Šta je novo?

Cene nekretnina

Nemačka ima drastično jeftinije cene. Zato je nisam poredio. Iskreno, poslednji put sam tamo bio pre korone 2017. Imam dosta prijatelja lekara koji tamo rade i žive ali nisam hteo da prenosim rekla kazala iskustvo.

Poredio sam zemlje koje tu istu robu uvoze kao i mi. E te zemlje su jeftinije u proseku 20-25% za robu široke potrošnje u proseku. Čak su i proizvodi iz Srbije jeftiniji u inostranstvu 🙂.
Tvoje ubedjivanje mi liči na "da li veruješ meni ili svojim očima".
 
Nemačka ima drastično jeftinije cene. Zato je nisam poredio. Iskreno, poslednji put sam tamo bio pre korone 2017. Imam dosta prijatelja lekara koji tamo rade i žive ali nisam hteo da prenosim rekla kazala iskustvo.

Poredio sam zemlje koje tu istu robu uvoze kao i mi. E te zemlje su jeftinije u proseku 20-25% za robu široke potrošnje u proseku. Čak su i proizvodi iz Srbije jeftiniji u inostranstvu 🙂.
Tvoje ubedjivanje mi liči na "da li veruješ meni ili svojim očima".
Govorimo o očiglednim stvarima, unesi komparaciju između Beograda i bilo kog nemačkog grada na Numbeo i videćeš kolike su razlike u ceni za prehrambene artikle. Ovo nije neka egzaktna nauka da bismo radili istraživanja i ne znam sta, ali vrlo je indikativno da brojevi na Numbeo za svaki grad u Nemackoj ukazuju da su prehrambene cene više nego u Srbiji.
Meni je fascinantna ova ostrascenost koju ljudi imaju na forumu i nedostatak elementarne logike. Uprkos tome što je prehrana skuplja 20-30% standard u Nemačkoj je neuporediv sa standardom u Srbiji za prosečnog čoveka.
 
Odustajem. Da gubim vreme više ne mogu.
Ok, u Nemačkoj su skuplji proizvodi. Sve je mnogo skuplje. Svuda je mnogo skuplje. Mi smo najjeftiniji. I najjeftinije gorivo imamo i sve a kupovina moć samo raste 🙂.
Lakše je u Srbiji kupiti starogradnju za 2700 evra nego u Bukureštu novogradnju za 1900.
Ili Špancu u Barseloni za 3000evra. Ili Švedjaninu za 4000 evra. Ili Austijancu za 5500evrs Itd itd. I
 
Ne brine o poskupljenju ali pritisak na kirije pravi i pritisak na cene nekretnina, a potrosacka korpa direktno pravi pritisak na kirije iz mog iskustva.

Opet kazem, moja kirija je skocila 50% u roku od 2 godine zbog skoka inflacije a najlakse stanodavci to opravdaju skokom cena hrane i svega ostalog sto moras da uzmes, i kada mi kirija dodje do 600 a stambena rata se krece u rasponu od 600-800 eura apsolutno nema potrebe ni da mislim da li da uzmem stan ili ne, dok da je kirija u rangu 300-400 a stambena rata 600-800 onda jos i mozes da kalkulises da li kupiti stan ili

Govorimo o očiglednim stvarima, unesi komparaciju između Beograda i bilo kog nemačkog grada na Numbeo i videćeš kolike su razlike u ceni za prehrambene artikle. Ovo nije neka egzaktna nauka da bismo radili istraživanja i ne znam sta, ali vrlo je indikativno da brojevi na Numbeo za svaki grad u Nemackoj ukazuju da su prehrambene cene više nego u Srbiji.
Meni je fascinantna ova ostrascenost koju ljudi imaju na forumu i nedostatak elementarne logike. Uprkos tome što je prehrana skuplja 20-30% standard u Nemačkoj je neuporediv sa standardom u Srbiji za prosečnog čoveka.
Bio u Nemačkoj...9 dana...ništa nije skuplje nego kod nas...čak ima i stvari koje su jeftinije.
Stan za 100.000 evra se sigurno izdaje za min.380 ali namešten...330 je samo sa kuhinjom... Cene su skočile..skakaće...pogledajte oglase...nevetovatno za šta se traži 70.000 ...stan iz 1980 sa vlagom nikad renoviran...stanovi u naseljima gde ima dosta Roma i prave probleme ...sve ide ....Bukvalno za 70.000 nema šta da se kupi..jedini siva faza koja nije ni početa....a upitan je i početak...
Ima ponude i kupovine stana ali samo kod notara potpisujete udeo na parcel...i ode za 5 dana
Neverovatno i nerazumljivo ...ali se dešava
 
A gde da se kupi stan za 100.000€ i dobije renta od 400€ koliko si izračunao da je prinos od kamate?
To visoke rente gde primas u stan Ruse bez boravišne dozvole ili migrante ili prijateljice noći ili baku praseta ima…mislio sam stabilnog stanara na duže bez problema …to je proslo, rente idu dole …
Za 100k nemaš stan u Bg. Ako imaš "samo" 100k i želiš redovan prihod onda je trenutno (dok kamate ne padnu) štednja jedna od boljih opcija. Ja bi ti lično preporučio da uzmeš državne obveznice za 100k eura sve bez poreza i garantovanih 5% u EURima do 2036 godine!
To je opet ako ne želiš da se zadužiš da kupiš stan.
Druga prednost obveznica je što imaš svoju glavnicu i to u EURima a ne u dinarima ali moraš čekati do 2036 godine!
Istina je nema cimanja s stanarima, s popravkama nista. Svake godine ti legne 2% a na kraju ostatak do 5% godišnje.... I sve bez poreza. Jedino je vreme baš dugacko
 
Odustajem. Da gubim vreme više ne mogu.
Ok, u Nemačkoj su skuplji proizvodi. Sve je mnogo skuplje. Svuda je mnogo skuplje. Mi smo najjeftiniji. I najjeftinije gorivo imamo i sve a kupovina moć samo raste 🙂.
Lakše je u Srbiji kupiti starogradnju za 2700 evra nego u Bukureštu novogradnju za 1900.
Ili Špancu u Barseloni za 3000evra. Ili Švedjaninu za 4000 evra. Ili Austijancu za 5500evrs Itd itd. I
U pravu si..vratio sam se juče iz Nemacke...cene su iste ili niže nego naše....bio...kupovao...pa nisam lud
 
Za 100k nemaš stan u Bg. Ako imaš "samo" 100k i želiš redovan prihod onda je trenutno (dok kamate ne padnu) štednja jedna od boljih opcija. Ja bi ti lično preporučio da uzmeš državne obveznice za 100k eura sve bez poreza i garantovanih 5% u EURima do 2036 godine!
To je opet ako ne želiš da se zadužiš da kupiš stan.
Druga prednost obveznica je što imaš svoju glavnicu i to u EURima a ne u dinarima ali moraš čekati do 2036 godine!
Istina je nema cimanja s stanarima, s popravkama nista. Svake godine ti legne 2% a na kraju ostatak do 5% godišnje.... I sve bez poreza. Jedino je vreme baš dugacko
Kada bi bila još jedna serija emitovanja EXPO obveznica to bi bila super mogućnost za investiranje. Prošle su bile osmogodisnje sa kuponom od 7%. Uvek je bolje zadužiti se kod domaćeg stanovništva.
 
Za 100k nemaš stan u Bg. Ako imaš "samo" 100k i želiš redovan prihod onda je trenutno (dok kamate ne padnu) štednja jedna od boljih opcija. Ja bi ti lično preporučio da uzmeš državne obveznice za 100k eura sve bez poreza i garantovanih 5% u EURima do 2036 godine!
To je opet ako ne želiš da se zadužiš da kupiš stan.
Druga prednost obveznica je što imaš svoju glavnicu i to u EURima a ne u dinarima ali moraš čekati do 2036 godine!
Istina je nema cimanja s stanarima, s popravkama nista. Svake godine ti legne 2% a na kraju ostatak do 5% godišnje.... I sve bez poreza. Jedino je vreme baš dugacko
Hvala Dzo, pratim ja svoju neku investicionu strategiju …poenta je da je štednje po trenutnim cenama nekretnina isplativija , a i u kesu si brzo ako šta iskoči …
 
Ovo, da kupi nekretninu od 500K (jer taj iznos ne ugrožava našu nižu i srednju klasu koja kupuje stanove 100-150-200K)
ili investira 250K i dobije papire,
a ne da kod kod nas kupuju po selima i malim gradovima za 50-100K i dobiju boravak,
ili da kupuju stanove po Bg koje rentiraju našim studentima a u medjuvremenu oni sami zapale u EU na osnovu boravka u Srbiji.
Lako će da ga proda posle kad se smesti u Portugal ili Španiju, i kad mu Balkan ne treba više:
 
Hvala Dzo, pratim ja svoju neku investicionu strategiju …poenta je da je štednje po trenutnim cenama nekretnina isplativija , a i u kesu si brzo ako šta iskoči …
To je tačno. Ali kao što si rekao TRENUTNO. Zato što su kamate relativno visoke, s tendencijom pada. I ja isto držim na štednji kod mi ne dođu rate za stan. Investitor daje bez kamate, a banke daju kamate. Tako da svi srećni i zadovoljni. Ali i sam znam da štednja je dobra kao neka "bridge" strategija, znači da premosti kratkoročno nešto dok ne ispadne nešto bolje, u mom slučaju dok ne dođe do sledeće rate. Da li ti je to dobra strategija na dugi rok, mislim da ne. Svako ima svoju investicionu strategiju, neko konzervativniju (ja sam u toj grupi) neko rizičniju. Nema dobre i loše već šta tebi lično odgovara.
 
Ovo, da kupi nekretninu od 500K (jer taj iznos ne ugrožava našu nižu i srednju klasu koja kupuje stanove 100-150-200K)
ili investira 250K i dobije papire,
a ne da kod kod nas kupuju po selima i malim gradovima za 50-100K i dobiju boravak,
ili da kupuju stanove po Bg koje rentiraju našim studentima a u medjuvremenu oni sami zapale u EU na osnovu boravka u Srbiji.
Lako će da ga proda posle kad se smesti u Portugal ili Španiju, i kad mu Balkan ne treba više:
Evo i iz komšiluka vesti:

https://www.b92.net/biz/moj-kvadrat/aktuelno/51563/apartmanizaciji-odzvonilo/vest

"Ukratko: 40 posto stanova u Hrvatskoj ne koristi se za stanovanje."
 
To je normalno u zemljama koje zive od turizma, kada sam bio u Grckoj na Kritu i pricao sa likom na recepciji hotela i pitao kakvo je stanje sa gostima van sezone, rekao mi lik ceo ovaj potez / ulica do mora je prazna i ne radi van sezone, hotel se zakljucava.
 
Mene interesuje koliko niska mora inflacija da bude da bi prestalo da se prica o tome kako "imamo inflaciju i novac gubi vrednost"? Trenutno je nivo inflacije 2.6% u EU i 2.9% u USA. Pa cak i kod nas je 4.3%. Ako uporedimo sa tim da je kod u EU inflacija isla i do 10.6%, u USA 9.1%, a kod nas preko 16%, da li to znaci da je i inflacija od 3% i dalje dovoljno velika da se ljudi plase da im novac gubi vrednost i da zato kupuju nekretnine? Inflacija postoji vec vekovima i skoro nikad nije bila ispod nule, u proseku je bila i veca nego danas, pa se nikad nije pricalo toliko o tome kako novac gubi vrednost kao sada.
U doba zlatnog standarda između bitke kod Vaterloa i Prvog svetskog rata inflacija je bila oko nule. Čak je češće bila i majušna deflacija.
 
Govorimo o očiglednim stvarima, unesi komparaciju između Beograda i bilo kog nemačkog grada na Numbeo i videćeš kolike su razlike u ceni za prehrambene artikle. Ovo nije neka egzaktna nauka da bismo radili istraživanja i ne znam sta, ali vrlo je indikativno da brojevi na Numbeo za svaki grad u Nemackoj ukazuju da su prehrambene cene više nego u Srbiji.
Meni je fascinantna ova ostrascenost koju ljudi imaju na forumu i nedostatak elementarne logike. Uprkos tome što je prehrana skuplja 20-30% standard u Nemačkoj je neuporediv sa standardom u Srbiji za prosečnog čoveka.
Baš banalizuješ. Ajde kada budeš išao slikaj nam cene u Nemačkoj da se divimo kako smo jeftiniji. Evo Ja bio u Austriji pre par meseci, pre mesec u Grčkoj i nisam video da smo povoljniji za ono što ja kupujem. Ne svodi se život samo na hleb, oni čak i nemaju hleb kao što mi imamo tako da nije za poredjenje i javi nam baš cenu mesa, piletina, svinjetina, junetina, ćuretina... pa da vidimo to 25% jeftinije. To bi značilo da je junetina kod njih 15e kilo. Valjda su osnovne životne namirnice nešto drugo sem hleba pa čak i hleb imaju jeftiniji, imaš onaj klip lika iz Engleske što je uporedjivao cene. Naravno, ne očekujem da neko ko ima 4-5k ili više mesečna primanja da zna cene u sitna crevca. Valjda ti je dezodorans, prašak za veš, sudove i sve ostale potrebštine za kuću bitno takodje osim ako živiš sa jednom majicom koju ne pereš. Kad se sve sabere i oduzme opet smo skuplji pa makar hleb bio jeftiniji 30% kod nas badava kad je sve ostalo 100% skuplje.
 
Ako je nekad postojao 'zlatni' standard koji je stitio ljude od inflacije onda valjda treba kupovati zlato da bi se zastitilo od inflacije ?

A sto se tice nekretnina, mnogi ljudi su se ovde navikli na divlji zapad pa misle da ce tako zauvek i ostati, kupis nekretninu od pola miliona i ne kosta te maltene nista da stoji.

U razvijenim zemljama je situacija malo drugacija, moj brat u americi ima svoju kucu od 300 kvadrata sa bazenom koju je otplatio ali ga porezi, obavezno osiguranje i odrzavanje (bez struje i ostalih komunalija) kostaju preko 2000 dolara mesecno.
Na žalost, sa današnjim tržištem zlata se manipuliše. Cena je verovatno i dalje netržišno niska.

Kada je posle prvih godina QE zlato počelo ozbiljno da raste, jednog dana, ne sećam se sada datuma, mislim da je bilo 2013, neki je fond preko noći prodao enormnu količinu zlata po znatno nižoj ceni i ubio rast cene zlata na nekoliko godina.

Svima je taj događaj bio sumnjiv jer niko normalan ne bi tako prodavao bilo šta, već bi prodavao malo po malo da dobije bolju cenu. Pričalo se da je FED platio i organizovao celu stvar da bi sačuvao vrednost dolara posle silnih štampanja.

Bilo je tu još raznih sumnjivih događaja, ali je taj svima upao u oči.
 
Ja koliko vidim vise se nekretnine kupuju investiciono od strane kolekcionara stanova nego od strane onih koji placaju kiriju. Mislim, sama cinjenica da je vecina kupovina nekretnina u kesu, a ne iz kredita, ti govori o tome da stan ne kupuje neko ko je odlucio da placa ratu za stan umesto kirije. Onaj ko kupuje stan kupuje zato sto mu treba, a ne zato sto je inflacija 3%.

Mislim da je proslo vreme panicnog bezanja iz kesa u nekretnine, zato i sluze ove visoke kamatne stope. Oni koji sad kupuju ne kupuju zato sto se plase inflacije, nego kupuju zato sto im treba za zivot (nevezano za inflaciju) ili za investicije (ko ima viska kesa, bez obzira na poreklo).

Samo ne razumem zasto se jos uvek poteze taj argument kad nije validan. Barem ja mislim da nije. Ako jeste, onda necemo jos dugo videti znacajnija smanjenja kamatnih stopa.
Mislim da ova izgradnja saobračajnica po Srbiji (auto putevi..brze saobracajnice..pruga..privredne zone u interesu drzave ...itd)..tj.otkup zemljišta od strane države prouzrokuje pojavu vece količine novca koja se odmah preliva u kupovinu stanova...
 
Mislim da ova izgradnja saobračajnica po Srbiji (auto putevi..brze saobracajnice..pruga..privredne zone u interesu drzave ...itd)..tj.otkup zemljišta od strane države prouzrokuje pojavu vece količine novca koja se odmah preliva u kupovinu stanova...

Baš tako, zato i nije realno da se desi neki pad. Sad kad SNS bude slupao 17 milijardi u Expo, to će sve isto da završi u stanovima po BG i NS.
 
Baš tako, zato i nije realno da se desi neki pad. Sad kad SNS bude slupao 17 milijardi u Expo, to će sve isto da završi u stanovima po BG i NS.
Svakako...U izgradnji bilo čega za državu imaš 15 podizvođača...i svi oni zarađuju lepo...zato su i naše saobraćajnice "zahtevne i na najtežem zemljištu" da bi opravdali cenu. Sav taj novac odmah ide u nekretnine ..prvo u Bgd a onda se širi na periferiju. Pre se to izbegavalo...ali sada tamo privredne zone..od Bgd preko Inđije ka Ns...i svuda ima potrebe za stanovima....pogledaj oglase...Opština St.Pazova samo 8 oglasa..staniva u ponudi : 45 m2 je 350 evra....a 1200 evra /m2 u izgradnji.....komaparativno ispada da bolje prolaziš nego da izdaješ u Bgd....
 
Šta je dobio običan čovek od BDP-a u Holandiji? Kako znaš da njihov BDP nije naštelovan, a naš jeste? Tvoje subjektivne afektacije prouzrokovane su jednostavno nezadovoljstvom sadašnjim stanjem. To apsolutno ne znači da ljudi ne mogu da očekuju dalji rast ekonomije ili da nemaju prava da misle da su nam putevi nikad jači, kao što ti misliš da se isti raspadaju.
Van Beograda su nikad bolji. Bar poredeći sa osamdesetim, devedesetim, prvoj dekadi 2000.

Devedesetih su bili ubedljivo najgori. Ko se nije vozio do Subotice putem od betonskih ploča, ne može da zamisli koliko je sada bolje. I u Beogradu, npr, batajnički put je sredinom devedesetih bio kao posle napada kasetnim bombama. Ali, bukvalno.
 
Vrh