Šta je novo?

Cene nekretnina

Hoces da napravis predikciju koliko ce cena stanova u Beogradu skociti u narednom periodu kao posledica povecanje traznje? Ako budes bio blizu ja cu ti rado cestitati, ali za postovanje linka vesti za koju su svi znali ne idu bas cestitke ;)
Recimo ovako: do zime pale kamate već 4,5 puta. USA recesija na maks. Kod nas kasni, taman toliko da se sva štednja motivisana niskim kamatama snažno ulije u beton. Na proleće finalni bull, pršte rogovi na sve strane, nekretnine skaču minimum 20%. Posle... Ko preživi pričaće.
 
Ako bude skočila inflacija opet sad, možda se suzdrže do kraja godine... Mada nemam pojma, lupam...
Iskreno ako skoci inflacija eto nama opet ljudi koji kupuju 4ti i 5ti investicioni stan.

Ako mene pitas oni ce sad na septembar da grunu 10ak posto vece cene, pa cisto da opipaju tržište... Prvo novogradnja, a onda ce starogradnja da prati, jer ko sto rekoh uz ovakvu ponudu mogu da rade sta oce :)
 
Neverovatno kako se niko ne seća da se kleo da ce sve da pukne krajem 2024...da ce prestane potraznja nekretnina i konačni nihov pad najavljen još od korone...
ALi Ok...
 
Poslednja izmena:
Neverovatno kako se niko ne seća da se kleo da ce sve da pukne krajem 2024...da ce prestane potraznja nekretnina i konačni nihov pad najavljen još od korone...
ALi Ok...
Nekolicina tih što su najavljivali pad su napustili forum, a ovi što su ostali su u fazonu da ih ne dotiče dalji rast, oni ionako razmatraju inostranstvo gde su hrana, usluge i nekretnine ionako jeftinije nego u Beogradu, a plate u proseku bar 3x veće.
 
Ako bude skočila inflacija opet sad, možda se suzdrže do kraja godine... Mada nemam pojma, lupam...
Znam da sam dosadan ali moram :D Ne moze inflacija sada da skoci iako su oni smanjili, sve ide sa kasnjenjem. Oni cim smanje kamate to ce se osetiti tek za 6 meseci a opet smanjuju za 0,25% ili 0.5% sto je nista jos. Kada kamate krenu da padaju onda uglavnom na svakom sastanku oni nastavljaju da spustaju, ako imamo jos 3 sastanaka do kraja godine onda ce 3x da smanje kamatu.

Znaci opet, to sto ce oni smanjiti tek treba da se oseti a sada inflacija trenutno pada i oni se nadaju da ce ona doci tu do 2% i ostati. Kao voz koji ide punom parom i neko je poceo da drzi kocnicu (citaj smanjuje kamatu) ali treba vremena da voz sada zakoci, tako i inflacija deluje isto.

Jedino ko reaguje odmah na ovakve vesti su berze i trzista.
Primer toga je S&P 500 koji skace sa 5560 na 5640 nenormalno cim je Powell poceo da prica danas i cim se zavrsio sastanak rasprodao se :D

1724434090220.png
 
Nekolicina tih što su najavljivali pad su napustili forum, a ovi što su ostali su u fazonu da ih ne dotiče dalji rast, oni ionako razmatraju inostranstvo gde su hrana, usluge i nekretnine ionako jeftinije nego u Beogradu, a plate u proseku bar 3x veće.
Čitam : OČEKIVANI RAST...ajde
 
Znam da sam dosadan ali moram :D Ne moze inflacija sada da skoci iako su oni smanjili, sve ide sa kasnjenjem. Oni cim smanje kamate to ce se osetiti tek za 6 meseci a opet smanjuju za 0,25% ili 0.5% sto je nista jos. Kada kamate krenu da padaju onda uglavnom na svakom sastanku oni nastavljaju da spustaju, ako imamo jos 3 sastanaka do kraja godine onda ce 3x da smanje kamatu.

Znaci opet, to sto ce oni smanjiti tek treba da se oseti a sada inflacija trenutno pada i oni se nadaju da ce ona doci tu do 2% i ostati. Kao voz koji ide punom parom i neko je poceo da drzi kocnicu (citaj smanjuje kamatu) ali treba vremena da voz sada zakoci, tako i inflacija deluje isto.

Jedino ko reaguje odmah na ovakve vesti su berze i trzista.
Primer toga je S&P 500 koji skace sa 5560 na 5640 nenormalno cim je Powell poceo da prica danas i cim se zavrsio sastanak rasprodao se :D

Pogledajte prilog 209130
Znači ipak puca balon ?
Da čekamo ...ok
 
Znači ipak puca balon ?
Da čekamo ...ok
Evo nece me mrzeti da napisem opet ukratko i jako uprosteno posto verujem da cim naletis na nesto sto ne razumes verovatno razmisljas "evo ga jos jedan strucnjak" posto vidim da je kod tebe sve crno ili belo, ovako bi trebalo da bude.

Prvo spustanje kamata kada se desi u 100% slucajeva prolazeci kroz istoriju znaci da sledi recesija za, u proseku 3 meseca. Kada se to desi a i moze da se desi i ranije, obicno se desi neki slom, neka vest koja ce verovatno glasiti "ovo se nije desilo jos od 2008", tada ces ti reagovati sa misljenjem "evo krize" iako mi pricamo ovde o tome vec godinu dana na osnovu podataka koje dolaze mesecno, tebi ce to biti zapravo razlog za slom, samo ne znam jos koja ce to vest biti.
E u tom trenutku treba videti kako ce centralna banka reagovati i kako ce drzave reagovati i tu vec postoji nekoliko scenarija ali plasim se da ces se pogubiti ako nastavim dalje da pricam tako da cu stati ovde pa cekam da se desi ovo prvo sto sam napisao.
 
Ako puca balon, to je uvek bilo oko 3-6 meseci nakon rate cut-a. Znači mart....pre toga....pa jedino ako se inflacija vrati npr 2-3 meseca ponovo i onda ponovo podignu kamate. Ili loši rezultati kompanija....
Edit: Anon me je pretekao 🙂
Inače spuštanje kamata nije dobra vest. To znači da je dogorelo 🙂
 
Poslednja izmena:
Ako puca balon, to je uvek bilo oko 3-6 meseci nakon rate cut-a. Znači mart....pre toga....pa jedino ako se inflacija vrati npr 2-3 meseca ponovo i onda ponovo podignu kamate
Edit: Anon me je pretekao 🙂
U sustini, tu je samo jako tesko vreme pogoditi, tacno u mesec ali desavanja kojim redom ce se sta desavati, koliko vidim sve ide onako kako smo i pisali.
 
Nego razmišljam o ovoj uredbi NBS.....ona će možda usporiti pad kamata kod nas.....nisu baš dali sve detalje ali ako pada, sporije pada, ako raste, sporije raste. I da Euribor ode na nulu, opet zbog provizije banaka teško da ćemo videti ikad ispod 3.5....
Medveđa usluga verovatno......da nadoknade bankama uskraćen profit
 
Evo nece me mrzeti da napisem opet ukratko i jako uprosteno posto verujem da cim naletis na nesto sto ne razumes verovatno razmisljas "evo ga jos jedan strucnjak" posto vidim da je kod tebe sve crno ili belo, ovako bi trebalo da bude.

Prvo spustanje kamata kada se desi u 100% slucajeva prolazeci kroz istoriju znaci da sledi recesija za, u proseku 3 meseca. Kada se to desi a i moze da se desi i ranije, obicno se desi neki slom, neka vest koja ce verovatno glasiti "ovo se nije desilo jos od 2008", tada ces ti reagovati sa misljenjem "evo krize" iako mi pricamo ovde o tome vec godinu dana na osnovu podataka koje dolaze mesecno, tebi ce to biti zapravo razlog za slom, samo ne znam jos koja ce to vest biti.
E u tom trenutku treba videti kako ce centralna banka reagovati i kako ce drzave reagovati i tu vec postoji nekoliko scenarija ali plasim se da ces se pogubiti ako nastavim dalje da pricam tako da cu stati ovde pa cekam da se desi ovo prvo sto sam napisao.
Izvini šte se prepoznajes..ali...nema ni crno ni belo jer cene ce rasti sve do i posle 2027 zbog EXPO. Ja sam ćutao sve ove godine i nisam se busao da znam....verovao sam STRUČNJACIMA..i pogrešio
Niti volim niti mi je drago...ali nisu u pitanju meseci..kako vi kazete..nego godine...bar još 3 i vise..i nece za to vreme biti ni legalizacije...o kojoj, čudo, više niko i ne priča. Izvinite..ja ovako nestručan ali ubodem i ja po nešto...zar ne ?
 
Vrh