Šta je novo?

Cene nekretnina

@Salev85 koje je resenje po tebi, kada svi iz drzavnih institucija traze povecanje plata jer su privatnici iskoristili inflaciju kao izgovor da dignu cenu svih namirnica ti im ne das i onda dobijemo situaciju kao sa prosvetarima koji ce da strajkuju?
Alternativno da se drzava mesa u poslovanje privatnih firmi i ogranicava cene proizvoda? To bi samo dovelo do toga da proizvodi se izvoze a mi uvozimo jeftiniju robu da se to nadomesti upitnog kvaliteta ili da rafovi budu prazni u marketima.

Pogledaj situaciju u USA trenutno sa strajkom uvoznih luka gde ljudi traze povecanje plata od 70% i garanciju da ih nece zameniti automatizacijom inace ce da blokiraju pola drzavnog uvoza:
The union said it demands a $5 an hour increase in pay in each of the six years over the course of the next contract. It also wants “airtight” language that the ports will introduce no automation “or semi-automation,” and it wants all royalties for the containers to go to workers

Ozbiljno pitanje, ako tvoja teorija pije vodu sta je tu najbolji potez koji se moze uraditi na nivou drzave a da neko ne izvuce deblji kraj.
 
Ko može da garantuje da neće doći do novog ciklusa reset-a?

U inostranstvu ljudi uglavnom nisu dobijali stanove besplatno pa je izraženija klasna podela (npr. na Vračaru isključivo žive imućni, nema kasirki što bi ovde neko rekao), ALI, pre samo par godina, mnogi sa malo većom platom od prosečne su kupovali razne top lokacije, jer je bilo moguće - i to u nizu od 10 god nije dovelo do značajnog povećanja cena.

Sada, malo iznad proseka nije dovoljno ni za šta, tek sa 2 do 3 prosečne može da se priča o stanovima i to starogradnja izvan centra, pod uslovom da nije APP cena (što je isto relativno teško naći jer razni vide priliku da utope manji ili srednji po APP ceni i predju u veći po realnoj ceni). E, tu dolazimo do mentaliteta i psihologije kupaca - "Ako imam 3 prosečene plate, što je Top 5% plata u Srbiji prema RZS, pa neću vala da živim u Pazovi, to nije čak ni Beograd, ili u favelama na periferiji". Isti kupac je pre par godina sa 3 prosečne lagano mogao ozbiljnu novogradnju u recimo Lastavici (mada po slikama ista deluje kao soc lower standard)
 
Treba napomenuti da je 2013-4 došao MMF (ili ko već) i rekao kreši plate i penzije - da ne ispadne da su se sami dosetili- inače obaramo rejting i ništa od budućih kredita.
Sad kad ih baš briga, deli se šakom i kapom: i penzije i ekspo i Rafali od 250M komad a što nema za prosvetare i paore i što pola grada nema kanalizaciju, to koga briga.
 
@Salev85 koje je resenje po tebi, kada svi iz drzavnih institucija traze povecanje plata jer su privatnici iskoristili inflaciju kao izgovor da dignu cenu svih namirnica ti im ne das i onda dobijemo situaciju kao sa prosvetarima koji ce da strajkuju?
Alternativno da se drzava mesa u poslovanje privatnih firmi i ogranicava cene proizvoda? To bi samo dovelo do toga da proizvodi se izvoze a mi uvozimo jeftiniju robu da se to nadomesti upitnog kvaliteta ili da rafovi budu prazni u marketima.

Pogledaj situaciju u USA trenutno sa strajkom uvoznih luka gde ljudi traze povecanje plata od 70% i garanciju da ih nece zameniti automatizacijom inace ce da blokiraju pola drzavnog uvoza:


Ozbiljno pitanje, ako tvoja teorija pije vodu sta je tu najbolji potez koji se moze uraditi na nivou drzave a da neko ne izvuce deblji kraj.
Vidi, samo na osnovu ovih podataka nije pitanje da li cemo vec kada cemo da izvucemo deblji kraj. Preko 42% budzeta ne moze da opstane svakako dugorocno. Tu ne racunam rastuci dug i masivne kamate od 2026 godine. To je dodatno.

Mi imamo viskove u drzavnom sektoru. Kakvo povecanje od 70-80% kad je kriza lol. Privatni sektor, ko je imao povecanje od 10-15% od 2020 on je srecan (ako ne racunamo minimalac). Ako vam se ne svidja, izvolite u privatni sektor sa 20 dana odmora i 30-40% manjom platom.

Sto se tice trgovinskih lanaca, mi imamo odlican antimonopolski zakon koji se ne sprovodi. Alternativa je kontrola marze.
Glup primer, sinoc sam bio da kupim mlevenu papriku. U jednoj prodavnici 200g kosta 650rsd a u drugoj 270rsd. Nemoguce je da imamo cene koje su vece od onih u inostranstvu 30%. Isto vazi i za bankarske provizije koje su 300-600% vece.

Drzava je povecanjima iz duga samo dolila ulje na vatru da bi omogucila da ove marze imaju prodju i dodatno podgrejala porast cena svega. U toj inflatornoj spirali se izgubila realna trzisna valuacija svega.
 
Ko može da garantuje da neće doći do novog ciklusa reset-a?

U inostranstvu ljudi uglavnom nisu dobijali stanove besplatno pa je izraženija klasna podela (npr. na Vračaru isključivo žive imućni, nema kasirki što bi ovde neko rekao), ALI, pre samo par godina, mnogi sa malo većom platom od prosečne su kupovali razne top lokacije, jer je bilo moguće - i to u nizu od 10 god nije dovelo do značajnog povećanja cena.

Sada, malo iznad proseka nije dovoljno ni za šta, tek sa 2 do 3 prosečne može da se priča o stanovima i to starogradnja izvan centra, pod uslovom da nije APP cena (što je isto relativno teško naći jer razni vide priliku da utope manji ili srednji po APP ceni i predju u veći po realnoj ceni). E, tu dolazimo do mentaliteta i psihologije kupaca - "Ako imam 3 prosečene plate, što je Top 5% plata u Srbiji prema RZS, pa neću vala da živim u Pazovi, to nije čak ni Beograd, ili u favelama na periferiji". Isti kupac je pre par godina sa 3 prosečne lagano mogao ozbiljnu novogradnju u recimo Lastavici (mada po slikama ista deluje kao soc lower standard)
Ne moze niko da garantuje, ali po meni je malo verovatno. Hteli mi to da priznamo ili ne, Beograd je dosta zanimljiviji stranim investicijama svakom godinom, svaka sledeca novogradnja i sredjeni deo grada ce samo da dize interesovanja. Sto znaci da padnu cene sutra 30% ima da izadje milion video snimaka na youtubeu kako je dzabe kupiti stan u Beogradu i eto nam opet korekcije na gore.

Mentalitet je do individue, nekome je gas da zivi u centru u 40m2 a mogao bi da zivi komotnije u Zemunu ili jos komotnije u Surcinu ali jbg, hoce da zivi u centru ili da kaze da je sa vracara, on ipak to zasluzuje zar ne? Ako on ne zasluzuje ko ce ;)

Po cemu ti Lastavica izgleda kao soc lower standard, i sta bi ti stavio kao premium / lux onda, po svim slikama koje sam ja video gradnja je prilicno dobra.
 
Ja čak mislim da nije toliko problem u platama u javnom sektoru koliko je problem u broju zaposlenih. Jako su neefikasni i jako je mnogo stranačkih uhleba.
Ali da li zaista smatraš da povećanje plata u javnom sektoru direktno utiče na cenu kvadrata? Stranački uhlebi obično rade neke izmišljene i nepotrebne administrativne funkcije, "paper pushers" kako to slikovito objašnjava engleski idiom. Takvim ljudima je taj posao sve na svetu jer znaju da u tržišnoj ekonimiji nemaju šta da traže tako da će za stranku učiniti sve i pokazati maksimalnu lojalnost. Međutim, to nisu ljudi koji kupuju stanove, to su ljudi niskih moralnih i etičkih načela koji su prodali svoje dostojanstvo radi pukog preživljavanja.
 
Vidi, samo na osnovu ovih podataka nije pitanje da li cemo vec kada cemo da izvucemo deblji kraj. Preko 42% budzeta ne moze da opstane svakako dugorocno. Tu ne racunam rastuci dug i masivne kamate od 2026 godine. To je dodatno.

Mi imamo viskove u drzavnom sektoru. Kakvo povecanje od 70-80% kad je kriza lol. Privatni sektor, ko je imao povecanje od 10-15% od 2020 on je srecan (ako ne racunamo minimalac). Ako vam se ne svidja, izvolite u privatni sektor sa 20 dana odmora i 30-40% manjom platom.

Sto se tice trgovinskih lanaca, mi imamo odlican antimonopolski zakon koji se ne sprovodi. Alternativa je kontrola marze.
Glup primer, sinoc sam bio da kupim mlevenu papriku. U jednoj prodavnici 200g kosta 650rsd a u drugoj 270rsd. Nemoguce je da imamo cene koje su vece od onih u inostranstvu 30%. Isto vazi i za bankarske provizije koje su 300-600% vece
Opet, nisi mi rekao sta bi drzava trebala da uradi ako dodje policija i sudstvo i kaze necemo da radimo bez povecanja plata 20% jer ne mozemo da zivimo lepo?
Medicinari?
Prosvetare najmanje ferma drzava pa to i nekako prolazi.

Opet kazem, ti meni dodjes i kazes, ja tebi ne dajem da prodajes proizvod u Srbiji sa marzom profita vecom od 20%. Ja kazem OK, i prestanem da prodajem u Srbiji, prodajem hrvatskoj i crnoj gori za marzu od 30%, moj proizvod vise nije u radnji, ne krsim zakon, rafovi su prazni ili se mora uvoziti iz druge zemlje neki proizvod koji ce da zameni taj.
I to onda opet dolazimo do pitanja da li ce taj zamenski proizvod biti jeftiniji ili ne.

A ovo za povecanje 70%, pa to je pitanje za USA. Drzava im ponudila 50% povecanje plate oni odbili, traze 70% + one stvari iznad sto sam napisao.
 
Ali da li zaista smatraš da povećanje plata u javnom sektoru direktno utiče na cenu kvadrata? Stranački uhlebi obično rade neke izmišljene i nepotrebne administrativne funkcije, "paper pushers" kako to slikovito objašnjava engleski idiom. Takvim ljudima je taj posao sve na svetu jer znaju da u tržišnoj ekonimiji nemaju šta da traže tako da će za stranku učiniti sve i pokazati maksimalnu lojalnost. Međutim, to nisu ljudi koji kupuju stanove, to su ljudi niskih moralnih i etičkih načela koji su prodali svoje dostojanstvo radi pukog preživljavanja.
Naravno da utice. Povecava likvidnost i medijalnu zaradu u zemlji.
 
Opet, nisi mi rekao sta bi drzava trebala da uradi ako dodje policija i sudstvo i kaze necemo da radimo bez povecanja plata 20% jer ne mozemo da zivimo lepo?
Medicinari?
Prosvetare najmanje ferma drzava pa to i nekako prolazi.

Opet kazem, ti meni dodjes i kazes, ja tebi ne dajem da prodajes proizvod u Srbiji sa marzom profita vecom od 20%. Ja kazem OK, i prestanem da prodajem u Srbiji, prodajem hrvatskoj i crnoj gori za marzu od 30%, moj proizvod vise nije u radnji, ne krsim zakon, rafovi su prazni ili se mora uvoziti iz druge zemlje neki proizvod koji ce da zameni taj.
I to onda opet dolazimo do pitanja da li ce taj zamenski proizvod biti jeftiniji ili ne.

A ovo za povecanje 70%, pa to je pitanje za USA. Drzava im ponudila 50% povecanje plate oni odbili, traze 70% + one stvari iznad sto sam napisao.
Pa kao i svaki put kad drzavi nije odgovaralo. Nije se to jednom desilo. Ocrni ih u medijima, popisuje, preti itd.
Za banke? Ok gospodo, u svim zemljama EU vam odgovara 0,5-1%. Ako vam ne odgovara dovidjenja. Pojavice se trzisni igrac kome je to odgovarajuci profit.
Za trgovine? 3-7 puta veca marza kod nas u odnosu na komsije? Jeftiniji nasi proizvodi u inostranstvu nego kod nas? Sad drzavi odgovara da pumpa cene dok se ne rasprodaju drzavni projekti.
 
Poslednja izmena:
Ali ljudi sa medijalnom zaradom su ionako istisnuti sa bilo kakvog tržišta nekretnina. Neko ko radi kao sekretarica u nekom ministarstvu ne može da priušti stan sa svojih 70k dinara plate.
Utice na likvidnost rekao sam ti. Sto vise drzava pumpa zarade drzavnom sektoru povecava se medijalna zarada. Za stan od 65m2 ti je potrebno oko 19-20 godina medijalne zarade.
Problem je sto je 43+% budzeta neodrzivo cak i da nema recesije. Taj % mora da padne. Privatni sektor je u čabru što se tiče povećanja a EU u lošoj situaciji (pogotovo najjače zemlje koje vuku EU).
A mi smo pri kraju sa novim zaduzivanjem zemlje i povecanjima.
Sad imamo ovo povećanje državnom sektoru od 1 januara. To će pogurati cene još 10-tak % i to je to. Taman da likuju nepogresivi clanovi a posle Game over. Crklo tržište.
 
Poslednja izmena:
Jedino što zaposleni u državnom su poslastica za banke - odobrava se kredit uvek i svakom i da, neće ga uzeti sekretarica ali hoće onaj ko radi u Agenciji za ispravljanje savijenih ušiju na papiru, gde su plate znatno veće (recimo 150k i više). Na primer, JP "Beogradski Metro i Voz", nema ih mnogo ali je plata ogromna (možda će biti više zaposlenih kada budemo zaista imali metro).

Sa druge strane, iz iskustva ljudi koje poznajem, banka će lagano odbiti privatne firme koje "lošije posluju", određene delatnosti, mikro preduzeća i sl. (ima gomila tekstova o tome) iako zaposleni nema ništa sa tim, te za stambeni kredit se mora biti u dobroj korporaciji sa visokom platom
 
Pa kao i svaki put kad drzavi nije odgovaralo. Nije se to jednom desilo. Ocrni ih u medijima.
Za banke? Ok gospodo, u svim zemljama EU vam odgovara 0,5-1%. Ako vam ne odgovara dovidjenja. Pojavice se trzisni igrac kome je to odgovarajuci profit.
Za trgovine? 3-7 puta veca marza kod nas u odnosu na komsije? Jeftiniji nasi proizvodi u inostranstvu nego kod nas? Sad drzavi odgovara da pumpa cene dok se ne rasprodaju drzavni projekti.
Ja se nesto ne secam da su npr advokati ikad izvisili kada bi strajkovali.
Uzmes paralises drzavu i sta ce ona da uradi? Ljudi vec ne vole advokate ali ti moras da u drzavi imas advokate.
Voleo ne voleo policiju i medicinare ti ih moras imati da bi ti drzava funkcionisala, kakvo god misljenje javnosti bilo.

Za banke se slazem, ja da sam drzava rekao bih 1-1.5% vam je plafon provizija, kome se ne svidja nek se seli iz drzave, moramo da zastitimo stanovnistvo.
A za trgovinu je problem sto svi veliki lanci koji imaju velike marze su u talu sa drzavom, vrana vrani oci ne vadi.
 
Ja se nesto ne secam da su npr advokati ikad izvisili kada bi strajkovali.
Uzmes paralises drzavu i sta ce ona da uradi? Ljudi vec ne vole advokate ali ti moras da u drzavi imas advokate.
Voleo ne voleo policiju i medicinare ti ih moras imati da bi ti drzava funkcionisala, kakvo god misljenje javnosti bilo.

Za banke se slazem, ja da sam drzava rekao bih 1-1.5% vam je plafon provizija, kome se ne svidja nek se seli iz drzave, moramo da zastitimo stanovnistvo.
A za trgovinu je problem sto svi veliki lanci koji imaju velike marze su u talu sa drzavom, vrana vrani oci ne vadi.
Svi oni su štrajkovali uvek i skoro svake godine rekao sam ti. Zavisi samo kada državi odgovara da poveća plate i kome a ne linearno svima. Na tih 4-5 kljucnih profesija koje cine 10% imas jos 90% koje se finansiraju iz budžeta.
Baš me je strah što će neko napustiti matičnu službu (od njih 9, jedan ili dvoje rade po 2 sata dnevno). Imaju svuda vise zaposlenih nego sto imaju stolova, stolica i racunara. Ko poslednji dodje na posao on taj dan stoji jer nema gde da sedne 😂 (ozbiljno je tako, ne izmišljam).
 
Malo sam istrazivao koji % budzeta se trosio na plate drzavnih cinovnika i penzije po godinama. To ovako izgleda:
2008 38
2009 40
2010 42
2011 42
2012 42.5
2013 41
2014 38
2015 36
2016 35.5
2017 34.5
2018 36.2
2019 37.2
2020 38.5
2021 39.8
2022 41
2023 42.2
2024 nema jos podataka. Bice oko 42.6-43
2025 imamo dodatno povecanje. Bice oko 43-43.5 verovatno.

Ono sto je zanimljivo za period 2009-2011 je da smo tada najveci procenat budzeta davali na plate i penzije i da su tada bile najskuplje nekretnine. Cene su toliko narasle da je promet stao oko 2011. Prvi put smo imali useljive stanove bez kupaca (kao danas npr).

Najbolji period za kupovinu je bio kada se najmanji % budzeta trosio na plate i penzije tj 2015-2017 godine.

2024 i 2025 godina ce prema ovom pregledu biti godine sa najvecim % trosenja budzeta na plate i penzije ikada.

Sami izvedite zakljucke koje zelite.
Najbolji dokaz da drzava nema nista sa cenama nekretnina 🙂. Pumpaj plate dok ne crkne trziste. A kad crkne, onda price, glomazan drzavni aparat. Mnogo se izdvaja iz budzeta. Smanjuj splate i penzije. Zabrana zaposljavanja itd itd. Oni prethodni su krivi. Mi vas spasavamo od bankrota i tako to 🙂.
Da li je neko cuo da cemo od 2025 izdvajati preko 43% buzeta na plate i penzije? Naravno da nije. Ne odgovara narativu. Sve dok ne ugine trziste
Meni javiše iz centrale da proverim dal opet nešto izmišljaš.


Буџет 2024Ребаланс 2024
1. Укупни расходи и издаци2237.92436.3
2. Расходи за запослене475.6491.8
3. ПИО237.9228.1
2+3713.5719.9
(2+3) / 1 * 10031.8825684829.54890613
20112012
1. ЈАВНИ РАСХОДИ1466.61568.3
2. Расходи за запослене 337.3361.4
3. од чега: Пензије2446.2477.1
2+3783.5838.5
(2+3) / 1 * 10053.4228828653.46553593
 
Opet kazem, ti meni dodjes i kazes, ja tebi ne dajem da prodajes proizvod u Srbiji sa marzom profita vecom od 20%. Ja kazem OK, i prestanem da prodajem u Srbiji, prodajem hrvatskoj i crnoj gori za marzu od 30%, moj proizvod vise nije u radnji, ne krsim zakon, rafovi su prazni ili se mora uvoziti iz druge zemlje neki proizvod koji ce da zameni taj.
I to onda opet dolazimo do pitanja da li ce taj zamenski proizvod biti jeftiniji ili ne.
Kada bi marza bila 30%, pale bi cene u prodavnicama jedno 40% 🙂. Vec sam pisao da Lidl ima najvecu stopu dobiti u Srbiji (u odnosu na promet) u odnosu na sve zemlje gde posluje. A oni jos imaju ok cene u odnosu na ostale trgovinske lance.
 
Meni javiše iz centrale da proverim dal opet nešto izmišljaš.


Буџет 2024Ребаланс 2024
1. Укупни расходи и издаци2237.92436.3
2. Расходи за запослене475.6491.8
3. ПИО237.9228.1
2+3713.5719.9
(2+3) / 1 * 10031.8825684829.54890613
20112012
1. ЈАВНИ РАСХОДИ1466.61568.3
2. Расходи за запослене 337.3361.4
3. од чега: Пензије2446.2477.1
2+3783.5838.5
(2+3) / 1 * 10053.4228828653.46553593
Ako se nesto ne slaze onda me je zeznuo chatgpt. Postavi mu pitanje i izbacice ti pregled po godinama
 
Analitički alati na nivou Aliexpresa. Ali ipak, tri Bambija za iskrenost.
Provericu svakako. Nije meni problem da kazem ako pogresim. Mada na prvi pogled podaci fiskalnog saveta mi ne ulivaju poverenje. Ako gledamo apsolutan iznos, povecanje rashoda za zaposlene od 2012 do 2024 je nekih 26-28% sto je gotovo nemoguće. Očigledno je da će mi trebati malo više vremena da proverim sta je u pitanju.
 
Evo jedna kupoprodaja se desila(pre nekoliko dana) od strane jednog od mojih najboljih drugara, sada sam saznao. Pisao sam o njemu, nasledio je stan pola-pola sa stricom na odličnoj lokaciji(Liman) u starogradnji i brzo su ga prodali, pre par meseci.
Kupio je stan(garsonjeru) od 24m2 u prizemlju, solidana garsonjera u novogradnji, podno grejanje, toplotne pumpe, elektro instalacije malo lošije uradjene pa se popravljaju, uknjižen. Uknjižen je na garažu. Ulaz nije iz dvorišne strane, već kada se udje u zgradu.
Lokacija iza stadiona Vujadin Boškov na Adicama(na google maps izmedje stadiona i reatorana Bata Pežo) u Novom Sadu.
Cena 1520eur/m2. Služiće za izdavanje.
EDIT: Svoj nasledjeni stan u starogradnji su prodali u roku od 2meseca i nakon toga je u roku od 2meseca kupio ovu garsonjeru.
Gledao je par različitih stanova i izabrao je ovaj, kaže ma samo kada smo uzeli da se ne potroše novci.
 
Poslednja izmena:
Vrh