Šta je novo?

Cene nekretnina

Takozvana direktna demokratija.
Mislim da se nigde ne praktikuje u potpunosti doduse, samo za neke propise i pitanja.
 
A zašto ne uzeti kredit sa fiksnim stopom na 15 godina? Sada je kamata (slao je neko) oko 4.5% . Strpiti se do 4% i kupiti stan. Ako ide gore kamata, pobedio si. Ako ide dole, refinansiras.
Najniža fiksna kamatna stopa koja je ovde pomenuta je 4,85% - Erste, 15.9.2024. To je daleko od 4,5. Ako banke ovim tempom nastave da smanjuju fiksnu stopu, proći će otprilike godinu dana dok se dođe i do 4,5% i to kod jedne ili dve. Podsetiću da je NBS smanjio referentnu kamatnu stopu za 0,75% u poslednja 4 meseca, a gotovo nijedna banka nije reagovala, osim Erste, koja je smanjila za prilično bednih 0,18%, i mislim OTP da odavno ima 4,99%.
 
Najniža fiksna kamatna stopa koja je ovde pomenuta je 4,85% - Erste, 15.9.2024. To je daleko od 4,5. Ako banke ovim tempom nastave da smanjuju fiksnu stopu, proći će otprilike godinu dana dok se dođe i do 4,5% i to kod jedne ili dve. Podsetiću da je NBS smanjio referentnu kamatnu stopu za 0,75% u poslednja 4 meseca, a gotovo nijedna banka nije reagovala, osim Erste, koja je smanjila za prilično bednih 0,18%, i mislim OTP da odavno ima 4,99%.
Zato sto NBS kamatne stope ne uticu na EUR kredite vec EURIBOR koji ne odredjuje NBS niti je u direktnoj vezi sa ECB odlukama i kamatnim stopama.
 
Zato sto NBS kamatne stope ne uticu na EUR kredite vec EURIBOR koji ne odredjuje NBS niti je u direktnoj vezi sa ECB odlukama i kamatnim stopama.
Zašto se onda ovde stalno pominju odluke ECB, NBS i FED kao razlozi zašto će ponude banaka koliko "sutra" biti daleko bolje nego danas/u prethodnom periodu?
I zašto je Erste banka smanjila nominalnu fiksnu stopu iako Euribor još nije pao, onaj 6M?
 
A tema je centralizovano pumpanje cena nekretnina u Beogradu
Ko pumpa, reci svima?

Pojedinci, interesne grupacije, možda i strani faktor!?!
Jel tajkun Šolak pumpa?
Daj reci KO! 🤔

Napisao sam pre recimo mesec dana, da je 25kvm, koštalo 135

Suludo, al nije pumpanje, neko je radovoljno iskeširao...
 
Poslednja izmena:
Najniža fiksna kamatna stopa koja je ovde pomenuta je 4,85% - Erste, 15.9.2024. To je daleko od 4,5. Ako banke ovim tempom nastave da smanjuju fiksnu stopu, proći će otprilike godinu dana dok se dođe i do 4,5% i to kod jedne ili dve. Podsetiću da je NBS smanjio referentnu kamatnu stopu za 0,75% u poslednja 4 meseca, a gotovo nijedna banka nije reagovala, osim Erste, koja je smanjila za prilično bednih 0,18%, i mislim OTP da odavno ima 4,99%.

Kod nas su kamate već fiksirane bile pre pada daleko ispod tržišnih. Da nije bilo uredbe, kamata bi bila blizu 7%.

Sada da odeš u banku, obračunavaju ti kreditnu sposobnost na 6.2% ili nešto tako, ne sećam se, iako je ponuda sa manjom kamatom. To će valjda da se promeni kad stupi novi zakon na snagu.
 
Zašto se onda ovde stalno pominju odluke ECB, NBS i FED kao razlozi zašto će ponude banaka koliko "sutra" biti daleko bolje nego danas/u prethodnom periodu?
I zašto je Erste banka smanjila nominalnu fiksnu stopu iako Euribor još nije pao, onaj 6M?
EURIBOR nije u direktnoj vezi ali je generalno u korelaciji. Odluke ECB i FED su uglavnom "predskazanja" kako ce se EURIBOR kretati u buducnosti ali sa obzirom da EURIBOR kasni i ne zavisi samo od njih banke koje nude bolje uslove pre zvanicnog rebalansa EURIBORa samo pokusavaju da preotmu klijente drugim bankama.

Svakako ce EURIBOR padati, samo sto ce to da ide malo sporije, gledajuci npr primer ERSTE banke, ako mogu sada da preotmu deo kreditnih kupaca sa tom malom razlikom isplati se da preduhitre trenutak rebalansa.
 
Ajde ovako, a bez humora: Intesa je daleko najveća, i shodno, najozbiljnija banka glede kredita.

Pišem iz prve ruke😉
 

Prilozi

  • Screenshot_20240915_014501_Instagram.jpg
    Screenshot_20240915_014501_Instagram.jpg
    67,4 KB · Pregleda: 38
Ja sam čak i ovo gledao prilikom oročenja novaca i jednim delom sam i zbog ovoga oročio u Intesi.

Neto aktiva (u 000 dinara) (u evrima)

  1. Banca Intesa 926.028.153 (oko 7,9 mlrd.)
  2. OTP Srbija 828.685.440 (oko 7 mlrd.)
  3. Raiffeisen bank 663.687.232 (oko 5,6 mlrd.)
  4. Unicredit bank 638.192.175 (oko 5,4 mlrd.)
  5. NLB Komerc. 589.160.752 (oko 5 mlrd.)
  6. Banka Pošt. šted. 463.158.568 (oko 3,95 mlrd.)
  7. AIK Banka 458.697.232 (oko 3,90 mlrd.)
  8. Erste Banka 379.236.896 (oko 3,2 mlrd.)
  9. Eurobank Direktna 321.837.460 (oko 2,7 mlrd.)
  10. Procredit Bank 162.715.717 (oko 1,4 mlrd.)
Dakle, prvo mesto sa oko 15-16% tržišnog učešća zadržala je Banca Intesa, na drugom mestu je, prilično blizu po visini neto aktive, OTP Banka Srbija, a Raiffeisen banka je treća, ali sa 2,3 milijarde evra manjom neto aktivom u odnosu na prvoplasiranu Banca Intesa

 
Pa ova je najveća, otkud znam, zar ne sledi da će ponuditi najbolje uslove?

S bankama je naravno uvek rulet, al empirijski ti tvrdim, ako zauzmeš stav, a ne jagnje pred ražnjem, dobo ćeš proći😊

U principu otkad je doneta uredba, sve nude jako slične uslove. Razlika je obično u tome da li nude kombinovanu - Intesa npr. ne nudi uopšte već samo opcija fiksna na 20 godina. OTP i NLB nude kombinovanu fiksna 3 ili 6 godina pa onda varijabilna.
 
Vrh