Šta je novo?

Cene nekretnina

Lako je pricati tako, videcemo ako budes u toj situaciji da imas pare u rukama, zenu i decu i brigu da li ce te pare da propadnu a mozda bi ta druga nekretnina bila super za tvoje dete kada krene na fakultet da ima gde da zivi :)
Po meni vecina preduzetnika krece vrlo rano u zivotu da rizikuje jer je tada rizik najmanji i najbrze se oporavis, pun si energije jer ne brines o deci, malo ljudi pokrece biznis u 50oj godini zivota rekao bih.
Tako nekako. Ali danas je vreme drugačije, mladi su inertni i ne zanima ih cimanje već stari srpski san naučen od roditelja ili poznanika, zaposlenje u javnom preduzeću ili izdavanje stanova.
 
Koliko zapravo ima ljudi koji žive vrhunski u Beogradu. Svaki treći forumaš ima barem nekretninu, dve viška. Razmišlja se o diversifikaciji, ima se viška i za nekretnine, a bogme i za zlato, akcije i slično.
Prosečna neto zarada čoveka sa masterom ili više u Beogradu je u septembru 2023. godine iznosila 218306 dinara (značajno veća za muškarce, 267284, žene 184691).
Danas je sigurno još veća. Naravno, razlike u sektorima su velike, u obrazovanju su baš niske plate, penzije su loše i slično. Ali ima i finih cifara ovde bogami!
Gde postoji ta statistika u vezi plata po različitim kriterijumima, kao što su pol, starosna grupa, nivo obrazovanja, itd? Svi znamo podatke prosečne i medijalne zarade, ali bilo bi interesantno videti strukturu primanja za top 10, 5 i 1% zaposlenih. To bi dalo makar neki uvid koliko je ostvarivo za ljude sa visokonatprosečnim legalnim primanjima da priušte da investiraju.
 
Gde postoji ta statistika u vezi plata po različitim kriterijumima, kao što su pol, starosna grupa, nivo obrazovanja, itd? Svi znamo podatke prosečne i medijalne zarade, ali bilo bi interesantno videti strukturu primanja za top 10, 5 i 1% zaposlenih. To bi dalo makar neki uvid koliko je ostvarivo za ljude sa visokonatprosečnim legalnim primanjima da priušte da investiraju.

Forumaši su većinski ljudi sa visokonatprosečnim legalnim primanjima, bolje ovde odradi anketu.
 
Tako nekako. Ali danas je vreme drugačije, mladi su inertni i ne zanima ih cimanje već stari srpski san naučen od roditelja ili poznanika, zaposlenje u javnom preduzeću ili izdavanje stanova.
Kolicina mladih ljudi 25 i ispod koji su se pomirili da nikad nece ista uspeti da postignu i cemu onda poenta i truditi se je zaprepascujuca i zabrinjavajuca.

Sto je najgore kada pricam sa takvim ljudima oni su jos vise demotivisani mojim uspehom umesto inspirisani, kao eto ti si imao prilika u tvoje vreme, u nase vreme je drugacije i to je nemoguce :/
 
Ti misliš da mladi danas imaju lošije uslove nego što si ti imao?
Mislim da im je osecaj rada i vremena za rezultate skroz poremecen drustvenim mrezama gde vide ljude koji su postali milioneri u 25oj, devojke koje u 20oj godini kupuju stan jer su lepe i kapitalizovale to preko drustvenih mreza ili drugih izvora prihoda, influensere koji propvedaju kako su oni pokrenuli biznis a ne otkrivaju da iza njih stoji cale koji im je dao 100,000 eura da se taj biznis pokrene itd itd.

I sad ti vidis i bombardovan si time 24/7 na instagramu i tiktoku i sada trebas da se pomiris sa realnosti da bi ti stigao do istoga prvo trebas da steknes neko znanje i da radis par godina u industriji pa tek onda da razmisljas o pokretanju svog biznisa mozda, vecina je ekstremno demotivisana iz mog iskustva zbog toga.
 
Tako nekako. Ali danas je vreme drugačije, mladi su inertni i ne zanima ih cimanje već stari srpski san naučen od roditelja ili poznanika, zaposlenje u javnom preduzeću ili izdavanje stanova.
Nekad bilo. Plate u javnom sektoru su jadne.
Dosta mladih prelazi kod privatnika cim se pojavi bolja ponuda.
 
Nisu u svakom javnom sektoru jadne, sa druge strane nekome baš to odgovara, ne radi ništa, a svaki mesec kaplje nešto, žive kod roditelja ili u nasledjenom stanu. Ovi što bi ipak malo neki napredak idu kod privatnika ali njih je mali broj.

Mislim da im je osecaj rada i vremena za rezultate skroz poremecen drustvenim mrezama gde vide ljude koji su postali milioneri u 25oj, devojke koje u 20oj godini kupuju stan jer su lepe i kapitalizovale to preko drustvenih mreza ili drugih izvora prihoda, influensere koji propvedaju kako su oni pokrenuli biznis a ne otkrivaju da iza njih stoji cale koji im je dao 100,000 eura da se taj biznis pokrene itd itd.

I sad ti vidis i bombardovan si time 24/7 na instagramu i tiktoku i sada trebas da se pomiris sa realnosti da bi ti stigao do istoga prvo trebas da steknes neko znanje i da radis par godina u industriji pa tek onda da razmisljas o pokretanju svog biznisa mozda, vecina je ekstremno demotivisana iz mog iskustva zbog toga.
Veliki problem su društvene mreže jer bi mladi sve sada i odmah i da naravno to odmah podele na instagramu kako lepo žive.

Sto je najgore kada pricam sa takvim ljudima oni su jos vise demotivisani mojim uspehom umesto inspirisani
Tako nekako, oni koji te ne znaju baš dobro oni misle da si kriminalac verovatno, oni koji te znaju umesto da budu srećni zbog tvog uspeha oni su zavidni i demotivisani. Nije badava izreka "u se i u svoje kljuse".

I onda se čudimo što su cene nekretnina visoke, a svako u 99% slučajeva zamišlja kako kupuje investicioni stan. Preduzetništvo i drugi vidovi ulaganja su omraženi.
 
Mislim da im je osecaj rada i vremena za rezultate skroz poremecen drustvenim mrezama gde vide ljude koji su postali milioneri u 25oj, devojke koje u 20oj godini kupuju stan jer su lepe i kapitalizovale to preko drustvenih mreza ili drugih izvora prihoda, influensere koji propvedaju kako su oni pokrenuli biznis a ne otkrivaju da iza njih stoji cale koji im je dao 100,000 eura da se taj biznis pokrene itd itd.

I sad ti vidis i bombardovan si time 24/7 na instagramu i tiktoku i sada trebas da se pomiris sa realnosti da bi ti stigao do istoga prvo trebas da steknes neko znanje i da radis par godina u industriji pa tek onda da razmisljas o pokretanju svog biznisa mozda, vecina je ekstremno demotivisana iz mog iskustva zbog toga.
A, to je druga stvar. Takvih pojava je uvek bilo i biće, ne samo kod nas, već svuda. Imaš i juče u novinama da je naš mladi doktorand, zaposlen na Mašinskom fakuktetu, dobio nagradu za najbolji rad u Evropi u oblasti nuklearnog inžinjeringa na nekoj međunarodnoj konferenciji - vest koja je prošla skroz nezapaženo. Radim sa mladim ljudima, ponekad ima toliko kvalitetnih da te bukvalno ostave bez teksta. I dobro je što mi se čini da ih sve manje zanima da trajno ostanu negde preko.
 
Onoliko koliko su ljudi spremni da ga plate.

Ako je ta cifra 5000 EUR/m2, onda je toliko.
Stigao si da uloviš deo posta koji sam slučajno kopirao u odgovor gore.
Pitanje je: Koliko bi trebalo da košta prosečan kvadrat na Nbg (a da svi budu srećni) ako je prosečna plata onih sa prebivalištem na Nbg 217424 (maj 2024)? Ili ako uzmemo da na Nbg ima najviše IT firmi i zaposlenih u istim, a da je njihova prosečna zarada trenutno 226458 rsd ako se ne varam?
Skupo?
 
Za mladi par u ITu koji stedi 2000 eura mesecno da kazemo (znaci jednu od te 2 IT plate prosecne, mislim da je i vise nego realno ako su im prihodi 4000 eura) oni postaju kreditno sposobni za stan kroz 2-3 godine maks po ovim cenama i to za novogradnju, jos brze ako im neko od porodice da koju hiljadu eura ucesca.

Znam par primera tako gde su se uzeli decko i devojka, 10,000 eura pozajmili od jednih roditelja, 10,000 od drugih, ustedeli sami jedno 30 hiljada eura i eto stana u novogradnji i po ovim cenama lagano i to ekstremno brzo.
Da ne pricamo o cinjenici da i jedno od njih dvoje moze da digne kes kredit za ucesce itd itd.
 
A ja iskreno ne znam što i dalje povezujemo zaradu zaposlenih sa cenama nekretnina. Pa da se cene formiraju u skladu sa time mi nikad ne bismo došli u ovu situaciju u kojoj smo sad.

Možda kada budemo hipotekarno tržište onda će to imati smisla, ali sad kad je 80% transakcija za keš, zarada je potpuno nebitan faktor.
 
Stigao si da uloviš deo posta koji sam slučajno kopirao u odgovor gore.
Pitanje je: Koliko bi trebalo da košta prosečan kvadrat na Nbg (a da svi budu srećni) ako je prosečna plata onih sa prebivalištem na Nbg 217424 (maj 2024)? Ili ako uzmemo da na Nbg ima najviše IT firmi i zaposlenih u istim, a da je njihova prosečna zarada trenutno 226458 rsd ako se ne varam?
Skupo?
Zasto vam je jedan iznos bruto (za nbg opstinu) a drugi neto (za it-evce)?
 
I onda se čudimo što su cene nekretnina visoke, a svako u 99% slučajeva zamišlja kako kupuje investicioni stan. Preduzetništvo i drugi vidovi ulaganja su omraženi.

Apsolutno se ne slažem. Danas se bas forsira preduzetnistvo van svake mere i granice. Dovoljno je da pogledaš youtube ili Instagram iskače gomila biznis gurua koji prodaju priču o tome kako prave milione iz svoje spavaće sobe. I uvek ide taj narativ zašto da radiš za drugoga po pravilima koja poslodavac postavlja, kada možeš da budeš sam svoj gazda i vrtiš ozbiljnu lovu. Taj momenat mi je neverovatan.
Recimo firmu u kojoj ja radim su osnovala 2 čoveka koji imaju preko 25 godina u industriji. Kada bi iz bilo kog razloga ta firma propala ili ako bi osnivači iz bilo kog razloga želeli da rade za nekog drugog, sa svojim CV-jem bi istog momenta našli posao bilo gde u Evropi za 10k+ eur plate. Nasuprot tome, velika većina domaćih "biznismena" pogotovu mlađe generacije, ne zna gde je levo. Ljudi vrte neku priču, kada ih slušam nemam utisak da bih mogao da im poverim da razvrstavaju poštu za 500 eur mesečno, a ono ispada ljudi prave ozbiljnu lovu. Takva distrepanca postoji samo u Srbiji u nigde više.
 
Za mladi par u ITu koji stedi 2000 eura mesecno da kazemo (znaci jednu od te 2 IT plate prosecne, mislim da je i vise nego realno ako su im prihodi 4000 eura) oni postaju kreditno sposobni za stan kroz 2-3 godine maks po ovim cenama i to za novogradnju, jos brze ako im neko od porodice da koju hiljadu eura ucesca.

Znam par primera tako gde su se uzeli decko i devojka, 10,000 eura pozajmili od jednih roditelja, 10,000 od drugih, ustedeli sami jedno 30 hiljada eura i eto stana u novogradnji i po ovim cenama lagano i to ekstremno brzo.
Da ne pricamo o cinjenici da i jedno od njih dvoje moze da digne kes kredit za ucesce itd itd.
O tome ti pričam.
Zasto vam je jedan iznos bruto (za nbg opstinu) a drugi neto (za it-evce)?
U pravu ste, pogrešio sam. Neto je 157657.
A ja iskreno ne znam što i dalje povezujemo zaradu zaposlenih sa cenama nekretnina. Pa da se cene formiraju u skladu sa time mi nikad ne bismo došli u ovu situaciju u kojoj smo sad.
U vezi sa čim se formiraju cene, a da to nema apsolutne veze sa zaradama?
 
Koliko zapravo ima ljudi koji žive vrhunski u Beogradu. Svaki treći forumaš ima barem nekretninu, dve viška. Razmišlja se o diversifikaciji, ima se viška i za nekretnine, a bogme i za zlato, akcije i slično.
Prosečna neto zarada čoveka sa masterom ili više u Beogradu je u septembru 2023. godine iznosila 218306 dinara (značajno veća za muškarce, 267284, žene 184691).
Danas je sigurno još veća. Naravno, razlike u sektorima su velike, u obrazovanju su baš niske plate, penzije su loše i slično. Ali ima i finih cifara ovde bogami!
Kada pogledaš da forumaši pišu u toku radnog vremena sve ti je jasno ;)

Apsolutno se ne slažem. Danas se bas forsira preduzetnistvo van svake mere i granice. Dovoljno je da pogledaš youtube ili Instagram iskače gomila biznis gurua koji prodaju priču o tome kako prave milione iz svoje spavaće sobe. I uvek ide taj narativ zašto da radiš za drugoga po pravilima koja poslodavac postavlja, kada možeš da budeš sam svoj gazda i vrtiš ozbiljnu lovu. Taj momenat mi je neverovatan.
Recimo firmu u kojoj ja radim su osnovala 2 čoveka koji imaju preko 25 godina u industriji. Kada bi iz bilo kog razloga ta firma propala ili ako bi osnivači iz bilo kog razloga želeli da rade za nekog drugog, sa svojim CV-jem bi istog momenta našli posao bilo gde u Evropi za 10k+ eur plate. Nasuprot tome, velika većina domaćih "biznismena" pogotovu mlađe generacije, ne zna gde je levo. Ljudi vrte neku priču, kada ih slušam nemam utisak da bih mogao da im poverim da razvrstavaju poštu za 500 eur mesečno, a ono ispada ljudi prave ozbiljnu lovu. Takva distrepanca postoji samo u Srbiji u nigde više.
Ne bih rekao da se forsira preduzetništvo već pojedini "gurui" koji na internetu zaradjuju milione, a u stvarnosti ko zna koja priča. Oni tako prodaju svoj "biznis plan" isto kao i što treneri prodaju svoj "plan ishrane". Sve je danas postalo proizvod i upravo smo pričali o tim internet milionerima koje mladi gledaju. Ako si preduzetničkog duha i imaš znanje potrebno za pokretanje vlastitog biznisa ne trebaju ti nikakvi gurui da te savetuju. Da, negde ćeš kiksnuti, negde profitirati ali sveukupno si bogatiji za znanje i iskustvo. Na tebi je posle kako ćeš to znanje primeniti, da li dalje za sebe ili za drugoga na tebi je. Najgore je ne probati ali znati kako to ne valja ili valja. *diskrepancija/diskrepanca
 
U vezi sa čim se formiraju cene, a da to nema apsolutne veze sa zaradama?

U skladu sa tražnjom i spremnošću kupaca da plate te cene, a očigledno je po statistici da većina kupaca ne plaća stanove iz kredita, kod kojeg je jedino bitno koja ti je zarada.

Dakle zarada (plata) kao neki faktor koji određuje koliko će čovek platiti nekretninu ne igra ulogu kod 4 od 5 kupaca, jer oni imaju spreman keš za kupovinu.
 
Mislim da gresis, mozda i ne, ali se zaboravljaju neke cinjenice (bar itekako bitne sa moje strane gledista):
* Investiciona nekretina nije "pasivan" prihod (u toku godine sigurno izgubis nekoliko dana na istu)
* Ukoliko koristis usluge agencija za nekretnine koje se izdaju kratkorocno (eto ja to radim sada za apartman na Kopu, vikend naselje) - ogroman deo prihoda sluzi za pokrivanje troskova agencije
* Odrzavanje i usluge agencije postaju sve skuplje i skuplje...
* Da li je neko nekada seo i izracunao koliko bi danas (ne racunam da je neko kupio nekretninu pre 5, 10 god po totalno drugim cenama) kostala kupovina stana (cekanje na isti, cimanje sa investitorima, izvodjacima?...), opremanje, poreske obaveze, rentiranje i odrzavanje stana za narednih X godina, prazan hod? i stvarno izracunao koliki je povracaj investicije, jos ako zivite u nekom drugom gradu (veliki broj ljudi ima nekretnine u Bg-u, a da ne zivi u istom)
* Ulaganje u nekretnine da bi se pospesio razvoj domace privrede - ovo je po meni veoma lose, mi treba da razvijamo privredu (usluge, proizvodi) i po meni je domaca berza daleko bolji potez (ali na zalost od toga nema nista, nase firme da se transformisu za izlazak na berzu ohohooo).
* A imamo i velikih ulaganja u nekretnine koje se ne izdaju uopste (vecina ljudi koja je na privremenom boravku u inostranstvu)
* Drzava sama po sebi bi mnogo bolje uradila da vise i jace emituje obaveznice svome gradjanstvu - em ljudi dobijaju kamatu, em se drzava zaduzuje po mnogo manjim kamatnim stopama u odnosu na ostale vidove zaduzivanja
* Turizam nece razviti izgradnja stambenih zgrada i solitera u turistickim centrima, vec izgradnja dodatnog sadrzaja, poboljsanje ponude i izgradnja hotela

Ne kazem da je ulaganje u nekretnine los potez, ali neko mora da racuna da nekretninom mora da se bavi - i da lepo stavi na papir koliko kosta sve danas oko nekretnine (kupovina po danasnjim cenama, odrzavanje.... i koliko vremena sve iziskuje)

Jeste ulaganje u Americku berzu itekako dobro za njihovu ekonomiju, ali jbg napravili su je i sada imas firme tipa MS koja je na svetskom nivou bitnija nego celokupan nas region. Eto razmisli, kada bi sad nestao ceo Balkan, ostatak sveta bi jedva primetio to (primetili bi samo Grcku) - da stane MS i da stanu njihovi servisi onda zamisli koji bi to uticaj na ekonomiju i funkcionisanje sveta imalo?
Slažem se sa većim delom posta i svako ima svoje gledanje na stvari i okolnosti.
Ja sam u svetu gradjevine od malih nogu i to mi je stručna profesija i posao.
Takodje sada već imam popriličan staž i u rentiranju, opremanju i kupovini nekretnina(side job).Na temi iskustva sa majstorima(ovde na forumu)sam i podelio neke procese oko toga.
Pošto sam u tom svetu gradjevinarstva imam veoma širok i velik krug ljudi, prijatelja, kumova i rodjaka u samoj delatnosti.
Tako da bih rekao da su mi to sve prednosti koje iskoristim prilikom jedne ovakve investicije.
Pošto sam bio medju prvim klijentima u osnivanju jedne agencije za stan na dan i kasnije ušao i u saradnju na većem nivou, tu imam poprilični popust za te usluge.
Održavanje i opremanje stana takodje prolazim po jeftinijim poslova zbog te dugogodišnje saradnje sa Izvodjacima na primarnim poslovima itd...
Takodje imam apartman na Kopu i to sam u ovoj temi opisivao proces kupovine i ulaganje pa i samo rentiranje ili korišćenje(to sam prvenstveno gledao za sebe i porodicu i kolege, pa i kasniju širu sliku oko dobijanja tog kompleksa na vrednosti).
Nigde nisam kupovao ako nisam imao neku prednost, da li je to da i više prijatelja ili dobarih poznanika takodje kupuje pa tako ostvarimo popuste i bolju organizaciju za dalje investicije ili poznavanje Investitora i ulazak u neki zajednički posao...
Većinu usluge vodjenja poslova oko sredjivanja, opremanja, rentiranja i ostalog vezano za nekretnine sam imao sreće da prepustim mojim ljudima od poverenja.
Kako bih rekao u ovo se razumem i to mi je na neki način i primarni posao, zato i ulažem u to.
Da sam od malena učio i bio u okruženju neke druge grane, verovatno bih u nju ulagao, na primer poljoprivrede ili energetike ili berze...
Slažem se da država treba da jača privredu i usluge.
Slažem se za državne obveznice.
Slažem se za turizam zato sam i uzimao apartman u po meni odličnom kompleksu koji nudi razne stvari za poboljšanje turizma od samo noćenja.
 
Za mladi par u ITu koji stedi 2000 eura mesecno da kazemo (znaci jednu od te 2 IT plate prosecne, mislim da je i vise nego realno ako su im prihodi 4000 eura) oni postaju kreditno sposobni za stan kroz 2-3 godine maks po ovim cenama i to za novogradnju, jos brze ako im neko od porodice da koju hiljadu eura ucesca.

Znam par primera tako gde su se uzeli decko i devojka, 10,000 eura pozajmili od jednih roditelja, 10,000 od drugih, ustedeli sami jedno 30 hiljada eura i eto stana u novogradnji i po ovim cenama lagano i to ekstremno brzo.
Da ne pricamo o cinjenici da i jedno od njih dvoje moze da digne kes kredit za ucesce itd itd.
10+10+30= 50
Gde to ima za 50... lagano...Pazova ili Banovci ?
 
50 učešće i sa platama od 4k evra ukupno mogu da dignu kredit od 150k i da kupe 2.5 stan na NBG od 200k.

Neće sigurno za keš od 50k da kupuju u BG.
 
A koji je to procenat visokoskoovanih ljudi sa prebivalistem na Nbg ako uzmemo u obzir da je 15% u Srbiji ima fakultetsko obrazovanje? Pa onda koji procenat je u it industriji.
 
Zamisli kupiš stan, a ne možeš da ga izdaš ili ga izdaš za mnogo manje nego što si mislio. Zamisli sutra padne meteor i sruši celu zgradu. Zamisli sutra izbije rat, kako ćeš poneti stan? Zamisli da sutra pored godišnjeg poreza na stan uvedu progresivni porez? Zamisli udari neka kriza i tebi vrednost stana em manja 30% em nemaš kome da izdaješ em ne možeš ni da ga prodaš. Zamisli... Ali jbg ništa od toga ne piše u kupoprodajnom ugovoru, a naš narod nije baš bistar što se tiče ulaganja pa mu je sve skupo i nesigurno.
Svuda postoji rizik. Na čoveku je da ga proceni i da vidi u kojoj meri mu je isplativa neka vrsta zaštite ili rizik da bi zaradio.

Evo ja na primer imam u firmi 10 automobila i 10+god nijedan(jedan je imao na god dana Kasko) nije imao Kasko.
Ušteda 40k eur, rizik je postojao.
Drugar osigurava stan i od tih nepogoda, ja do sada nisam nijedan, takodje eto zbog rizika sam ima uštedu.
Itd...
Rizik je i kupovina u izgradnji nekretnine ili neke neuknjižene, neko prodje i tu odlično a neko ne.
 
Vrh