Šta je novo?

Cene nekretnina

Samo uporedite broj prodatih novogradnji na NBG do početka izgradnje BNV i nakon toga. Novac je morao da se preusmeri na taj državni posao i to je to.
Tako da.......i da nema BNV ne bi bio kvadrat 10k jer bi se taj novac raspodelio svuda po gradu+ ne bismo imali magnet za novac iz sive zone u toj meri u kojoj imamo na BNV. Bukvalno ne postoji političar ili malo jači igrač van Beograda koji nema stan u BNV pa bilo to na njegovo ime ili nekog iz njegove porodice.
Svakako bi korupcija bila na mnogo manjem nivou.
Toliko
 
Da li na ovoj temi postiji neki član koji je u procesu izgradnje svoje kuće?
Zanimalo bi me okvirna cena po m2 kuće, plac imam i u pitanju je tast koji hoće da izgradi kuću/vikendicu.
Plan je montažna ili monolitna i počinjem sa tim planom i da kažem tim projektom?
Trenutno sam okvirno dobio neku cenu od 750-880/m2 za montažnu ključ u ruke, a oko 950eur/m2 za standardnu gradnju to jest monolitnu, naravno sve zavisi šta se traži.
Svakako ću tražiti kada bude barem malo definisan projekat par ponuda od Izvodjača i ako ima Izvodjača na ovoj temi može privatna poruka na ovu temu
 
Jedino sto je jos jeftinije u Beogradu od EU gradova je stomatolog. Bukvalno je sve ostalo skuplje.
Monopol na svakom koraku, sve je pod partijskom kontrolom pa su takve i cene. Nista cudno, kao i u svakoj dikraturi. Turska, Iran... i njih rastura inflacija, a cene kao kod nas pa i skuplje recimo meso, tehnika...
Ti Pero kao da živis u Iraku a ne u Švedskoj pa da ti poverujemo. Izađi samo na pivo u Švedskoj pa da vidiš cene da se zalediš. Ili uzmi popularni Big Mac index pa će ti on reći gde je Beograd a gde Stockholm po cenama!!
 
Da li na ovoj temi postiji neki član koji je u procesu izgradnje svoje kuće?
Zanimalo bi me okvirna cena po m2 kuće, plac imam i u pitanju je tast koji hoće da izgradi kuću/vikendicu.
Plan je montažna ili monolitna i počinjem sa tim planom i da kažem tim projektom?
Trenutno sam okvirno dobio neku cenu od 750-880/m2 za montažnu ključ u ruke, a oko 950eur/m2 za standardnu gradnju to jest monolitnu, naravno sve zavisi šta se traži.
Svakako ću tražiti kada bude barem malo definisan projekat par ponuda od Izvodjača i ako ima Izvodjača na ovoj temi može privatna poruka na ovu temu
Kolega pravi kucu u Ugrinovcima, dali su mu procenu od 900e po kvadratu za standardnu gradnju, oko 120 kvadrata.
 
Razvijene zemlje grade socijalne stanove. To su stanovi koje subvencioniše država i u kojima određeni slojevi stanovništva stiču uslove da kupe po tim cenama nižim od tržišnih. Ako govorimo da se pomogne medicinskoj sestri na onkologiji, ili instrumentarki iz Urgetnog na ovaj način, odmah sam za to. Međutim, ovo što ti sugerišeš je potpuni oksimoron- izgradnja subvenvionisanih stanova za višu srednju klasu?! Pa viša srednja klasa su ljudi koji svuda na svetu služe za podržavanje konzumerizma i punjenje budžeta. Ja kad kupim auto ne pitam Land Rover koliko ih je koštao taj auto u proizvodnji kad je sišao sa trake, jer naravno očekujem da zarade na meni. Isto tako ne očekujem da će taj auto biti pouzdan kao Civic ili Corolla koji su višestruko jeftiniji. Ali ako sam deo više srednje klase i težim takvom načinu života, onda je u redu i taj investitor zaradi na meni, zar ne? Ili bi i ti kao P3RICAM89 hteo da imaš jaku evropsku platu u Srbiji a ocekujes da cene svega budu prilagođene prosečnoj srpskoj plati?
Није ваљда да возиш ландровера?
 
Da li na ovoj temi postiji neki član koji je u procesu izgradnje svoje kuće?
Zanimalo bi me okvirna cena po m2 kuće, plac imam i u pitanju je tast koji hoće da izgradi kuću/vikendicu.
Plan je montažna ili monolitna i počinjem sa tim planom i da kažem tim projektom?
Trenutno sam okvirno dobio neku cenu od 750-880/m2 za montažnu ključ u ruke, a oko 950eur/m2 za standardnu gradnju to jest monolitnu, naravno sve zavisi šta se traži.
Svakako ću tražiti kada bude barem malo definisan projekat par ponuda od Izvodjača i ako ima Izvodjača na ovoj temi može privatna poruka na ovu temu
Zdravo, ja radim na tome u smislu da sam zavrsio projektovanje i sada skupljam ponude. U principu sam dosao do sledece cifre:
- teren ima nagib pa imam prvi nivo koji sa zadnje strane nema prozor tj pod zemljom je, odnosno nekih 20-30% prvog nivoa je pod zemljom i ostali deo ima prozore bocno i napred.
- drugi nivo je sa terasom iznad garaze
- 105kvm je po etazi, 210 ukupno plus lodja od 7 kvadrata (sve je neto povrsina)
- garaza se naslanja na kucu i ima 30 kvm i isto toliko terasa na garazi.
- sve zajedno je 217+30 terasa + garaza 30 kvm neto. Cena je oko 210k EUR bez uracunatih 10% "za svaki slucaj". Krov je od drvenih greda i preprivka je lim. U ovu cenu je ukljuceno kopanje instalacije do placa, kanalizacija (jama), tucanik - privremeni put, kupatila, stolarija, gasna instalacija, kotao, podno grejanje, cevi, fasada, stolarija unutrasnja i spoljasnja...
Sistem gradnje je montazni ali od prefabrikovanih betonskih sendvic zidova (gikont.rs).

Sto vise etaza to jeftinije izadje po kvadratu. Ako radis manju kuci i nemas ni suteren ni sprat onda to to izadje najskuplje.
 
Razvijene zemlje grade socijalne stanove. To su stanovi koje subvencioniše država i u kojima određeni slojevi stanovništva stiču uslove da kupe po tim cenama nižim od tržišnih. Ako govorimo da se pomogne medicinskoj sestri na onkologiji, ili instrumentarki iz Urgetnog na ovaj način, odmah sam za to. Međutim, ovo što ti sugerišeš je potpuni oksimoron- izgradnja subvenvionisanih stanova za višu srednju klasu?! Pa viša srednja klasa su ljudi koji svuda na svetu služe za podržavanje konzumerizma i punjenje budžeta. Ja kad kupim auto ne pitam Land Rover koliko ih je koštao taj auto u proizvodnji kad je sišao sa trake, jer naravno očekujem da zarade na meni. Isto tako ne očekujem da će taj auto biti pouzdan kao Civic ili Corolla koji su višestruko jeftiniji. Ali ako sam deo više srednje klase i težim takvom načinu života, onda je u redu i taj investitor zaradi na meni, zar ne? Ili bi i ti kao P3RICAM89 hteo da imaš jaku evropsku platu u Srbiji a ocekujes da cene svega budu prilagođene prosečnoj srpskoj plati?
Viša srednja klasa NE vozi Land Rovera ni na Zapadu. Viša srednja klasa ti je max Golf karavan. Honda Civic ili Corolla su auti za višu srednju klasu.
Te "razvijene" zemlje koje grade subvencionirane stanove, mogu vam samo reći kako to funkcioniše u NL. U jako malom % ti stanovi mogu da se otkupe, uglavnom ih daju kad su "dotrajali" i kad bi trebali da se generalno remontuju pa onda ih korporacije prodaju. S VELIKIM uslovom, da ne smeš da prodaš, a ako želiš da prodaš onda profit između tržišne prodajne cene i tvoje plaćene cene DELIŠ na pola s korporacijom koja ti je stan prodala!! Čisto da znate! Tako da em su te cedili ceo život s kirijom (koja jeste niža od tržišne ali nije zanemarljiva) em si ga onda otkupio u izvornom stanju, em profit moraš da deliš s tom korporacijom :))) Tako da mrtva trka. Ko god misli da će izigrati Zapadnjake s tim socijalama grdno se vara!! Sve su rupe oni pokrili.
 
Razvijene zemlje grade socijalne stanove. To su stanovi koje subvencioniše država i u kojima određeni slojevi stanovništva stiču uslove da kupe po tim cenama nižim od tržišnih. Ako govorimo da se pomogne medicinskoj sestri na onkologiji, ili instrumentarki iz Urgetnog na ovaj način, odmah sam za to. Međutim, ovo što ti sugerišeš je potpuni oksimoron- izgradnja subvenvionisanih stanova za višu srednju klasu?! Pa viša srednja klasa su ljudi koji svuda na svetu služe za podržavanje konzumerizma i punjenje budžeta. Ja kad kupim auto ne pitam Land Rover koliko ih je koštao taj auto u proizvodnji kad je sišao sa trake, jer naravno očekujem da zarade na meni. Isto tako ne očekujem da će taj auto biti pouzdan kao Civic ili Corolla koji su višestruko jeftiniji. Ali ako sam deo više srednje klase i težim takvom načinu života, onda je u redu i taj investitor zaradi na meni, zar ne? Ili bi i ti kao P3RICAM89 hteo da imaš jaku evropsku platu u Srbiji a ocekujes da cene svega budu prilagođene prosečnoj srpskoj plati?
Joj ljudi sta je ovo, ume li ovaj covek da cita? Vec se obrukao na istu temu, dan mrmota... Srana 1782... Opet ne konta da ne pricam ni o kakvim subvencijama... Ne vredi.
 
Zdravo, ja radim na tome u smislu da sam zavrsio projektovanje i sada skupljam ponude. U principu sam dosao do sledece cifre:
- teren ima nagib pa imam prvi nivo koji sa zadnje strane nema prozor tj pod zemljom je, odnosno nekih 20-30% prvog nivoa je pod zemljom i ostali deo ima prozore bocno i napred.
- drugi nivo je sa terasom iznad garaze
- 105kvm je po etazi, 210 ukupno plus lodja od 7 kvadrata (sve je neto povrsina)
- garaza se naslanja na kucu i ima 30 kvm i isto toliko terasa na garazi.
- sve zajedno je 217+30 terasa + garaza 30 kvm neto. Cena je oko 210k EUR bez uracunatih 10% "za svaki slucaj". Krov je od drvenih greda i preprivka je lim. U ovu cenu je ukljuceno kopanje instalacije do placa, kanalizacija (jama), tucanik - privremeni put, kupatila, stolarija, gasna instalacija, kotao, podno grejanje, cevi, fasada, stolarija unutrasnja i spoljasnja...
Sistem gradnje je montazni ali od prefabrikovanih betonskih sendvic zidova (gikont.rs).

Sto vise etaza to jeftinije izadje po kvadratu. Ako radis manju kuci i nemas ni suteren ni sprat onda to to izadje najskuplje.
Hvala na opisu.
Ova mi je ok ponuda, pošto vidim da se radi o neto kvadratima i da je većina stvari obuhvaćena.
Ovakvo opisanu kuću bih ja za sebe gradio i dodao bih bazen još, možda i bude za koju godinu, ali za to nemam živaca trenutno .
Ovu kuću/vikendicu planiram otprilike prizemnu, ali da bude ipak odradjena da neko i može tamo sa porodicom da živi, tako da nekih 100neto m2, velik je plac i imam mesta za parking, terasa mi ne treba jer je akcenat na velikom dvorištu i tom prizemnom tremu ispred kuće.
Da znam da je što manje m2 to skuplje po m2, ali pošto se ne pravi konkretno za život i ovo će biti super kvadratura, a i ne bih preko 100k da se ulaže u ovakav projekat.
Ima onda osim projektovanja da se plate i priključci i ,,vazdušara,,koja ide po m2(mada pošto se ruši neka stara kuća možda i izbegnem tu naplatu od države).
 
A šta mislite da istražimo pravnu formu "stambene zadruge" u kapitalizmu i da se skupimo sa foruma i zidamo?
mislim da je vec bilo reci o ovome, ideja kao ideja je vise utopija zbog pravnog sistema nase divne zemlje, gde ni sa porodicom ne bih zidao zgradu, a kamoli sa nepoznatim ljudima, ma koliko god namere dobre bile. Das pare, sa velikim rizikom da nesto podje po zlu, i posle deceniju na rocistu provedes.
 
Je l to cena po bruto ili neto kvadratu?
Mislim da je bruto, koliko se secam kuca ima osnovu 10 x 12 metara tako da su ugovarali verovatno na osnovicu. Takodje mislim da ce ici ekstra izolacija debljine 20cm i specijalni prozori sa trostrukim staklom. Kuca treba da se zavrsi do kraja godine, videcemo koliko ce na kraju izaci.
 
Mislim da je bruto, koliko se secam kuca ima osnovu 10 x 12 metara tako da su ugovarali verovatno na osnovicu. Takodje mislim da ce ici ekstra izolacija debljine 20cm i specijalni prozori sa trostrukim staklom. Kuca treba da se zavrsi do kraja godine, videcemo koliko ce na kraju izaci.
Dobro to je malo ozbiljnija onda gradnja.
I to onda dodje nekih 90m2 neto. Plus dozvole, priključci, ,,vazdušara,, to jest uredjenje gradjevinskog zemljišta što se plaća državi po izgradjenom m2 itd..
108000eur(900eur po m2, 120m2) i neka ode minimum još 10% na ove stvari.
To je oko 120k za 90m2(neto).
Ispadne 1300-1350eur/m2 bez zemljišta.
Montažna može biti 10-15% jeftinija(ugrubo računam).
Znači 100-110k za nekih 90m2(neto).
Plus spoljno uredjenje i ograda, kapija...
 
FED spustio kamate za 0.5%
U medjuvremenu
1727036328906.png
1727036454748.png




Ako crash bude zbog banaka opet onda ce biti bukvalno copy paste 2008 samo jos veci haos. Za sad se u dan sve pogadja, kako sa FED sastancima, sa spustanjima tako i sa medijama koji sada pumpaju da je soft landing vrlo verovatan. Kakva simulacija !!!
 
FED spustio kamate za 0.5%
U medjuvremenu
Pogledajte prilog 212418Pogledajte prilog 212420



Ako crash bude zbog banaka opet onda ce biti bukvalno copy paste 2008 samo jos veci haos. Za sad se u dan sve pogadja, kako sa FED sastancima, sa spustanjima tako i sa medijama koji sada pumpaju da je soft landing vrlo verovatan. Kakva simulacija !!!

FED je rekao da ce uraditi prakticno bail out banaka ako se desi bank run, tako da ovi unrealized losses su nebitni.
 
FED je rekao da ce uraditi prakticno bail out banaka ako se desi bank run, tako da ovi unrealized losses su nebitni.
Pa kako nebitni, ne mogu oni da im pumpaju BTFP svaki put kada neko stucne.
EDIT: to bi znacilo da svi mogu da se sprdaju sa investicjama kada hoce. Kripto bi prvi skocio 10000x
 
Poslednja izmena:
Znas li mozda koliko se krecu cene za rusenje stare kuce otprilike?
Nemam pojma.
Ja ću to svakako da ubacim u cenu izgradnje ukoliko hoće da dobiju posao.
To baš zavisi od Izvodjača do Izvodjača i pregovaranja, kuće, lokacije i blizine deponije.
Da li ostaje tu mehanizacija da bi radila nešto drugo. Da li se radi ručno ili mašinsko rušenje.
Ja računam oko 1000-1500eur.
 
Pa kako nebitni, ne mogu oni da im pumpaju BTFP svaki put kada neko stucne.
EDIT: to bi znacilo da svi mogu da se sprdaju sa investicjama kada hoce. Kripto bi prvi skocio 10000x
Jbg, pitaj FED.
Rekli su da u slucaju da banke budu imale problem likvidnosti / bank run oni ce im dati likvidnost preko pozajmica sa nekom kamatom, a odakle ce dobiti te dolare? pa pretpostavljam da bi ih odstampali opet :)
 
Znajci QE na prolece i jos spustanja FED-a.
Onaj plan da ce FED spustati kamate 2 godine, pada odmah u vodu, spustice daleko brze.
Verujem da ce biti QE ali mislim da nece pomoci jer mozemo mnogo manje da kupimo sada nego pre 3,4 godine. Uzimanjem jos duga smrtnicima nece pomoci, samo zbog cena koje imamo.
EDIT: Kontam stranu koji ljudi pricaju da cene stanova nece padati, postoje ljudi koji navijaju za to jer ce biti "bogatiji" ili im odgovara ali ono sto se nama desava je da cene svega idu gore, to cak nije ni do toga da mi zivimo bolje ili da nam se povecao zivotni standard vec nam se desava devalvacija valute. Ovo je glavna stvar. Postoje price sada i da cene dizu stranci, investitori tralala ali to je nista naspram same devalvacije valute. Ako gledas samo tehnicki, onda da, spustanjem kamata i ponovnim stampanjem znaci da ce cene stanova ici gore i to nece imati nikakve veze sa kvalitetom ili standardom, jednostavno to mora da se desi. Fora je sto ne moze samo tako da se gleda. Tako bi moglo da se gleda samo ako bi nam plate pratile to dizanje cena a nece i ako bi se desio ovaj scenario onda ce ljudi ili poceti da se bune, neki socijalni nemiri ili ce poceti da odlaze iz grada zbog skupog zivota. Izvinjavam se sto trubim o ovome stalno, samo me buni kada vidim neke koji samo kazu "CENE IDU GORE", mogu da idu gore ali to dolazi sa naplatom.
 
Poslednja izmena:
Pa cene svega uvek idu gore, ali ide i cena usluga / rada, samo je pitanje da li je realan rast ili ne.
Spustanjem kamata i ponovnim stampanjem bi isto se zagrejala ekonomija opet, otvaranje novih poslova i novi bull run, rast plata, rast cena assetsa itd.

Svakako ne treba drzati pare u kesu u tom slucaju, beton ili akcije.
Takodje treba imatu i vidu da niske kamate, stampa, zagrejana ekonomija i rast plata bi brzo pojeo dugove ka bankama za stambene kredite kroz 10 godina.

Videcemo situaciju na kraju godine svakako, ako FED izbegne recesiju mislim da je to sledeci period koji nam sledi.
 
Vrh