Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovo i ja mislim. Bukvalno nasa dijaspora je u fazonu FOMO i ostacu na ulici, necu imati gde da se vratim. Kupuj sta god.
Koliko je odrzivo trziste koje se oslanja na dijasporu? Sada su cene dovoljno visoke da je Bg u rangu gradova srednje velicine u Nemackoj. Navijac Borusije iz Dortmunda placa stan jeftinije nego nesrecni navijac Zvezde (iako tu spadam) koji brani Rio Tinto na tribini, da ne bi morali Nemci da prljaju svoja jezera vadjenjem Litijuma.
 
Stan u centru NS-a kupljen i opremljen za 48000eur pre 7-8god.
Izdavanjem(stana na dan)7x12x450= otprilike 37800eur i to mi radi agencija(fin mladi bračni par, koji od toga živi), a ja se apsolutno ne cimam.
Amortizacija krečenje i krevet od većih stvari i to je da kažem 1000eur
Stan izgleda i dalje kao nov(jer su gosti samo na noćenju, retko ko i kuva).
Stan sada vredi 90000-110000eur
Za 2-3god mogu da za prodam i bez poreza na dobit.
Do tada će biti računica 10x12x450=54000eur od rente.
Neka je čisto 50000eur
A stan neka bude 110000eur.
To je u procentima oko 230%(nisam računao da od zarade još i oročavam novce i reoročavam).

Tada su mi isto svi govorili pašće vrednost nekretnina.
Ne uzimaj stan koji je u potkrovlju itd...
Nemoj taj stan na dan, urnisaće ti stan, kako da nekome ostaviš tako sredjen stan itd...
Kada budem napravio takvu racunicu i ja cu kupiti investicionu nekretninu.
I ja sam kupio 2019. de luks kucu na 7 kilometara od centra Bg-a, 300+ kvadrata, 2 ara dvorista i sada se udaram u dupe.
Za te pare koje sam ja dao (i kamatom od 3% - kredit sam preko pola isplatio, inflacija je bila 15-20% koliko vec, a kamata 3% :)) sada prodaju spajizice, po zagusljivim raskrsnicama.
 
Koliko je odrzivo trziste koje se oslanja na dijasporu? Sada su cene dovoljno visoke da je Bg u rangu gradova srednje velicine u Nemackoj. Navijac Borusije iz Dortmunda placa stan jeftinije nego nesrecni navijac Zvezde (iako tu spadam) koji brani Rio Tinto na tribini, da ne bi morali Nemci da prljaju svoja jezera vadjenjem Litijuma.
Kada bi napravili statistiku pravih cena po kojoj ljudi naši iznajmljuju nekretnine, došli bi do iznenađujuće niskih cifara. Gomila ljudi renta po "starim cenama", uključujući i mene i jedno 7,8 ljudi koje znam. Samo da su normalni stanari, da održavaju, da ne prave probleme i svi srećni. Čak sam imao i ponude odlične da pređem u drugi stan preko prijatelja, ali mi je gazda previše kul i dao mi je odrešene ruke da radim šta hoću, pa nisam hteo to da ispustim. A sve se radi o stanovima na Nbg, fino održavanim i sasvim solidnih kvadratura.
 
Ja znam jednu rusku porodicu, koja iznajmljuje stan na 100 metara od Kalenic pijace. Stan su uzeli pre ovog ludila, stan je u novijoj zgradi - jako dobro odrzavanoj, 70kvadrata, u dobrom stanju.
Pa u oglasu verujem da bi bio zacenjen nekih 300.000 evra, sa namestajem recimo. Oni ga placaju 700 evra, pa neka neko preracuna koliki je tu ROI.
 
2020 kupljen stan za 800 evra /m2
Iznajmljivanje za 250 evra mesečno

2024 cena nekretnina u istoj ulici je 1800 evra/m2
Iznajmljivanje stana za 320 evra/m2

Niko zadovoljan....
 
Racu
Stan u centru NS-a kupljen i opremljen za 48000eur pre 7-8god.
Izdavanjem(stana na dan)7x12x450= otprilike 37800eur i to mi radi agencija(fin mladi bračni par, koji od toga živi), a ja se apsolutno ne cimam.
Amortizacija krečenje i krevet od većih stvari i to je da kažem 1000eur
Stan izgleda i dalje kao nov(jer su gosti samo na noćenju, retko ko i kuva).
Stan sada vredi 90000-110000eur
Za 2-3god mogu da za prodam i bez poreza na dobit.
Do tada će biti računica 10x12x450=54000eur od rente.
Neka je čisto 50000eur
A stan neka bude 110000eur.
To je u procentima oko 230%(nisam računao da od zarade još i oročavam novce i reoročavam).

Tada su mi isto svi govorili pašće vrednost nekretnina.
Ne uzimaj stan koji je u potkrovlju itd...
Nemoj taj stan na dan, urnisaće ti stan, kako da nekome ostaviš tako sredjen stan itd

Stan u centru NS-a kupljen i opremljen za 48000eur pre 7-8god.
Izdavanjem(stana na dan)7x12x450= otprilike 37800eur i to mi radi agencija(fin mladi bračni par, koji od toga živi), a ja se apsolutno ne cimam.
Amortizacija krečenje i krevet od većih stvari i to je da kažem 1000eur
Stan izgleda i dalje kao nov(jer su gosti samo na noćenju, retko ko i kuva).
Stan sada vredi 90000-110000eur
Za 2-3god mogu da za prodam i bez poreza na dobit.
Do tada će biti računica 10x12x450=54000eur od rente.
Neka je čisto 50000eur
A stan neka bude 110000eur.
To je u procentima oko 230%(nisam računao da od zarade još i oročavam novce i reoročavam).

Tada su mi isto svi govorili pašće vrednost nekretnina.
Ne uzimaj stan koji je u potkrovlju itd...
Nemoj taj stan na dan, urnisaće ti stan, kako da nekome ostaviš tako sredjen stan itd...
Izvini...ali svim stanovima je cena skočila...zar ne..ne samo tvom .
Zarada od izdavanja je Ok..ali od skoka cene nekretnine ?
 
Kada budem napravio takvu racunicu i ja cu kupiti investicionu nekretninu.
I ja sam kupio 2019. de luks kucu na 7 kilometara od centra Bg-a, 300+ kvadrata, 2 ara dvorista i sada se udaram u dupe.
Za te pare koje sam ja dao (i kamatom od 3% - kredit sam preko pola isplatio, inflacija je bila 15-20% koliko vec, a kamata 3% :)) sada prodaju spajizice, po zagusljivim raskrsnicama.
Ovo "7km od centra" mi zvuči kao neki marketinški trik da se zamaskira loša lokacija. Beograd je relativno mali grad, a na manje od 5km od centra u Mirijevu je romsko naselje gde ljudi pale gume. Takvih primera je gomila u ovom gradu, udaljenost od centra kao reper dobre lokacije se odnosi na radijus od 1km od Trga. Vec na donjem Dorćolu postoje kritične milrolokacije sa udžericama i slično.
 
Ovo "7km od centra" mi zvuči kao neki marketinški trik da se zamaskira loša lokacija. Beograd je relativno mali grad, a na manje od 5km od centra u Mirijevu je romsko naselje gde ljudi pale gume. Takvih primera je gomila u ovom gradu, udaljenost od centra kao reper dobre lokacije se odnosi na radijus od 1km od Trga. Vec na donjem Dorćolu postoje kritične milrolokacije sa udžericama i slično.
Ja verujem da je Sindjelić Rom..i da živi u 300 m2 uđzerici a u mikrolokaciji kruga 2
Dajte malo postovanja...
 
Kako duplirao kada za te pare mogu isto da kupim ili još i manje....
Podigao kiriju za 28% a nekretnine poskupele za 100%...
Jel ti shvatas o čemu pričaš ?
Izvinjavam se, koliko automobila mozes da kupis ako prodas tu nekretninu? Danas vs 2020?
Koliko laptopova? Koliko hrane? Koliko akcija neke firme mozes da kupis?

Ti si klasicni primer stanodavca koji ljudi ne podnose, em imas nekretnine em kukas a nisi sam svojim radom zaradio vec ti palo sa nebesa.
 
Kako duplirao kada za te pare mogu isto da kupim ili još i manje....
Podigao kiriju za 28% a nekretnine poskupele za 100%...
Jel ti shvatas o čemu pričaš ?

Ne razumem, pa ti si odlično prošao jer je svima novac devalvirao 30%, a ti si potpuno sačuvao vrednost koju imaš, ono što si kupovao za 800 sad bi mogao da prodaš za 1800.

Na sve to si uspeo kiriju da podigneš.

Ne vidim kako si ti loše prošao ovde.
 
Ovo "7km od centra" mi zvuči kao neki marketinški trik da se zamaskira loša lokacija. Beograd je relativno mali grad, a na manje od 5km od centra u Mirijevu je romsko naselje gde ljudi pale gume. Takvih primera je gomila u ovom gradu, udaljenost od centra kao reper dobre lokacije se odnosi na radijus od 1km od Trga. Vec na donjem Dorćolu postoje kritične milrolokacije sa udžericama i slično.
Ne moramo ni da gkedamo do Mirijeva kad u naselju kod 3 bika (ispod pančevačkog mosta) pale 3 puta više? To je na 2 km od najužeg centra.
Mislim to se pali svuda i ima ih svuda, a kao sto si spomeuo i taj deo donjeg Dorćola oko Šipke je vec geto..
 
Izvini...ali svim stanovima je cena skočila...zar ne..ne samo tvom .
Zarada od izdavanja je Ok..ali od skoka cene nekretnine ?
Poredio sam ovde na forumu i zaradu od zlata i akcija i nekretnina.
I u ovom mom slučaju sam mnogo bolje prošao i od akcija.
Naravno, neko je prošao bolje u trgovini sa akcijama ako je znao kada da proda pa kupuje ili sa trgovinom kriptovaluta, ali to je već ozbiljan posao i analiza tržišta, gde ja nemam toliko znanja i nisam za taj neki rizik u tolikoj meri, pa čak i u odobravanju(lični stav) i ulaganju u neke od tih stvari itd...
Jeste slažem se da je svuda skočila cena nekretnina i da ako bi prodao taj stan da moram kupiti po višoj ceni sledeću, jer je svuda skočila cena.
Mogao bih da prodam nekretninu i uzmem u izgradnji novu, pa na neki način se putem toga uvek još zaradi ili barem kupuje svaki put malo veća nekretnina.
Ali i to je na neki način posao i oduzima vreme.
Nemam nameru nijednu nekretninu da prodajem, to jest ukoliko bi prodavao to bi bilo zbog ubacivanja tog kapitala u neki biznis.
Opcije :
Gradnja sopstvene zgrade(kuća), poljoprivreda, solarna elektrana ili ulaganje u neki po mojoj proceni dobar biznis gde bi bio suvlasnik...
 
Ne razumem, pa ti si odlično prošao jer je svima novac devalvirao 30%, a ti si potpuno sačuvao vrednost koju imaš, ono što si kupovao za 800 sad bi mogao da prodaš za 1800.

Na sve to si uspeo kiriju da podigneš.

Ne vidim kako si ti loše prošao ovde.
Pa normalno je da novac koji imaš i da ulažeš...
Podigao kiriju ? Pa šta je trebalo...svuda je novac izgubio vrednost ali ne i u kiriji ? Ne shvatam...pa na kraju je dobro i što sam ziv ?
ROI u 2020 bio 20 godina
ROI u 2024 je 35 godina....ma dobro sam prošao....
 
Mićo ako vam se povećala vrednost nekretnina, možete staviti hipoteku na nju, kako bi uzeli još jedan stan koji ćete izdavati i sa tom kirijom vraćati kredit, evo saznali ste da će biti spuštanja kamata.
I onda možete na neki način iskoristiti to povećanje vrednosti svoje nekretnine.
Samo nije uvek dobro probati izvući svim silama najveći profit od stanara, bolje manje ali sigurnije.
I nadam se da ne bi izbacili naše ljude iz svojih stanova zbog malo većeg profita.
Jer kao što vidite ovde vas savetuju i pomažu vam izmedju ostalog ljudi koji su podstanari i na neki način zavise od ljudi poput vas trenutno.
 
Pa normalno je da novac koji imaš i da ulažeš...
Podigao kiriju ? Pa šta je trebalo...svuda je novac izgubio vrednost ali ne i u kiriji ? Ne shvatam...pa na kraju je dobro i što sam ziv ?
ROI u 2020 bio 20 godina
ROI u 2024 je 35 godina....ma dobro sam prošao....

Nemoj pogrešno da me shvatiš, ja uopšte ne upućujem nikakvu kritiku, samo konstatujem koliko su ljudi sa nekretninama kao ti dobro prošli u zadnjih par godina, a ti opet vidiš tu neku negativnu stranu.

Negativno je ono što su neki od nas doživeli, da im keš za učešće izgubi vrednost 30-40% i da ne mogu da kupe ništa zbog ogromnog skoka cena i kamata u isto vreme.

Tebi vrednost nekretnine skočila, kiriju naplaćuješ više, ti si pobednik ovog tržišnog haosa iako možda to ne vidiš.
 
Nemoj pogrešno da me shvatiš, ja uopšte ne upućujem nikakvu kritiku, samo konstatujem koliko su ljudi sa nekretninama kao ti dobro prošli u zadnjih par godina, a ti opet vidiš tu neku negativnu stranu.

Negativno je ono što su neki od nas doživeli, da im keš za učešće izgubi vrednost 30-40% i da ne mogu da kupe ništa zbog ogromnog skoka cena i kamata u isto vreme.

Tebi vrednost nekretnine skočila, kiriju naplaćuješ više, ti si pobednik ovog tržišnog haosa iako možda to ne vidiš.
Nekima je sve malo :)
 
Pa normalno je da novac koji imaš i da ulažeš...
Podigao kiriju ? Pa šta je trebalo...svuda je novac izgubio vrednost ali ne i u kiriji ? Ne shvatam...pa na kraju je dobro i što sam ziv ?
ROI u 2020 bio 20 godina
ROI u 2024 je 35 godina....ma dobro sam prošao....
Ti si svoj stan vec otplatio u njegovoj ulozenoj vrednosti.
Tako se racuna ROI, gleda se u vrednosti para ne u kolicini nekretnina i betonu koji mozes dalje da kupis.

Ako si stan platio 100k i on danas vredi 200k ti vec imas vracen ROI, jer si pazi sada ovo, investirao si 100k a sada imas vrednost 200k.

Da si bilo sta drugo kupio na berzi tako bi gledao, samo su nasi stanodavci operisani od finansijske pameti pa gledaju kada ce od kirije da dobiju nazad ulozeno a cenu stana na trzistu ne gledaju.

Ekvivalent tvog kukanja je da ja se zalim sto sam kupio Bitcoin za 30,000$ sada vredi 60,000$ i ja mogu samo da kupim jedan bitcoin ako prodam taj jedan bitcoin...
 
Mićo ako vam se povećala vrednost nekretnina, možete staviti hipoteku na nju, kako bi uzeli još jedan stan koji ćete izdavati i sa tom kirijom vraćati kredit, evo saznali ste da će biti spuštanja kamata.
I onda možete na neki način iskoristiti to povećanje vrednosti svoje nekretnine.
Samo nije uvek dobro probati izvući svim silama najveći profit od stanara, bolje manje ali sigurnije.
I nadam se da ne bi izbacili naše ljude iz svojih stanova zbog malo većeg profita.
Jer kao što vidite ovde vas savetuju i pomažu vam izmedju ostalog ljudi koji su podstanari i na neki način zavise od ljudi poput vas trenutno.
Ja napisa istinu..
Raspitaj se ...da li je povečanje kirije sa 250 u 2020 na 320 u 2024(pocetkom) veliko povečanje...
Pa nije....
Da li ja treba da bacam pare..da propadam i nemam ni 5% povrat godišnje....jer neko nema ni to ?
POvecanje vrednosti nekretnine je kada mogu za pare za koje prodam mogu više kvadratav da kupim...što nije slučaj...
Ljudi...sve nekretnine su poskupele...svuda..ne samo moja
Jel ste realni...onaj kaže kupi laptopove..aute....mogao bih i sladoled...Strašno
 
Ja napisa istinu..
Raspitaj se ...da li je povečanje kirije sa 250 u 2020 na 320 u 2024(pocetkom) veliko povečanje...
Pa nije....
Da li ja treba da bacam pare..da propadam i nemam ni 5% povrat godišnje....jer neko nema ni to ?
POvecanje vrednosti nekretnine je kada mogu za pare za koje prodam mogu više kvadratav da kupim...što nije slučaj...
Ljudi...sve nekretnine su poskupele...svuda..ne samo moja
Jel ste realni...onaj kaže kupi laptopove..aute....mogao bih i sladoled...Strašno
Pa nista, lepo ti ljudi kazu, ulozi u nesto drugo. CInjenica je da si ti dobro prosao. Ako nisi zadovoljan profitom, uvek mozes da otvoris neku svoju firmu i proizvodis nesto ili pruzas neke usluge i zaradjujes vise i imas veci povrat. Ili bi vise voleo da ne radis nista, a da novac samo kaplje? :)
U sustini to i jeste dobro sto se profit od kupovine nekretnina sve manji, jer se time smanjuje traznja za nekretninama, samim tim one u duzem roku postaju dostupnije.
 
Vrh