Šta je novo?

Cene nekretnina

Nizi spratovi nisu idealni, to samo vlada stari nacin misljenja :)

U skoro svim novogradnjama cena skace po 30-50 eura po spratu.

Uglavnom je zapadna orijentacija skuplja jer je osuncana tokom celog dana. Sever se nikad ne kupuje.

Izbegavati sprat ispod poslednjeg i prizemlje.
 
Nizi spratovi nisu idealni, to samo vlada stari nacin misljenja :)

U skoro svim novogradnjama cena skace po 30-50 eura po spratu.

Uglavnom je zapadna orijentacija skuplja jer je osuncana tokom celog dana. Sever se nikad ne kupuje.

Izbegavati sprat ispod poslednjeg i prizemlje.
U ovom slučaju nemoguća misija - ne mogu da izbegnem sprat iznad poslednjeg jer u tom slučaju sam ili u prizemlju ili u potkrovlju, što neću. Ja nisam staromodan, ali slušam ženu.😅
 
2000 eura za porodicu je nista para, malo jace od dve prosecne plate.

Deca, kirija i hrana ce tu dosta para pojesti.
Moje iskustvo govori da sa 2k primanja možeš da servisiraš nekih 600 jura mesečno za kredit bez previše stezanja. Zavisi naravno od toga koliko voliš da trošiš, odnosno koliko si štedljiv, ali to je po meni sasvim realna računica. U suštini je lako proveriti svoje mogućnosti: ako ti i žena štedite 500 evra mesečno na duže staze, a plaćate kiriju 300 (ovo je neki bolji scenario), znači da ste se već navikli da raspolažete bez 800. Umanjiš tu cifru za jedno 25% i mislim da si ok...
 
Ja mislim da uz platu od 2000eur i plaćanje rate za stambeni kredit od 850eur, da se može preživeti sa 1150eur. Zato i navodim side job ili kasnije ulaganje za nešto bolji život.
Gledaj objektivno molim te, jer je ovo neki možda prosek u BG-u, da porodica ima 2000eur primanja od plata. Naći ćemo i prosek, ali prosek i medijalno zaradjivanje mi se čini upravo ovako.
Pa sad ne znam od tih 1150 eur racunaj:

100 eura gorivo
500 eura minimum hrana za dvoje odraslih i dete
100 eura kablovska, telefoni
100 eura infostan samo
50 eura struja
100 eura mesecno nasumicne stvari (detetu igracka, neka kucna hemina)
0 eur izlasci i restorani, zena i ti nemate drustveni zivot znaci

Znaci ostaje 200 eura mesecno.
Gde je tu letovanje, gde je tu popravka kola ako se desi, dete ide na ekskurziju, itd itd.
 
Moje iskustvo govori da sa 2k primanja možeš da servisiraš nekih 600 jura mesečno za kredit bez previše stezanja. Zavisi naravno od toga koliko voliš da trošiš, odnosno koliko si štedljiv, ali to je po meni sasvim realna računica. U suštini je lako proveriti svoje mogućnosti: ako ti i žena štedite 500 evra mesečno na duže staze, a plaćate kiriju 300 (ovo je neki bolji scenario), znači da ste se već navikli da raspolažete bez 800. Umanjiš tu cifru za jedno 25% i mislim da si ok...
Jedno je stednja sa a drugo bez deteta.
Isto kao sto je rekao Filip:
Ja mislim da uz platu od 2000eur i plaćanje rate za stambeni kredit od 850eur, da se može preživeti sa 1150eur.
Da se prezivi. Ja mislim da ipak treba imati malo vise lufta od "prezivljavanja".
 
Sve se slažem, osim penthausa, ja sam ga platio 10% skuplje u odnosu na druge stanove i spratnosti.
Ok imao je prednosti poput skroz staklenih portala od poda do plafona, spratnost 3.2m, podno grejanje i smart sistema.
Hteo sam iskreno što viši sprat(treba spomenuti i da se po spratnosti povećava cena kod nekih Investitora).
Ostalo mi jeste logično obrazloženje u većini slučajeva.
Dobro, ti imaš i dodatne stvari. Obično se više potrude zbog kvadrature. Lift do stana i tako to. Tu je jedino najveći problem krov i velika terasa. Terasa ma kako kvalitetno hidro izolovana mora da pokaže posle 7-20 godina. Ja živim u zgradi u kojoj živi i investitor koji je pravio zgradu. Trudio se da bude sve što više kvalitetno. Njegov terasa penthausa je popustila posle 7 godina 🤡. Razbijao sve pa opet. To je trošak koji mi ne treba u životu. Krov posle 20 godina.
Natezanja sa komšijama.....
 
Uglavnom je zapadna orijentacija skuplja jer je osuncana tokom celog dana. Sever se nikad ne kupuje.
Zaboravih ovo da prokomentarišem - mislim da zapad nije najskuplji, jer sam dosta čitao na temu i baš veliki broj ljudi smatra da je gotovo neizdrživo u letnjem periodu čak i sa klimom, tj. drže stalno roletne spuštene. Zato je neki moj utisak da je generalno najcenjenija primarna orijentacija južna, jer uglavnom uvek imaš dovoljno sunca, a ne ubija leti kao sa zapadom. Ovo piše i po raznoraznim agencijskim blog stranicama najčešće.
Takođe, lično iskustvo - trenutno živim u stanu sa orijentacijom zapad (primarna) + istok i hoću da se samoubijem :ROFLMAO: jer je veoma zaj****, posebno popodne. Ali svi smo drugačiji - nekome baš sever odgovara da mu uvek bude hladovina npr.
 
Gorivo smanji, ako možeš firmino koristi ili se dogovoriš😉
Kablovsku deli sa komšijom 50% manje.
Hrana od prijatelja sa sela ili daš novce da neko tovi svinju, mangulicu sa sela i da ti prouzvodi za godišnju zalihu(jeftinije, zdravije itd...)
Letovanje i zimovanje kod prijatelja koji ima apartman😉 Evo nemam na moru apartman trenutno, ali imam na Kopaoniku i ovom prilikom pozivam ko hoće i da ga iskoristi, neka se javi u dm 😉
Pomoć od roditelja?
Svakako kažem da treba side job ili napredovanje, ali evo pokazao si i ti da može.
 
@Salev85 Ja imam situaciju da sam najverovatnije odabrao (još nije to gotovo) stan na prvom spratu od dva😃 - mala zgrada jbg. Dakle mogao sam da biram prizemlje, prvi, drugi (koji je i potkrovlje, jel'te).
Mislim da je to najbolja opcija u ovim mini zgradama.
Takođe, žena se mršti čim čuje za neki stan da je iznad drugog - zapela za nižu spratnost. Ja gledao čak i deveti, deseti, sve mi ok dok nije poslednji u toj zgradi, ali odustao zbog nje.
Orijentacija za mene savršena bi bila jug (primarna) + istok (za to sam pretpostavio da je i najskuplja varijanta), ali toga nije bilo, tako da mislim da je pristojno i istok + jug. Malo manje svetla popodne u dnevnom boravku, ali opet nije ni sever pa da nema nikad sunca. Ne gleda na ulicu već na suprotnu stranu, tako da je mirnije. Mislim da je to pozitivno.
Ako nemaš lokale ispod ekstra 👍
 
Da li kupujete organske proizvode za ishranu? Da li i to treba uracunati u potrosnju prosecne porodice?
 
Zaboravih da se osvrnem na pitanje potkrovlja i penthausa. Najpre, ako je to neka luksuzna gradnja i ima pravi penthaus, razumem da je cena veća. Međutim, pošto ja ne gledam ekskluzivu već isključivo normalan stan na pristojnoj lokaciji (za mene), užas kakvih sam se potkrovlja nagledao - pola stana kosine i/ili noseći zidovi, oni krovni prozori koji ima da popuste pre ili kasnije, viđao sam dosta puta očigledno poplavljene stanove gde su nešto šminkali ali se vide nabubreli zidovi i/ili plafon sa svežom vlagom, itd. Elem, ko kupuje stan u prosečnoj zgradi, mislim da je bolje da izbegne potkrovlje, posebno starogradnju, a ni za novogradnju nikad ne znaš kakav je kvalitet dok ne prođe neko vreme...
 
Evo nešto zanimljivo. Prosečna cena novogradnje u Pešti 3.200, Varšava 3.000, Prag 5.100, Austria 4.900. London i Kopenhagen propo.

"The survey also looked at how many years of average gross salary are needed to buy a typical 70-square-meter new apartment. In Hungary, this amount is 10.2 years in 2023, compared to 13.3 years in the Czech Republic. In Poland, the Netherlands, the UK, and Slovenia, it ranges from 6 to 8 years. In Romania and Italy, it’s 5 to 6 years, while in Denmark and Norway, it’s 4.7 and 4.8 years, respectively."
Edit: ne znam kako kod njih 70m2 reprezentativan a kod nas 55m2 luks trosoban

 
Poslednja izmena:
Da li kupujete organske proizvode za ishranu? Da li i to treba uracunati u potrosnju prosecne porodice?
Naravno ali to se može preko poznanika sa sela, u gradovima ljudi ne znaju za to i kupuju najskuplje po prodavnicama.
Realno to će biti najsuplji proizvodi u budućnosti. Ja nisam u tom biznisu ali to će biti sve traženine od bogate klijentele.
 
Dobro, ti imaš i dodatne stvari. Obično se više potrude zbog kvadrature. Lift do stana i tako to. Tu je jedino najveći problem krov i velika terasa. Terasa ma kako kvalitetno hidro izolovana mora da pokaže posle 7-20 godina. Ja živim u zgradi u kojoj živi i investitor koji je pravio zgradu. Trudio se da bude sve što više kvalitetno. Njegov terasa penthausa je popustila posle 7 godina 🤡. Razbijao sve pa opet. To je trošak koji mi ne treba u životu. Krov posle 20 godina.
Natezanja sa komšijama.....
Istekao je edit. Popustila mu je terasa za vreme lockdown-a oko Uskrsa.....tada su lupali i popravljali........ubio nas je sve 🐒
 
Kakva junetina, kakav stek, rekli na Dnevniku RTS od sutra Bolja cena - Yuhor pašteta će da pojeftini sa 59 na 40 dinara. Ima sve da jedete i cokćete, ko ne jede paštetu taj je izdajnik.😉
Btw ima kilo mešanog mlevenog u Lidlu za 690 dindži, ne smem ni da pomislim šta sve samelju i ture unutra
 
Btw ima kilo mešanog mlevenog u Lidlu za 690 dindži, ne smem ni da pomislim šta sve samelju i ture unutra
Kao što se ne kupuje severna orijentacija stana (generalno), tako se nikada ne kupuje ni mleveno meso😃, već uzmeš u komadu i kažeš da ti samelju. Znam da znaš, samo kažem. Naravno, ovo ne može u Lidlu, zato tamo skoro nikada ne kupujem meso i mesne prerađevine (više puta sam bacio prilično skupu slaninu, čajnu, itd. zbog čudnog mirisa ili ukusa). Verovatno je zdravstveno ispravno, ali ko god od domaćih proizvođača da stoji iza "njihovih" brendova Pikok i Baroni, gotovo svi proizvodi im imaju užasan ili makar krajnje čudan ukus, često i miris.
 
Poslednja izmena:
Gorivo smanji, ako možeš firmino koristi ili se dogovoriš😉
Kablovsku deli sa komšijom 50% manje.
Hrana od prijatelja sa sela ili daš novce da neko tovi svinju, mangulicu sa sela i da ti prouzvodi za godišnju zalihu(jeftinije, zdravije itd...)
Letovanje i zimovanje kod prijatelja koji ima apartman😉 Evo nemam na moru apartman trenutno, ali imam na Kopaoniku i ovom prilikom pozivam ko hoće i da ga iskoristi, neka se javi u dm 😉
Pomoć od roditelja?
Svakako kažem da treba side job ili napredovanje, ali evo pokazao si i ti da može.
Zaboravio si pastetu i sistem tri koverte...
 
Nas je učiteljica u 1-2 razredu osnovne pitala ko jede meso i kada? 3-4 od nas 30 je reklo da se jede meso skoro svaki dan.
Koliko od nas je uzelo stanove e to već ne mogu reći, jer ne znam. Mislim da nas gradske dece drži 2-3 nekretnine oko 8-10%.
Sada za vreme nekog maturskog okupljanja je isto bilo oko 10% je imalo ,napravilo ili nasledilo neki posao sa rentanjem nekretnina.
 
Vrh