Šta je novo?

Cene nekretnina

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912121#p912121:h1usy9kw je napisao(la):
vradovic » Pon Dec 27, 2021 2:33 pm[/url]":h1usy9kw]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912112#p912112:h1usy9kw je napisao(la):
savoir28 » 27 Dec 2021 01:16 pm[/url]":h1usy9kw]Ево један конкретан пример, условно, вишег службеника царина, како је дошла од 3 до 13 некретнина.

Са три стана на 13 некретнина: Имовинска карта бивше помоћнице директора Царине
https://nova.rs/vesti/hronika/sa-tri-st ... ra-carine/

Дакле то је једна особа, моје питање колико има још оваквих на "нижем" нивоу, а да не причамо о неким крупнијим зверкама.

Не кажем да је ово једини разлог за високе цене, али јесте један од кључних, барем код нас, где се сав вишак, легалан, а наручито нелегалан слива у бетон.

Ovo jeste dobar pravi primer rekao bih pre “kriminala” nego bas samo pranja novca. Ona je zapravo ako sam dobro razumela primila mito za neke javne nabavke. Naravno da treba da ih hapse i cak sta vise mozda i detaljniju kontrolu ali ovakvi slucajevi postoje svuda na svetu. Ono sto je jako tesko utvrditi jeste da li sad svuda na svetu taj % kriminala toliko utice na rast ili je nesto drugo u pitanju. Iskreno sve ove njene nekretnine su smesne po vrednosti pa se pitam da li je vise uhvacena za primer ili stvarno pa se toliko javno predstavlja. Naravno svakako da je ovo dobar primer kako treba sa takvima da se postupa. Ja samo tvrdim da je takvih slucajeva premalo da bi znacajnije pomerili iglu na skali.

u Neoliberalnom kapitalizmu nema te “socijalisticke” “ljudske” pa cak i “moralne” vrednosti “pa zar stanovi ne sluze za stanovanje” i “zar to nije lose za ljude”. Koga briga. Hteli smo kapitalizam izborili smo se za to 2000. godine uzivajte sad. Jedan % ide u beskucnike 60% u rentirane 30% od meseca do meseca (ali u svom stanu) i 1% ima sve blagodeti i vode ekonomiju napred. To je realno a jasno mi je da se vecini ne svidja takva realnost.

edit: savior28 :mrgreen:

Вероватно је ухапшена као пример и мало као игроказ за јавност. И мени делује као ситна риба, обично се такви хапсе. Ови крупнији примерци се не дирају. Али видим и да то рационализујеш тако што умањујеш вредност некретнина које поседује гђица. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912124#p912124:1ivqjl24 je napisao(la):
shadestudio » Pon Dec 27, 2021 2:39 pm[/url]":1ivqjl24]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912110#p912110:1ivqjl24 je napisao(la):
sundjer_bob » Pon Dec 27, 2021 2:15 pm[/url]":1ivqjl24]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912095#p912095:1ivqjl24 je napisao(la):
shadestudio » Pon Dec 27, 2021 1:41 pm[/url]":1ivqjl24]Ne znam na koga mislis kada kazes da treba da ga bude sramota. Ako mislis na nekoga ko ima tri stana i kupuje i cetvrti npr., ne vidim zasto bi ga bilo sramota. Zar se treba stideti uspeha? I zar se treba sakriti u rupu i zivot proziveti kao mis, samo zato sto neko drugi sticajem okolnosti nije uspeo u zivotu da napravi nesto. Svako treba da zivi kako moze.
Mislim na sve ove sto zagovaraju da ce cene da rastu i u clanku i na forumu. Naravno da niko ne treba da se stidi uspeha, svaka cast, ali tom logikom svi u Srbiji trebaju da budu programeri, dizajneri, advokati i vlasnici firmi. Ko ce da nam skoluje decu, ko ce da nas leci i ko ce da radi hiljadu drugih poslova koje uzimas zdravo za gotovo, jer si odabrao struku koja je lepo placena? Uspesan si, pa 90% stanovnistva trebaju da budu tvoji robovi? Vec sam jednom pisao, stanova u Beogradu ima sasvim dovoljno, ali od uspesnih vlasnika sa po 5 nekretnina i spekulanata obican narod ne moze da dodje do stana. Po meni to nije normalno, a tek nije normalno da se poredimo sa ludom Kalifornijom. Oni su tek u kur*c otisli. Stanovi trebaju da sluze za stanovanje, a ne da se spekulise njima. Ako dobar deo razvijenog sveta to radi, ne znaci da je to dobro i da treba da se radi...

Nekretnine treba da sluze za zivot, ali priroda ljudi je da probaju da izvuku neku korist iz cega god mogu.
Ne bih pravio moralnu razliku izmedju onih koji imaju mogucnost da kupe pet stanova, i onih koji nemaju, ali potajno zapravo misle kako bi to bilo kul.

Sve je pitanje mogucnosti. Evo kad je bio pocetak pandemije, cene vikendica skocile tri puta iz sumanutog straha od smaka sveta. Bukvalno je neko ko ima supu bez prozora, stavio oglas da trazi 15000e. Na taj nacin je kreirao nedostiznu i nerealnu cenu za prosecnog coveka. Iako je do juce i on bio prosecan covek koji isto zivi od danas do sutra i psovao cene stanova.
Zato se nalazimo u danasnjoj situaciji. Svi bi hleba bez motike ako moze, pitanje je kome uspe.
Da li je pravedno, pa iz ugla nekog ko nema nije, ali iz ugla tog istog kojem se posreci da pocne neki bogatiji zivot, jeste.

Управо се тај "неолиберални капитализам" заснива на принципу "леба без мотике", по систему "да ми се новац оплоди и да ради за мене, уместо мене". Не кажем да је то лоше и да нема смисла, али у Србији је јако мали број људи (финансијски) образован у складу са системом у коме живимо. То образовање је било прекинуто од 1945-2000 Видећемо шта ће донети ова трансформација монетарног система која је тренутно у току, са могућим преласком на криптовалуте.... Живимо у узбудљивој фази човечанства. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912126#p912126:2686hjho je napisao(la):
mariks » 27 Dec 2021 01:42 pm[/url]":2686hjho]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912102#p912102:2686hjho je napisao(la):
vradovic » Pon Dec 27, 2021 2:00 pm[/url]":2686hjho]Ne nego ce otici u rentirane nekretnine. Jer ce im biti isplativije da rentiraju nego da imaju stan u vlasnistvu...
To sam i napisao, odakle će rentirati sa našim platama? Ko? Naravno mogu otići i dalje od Beograda ali teško će stići na posao na vreme plus će im drugi troškovi biti veći. Dakle onda tako imamo polovljenje iliti halving ako si tako navikao stanovništva koji će živeti u ionako maloj Srbiji. Ne, neće se zaposliti u drugim gradovima jer nema gde.
Novi IT strucnjaci ili neki ljudi sa skillom koji ce doci u Beograd sa raznih strana da bi mogli da rade za platu 2000-5000e a “normalna” zanimanja ce polako da odlaze iz Beograda.

@savior ne racionalizujem nego je marginalizujem kao sitnog kriminalca jer sa tom svom imovinom koja je predstavljenja brojcano predstavlja ukupan udeo od 0.000000001% na trzistu nekretnina.
 
Drustva koja investiraju dominantno u nekretnine, u rentu su mrtva drustva. To se odnosi i na nas i sve druge gde vlada finansijski kapital, sto je nejveci deo sveta, cije valute kontrolisu FED, ECB ili MMF.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912102#p912102:zm6i0w1e je napisao(la):
vradovic » Pon Dec 27, 2021 2:00 pm[/url]":zm6i0w1e]Zamisli dodje firma i kupi 20k stanova u BG u 2022-2023. Sta ce se desiti?
Ovo je u rangu sa zamisli da dobijes 7. na lotou. Nego sa jedne strane mozemo da zamisljamo te ljude koji jedva cekaju da dodju u Beograd i rentiraju stan za kao sto kazes 1000-2000e a to se desiti nikad. Za te pare mozes da rentiras u bilo kom EU gradu. Da bi imalo smisla rentirati mora da postoji demografski pritisak, ako te ne mrzi pronadji statisticke podatke koliko je ove godine studenata manje na BU i svim ostalim privatnim fakultetima. Mozda naletis na podatak da je ove godine umrlo ~70 000 ljudi nego sto se rodilo itd. Investicija u nekretnine ovde ima smisla samo short term dok je hype i ljudi se pecaju na to. Mada sad je vec kasno da se udje, jer mi deluje da je voz krenuo sa stanice za one koji ce na kraju price stvarno nesto da zarade od toga.
 
LudaAmeba hajde nam ti daj te podatke. Ja koliko znam Beograd ne gubi populaciju vec raste. Sporo ali raste.
 
Za to nisu krivi zli kapitalisti, nego upravo te monetarne vlasti koje misle da mogu samo upumpavati lovu, stimulus checkove i pustiti ljude da ne rade ništa! Postoji određena količina realnih dobara i određena količina love koja juri ta dobra (pa i nekretnine). Kad ti veštački upumpaš više, normalno je da se taj dodatni novac rasporedi na postojeća dobra i da cena raste!

Deluje paradoksalno, ali upravo sve te levičarske vladavine (U USA definitivno sve više klizi u to) svojim potezima čine medveđu uslugu najugroženijim kategorijama stanovništva. Pa najveće raslojavanje se upravo sad desilo u ove dve godine! Inflacija je jednostavno podigla sve asete, odnosno portfolia najbogatijih, a obezvredila fiksne prihode, pa i rad.

Korisni članovi društva na državnim jaslama poput doktora, inžinjera, profesora, nastavnika, umetnika i slično, samo su kolateralna šteta u celoj priči! Mogu tome dosta i da zahvale nebrojenim fantomskim pozicijama u državnim partijsko-birokratsko-parazitskim sistemima, raznim agencijama i slično! Nije bes usmeren na pravu stranu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912131#p912131:336dvw5w je napisao(la):
vradovic » Pon Dec 27, 2021 2:52 pm[/url]":336dvw5w]
Novi IT strucnjaci ili neki ljudi sa skillom koji ce doci u Beograd sa raznih strana da bi mogli da rade za platu 2000-5000e a “normalna” zanimanja ce polako da odlaze iz Beograda.

Ljudi sa skillom obicno mogu da rade i remote, ne trebaju im motika i grabulje. Zasto bi neko ko zaradjuje 2000 eur davao 1500 samo za stan u Mirijevu?

Ako dodje do tih cena o kojima pricas, u Bg ce ostati 50ak hiljada stanovnika. Postace grad duhova. Stranci sa skillom ce imati mnogo atraktivnijih lokacija u svetu za rad od Mirijeva i Rupcina, koji mozda dobijaju metro do 2035.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912137#p912137:2hol28za je napisao(la):
Ljuba82 » 27 Dec 2021 02:00 pm[/url]":2hol28za]Za to nisu krivi zli kapitalisti, nego upravo te monetarne vlasti koje misle da mogu samo upumpavati lovu, stimulus checkove i pustiti ljude da ne rade ništa! Postoji određena količina realnih dobara i određena količina love koja juri ta dobra (pa i nekretnine). Kad ti veštački upumpaš više, normalno je da se taj dodatni novac rasporedi na postojeća dobra i da cena raste!

Deluje paradoksalno, ali upravo sve te levičarske vladavine (U USA definitivno sve više klizi u to) svojim potezima čine medveđu uslugu najugroženijim kategorijama stanovništva. Pa najveće raslojavanje se upravo sad desilo u ove dve godine! Inflacija je jednostavno podigla sve asete, odnosno portfolia najbogatijih, a obezvredila fiksne prihode, pa i rad.

Korisni članovi društva na državnim jaslama poput doktora, inžinjera, profesora, nastavnika, umetnika i slično, samo su kolateralna šteta u celoj priči! Mogu tome dosta i da zahvale nebrojenim fantomskim pozicijama u državnim partijsko-birokratsko-parazitskim sistemima, raznim agencijama i slično! Nije bes usmeren na pravu stranu.

Ovo si lepo napisao i sve je to tacno! Stim da bi dodao da kako sada stvari stoje trend je definitivno i dalje u tom pravcu! Sve vise se dize vrednost imovine onih koji to imaju, jos im i krediti gube na vrednosti a oni koji zive od plate do plate su sve dalje i dalje od nekretnine. Bukvalno tako. Ne vidim samo da ce se tu nesto promeniti u skorijem periodu.

Evo jos jedan (treci u poslednja 2-3 meseca) potez Vlade po pitanju stimulansa investicija u nekretnine.
https://www.blic.rs/a-m-p-article?uuid= ... rustvo/ART
 
Btw metro planiraju do Karaburme, Mirijevo je druga faza ko zna kada...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912138#p912138:1kiwumah je napisao(la):
gamblerNBG » Pon Dec 27, 2021 2:02 pm[/url]":1kiwumah]

Ljudi sa skillom obicno mogu da rade i remote, ne trebaju im motika i grabulje. Zasto bi neko ko zaradjuje 2000 eur davao 1500 samo za stan u Mirijevu?

Ne ide to tako! Ako i bude teoretski kvadrat 5000 u Mirijevu (hajde da kažemo 4 puta više nego sad), onda će i benzin, hrana, sve ostalo biti skuplje tih 4 puta. To znači i da će plata biti veća, ali neće biti 4 puta veća, nego 3 puta veća, a penzije možda samo 2 puta veće. To znači realno manji standard, ali i obezvređivanje dugova, jer su u oni u nominalnim vrednostima ostali isti.

Kako je krenulo, onih obećanih 900 eur proseka plate 2025. će biti sasvim realno, samo još da glup narod ukapira da će tih 900 eur značiti možda i manji standard nego danas, ali teško, puna usta rasta (nominallnog, ne realnog), Zadruge, Velika braća i sl...
 
Svaki put kad ovde krene diskusija zavrsi se na nekom ispraznom moralisanju o kapitalizmu i sa vradovicem koji ovjasnjava kako je u San Francisku pa eto sutra ce tako i u Bgu.

Procitao sam ceo tekst na politici - sto je savrseno glupo gubljenje vremena tokom bozicnih praznika - i da, zapravo Tin je u pravu. Osim onog izdvojenog dela sa kojim se i dalje slazem (da 70% stanova nije kupljeno za stanovanje, pa cak ni za izdavanje, da ima ljudi koji kupe u pretprodaji pa prodaju kad se projekat zavrsi itd) ostalo je propagandni pamflet - i to Galens daje komentare o trzistu.

Pare se ne peru kupovinom stanova - vec se tu parkiraju - i tu je tekst u pravu. Medjutim Srbija ima nazalost dva ogromna problema - drogu i korupciju - da su legalne ovo bi bile najznacajnije privredne grane po obrtu novca.

Ne postoji priliv ljudi sa skillovima u Beograd - postoji strasan odliv ljudi iz Srbije. Ne postoje pravi podaci za ovo, ali nazalost mislim da je taj problem neresiv i jeziv. Nije vise problem ni to sto ceo medicinski fakultet uci nemacki, vama ponestaje i manuelnih radnika i vozaca. Ne zato sto se otvaraju radna mesta masovno - vec zato sto je sve manje ljudi.

Beograd je grad gde najveci narko bos u Evropi sluzi kaznu u vili na Senjaku, a najveci infrastrukturni projekat je vetovatno u skrivenom vlasnistvu dve vladajuce porodice.

Sta znam. Bas ce biti zeznuto da placas stan 5.000 evra, a da ako te strefi infarkt u ERu nemaju nista od lekova dostupnih zadnjih 15 godina, a glavni internista bude onaj sa prosekom 7 na fakultetu na kome je Darja K. profesor. Ali moguce da ce biti tako.

U medjuvremenu, ma koliko ga iracionalno voleo, Beograd je realnije porediti sa Temisvarom, Tiranom, Minskom - nego sa San Franciskom, Berlinom ili Becom. Zapadno mi pre deluje da je Meksiko nalik Srbiji. Skacu li cene tamo vradovicu?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912149#p912149:mo6ys80c je napisao(la):
Ljuba82 » 27 Dec 2021 02:22 pm[/url]":mo6ys80c]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912138#p912138:mo6ys80c je napisao(la):
gamblerNBG » Pon Dec 27, 2021 2:02 pm[/url]":mo6ys80c]

Ljudi sa skillom obicno mogu da rade i remote, ne trebaju im motika i grabulje. Zasto bi neko ko zaradjuje 2000 eur davao 1500 samo za stan u Mirijevu?

Ne ide to tako! Ako i bude teoretski kvadrat 5000 u Mirijevu (hajde da kažemo 4 puta više nego sad), onda će i benzin, hrana, sve ostalo biti skuplje tih 4 puta. To znači i da će plata biti veća, ali neće biti 4 puta veća, nego 3 puta veća, a penzije možda samo 2 puta veće. To znači realno manji standard, ali i obezvređivanje dugova, jer su u oni u nominalnim vrednostima ostali isti.

Kako je krenulo, onih obećanih 900 eur proseka plate 2025. će biti sasvim realno, samo još da glup narod ukapira da će tih 900 eur značiti možda i manji standard nego danas, ali teško, puna usta rasta (nominallnog, ne realnog), Zadruge, Velika braća i sl...

E vidis ovo je takodje tacno! Jedino sto bi dodao je da ce nekima biti mnogo losije a nekima ce biti zapravo bolje. Na primer neko ko ima firmu uleteo je u kredit od 10 miliona eura i tim novcem kupio zgradu od 10M za 5 godina zgrada vredi 20M eura a njegovom kreditu ostalo 8M da isplati. Proda zgradu, vrati dug i uleti privatno u nekretnine. Prost primer cisto za slikovit opis. Prakticno biznismenima ce korist od svega ovoga da bude izuzetno velika a oni koji su na plati od meseca do meseca ce biti nikad gore. To je realnost surova.

Ja nisam ovde da Vas ubedjujem sad u nesto zarad nekog svog hira vec da Vam podelim svoje misljenje i stavove. Kao sto mnogi ucesnici na forumu dele svoje nesebicno misljenje za razne projekte. (gde sam saznao a i naucio dosta). Ja ne teram ovde Vama inat niti imam neke koristi od toga hoce li neko kupiti nekretninu ili ne. Kao ona prica svojevremeno za Bitcoin. Nemam ja nista od toga i manite se tih prica. Pri tome ja svoje nekretnine ne prodajem vec samo tovarim nove. Nemam nameru da prodajem pa mi povecanje cena ne pomaze. Samo zelim jos da skrenem paznju da je uobicajeno da 1% ima razlicito misljenje od vecine u 99% osim ako neko nije pukom srecom u 1%. Zato mislim da treba dobro da razmislite i razmotrite moje misljenje. To ne znaci da Vi treba tako da uradite ili da ja pozivam bilo koga da bilo sta uradi. Ja Vam dajem svoje misljenje i sta bi ja uradio na Vasem
mestu! Nekada malo ekstremno da bi skrenuo paznju ali iskljucivo iz dobre namere!

Odlican video stream uzivo!
Dijaspora na vezi - Tacka povratka
https://www.youtube.com/watch?v=lCSPXs_TSus

Dosta su se dotakli masovne kupovine nekretnina u Srbiji.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912149#p912149:36c6dafs je napisao(la):
Ljuba82 » Pon Dec 27, 2021 3:22 pm[/url]":36c6dafs]
Ne ide to tako! Ako i bude teoretski kvadrat 5000 u Mirijevu (hajde da kažemo 4 puta više nego sad), onda će i benzin, hrana, sve ostalo biti skuplje tih 4 puta. To znači i da će plata biti veća, ali neće biti 4 puta veća, nego 3 puta veća, a penzije možda samo 2 puta veće. To znači realno manji standard, ali i obezvređivanje dugova, jer su u oni u nominalnim vrednostima ostali isti.

Kako je krenulo, onih obećanih 900 eur proseka plate 2025. će biti sasvim realno, samo još da glup narod ukapira da će tih 900 eur značiti možda i manji standard nego danas, ali teško, puna usta rasta (nominallnog, ne realnog), Zadruge, Velika braća i sl...

Kapira narod vrlo dobro sta znaci inflacija, da ne kazem da je isprobao i teoretski i prakticno. Ali 900 evra jedva da je dovoljno da se prezivi DANAS, a kamoli ako skoce cene na vrednosti na koje se sada licitira. Sada je 900 evra dovoljno tek da budes kreditno sposoban za stan i da platis racune i hranu. Kad dodjemo do vradovicevih 5000 u Mirijevu, to nece biti ni ko danasnji minimalac.

Ako smem da primetim, cena rada ne skace istom brzinom kao i cene stanova. I ako prihvatimo tezu da ce 1% biti vlasnici stanova, kome ce oni uspevati da ih izdaju za te pare. Na ovom forumu vec odavno vlada jedna vrsta klackalice na tu temu. Ja smatram da je kod nas sve pocelo pre inflacije, mi smo bili na pragu balona pre kovida. Stampanje je samo sve podiglo na nivo cirkusa.

Uosatlom, cene stanova u mnogo ozbiljnijim prestonicama (USA included) su javno dostupne, pa opet sa sve inflatornim merama, dostupniji su stanovi obicnom coveku u USA, nego sto su bili pre kovida obicnom coveku kod nas.
 
Ne zaboravi da ce tih 900e prosek Srbija u Beogradu biti 1400e
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912154#p912154:12t9f9gj je napisao(la):
vradovic » Pon Dec 27, 2021 2:32 pm[/url]":12t9f9gj]
E vidis ovo je takodje tacno! Jedino sto bi dodao je da ce nekima biti mnogo losije a nekima ce biti zapravo bolje. Na primer neko ko ima firmu uleteo je u kredit od 10 miliona eura i tim novcem kupio zgradu od 10M za 5 godina zgrada vredi 20M eura a njegovom kreditu ostalo 8M da isplati. Proda zgradu, vrati dug i uleti privatno u nekretnine. Prost primer cisto za slikovit opis. Prakticno biznismenima ce korist od svega ovoga da bude izuzetno velika a oni koji su na plati od meseca do meseca ce biti nikad gore. To je realnost surova.

To je pod uslovom da se nastavi ono što se sad radi, a kako stvari stoje, 90% hoće, jer mi alternativa deluje krvavo. Opet ja prvi nikad ne bih smeo da uđem u kredit čak ni kad bi mi neko na sto stavio da je verovatnoća za to 90%. Jer ako neko odluči da je dosta ovih kejnzijanskih sr*nja i upumpavanja i reši da uspostavi fiskalnu disciplinu, onda će to biti mnogo, mnogo bolnije nego 2009. a vala i od 1929. Ne samo da više prodaja zgrade neće pokriti ni recimo pola vrednosti kredita, nego pitanje da li će biti posla kad se smanji ekonomska aktivnost.

Mada vidim da je ovo što sam se potrudio ovde Sizifov posao, opet pranje para, gudra, kamioni, avioni, ma ne vredi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912158#p912158:135r91h1 je napisao(la):
gamblerNBG » Pon Dec 27, 2021 2:42 pm[/url]":135r91h1]
Kapira narod vrlo dobro sta znaci inflacija, da ne kazem da je isprobao i teoretski i prakticno. Ali 900 evra jedva da je dovoljno da se prezivi DANAS, a kamoli ako skoce cene na vrednosti na koje se sada licitira. Sada je 900 evra dovoljno tek da budes kreditno sposoban za stan i da platis racune i hranu. Kad dodjemo do vradovicevih 5000 u Mirijevu, to nece biti ni ko danasnji minimalac.

Ako smem da primetim, cena rada ne skace istom brzinom kao i cene stanova. I ako prihvatimo tezu da ce 1% biti vlasnici stanova, kome ce oni uspevati da ih izdaju za te pare. Na ovom forumu vec odavno vlada jedna vrsta klackalice na tu temu. Ja smatram da je kod nas sve pocelo pre inflacije, mi smo bili na pragu balona pre kovida. Stampanje je samo sve podiglo na nivo cirkusa.

Uosatlom, cene stanova u mnogo ozbiljnijim prestonicama (USA included) su javno dostupne, pa opet sa sve inflatornim merama, dostupniji su stanovi obicnom coveku u USA, nego sto su bili pre kovida obicnom coveku kod nas.

Kapira šta znači, ali ne kapira ko je izaziva, sve vreme to pokušavam da objasnim!

Sve se slažem, to ja i govorim da neće rasti plate brzinom kojom rastu aseti, pa i nekretnine ako se ovakva situacija nastavi.
Konkretno je ovde situacija malo drugačija, zato što velika većina ima krov nad glavom u svom vlasništvu ili će naslediti, ne počinje sa baš od nule.
 
Ma sve je to Ok, nisu ovde ljudi na forumu nepismeni. Samo ja jednostavno ne verujem da ce, bez tektonskih pucanja zemljine kore, doci do povecanja plata na 1400 eur do 2025, bar ne u Srbiji. Jedini adut koji mi imamo i jeste jeftina radna snaga.

Mislim da su vam brojevi u orbiti, a mehanizmi su jasni i bez vise matematike. Ja mislim da je kod nas divljanje cena pocelo pre divljackog stampanja dolara. Koda nas je to samo dodalo slag na tortu, dolazimo u situaciju da visa srednja klasa (1000+ evra plate) postaje visak u Bg.
 
Љубо, не вреди, нажалост. Суочавање са овом монетарном политиком је неминовно. Боље пре, него касније, али изгледа да ће бити касније. Наравно, по већој цени.
Инфлација је најнеефикаснији порез. Легитиман је само у случају наглог пада ликвидности, али са здравим усмеравањем средстава који подстичу производњу вредности уместо што надувавају финансијски сектор. Само увећање произведене вредности може да премости инфлацију изазвану штампањем новца. Они су ту опасно заказали.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=911397#p911397:3p2izk5b je napisao(la):
Ljuba82 » Sub Dec 25, 2021 12:04 pm[/url]":3p2izk5b]Postoje samo dva puta da se ceo ovaj haos dugova i DEBT/GDP "ispegla". 1 je stezanje kaiša, put kojim se krenulo posle subprime krize 2008. i pokušaj uvođenja fiskalne discipline...

Stvarno? FED je stegao kais 2008? Nije oborio stope i upumpao brdo novca?
 
Mada vidim da je ovo što sam se potrudio ovde Sizifov posao, opet pranje para, gudra, kamioni, avioni, ma ne vredi.

Ako neko ima više od mene taj je normalno kriminalac :)

Ma sve je to Ok, nisu ovde ljudi na forumu nepismeni. Samo ja jednostavno ne verujem da ce, bez tektonskih pucanja zemljine kore, doci do povecanja plata na 1400 eur do 2025, bar ne u Srbiji. Jedini adut koji mi imamo i jeste jeftina radna snaga.

To se slažem, sem jeftine radne snage nismo zanimljivi investitorima. samo jedno je vradovic bio u pravu, prosek plate u Beogradu i Sribji nije ista, sada je verujem oko 800e Beograd i 350e ostatak Srbije. Ako ikada bude 900e prosek to bi znacilo 1200e Beograd i 600e ostatak (minimalac 500e) što svakako mislim da nije mogu'e do 2025te, a možda ni deceniju posle.
 
Iz svega ovoga, ali i van svega ovoga, jedino sto sam siguran je to da onaj ko nema svoj stan za zivot je nadrljao. Bukvalno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912212#p912212:9jfbybg3 je napisao(la):
mariks » Pon Dec 27, 2021 4:15 pm[/url]":9jfbybg3]
Mada vidim da je ovo što sam se potrudio ovde Sizifov posao, opet pranje para, gudra, kamioni, avioni, ma ne vredi.

Ako neko ima više od mene taj je normalno kriminalac :)

Znači gospođa iz Carine nije na nezakonit način stekla?
Dosta se vrtimo u krug oko toga
svi koji imaju para su kriminalci (netačno, niti iko to tvrdi)
vs
u Srbiji, kao državi koja je prošla tranzicioni period, pa i sada u ovom post tranzicionom periodu ima natprosečno mnogo ljudi koji su nelegalno stekli to što imaju, dosta njih uz pomoć prijatelja iz stranke

A ne, izvinjavam se, u Srbiji su ovo ipak jako retki izuzeci, generalno je na delu ozbiljna kontrola porekla imovine, pored notara ne može ništa proći, ovde sigurno najveći narko boss u istoriji države ne bi mogao da dobije par godina nanogice...

Priče o neoliberalizmu je neosporno tačna i treba i o tome pričati, jedino se ne može 1:1 izjednačavati Kalifornija i Beograd, svako ima svoje posebnosti. Tamo na kilo kupuje Blackrock i Zillow, ovde SNS i ušemljeni drugari :) (da napomenem opet za svaki slučaj da nisu svi kupci iz te kategorije, već ogroman broj onih koji kupuju na veliko).

Što se neoliberalizma tiče, glavni problem je što je stan u isto vreme i asset i ljudsko pravo. Po meni bi svako društvo trebalo da se odluči za jedno od ta dva, znači ili je asset i gazi sirotinju, ili nije asset, nego uvodimo progresivan porez na nekretnine, a kapital parkiraj u zlato, bitcoin ili nešto treće.
 
Tako je, ima dosta njih što su stegli nelegalno, neko uz pomoć stranke, neko uz pomoć kriminala, neko uz sakrivanje svoje imovine, utaju poreza i slično. Carina je posebana priča, što kaže onaj vic "kupili mu stan da mu se smeju" jer svi carinici imaju po 5 kuća. Dolazimo do toga da svako ko kupuje neki stan, možda ne svako ali bar 90% domaćih kupaca su kriminalci jer niko ne prijavljuje odakle mu, ako je slamarica to je sakriveno, ako je prodao nešto to je otišlo kao poklon, ako je sakrio prihod utajio je porez... Svako lice koje kupi neku stvar od švercera kojima pomažu ti carinici je takodje kriminalac tj nelegalno kupljeno i pomažu taj isti kriminal. Tako da trebamo da rezonujemo prvo ko su kriminalci? Ovi što se bave drogom i pranjem para ili skoro svi stanovnici u Srbiji koji su sakrili neki vid prihoda?

A ovde se baš tvrdi da neki kriminalci sede i kupuju svaki drugi stan i tako namerno dižu cene. Ali to, kako je rečeno, niti je tačno niti moguće. Svako ko iole dodje do nekih para van Beograda prvo što će uraditi je kupiti stan u Beogradu pa opet nije ni do njih. Već je nekoliko puta rečeno do svega je. I inflacije, i kriminala, i dijaspore i štošta još... Gde su ti silni kriminalci od 2009-2016te da dižu cene? Ili tada kriminal nije postojao to je danas izmišljeno?
 
Vrh