Šta je novo?

Cene nekretnina

Generalno poredeći sa Western Balkans zemljama, tj. zemljama koje nisu u EU, mi imamo odlične puteve, ali treba uzeti u obzir i da je Srbija na strateškoj poziciji za transport robe, pa EU i Kina imaju interes da kreditiraju naše autoputeve.

Beograd ima katastrofa puteve i tu je gori od svih prestonica u kojima sam bio u Evropi, neverovatno ali naše vlasti ne umeju da održavaju puteve i nikad nisu umele.
 

At least three banks managed to obtain key payroll numbers Wednesday while the rest of Wall Street was kept waiting for a half-hour by a government delay that whipsawed markets and sowed confusion on trading desks.

Pomalo počinje da liči na dobro nam poznati sistem, zar ne?
Bukvalno su zvali telefonom i uspeli da dobiju neke administrativce koji su im rekli te cifre, ne znajući da im daju informacije koje treba svi da imaju u istom trenutku da bi bilo fer trgovanje.

Bar tako čitah na Zero Hedge.
 
Van Beograda su nikad bolji. Bar poredeći sa osamdesetim, devedesetim, prvoj dekadi 2000.
Ima mnogo poboljšanja koje mi nažalost ne možemo da vidimo. Ova tema je još i ok, idi na druge teme da vidiš koliko ima negativiteta prema svemu. Zašto ja ne bi smeo da mislim da je EXPO zaista razvojna šansa Srbije i da se neće sve pare ulupati u nešto loše? Zašto kad navedeš da su najavili gradnju 3 škole, 13 vrtića (kao i sadnju 40 hektara šume) ljudi skoče na tebe kao da si neka botina?
U mnoge stvari se nije verovalo, uključujući i Bnv, pa evo stvarnost nas demantuje.
 
Ima mnogo poboljšanja koje mi nažalost ne možemo da vidimo. Ova tema je još i ok, idi na druge teme da vidiš koliko ima negativiteta prema svemu. Zašto ja ne bi smeo da mislim da je EXPO zaista razvojna šansa Srbije i da se neće sve pare ulupati u nešto loše? Zašto kad navedeš da su najavili gradnju 3 škole, 13 vrtića (kao i sadnju 40 hektara šume) ljudi skoče na tebe kao da si neka botina?
U mnoge stvari se nije verovalo, uključujući i Bnv, pa evo stvarnost nas demantuje.

Da li ti to hvališ BNV?
 
Baš banalizuješ. Ajde kada budeš išao slikaj nam cene u Nemačkoj da se divimo kako smo jeftiniji. Evo Ja bio u Austriji pre par meseci, pre mesec u Grčkoj i nisam video da smo povoljniji za ono što ja kupujem. Ne svodi se život samo na hleb, oni čak i nemaju hleb kao što mi imamo tako da nije za poredjenje i javi nam baš cenu mesa, piletina, svinjetina, junetina, ćuretina... pa da vidimo to 25% jeftinije. To bi značilo da je junetina kod njih 15e kilo. Valjda su osnovne životne namirnice nešto drugo sem hleba pa čak i hleb imaju jeftiniji, imaš onaj klip lika iz Engleske što je uporedjivao cene. Naravno, ne očekujem da neko ko ima 4-5k ili više mesečna primanja da zna cene u sitna crevca. Valjda ti je dezodorans, prašak za veš, sudove i sve ostale potrebštine za kuću bitno takodje osim ako živiš sa jednom majicom koju ne pereš. Kad se sve sabere i oduzme opet smo skuplji pa makar hleb bio jeftiniji 30% kod nas badava kad je sve ostalo 100% skuplje.
Živimo u eri interneta, mislim da su stvari zaista lako proverljive. Ja sam naveo cene za uporedive artikle, naravno da postoje odstupanja u ceni u zavisnosti od kvaliteta. Ti si dao primer junećeg mesa, ako živiš u Beogradu moj savet ti je da probaš juneći but u mesari Morava koji je po mom mišljenju odgovarajućeg kvaliteta, od svežeg mesa sa farme. Cena je nešto ispod 12 eur po kg. U Nemačkoj postoji lanac mesara sličnog tipa (doduše ovaj je daleko veći od Morave) ali je sličan po tome što se se prodaje isključivo sveže meso od domaćih krava i tamo su cene junećeg buta koje variraju između 15.5 i 17.5 EUR po kg. https://meinmetzger.de/index.php/rinderoberschale-am-stueck.html
Dakle, u ovom konkretnom primeru, cena u Nemačkoj nije 25% već 30-40% viša za ovaj artikal. Za hleb i pekarske proizvode (kroasani, brötchen) razlika nije 30% kao što si naveo, već više od 100%. Naravno, neko će reći imaš paket od 4 brötchena u Aldiju za 1,69 EUR i to je tačno, ali to je procesirana hrana koju nikome ne bih preporučio i ne nih je jeo u Nemačkoj kao ni u Srbiji. Ako kupiš sveže pecivo u pekari u bilo kom gradu u Nemačkoj, koštaće najmanje 100% više nego isto to sveže pecivo u Beogradu. Naravno, postoje i artikli koje sam naveo (kućna hemija, dezodoransi) koji su duplo jefitiniji u Nemačkoj nego kod nas, ali meni dezodorans traje par nedelja, a hleb, meso, voće i povrće jedem svakodnevno. Zato sam i reko da je neka računica kada se zbroje svi artikli "potrošačke korpe" da su KOMPARABILNI proizvodi oko 25-30% skuplji u Nemačkoj.
 
Da li ti to hvališ BNV?
Ne, "hvaljenje" je baš prejaka reč. Poenta priče je da čitav projekat napreduje i završiće se, iako se živo sećam da su mnogi mogli da se zakunu životom da neće biti ništa od toga. Osim toga, mislim da treba da budeš daleko, daleko obavešteniji i promućurniji od mene i tebe da bi sagledao sve rezultate (dobre i loše) tog projekta. Jednostavno nije sve u tome: perionica para. Takvo mišljenje, ako se uopšte može nazvati tako, može da iznese svako i može da se odnosi na svaki projekat. Čak i da je 100% samo to, budućnost tih zgrada neće uvek biti ista, odnosno sa vremenom one mogu da dožive skroz drugu sudbinu od one koja im je namenjena. To upiranje prstom u nekog (kao što si ti sad u mene) i osuđivanje čim pokušaš da sagledaš sliku šire ne smatram kao nešto naročito dobro. Ne treba ti apsolutno nikakvo znanje, nikakvo razmišljanje, nikakvo realno mišljenje, nikakav razgovor da pogledaš nešto oko sebe i kažeš: vidi ovo sranje. Stvari jednostavno nisu tako proste.
 
Poslednja izmena:
Ma zamišljao sam šumu, lapsus calami. Drveće, parkovi, proširenje zelenila.
Јавне зелене површине у БнВ су по истом принципу као и чувена црногорска изјава: "Нас и Руса 300 милиона". Први план посебне намене који је БнВ презентовао 2014/15. је укључио постојећи парк Р. Српске, како би се показало да имају довољан проценат јавних зелених површина. Ово је та чувена слика, која треба да се изучава у институту за поспешивање продаје распршене и расхлађене магле:
namena-prostorni-plan-beograd_na_vodi.jpg


Исто тако, и садашњи план наводи 40 хектара јавних зелених површина, на простору где већ сада има значајно више зеленила.
 
Verovatno zloradi ljudi ne prepoznaju prednosti njihovih projekata jer nisu bas transparentni i često skoči cena po nekoliko puta.

Ko moze da mi objasni sve prednosti nacionalnog stadiona u Surčinu koji je skocio na 600 miliona ?

Nema veze kad bude otvoreno onih 60ak rudnika po Srbiji sve cemo to da vratimo sto smo se zaduživali i živecemo svi sa par polugica zlata.

Kao što i sad žive ljudi recimo u Majdanpeku i pre svega zdravo i bez stresa sa porodicama.
Imaju koliko im treba.
 
Lose su procene na zadnjem popisu Kosovo ima 1.586.000, Albanija 2.400.000. Kosovo ce otici na ispod 1.000.000 do 2050., a Albanija na ispod 1.500.000.
BiH nece imati vise od 2.000.0000.
Srbija je u boljoj situaciji, ipak moze da se zaradi ponesto, ljudi su bolje obrazovani, ima dosta vise prilika - tu je Bg. , Ns. za one sposobnije itd....
 
Ali dobro i treba da skucamo u stadione 600 milki tu su pare i razvojna šansa.

Ove stvari što nam ne trebaju kao npr rudnici zlata (jer to nista ne vredi) zato prodajemo. Evo ovaj na Rogozni otisao za čak 37 miliona.
Odličan posao za nalaziste koje ima 170 tona zlata, (tona zlata 60 miliona eura trenutno).
Uz to tamo ima i 214 000 tona bakra i 364 000 tona cinka.

Sve to prodamo za 37 miliona, a stadion bato pravimo za 600 jer tu su pare ;)


Usput jos potrujemo narod tamo (jer ce sigurno da se buši sa što većim profitom a sto manje brige za tudje stanovništvo)

Ko još moze da ne veruje takvim magovima ekonomije, samo dokoni ljudi koji bi da se stresiraju za džabe i kojima smeta što im se za male pare i talove prodaje rodjena zemlja :) Bolje da se malo opuste i idu u prirodu dok je jos ima, i dok imamo koliko nam treba ;)
 
Lose su procene na zadnjem popisu Kosovo ima 1.586.000, Albanija 2.400.000. Kosovo ce otici na ispod 1.000.000 do 2050., a Albanija na ispod 1.500.000.
BiH nece imati vise od 2.000.0000.
Srbija je u boljoj situaciji, ipak moze da se zaradi ponesto, ljudi su bolje obrazovani, ima dosta vise prilika - tu je Bg. , Ns. za one sposobnije itd....
Albanija će do 2050. izgubiti 900k stanovnika, a Srbija od 2012. izgubila milion.
 

Buka i guzva u BW je "primorala" vlasti da ukine BAS stanicu za mesec dana. Stanica na NBG strani nije kompletna. Zale se da nece imati zgradu kako treba. Sad prave i stanicu JUG na livadi koja nece imati ni nastresnicu. Sirotinja se odvodi is centra grada na nakaradan nacin...
 
Živimo u eri interneta, mislim da su stvari zaista lako proverljive. Ja sam naveo cene za uporedive artikle, naravno da postoje odstupanja u ceni u zavisnosti od kvaliteta. Ti si dao primer junećeg mesa, ako živiš u Beogradu moj savet ti je da probaš juneći but u mesari Morava koji je po mom mišljenju odgovarajućeg kvaliteta, od svežeg mesa sa farme. Cena je nešto ispod 12 eur po kg. U Nemačkoj postoji lanac mesara sličnog tipa (doduše ovaj je daleko veći od Morave) ali je sličan po tome što se se prodaje isključivo sveže meso od domaćih krava i tamo su cene junećeg buta koje variraju između 15.5 i 17.5 EUR po kg. https://meinmetzger.de/index.php/rinderoberschale-am-stueck.html
Dakle, u ovom konkretnom primeru, cena u Nemačkoj nije 25% već 30-40% viša za ovaj artikal. Za hleb i pekarske proizvode (kroasani, brötchen) razlika nije 30% kao što si naveo, već više od 100%. Naravno, neko će reći imaš paket od 4 brötchena u Aldiju za 1,69 EUR i to je tačno, ali to je procesirana hrana koju nikome ne bih preporučio i ne nih je jeo u Nemačkoj kao ni u Srbiji. Ako kupiš sveže pecivo u pekari u bilo kom gradu u Nemačkoj, koštaće najmanje 100% više nego isto to sveže pecivo u Beogradu. Naravno, postoje i artikli koje sam naveo (kućna hemija, dezodoransi) koji su duplo jefitiniji u Nemačkoj nego kod nas, ali meni dezodorans traje par nedelja, a hleb, meso, voće i povrće jedem svakodnevno. Zato sam i reko da je neka računica kada se zbroje svi artikli "potrošačke korpe" da su KOMPARABILNI proizvodi oko 25-30% skuplji u Nemačkoj.
Ne znam koja je to mesara ali i mesara jokić ima sveže meso pa je cena opet skuplja, dakle zavisi i gde kupuješ i koju vrstu mesa, od kog dela... Ako pričamo o standardnim marketima i kao što si naveo o POTROŠAČKOJ korpi, tu ne spada samo hleb i meso. Dakle uzmi artikle naše potrošačke korpe i uporedi ih sa cenama u nekom marketu u Nemačkoj sličnog kvaliteta pa da vidimo ukupnu razliku. Mogu i Ja da napišem, i pisao sam, da flaširana voda u Švedskoj košta 2.5+ evra, ali tamo to retko ko pije jer im je česmovača zbog položaja veoma visokog kvaliteta za razliku od nas. Sa druge strane brinu i o reciklaži tako da ako odneseš tu praznu flašu vode za nju dobiješ oko 1.5e povrata. Uporedive (da ne kažem komparabilne) proizvode ne možemo izvući tačno jer baš ne znamo šta je istog kvaliteta, a šta ne, a takodje valjda je ariel ili šta već prašak za veš isti i tamo i ovde da bi ovde bio duplo skuplji. Možeš ti da ideš i pešice ali to ne menja činjenicu da nam je gorivo najskuplje u Evropi, a neko koristi auto svakodnevno.

Evo trenutna ponuda u Lidl grčka i Lidl srbija, proizvodi isti...
443din vs 529

268 vs 320din

444 vs 530din

Oni gauda listići kod njih 4.99e 750gr, kod nas 1kg 1799din

Sve u svemu tačno da se odredjeni proizvodi razlikuju, nešto je skuplje nešto jeftinije i da zbog našeg polažaja svi trgovinski lanci imaju mogućnost većih marži ali kada se sve sabere i oduzme mislim da za osnovne potrebe nismo jeftiniji koliko se čini, a da ne pričamo ako neko želi nešto drugo sem osnovnog i hleba sava. Nemam problem da su cene istih artikala iste ili slične kao kod nas, globalizacija, ali da je jeftinije... u gradovima evrope gde je radna snaga nekoliko puta skuplja, zakupi, logistika... to je već dublji problem.
 
Voda..vazduh ..uređenost ..gde je bolje ? U Srbiji ?
Ja sam skapirao da je sarkazam, mada ovaj drugi deo i stoji da smo srdačni, opušteni itd.
No nažalost provalio sam da smo takvi više prema strancima no prema svojima al ajde.

Tako da sam se pogubio hahah...

U svakom slučaju like za gospodina ako stvarno veruje u to :)
 
Ne znam koja je to mesara ali i mesara jokić ima sveže meso pa je cena opet skuplja, dakle zavisi i gde kupuješ i koju vrstu mesa, od kog dela... Ako pričamo o standardnim marketima i kao što si naveo o POTROŠAČKOJ korpi, tu ne spada samo hleb i meso. Dakle uzmi artikle naše potrošačke korpe i uporedi ih sa cenama u nekom marketu u Nemačkoj sličnog kvaliteta pa da vidimo ukupnu razliku. Mogu i Ja da napišem, i pisao sam, da flaširana voda u Švedskoj košta 2.5+ evra, ali tamo to retko ko pije jer im je česmovača zbog položaja veoma visokog kvaliteta za razliku od nas. Sa druge strane brinu i o reciklaži tako da ako odneseš tu praznu flašu vode za nju dobiješ oko 1.5e povrata. Uporedive (da ne kažem komparabilne) proizvode ne možemo izvući tačno jer baš ne znamo šta je istog kvaliteta, a šta ne, a takodje valjda je ariel ili šta već prašak za veš isti i tamo i ovde da bi ovde bio duplo skuplji. Možeš ti da ideš i pešice ali to ne menja činjenicu da nam je gorivo najskuplje u Evropi, a neko koristi auto svakodnevno.

Evo trenutna ponuda u Lidl grčka i Lidl srbija, proizvodi isti...
443din vs 529

268 vs 320din

444 vs 530din

Oni gauda listići kod njih 4.99e 750gr, kod nas 1kg 1799din

Sve u svemu tačno da se odredjeni proizvodi razlikuju, nešto je skuplje nešto jeftinije i da zbog našeg polažaja svi trgovinski lanci imaju mogućnost većih marži ali kada se sve sabere i oduzme mislim da za osnovne potrebe nismo jeftiniji koliko se čini, a da ne pričamo ako neko želi nešto drugo sem osnovnog i hleba sava. Nemam problem da su cene istih artikala iste ili slične kao kod nas, globalizacija, ali da je jeftinije... u gradovima evrope gde je radna snaga nekoliko puta skuplja, zakupi, logistika... to je već dublji problem.
Ti opet širiš temu i uvodiš cene u marketima u Grčkoj, cene flaširane vode u Švedskoj i ostale stvari koje nisu bile predmet diskusije. Ja samo govorim o stvarima o kojima znam činjenično i zato sam govorio konkretno o poređenju cena za KOMPARABILNE artikle. Postoji i odrezak od wagyu govedine gde kilogram može koštati u stotinama pa i hiljada eur, ali to opet nije relevatno za potrošačku korpu. Ja sam ti dao egzaktne cene komparabilnih prehrambenih proizvoda gde sam rekao da je Nemačka U PROSEKU skuplja 25-30%. Naravno, da se život se ne sastoji samo od osnovnog i da jedeš hleb Sava, ali ostali životni troškovi su još daleko viši u Nemačkoj. Ako živiš u nekom većem nemačkom gradu (Berlin, Hamburg, Minhen) i često obeduješ napolju, razlika je još viša koju god vrstu hrane da izabereš. Za cenu procije ćevapa sa salatom u restoranu u centru Beograda (recimo Kod Dekija u Strahinjića Bana), u Minhenu mogu da dobijem običan doner iz musavog kioska na ulici. Bilo koji resotran gde se sedi je u proseku 50% skuplji nego u Beogradu. Ako imaš ženu koja na nedeljnom nivou posećuje frizera i kozmetičara (pramenovi, ombre, gel lak, depilacija) onda je razlika u ceni za te usluge još drastičniji. Dakle, sve zavisi šta ko i kako radi i voli, ja sam samo izneo činjenice. Nigde nisam naveo da se u Srbiji bolje živi niti da je standard po bilo kom osnovu viši nego u Nemačkoj.
 
Vrh