Šta je novo?

Cene nekretnina

Kako? Pa kad smo u mogucnosti! Ziveli :) (mozda je neko vec slao)

1727184460382.png



1727184663069.png

Seli se BAS na NBG a vecina nije zavrsena... imaju kontejnere... realno i koji ce nam stanica :) Ima voz... avion...
 
Danas sam pogledao stanove na oglasima, za Zvezdaru/Mirijevo, imam kupca za 65-70k, kes kupac. Ne videh odavno ovoliko junk stanova i to jos po ceni "normalnih". Nikad veci broj suterena i niskih prizemlja. Povukli se prodavci izgleda.

Baš su se povukli, ali traje to već godinu dana.
 
Danas sam pogledao stanove na oglasima, za Zvezdaru/Mirijevo, imam kupca za 65-70k, kes kupac.
Ovo nisam razumeo - slučajno si pogledao oglase i shvatio da imaš kupca za stan u Mirijevu koji prodaješ, a gledanjem oglasa si i skapirao da je cena po kojoj će kupiti od tebe 65-70, keš? 😵‍💫
Cenim da si nešto drugo hteo da napišeš...
 
Aaaaa, ima kupca ko zna gde za stan koji prodaje za keš i 70k (možda je i stan koji prodaje na Mirijevu, to ne znam zbog načina kako je napisano), a gleda da kupi u Mirijevu/na Zvezdari, nema ništa za 70k da on kupi posle prodaje ... Pogubih se u rečenici.
Kao neko ko takođe gleda i Mirijevo pored ostalih destinacija, koliko znam, ne računajući prizemlja/suterene/potkrovlja, kao ni krševe totalne od stanova, jedino što možeš naći po toj ceni jeste nešto na samim obodima Mirijeva 4/3, ka Lešću i drugim selima, često nesfaltirano jer se gradi po poljanama pored Mirijeva regularnog, ili tipa u romskom naselju Orlovsko brdo (Ljube Tadića npr.), na granici sa Karaburmom na Mirijevcu blizu Malog Leskovca i u Jovanke Radaković na delu koji pliva u kanalizaciji. Tj. možda i ima na normalnoj lokaciji i ok stanje, ali tipa 35kvm. Ako ćeš 45, to već teško bez oko 90.000.
 
Ima kupca za 65-70k, ali na oglasima nema ništa zanimljivo na toj lokaciji (za te pare).
Bas tako, kupac je drugar, ima spremne pare.
@vavilonac
Sve je bas tako kako si i napisao. On trazi stan od 30-tak kvadrata za te pare. Cak i za 2000e po kvadratu ne mozes naci normalan stan. Povukli su se prodavci jednostavno s dobrim stanovima u starogradnji.
 
Poslednja izmena:
A što si se povukli kad mogu dobro da prodaju svoj stan ako je već dobar?
 
Mora starogradnja? Možda razmisliti o novogradnji u sivoj fazi, ako vidiš da je investitor ok. I ako se ima prostora za čekanje od tipa 6 meseci (ako je npr. na 70% izgrađenosti sada)...
Plus ako se doda još 10-ak hiljada evra iz npr. potrošačkog kredita, može se naći nešto od 40-ak kvm.
 
Mora starogradnja? Možda razmisliti o novogradnji u sivoj fazi, ako vidiš da je investitor ok. I ako se ima prostora za čekanje od tipa 6 meseci (ako je npr. na 70% izgrađenosti sada)...
Ne mora. Ako je dobra lokacija novogradnje moze i to. U najcescem broju slucajeva su novogradnje daleko od bus stanice i s pogledom na neku livadu...
 
Ne znaju šta će sa tim parama od prodaje, ponovo kupiti neki stan?
Ima ljudi koji govore kako mi koji kupujemo investicione stanove da navijamo da cene rastu, ali mislim da je to totalno pogrešno za veći deo investicionih kupovina.
Prodaja stana ukoliko nije nekog muka naterala(mada tada se nazalost vrše i oduzimanja stanova od strane Izvršitelja i prodaje dosta jeftinije jednoj grupi ljudi-advokata koji znaju za te prodaje), se dešava kako bi se ti novci uložili u nešto, uglavnom je to drugi stan.
Ok postoje i slučajevi gde se prodaje stan kako bi se uložilo u neki biznis ili posao(ali to je baš retkost kod nas, u promilima).
Ili da se proda nekretnina kako bi se otišlo u inostranstvo kako bi tamo ljudi pokušali nešto(i za ovo mislim da je retkost, jer i oni ostave ipak ovde stan, a pokušavaju tamo).
Tako da mislim da je najvećim delom prodaja stana zarad drugog stana(bolja lokacija, novogradnja, veći stan) uz dodavanje keša.
Tako da će pristojnijih stanova biti sve manje na oglasima(osim baš sa prevelikom cenom), sve dok neka ozbiljna kriza ne natera te ljude na prodaju.
 
Tako da će pristojnijih stanova biti sve manje na oglasima(osim baš sa prevelikom cenom), sve dok neka ozbiljna kriza ne natera te ljude na prodaju.

Ja se uopšte ne slažem sa time. Evo da probam sam sebi da odgovorim na pitanje, mislim da se stanovi više prodaju kad je bull. Niske kamatne stope = dobar potencijal za upgrade lokacije, veličine stana itd. Prodaš svoj stan, dodaš malo kredita i uzmeš novi, bolji, bolje lociran.

Na ovoj temi su ljudi pominjali ranije da je jako loša ponuda bila u periodu nakon krize, nije bilo kupaca ali nije bilo ni prodavaca. A to je jer su kod nas prodavci i kupci u isto vreme gotovo uvek. Nema kupaca, nema ni prodavaca i obrnuto.

Mi sad imamo period skupih stanova i loše ponude, mislim da se prodavci obeshrabruju jer ne vide šta bi mogli bolje da uzmu. A sa visokim kamatnim stopama, nemaju ni apetit ka zaduživanju.
 
Razmišljam se o preseljenju preko Save tipa iznad šumarskog, Petra Martinovića i slično. Ima li neko iz tog kraja? Vidim nema puno stanova ...
Ne žuri mi se, mogu da kupim, renoviram čak i izdam na godinu, dve dok se sve ne skocka (škola itd) i preselim se. Čini mi se da ce NBG za 5-10 godina biti pakao.
 
Ne mora. Ako je dobra lokacija novogradnje moze i to. U najcescem broju slucajeva su novogradnje daleko od bus stanice i s pogledom na neku livadu...
Ovako nešto ti je premalo (ako sam razumeo, 30ak kvm se traži), ili si našao da ne valja nešto?


Očekivano useljenje april/maj za jedan, jun za drugi...
 
Slažem se i sa tvojim na neki način, mada sada smo u bull-u što se mene tiče sa nekretninama.
Nekako mislim da počinje kod ljudi da vlada mišljenje da uopšte ne treba prodavati nekretninu.
Drugar ima nekoliko-dosta stanova i njegov stav(koji je nasledio i od roditelja koji su se time isto vodili) je da se nekretnina nikad ne prodaje.Malo sam se začudio na prvu, jer je meni bilo logično razmišljanje da prodaš nekretninu ako hoćeš bolju ili veću, ali razumem ga.
Ja sam na trenutak razmišljao o ceni za koju bih prodao stan u BG-u(kao ekstra sam prošao i dosta sam zaradio),ali sam čak odustao totalno jer bih završio na vestima sa APP cenom😉
Dok ja uračunam svoje vreme oko prodaje, pa traženje nove nekretnine, ponovnog procesa sredjivanja itd...Prodao bih ga nameštenog obavezno, jer ako treba i selidbu da radim pa i oko toga organizaciju ma nema šanse.
Eventualno za neku cenu moje buduće kuće ili da kažem učešća za izgradnju zgradice, tako da od prodaje ja i moji u okolini koji imaju investicione stanove ne razmišljamo.
 
Au jbt, sad vidim da neki za Mirijevo, za ove baš male stanove od 28-33 kvm traže po skoro 2.600 evara, starogradnja. 😮 Jeste da se manje kvadrature cene više, ali baš mnogo...

 
Na ovoj temi su ljudi pominjali ranije da je jako loša ponuda bila u periodu nakon krize, nije bilo kupaca ali nije bilo ni prodavaca. A to je jer su kod nas prodavci i kupci u isto vreme gotovo uvek. Nema kupaca, nema ni prodavaca i obrnuto.
Licno iskustvo za to vreme je da je bila ok ponuda, ali ne i kupaca. Drukciji mentalitet je vladao, iz ove perspektive nije lako porediti. Nije bilo (toliko) gastarbajtera koji su kupovali stanove, kupovine za Airbnb/booking, propasce mi pare-ajmo sve u cigle ekipe, i izdavanje nije donosilo toliki profit (podseticu, tad je imao i za 100e da ima stan da se iznajmi). Ali ruku na srce, tad je vladala jedna opsta ekonomska depresija, smanjenje penzija, kriza sa kreditima, i ceo taj sentiment je uticao. Bilo je nerazumnih prodavaca, i nerealnih cena za to vreme i tada, ali neuporedivno laksu poziciju je kupac imao. Naravno dodati na sve ovo i magicnu rec zvanu inflacija.
 
Razmišljam se o preseljenju preko Save tipa iznad šumarskog, Petra Martinovića i slično. Ima li neko iz tog kraja? Vidim nema puno stanova ...
Ne žuri mi se, mogu da kupim, renoviram čak i izdam na godinu, dve dok se sve ne skocka (škola itd) i preselim se. Čini mi se da ce NBG za 5-10 godina biti pakao.
Najbolji kraj u Beogradu, celo Golf naselje, ja sam tu hteo da uzmem stan ali nisam imao para, nećeš pogrešiti ako odeš tamo
 
Pa svi pričaju kako tržište opada. RGZ kaže da promet pada 7 kvartala uzastopno. Poklapa se i sa padom ponude na oglasima i manje građevinskih dozvola.
Pa zavisi kako se gleda, ja bih rekao da smo u nekoj stagnaciji i da prodaja ide ok za Investitore.
Ne ide kao ranije, to jest ekstra super prodaja stanova, ali ide prodaja ok tempom pa čak i da kažem super.
Za BG nisam totalno upućen o broju gradjevinskih dozvola, ali u NS-u je na primer postavljen rekord u izdavanju gradjevinskih dozvola.
Kada se provozam kroz Beograd i Novi Sad, pa i Kragujevac, Kopaonik, Zlatibor, sada sam se vratio iz Niša malo-malo pa se vidi neko gradilište, skoro pa da kažem na svakom ćošku(potez izmedju BG-NS) pa čak i u manjim mestima poput Bačke Palanke, tako da smo po meni i dalje u bullu i ekspanziji gradnje kako stambene tako i ostale skladišta, industrija, samoposluge itd...
 
To što ti pričaš je sve anegdotalno. Statistički se prodaja slabo oporavila u odnosu na 2023. YoY je manji promet za 5.6% u BG. Oni pričaju o 7 uzastopnih kvartala usporavanja, a ti na osnovu par kranova koje vidiš iz auta govoriš da je sve ekstra super.

I onda mi kažeš da te neosnovano prozivam da širiš agendu? Budi realan jednom i reci kako jeste.
 
Porediš neki najači period prometa pa da kažem od kada znam za sebe da usporava, ok neka i usporava prodaja stambene gradnje, to jest da ne raste u odnosu na prethodne 2god.
Ali je i dalje ozbiljan promet. I dalje se gradi i ne vidim problem kod Investitora, možda neko usporavanje u rokovima i planovima zbog nekih kalkulacija i to kod velikih kompleksa.
Te kalkulacije se po meni odvijaju zbog globalne ekonomske situacije koju ovde na forumu i pominjemo.
Realan jesam jer kada se vozim i sam se iznenadim koliko gradilišta primetim za koje i nisam znao, to jest prodjem svakodnevno nekom ulicom i kada mi skrene pogled vidim neku novu zgradu koja se gradi.
Ovde na forumu se spominje konstatno par nekih kompleksa od velikih Investitora ali svako može da se provoza i vidi gradilišta u skoro svakom delu grada.
Postoji i mapa gradilišta da se vidi na netu(gde nisu ni sva unesena).
Iz mojeg okruženja Investitora i manje zgrade se prodaju oko 80% do završetka zgrade, tako da dok je tako svi će nastavljati samo da grade, onih 20% neprodatih im je ipak kapital za drugi zgradu zasigurno putem kompenzacija ili će ih u nekom trenutku možda i izdavati kada prestane gradnja, ako prestane.
Zato i kažem na osnovu svega da smo od kada znam za sebe u jednoj najvećoj ekspanziji gradnje trenutno.
 
Vrh