Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovde je čovek pisao da ljudi koji vode projekte od 20-40 miliona eur imaju platu od 1500 EUR. Uz dužno poštovanje, inžinjer koji je odgovorno lice za izdradnju mini zgrade na Telepu može da radi za 1700 eur plus te benefite koje navodiš, ali skreno ne verujem da će čovek koji bude vodio izgradnju Ritza na prostoru hotela Jugoslavija raditi za taj novac, mozda za 10X toliko.
Znaš li ti uopšte šta znači i na Zapadu plata od 15k NETO?!? Mislim da se naši lupaju ciframa kako hoćeš. Evo ti primer plate Vice-president u NL velika konsultantska kuća, plata 180k eura BRUTO + 30% bonus + 20k eura u akcijama. I sve to ZAJEDNO nije 15k NETO mesečno. Vice president za EMEA region, firma preko 100k zaposlenih.
 
Znaci investitor krene u izgradnju zgrade da bi oprao novac bez porekla, pa ce onda da uzme deo novca od tebe na priznanicu da bi posle imao novac bez porekla?
Dao sam ti odogovor na pitanje kako kupac da kupi stan bez provere porekla novca...
Da li sam dobro razumeo pitanje?
 
Znaci investitor krene u izgradnju zgrade da bi oprao novac bez porekla, pa ce onda da uzme deo novca od tebe na priznanicu da bi posle imao novac bez porekla?
Dao sam ti odogovor na pitanje kako kupac da kupi stan bez provere porekla novca...
Da li sam dobro razumeo pitanje?
 
Znaš li ti uopšte šta znači i na Zapadu plata od 15k NETO?!? Mislim da se naši lupaju ciframa kako hoćeš. Evo ti primer plate Vice-president u NL velika konsultantska kuća, plata 180k eura BRUTO + 30% bonus + 20k eura u akcijama. I sve to ZAJEDNO nije 15k NETO mesečno. Vice president za EMEA region, firma preko 100k zaposlenih.
U Srbiji ne postoji kompanija sa 100k zaposlenih, shodno tome niko nema platu 15k EUR, to je argument? Drugo, Srbija nema progresivno oporezivanje, tako da trosak poslodavcu da isplati 15k neto u Holandiji je oko 30% veci nego za istu platu u Srbiji.
 

Obavezu prijavljivanja godišnjeg poreza na dohodak imali su građani koji su u 2023. godini ostvarili dohodak veći 4.269.564 dinara, odnosno veći od trostruke prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici Srbiji u toj godini, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, piše poslovni portal eKapija.

lg.php

Najviše prijava, ukupno 19.675, podneto je od fizičkih lica sa teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Beograd, zatim sa teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Novi Sad – ukupno 6.085 prijava, teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Kragujevac – ukupno 2.222 prijava i teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Niš – 1.685 prijava.
 
Nije jasno mnogo toga- počev od bazične ekonomske strukture koja iziskuje organizaciju i koordinaciju između različitih timove i segmente koje vodi i za koje odgovara čovek sa platom malo boljeg pizza majstora, a radi se o projektima od nekoliko desitina miliona eur. Šta će da uradi taj CFO kada mu ljudi koji su ispod njega odu da rade u pekarama i pizzerijama, hoće li projekat od 40 miliona eura propasti jer CFO budžetirao 0,01% vrednosti projekta za plate čitavog tima?

Druga stvar koja nije jasna je da živimo u vremenu gde je mobilnost radne snage iznad svega ostalog. Mnogi vozači i pizza majstori su iz otišli u Minhen jer 1500 eur više nije dovoljna plata da se živi u Beogradu, naručito sa ljude sa porodicom. Ako su mogli vozači i pekari da odu, zašto ne bi mogli finansijiski analitičari i M&A experti čije znanje vredi višestruko više na EU tržistu koje bi ih prihvatio sa velikim odusevljenjem, naručito ako u svom porfoliju imaju dilove od nekoliko desetina miliona eur.
SISTEM. Postoji SISTEM. Max profit za minimalnu zaradu.
Te plate koje ti lupaš ovde imaju ljudi koji rade u Slovačkoj, Poljskoj, Češkoj itd. U Srbiji, svakako ne. Ako ti je lakše, živi u svom balonu gde svako ko je voljan da ide na posao ima 2k platu sa 3 meseca iskustva.
 
Znaš li ti uopšte šta znači i na Zapadu plata od 15k NETO?!? Mislim da se naši lupaju ciframa kako hoćeš. Evo ti primer plate Vice-president u NL velika konsultantska kuća, plata 180k eura BRUTO + 30% bonus + 20k eura u akcijama. I sve to ZAJEDNO nije 15k NETO mesečno. Vice president za EMEA region, firma preko 100k zaposlenih.
Izgubio se skroz.
Zapadni CEO koji radi u Srbiji u firmi koja ima promet milijardu evra i više hiljada ljudi ima oko 6-7k neto i sve benefite (stan, auto, avio karte itd). Stranac!
 
Poslednja izmena:
U Srbiji ne postoji kompanija sa 100k zaposlenih, shodno tome niko nema platu 15k EUR, to je argument? Drugo, Srbija nema progresivno oporezivanje, tako da trosak poslodavcu da isplati 15k neto u Holandiji je oko 30% veci nego za istu platu u Srbiji.
Ne! Nisam to rekao. U Srbiji postoje kompanije sa 100k zaposlenih, to ti je bilo koja multinacionalna kompanija. Broj zaposlenih se gleda na GLOBALNOM nivou a ne na lokalnom!
2.) Naravno da postoje plate od 15k neto u Srbiji, ali konkretno si rekao za inžinjera na gradnji Ritz hotela mislim da nema ni teoretske šanse.
3.) Što je kompanija veća, u konkretnom slučaju Ritz hoteli, koji posluju u većini država sveta, oni imaju HR službu koja zna plate u svim zemljama za sve pozicije i tamo imaš bukvalno tabele za sve - zemlja, pozicija i godine iskustva. Tamo možeš manje da pregovaraš nego s nekom manjom firmom.
4.) Kod velikih sistema oni te stave po defaultu na 65-75% salary range-a. Ako tražiš 90% salary ranga mora odobrenje tvog šefa, a za 100% range-a treba odobrenje dve stepenice iznad hiring menadžera. Zato što sve kompanije hoće da ti po malo dižu platu i da kroz 3-5 godina dođeš do 100% range-a i onda da te unaprede ili da tu ostaneš... U velikim sistemima je sve definisano jako i vrlo malo ima odstupanja. Plus svaka kompanija odlučuje u odnosu na ostale kompanije kakve će plate da daje. Znači rade benchmarking sa ostalima. Evo ti npr. slučaj moje firme, firma je odlučila da daje plate na mid range u odnosu na sve sektore a ne u odnosu na medical device ili farmaceutski sektor u kom posluje. Samim tim plate su niže oko 15% u odnosu na mid range farmaceutskih firmi. E sad ti možeš to da prihvatiš ili da odeš. Jednostavno NIKAD neću imati u ovoj firmi veću platu od nekog direktora u farmaceutskoj kompaniji.
S druge strane kad sam radio za malu firmu (170 ljudi globalno) oni su plaćali premium u odnosu na farmaceutski sektor i tamo isto imaš mnogo više tipa 40% više nego u velikoj farmaceutskoj kompaniji, jer je nestabilnost veća i više se radi naravno.
5.) To da li je trošak za poslodavca manji pa onda će ti on dati VEĆU platu je najsmešnije što sam ikad čuo! Pa nisu kompanije dobrotvorne organizacije da daju veće plate zato što ima manji trošak. Da je tako onda bi naše plate vrlo brzo dostigle nivo nemačkih jer su naši radnici po tom jeftniji pa ima prostora za povećanje:)))
6.) Sada se barem bavim i recruitmentom ljudi tako da plate, uslove i sve do direktorskog nivoa u EU i US znam u dinar! Bukvalno u dinar! Šta možeš dobiti, šta ne. Kada može sign-on bonus, kada ne. Koji su uslovi, itd.
 
Poslednja izmena:
Izgubio se skroz.
Zapadni CEO koji radi u Srbiji u firmi koja ima promet milijardu evra i više hiljada ljudi ima oko 6-7k neto i sve benefite (stan, auto, avio karte itd). Stranac!
Ovo je već realno. Dobro auto i avio karte imaju svi jer to je službeno putovanje. Ako misliš da mu firma plaća avio karte da ide kući u privatne svrhe ima i to od menadžerskog nivoa, ali to dobiješ jedino ako te firma expatuje u neku državu na neko vreme (obično 3 godine) i onda ti daju 2x godišnje ekonomsku klasu. Ali posle 3 godine obično ideš na lokalni ugovor.
Pa velike kompanije imaju sve razrađeno i postoje template ugovori i sve. Naravno uz ovo ima plaćeno i international school za decu ako ih ima.
 
Ovo je već realno. Dobro auto i avio karte imaju svi jer to je službeno putovanje. Ako misliš da mu firma plaća avio karte da ide kući u privatne svrhe ima i to od menadžerskog nivoa, ali to dobiješ jedino ako te firma expatuje u neku državu na neko vreme (obično 3 godine) i onda ti daju 2x godišnje ekonomsku klasu. Ali posle 3 godine obično ideš na lokalni ugovor.
Pa velike kompanije imaju sve razrađeno i postoje template ugovori i sve. Naravno uz ovo ima plaćeno i international school za decu ako ih ima.
Hvala što si potvrdio i ti kao par drugih članova. Da, u privatne svrhe. Zaboravio sam za školu, hvala što si dopunio. Ja pričam kako jeste. Sad još da čujemo od Analitičara: "izvinjavam se, nisam znao da je zaista tako. Živim u svom svetu i malo sam se pogubio" 🙂
 
Poslednja izmena:
Ne! Nisam to rekao. U Srbiji postoje kompanije sa 100k zaposlenih, to ti je bilo koja multinacionalna kompanija. Broj zaposlenih se gleda na GLOBALNOM nivou a ne na lokalnom!
2.) Naravno da postoje plate od 15k neto u Srbiji, ali konkretno si rekao za inžinjera na gradnji Ritz hotela mislim da nema ni teoretske šanse.
3.) Što je kompanija veća, u konkretnom slučaju Ritz hoteli, koji posluju u većini država sveta, oni imaju HR službu koja zna plate u svim zemljama za sve pozicije i tamo imaš bukvalno tabele za sve - zemlja, pozicija i godine iskustva. Tamo možeš manje da pregovaraš nego s nekom manjom firmom.
4.) Kod velikih sistema oni te stave po defaultu na 65-75% salary range-a. Ako tražiš 90% salary ranga mora odobrenje tvog šefa, a za 100% range-a treba odobrenje dve stepenice iznad hiring menadžera. Zato što sve kompanije hoće da ti po malo dižu platu i da kroz 3-5 godina dođeš do 100% range-a i onda da te unaprede ili da tu ostaneš... U velikim sistemima je sve definisano jako i vrlo malo ima odstupanja. Plus svaka kompanija odlučuje u odnosu na ostale kompanije kakve će plate da daje. Znači rade benchmarking sa ostalima. Evo ti npr. slučaj moje firme, firma je odlučila da daje plate na mid range u odnosu na sve sektore a ne u odnosu na medical device ili farmaceutski sektor u kom posluje. Samim tim plate su niže oko 15% u odnosu na mid range farmaceutskih firmi. E sad ti možeš to da prihvatiš ili da odeš. Jednostavno NIKAD neću imati u ovoj firmi veću platu od nekog direktora u farmaceutskoj kompaniji.
S druge strane kad sam radio za malu firmu (170 ljudi globalno) oni su plaćali premium u odnosu na farmaceutski sektor i tamo isto imaš mnogo više tipa 40% više nego u velikoj farmaceutskoj kompaniji, jer je nestabilnost veća i više se radi naravno.
5.) To da li je trošak za poslodavca manji pa onda će ti on dati VEĆU platu je najsmešnije što sam ikad čuo! Pa nisu kompanije dobrotvorne organizacije da daju veće plate zato što ima manji trošak. Da je tako onda bi naše plate vrlo brzo dostigle nivo nemačkih jer su naši radnici po tom jeftniji pa ima prostora za povećanje:)))
Ne razumem kakav benchmarking i kakve veze ima tvoj posao sa bilo čime. Dao sam primer Ritz kompleksa kao primer investicije od nekoliko desetina miliona eur koja se sprovodi u Beogradu I da ce neko ko vodi tu investiciju imati odgovarajuću platu. nisam rekao da će običan inzinjer koji radi na projektu imati 15k neto, nego onaj iz Marriott grupe koga pošalju da vodi ceo projekat.
Drugo, plata se na zapadu ugovora uvek u bruto iznosu. Šta tvog poslodavca zanima da li si single ili oženjen, da li imaš decu i slično. To sve utiče na tvoj individualni tax rate. Samo sam rekao da za istu bruto platu koju ugovoris u Holandiji i Srbiji imaš daleko veći take home u Srbiji.
 
Ne razumem kakav benchmarking i kakve veze ima tvoj posao sa bilo čime. Dao sam primer Ritz kompleksa kao primer investicije od nekoliko desetina miliona eur koja se sprovodi u Beogradu I da ce neko ko vodi tu investiciju imati odgovarajuću platu. nisam rekao da će običan inzinjer koji radi na projektu imati 15k neto, nego onaj iz Marriott grupe koga pošalju da vodi ceo projekat.
Drugo, plata se na zapadu ugovora uvek u bruto iznosu. Šta tvog poslodavca zanima da li si single ili oženjen, da li imaš decu i slično. To sve utiče na tvoj individualni tax rate. Samo sam rekao da za istu bruto platu koju ugovoris u Holandiji i Srbiji imaš daleko veći take home u Srbiji.
Za istu bruto platu neto imaš više u Srbiji, ALI kompanija radi i country-adjustment!! Tako da nećeš moći dogovoriti istu bruto platu - NEMOGUĆE!
I vođu celog projekta koga pošalju NEMA šanse da dobije 15k neto. Pa hotelski sektor plaća mnogo manje od farmaceutskog - da ne kažem daleko manje.
u NL konkretno nema veze da li imaš decu ili si single ili nisi. Skroz nebitno. Plaćaš u odnosu na visinu plate.
Idi na GlassDoor pa pogledaj plate po EU, US u bruto iznosima imaš i za visoke pozicije čak i u hotelskom sektoru. Pa ćeš videti. Po meni oni imaju 30% niže plate od farmaceutskog sektora za istu funkciju. to je u proseku. Znači direktor u farma kuci i direktor u Marriotu imaće manju platu. E sad što direktor u Marriotu može da koristi uticaj pa da da prijateljima bolje sobe za iste pare i slično to je već druga priča. Ali zvanična plata je niža jer je sektor takav.
 
[QUOTE="Analitičar, post: 1302336, member: Samo sam rekao da za istu bruto platu koju ugovoris u Holandiji i Srbiji imaš daleko veći take home u Srbiji.
[/QUOTE]
Obožavam IT-jevce koji misle da su pametniji od ljudi koji imaju 50% manju platu. A ne znaju da to zavisi od zemlje do zemlje tj. kako je definisano u ugovoru o izbegavanju dvostrukog oporezivanja i koji tip ugovora je potpisan sa firmom. Ćuti tamo i koristi situaciju dok te ne oporezuju kao i sve ostale u Srbiji. Na vas ima prvo da udare kad krene kriza 🙂
 
Da parafraziram vesti iz komšiluka:
"Više od 900.000 stambenih jedinica u Hr se ne koristi, to izbaciti na tržište..
Porez na kratkoročni najam a ne i na dugoročni duži od 10 meseci..
Za prvu nekretninu u kojoj se živi ne plaća se ništa..
Godišnji porez od 1-10e po kvadratu, zavisi od opštine..
Potreba je sniženje cena kvadrata i najma..
Treba promovisati kulturu rada a ne rentijerstva"
 
Nemoj to da pričaš na ovoj temi pu pu :)
Ovi što u oglasu napišu premijum luks to dopunski oporezivati kao luksuznu nekretninu

"Pa nismo tako mislili, nije premijum
A jesi li ti muzicar? -Ne nisam muzicar…
Nisi... -Jesam...
A, jesi. - U stvari jesam...
Jesi? -A ne, kazem nisam... Samo tetki da odnesem lek pa ću… Snaci ce se i bez tebe."
 
Zapadni CEO koji radi u Srbiji u firmi koja ima promet milijardu evra i više hiljada ljudi ima oko 6-7k neto i sve benefite (stan, auto, avio karte itd). Stranac!
I njemu nije lako da kupi nekretninu u Srbiji, a ne tamo odakle je došao, ako pretpostavim da je iz neke razvijenije države i njihovih ozbiljnijih gradova ili glavnog grada, CEO 😉
Realno super će da živi sa time ovde i uz to mu je obezbedjen stan, auto, avio karte, idealno reklo bi se.
Ovo se slaže sa mojim nekim predvidjanjem da će ljudi koji rade za platu biti srećni iako ne poseduju ništa i da će to biti nekako nažalost normalno.
 
Prosečna kvadratura novogradnje 60m2
a pre godinu dana 65m.
Starogradnja sada 55m a bila 58m.
To bre kao Milka čokolada, nije više 100gr nego 90gr a ista cena

Uskoro, ako imaš veliki stan uvale ti još dve porodice na polupansion, ko 1946.
 
I njemu nije lako da kupi nekretninu u Srbiji, a ne tamo odakle je došao, ako pretpostavim da je iz neke razvijenije države i njihovih ozbiljnijih gradova ili glavnog grada, CEO 😉
Realno super će da živi sa time ovde i uz to mu je obezbedjen stan, auto, avio karte, idealno reklo bi se.
Ovo se slaže sa mojim nekim predvidjanjem da će ljudi koji rade za platu biti srećni iako ne poseduju ništa i da će to biti nekako nažalost normalno.
Pa iskreno mislim da može da kupi i u Srbiji i u EU državi jer ima sve skoro plaćeno što je najskuplje. Znači stan, auto i avio karte. Moglo bi se reći da samo 6-7 k troši na hranu. Tako da s tim primanjima može da uštedi.
Druga velika stvar je što se nakon 3 godine expat života vraćaš u matičnu državu na veću funkciju i veću platu. Tako da omaste se oni debelo.
Inače veće korporacije imaju i "nepisano" pravilo da ako hoćeš da budeš u top menadžmentu MORAŠ da se min 1 seliš iz svoje države i kontinenta. A preferiraju 2x. Znači MORAŠ! Inače nema napredovanja.
 
[QUOTE="Analitičar, post: 1302336, member: Samo sam rekao da za istu bruto platu koju ugovoris u Holandiji i Srbiji imaš daleko veći take home u Srbiji.
Obožavam IT-jevce koji misle da su pametniji od ljudi koji imaju 50% manju platu. A ne znaju da to zavisi od zemlje do zemlje tj. kako je definisano u ugovoru o izbegavanju dvostrukog oporezivanja i koji tip ugovora je potpisan sa firmom. Ćuti tamo i koristi situaciju dok te ne oporezuju kao i sve ostale u Srbiji. Na vas ima prvo da udare kad krene kriza 🙂
[/QUOTE]
Na koga da udare? Ja i svi u kompaniji u kojoj radim smo zaposleni po u srpskom doo po ugovoru o radu?
 
Vrh