Šta je novo?

Cene nekretnina

Da li bi neko znao da kaže koja opština ima najviše projekata novogradnje u toku, osim Bnv, to ne računamo.
Pošto mi deluje kad ovde razglabamo kao da je Nbg jedina opština sa većim projektima, a nešto mi se tu ne uklapa. Evo, u 2023.god Zvezdara ima 1255 prometa (znači da se nešto masivno gradi i tamo), Palilula ima 849, Voždovac 946, Zemun 657, a Nbg 579...
 
Da li bi neko znao da kaže koja opština ima najviše projekata novogradnje u toku, osim Bnv, to ne računamo.
Pošto mi deluje kad ovde razglabamo kao da je Nbg jedina opština sa većim projektima, a nešto mi se tu ne uklapa. Evo, u 2023.god Zvezdara ima 1255 prometa (znači da se nešto masivno gradi i tamo), Palilula ima 849, Voždovac 946, Zemun 657, a Nbg 579...

https://www.gradnja.rs/mapa/ ovo je korisna alatka, ne znam koliko je ažurna
 
Auuu...
Imamo neku potvrdu priče o gomilanju novogradnje. Na osnovu ovog članka



Ukupno je u NS izgrađeno 4827 stanova, a prodato je 2230 novogradnje podacima sa cenenekretnina. Više od polovine negde čuči.

Za BG ne kažu u tekstu, a nisam našao ni izveštaj RGZ-a na koji se pozivaju, ali pretpostavka je da je sigurno polovina od ukupnog broja (35652), ako ne i više, znači grubo oko 15-20000. Prodato je 6542 po podacima sa cenenekretnina.
 
Negde sam pročitao da je oko trećina, dakle 12k stanova otprilike je prošle godine završeno u BG.

Biće sigurno još toliko ove godine, pa će verovatno početi da pada od sledeće.
 
Auuu...
Imamo neku potvrdu priče o gomilanju novogradnje. Na osnovu ovog članka



Ukupno je u NS izgrađeno 4827 stanova, a prodato je 2230 novogradnje podacima sa cenenekretnina. Više od polovine negde čuči.

Za BG ne kažu u tekstu, a nisam našao ni izveštaj RGZ-a na koji se pozivaju, ali pretpostavka je da je sigurno polovina od ukupnog broja (35652), ako ne i više, znači grubo oko 15-20000. Prodato je 6542 po podacima sa cenenekretnina.
Kao da mi čitaš misli, ja pročitao juče i rekao ajde da proverim te brojke.
Kaže ovako za Ns: 2022 izgrađeno 4447 stanova, prometovano 3568 novogradnje. 2023. izgrađeno 4827 stanova, prodato 2230, za 62.5 % manje nego u 2022. Ukupan višak: 9274 - 5798 = 3476.
Jedino ako se knjiži kao starogradnja ili tako nešto... Moram da pogledam ukupnu prodaju za starogradnjom.
 
Sve brojke pokazuju da ima više ponude nego tražnje...

Znači po vašem, sva ta silna ponuda koja ne može da nađe kupca moraće kad tad da obori cene da bi se prodala? :)

Jer ja mogu da se kladim da se to neće desiti, čak je realno da cene skaču još nakon SNS-ovog ciklusa investicije u expo od 17 milijardi EUR.
 
Sigurno ima deo koji se knjiži kao starogradnja, ali ne može biti toliko. Ukupan promet sa svom starogradnjom je tog reda veličine.
 
Znači po vašem, sva ta silna ponuda koja ne može da nađe kupca moraće kad tad da obori cene da bi se prodala? :)

Jer ja mogu da se kladim da se to neće desiti, čak je realno da cene skaču još nakon SNS-ovog ciklusa investicije u expo od 17 milijardi EUR.
Ne bih bio tako lud da to tvrdim. Jedino ako se nesto kasno knjiži, knjiži kao starogradnja ili sta vec. Brojke pokazuju po meni da se gradi značajno više nego što se prodaje ovako.
 
Sigurno ima deo koji se knjiži kao starogradnja, ali ne može biti toliko. Ukupan promet sa svom starogradnjom je tog reda veličine.
Nije me mrzelo da pogledam. Ukupan godišnji promet u Ns za 2023 je prema cene nekretnina 4731, a izgrađeno je 4827. I dalje višak. Verujem da je i u Bg slična situacija. Na Nbg je za celu 2023. godinu prometovano 579 novogradnje. Rekao bih da se gradi znatno jače od toga.
 
Da li bi neko znao da kaže koja opština ima najviše projekata novogradnje u toku, osim Bnv, to ne računamo.
Pošto mi deluje kad ovde razglabamo kao da je Nbg jedina opština sa većim projektima, a nešto mi se tu ne uklapa. Evo, u 2023.god Zvezdara ima 1255 prometa (znači da se nešto masivno gradi i tamo), Palilula ima 849, Voždovac 946, Zemun 657, a Nbg 579...
Cukarica ima kolko hoces, samo u Zarkovu i onaj deo ka Belim Vodama ima bas dosta zgrada u izgradnji, pa prelaz Zarkova na Brdo isto ima nekoliko zgrada koej se grade, pa samo Brdo ima u ovom trenutku bar 5-6 zgrada koje se trenutno grade, nije to mali broj
 
Jer ja mogu da se kladim da se to neće desiti, čak je realno da cene skaču još nakon SNS-ovog ciklusa investicije u expo od 17 milijardi EUR.
Sporedni EXPO u Beogradu košta 17 milijardi. Ne sumnjam da će cena još porasti do 2027. Olimpijada u Parizu je koštala ispod 9 milijardi. Onima što će se ovajditi od Expo-a je svejedno...
 
Bolje pitanje od toga koliko nekretnina se nije prodalo jeste

koliko stanova je investitorima dovoljno da prodaju da ne bi morali da obore cenu

kad na to pitanje odgovorimo, biće nam jasno kad će cene padati
 
Bolje pitanje od toga koliko nekretnina se nije prodalo jeste

koliko stanova je investitorima dovoljno da prodaju da ne bi morali da obore cenu

kad na to pitanje odgovorimo, biće nam jasno kad će cene padati
Budimo realni, sada ni oni najveći agitatori pada cena poput onog tipa, Slaviša beše, ne veruju da će se isti desiti. Ovo je samo analiza zarad nekih dalekih tokova budućnosti kojima možda nećemo ni biti svedoci.
 
Evo ono što sam pominjao pre par strana


Takođe, kirije su u proseku skuplje skoro 13 odsto nego prošle godine, iznadprosečno su poskupele i sotale komunalije kao što su voda i kanalizacija, održavanje stanova itd.

Kirije reaguju na cene i dešava se nivelacija, ali na štetu kupaca i podstanara. Ovo mogu da potvrdim i iz prve ruke, jer sam u prvom delu godine bio prinuđen da se selim i nisam mogao da nađem razumno cenjen stan nigde u BG. Trebalo mi je 2 meseca da pronađem nešto normalno.

Kirije će rasti još jer cene stanova ne padaju.
 
Gledajuci npr minimalno ucesce i moju kiriju ispada da je sve ispod 140 hiljada u ceni nekretnine isto iznajmljivanju u pogledu rate vs kirije.

Mislim da ce skok kirija a ogranicenje kamata i pad istih samo dovesti do toga da ljudi isto zakljuce i kupe sebi nekretninu kako god znaju.
 
Mislim da ce skok kirija a ogranicenje kamata i pad istih samo dovesti do toga da ljudi isto zakljuce i kupe sebi nekretninu kako god znaju.
Sigurno za one koji plaćaju kiriju po ovim cenama na tržištu. I dalje ima mnogo ljudi koji plaćaju po "starim cenama", ili po povlašćenim cenama kod poznanika, prijatelja, rođaka itd. Baš mi komšija kaže da je morao da se iseli iz stana koji je izdavao, ali je našao po super povoljnoj ceni kod komšinice koja ga zna iz kraja. Toga i dalje ima dosta.
 
"Месечну динамику кретања инфлације у јулу обележили су једнократна поскупљења појединих категорија прерађене хране (хлеб, кафа, кондиторски производи, на чије се цене одражава раст цена ових производа на светском тржишту или сировина у њиховој производњи), раст цена услуга и у мањој мери више цене нафтних деривата.
У оквиру цена хране, чији је допринос укупној инфлацији, други месец узастопно, био неутралан, цене поврћа су смањене за 6,3%, неутралишући на тај начин поменути раст цена прерађене хране (0,9%). Посматрано на међугодишњем нивоу, раст цена хране износио је 1,4%, при чему су цене поврћа у просеку ниже него у јулу претходне године за 14,1%.
Цене производа и услуга у оквиру базне инфлације у јулу су порасле за 0,7%, чему је, као и претходних месеци, у највећој мери допринео раст цена услуга – сезонски раст цена туристичких пакет-аранжмана, једнократно поскупљење услуга слања пакета, као и више цене станарина. На међугодишњем нивоу, базна инфлација је у јулу остала непромењена и износила је 5,1%, што је ниво око кога се креће последњих неколико месеци.
Цене енергената су у јулу у односу на јун порасле за 0,5%, што је у потпуности било опредељено растом цена нафтних деривата од 1,9%. Међугодишње посматрано, раст цена енергената у јулу је износио 6,8%. "



Stvari koje zavise od sirovina (hleb, kafa) su poskupele jer su te sirovine poskupele, cena povrca je niza za 14% u odnosu na proslu godinu a skocile su cene usluga i stanarina.
 
koliko stanova je investitorima dovoljno da prodaju da ne bi morali da obore cenu

kad na to pitanje odgovorimo, biće nam jasno kad će cene padati

Pricali smo vec. 30% je minimum profita od prodajne cene stana. Preko 50% prodaje, vec mu je sigurna investicija.

Kirije će rasti još jer cene stanova ne padaju.
Obrnuto. Stanovi ce pasti kada kirije padnu. Kada nema ko da plati.

Inside info. Suluda situacija zaista o kojoj ne znam sta da mislim. Svi investitori imaju odredjenu zalihu stanova. Pricam sa drugom koji je u tome. Ne pada nikom napamet da spusta nista. Gledaju jos vece projekte da pocnu da prave sa jos vecim cenama. To je tolika kolicina samopouzdanja kada pricaju da je to neverovatno. To lagano ide i tako to. Pricam o desetinama hiljada kvadrata i vrlo visokoj ceni.
Ko je ovde lud, ne znam....
Mozda je decenija bulla nekretnina, dovela do toga da je bezobrazluk, samouverenost i pohlepa dozivljava maksimum trenutno.
Presisali smo Beč sa kirijama. Za manje od 5 godina dostižemo ih i cenovno ako ovako nastavimo.
 
Obrnuto. Stanovi ce pasti kada kirije padnu. Kada nema ko da plati.

Reci mi da li ti iznajmljuješ u BG? Jer ako da, siguran sam da ti iskustvo ne može biti "nema ko da plati". Ima bogami ko da plati itekako. Ja kad sam zvao stanove koji su bili u dobrom stanju i izašli pre 1-2 sata na oglas po realnoj ceni, meni su vlasnici govorili "izvini druže, ti si mi deseti koji zove već, hajde javim ti se ako ne izdam".

Kirije će pasti ali znaš kad, kad upadnemo u globalnu krizu na nivou 2008. pa ljudi ne budu imali za hranu i posla ne bude bilo nigde...
 
Vrh