Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja sam rekao da zarađujem dovoljno da živim ok, daleko sam od "dobre zarade" za naše uslove. Ali se i ne rasipam i ulažem puno vremena u poslednje vreme da produbim ekonomsko/finansijsko znanje (u čemu su mi pojedini ovde dosta pomogli) kako bih sutra znao kako da najpametnije upravljam svojim novcem. Ovo je samo jedan ciklus, vremena se menjaju. Ali povoljne okolnosti treba i prepoznati, a za to ti treba i nešto znanja.
Srecno i svako dobro, samo ako hoćeš do malo većeg novca mora se izaći donekle iz zone komfora…
 
Ništa ne radim, to sve agencija radi i imam Ugovor sa njima.
Bukvalno ništa ne radim osim što pogledam na aplikaciji zauzetost stana.
Čak i sitne popravke oni odrade, a kod malo većih me ipak nazovu.
Ovo je čisto što ostane posle svih poreza i usluga i računa...
Mogao sam da iznajmim i za 450- 500eur da li našima ili Rusima na mesečnom nivou i pre par koju godinu a i sada.
Nisam hteo na mesečnom nivou iz mnogo razloga što se tiče ovog stana, ali eto jedan od razloga je i što je i dalje stan kao nov, zbog takve vrste izdavanja.
Pešačka zona, sam centar NS-a, garsonjera 33m2.
Pa ajde i to da postoji…samo nije bas pravilo , samo napred Filipe!
 
Beograd je jeftin, da vidite samo cene u Monaku.
Beograd jeste jeftin, idi u Blace ili Surdulicu u Maxi i pogledaj cene tamo, iste su kao u Alonsu (Maxi na Dorćolu) samo sto je manji izbor i nista nije na sniženju. Isto tako sipaj gorivo tamo i naplatice ti isto koliko i na pumpi na Novom Beogradu. A razlika u prosečnoj plati na NBG i jugu Srbije je 4x, a cene iste. To je problem za ljude koji žive tamo, ne za Dorcolce, Vracarce i slično, svakako su namirnice kod nas u proseku 20-30% jeftinije nego u razvijenim zemljama EU.
 
Usput, Beograd nije visokorazvijen grad, ali jeste velegrad tj. ima dosta stanovnika. Cene u Beogradu treba upoređivati sa drugim gradovima u okruženju, zato što nam je standard sličan, pre svega kad su Bosna i CG u pitanju. Inače, iz ličnog iskustva po prodavnicama u okruženju (Hrvatska, CG, Grčka, BiH), pa i malo van direktnog okruženja (Turska, Kipar, Španija, Nemačka...), mnogooo sam puta bio zapanjen cenama artikala koji su u Srbiji daleko skuplji. Npr. sećam se u CG kad sam video Grand kafu koja košta za tipa četvrtinu manje nego ovde, sa sve troškovima transporta, izvoza itd. Ima dosta primera, ali ne bih znao da kažem kako je u proseku. Mislim da ne postoji alat koji bi uzeo u obzir ono što se u Srbiji mora kupiti (neophodne namirnice), pa da to isto uporedi sa drugim gradom/zemljom. Npr. Numbeo vidim da nema svinjetinu koja je maltene neophodna u Srbiji i "glavno" meso...
 
Ok, ovo jednostavno nije tačno. Uporedi na numbeo cene namirnica u Beogradu I Amsterdamu ili Minhenu ili nekom drugom visokorazvijenom gradu slične veličine i apsolutno cene hrane nisu više u Beogradu, verovatno su 20-30% niže. Uporedi sveže namirnice, hleb, meso, voće, povrće, sve je skuplje u razvijenim gradovima. Postoje stvari kao dezodorans ili prašak za veš koji su možda jeftiniji u EU ali to nisu artikli koji se kupuju svakodnevno.

ja kada sam skorije bio u barseloni, imao sam osecaj kao da sam u bgu :D
nisam isao po ovim turistickim mestima, nego prijatelji koji su me vodili isao sam po lokalnim mestima itd

dok na primer pre 4 godine kada sam bio, diff mi je bio bash ocigledan

edit: a da budem iskren bg mi deluje kao par klasa ispod barselone po svemu
 
Beograd jeste jeftin, idi u Blace ili Surdulicu u Maxi i pogledaj cene tamo, iste su kao u Alonsu (Maxi na Dorćolu) samo sto je manji izbor i nista nije na sniženju. Isto tako sipaj gorivo tamo i naplatice ti isto koliko i na pumpi na Novom Beogradu. A razlika u prosečnoj plati na NBG i jugu Srbije je 4x, a cene iste. To je problem za ljude koji žive tamo, ne za Dorcolce, Vracarce i slično, svakako su namirnice kod nas u proseku 20-30% jeftinije nego u razvijenim zemljama EU.
Nije Beograd jeftin, nego su mala mesta jos skuplja nego Beograd ako uzmes u obzir koliko su tamo manje plate.
 
Nije to baš tako, u manjem mestu (eto tom Blacu) upravnik Pošte sa platom od 100K je veličina egal seoskom popu ili učitelju.
Mozda nije sve jeftinije ali svi te uvažavaju i časte, jer im završavaš poslove. Drugo kupuješ zdravu hranu direktno od seljaka, sigurno povoljnije nego u (Edit: Maksiju ne Meksiku) za sve usluge su niže cene, itd.
Sa 120K (npr šef neke ekspoziture banke) si faca ko Mick Jagger.
 
Poslednja izmena:
Ok, ovo jednostavno nije tačno. Uporedi na numbeo cene namirnica u Beogradu I Amsterdamu ili Minhenu ili nekom drugom visokorazvijenom gradu slične veličine i apsolutno cene hrane nisu više u Beogradu, verovatno su 20-30% niže. Uporedi sveže namirnice, hleb, meso, voće, povrće, sve je skuplje u razvijenim gradovima. Postoje stvari kao dezodorans ili prašak za veš koji su možda jeftiniji u EU ali to nisu artikli koji se kupuju svakodnevno.
Ajde ne lupaj gluposti. Sedi u auto i pravac more. Ili idi kolima do Italije, Austrije. 5-6 sati vožnje. Napravi 2 pauze i uzivaj u putu.
Udji u bilo koji veći market a usput obidji nešto. Mozes i do Temišvara ili Sofije. Mani me sa tim glupostima sto centrala kaze.
 
Nije to baš tako, u manjem mestu (eto tom Blacu) upravnik Pošte sa platom od 100K je veličina egal seoskom popu ili učitelju.
Mozda nije sve jeftinije ali svi te uvažavaju i časte, jer im završavaš poslove.
Sa 120K (npr šef neke ekspoziture banke) si faca ko Mick Jagger.
Kazi mi, koliko ima sefa ekspozitura i upravnika Poste u Blacu?
Ako kupujes hleba, parizer i povrce na lokalnoj pijaci onda ti jeste jeftinije u malom mestu. Ali su plate u proseku dosta manje ako uopste nadjes posao bez potrebe da nekog molis ili da te neko volka, tu platu od 100k 95% ljudi u Blacu moze da sanja, jer je tamo prosecna plata 500 evra, a u tu racnicu ulazi i taj sef ekspoziture i upravnik Poste i svi sendvicari, sto znaci a oni koji ne spadaju u tu kategoriju zaradjuju i manje, tj, minimalac, ako uopste i imaju posao (https://resetka.rs/prokuplje-ima-za...ka-a-blace-cak-35-000-dinara/#google_vignette)
Roba u prodavnici, gorivo, tehnika i slicno ima iste cene kao u Beogradu, a vrlo cesto zna da bude i skuplje jer nemas sve na stanju ili nemas akcije.
 
Ajde ne lupaj gluposti. Sedi u auto i pravac more. Ili idi kolima do Italije, Austrije. 5-6 sati vožnje. Napravi 2 pauze i uzivaj u putu.
Udji u bilo koji veći market a usput obidji nešto. Mozes i do Temišvara ili Sofije. Mani me sa tim glupostima sto centrala kaze.
Sedi ti u auto i pravac Kragujevac pa pogledaj kolike su tamo plate, a koliko koštaju namirnice u Maxiju. Ali tamo valjda ljudi ne kupuju hranu u Maxiju, uzgajaju paradajz na terasama.
 
Sedi ti u auto i pravac Kragujevac pa pogledaj kolike su tamo plate, a koliko koštaju namirnice u Maxiju. Ali tamo valjda ljudi ne kupuju hranu u Maxiju, uzgajaju paradajz na terasama.
Jel ti pokusavas da dokazes da je Beograd jeftin time sto tvrdis da ljudi koji rade za minimalac u malim mestima takodje moraju da placaju iste cene u radnjama kao ljudi iz Beograda koji rade za duplo vece plate?
 
Poslednja izmena:
Jel ti pokusavas da dokazes da je Beograd jeftin time sto tvrdis da ljudi koji rade za minimalac takodje moraju da placaju iste cene u radnjama kao ljudi iz Beograda koji rade za duplo vece plate?
Da li Beogradjani trebaju da plaćaju duplo veće cene svega, jer se porez iz cele Srbije najviše sliva u Beograd?
Ok plaćaju nekretnine zbog potražnje to je svima već jasno.
 
Da li Beogradjani trebaju da plaću duplo veće cene svega, jer se porez iz cele Srbije najviše sliva u Beograd?
Ok plaćaju nekretnine zbog potražnje to je svima već jasno.
Totalno masis poentu, nije to tema. Mi pricamo o tome kako su plate u Beogradu 2-3 puta manje nego u evropskim gradovima ,a cene stvari koje placamo svakog dana iste i time dokazujemo da je Beograd preskup. A neki tvrde kako Beograd nije preskup jer ljudi u Blacu imaju 2-3 puta manje plate, pa placaju te iste cene. Ja tu ne vidim nikakvu logiku.
Mi pricamo tome da bi i Beogradjani i oni iz Blaca trebalo da placaju nize cene svega, jer je sve preskupo, tj. zivot u Srbiji je jako skup.
 
Sedi ti u auto i pravac Kragujevac pa pogledaj kolike su tamo plate, a koliko koštaju namirnice u Maxiju. Ali tamo valjda ljudi ne kupuju hranu u Maxiju, uzgajaju paradajz na terasama.
Sedi ti u auto i kreni na more ali nemoj da sipas gorivo van gde je jeftinije nego budi faca i natoci kod nas i u odlasku i u povratku. Pusti numbeo kao da nisi izasao iz Srbije 10 godina (mozda i nisi zbog silnog izdavanja stanova). Udji u lidl u austriji ili grckoj pa uporedi. A to kazem ja koji sam tvrdio da su cene tu negde. I da, covek iz unutrasnjosti ce platiti iste cene u maksiju tj malo manje (videti nis) ali ce bar sve ostale usluge platiti jeftinije, pa i nekretnine.
 
Sedi ti u auto i pravac Kragujevac pa pogledaj kolike su tamo plate, a koliko koštaju namirnice u Maxiju. Ali tamo valjda ljudi ne kupuju hranu u Maxiju, uzgajaju paradajz na terasama.
Mićo ti li si? Ovo je taj nivo logike
Kakve veze ima plata u Babušnici, Paraćinu i Beogradu ako su van zemlje 20-30% jeftiniji proizvodi iz Srbije?
Kakve veze ima plata ako Grk, Bugarin, Rumun, Austrijanac, Italijan pa čak i Švajcarac uvoze iste proizvode iz Poljske preko jedne iste Nemačke firme i kod svih njih je cena 30% jeftinija nego kod nas
Mrtvi dezodorans (zaboravio da ponesem na more) 3.2 evra u Inostranstvu a kod nas 588rsd 🙂
Igračke klincu, playmobil (35+%) i Hasbro (20%) kupovao jeftinije.
Nemoj molim te da mi pričaš. Sve za šta sam se uhvatio je imalo smešnu cenu u odnosu na naše.
Korona prošla, nismo više zarobljeni u zemlji pa da nismo videli kako je kod ostalih. U kontaktu smo i sa ljudima koji su pobegli zbog našeg bulla.
 
Poslednja izmena:
Kako svega Ivane, koliko su usluge poput šišanja, majstora, restorana i svih uslužnih radnji u evropskim gradovima?
Sve što rade ljudi i zahteva ljudski faktor je skuplje.
Tehnika pa i hrana u supermarketima zbog globalnog poslovanja i jeste skoro svuda ista.
Što se tiče hrane, treba porediti kupovinu od nekog lokalnog seljaka ili lokalnih preduzetnika u Srbiji i Evropskim gradovima, to jest od njihovih seljaka.
Globalni lanci prehrambene industrije se snabdevaju iz raznih zemalja iz Indije, Kine, Južne Amerike...
Možemo da poredimo i informatiku, energetiku, poreze itd...
Evo ako ima nekog relevantnog ovde koji živi u inostranstvu pa da realno prikaže sve da kažem troškove i da ih uporedi.
Vrtić, škola, kirija, troškove stanovanja(struja, grejanje itd...), porez, hrana, restoran, odeću, članarine i trenere za sport, automehaničara, spremačicu, dadilju, pozorište, bioskop, tehniku itd...
Pri tome dosta stvari se može i poručiti trenutno preko Amazona ili online tako da to ni ne treba računa jer je svuda skoro isto...
 
Kako svega Ivane, koliko su usluge poput šišanja, majstora, restorana i svih uslužnih radnji u evropskim gradovima?
Sve što rade ljudi i zahteva ljudski faktor je skuplje.
Tehnika pa i hrana u supermarketima zbog globalnog poslovanja i jeste skoro svuda ista.
Što se tiče hrane, treba porediti kupovinu od nekog lokalnog seljaka ili lokalnih preduzetnika u Srbiji i Evropskim gradovima, to jest od njihovih seljaka.
Globalni lanci prehrambene industrije se snabdevaju iz raznih zemalja iz Indije, Kine, Južne Amerike...
Možemo da poredimo i informatiku, energetiku, poreze itd...
Evo ako ima nekog relevantnog ovde koji živi u inostranstvu pa da realno prikaže sve da kažem troškove i da ih uporedi.
Vrtić, škola, kirija, troškove stanovanja(struja, grejanje itd...), porez, hrana, restoran, odeću, članarine i trenere za sport, automehaničara, spremačicu, dadilju, pozorište, bioskop, tehniku itd...
Pri tome dosta stvari se može i poručiti trenutno preko Amazona ili online tako da to ni ne treba računa jer je svuda skoro isto...
Predlažem da se poredjenje uradi kao % od medijalne zarade nakon plaćanja kirije ovde i tamo 🙂. To bi zapravo pokazalo pravu sliku i snagu tigra.
Imamo Holandjanina i Švedjanina za početak 🙂
 
Poslednja izmena:
Kao neko ko putuje dosta (samo prosle godine sam 5 zemalja obisao), cene kod nas apsolutno vise nisu puno jeftinije ili su cak i skuplje sto se tice namirnica/hrane za neke stvari.

Rekao bih da smo nekih 10%+- po artiklu za dosta stvari a za neke tipa dezodoransi itd znamo biti i duplo skuplji.
 
Kao neko ko putuje dosta (samo prosle godine sam 5 zemalja obisao), cene kod nas apsolutno vise nisu puno jeftinije ili su cak i skuplje sto se tice namirnica/hrane za neke stvari.

Rekao bih da smo nekih 10%+- po artiklu za dosta stvari a za neke tipa dezodoransi itd znamo biti i duplo skuplji.
To sam upravo i napisao, postoje artikli kao dezodorans ili tablete za mašinu za sudove koji su kod nas duplo skuplji. Isto tako, artikli kao što su svež hleb (ne rezani u celofanu) ili sveže meso (dakle ne zamrznuto i uvoz iz argentine) su značajno jeftiniji u Srbiji nego u Nemačkoj ako nam je ta zemlja kao najjrazvijenija ekonomija EU merilo. Sve u svemu, 20-30% je jeftinije kod nas nego u Nemačkoj kada upoređujes iste artikle. Sad se ovde neko setio da upoređuje cene kao % medijalne plate što je potpuni spin i nonsens- niko nije rekao da je u Srbiji bolji standard nego u Nemačkoj
 
. Sad se ovde neko setio da upoređuje cene kao % medijalne plate što je potpuni spin i nonsens- niko nije rekao da je u Srbiji bolji standard nego u Nemačkoj
Zašto nonsense? Jedino tako mogu da se spreče stvari poput znaš li ti koliko tamo košta šišanje? Ovde je super, vidiš da su cene usluga jeftinije.
Istina je da kada od te medijalne zarade od 700e ili manje, platiš stan 400evra i račune ostane ti ništa. Od druge medijalne plate moraš da finansiraš sve. Minimalna potrošačka korpa je 63k. Ostane ti između 100-150evra za život.
Nije bitno koliko zaradiš već koliko ti ostane na kraju meseca da našim cenama.
Ako Rumunu ostane 500evra kada plati stan, troškove i namirnice, on ima 4-5 puta više on nas.
Ako Poljaku ostane 600 evra on i a 5-6 puta više.
Ako Nemcu ostane 800evra on ima 6-7 puta više od nas.
I to je jedino pravo poredjenje koje postoji.
Dok je ovakva situacija, da kada pokriješ sve troškove (a npr nemaš svoj stan), da na kraju meseca ti i supruga raspolažete sa po 100e, emigracija se smiriti neće.
U principu, imaš 100evra mesečno više od zatvorenika 🙂
 
Poslednja izmena:
Zašto nonsense? Jedino tako mogu da se spreče stvari poput znaš li ti koliko tamo košta šišanje? Ovde je super, vidiš da su cene usluga jeftinije.
Istina je da kada od te medijalne zarade od 700e ili manje, platiš stan 400evra i račune ostane ti ništa. Od druge medijalne plate moraš da finansiraš sve. Minimalna potrošačka korpa je 63k. Ostane ti između 100-150evra za život.
Nije bitno koliko zaradiš već koliko ti ostane na kraju meseca da našim cenama.
Ako Rumunu ostane 500evra kada plati stan, troškove i namirnice, on ima 4-5 puta više on nas.
Ako Poljaku ostane 600 evra on i a 5-6 puta više.
Ako Nemcu ostane 800evra on ima 6-7 puta više od nas.
I to je jedino pravo poredjenje koje postoji.
Nonsens je jer smo upoređivali apsolutne iznose za komparabilne proizvode i ja sam na osnovu toga izneo misljenje iza koga stojim nakon više decenijakog boravka u najrazvijenim zemljama EU. Što se tiče bilo koje metrike koja se odnosi na standard ili ekonomsku razvijenost, ja mislim da ni AV lično koji je izrazito sklon izmisljanju i svakakvim manipulacijama, ne bi rekao da je Srbija ima višu medijalnu platu ili BDP od Nemacke, bukvalno je neuporedivo. I ti si sad našao rupu na saksiji i vrlo slikovito demonstrirao da prosečan Nemac kada plati kiriju i sve račune l, ostane mu više para nego prosečnom Srbinu. Mislim hvala na tome, ali zaista bih voleo da vidim da je neko ovde pisao da je za prosečnog Srbina bolji standard nego za prosečnog Nemca, potpuno je suludo uopšte raspravljati o takvim stvarima. Ja sam samo skrenuo pažnju da prehrambeni artikli istog tipa i kvaliteta koštaju više u Nemačkoj nego u Srbiji nekih 20-30%, pošto si ti rekao kako je cena hrana skuplja u Srbiji nego "preko", što sam naveo da nije tačno makar za razvijene zemlje EU gde cesto boravim. Ne isključujem mogućnost da su neki artikli jeftiniji u Bugarskoj, koja iako u EU ima isto ili cak i niži standard nego Srbija.
 
Vrh