Šta je novo?

Cene nekretnina

Stop primijumu! Pravda za ugrozene sunarodnike! Zlatibor je nase najjeftinije turistucko mesti za siroke narodne mase i vaucere.
 
Videh da nisam lepo objasnio šta sam hteo da kažem u vezi sa cenama u Stokholmu.

Moja drugarica je bila kod drugarice Holanđanke, koja je u to vreme-pre pet,šest godina- živela u Stokholmu jer je bila na postdiplomskim studijama.

Moja drugarica je komentarisala da je hrana u Stokholmu jako skupa, a čak i za Holanđanku su cene u Stokholmu bile jake. Holanđanka je iz nekog manjeg mesta u Holandiji.
 
Zavisi šta. Eto Ja bio u Lidlu u Grčoj i dosta stvari je jeftinije. Ima nešto i skuplje naravno ali ista marka, isti proizvod u Grčkoj jeftiniji nego u Srbiji. Evo npr lidlova seckana gauda pakovanje od 1kg je u Grčkoj 5e, kod nas je 1300din. Limenka koka kole 6pak 3e, kod nas je komad 70-80din. Neka govedina je bila 9e zapamtio sam, kod nas je 1200+. Kobasice uglavnom su skuplje u Grčkoj, brioche hleb tu negde, malo jeftiniji u Grčkoj. Alkohol skuplji, maslinovo ulje tu negde.. U Švedskoj takodje zavisi šta, flaširana voda je skupa, riba jeftina, govedina mislim da je tu negde... ne sećam se tačnih cena bio sam pre 4-5god. Poprilično su se izmenile cene namirnica kod nas u poslednje 3-4god tako da smo sada prešišali i strane zemlje sa jačom ekonomijom.
 
Poslednja izmena:
Ovde bukvalno piše samo: kupite apartmane, nisu tako skupi. Gde odlaze, zašto odlaze, u kom broju, kako je to utvrđeno, čime je prouzrokovano - ništa. Ja samo vidim sve dublju integraciju Rusa u naše društvo. Između ostalog, ne znam zašto pojedini očekuju da će završetkom rata svi oni pojuriti nazad domu, kao da će tamo biti dočekani super.
Bio sam dole skoro i pricao sa ljudima bas iz Budve i Tivta i istina je da Rusi bas bas odlaze jer su im Crnogorci zbog Evrope uveli neke sankcije (i time im otežali boravak i poslovanje nisam bas u toku koje) Ukrajinci manje ali i oni prodaju a najvise kupuju siptari i pre svega (čudno) Turci i otvaraju dosta svoje biznise. Tu je dosta turista iz UK ali retko ko od njih kupuje osim u tim nekim luxuznim delovima.
Takodje kazu da je pala cena rente dole s ozbirom da je 2022 kod njih jos više otišla nego kod nas.
 
Bio sam dole skoro i pricao sa ljudima bas iz Budve i Tivta i istina je da Rusi bas bas odlaze jer su im Crnogorci zbog Evrope uveli neke sankcije (i time im otežali boravak i poslovanje nisam bas u toku koje) Ukrajinci manje ali i oni prodaju a najvise kupuju siptari i pre svega (čudno) Turci i otvaraju dosta svoje biznise. Tu je dosta turista iz UK ali retko ko od njih kupuje osim u tim nekim luxuznim delovima.
Takodje kazu da je pala cena rente dole s ozbirom da je 2022 kod njih jos više otišla nego kod nas.
Ako su im uveli sankcije, možda se deo njih uputio i ka komšijskoj Srbiji? Ovde su već domaći.
 
Koje socijalno naselje kod Nove Galenike?
Da, stanovi za pripadnike bezbednosti, pogresno se izrazio, socijalni u smislu da drzava deli ispod cene.

Jedino naselje, gde sam pomislio, vidi ovde i nije tako lose, sve ostalo sto sam obisao je ostavljalo neki utisak nelagodnosti.
 
Mislim da je mikrolokacija kod novogradnje uglavnom problem osim ako nisi spreman da plaćaš premijum cene. Ovako neke zgrade što se grade po nižim cenama tipa 2500-3000 kvadrat, obično imaju neke mane sa mikrolokacijom preko kojih moraš da pređeš.
 
Ako su im uveli sankcije, možda se deo njih uputio i ka komšijskoj Srbiji?
Može biti, no sumnjam da su oni ko ranije braća Crnogorci tapnu dole pa na Vračar Historical jer im je to centar univerzuma.
Imaju oni i druge draže destinacije kapiram, a možda i gledaju ovog našeg poltrona kako sve radi kako zapad kaze pa očekuju da će im ubrzo i ovde biti sankcija.
Tad bi već tona Rusa koji su pokupovali ovde stanove isto palila na brzinu (plus ovi sto iznajmljuju) i to bi ubilo sigurno cene.
Sve moze da ide u oba pravca a i da se nista ne desi tako da nema poente da razmišljamo jer dok se ne desi necemo znati :)
 
Može biti, no sumnjam da su oni ko ranije braća Crnogorci tapnu dole pa na Vračar Historical jer im je to centar univerzuma.
Imaju oni i druge draže destinacije kapiram, a možda i gledaju ovog našeg poltrona kako sve radi kako zapad kaze pa očekuju da će im ubrzo i ovde biti sankcija.
Tad bi već tona Rusa koji su pokupovali ovde stanove isto palila na brzinu (plus ovi sto iznajmljuju) i to bi ubilo sigurno cene.
Sve moze da ide u oba pravca a i da se nista ne desi tako da nema poente da razmišljamo jer dok se ne desi necemo znati :)
Da, nikad se ne zna. Mada, gledam sad za vikend grupu neku od 6,7 Rusa na Adi, svi bogato opaljeni suncem, razapeli neke ležaljke, naručuju obilato pivo i hranu, i misim se: nije njima tako loše ovde. Posebno ako uzmeš u obzir "situaciju" u kojoj im se zemlja nalazi.
 
Rusi koji su ovde došli su puni kao brod. Otvorili su sebi restorane i kafiće po Dorćolu koji su jezivo skupi i stalno puni. Došla nam je viša srednja klasa Rusa koja živi bolje od većine Beograđana.
Da, ne mogu da se setim ovakvog slučaja, da u jednu malu i relativno siromašnu zemlju poput naše imigrira toliko imućnog stanovništva. Nekada sam sebe smatrao nekom "srednjom klasom" da je tako nazovemo, ali sada je sve to izbrisano u nepovrat.
 
Nije to samo zbog Rusa već i zbog sveopšte inflacije koju naravno plate nisu ispratile ali je cene prate u stopu a ponekad i isprednjace.
 
Ne znam koji je to procenat Ruaa koji je kupio nekretnine pa da odu da cene naprasno se spuste. Tesko da je to neki veliki procenat koji bi mogao da utice na cene
 
Ne ide Rus zato što mu ne valja CG ili Srb ili nešto treće nego se boji da nekom kvrcne u glavi pa da mu konfiskuju pare u banci i preusmere u obnovu Ukrajine, jer već oduzimaju neke jahte tajkuna po EU pa nek se žali u Strazburu. Nije toliko realno ali može da se desi, neko mora da plati odštetu za ovu nesreću. Jeste privatna svojina nedodirljiva ali..uvek postoji ali.
Mislili su da je lova parkirana u nekretnine sigurna, opet ni to nije baš tako bar za one bliske vlasti.
S druge strane šta rade sa parama, ne znam. Ne mogu da razmišljam kao Rus/ ili Ukrajinac koji vozi auto od 100K a u zemlji bedak.
Neće se oni vraćati u Rus/Ukr isto kao što se i naša emigracija 90tih ne vraća sem mozda u penziji. Mogu ili ovde ili dalje u US/Aus/EU..
 
Troluje Belog Labuda jer Beli Labud stalno priča o Zlatiboru.
Ma nije baš tako obrati pažnju, on piše protiv i kad se ne javljam, a po jednoličnim i nesuvislim komentarima se može zaključiti da čak koristi i AI !!
...ima sigurno veće motive od trolovanja, a razlog je što jedino izgleda njegova agencija nije otvorila showroom na Zlatiboru, i sad mu krivo što pare ne idu u njegov džep
 
Ne znam koji je to procenat Ruaa koji je kupio nekretnine pa da odu da cene naprasno se spuste. Tesko da je to neki veliki procenat koji bi mogao da utice na cene
Ali kad su došli je bio dovoljan da skoče toliko i renta a i cene stanova za samo par meseci? :)
Ako si iz Beograda i imas drugare u centru tipa Tašu, Dorćolu pa čak i u delovima Zemuna ka NBGu a i Zvezdari (oko šume) itd. pitaj malo koliko ih ima kod njih u okolini da su kupili, pa i otvorili biznise.
Ma na kraju bani na spomenutu Adu i samo baci oko i uvo na jezik i videćeš koliko ih ima.
Odem čak na Kosmaj i tamo ih ima tona blejkaju u Kabinetu bar 6 do 7 ekipa po 5oro, Cetinjska kafici puni, Gastroshor, klubovi itd...
Ne znam uopste dal si iz Beograda i izlazis pa onda ne moram ni da ti pričam - samo obrati pažnju oko sebe :)
Jasno možda nije nenormalan broj kupio ali sa tolikim povećanjem ponude čak i za rentu padaju cene sigurno.

Samo što ako mene pitaš baš baš sve smo im dozvolili pa su se baš odomacili napravili svoj mikrosvet i sve su lepo razvili i kako njima odgovara, mnogi ne idu odavde skoro.
Razvijaju svoj posao koji ce na kraju da pojede mnoge naše manje a i srednje preduzetnike.

Imas bukvalno firme koje rentaju po cele zgrade za svoje zaposlene na BG H20 Skyline-u K distriktu...
Kad prave eventove odma odvajaju nas i ostalu poslugu (nebitbo na državljanstvo, performere,fotografe, pevače) da kao svaka posluga jedu odvojeno od njih u drugim prostorijama kiflice dok se oni goste sa svojih stolova za gospodu svime.

Ne kazem da su svi Rusi bahati ali velika većina je u tom gasu i lepo uživaju dok su ovde ne obazirući se mnogo na okolinu i nas.
 
Moja drugarica je bila u poseti svojoj drugarici Holanđanki pre nekoliko godina i bila je u šoku koliko je hrana skuplja nego u Srbiji.

Čak je i Holanđanka- studentkinja postdiplomac- komentarisala da je za nju Švedska skupa.

Zato sam pogledao šta kaže gugl za pileće grudi, to mi je prvo palo na pamet, u Stokholmu i kaže:

"The price of 500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast in Stockholm is 79 kr. This average is based on 8 price points."

Što mu dođe 13.54 evra za kg, a u dinarima 1.597,00 rsd.

Dok mi na cenoteci kod nas izlazi prosek od 500,00 Rsd, a u maxiju je premijum pakovano pola kg. 950,00 rsd/kg, a ima i za 469,00 rsd/kg.

Izgleda da je to manje više sa baš velikim oscilacijama.
Sve kao hocu, al me mrzi da odradim jedan video sa uporednim cenama ovde i kod nas. Imao sam volju dok nisam video da su mnogi poceli da pisu o tome kako je u EU znacajno jeftinija hrana nego kod nas. Stranci poceli da snimaju za yt o toj temi. Evo i Mariks ti dao ok komentar iako zna da mi kontrira cisto fore radi.
Sta se desilo, kruna je pala u odnosu na euro, a cene nisu toliko porasle u krunama kao kod nas u dinarima, a dinar je cak i ojacao u odnosu na euro. Ko vodi bolju monetarnu politiku, mi sto jacamo nasu valutu ili Svedska koja je obara. Meni to i ne odgovara jer zaradjujem u krunama i kada i ako ojaca kruna prelazim u euro jer znam da oni stite svoj izvoz drzanjem slabe krune tako da nece dugo da traje skok.
A sto se tice pileceg belog tj file konkretno, e to jeste skuplje nego kod nas. Oni cene pilece belo jer veliki broj pazi na ishranu i jede pileci file, povrce, svi idu na trening. Nisqm skoro gledao cene filea. Ja u sustini kupim celo pile i onda ispadne znacajno jeftinije. Vecina stvari iz potrosacke korpe je tu i tamo slicna sa cenama, a cesto i jeftinija. Imas cesto i akcije pa bude bas jeftinije, a roba nije pred bacanje kao kod nas. Jos nisam kupio smrdljivu piletinu, a kod nas u Maksiju sam poceo da otvaram kesu jos u prodavnici da pomirisem, da se ne vracam od kuce.
 
Ali kad su došli je bio dovoljan da skoče toliko i renta a i cene stanova za samo par meseci? :)
Ako si iz Beograda i imas drugare u centru tipa Tašu, Dorćolu pa čak i u delovima Zemuna ka NBGu a i Zvezdari (oko šume) itd. pitaj malo koliko ih ima kod njih u okolini da su kupili, pa i otvorili biznise.
Ma na kraju bani na spomenutu Adu i samo baci oko i uvo na jezik i videćeš koliko ih ima.
Odem čak na Kosmaj i tamo ih ima tona blejkaju u Kabinetu bar 6 do 7 ekipa po 5oro, Cetinjska kafici puni, Gastroshor, klubovi itd...
Ne znam uopste dal si iz Beograda i izlazis pa onda ne moram ni da ti pričam - samo obrati pažnju oko sebe :)
Jasno možda nije nenormalan broj kupio ali sa tolikim povećanjem ponude čak i za rentu padaju cene sigurno.

Samo što ako mene pitaš baš baš sve smo im dozvolili pa su se baš odomacili napravili svoj mikrosvet i sve su lepo razvili i kako njima odgovara, mnogi ne idu odavde skoro.
Razvijaju svoj posao koji ce na kraju da pojede mnoge naše manje a i srednje preduzetnike.

Imas bukvalno firme koje rentaju po cele zgrade za svoje zaposlene na BG H20 Skyline-u K distriktu...
Kad prave eventove odma odvajaju nas i ostalu poslugu (nebitbo na državljanstvo, performere,fotografe, pevače) da kao svaka posluga jedu odvojeno od njih u drugim prostorijama kiflice dok se oni goste sa svojih stolova za gospodu svime.

Ne kazem da su svi Rusi bahati ali velika većina je u tom gasu i lepo uživaju dok su ovde ne obazirući se mnogo na okolinu i nas.
Ja sad za vikend kad sam video koliko samo ima Rusa na Adi, na trenutak sam pomislio da ih ima više nego naših. Kako bilo, svakako je izuzetno loše za jednu zemlju da platežno sposobnije strano stanovništvo nameće sve teže breme domaćima. Lepo je za ekonomiju da ostavljaju pare kod nas, ali ne i da vidiš komšiju koji pakuje stvari i na njegovo mesto dolazi Rus koji plaća duplo više, što se desilo u mojoj zgradi.
 
Poslednja izmena:
Vrh