Šta je novo?

Cene nekretnina

Zanimljiva zbivanja kod @G.I.Joe
Ovo je glupost i samo da navuče ljude koji imaju 2-3 stana da prodaju. Posle dve godine će da ukinu zakon i ko se navukao navukao. Tako su uradili sa zelenom agendom. Kad je počeo rat u Ukrajini rekli svi solarne panele. Ljudi plaćali 10k čekali 6 meseci ugradnju. Sada fast forward , došla nova vlada, ukinula uredbu, čak štaviše uveli penale onima koji vraćaju kilovate u mrežu :)) i sada ugradnja istih tih panela BEZ čekanja i košta 4500e. Ja ne prodajem. Mogu ga držati i praznog. Znam ih već predobro!
 
Znaci investitor krene u izgradnju zgrade da bi oprao novac bez porekla, pa ce onda da uzme deo novca od tebe na priznanicu da bi posle imao novac bez porekla?
 
Ovima sto peru pare je roi 100% 😁 pa se ti takmici s njima, nima nije problem ni da kvadrat bude 10k, niti je problem da prijave da izdaju garsonjeru za 5k. Drugo, kako znas da prteruje? Imas neki insider info? Kad treba da ga shvatamo kao relevantan izvor, a kad lupeta?
Znam po mom oktuženju ko kupuje stanove, znam u kompleksima ko su mi komšije i strukturu vlasnika stanova, znam kod drugova Investitora ko im kupuje stanove, eto to su moji neki izvori.
On ne može da dokaže da je 50% pranje para.
Kao kada bih ja rekao pa 50% i više velikih korporacija izbegava plaćanje poreza i dobitka tako što se registruje i otvori predstavništvo u zemljama poreskog raja.
Jačaju se koorporacije koje će dovesti do totalne kontrole nad tržištem i bićemo osudjeni za njih da radimo.
I da radiš i da kod njih živiš i da jedeš od njih
Drugu njegovu tezu vezano za nekretnine i ROI od 2.5% sam već i sam dematovao na svojem primeru i pokazao kako to nije istina i da mi je tu neki prosečni ROI za nekog prosečnog čoveka oko 5%.
Ne voli čovek posao sa nekretninama i to mi je ok i normalno za nekog ko je u akcijama..
 
Istina, ni ti ni on ne mozete da dokazete, a svi mi pricamo na osnovu svog okruzenja. Postoje ljudi koji prodaju stan koji su nasledili, da bi se orobili na kredit i kupili novogradnju i nova kola, to sam video i ne kontam... Primer da je neko radio dva posla i usrecio se placajuci kredit 850 evra, bogami nisam video. Al ja vise i ne gledam stanove u Bg, uskoro cu raditi full remote i nadam se da cu uspeti da se odselim iz ove dzungle (mislim na Bg, u Srbiji ostajem), tako da cu se truditi da ne opterecujem vise temu :) sem da malo prozivam ove sto tvrde da je Srbija jaca od Svajcarske.
 
Pustite vi ove belosvetske što prodaju akcije, smanjuju cene nekretnina itd😉.
Mi, u Srbiji idemo sad sa našom filozofijom. Diži još 25% ide kriza, trebaće bogatašima keš 😉. Nije prvi put da se to desilo 😉
 
Ni ja nisam znao pa sam počeo da učim, zanimljivo je i nimalo teško.
Zdravo, i ja planiram da se malo edukujem na ovu temu, možes li mi preporučiti odakle krenuti? Može i u pp pošto je offtopic. (Iz Srbije bih investirala, zbog poreza)

A evo i da doprinesem diskusiji o cene nekretnina/namirnica/stvari u inostranstvu (Nemacka)

Za pojedinačne proizvode naravno da ih ima koji su jeftiniji ovde nego u Srbiji(merci bombonjera, i Adidas patike npr adidas super star ovde kupljene 79,90 EUR, dok su iste u Srbiji 11.990 RSD. Ali kada posmatraš potrošačku korpu i sve uzmeš u obzir po kupovini jeste 20-30% skuplje, kao i restorani. (cene na pijaci ovde značajno više). Mogla bih i da napravim poredjenje konkretno cena Nemacka vs. cena Srbija, bilo bi zanimljivo.

Takodje, sada direktno vezano za nekretnine, ovde je jako popularan “Bausparvertrag”, gde sada npr. krenes sa mesecnim uplatama i fiksiras kamatu koja će ti biti nakon završetka uplata i otprilike kroz nekih 7 god imas to što si uplaćivao i dobijaš kredit po niskoj kamati ~1.7% za nekretninu. (Možeš i nekretninu u Srbiji tako da uzmeš, ako već ti ili venačani partner imate u Nemačkoj (ili EU,nisam sigurna). Svakako sa ovim planiram da krenem uskoro.

Pozdrav svima na forumu, jeste da se nekad rastegnu diskusije i dosta ponavlja, ali čitanje ove teme mi je kao neki hobi, ponešto i naučim i čujem druge poglede. 😁
 
Zdravo, i ja planiram da se malo edukujem na ovu temu, možes li mi preporučiti odakle krenuti? Može i u pp pošto je offtopic. (Iz Srbije bih investirala, zbog poreza)

A evo i da doprinesem diskusiji o cene nekretnina/namirnica/stvari u inostranstvu (Nemacka)

Za pojedinačne proizvode naravno da ih ima koji su jeftiniji ovde nego u Srbiji(merci bombonjera, i Adidas patike npr adidas super star ovde kupljene 79,90 EUR, dok su iste u Srbiji 11.990 RSD. Ali kada posmatraš potrošačku korpu i sve uzmeš u obzir po kupovini jeste 20-30% skuplje, kao i restorani. (cene na pijaci ovde značajno više). Mogla bih i da napravim poredjenje konkretno cena Nemacka vs. cena Srbija, bilo bi zanimljivo.

Takodje, sada direktno vezano za nekretnine, ovde je jako popularan “Bausparvertrag”, gde sada npr. krenes sa mesecnim uplatama i fiksiras kamatu koja će ti biti nakon završetka uplata i otprilike kroz nekih 7 god imas to što si uplaćivao i dobijaš kredit po niskoj kamati ~1.7% za nekretninu. (Možeš i nekretninu u Srbiji tako da uzmeš, ako već ti ili venačani partner imate u Nemačkoj (ili EU,nisam sigurna). Svakako sa ovim planiram da krenem uskoro.

Pozdrav svima na forumu, jeste da se nekad rastegnu diskusije i dosta ponavlja, ali čitanje ove teme mi je kao neki hobi, ponešto i naučim i čujem druge poglede. 😁
Bravo za komentar i pohvale za to što želiš da učiš i edukuješ i radiš na sebi. Na žalost, način komunikacije i argumentacije ovde je krajnje površan gde ljudi koji realno nemaju realnu sliku iz nekog razloga inisitiraju da budu u pravu. Prvodim dosta vrmena u Minhenu i znam kako se kreću cene. Ovde će neko otići na sajt Lidla i naći neki sir, margarin ili šta već koji je skuplji kod nas nego u Nemačkoj i to prikazati kao da je odraz da je Srbija skuplja nego Nemačka što je nonsens. Ni u Srbiji ne u Nemačkoj ne kupujem meso u superamretu nego u mesari, često i sir (osim kačkavalja) kupujem na pijaci, voće i povrće kombinujem pijaci u Maxi, itd. i moj zaključak je da je za komparabilne artikle potrošim 20-30% više u Mihnenu nego u Beogradu.
 
Ipak i dalje drži tu oko 36 milijardi dolara... Hm,hm, ali je zato 278 milijardi u kešu, što je dostaaa.
Covek (W. Buffett) je i sam priznao da je dosta puta pogresio, ali strategija mu je da uvek imam dostupan kes. Da li prodajom gomile akcija iz Apple-a, sada iz BoA, sprema kes ocekujuci krah berze, pa kupovinu svega na izvolte, ne zna ni on sam kako kaze. Naravno da i dalje drzi ogromnu kolicinu u akcijama istih tih firmi.

NVDA je sinoc objavila odlicne finansijske rezultate, pa je ipak vrednost akcija drasticno pala tokom noci. Kako i sam Buffett kaze, nekada se moglo nesto i predvideti, danas vec nema nikakvih pravila.
 
Here we go again.....
Pa ne možemo da se složimo oko elementarnih stvari. Ti daješ primere inženjera sa iskustvom koji radi za 900 eur i želi da pređe na drugu poziciju gde mu nude 850 eur. Ili da neko u finansijama ko prati odredjeni projekat od 20-40 miliona evra, gde radi 80-200 ljudi i ko je odgovoran za profitabilnost, ima nižu platu od vozača GSP. Da li shvataš koliko je to nelogično sa stanovišta elementarnog razumevanja biznisa. Ako neki naš vozaš ode da radi u Nemačku, GSP će da dovede stranca koji je spreman da vozi za 1200 eur. A šta će da utadi taj investitor koji investira destine miliona eura ako mu odu ljudi, hoće li nam Bangladešani raditi u bankarskom sektoru?
 
Čovek je lepo napisao za bankarske službenike, a ne za finansije u projektima od 100 miliona evra. Kuma radi u banci, 60-90k sa bonusima max, koliko će zaraditi zavisi od obradjenih kredita. Direktorka filijale (poznanica, manje mesto) tu oko 150k, i njoj zavisi plata od realizovanog učinka (krediti, platni računi, klijenti...). Ali, lako je živeti u svom bablu i misliti da svi rade za 2000e sem pekara i vozača autobusa.
 
Čovek je lepo napisao za bankarske službenike, a ne za finansije u projektima od 100 miliona evra. Kuma radi u banci, 60-90k sa bonusima max, koliko će zaraditi zavisi od obradjenih kredita. Direktorka filijale (poznanica, manje mesto) tu oko 150k, i njoj zavisi plata od realizovanog učinka (krediti, platni računi, klijenti...). Ali, lako je živeti u svom bablu i misliti da svi rade za 2000e sem pekara i vozača autobusa.
Evo šta je čovek napisao....on je govorio o projektima od 20-40 miliona eura koje vode ljudi koji zarađuju manje od GSP vozača

Takva je situacija. To je glavna parodija. Imaš jednog od zaposlenih, nekog u finansijama ko prati odredjeni projekat od 20-40 miliona evra, gde radi 80-200 ljudi i pratiš ceo tok i odgovoran si i za profitabilnost, loš kvalitet itd itd a vozač kaže, neću da vozim za 1500evra ko vas šiša, vozite sami 🤡 i ode u Nemačku. A ovaj siromašak radi za manju platu, sluša svašta, stres ogroman, pritisci ogromni i teško može bilo gde da ode jer nismo u EU 🙂. Seli se za drugi grad za 300 evra veće plate 🤡 koje pojedu veći troškovi i nada se da će biti bolje 🙂.
Bankarski sektor.....tuga živa.
Državni sektor ne razmatraju jer znaju da nema šanse. Više gledaju da odu iz zemlje. Retko ko uspe.
Državni posao+ dodatni privatni posao je win win trenutno.
 
Jesam. I stojim iza svojih reči. Pricam o jednom od nekoliko zaposlenih u timu. Uvek tu ima i nekoliko praktikanata koji im pomažu i rade za kikiriki. Fabrika ima vise projekata pa je svako zaduzen za neki. Iznad sebe imaju sefa koji je senior i sve nadgleda i ima tu platu oko 1500-2000. On raportira CFO-u. Šta nije jasno?
Šta misliš koliku platu imaju ti isti ljudi u Poljskoj, Rumuniji, Slovačkoj?
 
Poslednja izmena:
U mojoj firmi od oko 15 stalno zaposlenih je stanje plata kod inženjera koji rade 8h 5dana nedeljno na terenu(gradilištu) ili u kancelariji.
Od 1100-1400eur. Jedan ima 1700eur i mislim da jedan ,,početnik,,ima 900eur. Plus beneficije poput 13 plate i bolovanje od 100%, mogućnost rada od kuće, korišćenje službenih kola itd..Prekovremeno ili subota se izuzetno retko dešava i tada je dan plaćen 100eur.
Otprilike je tako i u svim našim konkurentskim to jest saradničkim sličnim firmama.Radi se o NS-u.
Ukoliko neko hoće da bude paušalac i da nastavimo saradnju njemu uplaćujem 2000-2100eur mesečno za taj projekat mesečno, zavisi naravno sve i od slučaja do slučaja i veličine projekta i koliko je neko samostalan, da ne mora da se uključuje firma kao podrška u dolascima.
Sva napredovanja u karijeri i razna unapredjenja(licence, usavršavanje engleskog i drugih jezika) su plaćena od strane firme.
 
Jesam. I stojim iza svojih reči. Pricam o jednom od nekoliko zaposlenih u timu. Uvek tu ima i nekoliko praktikanata koji im pomažu i rade za kikiriki. Fabrika ima vise projekata pa je svako zaduzen za neki. Iznad sebe imaju sefa koji je senior i sve nadgleda i ima tu platu oko 1500-2000. On raportira CFO-u. Šta nije jasno?
Nije jasno mnogo toga- počev od bazične ekonomske strukture koja iziskuje organizaciju i koordinaciju između različitih timove i segmente koje vodi i za koje odgovara čovek sa platom malo boljeg pizza majstora, a radi se o projektima od nekoliko desitina miliona eur. Šta će da uradi taj CFO kada mu ljudi koji su ispod njega odu da rade u pekarama i pizzerijama, hoće li projekat od 40 miliona eura propasti jer CFO budžetirao 0,01% vrednosti projekta za plate čitavog tima?

Druga stvar koja nije jasna je da živimo u vremenu gde je mobilnost radne snage iznad svega ostalog. Mnogi vozači i pizza majstori su iz otišli u Minhen jer 1500 eur više nije dovoljna plata da se živi u Beogradu, naručito sa ljude sa porodicom. Ako su mogli vozači i pekari da odu, zašto ne bi mogli finansijiski analitičari i M&A experti čije znanje vredi višestruko više na EU tržistu koje bi ih prihvatio sa velikim odusevljenjem, naručito ako u svom porfoliju imaju dilove od nekoliko desetina miliona eur.
 
U mojoj firmi od oko 15 stalno zaposlenih je stanje plata kod inženjera koji rade 8h 5dana nedeljno na terenu(gradilištu) ili u kancelariji.
Od 1100-1400eur. Jedan ima 1700eur i mislim da jedan ,,početnik,,ima 900eur. Plus beneficije poput 13 plate i bolovanje od 100%, mogućnost rada od kuće, korišćenje službenih kola itd..Prekovremeno ili subota se izuzetno retko dešava i tada je dan plaćen 100eur.
Otprilike je tako i u svim našim konkurentskim to jest saradničkim sličnim firmama.Radi se o NS-u.
Ukoliko neko hoće da bude paušalac i da nastavimo saradnju njemu uplaćujem 2000-2100eur mesečno za taj projekat mesečno, zavisi naravno sve i od slučaja do slučaja i veličine projekta i koliko je neko samostalan, da ne mora da se uključuje firma kao podrška u dolascima.
Sva napredovanja u karijeri i razna unapredjenja(licence, usavršavanje engleskog i drugih jezika) su plaćena od strane firme.
Ovde je čovek pisao da ljudi koji vode projekte od 20-40 miliona eur imaju platu od 1500 EUR. Uz dužno poštovanje, inžinjer koji je odgovorno lice za izdradnju mini zgrade na Telepu može da radi za 1700 eur plus te benefite koje navodiš, ali skreno ne verujem da će čovek koji bude vodio izgradnju Ritza na prostoru hotela Jugoslavija raditi za taj novac, mozda za 10X toliko.
 
Ovde je čovek pisao da ljudi koji vode projekte od 20-40 miliona eur imaju platu od 1500 EUR. Uz dužno poštovanje, inžinjer koji je odgovorno lice za izdradnju mini zgrade na Telepu može da radi za 1700 eur plus te benefite koje navodiš, ali skreno ne verujem da će čovek koji bude vodio izgradnju Ritza na prostoru hotela Jugoslavija raditi za taj novac, mozda za 10X toliko.
Cela firma mora biti uključena u takav projekat i ceo tim, da ne idem sada u offtopic ali odgovorni inženjer bi za Ritza imao mesečno otprilike 3000eur mesečno, ima sada tu mnogo faktora da li je Izvodjač, nadzor ili nešto drugo. Da li može sam ili mu trebaju 2-3 pomoćnika sve to igra ulogu u donošenju dogovora za platu.
Za zgradice na Telepu su mnogo manje plate za inženjere od ovih kojih sam naveo, ali retko kada ćeš videti na nekoj zgradici inženjera po 8h svaki dan.
 
Vrh