Šta je novo?

Cene nekretnina

Možda i jeste na neki način istina, samo treba da se dokaže, jer deluje kao neka prazna priča bez dokaza i kako bi mi rekli ,,rekla kazala,,.
Po ovo slici koju si pokazao je ostvarena u Ugovoru cena od 176k i tom cenom je prodat stan.
Mozda su i prodavci castili agenta posle na svoju ruku i ispostovali. Vecina ne bi to uradila niti su u zakonskoj obavezi i zato i jeste sumnja u to.
 
Druze Dzo, nisi ni ti kokoska, al valjda znas sta je mucak? Ako tebi treba sunce onda lepo pravac Spanija, Grcka ili eto Srbija pa tamo zivi i radi. Nego cekaj malo, i ti hvalis Srbiju i vreme kod nas, a zivis i radis, pazi sad u kisnom Amsterdamu. Tamo nema depresije zbog loseg vremena? U jednom postu samog sebe demantujes, skoncentrisi se :ROFLMAO:
@Viktor To sam vise puta napisao, nesreca naroda, a sreca vlasti je sto nismo u EU inace bi lakse ljudi odlazili, makar i da probaju. Narod zarobljen u kazanu oko koga sedi ekipa iz vlasti i njihovi pajtosi kriminalci. Ekipa lesinara koja nabija marze gde god moze, nekretnine, hrana, gorivo, tehnika i cedi suvu drenovinu.
Neka se i slažem jednim delim sa tobom oko ovog posta.
Pero, Joe je kupio stan u BG/u, da li je otisao zbog nekih prilika i boljeg rada i napredovanja u tom trenutku jer nije bilo moguce u Srbiji to je nesto drugo.
Čak je i kupio i tamo nekretnine.
Ti samouvereno nagovaraš ljude za kupovinu nekretnina u inostranstvu a da pri tome nisi vlasnik te nekretnine u inostranstvu.
 
Odgovoricu ti samo ovo na poslenju recenicu. Ja nemam veze sa nekretninama tako da nemam nikakvu korist da nekog nagovaram. Nisam kupio jer nije mi neophodno za sada, ali zato aktivno pratim. Imam ljude koji su kupili i koji imaju poslove koji su povezani sa nekretninama tako da poprilicno poznajem trziste.
Izneo sam podatke o cenama, okacio zvanicni sajt katastra i oglasa, i po tebi je to nagovaranje. Znaci ne smeju da se kace oglasi iz nekog mesta ako se ne kupi prvo stan?
Ja valjda znam kolika mi je plata i troskovi i koliko bi me sta izaslo, pravim svoju matematiku koja mi kaze da ne zurim. A ti pravi svoju isto kao i ostali. Ovde smo da razmenimo iskustva, u ovom slucaju cene.
 
Sta imam da razumem. Poenta price je da covek dobio 46k eura za prodaju nekretnine kao agent, ostali detalji kako je dobio da li mu je uplaceno na racun, da li je ugovor formulisan ovako ili onako, koji je dogovor postojao izmedju prodavca i agenta, da li su rodjaci, prijatelji itd...meni nije bitna informacija, kao ni vecini ljudi na forumu verovatno.
Ocigledno, vrlo korisna informacija. Ljudi prodali stan za 176k eur I čistili agenta 50k. A ti se ponadao da ćeš uzeti ovaj stan za 130k eur, pa ti agent pokvario računicu ili šta?
 
Druze Dzo, nisi ni ti kokoska, al valjda znas sta je mucak? Ako tebi treba sunce onda lepo pravac Spanija, Grcka ili eto Srbija pa tamo zivi i radi. Nego cekaj malo, i ti hvalis Srbiju i vreme kod nas, a zivis i radis, pazi sad u kisnom Amsterdamu. Tamo nema depresije zbog loseg vremena? U jednom postu samog sebe demantujes, skoncentrisi se :ROFLMAO:
@Viktor To sam vise puta napisao, nesreca naroda, a sreca vlasti je sto nismo u EU inace bi lakse ljudi odlazili, makar i da probaju. Narod zarobljen u kazanu oko koga sedi ekipa iz vlasti i njihovi pajtosi kriminalci. Ekipa lesinara koja nabija marze gde god moze, nekretnine, hrana, gorivo, tehnika i cedi suvu drenovinu.
Zato sam i kupio u Srbiji. Plan i jeste da se skroz preselim 2026. Isplatim stan u BGu i izdajem sve 3 nekretnine i ja sam u penziji. Uzmem sebi kuću u Apatinu i živim kao lord. Super vreme, banja blizu, parking dz, gužvi nema, grad ima sve što meni treba - banke i prodavnice i caos. Čekam prvi u mesecu samo!
Ja zato i provodim godišnje mesec i po dana u Srbiji. Nije dovoljno slažem se ali max s obzirom na decu. Kad oni budu samostalni i rad od kuće, pa taj na zemlji. Sedim u Srbiji i samo čitam vremensku prognozu u Politici kako je u NL:) po NL standardima imam 6 meseci leta (jer oni leto klasifikuju sve preko 25C). A tropsko preko 30 onda imam i to više od 3 meseca.
Inače ko god na Zapad ide zbog nekog drugog razloga OSIM para se zeznuo debelo (npr. Zbog politike, klime, vazduha, sistema i slično)... Samo keš i cilj i onda je ok. Sa ostalim ciljevima videćeš da je isto i da si se zeznuo. Ja sam barem u toj grupi koja je otišla zbog para. I zato radim da isplatim i BG stan i penzija naravno je ona od 65. Ali meni dovoljno.
 
Odgovoricu ti samo ovo na poslenju recenicu. Ja nemam veze sa nekretninama tako da nemam nikakvu korist da nekog nagovaram. Nisam kupio jer nije mi neophodno za sada, ali zato aktivno pratim. Imam ljude koji su kupili i koji imaju poslove koji su povezani sa nekretninama tako da poprilicno poznajem trziste.
Izneo sam podatke o cenama, okacio zvanicni sajt katastra i oglasa, i po tebi je to nagovaranje. Znaci ne smeju da se kace oglasi iz nekog mesta ako se ne kupi prvo stan?
Ja valjda znam kolika mi je plata i troskovi i koliko bi me sta izaslo, pravim svoju matematiku koja mi kaze da ne zurim. A ti pravi svoju isto kao i ostali. Ovde smo da razmenimo iskustva, u ovom slucaju cene.
Samo smo ovde zbog cena u BGu, a ne u Stokholmu ili negde drugde. Shvati cene ne vredi porediti, druga država druga pravila drugo tržište. Evo sad sam u Grčkoj pa da li mi sta znači što su kajsije jeftinije od SR ili NL?! Ne. Ovde su jeftinije, ali je drugo skuplje. Specifičnost tržišta.
 
Ja nemam veze sa nekretninama tako da nemam nikakvu korist da nekog nagovaram.
Da li imas korist je relativno i irelevantno. Evo tvoj imenjak Ivica je otvoreno priznao da ovde pise samo zato sto je vukajlija zamrla, ispovesti takodje, pa se prebacio na ovu temu sa prilicno istim contentom koji je stancovao i na tim sajtovima. Problem je samo sto su ljudi koji su poslusali njegove "cene only go down" forice, i Histerijanine izmisljene pricice o "tetkici i komunalcu koji su uzeli stan u bnv na kredit" sada u gubitku zbog njih. Tako i ovo trolovanje i spinovanje sa Stokholmom...
 
Odgovoricu ti samo ovo na poslenju recenicu. Ja nemam veze sa nekretninama tako da nemam nikakvu korist da nekog nagovaram. Nisam kupio jer nije mi neophodno za sada, ali zato aktivno pratim. Imam ljude koji su kupili i koji imaju poslove koji su povezani sa nekretninama tako da poprilicno poznajem trziste.
Izneo sam podatke o cenama, okacio zvanicni sajt katastra i oglasa, i po tebi je to nagovaranje. Znaci ne smeju da se kace oglasi iz nekog mesta ako se ne kupi prvo stan?
Ja valjda znam kolika mi je plata i troskovi i koliko bi me sta izaslo, pravim svoju matematiku koja mi kaze da ne zurim. A ti pravi svoju isto kao i ostali. Ovde smo da razmenimo iskustva, u ovom slucaju cene.
Deluješ mi da razumeš stvari.
Suviše si subjektivan i ne gledaš širu sliku.
Sve mi je ok dok pokazuješ neku statistiku koja može da pomogne nekome.
Razmenjujemo mišljenja i komentarišemo naravno, ali ti prvi hoćeš da okarakterišeš nekog subjektivno, eto mene si hteo i time dovodiš u zabludu članove.
Pokušaj normalno da pomogneš nekome ovde ili sa iskustvom ili nekim relevantnim činjenicama.
Sigurno niko neće biti migrat zbog cena nekretnina, ako grešim nek se javi takav.
Imam rodbinu i prijatelje širom sveta i pa eto ka na osnovu toga zaključujem da niko nije otišao zbog cena nekretnina, već zbog ratova, bombardovanja itd...
 
Pise cena nekretnina ako dobro vidim? Isto kao i kada kupis bilo sta drugo sto ti se ucini preskupo kod nas, pogledas koliko kosta u nekoj drugoj zemlji gde se daleko bolje zaradjuje. Jeste, ne mozes da preneses stan preko granice, ali bar da se vidi koliko su ove cene kod nas nenormalne, a nije samo cena nekretnina suluda. Da neko ko ne moze da priusti stan zna da i nije sve do njega, da nije lenj ili neradnik vec da su cene nenormalne ako kostaju vise nego eto u Stokholmu.
Ali taj podatak sigurno bode oci nekom ko prodaje stanove po Beogradu i Novom Sadu. Realno ni meni ne bi bas bilo lepo da mi neko koliko toliko kvari prodaju makar i ponekim postom na ovoj temi. Vesti se brzo sire, pogotovo ako iza postoji i argument, u ovom slucaju link sajta katastra ;)

A to da planiras da se vratis, pa dobro, eto nemam nista protiv. Veruj mi da mogu isto to i ja koliko sutra ako treba i da zivim kao penzioner. Mogu da radim mesec dva godisnje ako hocu, cisto za dzeparac i da ostanem u formi.
To i jeste poenta EU da imas slobodu da radis i zivis gde hoces sa sto manje zezanja sa birokratijom. Znas kako ide kada neko nas dodje da trazi posao ovde. Prvo treba da nadje posao i firmu koja je voljna da ga dovuce preko migracionog sto nije bas lako, pa migraciono da odobri, dobija rezervni broj, pa mora da ostane na tom poslu i trpi ko zna sta sve jedno minimum 3 godine, u zavisnosti od posla, promena posla vuce niz zezancija. Sem za IT sektor do sada, nisam u toj bransi, eto prica se da su malo pritegli zaposljavanje. Ili da se zene za papire. A EU papiri - nadjes posao, dodjes, zdravo, ja dosao, odmah pun licni broj dobijas i sva moguca prava kao gradjanin. Menjas posao ako treba bez problema. Cesto je i samo engleski dovoljan, pa i to natucaju.
Hocu da kazem ti se Dzo mozda i vratis u Srbiju, budes tu neku godinu pa odlucis da se vratis u kisni Amsterdam ili neku drugu EU zemlju iz ko zna kog razloga, od toga da ti eto treba jos para do toga da izbije rat kod nas. Tvoja deca su gradjani Holandije i mogu tamo da se vrate kasnije. Sem toga sav taj komfor o kom pricas si stekao u Holandiji. Ti druze Dzo imas izbor, a nas narod nema, ljudi su zarobljeni i sludjeni.
 
Poslednja izmena:
Evo neka mi javno neko odgovori ako misli da može i zna. @Pera Zdera nisi kupio nekrentninu tako da nisi prošao kroz ceo proces svega, evo drugarski se nadam da te neće neko prevariti, a o održavanju i svemu kao vlasnik ne znaš detaljno stvari.
Koliki je realni celokupan trošak izgradnje nekrentnine u Srbiji, to jest abeogradu?
I koja je realna zarada Investitora(svako može da oroči novce pa i u državne obveznice od 5-6%).
 
Evo neka mi javno neko odgovori ako misli da može i zna. @Pera Zdera nisi kupio nekrentninu tako da nisi prošao kroz ceo proces svega, evo drugarski se nadam da te neće neko prevariti, a o održavanju i svemu kao vlasnik ne znaš detaljno stvari.
Koliki je realni celokupan trošak izgradnje nekrentnine u Srbiji, to jest abeogradu?
I koja je realna zarada Investitora(svako može da oroči novce pa i u državne obveznice od 5-6%).
Kako do sada nisi shvatio da čovek baroniše i zamajava ljude, živi u socijalnom stanu u migranstskom predgrađu Stocholma i ceni da ljudi koji plaćaju stanove 200k+ po BG su dileri droge ili povezani s vlašću zato što on tako čestit i ispravan, nije video takav novac ni na filmu, a ni specijalizaciju nije završio.
 
Znas kako ide kada neko nas dodje da trazi posao ovde. Prvo treba da nadje posao i firmu koja je voljna da ga dovuce preko migracionog sto nije bas lako, pa migraciono da odobri, dobija rezervni broj, pa mora da ostane na tom poslu i trpi ko zna sta sve jedno minimum 3 godine, u zavisnosti od posla, promena posla vuce niz zezancija. Sem za IT sektor do sada, nisam u toj bransi, eto prica se da su malo pritegli zaposljavanje. Ili da se zene za papire.
Znaci moderno ropstvo 3 godine za papir pa tek onda normalan zivot da bi onda radio jos X godina da skupis za stan na 20 minuta od Stokholma, u zemlji gde ne pricas svoj jezik i nemas nikoga od porodice.
Prosto ne razumem sto svi ne odemo tamo, zvuci savrseno, posebno kad uzmes u obzir klimu, da ces vrv zauvek biti gradjanin drugog reda a stopa samoubistava u zemlji je dvostruka u odnosu na Srbiju + kultura je drasticno razlicita.

Nisam protiv migracije ali nisu ni sve zemlje obecane zemlje, ja licno ne bih mogao dugo da provedem u Nordijskim zemljama, dok bih mogao da zivim do smrti u Grckoj ili Italiji npr.
 
Kako do sada nisi shvatio da čovek baroniše i zamajava ljude, živi u socijalnom stanu u migranstskom predgrađu Stocholma i ceni da ljudi koji plaćaju stanove 200k+ po BG su dileri droge ili povezani s vlašću zato što on tako čestit i ispravan, nije video takav novac ni na filmu, a ni specijalizaciju nije završio.
Shvatio jesam, nego ako mi zaćutimo, onda neko ko gleda ovo može biti naveden na suprotno, zbog nedostatka informacija ili dezinformacija😉
Promoviše se migracija od ljudi koji niti su situirani niti znamo detalje, naravno da se slažem sa migracijama ako nemaš izlaza, ali tek tada nećeš ili baš ćeš teko biti vlasnik svoje nekrenine u drugoj državi i to u okruženju gde ćeš uvek biti od strane nekih ljudi okarakterisan kao migrant. Bićeš migrant i ti i porodica...
Joe je ovde pisao kako je u Holandiji porez 30% što moraju da ti naslednici plate prilikom nasledjivanja nekretnine. Toga nema u Srbiji, u UAE je 0% zato i ulaže svet tamo.
Tako da je mnogo šira slika posedovanja nekretnine i kupovna iste u svakoj državi.
U Grčkoj isto može da se proveri koliko je ogroman porez prilikom kupovine itd...
 
Nisam ja prosao, ali jesu moji tako da odlicno znam sve. Uzeli novogradnju doduse i ne zive u stanu tako da zasto bih ja ulazio u kredit sada, a treba mi jos pola para sem ako ne prodam stan u Beogradu i zatvorim celu sumu. To mi cak i drug sto ima veze sa nekretninama u Stokholmu i savetuje jer su ovde cene pale, a kod nas su nenormalno porasle. Da hocu mogao bih da prodam za oko 3k na toj lokaciji i poziciji, ali ako ces realno, zasto bih prodavao jedini stan u Beogradu i jedinu stambenu nekretninu u Srbiji koja je moja. Mozda pravim i gresku, sta znam, to moze samo vreme da pokaze. Nisam preprodavac, ne zaradjujem od nekretnina, trudim se da budem realan, ne zagovaram nista. Ono sto ne valja kritikujem, ako je nesto dobro pohvalim, sto neki to dozivljavaju kao prozivanje je na njima.

Stan u bgu sam btw dao bilskoj osobi da zivi za dzabe, placam i racune, da ne ulazim u detalje, znaci mi, obostrana korist tako da stan ne zvrji prazan.

I ovde isto mozes da angazujes advokata da proceslja papire, a sve najcesce ide preko agenata krvopija nazalost. Njemu kupac uplacuje, a on novac prosledjuje prodavcu kada se overi ugovor i sve bude cisto sto kod nas agenti ne rade, ali si tako siguran da ce kupac da ispostuje i uplati bez da se cimas po sudovima pa zato ih prodavci i angazuju. On procenat uzima samo od prodavca, za razliku od nas.
I kako da ne znam o odrzavanju kada znam koliko mi stize racun za infostan.
Drugari koji iznajmljuju od grada sigurno ne placaju infostan tj avgift i to nisu socijalni stanovi vec postoje liste cekanja i bodovanje na osnovu koliko si dugo cekao. Takvi stanovi se nalaze po celom gradu i povoljniji su dosta nego da iznajmis od nekog. Pisao sam ranije da drugar na odlicnoj lokaciji placa nekih 700e mesecno sa svim racunima za 47m2. Placa se clanarina, u dinarima nekih 2000 godisnje. Vecina koji nemaju da iskesiraju veci deo stana ili ne zele da ulaze u kredit uzmu tj iznajme od grada i mogu da zive koliko hoce dokle god placaju uredno. To je takozvana prva ruka, ako neko hoce da gugla na svedskom se zove förstahandskontrakt.
Nesto ispod 100e je garazno mesto, nije klackalica. Info stan je tacno 300e za 55m2. Otprilike 3x je veci infostan nego u Beogradu, ali od tih para se ovde odrzava sve u zgradi i oko zgrade, fasada i sta god da treba. Ne treba nikog da molis i nagovaras da se npr poprave ulazna vrata.
 
Poslednja izmena:
Evo neka mi javno neko odgovori ako misli da može i zna. @Pera Zdera nisi kupio nekrentninu tako da nisi prošao kroz ceo proces svega, evo drugarski se nadam da te neće neko prevariti, a o održavanju i svemu kao vlasnik ne znaš detaljno stvari.
Koliki je realni celokupan trošak izgradnje nekrentnine u Srbiji, to jest abeogradu?
I koja je realna zarada Investitora(svako može da oroči novce pa i u državne obveznice od 5-6%).
Pre možda stotinjak strana je dao jedan korisnik pregled finansija planiranog projekta u ulici Tošin bunar. 4 godine, 12000 kvadrata, troškovi 20 miliona, 30 miliona prihod po 2500e ceni po kvadratu. Dakle trošak izgradnje je oko 1670e po kvadratu. I to bi bilo sve sasvim lepo da se trenutno novogradnja ne prodaje po 3300+ u toj ulici što je alavo s obzirom na cenu izgradnje.

Inače ovakav projekat može da se bez problema započne sa 5 miliona, ostatak troškova se pokrije prodajom u izgradnji, dakle za četiri godine investitor može na uloženih 5 da zaradi još 10-12 miliona eura.

Ono što je meni jedina nepoznanica, koji deo zarade ide određenim licima da sve ide glatko.
 
Pise cena nekretnina ako dobro vidim? Isto kao i kada kupis bilo sta drugo sto ti se ucini preskupo kod nas, pogledas koliko kosta u nekoj drugoj zemlji gde se daleko bolje zaradjuje. Jeste, ne mozes da preneses stan preko granice, ali bar da se vidi koliko su ove cene kod nas nenormalne, a nije samo cena nekretnina suluda. Da neko ko ne moze da priusti stan zna da i nije sve do njega, da nije lenj ili neradnik vec da su cene nenormalne ako kostaju vise nego eto u Stokholmu.
Ali taj podatak sigurno bode oci nekom ko prodaje stanove po Beogradu i Novom Sadu. Realno ni meni ne bi bas bilo lepo da mi neko koliko toliko kvari prodaju makar i ponekim postom na ovoj temi. Vesti se brzo sire, pogotovo ako iza postoji i argument, u ovom slucaju link sajta katastra ;)

A to da planiras da se vratis, pa dobro, eto nemam nista protiv. Veruj mi da mogu isto to i ja koliko sutra ako treba i da zivim kao penzioner. Mogu da radim mesec dva godisnje ako hocu, cisto za dzeparac i da ostanem u formi.
To i jeste poenta EU da imas slobodu da radis i zivis gde hoces sa sto manje zezanja sa birokratijom. Znas kako ide kada neko nas dodje da trazi posao ovde. Prvo treba da nadje posao i firmu koja je voljna da ga dovuce preko migracionog sto nije bas lako, pa migraciono da odobri, dobija rezervni broj, pa mora da ostane na tom poslu i trpi ko zna sta sve jedno minimum 3 godine, u zavisnosti od posla, promena posla vuce niz zezancija. Sem za IT sektor do sada, nisam u toj bransi, eto prica se da su malo pritegli zaposljavanje. Ili da se zene za papire. A EU papiri - nadjes posao, dodjes, zdravo, ja dosao, odmah pun licni broj dobijas i sva moguca prava kao gradjanin. Menjas posao ako treba bez problema. Cesto je i samo engleski dovoljan, pa i to natucaju.
Hocu da kazem ti se Dzo mozda i vratis u Srbiju, budes tu neku godinu pa odlucis da se vratis u kisni Amsterdam ili neku drugu EU zemlju iz ko zna kog razloga, od toga da ti eto treba jos para do toga da izbije rat kod nas. Tvoja deca su gradjani Holandije i mogu tamo da se vrate kasnije. Sem toga sav taj komfor o kom pricas si stekao u Holandiji. Ti druze Dzo imas izbor, a nas narod nema, ljudi su zarobljeni i sludjeni.
Taj ulazak i te fore ne važe za visoko školovane migrante. Možeš odmah da udješ eto ti Blue Card, plata 60k eura bruto ili koji euro više i radi gde hoćeš po celoj EU kao da si građanin EU. Nema veze da li je IT ili neki drugi sektor. Možeš biti poljoprivreda, šta god. Ne moraš nikoga da trpiš nikakve 3 godine niti lažni brakovi. I viza se dobija za 3 nedelje!
 
Pre možda stotinjak strana je dao jedan korisnik pregled finansija planiranog projekta u ulici Tošin bunar. 4 godine, 12000 kvadrata, troškovi 20 miliona, 30 miliona prihod po 2500e ceni po kvadratu. Dakle trošak izgradnje je oko 1670e po kvadratu. I to bi bilo sve sasvim lepo da se trenutno novogradnja ne prodaje po 3300+ u toj ulici što je alavo s obzirom na cenu izgradnje.

Inače ovakav projekat može da se bez problema započne sa 5 miliona, ostatak troškova se pokrije prodajom u izgradnji, dakle za četiri godine investitor može na uloženih 5 da zaradi još 10-12 miliona eura.

Ono što je meni jedina nepoznanica, koji deo zarade ide određenim licima da sve ide glatko.
Mora se gledati i opportunity cost tu, sumnjam da su svi projekti kod bloka 64/65 sa profitnom stopom od 100% jer u dosta projekata postoji i obaveza uredjenja ulica/saobracajnica oko parcele a i 60% da je profit ukupan na 4 godine je to manje od 15% po godini sto je solidno ali S&P 500 u proseku poslednjih 30 godina je 10% anual return.

Ako uporedimo:
1670 ulozenih eur sa prosecnom 10% stopom na S&P 500 kroz 4 godine vredi 2445 eur nakon prosecnog 10% godisnjeg rasta x4 (+46%)
1670 ulozenih eur u januaru 2020e godine u S&P 500 vredelo bi 2813 eur danas (+68%)
1670 ulozenih eur u gradnju u tom primeru je 2500e (+49%)

Sto znaci da je taj investitor jedva nadmasio S&P 500 u proseku a ako je morao da podmaze / plati sa strane verovatno mu je stopa profitablnosti gora nego da je samo stavio pare u berzu.
Uglavnom se veci ROI postize tako sto investitor namece svoje firme za odrzavanje kompleksa ili profesionalne upravnike pa se deo novca za odrzavanje vraca nazad investitoru svaki mesec.

Ima i situacija / projekata gde je profitna stopa izgradjenog kvadrata u odnosu na cenu prodajnog kvadrata 100% verujem (kostao te 1500 a prodaje za 3000), ali profitabilnost je opet tu najbitnija u odnosu na period izgradnje i godisnju inflaciju.
 
Shvatio jesam, nego ako mi zaćutimo...
Koji vi, znaci ima "vas"?
Nisam ni sumnjao nego se odajete vremenom, to je valjda jasno svim postenim ljudima na ovoj temi.
Na one analiticarove besmislice necu ni da odgovaram. Covek mi je na ignore, ali se pojavi kada kliknem da mi prikaze sakrivene postove da vidim dal si mi ti nesto odgovorio.

@G.I.Joe Lekare recimo traze i tu nema problema da dobijes radnu vizu, medjutim prvo treba da nostrifikujes diplomu i naucis jezik sto je za Svedsku poprilicno tezak proces za vecinu lekara tako da retko ko ode u svedsku sa vec nostrifikovanom diplomom. Vecina prvo radi u starackom domu dok ne polozi sve to i jezik, a to zna da potraje bas dugo. Sem toga moras da radis 3 godine neprekidno dok ne steknes licni broj i pravo boravka bez zaposlenja. Recimo sutne te poslodavac i ti se vracas nazad pa ponovo trazis nekog preko migracionog za razliku od ljudi koji imaju eu pasos. Treba znaci da nadjes pouzdanog poslodavca koji ce da stane iza tebe, sad dal je to majstor neki ili sta, treba da je trazeno zanimanje. Da ne pricam da poslodavci znaju da zavisis od njih i uglavnom gledaju da te maksimalno iskoriste kao i svuda.
To sto ti hoces da predstavis da je nebitno da li imas eu pasos ili ne je bas ono o cemu pricaju "oni" iznad - "onda neko ko gleda ovo može biti naveden na suprotno, zbog nedostatka informacija ili dezinformacija"
 
Mora se gledati i opportunity cost tu, sumnjam da su svi projekti kod bloka 64/65 sa profitnom stopom od 100% jer u dosta projekata postoji i obaveza uredjenja ulica/saobracajnica oko parcele a i 60% da je profit ukupan na 4 godine je to manje od 15% po godini sto je solidno ali S&P 500 u proseku poslednjih 30 godina je 10% anual return.

Ako uporedimo:
1670 ulozenih eur sa prosecnom 10% stopom na S&P 500 kroz 4 godine vredi 2445 eur nakon prosecnog 10% godisnjeg rasta x4 (+46%)
1670 ulozenih eur u januaru 2020e godine u S&P 500 vredelo bi 2813 eur danas (+68%)
1670 ulozenih eur u gradnju u tom primeru je 2500e (+49%)

Sto znaci da je taj investitor jedva nadmasio S&P 500 u proseku a ako je morao da podmaze / plati sa strane verovatno mu je stopa profitablnosti gora nego da je samo stavio pare u berzu.
Uglavnom se veci ROI postize tako sto investitor namece svoje firme za odrzavanje kompleksa ili profesionalne upravnike pa se deo novca za odrzavanje vraca nazad investitoru svaki mesec.

Ima i situacija / projekata gde je profitna stopa izgradjenog kvadrata u odnosu na cenu prodajnog kvadrata 100% verujem (kostao te 1500 a prodaje za 3000), ali profitabilnost je opet tu najbitnija u odnosu na period izgradnje i godisnju inflaciju.
Slaba ti je računica 🙂. Od tih 1670, on ulaze 670 🙂. Sa tudjim parama radi. Daleko je to veća profitna stopa a svako poredjenje sa spx je smešno
 
Koji vi, znaci ima "vas"?
Nisam ni sumnjao nego se odajete vremenom, to je valjda jasno svim postenim ljudima na ovoj temi.
Na one analiticarove besmislice necu ni da odgovaram. Covek mi je na ignore, ali se pojavi kada kliknem da mi prikaze sakrivene postove da vidim dal si mi ti nesto odgovorio.

@G.I.Joe Lekare recimo traze i tu nema problema da dobijes radnu vizu, medjutim prvo treba da nostrifikujes diplomu i naucis jezik sto je za Svedsku poprilicno tezak proces za vecinu lekara tako da retko ko ode u svedsku sa vec nostrifikovanom diplomom. Vecina prvo radi u starackom domu dok ne polozi sve to i jezik, a to zna da potraje bas dugo. Sem toga moras da radis 3 godine neprekidno dok ne steknes licni broj i pravo boravka bez zaposlenja. Recimo sutne te poslodavac i ti se vracas nazad pa ponovo trazis nekog preko migracionog za razliku od ljudi koji imaju eu pasos. Treba znaci da nadjes pouzdanog poslodavca koji ce da stane iza tebe, sad dal je to majstor neki ili sta, treba da je trazeno zanimanje. Da ne pricam da poslodavci znaju da zavisis od njih i uglavnom gledaju da te maksimalno iskoriste kao i svuda.
To sto ti hoces da predstavis da je nebitno da li imas eu pasos ili ne je bas ono o cemu pricaju "oni" iznad - "onda neko ko gleda ovo može biti naveden na suprotno, zbog nedostatka informacija ili dezinformacija"
Pero mislio sam da si ozbiljniji od toga da mi izvlačiš neki kontekst iz odgovora.
Kojim poštenim ljudima? Šta ti pričaš Pero?
Propagiraš migraciju ljudi a da pri tome nisi ni sam stambeno obezbedjen?
Još je ljudima ovde čudno i mene prozivaju, jer kažem da je u vašim razvijenijim zemljama postalo normalno da se ne poseduje nekretnina i da postaje normalno da se to ne poseduje!
 
Nisi ti meni Filipe dzabe na ignore jos odavno ;)
Nemam nameru da ti dam neki smisleni odgovor jer vrtis istu pricu cak i kada sam ti dao dosta detalja. Nisam doduse ni ocekivao, nego eto neka ostane zapisano pa ako neko cita neka tumaci kako mu volja. Sto bi ti rekao - ako zaćutim na besmislice, onda neko ko gleda ovo može biti naveden na suprotno, zbog nedostatka informacija ili dezinformacija.
Dosta sam pisao za danas. Dajem "VAM" malo lufta nedelju dana pa se vidimo na 2000 stranici. Dolazim sigurno, to mora da se proslavi.
 
Slaba ti je računica 🙂. Od tih 1670, on ulaze 670 🙂. Sa tudjim parama radi. Daleko je to veća profitna stopa a svako poredjenje sa spx je smešno
To stoji, dosta investitora raspolaze samo delom potrebnog kapitala i taj scenario nije pokriven iznad i validna je zamerka, u tvom slucaju je stopa profitnosti dosta veca slazem se, ali to je sve posledica kupovine preko predugovora / u izgradnji.

Po meni kvadrat bi morao biti debelo jeftiniji u izgradnji bas zbog toga, vise nego sto sada je praksa.
 
Nisi ti meni Filipe dzabe na ignore jos odavno ;)
Nemam nameru da ti dam neki smisleni odgovor jer vrtis istu pricu cak i kada sam ti dao dosta detalja. Nisam doduse ni ocekivao, nego eto neka ostane zapisano pa ako neko cita neka tumaci kako mu volja. Sto bi ti rekao - ako zaćutim na besmislice, onda neko ko gleda ovo može biti naveden na suprotno, zbog nedostatka informacija ili dezinformacija.
Dosta sam pisao za danas. Dajem "VAM" malo lufta nedelju dana pa se vidimo na 2000 stranici. Dolazim sigurno, to mora da se proslavi.
Ne razumem ignore listu na koju mi stalno odgovaraš?
Po meni si jedan nezadovoljan migran koji se nije snašao😉
I verovatno ti je cilj da krene neko tvojim putem iz Srbije kako se ne bi osećao sam.
Sva sreća pa to vidimo da niko neće 😉
 
Zadnjih dana sam obisao par novogradnji, i utisak je da su zgrade kvalitetne i lepo izgledaju.
Ali mikrolokacija je katastrofalna.
Sve su ili na prometnoj ulici, ili pored dalekovoda ili pored spaljivaca sekundarnih sirovina, a velika vecina ima kombinaciju vise ovih problema.
Evo npr Sakura i Lastavice, sa severne strane jedna od najprometnjih ulica, i iako sam bio uvece u vreme godisnjih odmora, buka je bila nesnosna.
Taman se ponadao ajd druga strana gleda na mirniji deo, kad ono toplana, ajd to da se proguta, ali konstantno se cuje neko zujanje u pozadini.
Ajd reko i to, mozda se covek vremenom navikne pa prestane da primecuje, kad ono dalekovodi na par desetina metara.
Pored toga iz pravca Delta sitija se cuju neki krici, kao da neke ptice grakcu, i to prilicno prodorno, ili su neke pticurine ili nesto nije podmazano pa skripi.
Jbt ko da sam u ludaru dosao :)

Slicno je i Lux51, ali nema pticurina.
Zemona u Banatskoj, isto buka od Cara Dusana i gleda na neke magacine, pogled kao na stovaristu.

Jos mi se najvise svidelo socijalno naselje kod Nove Galenike, lepo zgrade u istom stilu, razmaknute, ima vazduha da struji, parking, igralista itd.
Mada je i tu prometna ulica, ali nema dalekovoda i spaljivaca kablova.
 
Slažem se za Lux i Lastavice, baš za Lux sam razmišljao da mi je nerealno da ljudi svesno biraju blizinu najjačoj trafo stanici u BG.
 
Vrh