Šta je novo?

Cene nekretnina

Dobro si to uočio. Lagani wp content. Vidim ima da se biraju stanovi svih kvadratura. Lepo, ne mora više da se juri nigde, ima vremena i za razmišljanje.
Da raskrstili su s Kadenom ima već par meseci. Mislim da sam i ja to već bio napisao. Tamo ima stanova svih kvadratura, ali po meni najveća mana je grejanje U ZIDOVIMA! ko kupuje za život je ok, ko kupuje investiciono to može biti noćna mora. (uzme Pera čekić da zabije ekser za sliku i paf, poplava u stanu, nema grejanja, rasturaj zidove...) Dobiješ ti kao detektor za cevi u zidu, ali...
Nije to za nas. Klasičan radijator je zakon. Barem po meni.
 
Ja moram da se slozim sa kolegama koji preferiraju zivot na NBG-u. Ja koji sam zivot povreo na Zvezdari (blizu Vuka, detinjstvo) i na Kanarevom Brdu (kada sam vec postao odrasla i nezavisna osoba) -> Novi Beograd je dosta bolji za zivot jer je urbanisticki bolje uredjen i infrastrukturno je ispred ostalih delova grada. Sve sadrzaje koji su u starom gradu, nisu sadrzaji koji su nabrojani nisu svakodnevna potreba. Sve ulice su siroke, imas trotoara, parkova i lako se dolazi do reka i keja - plus sto je veliki broj radnih mesta sa te strane reke, pa je i lakse putovati do istih (a to radis svaki dan, jbg)

A ovako Zelis u pozoriste - nije preko sveta, predstave su uvece kada je saobracaj dosta rastereceniji i stignes veoma brzo kolima (a tek metroom :D )

Pa dobro, ja nisam živeo nikad na toj strani obale tako da priznajem da možda ne razumem privlačnost blokova. Takođe imam tu "sreću" da celu karijeru radim u centru, pa mi je NBG uvek bio mesto gde idem u goste. Lepo mi je zelenilo i što ima trotoara. S druge strane, sve mi izgleda isto i izgubim se lako kad tražim nešto na NBG. Zgrade same mi u većini blokova deluju zapušteno i oronulo. Od celog NBG mi se zapravo sviđaju samo centralni blokovi i Bežanija.

U širem centru zaista ima svega i infrastrukturno, ne mislim samo na pozorište. Ja sam odrastao u Profesorskoj koloniji i to je po mom mišljenju i dalje jedan od lepših krajeva za život u BG, a pritom mnogo bolje pozicioniran nego ceo NBG. Pritom mi nije problem kao @Extroniksu što postoje jednosmerne ulice i uzbrdice. To je prosto geografija grada, nikad nisam razmišljao preterano o tome kao minusu ili plusu. Teško je naći parking, ali gde nije?
 
Da raskrstili su s Kadenom ima već par meseci. Mislim da sam i ja to već bio napisao. Tamo ima stanova svih kvadratura, ali po meni najveća mana je grejanje U ZIDOVIMA! ko kupuje za život je ok, ko kupuje investiciono to može biti noćna mora. (uzme Pera čekić da zabije ekser za sliku i paf, poplava u stanu, nema grejanja, rasturaj zidove...) Dobiješ ti kao detektor za cevi u zidu, ali...
Nije to za nas. Klasičan radijator je zakon. Barem po meni.
Ja sam bas bio zagrejan za AG zbog tog sistema i materijalizacije, uzivo doduse apsolutno nisam bio odusevljen odabranim materijalima pa sam odustao.
A i devojka kaze da sto se manje komplikuje i jednostavnije to bolje (kako unutar stanova tako i kod fasada), radi lakse na duze staze, lakse odrzavanje i ne zavisis ipak od drugih toliko kao kod centralizovanog sistema.
Lakse zameniti radijator / jedinicu klime nego zidove/pod da cekicas :)

Mozda sledeci stan kada se iskustva i tehnologija malo ustale kod nas promenim misljenje.
 
Ja sam bas bio zagrejan za AG zbog tog sistema i materijalizacije, uzivo doduse apsolutno nisam bio odusevljen odabranim materijalima pa sam odustao.
A i devojka kaze da sto se manje komplikuje i jednostavnije to bolje (kako unutar stanova tako i kod fasada), radi lakse na duze staze, lakse odrzavanje i ne zavisis ipak od drugih toliko kao kod centralizovanog sistema.
Lakse zameniti radijator / jedinicu klime nego zidove/pod da cekicas :)

Mozda sledeci stan kada se iskustva i tehnologija malo ustale kod nas promenim misljenje.
Baš tako! Ako i kada se ustali. Ali i ja sam za klasično. Sve što zavisiš od nekog centralizovanog sistema je obično teže. Ovako sam spremiš radijatore pre zime, ako bude nekih problema promeniš ga za 100-200e. Gradska toplana i klasični radijatori su po meni vrh.
Baš sam gledao sad njihov sajt. Jako loše sad. Ne znaš da li je dostupan stan ili nije. Bolje da naprave kao Greda sa Kvartom 64, pa onda boje crvena i zelena da se zna. Ovo je užas. Moraš da ih zoveš da li je slobodan ili nije...
Onaj software od Kadene je po meni super. Lako za usera i vredi svakog dinara. još da napišu i cene a ne "cena na upit" bilo bi san snova!
 
Onaj software od Kadene je po meni super. Lako za usera i vredi svakog dinara. još da napišu i cene a ne "cena na upit" bilo bi san snova!
Cene mogu da stave, cak stavise komentarisao sam na TheOne da su cene mogle da se vide ko god je tehnicki spretan u ITu jer su bile dostupne da se vide u HTTP odgovoru servera, samo su bile skrivene na sajtu naknadno.

Bilo je da kazemo zanimljivo videti raspon cena ;)
Siguran sam da ce i ubuduce biti tih "propusta", e sad cena se stavlja na upit ne bi li uspeli da podignu cenu ili urade upsell sto ima smisla pa im ne zameram previse.

Software je dobar ali imaju konkurente isto (pogledati npr pupinova palata softver, nije Kadenin).
 
A sa radijatorima i CG ne zavisiš od sistema? Srećom nemam u stanu radijatore i CG (zastarelo i nepotrebno) dok na poslu imam CG pa sad iako plaćam cele godine takozvano grejanje moram da čekam maltene minus da bi ga upalili, a za to vreme trošim struju da se ne smrznem. Čak i studenti beže iz stanova sa CG osim kad je zima.

Ne znam za to grejanje u zidovima, ako može link do toga ali verovatno mislite na pod ili plafon, toplotna pumpa/fancoil sistem, po meni najbolje.

I posle što su skupi stanovi, 3000 + 1000e mesečno, ode stan :)
 
A sa radijatorima i CG ne zavisiš od sistema? Srećom nemam u stanu radijatore i CG (zastarelo i nepotrebno) dok na poslu imam CG pa sad iako plaćam cele godine takozvano grejanje moram da čekam maltene minus da bi ga upalili, a za to vreme trošim struju da se ne smrznem. Čak i studenti beže iz stanova sa CG osim kad je zima.

Ne znam za to grejanje u zidovima, ako može link do toga ali verovatno mislite na pod ili plafon, toplotna pumpa/fancoil sistem, po meni najbolje.

I posle što su skupi stanovi, 3000 + 1000e mesečno, ode stan :)
Stavljaju cevi u zidove kao u podove kada stavljaju:
Screenshot 2024-10-09 at 16.53.47.png


U AG je tako uradjeno za grejanje i hladjenje + dodatan fancoil stavljen.
Sad ti meni reci, jel lakse zameniti radijator i jedinicu klime ili rastavljati zid da vidis gde je problem ako se desi, ili ako centralizovani sistem koji radi i grejanje i hladjenje ima problem?

Ja koliko znam vecina novogradnji koje su prikjlucene na CG imaju za svaki stan sada tacno ocitavanje potrosnje i ne placas osim potroseno?
 
Cene mogu da stave, cak stavise komentarisao sam na TheOne da su cene mogle da se vide ko god je tehnicki spretan u ITu jer su bile dostupne da se vide u HTTP odgovoru servera, samo su bile skrivene na sajtu naknadno.

Bilo je da kazemo zanimljivo videti raspon cena ;)
Siguran sam da ce i ubuduce biti tih "propusta", e sad cena se stavlja na upit ne bi li uspeli da podignu cenu ili urade upsell sto ima smisla pa im ne zameram previse.

Software je dobar ali imaju konkurente isto (pogledati npr pupinova palata softver, nije Kadenin).
Jel može objašnjenje kako da se "vidi"? Da li idem u view source ili?
A da li je Kadenin software ili od Pupina ili neki treći meni je kao useru skroz nebitno, glavno da mogu videti položaj stana u zgradi, da vidim stan i koji je slobodan i koji nije. Ništa više.
 
Stavljaju cevi u zidove kao u podove kada stavljaju:
Pogledajte prilog 214597

U AG je tako uradjeno za grejanje i hladjenje + dodatan fancoil stavljen.
Sad ti meni reci, jel lakse zameniti radijator i jedinicu klime ili rastavljati zid da vidis gde je problem ako se desi, ili ako centralizovani sistem koji radi i grejanje i hladjenje ima problem?

Ja koliko znam vecina novogradnji koje su prikjlucene na CG imaju za svaki stan sada tacno ocitavanje potrosnje i ne placas osim potroseno?
Plaćaš održavanje sistema CG svakog meseca. A i kad puste grejanje opet moraš da odvrneš na max jer zavisi kako greju tu kod tebe. Srećom stan mi nema CG, a sada ni u ludilu za život ne bi kupio stan sa CG.

Nema ovde problema, ovo su cevi sa vodom kao kod podnog grejanja. Koliko ljudi znaš da je imalo problem sa podnim grejanjem? Samo mi nije jasno zašto nisu normalno podno zbog boljeg rasporedjivanja toplote nego ovako. Jedino što može je da ti crkne pumpa za vodu koja košta od 30-100e. Može naravno i toplotna pumpa ali neće pre 20-30god i da lakše je zameniti pumpu nego radijator. I da crkne posle 20-30god za to vreme ušteda je napravljena da možeš još 2 ovakva nova sistema da napraviš u odnosu na CG.

Kod mene je grejanje/hladjenje kroz plafon-fancoil. Svaka soba ima svoje podešavanje temperature. Mada bih više voleo da je grejanje na ovaj fazon samo podno. Za 20god ako crkne mogu samo sa zadovoljstvom da stavim nešto novije i bolje :)
 
Poslednja izmena:
Evo još jedan info

zabluda: Podno grejanje je skuplje od radijatorskog
Cena ugradnje podnog grejanja jeste skuplja od ugradnje klasičnog radijatorskog grejanja, ALI podno grejanje je dugoročno mnogo isplativija investicija.
Podnogrejanje je mnogo energetski efikasnije i zahteva mnogo manje održavanja od radijatorskog, što je naročito izraženo na računima na kraju meseca za utrošene energente.
Podno grejanje je moguće instalirati samo u podovima
Netačno, moguće je na isti način instalirati i sistem zidnog grejanja i tako još brže zagrevati objekte,
mana ovog sistema je što u tom slučaju postoji problem kod bušenja zidova radi kačenja nameštaja ili slika jer uvek postoji rizik daćete oštetiti cevi.
Dakle, odlučili su se za zidno jer će se sobe, a i zgrada brže zagrejati. Mana je ono što je Džo pričao. Ja bih ipak klasično podno ali za život može i kao u AG.
 
Sve je to OK, ima i prednosti i mana oba sistema, necemo previse u off topic :D
 
Pa neka znaju ljudi ;) Često se ljudi boje nečega novog i boljeg. Da je po njima još bi fasade bile malterisane ili eventualno stiropor preko njih, a grejanje bi još uvek bilo na smederevac (šta ako ne radi toplana ili nema struje?). Uvek je neki bauk, a u stvari samo manji broj ljudi ima iskustva sa tim jer je skuplje ugradjivanje. Rezonovanje, bolje da kupim golf 2 jer ako kupim nov auto ko će to popravljati :D
 
Pa neka znaju ljudi ;) Često se ljudi boje nečega novog i boljeg. Da je po njima još bi fasade bile malterisane ili eventualno stiropor preko njih, a grejanje bi još uvek bilo na smederevac (šta ako ne radi toplana ili nema struje?). Uvek je neki bauk, a u stvari samo manji broj ljudi ima iskustva sa tim jer je skuplje ugradjivanje. Rezonovanje, bolje da kupim golf 2 jer ako kupim nov auto ko će to popravljati :D
Ljudi su ekstra oprezni kada je u pitanju kupovina stana za zivot i ja to razumem i treba imati razumevanja ipak zasto su neki ljudi skepticni prema novim tehnologijama posebno ako su svojim teskim radom zaradili za taj stan :)

U tom slucaju samo ne zelis da imas probleme, ne gledas u dinar koliko te sta kosta na 10-20-30 godina.

Inace, da se vratimo temi malo i investicionom rejtingu koji smo dobili.
Dosta ljudi je ovde pricalo o efektu i ja sam malo vise citao, i mislim da se ovoga nismo dotakli ipak:
Screenshot 2024-10-09 at 17.42.09.png
 
Ljudi su ekstra oprezni kada je u pitanju kupovina stana za zivot i ja to razumem i treba imati razumevanja ipak zasto su neki ljudi skepticni prema novim tehnologijama posebno ako su svojim teskim radom zaradili za taj stan
Ljudi su oduvek skeptični prema novom i savremenijem. Negde je to više izraženo, negde manje, ko gleda malo više u budućnost osim trenutnog tj veće prednosti se poništavaju jer ima možda nekad neku manu, a već smo navikli na sadašnje mane. Ko je mukom zaradio treba da zna sve prednosti i mane i šta će ga na kraju koštati više vremena, para i živaca. Pogotovo jer investira u svoj život.

Tako i taj rejting. Iako generalno dobra stvar na duže staze ljudi su to loše prihvatili i pre bi da se vratimo u kameno doba gde je sigurnije (jer trenutno nemamo nikakvu korist).
 
Donekle i razumem ljude. Ja u stanu imam podno grejanje na gas. Ekonomičnije od toga teško da postoji ali.....kada dodje vreme za renoviranje (za 30-40 godina npr) ja cu morati ceo stan da razvalim....ko ima radijatorsko, biće to mnogo skromnije i lakše renoviranje. Ovo mu dodje kao renoviranje kupatila u celoj kvadraturi stana. E sad zamisli ko jos ima zidno grejanje.......da je perfektna stvar, verujem da jeste ali potencijalno održavanje može biti baš skupo kada za to dodje vreme.
 
Donekle i razumem ljude. Ja u stanu imam podno grejanje na gas. Ekonomičnije od toga teško da postoji ali.....kada dodje vreme za renoviranje (za 30-40 godina npr) ja cu morati ceo stan da razvalim....
Želim da i ti i ja budemo sposobni da se tada požalimo na to kompletno renoviranje/razvaljivanje stana 😉
EDIT: To jest da svi ovde na forumu čuju tu muku razvaljivanja stana 😂
 
Donekle i razumem ljude. Ja u stanu imam podno grejanje na gas. Ekonomičnije od toga teško da postoji ali.....kada dodje vreme za renoviranje (za 30-40 godina npr) ja cu morati ceo stan da razvalim....ko ima radijatorsko, biće to mnogo skromnije i lakše renoviranje. Ovo mu dodje kao renoviranje kupatila u celoj kvadraturi stana. E sad zamisli ko jos ima zidno grejanje.......da je perfektna stvar, verujem da jeste ali potencijalno održavanje može biti baš skupo kada za to dodje vreme.
Pa nećeš rušiti pod (ili zid). Kad renoviraš valjda ostavljaš podno, čak ne moraš ni parket da menjaš, a i ako menjaš menjaš ga isto kao i da nemaš podno jer je podno u košuljici. Štaviše lakše je jer nemaš radijatore i cevi koje ti smetaju. Kompletno razvaljivanje podnog ima smisla ako u budućnosti izmisle neko grejanje na neku AI svetlost :) Baš nisam razumeo u kom smislu bi morao da razvališ ceo pod?
 
Meni se sviđa podno grejanje zbog estetike, prosto ne vide se cevi po sobi, a i radijatori nekad umeju da budu pozicionirani tako da zauzmu neki prostor koji bi inače mogao biti bolje popunjen.

Skoro sam video u Merinovom BIG Residence projektu da su radili u stanovima one visoke radijatore, što idu dužinom zida, to mi se tek ne dopada.
 
Pa nećeš rušiti pod (ili zid). Kad renoviraš valjda ostavljaš podno, čak ne moraš ni parket da menjaš, a i ako menjaš menjaš ga isto kao i da nemaš podno jer je podno u košuljici. Štaviše lakše je jer nemaš radijatore i cevi koje ti smetaju. Kompletno razvaljivanje podnog ima smisla ako u budućnosti izmisle neko grejanje na neku AI svetlost :) Baš nisam razumeo u kom smislu bi morao da razvališ ceo pod?
Pa ako moraš da menjaš cevi. Na to sam mislio. Onda je velika muka i posao. Ja imam granitne podne obloge i njima uvek dajem prednost u odnosu na druge kada je podno grejanje u pitanju.
Inače, radijatorsko i podno ne mogu da se porede po komforu a potrošnja je oko 30% niža. Nije samo estetika u pitanju. Najveća prednost je komfor.
 
Poslednja izmena:
🤣vala tesko je

Jel te zanimaju cene nekretnina na Barbadosu mozda?
Ova vila je nedavno kupljena za $3mm:)
Vau, impresionirao si me.

Naravno da me zanima. Kao da si znao da trošim samo 5% svojih primanja na život a ostalo sve ulažem u nekretnine na Karibima? j***š život, i onako je prolazan, asseti su tu da ostanu. A da bih bio maksimalno ekonomičan, u slobodno vreme lajkujem instagramuše i divim se njihovim savršenim životima i materijalnim postignućima.
 
Vrh