomično grejanje jer je temperatura vode npr 40 stepeni. Kod radijatorskog je 60 i veća je potrošnja.
 
i leti? posto pod zna biti jako hladan
Ja konstantno idem bos po stanu(jedini u porodici) u kojem imam trenutno radijatore koje zgrada(komšija ili ja) palimo po potrebi (imamo gasni kotao).
Budući stan će mi imati podno grejanje priključeno na centralno grejanje, to mi je da kažem bila i neka želja prilikom kupovine stana i lično meni jedan plus prilikom odabira stana zaq kupovinu.
 
Evo malo depresije od ranog jutra za kupce - prosečna cena nekretnina u USA poslednjih 50 godina. Za sve ovo vreme imali su samo jedan period kad je cena konzistentno padala YoY, a to je između 2007-2012 (SEKA).

cena USA.PNG
 
Али, то само значи да ће кад купиш, цена неминовно расти наредних 50 година. Много би депресивније било да купиш нешто чему ће стабилно и дугорочно падати вредност.
 
Poslednja izmena:
Moje neko zapazanje sireg trzista nekretnina:

- U bg-u od Februara imamo oporavak prometa starogradnje, koja je po meni najbolji pokazatelj kako prodaja tece uzivo

- Novogradnja je manje pouzdana za pracenje jer imamo ugovor/predugovor situaciju, trenutne faze projekata itd. Meni se cini da sada i dalje vidimo pad u prodaji koji se preliva iz 2023. a koji se tad nije video jer su se zavrsavale zgrade pocete i rasprodate u 2021/23. Ono sto se danas prodaje ce se videti sledece godine.

- Kada se pogledaju drugi gradovi, vidimo vec par meseci znacajan skok prometa. Treba imati u vidu da su ti gradovi 2022 potonuli sa prometom pre Beograda, i mozda su sada isto tako najava sta da ocekujemo uskoro.

- Video sam par puta komentare da smo sad u fazi FOMO-a i ne mogu nikako da se slozim sa time, FOMO je u Bgu zavrsen 2022., od tad smo imali znacajan pad prometa i cene koje su rasle, ali sporije od inflacije i zarada, sto je znacilo realno pojeftinjenje. Ako gledate cuveni Numbeov price-to-income ratio (koji smatram dosta falicnom metrikom al bar trend moze da se vidi), on je danas vidno nizi nego 2019 i 2018, i Beograd nije vise prvi u Evropi, iako i dalje jeste u top 10 konzistentno.

- Nemacka je u recesiji prakticno dve godine, i ta recesija nikako da se prelije ovde, tako da je i ta teorema da ono sto se desi tamo kod nas stize sa zakasnjenjem pala u vodu. Takodje, Srbija tu nije nekakav specijalni slucaj, isto se desava u maltene celoj istocnoj Evropi.

- Uvek ostaje mogucnost nekog velikog kraha u USA, ali evo godinama vec gledamo ‘sigurne znake recesije’ jedan mesec da bi vec sledeci videli suprotno.

Sve u svemu, sto se Bg-a tice, mislim da se sada neki visak zavrsenih stanova pegla sa oporavkom traznje, da nema razloga ni za jaci pad ni za jaci rast cena i da ce tako ostati jos neko vreme.
 
Vrh