Šta je novo?

Cene nekretnina

Na zalost sve vise ljudi izbegava Zlatibor nase najjeftinije turisticko mesto sa preko 99,99% soc i lower end standard zgrada, bez aerodroma i bez golf terena samo sa tradicionalnim kauboj parkom, jer se prica da ima joda u mikrotragovima u vazduhu ☠️☠️☠️
Ja na Zlatiboru sad.
U 09h jutros u Maxiju ja prvi na kasi koja i jedina radi...nigde nikog....a dolazim več 15 godina...Ovako malo ljudi nikad manje...
Više ne može da pljuje jer ljudi znaju da gore dolaze ljudi sa kolima od preko 100k eur i da je premijum smeštaj 200 eur/dan, pa sad prešao na taktiku "uvrtanja" da malo proba da zaplaši investicione kupce sa uv, jodom, koronom i ptičijim gripom haha...kao i nekim možda i fiktivnim ciframa i oglasima starih udaljenih vikendica

Ali jedno se slažem sa njim, da će Premijum uskoro totalno da promeni lice planine i da će biti smeštaja od 400 eur/dan pa na više
Odeš sada gore..na Zl..i vidis kolika je popunjenost...kad padne mrak ..prosetas recimo Krfskom ulicom..vidiš koliko je upaljenih svetala u sobama...oko 30%...i onda mi kazeš za smestaj 400 evra na dan...i visokom turizmu..
Samo realno.....a realno je da ce puči ...i to veoma skoro..
Poz...you tube..ukucas Zlatibor live i vidiš popunjenost setalista...u zadnjih 20 god nikad manje..
Sto kaže prodavac rostilja..najposecenijeg lokala...PA NIJE OVO KOREJA...ljudi sednu u kola i idu gde žele...a ne Zlatibor..Zlatibor...reklama polako puca...
Poz
 
Ja na Zlatiboru sad.
U 09h jutros u Maxiju ja prvi na kasi koja i jedina radi...nigde nikog....a dolazim več 15 godina...Ovako malo ljudi nikad manje...

Odeš sada gore..na Zl..i vidis kolika je popunjenost...kad padne mrak ..prosetas recimo Krfskom ulicom..vidiš koliko je upaljenih svetala u sobama...oko 30%...i onda mi kazeš za smestaj 400 evra na dan...i visokom turizmu..
Samo realno.....a realno je da ce puči ...i to veoma skoro..
Poz...you tube..ukucas Zlatibor live i vidiš popunjenost setalista...u zadnjih 20 god nikad manje..
Sto kaže prodavac rostilja..najposecenijeg lokala...PA NIJE OVO KOREJA...ljudi sednu u kola i idu gde žele...a ne Zlatibor..Zlatibor...reklama polako puca...
Poz
Već smo ti rekli da ideš u LIDL, tamo je dosta ljudi prešlo da kupuje. A znamo da nemci dolaze samo tamo gde ima masnog profita i gde SIGURNO ide ka Premijum klasi
A ja i juče a biću i sutra na Zlatiboru...samo ne znam gde ti i MrGood gledate jer vas zvanični i javno objavljeni podaci RZS pobijaju: 2023 na 2022 povećanje stranaca za 77%, a u prvih pet meseci ove godine 52% više u odnosu na isti period prošle! U poslednjih 20 godina nikad tako dobri rezultati. Tako da ne verujte agencijama koje pišu laži
Ja sad za vikend kad sam video koliko samo ima Rusa na Adi, na trenutak sam pomislio da ih ima više nego naših. Kako bilo, svakako je izuzetno loše za jednu zemlju da platežno sposobnije strano stanovništvo nameće sve teže breme domaćima. Lepo je za ekonomiju da ostavljaju pare kod nas, ali ne i da vidiš komšiju koji pakuje stvari i na njegovo mesto dolazi Rus koji plaća duplo više, što se desilo u mojoj zgradi.

To se moglo rešiti tako što ih državnom odlukom sve preusmeriš u Vrnj.Banju i Zlatibor koji jedini imaju dovoljno kapaciteta (30.000 vs 50.000 kreveta) za prihvat većeg broja Rusa. I rešiš problem
 
Poslednja izmena:
Dobar predlog za Vrnjacku Banju. Zlatibor je bio dobar izbor za migrante iz Sirije svojevremeno. Rusi i Ukrajnici koji su dosli u Srbiju su neka srednja klasa, nisu iz bas iz hruscovki pa ih soc i lower standard zgrade na zlatiboru ne zanimaju.

Stop labudovskoj antireklami za zlatibor! Stop primijumizaciji zlatibora nase najjeftinije turisticke destinacije sa soc i lower standard zgradama za siroke narodne mase!
 
Konačno dobra vest za Beograd, koji će se svrstati u svetske metropole koje imaju planinske centre visokog nivoa na manje od 90 min
 
Poz...you tube..ukucas Zlatibor live i vidiš popunjenost setalista...u zadnjih 20 god nikad manje..

Zato LoBe Labud likuje, izleda da je njegova antireklama za zlatibor vec ostavila posledice :(

Nasa najjeftinija planina, u sred visoke sezone, u sred vikenda subota, skoro pa pusta, mizeran broj u poredjenju sa mass proizvedenim soc i lower zgrada sa pogasenim svetlima... Nece ljudi ni za 9e po osobi da dodju :( Evo snimak od 8 sati


Ali kamera me hvata Lindu. Sto kaze Lobe Labud zgleda da je Linda za posetioce Zlatibora primijum ekskluzivitet koji nemaju u mestu odakle su dosli, pa su svi tamo umesto kraj najlepseg jezera svetu
 
Da bi ponuda na trzistu bila ravnomerna, broj prodatih stanova mora otprilike da odgovara broju proizvedenih.
U Beogradu se proda oko 6000 novih stanova godisnje, a proizvede se valjda preko 10.000.
Da li se to novi stanovi vremenom gomilaju, koji su to projekti koji imaju neprodate stanova, gde najvise moze da se spusti cena?

 
Beograd ima i more na 40 minuta letenja avionom :)
Koji jos grad ima i more i planine :)
Imaće uskoro i zlatnu planinu na 20 min avionom kad u punom kapacitetu proradi aerodrom koji rekonstruišu, a od nje more na još isto toliko...e, to je već nešto :)
Na ovaj način Beograd dobija onu preko potrebnu obližnju destinaciju za relaksiranje svih nas građana, kao neka vrsta ventila od smoga i zagađenja koji su postali
veoma, veoma rizični faktori u životu modernih ali sve više saobraćajem zagušenih gradova...
 
Hm za beg od zagadjenja mozda bolje odabrati neku planinu na kojoj ima zelenila i dalje, koja nema bezbroj gradilista kao izvore zagadjenja vazduha i buke? Ili neku planinu za koju mozemo reci da ima karakteristike vazdusne banje, posto je zlatibor izgubio karakteristike banje usled mass gradnje soc i lower standard zgrada:

 
Poslednja izmena:
Zato LoBe Labud likuje, izleda da je njegova antireklama za zlatibor vec ostavila posledice :(

Nasa najjeftinija planina, u sred visoke sezone, u sred vikenda subota, skoro pa pusta, mizeran broj u poredjenju sa mass proizvedenim soc i lower zgrada sa pogasenim svetlima... Nece ljudi ni za 9e po osobi da dodju :( Evo snimak od 8 sati


Ali kamera me hvata Lindu. Sto kaze Lobe Labud zgleda da je Linda za posetioce Zlatibora primijum ekskluzivitet koji nemaju u mestu odakle su dosli, pa su svi tamo umesto kraj najlepseg jezera svetu
Pa nije baš...bio s decom po krofne...ako si ikad bio u Lidlu onda znas kako je kad radi jedna ili dve kase....a na parkingu 10 vozila...isto u 09h ili 17h....SLABO
 
Oh opet "lower end soc tuc&muc" i "prazan Maxi" agenti nekretnina ko papagaji ponavljaju svoju mantru :)...vreme je da iskoriste odmor i udahnu malo svežeg planinskog vazduha i gledaju auta od preko 100k Eura sa euro 6&7 motorima koji čuvaju okolinu...prijaće im
Ovaj pamflet članak i bivši sekretar iz gradske uprave Beograda nije našao za shodno kao hidrogeolog (nadam se da nisu ispiti i diploma sumnjivo dobijeni ;)) da kaže ono što zna svaki urbanista, a to je da je stambeno jezgro na manje od 1,5% od površine cele zlatne planine i da se zato odlučilo ići u visinu na malom prostoru kako se ne bi uzimalo od prirode. Takođe nije rekao da gore postoji najbolji sistem za preradu otpadnih voda koji je dobio nagradu Francuske za očuvanje životne sredine (što nemaju mnogi gradovi, pa ni naš glavni!), i takođe nije rekao da nijedan od izdašnih izvora i podzemnih voda nije zagađen, već se koristi za vodu za piće ali i spa centre tamo gde su vode mineralizovane. Konačno nije rekao da su sve zgrade sa 4 fasade i sa prostorom između koji dozvoljavaju cirkulaciju vazduha, znači nema onih tzv krmača ili zgrada u nizu koje prave "kanjone" od ulica sprečavajući provetravanje ulica

Ne kažem da nije dobro imati kuću u nekoj zabiti (ima ih koliko hoćete u ostalih 98,5% planine Zlatibor koji nije izgrađen), ali ovde postoji i osnovna i srednja škola, ambulanta pa savremen čovek ima sve uslove za duži boravak i sa svojom decom, kao što su već neki uradili, a među njima i nekoliko ruskih porodica, što posebno raduje

Mene ustvari najviše raduje ta buduća brza veza iz Beograda i ubeđen sam da će to odgovarati svim građanima našeg glavnog grada
 
Poslednja izmena:
Mene ustvari najviše raduje ta buduća brza veza iz Beograda i ubeđen sam da će to odgovarati svim građanima našeg glavnog grada

Da, to je mozda poslednja slamka spasa. Mada ljudi kad idu negde vole da napave neku promenu, npr da odu na more ili u prirodu. Ali prelazak iz Borce u Zlatiborcu ne pravi nikakvu razliku - iz betona u beton, iz loseg vazduha na srednje los vazduh, iz visokog UV indexa u ektremno visok UV index... Jedino eto sto je za vecinu ljudi jeftinije da iznajme nesto na Zlatiboru za 9e nego da budu u svoj kuci i trose svoju struju za klimu, grejanje, vodu itd. Plus jeftinije iznajmiti nesto na zlatibiru nego organizovati okupljanja u sopstvenoj kuci pa placati ciscenje itd.

To su glavne, jedine i realne prednosti zlatibora nakon decenija mass proizvodnje soc i lower standard zgrada i na tom vidu turizma treba se fokusirati.

A ovo da se rusi zlatibor pa pravi nov primijum, od babe devojku da pravimo, ne ide.. Nasa najjeftinija planina treba da ostane nasa najjeftinija planina da i najugrozeniji sunarodnici mogu sebi da priuste city break, da setaju betonskim stazama do spomenika i oko vestackog bazena, da i oni odu do primijum Lidla itd
 
Lidl postoji i u švajcarskom najekskluzivnijem turističkom centru St.Moritz, tako da ne vidim razlog za podsmeh, osim onog sitno-srpskog da "komšiji crkne krava"
Za ovo drugo vas pobijaju skupa auta od preko 100k i sve veći broj stranih premijum turista, a naravno da nije tako betonirano kako se lažno predstavlja jer ne bi ni dolazili, tako da ta priča pada u vodu i liči na agencijski pamflet kratkoročnog skretanja investicija u NBgd blokove (e tamo je već sve betonirano!). Treba razmišljati dugoročno, kako da se svim beograđanima omogući korišćenje premijum sadržaja u njihovoj blizini, 90 min autom sa NBgd i 20-ak min avionom.
S obzirom da je Zlatibor treći po prodaji u Srbiji iza BG i NS, važnija je tema što će taj razvoj uticati na poskupljenje onih premijum nekretnina u beogradu, što je dobro, ali i smanjenje cena onih objekata koji nisu ni tamo ni ovamo a hteli bi da ih najskuplje uvale kupcima kao premijum, što je isto dobro. Jer u samoj stvari takvi objekti realno spadaju samo u nekakav našminkani standard kvalitet
 
Kaže u Novostima na temu unutrašnjih migracija:
"Ono što je sada jasno to je da Beograd sa ovom infrastrukturom neće moći da izdrži konstantan priliv stanovnika. U Vojvodini, broj ljudi povećava se samo u NS, dok se obodi prazne. U Niš dolaze meštani Vranja, Pirota, Surdulice. To pomaže održanju demografskog standarda, ali broj Nišlija između dva popisa ipak se smanjio za 11.000.
U nastavku govori o povećanjima ulaganja na lokalu kako bi se mladi stimulisali da "žive tamo gde im je jeftinije i korsite odlične puteve do Beograda, Niša i NS".
Podrška za periferiju!
 
S obzirom da je Zlatibor treći po prodaji u Srbiji iza BG i NS

Au to je bas los rezultat. Decenije mass proizvodnje soc i lower end zgrada na zlatibiru su trebale dovesti do toga da se na Zlatuboru prodaje najvise, ili bar vise od Novog Sada. Uvek je ono sto je najjeftinije i namenjeno sirokim narodnim masama imalo veliki broj prodaja, ali izgleda i to skripi kod zlatibora. izgleda ovi sto su do sada kupovali su antireklama, kad kazu kolika im popunjenost ili kad kazu da mora za 9e da izdaju. Zato i ima sve vise ovih sto vrebaju sa tablama "Apartmani jevtino" na ulazu u Zlatibor i bacaju se pod haubu cim vide neko auto jeftinije od 10k jer je to zlatiborski turista. Za ova 2-3 auta od 100k znaju da su samo u prolazu, da su svratili na masnu lepinju pa pravac dalje.
 
Da bi ponuda na trzistu bila ravnomerna, broj prodatih stanova mora otprilike da odgovara broju proizvedenih.
U Beogradu se proda oko 6000 novih stanova godisnje, a proizvede se valjda preko 10.000.
Da li se to novi stanovi vremenom gomilaju, koji su to projekti koji imaju neprodate stanova, gde najvise moze da se spusti cena?


Ne gomilaju se u meri u kojoj govoriš, ali postoji neko manje "gomilanje", tj. trenutno zgrade dolaze do primopredaje sa dostupnim stanovima. Nedovoljno da bi uticalo na investitore da spuštaju cenu. Oni te stanove svakako mogu da koriste za finansiranje sledećeg projekta, kroz dogovore sa izvođačima o kompenzaciji.
 
Ne gomilaju se u meri u kojoj govoriš, ali postoji neko manje "gomilanje", tj. trenutno zgrade dolaze do primopredaje sa dostupnim stanovima. Nedovoljno da bi uticalo na investitore da spuštaju cenu. Oni te stanove svakako mogu da koriste za finansiranje sledećeg projekta, kroz dogovore sa izvođačima o kompenzaciji.
I kroz dogovore o kompenzaciji za buduću parcelu, pa i sa projektantima itd...
 
Pogledajte neke komplekse i njihove interfone, pronađu se razne firme kao vlasnici stanova.
Kada se izguglaju vide se da je dosta njih u poslovnoj saradnji sa tim Investitorom, a verovatno i da su radile na tom projektu.
Advokati, menadzeri, direktori od Investitora su veoma česta lica koja imaju i žive u tim kompleksima. Razni Izvođači, podizvođači itd...
Vlasnik parcele je uglavnom vlasnik dosta stanova i nekog lokala itd...
 
Koliko su cene sad haos kad neke zgrade koje izgledaju dosta kvalitetno imaju stanove i dalje u prodaji, ljudima očigledno nije toliko privlačno da kupuju sad.
  • Neko je napisao na temi o Sakuri da ima još dosta stanova u ponudi iako je zgrada uveliko gotova.
  • Lastavice imaju još oko 30 stanova u ponudi, a zgrada se useljava u avgustu, nisu ni počeli da prodaju drugu fazu.
  • Kosa Kvart još oko 30 stanova, isto jako blizu završetka.
  • @Defketova zgrada Residence 7 se uselila i još uvek imaju i trosobnih i četvorosobnih različitih tipova koje ne mogu da rasprodaju.
  • Vrtovi Ceraka ima još 15-ak stanova u drugoj fazi neprodatih, uveliko grade treću fazu (prodato oko 50% uglavnom malih stanova).
  • Zelena Avenija ne uspeva da proda čak ni jednosobne i dvosobne u svojoj petoj fazi.
  • Neimar V sa svojim preskupim projektom u Banatskoj dosad je uspeo da rasproda samo male jednosobne i par penthausa.

To je ono što sam ja negde ispratio, ima sigurno još dosta dostupne ponude, ali opet, kao što sam rekao, dokle mogu da prodaju 1-2 stana nedeljno, nema zime za investitore.

Opet, ovo je nebo i zemlja kada posmatramo period pre 2022, kada je novogradnja išla kao alva pre nego što se prvi radnik pojavi na parceli. Sad mi se čini da super prodaju samo extra lux projekti, koji gađaju posebnu kategoriju kupaca. Ove novogradnje "za smrtnike" jako kilave.
 
Vazda su sve novogradnje imale par procenata (felericnih) stanova koji ostanu u prodaji u nakoj useljenja i to najcesce po ultra jakoj ceni najcesce..
 
Vrh