Šta je novo?

Cene nekretnina

@Tin

U vezi odokativnih tvrdnji, zaista nemam nameru da pišem radove ovde i ostavljam linkove i izvore (mada možda jednom prilikom napišem nešto o metodologiji računjanja CPI sa svim promenama, efektom supstitucije, hedonizma, logaritmovanjem i sl uz sve linkove ka zvaničnim institucijama, pa će ljudi onda sami stvoriti osećaj na koji način se inflacija potcenjuje, a opet nemam mogućnosti da izmerim egzaktno).

Brojke koje sam uzimao su prilično precizne, a opet ponavljam, ovo je moj pokušaj da objasnim ljudima da to da li će cene pasti 50% ili biti 5000E u Mirijevu, najviše zavisi od poteza kazina zvanog "Monetarne vlasti" (to se i lepo videlo i u ciklusu posle subprime krize, mada je ovde to došlo sa zadrškom), a minimlano imaju veze sa investitorima, peračima love i sl (mada oni ubiraju plodove zbog pozitivnog sinergetskog efekta, vide šta se dešava i žele to da iskoriste dok traje). Dakle uopšte ni najmnaje ne licitiram cenama. Kad bi mi neko teoretski stavio pištolj na čelo i rekao da moram da biram i da se kladim da li će pre cene pasti pola ili će kv biti 5K na Mirijevu, ja bih se uz moje makroinformisanje opredelio za potonju opciju, s tim što bi u toj situaciji litar benzina koštao 600 dinara. Naravno, obe opcije su malo verovatne, a već je rečeno da se zbog svih poteza CB očekuje dezinflacija kratkoročno. Ako to prosečan Milojica želi da ukapira, super, ako ne, pa Bože moj, čitaćemo i dalje mantre o zlim kapitalistima, peračima love i slično, pri tome navijajući za svoju trenutnu poziciju.

U vezi energenata menjate teze, u originalnom postu ste napisali da su energenti skočili zbog supplz chain problema, što veze sa vezom nema, ponuda se čak i povećala i trenutno je na istorijskom maksimumu (kao i cene), što je dokaz da tu nikakvih barijera nije bilo. Druga stvar je što su energenti povukli druge cene, njaviše hranu. Naravno da je ponuda bila minimalna u ona 3 meseca kad je svet stajao, ali takva je bila i tražnja, pa su fjučersi nafte bili i negativni u aprilu 2020.

U vezi deflacije, pošto smo nekako primere uzimali iz USA kroz celu diskusiju, moja konstatacija da nije bilo deflacije čak ni 2020. godine se odnosila na USA, što se i vidi u Vašem linku. Najveći bazni deflatorni efekat je iščezao već u maju 2020. Verujte mi da nemam nameru da guglam i da vam linkujem, potrudite se, svako dobro.
 
@Ljuba82

Ne sumnjam u vasu dobru nameru i zahvalan sam na vasim komentarima.

Iznosite vase vidjenje situacije i to je skroz ok.

Ja kazem da za svaku pompeznu tvrdnju koja jos zadire u teoriju zavere (a vasa tvrdnja to jeste) isto tako moramo imati i jake argumente.
Uzimajuci prirodu i komoleksnost teme u obzir, do takvih argumenata se dolazi ozbiljnim u vise iteracija analizama od strane renomiranih strucnjaka i dugim diskusijama.
Ne mozemo tek tako reci desice se ovo ili ono sa svetskom ekonimijom.

1. Energenti:
Nema zamena teza. Niste dobro razumeli moj prvi post gde pise da je cena energenata rasla usled naglog pokretanja posle pandemijske recesije.

2. Bazna deflacija:
Mi smo u Evropi, vezani za EU i evro i ima smisla gledati sta ce biti sa ECB.
I ako iskljucimo EU, ni sa US se ne menja situacija mnogo, a vidi se u grafovima. E.g. u novembru 2020. recimo imate inflaciju duplo manju od 2019. i 2018. Opet u 2021. se ne menja logika da stope moraju biti vece na nisku bazu kada je traznja vracena u normalnije nivoe.

Hvala na diskusiji, bez ljutnje i sve najbolje vam zelim :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=911814#p911814:3nyuodsi je napisao(la):
Tin » Ned Dec 26, 2021 2:55 pm[/url]":3nyuodsi]@Ljuba82

Ne sumnjam u vasu dobru nameru i zahvalan sam na vasim komentarima.

Iznosite vase vidjenje situacije i to je skroz ok.

Ja kazem da za svaku pompeznu tvrdnju koja jos zadire u teoriju zavere (a vasa tvrdnja to jeste) isto tako moramo imati i jake argumente.
Uzimajuci prirodu i komoleksnost teme u obzir, do takvih argumenata se dolazi ozbiljnim u vise iteracija analizama od strane renomiranih strucnjaka i dugim diskusijama.
Ne mozemo tek tako reci desice se ovo ili ono sa svetskom ekonimijom.

1. Energenti:
Nema zamena teza. Niste dobro razumeli moj prvi post gde pise da je cena energenata rasla usled naglog pokretanja posle pandemijske recesije.

2. Bazna deflacija:
Mi smo u Evropi, vezani za EU i evro i ima smisla gledati sta ce biti sa ECB.
I ako iskljucimo EU, ni sa US se ne menja situacija mnogo, a vidi se u grafovima. E.g. u novembru 2020. recimo imate inflaciju duplo manju od 2019. i 2018. Opet u 2021. se ne menja logika da stope moraju biti vece na nisku bazu kada je traznja vracena u normalnije nivoe.

Hvala na diskusiji, bez ljutnje i sve najbolje vam zelim :)

Apsolutno nikakvih teorija zavera nema, ni ljutnje, samo makroekonomija i egzaktni (zaokruženi) podaci, izrazio sam samo sumnju da se neke stvari poklapaju i da bi meni lično bilo zanimljivo da pratim. Dugujem metodologiju obračuna CPI jednom prilikom.

1. Ja Vam opet kažem da je ponuda vrlo elastična i da je na istorijskom maksimumu! Da se politika umešala više i svesno ograničila ponudu, imali bi još više cene (najbolji primer trenutno Rusija-EU). Nikakav problem nije ni povećanje proizvodnje, ni distibucija, čak se ispostavilo da je veći šok bio zbog zatvaranja svega i seča tražnje, to objašnjava situaciju u aprilu prošle godine! Nisu to poluprovodnici/

2. Apsolutno me ne zanimaju 2018. i 2019. godina ako je YOY CPI u 2020. bio -0.2. Zanima me samo 2020. i 2021. i hajde da kažemo podaci za ovaj mesec koji će stići u januaru i eventualno prvi mesec 2022. da eliminišemo i bazni uticaj prošlog januara koji je bio slab. Neće mnogo promeniti analizu.
 
Sa druge strane i priprema svih za cashless društvo, onda tu mogu da uvedu i negativne stope ako treba, da te oporezuju što imaš lovu :bash: , sad još uvek ljudi mogu da podignu lovu, pa su gubici samo stopa inflacije.
На једну трансакцију од 100 динара на пијаци, продавац кромпира плаћа 20 динара држави, себи у џеп 80 динара. На једну трансакцију од 100 динара картицом плаћа 20 динара држави, и до 5% свим посредницима (терминал, банка, претплата на банку, интернет, струја, итд). Када помножите годишње број трасанцкија са процентом који продавац даје посредницима да ли кешлеш друштво има смисла? Једном одштампани динар се бесплатно и јефтино преноси од једног до другог... Ако желите да као продавац будете сиромашнији користите посреднике. Да не причамо о енергији која је потребна да се планетарно милијарде дневних трансакција обави (сервери, дата центри, интернет, струја...).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=911867#p911867:3lnq8xkb je napisao(la):
oplatnatehnika » Ned Dec 26, 2021 5:23 pm[/url]":3lnq8xkb]
Sa druge strane i priprema svih za cashless društvo, onda tu mogu da uvedu i negativne stope ako treba, da te oporezuju što imaš lovu :bash: , sad još uvek ljudi mogu da podignu lovu, pa su gubici samo stopa inflacije.
На једну трансакцију од 100 динара на пијаци, продавац кромпира плаћа 20 динара држави, себи у џеп 80 динара. На једну трансакцију од 100 динара картицом плаћа 20 динара држави, и до 5% свим посредницима (терминал, банка, претплата на банку, интернет, струја, итд). Када помножите годишње број трасанцкија са процентом који продавац даје посредницима да ли кешлеш друштво има смисла? Једном одштампани динар се бесплатно и јефтино преноси од једног до другог... Ако желите да као продавац будете сиромашнији користите посреднике. Да не причамо о енергији која је потребна да се планетарно милијарде дневних трансакција обави (сервери, дата центри, интернет, струја...).

Ja imam jednu bojazan, a to je kako bi nakon uvođenja kešles društva i eliminacije svih vidova pranja para i izbegavanja poreza, objasnili ljudima da nekretnine mogu i dalje da rastu (zavisno od poteza monetarnih vlasti)? :lol: :lol: :lol:

Šalu na stranu, nisam baš razumeo pitanje. Ima svoje prednosti i mane. Prednost je što se eliminišu ove neke pojave koje sam naveo, to odmah znači više fiskalnih prihoda za javne usluge koje svi koristimo. Mane su troškovi posrednika, ali i apsolutna kontrola svih (nije kao da sad imamo privatnost ako koristimo smart telefone, Google i sl, ali ovo je do ekstrema), kao i ono što sam napisao, normalno je da svi imaju kamatu na štednju, ali onda dođe kriza (kao ova) i onda oni lepo kažu npr "mi vam uvodimo 5% poreza godišnje na vaš novac" i ti lepo ne možeš ništa, ne možeš taj novac da podigneš, sačuvaš. Dalje hakerski napadi, oslanjanje samo na tehnologiju, nemogučnost da baš svi nauče da koriste to.
 
https://www.politika.rs/scc/clanak/4954 ... za-ulagace

Између 60 и 70 одсто станова не купује се да би се у њима живело, већ се пазаре као инвестиција, наводи Ненад Гујаничић, финансијски аналитичар. У тој групи улагача су и „прави” инвестициони купци, који узимају некретнине да би их издавали, али и они које један консултант за улагање у непокретности назива „шпекулантима”

Купе некретнину на почетку претпродаје, рецимо за 200.000 евра, две године касније, када објекат буде завршен, стан продају за 250.000. Они немају један, него четири-пет станова и тргују константно. Ако верујете у стару теорију да један одсто становништва контролише 90 одсто богатства, онда један проценат таквих људи – шпекуланата и „правих” инвестиционих купаца – у Србији чини 70.000 особа, што није мало – каже консултант за некретнине с којим је „Политика” разговарала.

И наши људи који живе у иностранству размишљају слично, па станове у Србији купује и дијаспора, обезбеђујући себи место где ће провести пензију. До тада тај стан издају и зарађују од закупа, делимично покривајући трошкове куповине. Крајњи ефекат тога је да и они повећавају потражњу.
 
Na osnovu kojeg istrazivanja je Gujanovic zakljucio da se 60-70% stanova kupuje za spekulacije?

Kako izgleda to istrazivanje? Koja su pitanja?

Da li kupujete stan za spekulaciju ili zivot?
Aha, ovo vam nije prva nekretnina znaci stan kupujete za izdavanje? Ako ste se tako izjasnili, sigurno placate porez na izdavanje? Da naravno izjasnjavam se da kupujem stan da ga izdajem i naravno placam porez.

Gjanovic kaze "i nasi koji zive u inostranstvu razmisljaju isto".
Gde je istrazivanje koje to pokazuje i kako je sprovedeno? Jel idu okolo i pitaju kupce stanova da li su dijaspora?
Da li prate tok doznaka i narusavaju privatnost/GDPR?
Gde su statisticki uzorci i kako dolaze do njih?

Gujanovic VERUJE da pranje novca nije dominantan razlog rasta cena nekretnina."
Pojedini ljudi veruju u vampire i baba roge....

Onda Tomasevic iz CBRE (koja inace zivi od prodaje nekretnina) po osnovu tarota kaze da cene na Vracaru nema sanse da padnu ispod 2000 eur ikada vise. I ne treba da padnu, kako kaze.

Sve bre neke Baba Vange i Kleopatre.
Svi nesto misle, veruju, predskazuju, proricu i gledaju u pasulj.
Niko da navede i/ili pokaze egzaktne naucne metode kako dolazi do zakljucaka koje pusta u etar.

Na kraju tu je investitor Golubovic koji kaze da ima vec 300 rezervacija i da ce prodavati stanove po 200-300 eur vise.
....zato pozurite, sad ili nikad.

Kakvo vredjanje inteligencije i zamajavanje javnosti
 
@Tin
Ко су кредибилни извори? Лагард и Паувел? Највеће пословне банке? Велики инвестициони фондови?

Ја не мислим да ће нужно доћи до неке катаклизме, катастрофе, итд., али мислим да ће се велики део богатства које се акумулирало у последње време изгубити у овом инфлаторном процесу који никако није "пролазан". Инфлација највише погађа најсиромашније, па иде на горе. Најмање погађа богате. Зато мислим да ће инфлација само додатно учврстити, ако не и продубити јаз између класа.(узгред сам на идеолошком спектру противник левице у принципу)
 
Tekst kaze:

Купе некретнину на почетку претпродаје, рецимо за 200.000 евра, две године касније, када објекат буде завршен, стан продају за 250.000. Они немају један, него четири-пет станова и тргују константно. Ако верујете у стару теорију да један одсто становништва контролише 90 одсто богатства, онда један проценат таквих људи – шпекуланата и „правих” инвестиционих купаца – у Србији чини 70.000 особа, што није мало – каже консултант за некретнине с којим је „Политика” разговарала.


E ok, jasno je meni ko su ti koji kupe u preprodaji za 200k, nije mi jasno ko su ovi koji posle kupe taj isti za 250k? Oni cekaju da skoci na 350k?

Ne znam kako znaju ko su investicioni kupci? Oni koji imaju vise nekretnina u svom vlasnistvu? Da l se racunaju placevi i kuce na selu, onda znam vise od jednog investicionog kupca.
 
Kasnije kupuju na primer oni koji nemaju kes odjednom nego moraju na kredit?

Realno investicioni kupci su oni koji imaju vise od 350k eura u neto assets (kad oduzmes sve kredite) jer time upadaju u 1%. Imao je negde clanak o tome.
 
Pa da, pitaj prodavca je l' trebas da kupis sad ili kasnije. Ovaj clanak je samo pristrasno misljenje pojedinaca i nista vise.
Ne znam samo kako te ljude nije sramota da odu u prodavnicu ili restoran i da pogledaju u oci nekog ko tamo radi. Bas bih voleo da cujem da objasne nekom nastavniku ili lekaru u drzavnoj ustanovi kako kvadrat treba da bude 5k evra i kako je to normalno...
 
Stanove na primer u Kaliforniji nije normalno da kupuje nastavnik ili neko iz drzavne ustanove osim ako se ne radi o “socijalnim stanovima” koji su namenjeni za te kategorije. To je upravo ono sto su pokusali da kazu ovim clankom. Kupuju oni koji upadaju u 1% po kapitalu (vise od 350k u imovini) ili oni koji upadaju u 1% po primanjima (vise od 5500e mesecno po porodici) (ja mislim da je to najnovija granica u Srb a da je ranije bilo nesto 2200e).

Ili eventualno firme i kompanije.
 
Ne znam na koga mislis kada kazes da treba da ga bude sramota. Ako mislis na nekoga ko ima tri stana i kupuje i cetvrti npr., ne vidim zasto bi ga bilo sramota. Zar se treba stideti uspeha? I zar se treba sakriti u rupu i zivot proziveti kao mis, samo zato sto neko drugi sticajem okolnosti nije uspeo u zivotu da napravi nesto. Svako treba da zivi kako moze.
 
vradovicu

Ali opet, rečeno već koliko puta, mi nismo niti trebamo da budemo amerika. Na stranu što ne mislim da grupica ljudi pere pare i kupuju svaki drugi stan koji se izgradi u celoj Srbiji(kao pojedini na temi) i celom svetu ne bih voleo ni da vidim još veće divljanje cena u Srbiji, dovoljno muka imamo. Za centralne opštine je povećanje normalno, za periferne nije jer ko će plaćati te stanove i odakle npr 5k m2 u Mirijevu? Ko će i kojom platom plaćati kredit za stan ili kiriju, troškove, prevoz... Jedino ako planiraš da prepoloviš stanovništvo u Bg-u, a samim tim i Srbiji.
 
Ne nego ce otici u rentirane nekretnine. Jer ce im biti isplativije da rentiraju nego da imaju stan u vlasnistvu. Evo da ti odgovorim a recicu ti neposredno da sam konsultant na tako nekom projektu. Zamisli dodje firma i kupi 20k stanova u BG u 2022-2023. Sta ce se desiti? Cene stanova idu na gore, neki se sele u ruralnije delove, neki idu u podstanare, neki novi ce doci da rentiraju te stanove. Demografija ce se promeniti. Ljudi koji budu mogli da placaju 1000-2000 mesecno za stan ce tu ziveti a oni koji ne mogu odose van Bg. Nije to nista neocekivano niti iznenadjujuce niti neophodno lose. Jedino stvarno lose je to sto ce se broj beskucnika u tom vrtoglsvom rastu cena pojaviti masovno po centru Beograda.

Stanove u neoliberalnom kapitalizmu kupuje 1% sa uplivom jos i koorporacija koje zele monopol na trzistu na osnovu investicija.
Jedna dobra plata duplo visa od proseka treba da ode na rentu a druga za ostale troskove. Znaci cuveno
Mirijevo realno 1000-1600e renta a cena 4000-5000 po m2. (ako je 80m2) to je ono sto ja ocekujem do kraja 2025. a vi sad sedite i cekajte taj pad :o
 
Ako je verovati numbeu, Beograd ima visi 'Price to Income ratio' nego bilo koji Grad u USA. Ubedljivo najvisi indeks je stavljen za Santa Barbaru, CA i iznosi oko 13.48, dok je BG vec stigao do 20.83

USA obicno uzimamo za leglo divljackog kapitalizma, al ovi brojevi kazu da u vecim gradovima stan u centru kosta oko dve prosecne plate po kvadratu, na periferiji oko 1,5. E sad primenite ove vrednosti na Bg, a stavite recimo da je plata 700 eur, pa cete videti koliko je teze kupiti stan u Bg.

Mozda smo vec pricali, ali broj beskucnika na 10000 u Srbiji je 28,5 a u USA 17,7. Tako da prestigli smo mi njih po liberalnom kapitalizmu odavno, ovde radi ko hoce, sta hoce, gde ces liberalnije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912095#p912095:358fcv5a je napisao(la):
shadestudio » Pon Dec 27, 2021 1:41 pm[/url]":358fcv5a]Ne znam na koga mislis kada kazes da treba da ga bude sramota. Ako mislis na nekoga ko ima tri stana i kupuje i cetvrti npr., ne vidim zasto bi ga bilo sramota. Zar se treba stideti uspeha? I zar se treba sakriti u rupu i zivot proziveti kao mis, samo zato sto neko drugi sticajem okolnosti nije uspeo u zivotu da napravi nesto. Svako treba da zivi kako moze.
Mislim na sve ove sto zagovaraju da ce cene da rastu i u clanku i na forumu. Naravno da niko ne treba da se stidi uspeha, svaka cast, ali tom logikom svi u Srbiji trebaju da budu programeri, dizajneri, advokati i vlasnici firmi. Ko ce da nam skoluje decu, ko ce da nas leci i ko ce da radi hiljadu drugih poslova koje uzimas zdravo za gotovo, jer si odabrao struku koja je lepo placena? Uspesan si, pa 90% stanovnistva trebaju da budu tvoji robovi? Vec sam jednom pisao, stanova u Beogradu ima sasvim dovoljno, ali od uspesnih vlasnika sa po 5 nekretnina i spekulanata obican narod ne moze da dodje do stana. Po meni to nije normalno, a tek nije normalno da se poredimo sa ludom Kalifornijom. Oni su tek u kur*c otisli. Stanovi trebaju da sluze za stanovanje, a ne da se spekulise njima. Ako dobar deo razvijenog sveta to radi, ne znaci da je to dobro i da treba da se radi...
 
Ево један конкретан пример, условно, вишег службеника царина, како је дошла од 3 до 13 некретнина.

Са три стана на 13 некретнина: Имовинска карта бивше помоћнице директора Царине
https://nova.rs/vesti/hronika/sa-tri-st ... ra-carine/

Дакле то је једна особа, моје питање колико има још оваквих на "нижем" нивоу, а да не причамо о неким крупнијим зверкама.

Не кажем да је ово једини разлог за високе цене, али јесте један од кључних, барем код нас, где се сав вишак, легалан, а наручито нелегалан слива у бетон.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912102#p912102:1uucd21j je napisao(la):
vradovic » Pon Dec 27, 2021 2:00 pm[/url]":1uucd21j]Ne nego ce otici u rentirane nekretnine. Jer ce im biti isplativije da rentiraju nego da imaju stan u vlasnistvu. Evo da ti odgovorim a recicu ti neposredno da sam konsultant na tako nekom projektu. Zamisli dodje firma i kupi 20k stanova u BG u 2022-2023. Sta ce se desiti? Cene stanova idu na gore, neki se sele u ruralnije delove, neki idu u podstanare, neki novi ce doci da rentiraju te stanove. Demografija ce se promeniti. Ljudi koji budu mogli da placaju 1000-2000 mesecno za stan ce tu ziveti a oni koji ne mogu odose van Bg. Nije to nista neocekivano niti iznenadjujuce niti neophodno lose. Jedino stvarno lose je to sto ce se broj beskucnika u tom vrtoglsvom rastu cena pojaviti masovno po centru Beograda.

Stanove u neoliberalnom kapitalizmu kupuje 1% sa uplivom jos i koorporacija koje zele monopol na trzistu na osnovu investicija.
Jedna dobra plata duplo visa od proseka treba da ode na rentu a druga za ostale troskove. Znaci cuveno
Mirijevo realno 1000-1600e renta a cena 4000-5000 po m2. (ako je 80m2) to je ono sto ja ocekujem do kraja 2025. a vi sad sedite i cekajte taj pad :o
Pa gde je tu sigurnost ako nemas svoju nekretninu? To je cisto zivotarenje.
Znam da kad sa pozicije nekog ko je u tih 1% sasvim lako i logicno zvuci to objasnjenje koje dajes u kojem se ljudi hladnokrvno posmatraju kao brojevi i statistika, ali probaj da se zamislis kao neko ko nema nista i treba negde da zivi. Ne znam da li bi tako ozareno promovisao tu politiku. To su i dalje ljudi koji treba da zive svoj zivot, koliko god nebitno izgledali kroz prizmu kapitalizma.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912102#p912102:38uwjg5z je napisao(la):
vradovic » Pon Dec 27, 2021 2:00 pm[/url]":38uwjg5z]Ne nego ce otici u rentirane nekretnine. Jer ce im biti isplativije da rentiraju nego da imaju stan u vlasnistvu. Evo da ti odgovorim a recicu ti neposredno da sam konsultant na tako nekom projektu. Zamisli dodje firma i kupi 20k stanova u BG u 2022-2023. Sta ce se desiti? Cene stanova idu na gore, neki se sele u ruralnije delove, neki idu u podstanare, neki novi ce doci da rentiraju te stanove. Demografija ce se promeniti. Ljudi koji budu mogli da placaju 1000-2000 mesecno za stan ce tu ziveti a oni koji ne mogu odose van Bg. Nije to nista neocekivano niti iznenadjujuce niti neophodno lose. Jedino stvarno lose je to sto ce se broj beskucnika u tom vrtoglsvom rastu cena pojaviti masovno po centru Beograda.

Stanove u neoliberalnom kapitalizmu kupuje 1% sa uplivom jos i koorporacija koje zele monopol na trzistu na osnovu investicija.
Jedna dobra plata duplo visa od proseka treba da ode na rentu a druga za ostale troskove. Znaci cuveno
Mirijevo realno 1000-1600e renta a cena 4000-5000 po m2. (ako je 80m2) to je ono sto ja ocekujem do kraja 2025. a vi sad sedite i cekajte taj pad :o

И да, опште је познато да са растом цена некретнина, расте и цена шатора тако да и је и у томе сегменту тржишта потребно пожурити и резервисати најквалитетније домове од платна и полиестера.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912113#p912113:3e4aa9pk je napisao(la):
shadestudio » Pon Dec 27, 2021 2:18 pm[/url]":3e4aa9pk]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912102#p912102:3e4aa9pk je napisao(la):
vradovic » Pon Dec 27, 2021 2:00 pm[/url]":3e4aa9pk]Ne nego ce otici u rentirane nekretnine. Jer ce im biti isplativije da rentiraju nego da imaju stan u vlasnistvu. Evo da ti odgovorim a recicu ti neposredno da sam konsultant na tako nekom projektu. Zamisli dodje firma i kupi 20k stanova u BG u 2022-2023. Sta ce se desiti? Cene stanova idu na gore, neki se sele u ruralnije delove, neki idu u podstanare, neki novi ce doci da rentiraju te stanove. Demografija ce se promeniti. Ljudi koji budu mogli da placaju 1000-2000 mesecno za stan ce tu ziveti a oni koji ne mogu odose van Bg. Nije to nista neocekivano niti iznenadjujuce niti neophodno lose. Jedino stvarno lose je to sto ce se broj beskucnika u tom vrtoglsvom rastu cena pojaviti masovno po centru Beograda.

Stanove u neoliberalnom kapitalizmu kupuje 1% sa uplivom jos i koorporacija koje zele monopol na trzistu na osnovu investicija.
Jedna dobra plata duplo visa od proseka treba da ode na rentu a druga za ostale troskove. Znaci cuveno
Mirijevo realno 1000-1600e renta a cena 4000-5000 po m2. (ako je 80m2) to je ono sto ja ocekujem do kraja 2025. a vi sad sedite i cekajte taj pad :o
Pa gde je tu sigurnost ako nemas svoju nekretninu? To je cisto zivotarenje.
Znam da kad sa pozicije nekog ko je u tih 1% sasvim lako i logicno zvuci to objasnjenje koje dajes u kojem se ljudi hladnokrvno posmatraju kao brojevi i statistika, ali probaj da se zamislis kao neko ko nema nista i treba negde da zivi. Ne znam da li bi tako ozareno promovisao tu politiku. To su i dalje ljudi koji treba da zive svoj zivot, koliko god nebitno izgledali kroz prizmu kapitalizma.

Врадовић гледа на 99% човечанства као на мајнере и воркере који се боре да први реше хеш пазле и да само ти највећи "радници" буду награђени сатошијима, а ови остали могу само да покушавају опет, из својих шатора, да реше пазле. И све то тако док не дође напада 51% када се сиротиња мајнерска буде организовала и пробудила :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912112#p912112:3rvraned je napisao(la):
savoir28 » 27 Dec 2021 01:16 pm[/url]":3rvraned]Ево један конкретан пример, условно, вишег службеника царина, како је дошла од 3 до 13 некретнина.

Са три стана на 13 некретнина: Имовинска карта бивше помоћнице директора Царине
https://nova.rs/vesti/hronika/sa-tri-st ... ra-carine/

Дакле то је једна особа, моје питање колико има још оваквих на "нижем" нивоу, а да не причамо о неким крупнијим зверкама.

Не кажем да је ово једини разлог за високе цене, али јесте један од кључних, барем код нас, где се сав вишак, легалан, а наручито нелегалан слива у бетон.

Ovo jeste dobar pravi primer rekao bih pre “kriminala” nego bas samo pranja novca. Ona je zapravo ako sam dobro razumela primila mito za neke javne nabavke. Naravno da treba da ih hapse i cak sta vise mozda i detaljniju kontrolu ali ovakvi slucajevi postoje svuda na svetu. Ono sto je jako tesko utvrditi jeste da li sad svuda na svetu taj % kriminala toliko utice na rast ili je nesto drugo u pitanju. Iskreno sve ove njene nekretnine su smesne po vrednosti pa se pitam da li je vise uhvacena za primer ili stvarno pa se toliko javno predstavlja. Naravno svakako da je ovo dobar primer kako treba sa takvima da se postupa. Ja samo tvrdim da je takvih slucajeva premalo da bi znacajnije pomerili iglu na skali.

u Neoliberalnom kapitalizmu nema te “socijalisticke” “ljudske” pa cak i “moralne” vrednosti “pa zar stanovi ne sluze za stanovanje” i “zar to nije lose za ljude”. Koga briga. Hteli smo kapitalizam izborili smo se za to 2000. godine uzivajte sad. Jedan % ide u beskucnike 60% u rentirane 30% od meseca do meseca (ali u svom stanu) i 1% ima sve blagodeti i vode ekonomiju napred. To je realno a jasno mi je da se vecini ne svidja takva realnost.

edit: savior28 :mrgreen:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912110#p912110:1dcwqe23 je napisao(la):
sundjer_bob » Pon Dec 27, 2021 2:15 pm[/url]":1dcwqe23]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912095#p912095:1dcwqe23 je napisao(la):
shadestudio » Pon Dec 27, 2021 1:41 pm[/url]":1dcwqe23]Ne znam na koga mislis kada kazes da treba da ga bude sramota. Ako mislis na nekoga ko ima tri stana i kupuje i cetvrti npr., ne vidim zasto bi ga bilo sramota. Zar se treba stideti uspeha? I zar se treba sakriti u rupu i zivot proziveti kao mis, samo zato sto neko drugi sticajem okolnosti nije uspeo u zivotu da napravi nesto. Svako treba da zivi kako moze.
Mislim na sve ove sto zagovaraju da ce cene da rastu i u clanku i na forumu. Naravno da niko ne treba da se stidi uspeha, svaka cast, ali tom logikom svi u Srbiji trebaju da budu programeri, dizajneri, advokati i vlasnici firmi. Ko ce da nam skoluje decu, ko ce da nas leci i ko ce da radi hiljadu drugih poslova koje uzimas zdravo za gotovo, jer si odabrao struku koja je lepo placena? Uspesan si, pa 90% stanovnistva trebaju da budu tvoji robovi? Vec sam jednom pisao, stanova u Beogradu ima sasvim dovoljno, ali od uspesnih vlasnika sa po 5 nekretnina i spekulanata obican narod ne moze da dodje do stana. Po meni to nije normalno, a tek nije normalno da se poredimo sa ludom Kalifornijom. Oni su tek u kur*c otisli. Stanovi trebaju da sluze za stanovanje, a ne da se spekulise njima. Ako dobar deo razvijenog sveta to radi, ne znaci da je to dobro i da treba da se radi...

Nekretnine treba da sluze za zivot, ali priroda ljudi je da probaju da izvuku neku korist iz cega god mogu.
Ne bih pravio moralnu razliku izmedju onih koji imaju mogucnost da kupe pet stanova, i onih koji nemaju, ali potajno zapravo misle kako bi to bilo kul.

Sve je pitanje mogucnosti. Evo kad je bio pocetak pandemije, cene vikendica skocile tri puta iz sumanutog straha od smaka sveta. Bukvalno je neko ko ima supu bez prozora, stavio oglas da trazi 15000e. Na taj nacin je kreirao nedostiznu i nerealnu cenu za prosecnog coveka. Iako je do juce i on bio prosecan covek koji isto zivi od danas do sutra i psovao cene stanova.
Zato se nalazimo u danasnjoj situaciji. Svi bi hleba bez motike ako moze, pitanje je kome uspe.
Da li je pravedno, pa iz ugla nekog ko nema nije, ali iz ugla tog istog kojem se posreci da pocne neki bogatiji zivot, jeste.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912102#p912102:29y1y3bd je napisao(la):
vradovic » Pon Dec 27, 2021 2:00 pm[/url]":29y1y3bd]Ne nego ce otici u rentirane nekretnine. Jer ce im biti isplativije da rentiraju nego da imaju stan u vlasnistvu...

To sam i napisao, odakle će rentirati sa našim platama? Ko? Naravno mogu otići i dalje od Beograda ali teško će stići na posao na vreme plus će im drugi troškovi biti veći. Dakle onda tako imamo polovljenje iliti halving ako si tako navikao stanovništva koji će živeti u ionako maloj Srbiji. Ne, neće se zaposliti u drugim gradovima jer nema gde.
 
Vrh