Šta je novo?

Cene nekretnina

Vradovicu izadji malo iz Beograda pa pitaj da li bi neko radio i za 400e, očekuj red ispred kancelarije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910674#p910674:292n7t7a je napisao(la):
gamblerNBG » 23 Dec 2021 09:12 am[/url]":292n7t7a]Ako znas ime te firme u kojoj portiri imaju 600 evra vradovicu, prosledi mi kontakt, znam bar 5 kandidata koji bi radili tamo. Ne zezam se.

Poznajem ljude koji voze peciva za pekare, pravnike u drzavnoj sluzbi, profesore u skolama... itd... itd... niko ne prebacuje 65-70k sa sve prekovremenim. Zivimo u zemlji u kojoj je 80000 dobra plata. Jedino zanatlije i programeri zaradjuju vise i zna se otprilike koliko, al sta vredi tebi pokazivati statistike, kad ti znas ovog, ti znas onog...
Kod mene. Posalji mi pp ako imas ili dacu ti broj kome da se jave.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910666#p910666:3b74bpd5 je napisao(la):
Дошљак » Čet Dec 23, 2021 9:21 am[/url]":3b74bpd5]Знам ја људе који раде и за мање паре. Нпр. возач санитета у КБЦ ради за 33000 рсд. Девелопери и ПМови нису просек становништва.

Ovo je tacno. Oni su do početka korone imali više, tj. kad je uvedena kovid stimulacija, bila je fora da su njima ukinuli neku "stavku" i smanjili platu, a prebacili medicinarima.

Isto tako je tačno da radnike sa bilo kakvim znanjem u rukama ne možeš da plaćaš 40 soma. Možeš kasirku. Bravara koji je ok, ali presporog, u unutrašnjosti plaćam 5e sat, jer nema ljudi.

Ne znam koji tip portira ti treba, ali dosta ljudi koji zidaju "zgradice" dovode penzionere iz unutrašnjosti, spavaju na gradilištu, i imaju 10e dnevno. Ne znam da li ti je savet odgovarajući samo kažem, da znam za takve situacije.

Ne znam zašto ti dostavljači pekara ne uzmu car go da voze, a ne da rade za 300e od pola 4 ujutru svaki dan. U stvari znam, zato što su se ušančili, i ne žele ništa da menjaju u životu, i samo čekaju priliku da kukaju kako je život nepravedan prema njima a oni zlatni, a život nepravedan.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910704#p910704:1hbg61rk je napisao(la):
Space Motion » Čet Dec 23, 2021 11:46 am[/url]":1hbg61rk]
Ne znam zašto ti dostavljači pekara ne uzmu car go da voze, a ne da rade za 300e od pola 4 ujutru svaki dan. U stvari znam, zato što su se ušančili, i ne žele ništa da menjaju u životu, i samo čekaju priliku da kukaju kako je život nepravedan prema njima a oni zlatni, a život nepravedan.

Ima tu vise stavki, tamo su zaposleni za stalno, imaju neku sigurnost, mnogi su stariji, pred penzijom. A CarGo vise nije sto je bio, ako nemas svoja kola obicno se svede da radis po 10 sati dnevno, 6 dana u nedelji da bi zaradio 60+ hiljada, plus umeju da budu jako nekorektni, imaju dvosmislena pravila. Ko ima svoje vozilo, koje zadovoljava njihove kriterijume, moze nesto i da zaradi, a i da radi part-time.
 
U Beogradu stvarno ima dobrih plata. Od programera, 3D graficara, majstora, cak i keramicara, pa onda direktori kojecega, svi oni su preko 2500 pa navise. Arhitekte zarade dobre novce danas u Beogradu, u boljim firmama.
Ali ima i 50 puta vise onih koji rade za ispod prosecne plate, cak i u Bg.
Ipak ne verujem u 5000e m2 za 3 godine, sem ako inflacija ne nastavi da bude 7% i vise. Onda kvadrat stvarno moze dostici tu cenu i u tom slucaju je bolje kes uloziti sto pre. Ali ne znam kako ce biti.
Sad je bas nezgodno i cudno vreme, kako god da postupis mozes se ispaliti.
 
Ima i dalje dobrih majstora, sad 2.5 je više izuzetak nego pravilo a arhitekte su uglavnom beda retko ko je zadovoljan...
 
Odlicno. Evo biznis plana.
Uzmes 25.000 evra. Odes u banku koja dozvoljava ucesce od 10%. Dignes 250.000 i kupis stan u BnV. Za dve godine ga prodas za 500.000. Vratis banci njihovih 225. I ostane ti 275.000 evra. Zaradio si 20.000 evra mesecno, a cak ne moras da imas ni kes. ;)

Meni ide 5% za ideju
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910822#p910822:2uleza7c je napisao(la):
Jeremiah » Čet Dec 23, 2021 5:44 pm[/url]":2uleza7c]Odlicno. Evo biznis plana.
Uzmes 25.000 evra. Odes u banku koja dozvoljava ucesce od 10%. Dignes 250.000 i kupis stan u BnV. Za dve godine ga prodas za 500.000. Vratis banci njihovih 225. I ostane ti 275.000 evra. Zaradio si 20.000 evra mesecno, a cak ne moras da imas ni kes. ;)

Meni ide 5% za ideju

Kao privatno lice jako je teško prodati stan pod kreditom.

Sa druge strane ako si agencija ili ko investitor i uzeo si kredit od banke za privrednike i kupoio 20 stanova...
 
Screenshot-2021-12-24-00-54-44-460.jpg

20211224-005522.jpg


Извињацам се што нисам смањио, мрзело ме искрено.
Друга слика је из коментара са твита.
 
Иначе, су само за последње две недеље убацили 130 милијарди на новчана тржишта. Како је лепо имати магични штапић и створити нешто ни из чега.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910885#p910885:2inphp8t je napisao(la):
unedfined » Čet Dec 23, 2021 9:48 pm[/url]":2inphp8t]


Kao privatno lice jako je teško prodati stan pod kreditom.

Sa druge strane ako si agencija ili ko investitor i uzeo si kredit od banke za privrednike i kupoio 20 stanova...

Da, to je najnerealnije u celoj ideji :D

Inace nije uopste tesko - i postaje sve uobicajenije. Kao na zapadu.
 
Pogodan kao SNS?
Nemoguce da su i banke u Srbiji otisle u tom smeru...
Znam ljude koji su dizali bez problema kredite skorije - bez ikakvih veza i vezica. I utrkivale su se banke koja ce da da najnizu ponudu.
Istina to su ljudi sa dobrim primanjima. Pretpostavljam 3.000+.
 
Na primanja sam i mislio, probaj sa platom od 500-1000e da podigneš kredit na 250000 :) Ko ima velika primanja on čak dobije i nižu kamatu od nekoga sa manjim primanjima i jeftinijim stanom.
 
Izvinjavam se, pogresno sam razumeo.
Da, to stoji definitivno. Ali to ima realno opravdanje.
Mislim, ovako iz glave, da sa 1.000 evra mozes da podignes maksimalno 130.000-140.000.

Ali, iako sam siguran da niko nece poslusati, samo za miran san, da napomenem da se zafrkavam na konto projekcija rasta ovde iznetih. Nemoj niko da se zaduzuje u predvecerje rasta kamatnih stopa - zato sto je to procitao na forumu. Ja ne znam nista o investiranju.
 
Nisi stavio u napomeni: Nije finansijski savet :D

Elem, ok razumem Ja da ima opravdanje jer mogu podići veći novac, ali to je po meni nepošteno. Da neko ko ima više para plaća manju kamatu. To je samo deo sredstava da bogati postanu bogatiji, a siromašni siromašniji. Slično me nervira i kod uplate pazara, usluga je ista, cena treba da bude jedinstvena ali oni uzimaju više što je pazar veći.
 
Nepošteno ti deluje iz ugla nekoga ko uzima novac.
Iz ugla nekog ko daje novac, uvek je logičnije da ti je draže da ga daš nekome ko će ti ga verovatnije vratiti. Da ne pričam da na većem iznosu imaš u apsolutnim brojevima veću zaradu čak i pri manjoj kamati - a već imaš smanjeni rizik.
Za kreditiranje je potpuno očigledan benefit, apsurdno deluje na jednom drugom polju - bogati će i u trgovini češće dobiti pogodnosti pri kupovini (mislim na luksuznije stvari - ne na jogurt, hleb i farmerke).

Još jedna zgrada je rezervisana pre nego što je srušena kuća na placu na kojem će se graditi.
Prijatelj me obaveštava pošto traži stan za život. Dorćol je u pitanju. Još nemaju ni nacrte detaljne, samo kvadrature.
 
Znam da je logičnije samo kažem nije poštenije.

Ako je cela zgrada stvarno rezervisana, a ne po rečima prodavca, jedino može biti da zgrada ima malo stanova i da je cena povoljna u odnosu na današnju situaciju. Lokacija je svakako svima poželjna.
 
Uvek dobro proverite da li je zgrada zaista u celosti rezervisana jer umeju da to kažu ne bi li vas podstakli da ponudite nešto veću cenu
 
3.000 je cena koliko sam razumeo.
Nisam više siguran iskreno šta znače cene u BGu, pa ne mogu da se odredim prema tome šta je očekivano - malo je haotična situacija.
Moguće da je i neki vid cenjkanja u pitanju, mada investitor mu je rekao da odavno nema ništa slobodno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=911052#p911052:315asm74 je napisao(la):
mariks » Пет Дец 24, 2021 2:14 pm[/url]":315asm74]Znam da je logičnije samo kažem nije poštenije.

Ako je cela zgrada stvarno rezervisana, a ne po rečima prodavca, jedino može biti da zgrada ima malo stanova i da je cena povoljna u odnosu na današnju situaciju. Lokacija je svakako svima poželjna.
S obzirom da sam Beograd prošao uzduž i popreko u želji da kupim stan govorim iz prve ruke. Pre svega VEOMA je retko naći KVALITET. Toga neretko nema ni u projektu, pa onda moraš da pitaš investitora da bi saznao kako će na kraju opremiti objekat/stanove. Ima ih i dosta nadobudnih i nezainteresovanih!
Takođe iz prve ruke znam da je to malo kvalitetnih stanova otišlo još pre/za vreme ili neposredno po projektu! Da mi je neko pričao ne bih mu verovao, ali kvalitetni projekti se rasprodaju svetlosnom brzinom.
Na kraju sam se smorio od Beograda i pošto mi je investiciono ulaganje okrenuo sam se Zlatiboru...
 
Kojom logikom cena na zlatiboru dostize cenu Beograda. Tamo je bas u pitanju pomodarstvo koje gura cenu izgleda. Samim tim je po meni rizicno za ulaganje jer nije realna cena. Zasto je zlatibor poseban u smislu vrednosti prirode i planinskog okruzenja, pa takvih planina ima jos po srbiji, ali te prirodne lepote na njima ne dostizu te cene.
Malo mi je to cudno tamo.
 
Centralne banke, FED i ECB, neće dizati kamatne stope, osim nešto minimalno 0,25-1%, sve dok ne nastupi izuzetno visoka inflacija, nezabeležena od Drugog svetskog rata na Zapadu.

Kada bi danas podigle kamatne stope na 2-3%, to bi predstavljalo toliki problem za gomilu biznisa i budžete mnogih država, da bi došlo do momentalnog kraha većeg od 2008.

Bez štampanja novca SAD i neke druge države Zapada kolabiraju momentalno.

Kada dođe do jako velike inflacije, doći će i do potpuno novog monetarnog sistema.

Dakle, cene nekretnina će nominalno rasti.

Zvanična inflacija u SAD je sada 7%. Po metodologiji koja ne uključuje cene nekretnina i druge važne robe i usluge. Po staroj metodologiji iz 1982, sadašnja inflacija je 15% godišnje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=911075#p911075:2ji1m58i je napisao(la):
shadestudio » Pet Dec 24, 2021 4:37 pm[/url]":2ji1m58i]Kojom logikom cena na zlatiboru dostize cenu Beograda. Tamo je bas u pitanju pomodarstvo koje gura cenu izgleda. Samim tim je po meni rizicno za ulaganje jer nije realna cena. Zasto je zlatibor poseban u smislu vrednosti prirode i planinskog okruzenja, pa takvih planina ima jos po srbiji, ali te prirodne lepote na njima ne dostizu te cene.
Malo mi je to cudno tamo.

Jedina planina sa uredjenim stazama i sadržajima za decu, što pogoduje roditeljima. Na Kopaoniku npr nema šta da tražiš sa malim detetom niti imaš gde da ga prošetaš, na Mokroj Gori (koja mi je omiljena) takodje, Tara... Zlatibor se urbanizovao pa i pored rušenja samog srža planine i prirode nicanjem zgrada , hotela, restorana... na svakom koraku ljudi sa decom radije idu tamo. Gledajući bliže "lokalne" planine tj brda takodje nema sadržaja, Kosmaj, Fruška Gora, Divčibare, ajde Avalom i možeš malo da prošetaš ali to je to. Na Zlatiboru vikendom, a pogotovo praznicima ne možeš da prodješ kolika je gužva. E sad da li mislim da su cene tamo realne, ne mislim, kao i da je tamo investicija rizična jer ima baš mnogo zgrada u izgradnji ali ko zna.

S obzirom da sam Beograd prošao uzduž i popreko u želji da kupim stan govorim iz prve ruke. Pre svega VEOMA je retko naći KVALITET. Toga neretko nema ni u projektu, pa onda moraš da pitaš investitora da bi saznao kako će na kraju opremiti objekat/stanove. Ima ih i dosta nadobudnih i nezainteresovanih!
Takođe iz prve ruke znam da je to malo kvalitetnih stanova otišlo još pre/za vreme ili neposredno po projektu! Da mi je neko pričao ne bih mu verovao, ali kvalitetni projekti se rasprodaju svetlosnom brzinom.

Znam, kupovao sam i ja pre 3-4 godine i rekoh sebi više nikad, bar za život :) Cene skaču, a kvalitet opada. Srećom našao sam nešto što mi delimično odgovara jer je nemoguće naći savršeno. Ali opet sada ima mnogo više novogradnji i izbora i znam pouzdano da neki investitori stavljaju "rezervisano" da bi sebi digli cenu, e sad da li će u tome uspeti ili će biti stagnacije i pada cene ostaje da se vidi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=911082#p911082:1cbnqn4q je napisao(la):
Boža M » Pet Dec 24, 2021 3:57 pm[/url]":1cbnqn4q]Centralne banke, FED i ECB, neće dizati kamatne stope, osim nešto minimalno 0,25-1%, sve dok ne nastupi izuzetno visoka inflacija, nezabeležena od Drugog svetskog rata na Zapadu.

Kada bi danas podigle kamatne stope na 2-3%, to bi predstavljalo toliki problem za gomilu biznisa i budžete mnogih država, da bi došlo do momentalnog kraha većeg od 2008.

Bez štampanja novca SAD i neke druge države Zapada kolabiraju momentalno.

Kada dođe do jako velike inflacije, doći će i do potpuno novog monetarnog sistema.

Dakle, cene nekretnina će nominalno rasti.

Zvanična inflacija u SAD je sada 7%. Po metodologiji koja ne uključuje cene nekretnina i druge važne robe i usluge. Po staroj metodologiji iz 1982, sadašnja inflacija je 15% godišnje.

Mora da si mnogo strucan i pametan ekonomista kada mozes sa sigurnoscu reci da se nece dizati kamatne stope, uprkos tome sto je FED 15-og decembra izasao sa zvanicnom izjavom da oni ocekuju 3 povecanje kamatne stope u 2022 i jos 3 ili 4 povecanja u 2023, i da je cilj odmah od proleca sledece godine smanjenje ukupnog bilance sheet koji je povecan za 8 triliona dolara zbog pandemijskih mera.
 
Vrh