Šta je novo?

Cene nekretnina

U %? 20-40-70-120%?
Dajte samo %. + Ili - nije toliko bitno.
 
Nego ajmo da proverimo na forumu kako stojimo sa mesečnom štednjom. Da li štedite više ili manje u odnosu na npr 2021? Da li vam je lakše ili teže danas da uštedite?
To su realni podaci
ZARADJUJEM BOLJE NEGO IKAD I INVESTIRAM SVE VISE U ISELJAVANJE SIROTINJE I KASIRKI IZ SRBIJE. SRBIJA CE BITI SAMO ZEMLJA NAS BOGATIH I NAJBOLJIH!
 
Koliko se profit firme povećao od 2021? Koliko lična štednja/bonus?
Profit firme se uvecao za 24% od 2021
Za licnu stednju tesko je reci, uglavnom imam osecaj na kraju godine kada izvucem bonus koliko imam na racunu u odnosu na prosli Januar, mrzi me sada da racunam jer imam dosta posla danas :)

Subjektivni osecaj je da je u 2024 gore nego u 2023 sto se stednje/bonusa tice zbog povecanih troskova, videcemo da li ce proci predlozeno povecanje satnice klijentima od 8% ili cemo ipak da pregovaramo oko 5% za 2025.
 
1728463648099.png
 
Ok, ali da li se iznos za investiranje povećao/smanjio/ostao isti u odnosu na 2021...i koliko? I investiranje je vid štednje.
Pa da li to zoves stednjom ili kupovinom stana po meni je isto. Ja isto stedim da isplatim stan u BGu. Znaci moram da stedim da bi isplatio tih 7 rata bez kamate.
 
Pusti sad to. Kod nas su još gori podaci.
Napiši za štednju 🙃
Ako moram procenat ja mislim da od porodičnih primanja mesečno štedimo u proseku 60 do 65%. Nekada više nekada manje ali kad se podvuče crta na kraju godine mislim da ispadne oko 60do 6% prihoda domaćinstva da ide na štednju (kad se odbiju svi fixni troškovi, letovanja, avioni i ostalo). Ali verujem da sam ja izuzetak jer ipak kuća i stan isplaćeni u NL, plus stan generiše prihod, rad od kuće (pre korone 400 do 500 e išlo na benzin sad max 50e mesečno). Jedini "trošak" je sad stan u BGu dok ne počne generisati prihod i on. Ali to tek 2027... Do tad hleba i masti ili kosti i kačamak samo :))
 
Pusti sad to. Kod nas su još gori podaci.
Napiši za štednju 🙃
Kod nas i jesu gori podaci jer ne uvozimo migrante. Ne stedim. All in. 0 stednja. :)

Mene zanima vise ovaj uragan na Floridi. Sta mislite koliki pad cena nekretnina i prometa posle ovog uragana? @BataDz jesi dobro?
Pre 8 meseci su se povukle osiguravajuce kuce sa trzista i ostale samo neke. Ode sve na nulu.
 
60% prihoda u štednju je zaista respektabilan iznos. Svaka čast.
Kao što sam rekao mnogo je Korona pomogla. Pre sam imao 2 auta jer sam morao sad 1. Tu je ušteda samo na porezu i osiguranju 200e mesečno (bez benzina i održavanja). I tako sve dalje. Hrana u firmi (menza ali plaćaš bilo 15 dana x 8e dnevno) sad je ili 0 ili 2x 10 e mesečno. I tako sve... Vrtić za dvoje dece za 3 dana bio 2000e neto, od Korone 0. I tako sve... Korona je spas ali bukvalno za mene i moju decu. Mlađi mrzio ići u vrtić, progledao kad je došla korona. Evo ga sad je 7,5 godina i dalje neće ni da čuje za dnevni boravak. Još da u hibridnom režimu preživim nekih godinu dana onda sam na konju.
 
Sto veci prihodi to veca usteda, uvek bilo, troskovi zivota ne rastu srazmerno prihodima osim ako sam to ne ucinis:
1. kupujes skuplju hranu
2. kupujes skuplju obucu/odecu
3. kupujes bolja kola
4. ekstravagantna / skupa putovanja, itd

Sa obzirom da nista od iznad ne radim i moj odnos stednje / prihoda je prilicno velik, ali dosta poznanika je u par navrata bilo sto ne kupis XYZ, ja da sam ti vozio bih novog mercedesa, itd.
Imam i druga koji zaradjuje 3000 EUR u Srbiji pa ih sve potrosi do kraja meseca, njemu i 6000 EUR da das on bi ih potrosio.
 
Ne vodim tačnu evidenciju u procentima, ali sigurno manje jer mi je plata stagnirala, a troškovi porasli. Ista situacija i sa ženom.
 
Pusti sad to. Kod nas su još gori podaci.
Napiši za štednju 🙃
Možda trošim 10% mesečno na život(mnogo sam mlad i nemam porodicu). Ostalo ide ide uglavnom na ulaganja u tržišta privatnog kapitala AI sektora i "0 to 1" inovacija u blokčejn industriji.
ETH koji imam mi daje 30% APY, USDC isto toliko..Ne mogu ja ove cigle i 5% godišnje, mnogo je to sporo meni :)

I samo COMPOUNDING
 
E pa gospodo draga zelim da vas obavestim da ste svi koji živite i radite u Srbiji gubitnici u odnosu na 1. Januar 2021. Kumulativna inflacija je iznosila oko 60%....i to su zvanični podaci. Nezvanično je to naravno bilo i više jer ne kupujemo državni parizer i pažljivo odabrane po državnoj direktivi proizvode sa smanjenom cenom. Svi vi u zemlji Srbiji koji imate manju štednju od makar zvanične inflacije ste izgubili bez obzira na naš fenomenalni GDP. Opala vam je kupovna moć. U EU je to u proseku 30-35% ali kod nas je naravno više 🙂.
Čak i ljudi koji imaju svoje firme u najprofitabilnijem IT sektoru su u realnom minusu od oko minimalnih -35%. Realna kupovina moć se smanjila.
Kao što sam već pisao. Mi smo u recesiji, samo nam još nije došlo do pameti da smo u recesiji jer se u visokoinflatornim vremenima tržišna valuacija gubi i mnogo je teže sve odrediti. Problem je kada profitabilnost ne bude 24% u odnosu na 2021 godinu i kada zbog rastućih troškova ona bude ista kao 2021. Napominjem, ovde pričamo o umnom radu gde su troškovi osim zarada minimalni. Sada možete da vidite koliko je realan sektor zapravo u problemu.
Konkretno, ako vam je štednja 1.1.2021 bila npr 1000evra, sada je neophodno da bude 1600+evra da bi bili na istom. Na kraju, nije važno za koliko radiš nego koliko ti ostane na kraju meseca i šta sa tim možeš da kupiš.
To se kod nas dodatno pogoršalo zbog špekulativnog kapitala i kartelskog tržišta pa su pojedine stavke kao nekretnine i više od toga porasle. To je danas 1800-1900-2000evra.
Recesija sama po sebi nije strašna, problem je finansijska kriza formirana iz duga. Usled straha dolazi do povećanog duga i plasiranje kapitala koji formira balone na tržištu. Ukoliko uzmemo u obzir da je najprofitabilnija grana u realnom minusu gde su troškovi poslovanja lako predvidivi i kontrolisani, onda možete da zamislite u kom stanju se nalazi ostatak privrede koji se trenutno zadužuje po vrlo visokim stopama a realna prodaja je niža. U EU je u 2023 niža prodaja realnih proizvoda bila oko -10% u odnosu na 2019-2020 sa tendencijom daljeg pogoršanja u 2024 (biće oko -15%) i već sigurno većem smanjenju u toku 2025.
 
Možda trošim 10% mesečno na život(mnogo sam mlad i nemam porodicu). Ostalo ide ide uglavnom na ulaganja u tržišta privatnog kapitala AI sektora i "0 to 1" inovacija u blokčejn industriji.
ETH koji imam mi daje 30% APY, USDC isto toliko..Ne mogu ja ove cigle i 5% godišnje, mnogo je to sporo meni :)

I samo COMPOUNDING
Gde si našao 30% eth i usdc?
 
Kao što sam već pisao. Mi smo u recesiji, samo nam još nije došlo do pameti da smo u recesiji jer se u visokoinflatornim vremenima tržišna valuacija gubi i mnogo je teže sve odrediti.

Ali kako definišeš recesiju? Inflacija nije recesija. Rast se računa uključujući inflaciju u kalkulaciju. Po kojoj računici je Srbija u recesiji? Da li se vidi kontrakcija ekonomije, smanjenje BDP?

Možemo da konstatujemo da ljudi žive gore zbog inflacije i u isto vreme se složimo da ekonomija nije u recesiji.
 
E pa gospodo draga zelim da vas obavestim da ste svi koji živite i radite u Srbiji gubitnici u odnosu na 1. Januar 2021. Kumulativna inflacija je iznosila oko 60%....i to su zvanični podaci. Nezvanično je to naravno bilo i više jer ne kupujemo državni parizer i pažljivo odabrane po državnoj direktivi proizvode sa smanjenom cenom. Svi vi u zemlji Srbiji koji imate manju štednju od makar zvanične inflacije ste izgubili bez obzira na naš fenomenalni GDP. Opala vam je kupovna moć. U EU je to u proseku 30-35% ali kod nas je naravno više 🙂.
Čak i ljudi koji imaju svoje firme u najprofitabilnijem IT sektoru su u realnom minusu od oko minimalnih -35%. Realna kupovina moć se smanjila.
Kao što sam već pisao. Mi smo u recesiji, samo nam još nije došlo do pameti da smo u recesiji jer se u visokoinflatornim vremenima tržišna valuacija gubi i mnogo je teže sve odrediti. Problem je kada profitabilnost ne bude 24% u odnosu na 2021 godinu i kada zbog rastućih troškova ona bude ista kao 2021. Napominjem, ovde pričamo o umnom radu gde su troškovi osim zarada minimalni. Sada možete da vidite koliko je realan sektor zapravo u problemu.
Konkretno, ako vam je štednja 1.1.2021 bila npr 1000evra, sada je neophodno da bude 1600+evra da bi bili na istom. Na kraju, nije važno za koliko radiš nego koliko ti ostane na kraju meseca i šta sa tim možeš da kupiš.
To se kod nas dodatno pogoršalo zbog špekulativnog kapitala i kartelskog tržišta pa su pojedine stavke kao nekretnine i više od toga porasle. To je danas 1800-1900-2000evra.
Recesija sama po sebi nije strašna, problem je finansijska kriza formirana iz duga. Usled straha dolazi do povećanog duga i plasiranje kapitala koji formira balone na tržištu. Ukoliko uzmemo u obzir da je najprofitabilnija grana u realnom minusu gde su troškovi poslovanja lako predvidivi i kontrolisani, onda možete da zamislite u kom stanju se nalazi ostatak privrede koji se trenutno zadužuje po vrlo visokim stopama a realna prodaja je niža. U EU je u 2023 niža prodaja realnih proizvoda bila oko -10% u odnosu na 2019-2020 sa tendencijom daljeg pogoršanja u 2024 (biće oko -15%) i već sigurno većem smanjenju u toku 2025.

nek su ljudi zivi i zdravi
krenuo si malo da mracis, i otezavas temu za citanje.

nije sve u parama ni u stanovima
 
Ali kako definišeš recesiju? Inflacija nije recesija. Rast se računa uključujući inflaciju u kalkulaciju. Po kojoj računici je Srbija u recesiji? Da li se vidi kontrakcija ekonomije, smanjenje BDP?

Možemo da konstatujemo da ljudi žive gore zbog inflacije i u isto vreme se složimo da ekonomija nije u recesiji.
Pad realne proizvodnje i potrošnje.
Nismo još na prvi pogled strašni zbog kredita.
Nećeš videti nominalno pad BDP-a ako forsiraš inflaciju i porast duga. Vazno je šta utiče na porast BDPa.
To što dižemo kredite, povećavamo plate iz duga i što smo prodali par rudnika kinezima (gde rade u 4 smene na max, da izvuku sve što može što pre i sad su najveći izvoznici) ne znači da je zaista realno nešto poraslo.
 
Poslednja izmena:
Ako moram procenat ja mislim da od porodičnih primanja mesečno štedimo u proseku 60 do 65%. Nekada više nekada manje ali kad se podvuče crta na kraju godine mislim da ispadne oko 60do 6% prihoda domaćinstva da ide na štednju (kad se odbiju svi fixni troškovi, letovanja, avioni i ostalo). Ali verujem da sam ja izuzetak jer ipak kuća i stan isplaćeni u NL, plus stan generiše prihod, rad od kuće (pre korone 400 do 500 e išlo na benzin sad max 50e mesečno). Jedini "trošak" je sad stan u BGu dok ne počne generisati prihod i on. Ali to tek 2027... Do tad hleba i masti ili kosti i kačamak samo :))
Jel moze breakdown prihoda/troskova? 65% na stednju je iz moje perspektive enorman iznos. Kada bih zaradjivao 15k eur neto mesecno, morao bih svojski da se potrudim da mi na kraju ostane 65%, mada ni tada ne verujem da bih imao taj nivo discipline da svakog meseca trosim max 5k eur na nivou citave prodice. Pri tome, zivim u Beogradu, gde recimo placam 0 eur za vrtic (poredjenja radi, da sam u Amsterdamu placao bih 2000 eur neto mesecno), nemam nikakve kredite/zaduzenja osim lizinga za auto, ali to je znacanim delom pokriveno jer imam car allowance od poslodavca. Iskreno me zanima tvoja "matematika" jer si ovde pisao da direktorske pozicije u pharma inudustriji u NL imaju oko 6k EUR neto, da je uobicajeno da zena ne radi, itd. sto je meni nepojmljivo. U mom slucaju imam znacajno vise od te cifre, plus zenu koja radi, ali opet ne mogu da stavim sa strane ni blizu toliki deo prihoda. Znacilo bi mi da vidim gde gresim i kako da unapredim svoju situaicju.
 
nek su ljudi zivi i zdravi
krenuo si malo da mracis, i otezavas temu za citanje.

nije sve u parama ni u stanovima
Da ja razmisljam kao Sale trebali bi mi antidepresivi da funkcionisem.
Zamisli da izadjem sad na ulicu i zalim se nekome kako po Saletu ja umesto lupam 3000 EUR iz 2021 sam na gubitku jer ne stedim 4800 vec samo 3600 mesecno u 2024 (karikiram brojke).

Sve dok stednja i profit ne idu na dole je dobro, neke godine ce biti bolje od drugih sto se tice profita i stednje u odnosu na inflaciju neke gore, sve je to ciklicno, ne opterecujem se sve dok je profitna marza dovoljno dobra.
 
Vrh