Šta je novo?

Cene nekretnina

Zasto je Bg siri centat u obliku suzice 😅 (salim se)

Zato što prošli put kad sam za Vidikovac, Jajince i Mirijevo rekao da su periferija, palo je drvlje i kamenje i prozivanje da je to krugodvojkaško razmišljanje, pa sam ovaj put predstavio situaciju u skladu sa demokratskom odlukom Beobuilda.
 
Bilo bi lepo da se saglasimo oko neke mape gde bi centar i periferija bili označeni i razdeljeni, pa da samo referišemo na nju kad god postoji zabuna.

Evo jednog predloga u duhu ove teme:

Pogledajte prilog 205108
Pa pazi, kako se grad širi i sve više ljudi kupuje "nadomak centra" ili "u blizini centra" ili "na samo par km od centra" ova slika će biti nedaleko od istine :)
 
Prosle nedelje sam isao da gledam stan koji mi se jako svidja i uklapa se u moj budzet. Stan ima prelep pogled na po meni najlepsi deo grad, mali grad 25k stanovnika. Medjutim, danas kad sam isao kod agenta da dam ponudu, cuo sam nesto sto mi se ne svidja, i na ivici sam da odustanem.
Naime, investitor hoce da u ugovoru napise cenu 550e po kvm, dok je cena za koju smo se dogovorili 1155e po kvm. A ostatak hoce na ruke bez ikakvog dokaza. Meni je jasno da je to krsenje zakona. Ali receno mi je da svi tako rade i da je to normalno, koje je vase misljenje iz prakse?
Jos jedan razlog koji se meni tu ne svidja jeste da ne vracam povrat pdv-a na dogovorenu cenu, nego na ovu lazovsku.
 
Prosle nedelje sam isao da gledam stan koji mi se jako svidja i uklapa se u moj budzet. Stan ima prelep pogled na po meni najlepsi deo grad, mali grad 25k stanovnika. Medjutim, danas kad sam isao kod agenta da dam ponudu, cuo sam nesto sto mi se ne svidja, i na ivici sam da odustanem.
Naime, investitor hoce da u ugovoru napise cenu 550e po kvm, dok je cena za koju smo se dogovorili 1155e po kvm. A ostatak hoce na ruke bez ikakvog dokaza. Meni je jasno da je to krsenje zakona. Ali receno mi je da svi tako rade i da je to normalno, koje je vase misljenje iz prakse?
Jos jedan razlog koji se meni tu ne svidja jeste da ne vracam povrat pdv-a na dogovorenu cenu, nego na ovu lazovsku.

Meni je povrat PDV-a bitna stavka kod kupovine novogradnje. On tebi tim potezom uleće u džep da bi sebi smanjio porez i nada se da ćeš prihvatiti jer ti se sviđa stan.

Traži mu popust ako hoće tako da radi.
 
Meni je povrat PDV-a bitna stavka kod kupovine novogradnje. On tebi tim potezom uleće u džep da bi sebi smanjio porez i nada se da ćeš prihvatiti jer ti se sviđa stan.

Traži mu popust ako hoće tako da radi.
Nije hteo da spusti ni evro, jos kontra ponuda je bila, ovo je cena jer smo tako pricali, planiram da dignem za jos 50e po kvm u narednom periodu.
pritom ako budes prodavao stan u sledecih 10 godina porez na kapitalnu dobit ce ti biti duplo veci
Da, eto vidis, taj deo sam prevideo, iako nisam planirao da ga prodajem, ali nikad se ne zna. Hvala.
 
Koliko ja znam porez na kapitalnu dobit se ne placa ako prodajom stana u sledecih 60 dana (mislim da je toliko ali ne secam se tacno) kupis opet nekretninu, gleda se kao da si samo prodao jednu nekretninu da bi kupio drugu.

Ovo vazi samo ako je jedna nekretnina u pitanju, ako imas vise nekretnina onda se uredno placa porez na kapitalnu dobit, ali ako imas jednu nekretninu i svakih par godina prodas je da bi kupio drugu ne bi trebalo da podlezes kapitalnoj dobiti.
 
Prosle nedelje sam isao da gledam stan koji mi se jako svidja i uklapa se u moj budzet. Stan ima prelep pogled na po meni najlepsi deo grad, mali grad 25k stanovnika. Medjutim, danas kad sam isao kod agenta da dam ponudu, cuo sam nesto sto mi se ne svidja, i na ivici sam da odustanem.
Naime, investitor hoce da u ugovoru napise cenu 550e po kvm, dok je cena za koju smo se dogovorili 1155e po kvm. A ostatak hoce na ruke bez ikakvog dokaza. Meni je jasno da je to krsenje zakona. Ali receno mi je da svi tako rade i da je to normalno, koje je vase misljenje iz prakse?
Jos jedan razlog koji se meni tu ne svidja jeste da ne vracam povrat pdv-a na dogovorenu cenu, nego na ovu lazovsku.
Zavisi od velicine stana. Preko 70m2 se isplati obojici jer povrat imas samo na 40m2 osim ako ne vracas na dodatne clanove porodice pa za svakog clana imas plus 15m2. Onda ti se ne isplati. Radi se to samo nije bas ucestala praksa toliko.
 
Koliko ja znam porez na kapitalnu dobit se ne placa ako prodajom stana u sledecih 60 dana (mislim da je toliko ali ne secam se tacno) kupis opet nekretninu, gleda se kao da si samo prodao jednu nekretninu da bi kupio drugu.
Trebalo bi da je 90 dana da ne platiš ili godinu dana da bi dobio povraćaj poreza. Mene zanima je l' može ovo retroaktivno da se računa? Da prvo kupiš drugu nekretninu (npr. na kredit), pa da prodaš ovu prvu da otplatiš kredit? Inače bi morao neki dogovor sa kupcem prve nekretnine da se pravi da čeka iseljenje ili da se iznajmi stan dok se ne realizuje druga kupovina...
 
To vec ne znam, verovatno je pitanje za advokata ali mislim da ne moze jer ti fakticki u jednom trenutku imas 2 nekretnine na sebi jer si prvo kupio drugu.

Svakako mislim da ko god radi to bi trebalo da uracuna da ce mozda morati da nadje privremeni smestaj tokom tog perioda, ali mislim da to uglavnom rade ljudi koji ce za kes da kupe stan jer proces sa bankom moze da ti napravi problem oko tog perioda dodatno.
 
Trebalo bi da je 90 dana da ne platiš ili godinu dana da bi dobio povraćaj poreza. Mene zanima je l' može ovo retroaktivno da se računa? Da prvo kupiš drugu nekretninu (npr. na kredit), pa da prodaš ovu prvu da otplatiš kredit? Inače bi morao neki dogovor sa kupcem prve nekretnine da se pravi da čeka iseljenje ili da se iznajmi stan dok se ne realizuje druga kupovina...

Bilo bi dobro da može. U USA postoji conditional offer koji prodavac može da prihvati, gde je uslov da kupac prvo proda svoju nekretninu.
 
Bilo bi dobro da može. U USA postoji conditional offer koji prodavac može da prihvati, gde je uslov da kupac prvo proda svoju nekretninu.
Contingency.

Evo primera (sta se stavlja):
- da banka odobri kredit
- insepkcija
- Da kupac prvo proda svoju nekretninu (u 99% slucajeva ne prolazi)
- da se nesto sredi (zahteva od prodavca)

I slicno
 
1000022803.jpg


Prakticno potvrdjeno da od septembra krecu dalja spustanja kamatnih stopa.
Ocekujem 0.25-0.5 na svaka 2-3 meseca.
 
Prosle nedelje sam isao da gledam stan koji mi se jako svidja i uklapa se u moj budzet. Stan ima prelep pogled na po meni najlepsi deo grad, mali grad 25k stanovnika. Medjutim, danas kad sam isao kod agenta da dam ponudu, cuo sam nesto sto mi se ne svidja, i na ivici sam da odustanem.
Naime, investitor hoce da u ugovoru napise cenu 550e po kvm, dok je cena za koju smo se dogovorili 1155e po kvm. A ostatak hoce na ruke bez ikakvog dokaza. Meni je jasno da je to krsenje zakona. Ali receno mi je da svi tako rade i da je to normalno, koje je vase misljenje iz prakse?
Jos jedan razlog koji se meni tu ne svidja jeste da ne vracam povrat pdv-a na dogovorenu cenu, nego na ovu lazovsku.
Pod broj 1 kršiš da kažem zakon.
U slučaju poreske inspekcije morao bih da im priznaš da si kupio po toj ceni koja je u Ugovoru. Mogu da te zovu kao svedoka.
E ako si na to to spreman psihički, onda je druga stavka da ti se to i isplati.
To znači da preracunas njemu koliko bi dobio povrat PDV-a(uracunaj kao da bi na celu kvadraturu dobio povrat PDV-a)i da ti za toliku cenu spusti kvadrat(ok mozes i da budes iskren i da kazes da ces dobiti samo povrat na 40m2, ali mozes i da uracunas i zenu i decu, zavisi koliko si mu otkrio karte prilikom pregovaranja 😂)
Razmisljaj o drugoj strani, on dobija keša od tebe na ruke i ostvaruje jednu lepu prednost posto na njih nema poreza. Firma DOO da bi izvukla keš mora da plati 15% porez na kapitalnu dobit i nakon toga oko 16%porez na vlasničko vadjenje keša(dividenda).
U prevodu više od 30% vlasnik iz DOO firme mora da da državi da bi izvukao keš.
 
U pitanju je grad od 25k ljudi, verovatno nema previše novogradnje od koje može da bira...
 
Ima valjda i boljih ponuda od učestvovanja u njihovim malverzacijama. Kupi ko priatojan čovek kako dolikuje i nekada ti odbitak pdv bude u skladu sa tim.
Naravno, zbog toga je i deal breaker i javio agentu da odustajem. Moj novac je zaradjen posteno, teskom mukom i cist je kao suza. Nema potrebe da krsim zakon kao prvo, kao drugo nijedan benefit ne vidim. Nije hteo da spusti cenu ni za evro, jos je kontra ponuda bila kao neka bude ta koju smo se dogovorili planiram da podignem na 1100+pdv. Ta zgrada je na stvarno dobroj lokaciji, stanovi su malo ispresecani jer je takva parcela, ali generalno fino uradjeni. Sve ostale novogradnje su isle ovaj prethodni period relativno brzo. Ova zgrada je jos od pre korone i ima bar petinu neprodatih stanova, sad znam i zasto.
 
Ima tu jos jedan potencijalni problem. Sta ako se desi nesto nepredvidjeno i da investitor mora da nadoknadi stetu. Da li bi vratio samo ono sto je u ugovoru, ili i deo koji je isao na ruke? Ulaskom u ovakve ugovore samo sebi pravis problem bez ikakvih benefita, pri cemu investitor pokusava da kao benefit predstavi to sto nece da ti dize cenu.. Ja licno ne bih smeo da ulazim u tako nesto, veliki rizik i potencijalni problem za 0 benefita.
 
Ima tu jos jedan potencijalni problem. Sta ako se desi nesto nepredvidjeno i da investitor mora da nadoknadi stetu. Da li bi vratio samo ono sto je u ugovoru, ili i deo koji je isao na ruke? Ulaskom u ovakve ugovore samo sebi pravis problem bez ikakvih benefita, pri cemu investitor pokusava da kao benefit predstavi to sto nece da ti dize cenu.. Ja licno ne bih smeo da ulazim u tako nesto, veliki rizik i potencijalni problem za 0 benefita.
Realno ne znam koja šteta bi trebala da bude, da bi šteta bila veća od njegove date cene(neka je i pola cene dao na ruke)...
Ali za 0 benefita je to katastrofa, kako i za njega tako i za to što se krši zakon i ne doprinosi ništa za državu osim bogaćenja nekog Investitora.
Pri tome ne znam ni kako su zamislili tu primopredaju na ruke, pre ili posle potpisivanja Kupoprodajnog Ugovora?
 
Realno ne znam koja šteta bi trebala da bude, da bi šteta bila veća od njegove date cene(neka je i pola cene dao na ruke)...
Ali za 0 benefita je to katastrofa, kako i za njega tako i za to što se krši zakon i ne doprinosi ništa za državu osim bogaćenja nekog Investitora.
Pri tome ne znam ni kako su zamislili tu primopredaju na ruke, pre ili posle potpisivanja Kupoprodajnog Ugovora?
Ne znam posle kako su zamislili, nisam vise nista hteo da pitam. Samo znam da je par puta spomenuo kaparu. Jednom jos kad sam pogledao stan, i danas isto. Ne znam samo kakva kapara, pa ne ceka on mene nego ja njega. haha Zbog toga i spominje da nece kao da dize cenu i kao ide na neki put, da bih se ja zaleteo sa kaparom i nema nazad.
 
Ne znam posle kako su zamislili, nisam vise nista hteo da pitam. Samo znam da je par puta spomenuo kaparu. Jednom jos kad sam pogledao stan, i danas isto. Ne znam samo kakva kapara, pa ne ceka on mene nego ja njega. haha Zbog toga i spominje da nece kao da dize cenu i kao ide na neki put, da bih se ja zaleteo sa kaparom i nema nazad.
Pa da, ako daš kaparu onda je gotovo i igraš po njegovim pravilima 😉
Srećno sa sledećim stanom 😉
Drugarici(poznanici) kada je radila prodaju za BNV su davali kaparu, pod izgovorom da joj daju kaparu na večeri, otišli na večeru dali kaparu(muvali je) i nikada se nisu više javili(ali dobro to je neki drugi svet) 😂🥲🥲
 
Vrh