Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa sad ne znam od tih 1150 eur racunaj:

100 eura gorivo
500 eura minimum hrana za dvoje odraslih i dete
100 eura kablovska, telefoni
100 eura infostan samo
50 eura struja
100 eura mesecno nasumicne stvari (detetu igracka, neka kucna hemina)
0 eur izlasci i restorani, zena i ti nemate drustveni zivot znaci

Znaci ostaje 200 eura mesecno.
Gde je tu letovanje, gde je tu popravka kola ako se desi, dete ide na ekskurziju, itd itd.
Nagradno pitanje. Koliko godina je potrebno inflacije po 6% uz nepromenjenu zaradu da te primora da nisi u mogućnosti da štediš i da si primoran da trošiš štednju?
Jedna? Sve 6% skuplje
Dve? 12,36% skuplje
Tri? 19,1% skuplje?
Par iz primera za oko 12-18 meseci od sad nema štednju. Za 18-24 meseca su u minusu oko 100+evra. Za 24-36 su u minusu 200evra mesečno. Kumulativ.
Rata je precenjena kao i prosečna primanja porodice. Ako neko ima ovoliko opterećenje, on je manje više gotov. Veća je verovatnoća da će stan da mu ode na doboš nego da ga otplati.
 
Nagradno pitanje. Koliko godina je potrebno inflacije po 6% uz nepromenjenu zaradu da te primora da nisi u mogućnosti da štediš i da si primoran da trošiš štednju?
Jedna? Sve 6% skuplje
Dve? 12,36% skuplje
Tri? 19,1% skuplje?
Par iz primera za oko 12-18 meseci od sad nema štednju. Za 18-24 meseca su u minusu oko 100+evra. Za 24-36 su u minusu 200evra mesečno.
Rata je precenjena kao i prosečna primanja porodice. Ako neko ima ovoliko opterećenje, on je manje više gotov. Veća je verovatnoća da će stan da mu ode na doboš nego da ga otplati.
Ma Filipova ideja da neko sa primanjima od 2000 eura dize kredit od 850 je suluda sama po sebi (posebno sa decom u prici), realnija je prica oko 400-500 eur rata i da se ima neki fond za "crne dane" koji se ne dira, a to se ne moze imati kada ti ostaje 200 eura, koji su isto tako upitni da li ti ostaju uopste.
Ja o kreditu od 850 eura ne bi razmisljao bez 3000 eura primanja, i to opet zavisi od raspodele primanja (nije isti rizik 1500+1500 naspram 2000+1000).

Po meni ko god razmatra stambeni kredit mora da ima mogucnost minimum 4-5 hiljade eura godisnje ustedi racunajuci tu ratu, i da nakon kredita ima buffer od barem 1 godine rate, u suprotnom ogroman rizik se preuzima.

Ne pricamo o luksuzu, pricamo o smanjivanju rizika i stresa i ne stavljati se u rezim "prezivljavanja" zarad svog parceta betona.
Ja generalno nisam protiv kredita, kada se on uzima strateski i sa dovoljnim stepenom sigurnosti.
 
Slažem se. Ne dovoditi sebe u situaciju kao moja komšinica koja je otplatila kredit posle dvadeset godina, da bi sa 54god ispunila sebi želju i prvi put videla Pariz: i njen sin od dvadeset koji nije nikad do tada putovao avionom.
Nisu imali rezervu, rata neumoljivo stiže. Veliki je to kamen nad glavom, a život prođe.
 
Poslednja izmena:
Ma Filipova ideja da neko sa primanjima od 2000 eura dize kredit od 850 je suluda sama po sebi (posebno sa decom u prici), realnija je prica oko 400-500 eur rata i da se ima neki fond za "crne dane" koji se ne dira, a to se ne moze imati kada ti ostaje 200 eura, koji su isto tako upitni da li ti ostaju uopste.
Ja o kreditu od 850 eura ne bi razmisljao bez 3000 eura primanja, i to opet zavisi od raspodele primanja (nije isti rizik 1500+1500 naspram 2000+1000).

Po meni ko god razmatra stambeni kredit mora da ima mogucnost minimum 4-5 hiljade eura godisnje ustedi racunajuci tu ratu, i da nakon kredita ima buffer od barem 1 godine rate, u suprotnom ogroman rizik se preuzima.

Ne pricamo o luksuzu, pricamo o smanjivanju rizika i stresa i ne stavljati se u rezim "prezivljavanja" zarad svog parceta betona.
Ja generalno nisam protiv kredita, kada se on uzima strateski i sa dovoljnim stepenom sigurnosti.
Ok. To je onda da imaš npr 10k za crni fond. Rata od 400-500evra je danas kredit od 73k do 92k ukoliko ne odu kamate na stambene na 6% od 1 januara. Onda je to oko 20% manje tj 58k do 74k (propast, smrešni iznosi u ovoj situaciji).
Koliko bi trebalo keša da jedna porodica kupi stan od npr 65m2 na polupristojnoj lokaciji gde ti treba do posla 35 minuta prevozom? 60-70k+ fond za crne dane oko 10k?
 
Ma Filipova ideja da neko sa primanjima od 2000 eura dize kredit od 850 je suluda sama po sebi (posebno sa decom u prici), realnija je prica oko 400-500 eur rata i da se ima neki fond za "crne dane" koji se ne dira, a to se ne moze imati kada ti ostaje 200 eura, koji su isto tako upitni da li ti ostaju uopste.
Ja o kreditu od 850 eura ne bi razmisljao bez 3000 eura primanja, i to opet zavisi od raspodele primanja (nije isti rizik 1500+1500 naspram 2000+1000).
Računao sam da se imaju sigurni prihodi(plate) ukupno 2000eur(što je mislim da je veoma moguće), a da se radi neki side job ili da se može prekovremeno zaraditi još tih 400-500eur.
Pri tome ako se još ima mogućnost ili pomoć od roditelja i eto može stambeni kredit sa ratom od 850eur/mesečno.
Otplaćuješ svoj stan umesto da si podstanar i daješ 500-600eur za kiriju.
Apartman je u sezoni vise od primijum, van sezone je lower end standard?
Baš tako, jer SPA i restoran ne rade van zimske sezone, možda će se i to promeniti ali to zavisi od Investitora.
Nije se posvetio totalnom uredjenju izgradjenog, jer je napravravio novu zgradu pored, ali i zbog toga je plan proširenje postojećeg velikog SPA, još jedan restoran na vrhu nove zgrade, kao i igraonica za decu i kuglana.
Kada se izgradi i u neposrednoj blizini gondola biće to lux, a trenutno je baš kao što kažeš ban sezone lower end standard za nekog😉
Znao sam i pre kupovine da će biti tako, ali da sam hteo odmah sve lux i bolje platio bi m2 4000eur umesto tadašnjih 1500eur, što mi je suludo.
 
Računao sam da se imaju sigurni prihodi(plate) ukupno 2000eur(što je mislim da je veoma moguće), a da se radi neki side job ili da se može prekovremeno zaraditi još tih 400-500eur.
Ovo je savet u rangu nakon sto kupis 300k nekretnina, radi oko njih da bi imao 1000 eura zaradu mesecno.
Porodica valjda znaci da vreme provodis i sa zenom/decom a ne samo u poslu? Sta ti znaci taj stan ako te dete nece nikad vidjati?

Slazem se da treba se truditi da se obezbedi prva nekretnina, ali sto bi rekli ameri "this ain't it chief".
Zrtvovati porodicu i nemati vremena da provodis sa detetom i zenom dok ti odrasta da bi placao 850 eur mesecno beton je po meni skroz suludo, meni to vreme vredi mnogo vise a i verujem vecini nasih ljudi.

Pri tome ako se još ima mogućnost ili pomoć od roditelja i eto može stambeni kredit sa ratom od 850eur/mesečno.
Nemaju svi mogucnosti te, vecina roditelja upitno je da li ce i moci da zive od penzije svoje a kamoli da ispomazu decu.
Pricam za nase roditelje koji ce uskoro u penziju, ne o novopecenim roditeljima.
 
Filip je skroz odeljen od realnosti većine ljudi, zato ja i mislim povremeno da mu mišljenja nisu autentična već da samo gura investitorsku agendu. Ili je prosto u svom mehuru previše dugo.
 
Ma Filipova ideja da neko sa primanjima od 2000 eura dize kredit od 850 je suluda sama po sebi (posebno sa decom u prici), realnija je prica oko 400-500 eur rata i da se ima neki fond za "crne dane" koji se ne dira, a to se ne moze imati kada ti ostaje 200 eura, koji su isto tako upitni da li ti ostaju uopste.
Ja o kreditu od 850 eura ne bi razmisljao bez 3000 eura primanja, i to opet zavisi od raspodele primanja (nije isti rizik 1500+1500 naspram 2000+1000).

Po meni ko god razmatra stambeni kredit mora da ima mogucnost minimum 4-5 hiljade eura godisnje ustedi racunajuci tu ratu, i da nakon kredita ima buffer od barem 1 godine rate, u suprotnom ogroman rizik se preuzima.

Ne pricamo o luksuzu, pricamo o smanjivanju rizika i stresa i ne stavljati se u rezim "prezivljavanja" zarad svog parceta betona.
Ja generalno nisam protiv kredita, kada se on uzima strateski i sa dovoljnim stepenom sigurnosti.
Fond za crne dane jede inflacija ... Of 2019 do danas kumulativna, zvanična inflacija u nas je skoro 50% ... Nezvanična je i više. Za crne dane treba napraviti drugaciju pripremu :)
 
Zar nije realna i sasvim validna procena da će ti primanja rasti, ako si vredan i normalan čovek. Kakvi roditelji, pa samo debil može da računa na to da će da ga ispomaže roditelj penzioner.
 
Ja o kreditu od 850 eura ne bi razmisljao bez 3000 eura primanja,
850 evra kredita je za naše standarde ozbiljna cifra. Zato se do tog iznosa zadužuju samo ljudi sa primanjima koji su daleko iznad proseka, što će reći manjina. Ok je priča da se malo stisneš i da će ti primanja rasti (optimistično), ali pod sadašnjim uslovima na tržištu sve to lako može da bude kobno.
Ja sam se zaneo u trenutku i bio sam spreman da se debelo zadužim, ali sam i ovde čuo razna mišljenja i promenio strategiju skroz. Jedan deo novca ulažem na duže staze, a drugi veći deo čuvam oročeno da uz manje zaduženje (maksimum 70k) uzmem kuću ili stan na "bližoj periferiji". Tako sam skroz pokriven, i likvidan u slučaju nužde, i ulažem, i pokrivam ratu lagano uz mogućnost da štedim. Ove jače lokacije bih razmotrio samo ako kamate ljosnu do 3% i ispod, pa mi se nešto uklopi. Ali mi se čini da će dotad naići već nešto što će mi odgovarati...
 
Fond za crne dane jede inflacija ... Of 2019 do danas kumulativna, zvanična inflacija u nas je skoro 50% ... Nezvanična je i više. Za crne dane treba napraviti drugaciju pripremu :)

Fond za crne dane je uglavnom za ratu kredita, koja je fiksna u 90% slucajeva danas.

Zar nije realna i sasvim validna procena da će ti primanja rasti, ako si vredan i normalan čovek. Kakvi roditelji, pa samo debil može da računa na to da će da ga ispomaže roditelj penzioner.

Slazem se, ali treba gledati naspram danas kakav si sa finansijama, a ne u odnosu na buducnost koja nije sigurna.
 
a ne u odnosu na buducnost koja nije sigurna.
Budućnost je sad sve, samo ne sigurna. Mi ovde u Srbiji gas na maks, a podaci iz Nemačke nimalo obećavajući. GDP QoQ za Q2 - 0.1%. Consumer Climate - 22.0. Kod njih već stežu novčanike, štednja mode active, strah od otpuštanja, povišice se teško daju očekivati = ekonomski pesimizam...
 
Onaj ko misli da može dobiti otkaz ili biti zamenjen(možda i sa AI u budućnosti) treba biti realan i da se ne zaleti sa tolikim kreditom.
Dok sa druge strane onaj koji ide ka napredovanju i ko očekuje da će dobiti povećanje može da uzme takav kredit.
Ništa nije sigurno i sve je rizik naravno, zato neki ljudi i neće nikad da uzmu kredit i da kupuju u izgradnji stanove, nego kada dovoljno napune slamaricu pa tek onda odmah uknjižen useljiv stan.
Inflacija jede tu uštedjevinu i generalno je takav sistem gde forsira ljude u ulaganje ili trošenje novaca.
Filip je skroz odeljen od realnosti većine ljudi, zato ja i mislim povremeno da mu mišljenja nisu autentična već da samo gura investitorsku agendu. Ili je prosto u svom mehuru previše dugo.
U ovom primeru od 2000eur mesečnih primanja u porodici sam se trudio da budem objektivan za BG, mislim i da jeste to neka prosečna zarada u BG-u po statistici(i pri tome u zvaničnim statistikama ne ulaze koverte koje se dobijaju na ruke kod pojedinih firmi).
 
Poenta je da to što pričaš nije objektivno već nenormalno, na primanja od 2k uzimati kredit 850 je suludo. I onda opcija da roditelji dotiraju(?) ili da se radi drugi posao(??) za dodatnih 500 evra.

A hajde da razmišljamo drugačije, da ne kupe ništa i da niko ne kupi ništa pa da padnu cene stanova i da se onda kupuje po normalnijoj ceni? A ne da se trči alavim investitorima u zagrljaj i da se stavlja lanac oko vrata na 30 godina da bi se posedovalo 60 kvadrata u demituši.
 
Postoji i ta opcija i naravno da bi onda pale cene, samo ne znam kako bi se to postiglo.
Jedino nekom državnom uredbom ili zakonom da ne smeju da se kupuju nekretnine, ni od strane pravnih lica ni od strane fizičkih lica.
Davanje takvih saveta je u prošlosti samo donelo veoma loše za obične ljude koji su razmišljali da kupe nekretninu.
Pomoć od roditelja sam samo spomenuo kao opciju(neko je ima, neko nema, neko nažalost mora i da izdržava i pomaže i njih), dok je primarno bilo trenutnih 2000eur stabilnih prihoda i eto mogućnost side joba ili prekovremenog.
Postoji i opcija da se putem stambenog kredita kupi stan i izdaje, dok se na primer bude podstanar u stanu sa manjom kirijom od tvoje koju naplaćuješ.
Tako bi otplaćivao svoj stan, imaš neku sigurnost u slučaju da stanodavac hoće da te izbaci itd..
Rade ljudi i to.
 
Postoji i ta opcija i naravno da bi onda pale cene, samo ne znam kako bi se to postiglo.
Jedino nekom državnom uredbom ili zakonom da ne smeju da se kupuju nekretnine, ni od strane pravnih lica ni od strane fizičkih lica.
Davanje takvih saveta je u prošlosti samo donelo veoma loše za obične ljude koji su razmišljali da kupe nekretninu.
Pomoć od roditelja sam samo spomenuo kao opciju(neko je ima, neko nema, neko nažalost mora i da izdržava i pomaže i njih), dok je primarno bilo trenutnih 2000eur stabilnih prihoda i eto mogućnost side joba ili prekovremenog.
Postoji i opcija da se putem stambenog kredita kupi stan i izdaje, dok se na primer bude podstanar u stanu sa manjom kirijom od tvoje koju naplaćuješ.
Tako bi otplaćivao svoj stan, imaš neku sigurnost u slučaju da stanodavac hoće da te izbaci itd..
Rade ljudi i to.
A mozda i samo da se primene neki postojeci zakoni i uredbe o pranju novca.

 
Onaj ko misli da može dobiti otkaz ili biti zamenjen(možda i sa AI u budućnosti) treba biti realan i da se ne zaleti sa tolikim kreditom.
Dok sa druge strane onaj koji ide ka napredovanju i ko očekuje da će dobiti povećanje može da uzme takav kredit.
Ništa nije sigurno i sve je rizik naravno, zato neki ljudi i neće nikad da uzmu kredit i da kupuju u izgradnji stanove, nego kada dovoljno napune slamaricu pa tek onda odmah uknjižen useljiv stan.
Inflacija jede tu uštedjevinu i generalno je takav sistem gde forsira ljude u ulaganje ili trošenje novaca.

U ovom primeru od 2000eur mesečnih primanja u porodici sam se trudio da budem objektivan za BG, mislim i da jeste to neka prosečna zarada u BG-u po statistici(i pri tome u zvaničnim statistikama ne ulaze koverte koje se dobijaju na ruke kod pojedinih firmi).
Sistem je pre svega sa tendencijom konstantnog obezvredjenja rada, naročito onih koji rade kao konji, i u bližoj budućnosti će biti samo još gori. Potrošačko društvo će nam doći glave.

Ono što niko od vas ovde očigledno nema ni najmanje u vidu, jer ste izgleda svi omladinci, jeste činjenica da se ljudsko telo i psiha menjaju, i da se način razmišljanja, energija, motivacija, zdravlje itd drastično razlikuju kroz decenije života. Tako da zarobljavanje sa visokim ratama je po meni ruski rulet, bez obzira na ekonomsku perspektivu. Isto kao što je glupost insistitrati preterano na kvalitetu života u 30-tim na uštrb posla i mogućnosti zarade, i ne raditi na obezbedjenju krova nad glavom. Ta "napaljenost" koja drži mladog čoveka može za kratko vreme neprimetno da se izduva, da ne pričam o preispitivanju prioriteta i krizi srednjih godina itd...
 
Poenta je da to što pričaš nije objektivno već nenormalno, na primanja od 2k uzimati kredit 850 je suludo. I onda opcija da roditelji dotiraju(?) ili da se radi drugi posao(??) za dodatnih 500 evra.

A hajde da razmišljamo drugačije, da ne kupe ništa i da niko ne kupi ništa pa da padnu cene stanova i da se onda kupuje po normalnijoj ceni? A ne da se trči alavim investitorima u zagrljaj i da se stavlja lanac oko vrata na 30 godina da bi se posedovalo 60 kvadrata u demituši.
Postoji samo 1 stvar..... mora da se vodi računa koji je odnos zarada. Ako supruznici rade za platu po 1000evra. 52% mislim da mozes da zaduzis. To je 520 evra. Ako udruzis platnu sa suprugom, ona moze da optereti platu 50% od tvoje rate. U konkretnom primeru....max rata (ako banka uopšte odobri tak kredit) je oko 780 evra.
Ako muž ima npr 1200 a žena 800 onda mislim da se uklapaju u ratu 😉
 
Ovima sto peru pare je roi 100% 😁 pa se ti takmici s njima, nima nije problem ni da kvadrat bude 10k, niti je problem da prijave da izdaju garsonjeru za 5k. Drugo, kako znas da prteruje? Imas neki insider info? Kad treba da ga shvatamo kao relevantan izvor, a kad lupeta?
 
To je uvek tako sa kontrolom kirije. Na Malti su dugo imali prejeftine kirije iz istog razloga, ali to je onda dovelo do potpunog propadanja zgrada i stanova, jer vlasnici nisu imali nikakav interes da ih renoviraju. Sa oduševljenjem su svi dočekali ukidanje kontrole kirije tamo.
 
Vrh