Šta je novo?

Cene nekretnina

Evo ja sam odrastao na Slaviji, Ugao Kralja Milutina i Birčaninove, živeo tamo do 25god pa se posle preselili na NBg.
Ja mlad, željan kafića, izlazaka, ženski, klubova, kulture, hteo da crknem da iz neke vuko*ebine idem i vraćam se u 2.10 noćnim. Pa se navikao na širinu, reke, prostranstvo.
Prošlo vreme pa mi najviše nedostaje nedostatak kulture (znam da se neki sprdaju ovde sa pozorištem, galerijama, muzejem, izložbom, bibliotekom i sl) ali po tome je Beograd metropola. Samo Pariz svako veče ima 200 predstava, mjuzikla, o koncertima da ne pričamo.
Po meni (izuzev NBg zbog urbanizma) najlepši delovi za život su Krunski venac, Crveni krst, gornji Dorćol i deo oko Svetozara Markovića, Birčaninove, Zvezdara neki delovi (da mi ne zameri neki ako sam izostavio nesto).
Većina ostatka grada naliči na kasabu. Ne mogu da prepoznam Pašino brdo, Žarkovo itd. Žalosno.
Takođe i Zemun kao zasebna celina, potpuno kapiram stare Zemunce koji su dvaput u životu bili u BG i to doživeli kao traumu 😃
 
"Krediti postaju ključni faktor na tržištu nekretnina, posebno u opštinama kao što su Novi Beograd i Savski venac, gde su cene visoke", kažu.
Rast cena novogradnje na Nbg +32%.

"Sa stabilnim cenama i sve većim korišćenjem kredita, Beograd ostaje jedno od najatraktivnijih tržišta nekretnina u regionu."

6% skok kredota očigledno postaje sad novi narativ na tržištu. Ukratko, dosad smo se kurčili kešom, sad moramo malo da se potpomognemo i kreditima.
 
Ne piše, ali verujem da jesu s obzirom da nije drugačije naznačeno.
Cek a kako je ovde isti sunnivile 1780 kad ja po oglasima nisam video odavno ispod 2400, mozda su poneki najveci bili 1800 no te nisam pratio, al opet najvise ima tih manjih valjda.
To mi isto nije jasno kad gledam na mapi onoj na cene nekretnina vidim bukvakno cene koje su tipa 20ak pa negde skoro i 30 posto niže od oglašenih za te neke krajeve koje bas pratim i znam kako se krecu cene?
U cemu je fora?
 
Ne znam šta da ti kažem... kompenzacija? Izbegavanje poreza? Stan u suterenu? Petosoban u potkrovlju koji ne može da se proda? Ko zna šta je :)
 
Nije neki veliki popust (100 evra, tj. 2.7%, sa 3600 na 3500), ali eto mozemo da ispratimo kako ce se dalje kretati cene. Pogledajte prilog 211336
Jos 10 evra dole 😂
1000013775.png

Verovatno je iz marketinga stigao feedback da bolje prolaze cene tipa .99 , u svakom slucaju ovo je znak da im ne ide dobro, ocekujem dalja spustanja.
 
Ovaj nema pojma! On misli da shortuje stanove :)) prodaj sad pa kupi za 6 meseci biće DRASTIČNO jeftiniji:)) a nigde procenta nista. Pa jel gledao istorijske podatke ikada?! To drastično za centralne lokacije je 10-20% max rubni delovi 30%. I to se ne dešava za 6 meseci. Pa nije to bitcoin. Prvi put čujem da neko shortuje tržište stanova i to još kod nas. I to ne na berzi već uživo, prodaj pa iseli se pa kupi pa se useli ponovo:))) ovo bi ja proveo pod rubriku Mudra politika našeg predsednika Slobodana Miloševića!
 
Pitam se da li bi i kod nas neko mogao da ga tuzi jer daje finansijske savete na javnoj platformi.
Znam da se u Americi toga boje kao djavo krsta pa sve recenice zavrsavaju sa NFA (not financial advice).

Nazalost sam pogledao Youtube kanal doticnog, ovo je na nivou srbin info kvaliteta i teorija zavere.
 
Nego ajmo da proverimo na forumu kako stojimo sa mesečnom štednjom. Da li štedite više ili manje u odnosu na npr 2021? Da li vam je lakše ili teže danas da uštedite?
To su realni podaci
 
Nego ajmo da proverimo na forumu kako stojimo sa mesečnom štednjom. Da li štedite više ili manje u odnosu na npr 2021? Da li vam je lakše ili teže danas da uštedite?
To su realni podaci
Već pet godina štedim mesečno isti iznos. Čim legne plata automatski prebacujem na štedni devizni račun. To je zajednički, odnosno porodični štek koji sam oročio. Malo je teže nego ranije, ali ne značajno. Samo sam malo zategao neke stvari...
 
Oko -20% nominalno jer su mi se povećali porodični troškovi. Malo veća kontrola trošenja u odnosu na ranije.
 
Ovaj nema pojma! On misli da shortuje stanove :)) prodaj sad pa kupi za 6 meseci biće DRASTIČNO jeftiniji:)) a nigde procenta nista. Pa jel gledao istorijske podatke ikada?! To drastično za centralne lokacije je 10-20% max rubni delovi 30%. I to se ne dešava za 6 meseci. Pa nije to bitcoin. Prvi put čujem da neko shortuje tržište stanova i to još kod nas. I to ne na berzi već uživo, prodaj pa iseli se pa kupi pa se useli ponovo:))) ovo bi ja proveo pod rubriku Mudra politika našeg predsednika Slobodana Miloševića!
Bilo je velikih padova. Al bas zato sto nije bitkoin i sto ne mozes da kupujes stanove na kilo, razlike u ceni za stan od 50ak kvadrta mogu bit oko 40k evra, da ne pominjevm vece stanove. Da li shvatate da je to cesto zivotna ustedjevima prosecnog coveka na Balkanu? I to ne obicnog, prosecnog coveka, nego fakultetski obrazovanog, koji je u situaciji da stedi.

1725391107520.png
 
Bilo je velikih padova. Al bas zato sto nije bitkoin i sto ne mozes da kupujes stanove na kilo, razlike u ceni za stan od 50ak kvadrta mogu bit oko 40k evra, da ne pominjevm vece stanove. Da li shvatate da je to cesto zivotna ustedjevima prosecnog coveka na Balkanu? I to ne obicnog, prosecnog coveka, nego fakultetski obrazovanog, koji je u situaciji da stedi.

Pogledajte prilog 214534
Napiši za štednju 🙃
 
Napiši za štednju 🙃
Treba uzeti u obzir i da li se štednja povećala ili je ostala ista zbog rasta prihoda, ili si jednostavno morao da se odrekneš nečeg, nadješ ekstra posao ili slično da bi nastavio da štediš. Ja sam recimo donekle skresao troškove. Dodatni posao mi nema veze sa ovom standardnom štednjom, pa to nije relevantno...
 
Nego ajmo da proverimo na forumu kako stojimo sa mesečnom štednjom. Da li štedite više ili manje u odnosu na npr 2021? Da li vam je lakše ili teže danas da uštedite?
To su realni podaci
Ja lično značajno više nego pre Korone (pre 2020) jer sam ugasio vrtić, ugasio dnevni boravak za decu, radim od kuće ili bar do sad radio 99% vremena, tako da su benzin, hrana i sve na min samo prodavnice. Tako da je Korona pomogla baš, ali baš značajno. Ja slobodno mogu reći da sam korona profiter:)) Meni jesu porasli troškovi za prodavnicu, ali to je ništa u odnosu na benzin, dnevne boravke za decu i slične gluposti. Kad se to isključi RAJ!.
 
Nego ajmo da proverimo na forumu kako stojimo sa mesečnom štednjom. Da li štedite više ili manje u odnosu na npr 2021? Da li vam je lakše ili teže danas da uštedite?
To su realni podaci
Nista ne uspevam da ustedim, stalno sam u minusu. Nedostaje mi vreme korone i cene iz 2020. Tad je bar i moglo da s zivi, nije bilo abnormalno skupo.
 
Vrh