Šta je novo?

Cene nekretnina

Jednostavno rastu rizici za banku ... Oni naplaćuju na jednom kreditu koliko bi na zapadu zaradili na 2 ili 3. Valjda je to dovoljno da se pokrije rizik?
Da li kod nas ima privatno osiguranje u slučaju da čovek izgubi posao.
 
Bio sam u Erste banci da se raspitam oko kredita sa fiksnom kamatom od 4.85%. Uslov je da zgrada ima energetski pasoš, što znači da u obzir dolazi samo novogradnja, e onda na osnovu energetskog pasoša, odnosno energetskih karakteristika zgrade se određuje učešće. Najmanje je 10% za najbolje karakteristike, ali može biti i 20-30% za lošije karakteristike. Plus ovo važi za rok otplate od 20 godina. U prevodu nije baš onako kao što reklamiraju, daju ti povoljniju kamatu ali uz njihove proizvoljne uslove. Tako da po meni dati uslovi nisu ništa bolji od uslova koje daju druge banke.
Da li su vam možda rekli koju klasu energetskog razreda traže za učešće od 10%, pretpostavljam A, za koju ja mislim da nema nijedna stambena zgrada u Srbiji.
Dok sa klasu C koja je minimalna sada za dobijanje Upotrebne dozvole za stambenu gradnju ima većina zgrada.
Klasa B energetskog sertifikata(pasoša) ima stvarno samo izuzetno mali broj bolje novogradnje.
Tako da je ovo po meni jedan ozbiljan marketinški trik od strane banke kako da privuku buduće klijente.
 
i ranije (pre par godina), jedina banka koja je meni nudila fiksni kredit za starogradnju, je bila raiffeisen, a da nisu trazil energetski pasos, vec samo procenitelja.
intesa, otp, i postanska su trazile klasu b
 
Jednostavno rastu rizici za banku ... Oni naplaćuju na jednom kreditu koliko bi na zapadu zaradili na 2 ili 3. Valjda je to dovoljno da se pokrije rizik?
Da li kod nas ima privatno osiguranje u slučaju da čovek izgubi posao.
Postoji, ali detalje ne znam, kod njih treba pročitati detaljno celokupan Ugovor o tom osiguranju i šta to podrazumeva u stvarnosti.

 
Da li su vam možda rekli koju klasu energetskog razreda traže za učešće od 10%, pretpostavljam A, za koju ja mislim da nema nijedna stambena zgrada u Srbiji.
Dok sa klasu C koja je minimalna sada za dobijanje Upotrebne dozvole za stambenu gradnju ima većina zgrada.
Klasa B energetskog sertifikata(pasoša) ima stvarno samo izuzetno mali broj bolje novogradnje.
Tako da je ovo po meni jedan ozbiljan marketinški trik od strane banke kako da privuku buduće klijente.

Znam kad sam gledao uslove za "zeleni" kredit, tražili su B, što samo ove najskuplje novogradnje imaju.
 
Upravo tako i izuzetno mali broj njih stvarno i dobije razred B.
Evo imamo ovde članove koji su kupili skupu novogradnju, pa bih svakako pretpostavio da preko 60-70% njih ima(imaće) objekat(zgradu) energetske klase C.
Izdavanje Energetskog sertifikata(pasoša) se dešava nakon kompletno izgrađenog objekta, on se ne može dobiti tokom gradnje ili pre gradnje.
Prilikom dobijanja građevinske dozvole se izrađuje Elaborat energetske efikasnosti na osnovu kog bi se moglo pretpostaviti koji će Energetski razred i biti sama zgrada.
Kada kažem pretpostavi, mislim na to ako tokom izgradnje neće odstupiti od predviđenih svih karakteristika zgrade(materijala).
Zato se ne može dobiti Energetski pasoš pre kompletno izgradjenog objekta.
 
Kada li će lastavice da povećaju cenu za 10-15% 🤔. Taman za drugu fazu da imaju dobru početnu cenu 🤔. Ako je prave uopšte.
@G.I.Joe ti si upućen u the One. Kako ide prodaja? Kad dižu cene? 100e po kvartalu po dogovoru ili će odmah više?
 

The German Economy Ministry expects the economy to shrink in 2024 for the second year in a row, now forecasting a 0.2% contraction instead of its prior estimate of 0.3% growth, a major newspaper reported on Sunday.
 
Da li su vam možda rekli koju klasu energetskog razreda traže za učešće od 10%, pretpostavljam A, za koju ja mislim da nema nijedna stambena zgrada u Srbiji.
Dok sa klasu C koja je minimalna sada za dobijanje Upotrebne dozvole za stambenu gradnju ima većina zgrada.
Klasa B energetskog sertifikata(pasoša) ima stvarno samo izuzetno mali broj bolje novogradnje.
Tako da je ovo po meni jedan ozbiljan marketinški trik od strane banke kako da privuku buduće klijente.
Nisu mi eksplicitno naveli. I ja pretpostavljam da je A. Rekli su mi da im dostavim pasoš pa će na osnovu njega odrediti.
 

The German Economy Ministry expects the economy to shrink in 2024 for the second year in a row, now forecasting a 0.2% contraction instead of its prior estimate of 0.3% growth, a major newspaper reported on Sunday.
Predstoje teške godine za EU. Ja sad malo gledam poslove u raznim branšama, razmatram kao neke promene. Situacija deluje baš očajno. Bukvalno deluje kao da niko zaista ne zapošljava
 
Predstoje teške godine za EU. Ja sad malo gledam poslove u raznim branšama, razmatram kao neke promene. Situacija deluje baš očajno. Bukvalno deluje kao da niko zaista ne zapošljava

Odličan tekst.

"U pitanju je čitava armija partijskih glavešina i aktivista koju treba nahraniti, obući, udomiti, jednom rečju skućiti. Nenamenska potrošnja služi tome da se stranačka armija izdržava. Otuda je Srbija pod dvostrukim ekonomskim udarom. Rast evropske ekonomije se usporava, što čini i Srbiju manje atraktivnom za nove investicije, a država nastavlja da troši na stadione i slične izlišne projekte."

Inače za zapošljavanje, više se skuplja baza nego što se radnici traže. Kvalitetna baza omogućava HR-u da ima kontakte ljudi za slučaj da se javi potreba za odredjenim profilima (odlazak za veću platu npr, pa da mogu brzo da zamene nekog). Ukoliko ti nije nužno, ne bih savetovao promenu posla. Last in, first out.
 
Kaze nova a mi bukvalno 4.2% rast 2025. godine ;-)))))))
 
Vrh