Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja gledam samo ostale stvari koje je država ograničavala. Sve što ima neki limit tržišni akteri koriste kao minimum iako ima prostora za nižu cenu. 4 banke drže 90+% tržišta trenutno inače. Da se ne lažemo, itekako je sad po ovim cenama bankama rizik da plasiraju kredite. Samoinicijativno da spuste nema šanse.
Rizik im je za 20% ucesce, nije za 50% :)
 


…dolazi vreme kupaca u naredne dve godine…
moj “drug” Senesi malo spamuje u korist investiranja u hotele za Expo, svako gura svoju agendu …
 
Poslednja izmena:
Ono sto ja pratim ide ozbiljno naniže u zadnje vreme…čak sam i ja iznenadjen iako očekujem pad…
…strpljen, spasen …
 
Ja gledam samo ostale stvari koje je država ograničavala. Sve što ima neki limit tržišni akteri koriste kao minimum iako ima prostora za nižu cenu. 4 banke drže 90+% tržišta trenutno inače. Da se ne lažemo, itekako je sad po ovim cenama bankama rizik da plasiraju kredite. Samoinicijativno da spuste nema šanse.

Ono sto ja pratim ide ozbiljno naniže u zadnje vreme…čak sam i ja iznenadjen iako očekujem pad…
…strpljen, spasen …
A to je šta tačno?
 


…dolazi vreme kupaca u naredne dve godine…
Dolazi, za Makis/Mirijevo/Surcin i Zeleznik, ne za centar i NBGD:

Screenshot 2024-09-10 at 18.06.29.png


Ovo je isti onaj lik sto smo ga ismevali pre par stranica koliko ogromno gresi tako da ne bih uzimao ozbiljno njegove predikcije.
 
Pa vidiš tu je malo problem u ismevanju bilo koga, on barem radi ozbiljnu medijsku kampanju dok je ostala ovde mlada ekipa da palamudi ili za sitnu lovu lobira…svi “ozbiljniji” članovi su se povukli…čak i moj omiljenoj vradovic smanjio doživljaj…čuva se malo preostale reputacije za sledeći hype 😉
 
Pa vidiš tu je malo problem u ismevanju bilo koga, on barem radi ozbiljnu medijsku kampanju dok je ostala ovde mlada ekipa da palamudi ili za sitnu lovu lobira…svi “ozbiljniji” članovi su se povukli…čak i moj omiljenoj vradovic smanjio doživljaj…čuva se malo preostale reputacije za sledeći hype 😉
Ne mogu da ozbiljno shvatim nikoga ko daje finansijske predikcije i onda kada pogresi ode i obrise ih umesto da kaze je*******iga, sje*******ali smo se :D
Sto se mene tice on nema nikakvu reputaciju, prodavac magle.

Aktivan je u 10 firmi, par njih bilo u prinudnoj likvidaciji a sajt trenutne firme mu ne radi na desktopu.

Veoma vrsan strucnjak da bih njegovo misljenje shvatio ozbiljno.
 
Inače, prosečna kupovna cena onoga što klasifikuju kao "Existing own homes", što bi mi nazvali starogradnja je l te, je u julu bila 457,320€. To je skok od ukupno 36.72% u odnosu na 2020, koliko vidim. Ništa bez pola milke, što bi rekli.
Ništa bez pola miliona. A za to moraš imati min 100k bruto primanja kao par (što iskuljučuje veliku većinu s tržišta kad je prosečna plata 40k ako radiš full time). Većina ovde ne radi full time, a pogotovo žene. Slična situacija što bi rekli kao kod nas.
 
Ništa bez pola miliona. A za to moraš imati min 100k bruto primanja kao par (što iskuljučuje veliku većinu s tržišta kad je prosečna plata 40k ako radiš full time). Većina ovde ne radi full time, a pogotovo žene. Slična situacija što bi rekli kao kod nas.
Bogaaami.
Ni inflacija im nije bila tako naivna u drugoj polovini 2022:
2022 January 6.4
2022 February 6.2
2022 March 9.7
2022 April 9.6
2022 May 8.8
2022 June 8.6
2022 July 10.3
2022 August 12
2022 September 14.5
2022 October 14.3
2022 November 9.9
2022 December 9.6
 
Ne mogu da ozbiljno shvatim nikoga ko daje finansijske predikcije i onda kada pogresi ode i obrise ih umesto da kaze je*******iga, sje*******ali smo se :D
Sto se mene tice on nema nikakvu reputaciju, prodavac magle.

Aktivan je u 10 firmi, par njih bilo u prinudnoj likvidaciji a sajt trenutne firme mu ne radi na desktopu.

Veoma vrsan strucnjak da bih njegovo misljenje shvatio ozbiljno.
Pazi ovaj članak mu je umeren, odnosno dosta realan. Prvo potražnja se izduvala za jedno 2,5% u prva tri meseca u odnosu na prošlu godinu (isti period). U samom BG 6,5% u kupoprodaji i 10% u prometu. Cene su jake za ono šta se nudi, ali da budem jasniji,...nisu jake ako pristupiš samo po faktorima LOKACIJA, LOKACIJA, LOKACIJA ("3L"), ali su jake ako gledaš prave faktore FUNKCIONALNOST, KVALITET, ESTETIKA. I nehotice kupci zbog manjka sredstava prelaze na normalni pristup i sagledavanje pravih faktora ;)
Takođe, kamate su velike, i to im ne ide u korist
Kao što vidimo investicioni kupci su se već lagano povukli ka CG, banjama i planinama, odnosno u turizam

Jedino šta može da podigne ili dalje drži ove cene je inflacija, i na to se jedino mogu pozivati, jer su faktor "3L", bar što se mene tiče poprilično izlizali!

Konačno, ne ide im u korist što se i u komšiluku građani sve više bune protiv varijante "stan na dan" u gradovima...to se u buduće može i ovde preliti

Naravno nema ništa od onog naglog pucanja tržišta koje se spominje u tekstu
 
Poslednja izmena:
Upravo, ne radi se o alavosti stanodavaca, prosto troskovi su porasli, ukljucujuci odrzavanje tih stanova, pa su cene izdavanja nova realnost.
Koji troskovi odrzavanja su toliko skočili npr? Mi smo gazdaricu za 3 godine bukvalno 1 put videli. Šta se tačno troši u tom procesu održavanja i šta je to skočilo toliko da se opravda 200 eura mesečno više ? :) Jednostavno kao i sa cenom starogradnje, sve je skočilo pa se koristi prilika jer ljudi nemaju gde kad već rade i žive u Beogradu.

A to za cene rente se slažem da su svuda duplirane i ne može ni u predgradju da se nadje nista ispod 300-400 a da ne nestaje odmah isti dan ili da nema neku ogromnu manu (budj. dotrajalost instalacije itd)
Čast izuzecima koji nisu digli dugogodišnjim stanarima ili iznajmljuju drugarima i preko preporuke pa se drže manje cene, ali stanje je baš pakleno jako dugo.
I nešto ne vidim da se stabilizuje.
 
Jel može neko da mi se javi na privatnu poruku, HITNO mi je potrebna preporuka za neki stambeni projekat koji se završava u periodu mart - jun 2025 godine.

Cena po kvadratu da ne bude iznad 2100 evra (bez PDV-a).

U obzir dolaze svi delovi Beograda osim preko Dunava (Krnjača, Borča, Ovča itd).
 
Pa vidiš tu je malo problem u ismevanju bilo koga, on barem radi ozbiljnu medijsku kampanju dok je ostala ovde mlada ekipa da palamudi ili za sitnu lovu lobira…svi “ozbiljniji” članovi su se povukli…čak i moj omiljenoj vradovic smanjio doživljaj…čuva se malo preostale reputacije za sledeći hype 😉
Čekamo prividni trijumf starih članova na unapred odredjenim cenama. A taj trijumf je zapravo naša tragedija. Svih nas na ovaj ili onaj način. Zemun oko 3200 sa sadašnjih 2700. To su ti targeti. To su odredjene unapred cene državnih firmi. Krenuće i najluks projekti sa najjačim cenama krajem godine. I onda kada neznatan broj ljudi kupi onda se sve okrene naglavačke. Kreće na naplatu bahaćenje sa expom, 3.5-4 milijardi samo na kamatu, deficit 3 i tako za 3 godine odosmo na 70+% zaduženosti. 3% inflacije na robu široke potrošnje je kao nekadašnjih 6-7% zbog kumulativa, poslova dobro plaćenih nema jer je svuda kriza, krene jači uvoz radne snage da ne bi propale strane firme i tako dodatno utiču na zaradu, AV pada zbog litijuma i tako to.... Cedjenje para jedno 4-5 godina od kad krene pad pa onda opet u krug.
Drugi scenario..... neverending bull do pucanja svega za 4-5-6 godina. Novo štampanje, inflacija, svuda keš, rudnici itd

Obe varijante su užasne bili vlasnik nekretnine ili ne.
 
Koji troskovi odrzavanja su toliko skočili npr? Mi smo gazdaricu za 3 godine bukvalno 1 put videli. Šta se tačno troši u tom procesu održavanja i šta je to skočilo toliko da se opravda 200 eura mesečno više ? :) Jednostavno kao i sa cenom starogradnje, sve je skočilo pa se koristi prilika jer ljudi nemaju gde kad već rade i žive u Beogradu.

A to za cene rente se slažem da su svuda duplirane i ne može ni u predgradju da se nadje nista ispod 300-400 a da ne nestaje odmah isti dan ili da nema neku ogromnu manu (budj. dotrajalost instalacije itd)
Čast izuzecima koji nisu digli dugogodišnjim stanarima ili iznajmljuju drugarima i preko preporuke pa se drže manje cene, ali stanje je baš pakleno jako dugo.
I nešto ne vidim da se stabilizuje.
Elektricar, vodoinstalater, moler, sve usluge su znacajno poskupele. Navodite dotrajalost instalacije... Ukoliko neko izdaje odrzavan stan, isti ima odredjene troskove odrzavanja koje padaju na teret stanodavca. To su najcesce zamena/ciscenje bojlera, zamena sanitarija, krecenje, a s vremena na vreme kupovina i zamena tehnike, namestaja i sl.
 
Elektricar, vodoinstalater, moler, sve usluge su znacajno poskupele. Navodite dotrajalost instalacije... Ukoliko neko izdaje odrzavan stan, isti ima odredjene troskove odrzavanja koje padaju na teret stanodavca. To su najcesce zamena/ciscenje bojlera, zamena sanitarija, krecenje, a s vremena na vreme kupovina i zamena tehnike, namestaja i sl.
Ispada da svi zivimo u lux stanovima, stanodavci jadni sve im na majstore i novu tehniku/namestaj odlazi.

A u realnosti namestaj star 60 godina, bojler se menja na 5-10 godina a krecenje je upitno, instalacije (vodovodne i strujne) poslednji put radjene kad je stan kupljen.
 
4,5,6,7,12... Dok se okreneš, kad ono zagazio u pedesete. I dalje podstanar, pljuješ državu, inflaciju, svetski poredak itd.
Ima raznih sudbina. Nego da li je neko raspoložen da iskopa šta danas može da se kupi za 170k. Da vidimo kakva je ponuda
 
Lokacija i jeste presudna za prave BG gastarbajtere koji se vraćaju pod penzionerske dane a novac im nije toliki problem.
Imam sad primer starijih prijatelja koji mi stalno govore "blago tebi na kulturnom životu" jer bez obzira šta mi mislili BG ima neverovatne pozorišne predstave, mjuzikle, filharmoniju, koncerte klasike, izložbe i dogadjanja za kojima oni čeznu. Ti ovde možeš da pogledaš odličnu predstavu za 1500-2000 u JDP, BDP, Ateljeu, Zvezdari, Terazijama, poslušaš koncert filharmonije za slične pare na Kolarcu, Gvarnerijusu (što je smešno za inostranstvo gde nemaš mjuzikl, balet, operu ili koncert bez 50-70-100e), imaš izložbe na sve strane, muzeje, jazz, itd.
Dakle to je jedan sofisticiran krug ljudi koji želi da provede starije dane prateći kulturu, odlazeći na Bajlonijevu ili Kalenićevu pijacu, sedeći u kafani i uživajući u kaldrmi.
To definitivno nisu ljudi koje zanimaju betonski spavači tipa nekakav Soul, blok 65, Lastavice, ili bezlični BnV u kojima je glavna zabava prazna šetnja po tržnom centru i razgledanje prodavnica, a i daleko je od institucija koje ih interesuju a do kojih žele peške (naročito NBg).
Uglavnom oni imaju dva izbora i vidim im dilemu: ili da jure starogradnju tipa pomenuta Kopitareva gradina ili nešto od novogradnji po Dorćolu.
Ovo sve nije izneseno u smislu "eto postoje i elitisti" nego skretanje pažnje na gastarbajtere koji se vraćaju da provedu starost radeći stvari koje vole (deca naravno otišla svojim putem, Srbija ih ne zanima) dakle ne interesuje ih nekretnina kao investicija nego kao utočište za zrelo doba kojem se vraćaju nakon životnog putešestvija a da se prisete mladosti i da konačno uživaju u stvarima koje su propustili
 
Poslednja izmena:
Elektricar, vodoinstalater, moler, sve usluge su znacajno poskupele. Navodite dotrajalost instalacije... Ukoliko neko izdaje odrzavan stan, isti ima odredjene troskove odrzavanja koje padaju na teret stanodavca. To su najcesce zamena/ciscenje bojlera, zamena sanitarija, krecenje, a s vremena na vreme kupovina i zamena tehnike, namestaja i sl.
Jasno ali instalacije se ne menjaju svake godine i ne kostaju bas 2400 eura vise godisnje koliko se samo ovim skokom dobija :) A za 8 godina koliko sam podstanar jos nikog nisam video ni da je krečio, osim pre ulaska da nam podmetne budjav stan i kad odlazimo da lakse uvali nekom :) Taman posla da se menjalo nesto što idalje pomalo radi. Bojleri rade po 10 godina bez problema, kao i tehnika koja nije bas premijum bar 5 godina lagano a i ako crkne pre ima garancija zar ne?

Naravno svako moze da renta svoj stan za koliko hoce, samo ajmo da se ne pravdamo na troškove no da nazovemo to profitiramo na krizi, kao sto i jeste i upala kašika u med i sta sad :) BTW svaka čast ako tako odražavate i toliko izlazite u susret stanarima.
 
Vraćaju se da provedu penzionerske dane u BG!? Da sami sebi skrate život u smogu i gužvi!? Ne bih baš rekao da je to inteligentna odluka, koliko vidim po modernom svetu penzioneri odlaze u banje, na more ili neka mirnija mesta. A svakako im sat-dva vožnje ne predstavlja problem, bar dok imaju dozvolu da doputuju do prvog najbližeg većeg grada, muzeja itd, a neretko imaju organizovane ture minibusevima ili kombijima...
Amerikanci u penziji i to sve sa onim pomoćnim hodalicama čak obilaze ceo svet 🙂
 
Ima, dobro je dok nije svaka gorka.
Do 170k veoma slabo. Sad sam prelistao na brzaka, ne bih se mučio dalje.
Vidi to ti je 70k keša i 100k kredit. Tj oko 570e rate na 30 godina. Nemoguće da nema ništa....ni 50-60m2 starogradnje.
Ima li neko info za ove expo stanove? Kako ce tu ici prodaja?
 
Vrh