Šta je novo?

Cene nekretnina

Izvini, ali šta u ekonomiji stvara novu vrednost? Zamisli primer osobe A koja živi u Nišu i radi u fabrici kablova X. Fabrika kablova ima kapital koji se ogleda u mašinama, postojenjima, sirovinama, itd. tako da A može da ostvaruje naknadu za svoj rad iskljulivo u kontekstu rada za X, ne može samostalno obavljati tu delatnost. X ima interes da plati A manje od njegovog realnog doprinosa proivodnom procesu jer na taj način ostvaruje PROFIT. Isto tako, X nema ličan odnos prema A, ukoliko se na primer pojavi B iz Nepala koji je spreman da radi za manje novca od A, X će za taj isti posao angažovati B. A povrh svega toga, biznis model X ne da nije destimulisan zakonom nego mu drzava jos da subvenciju da mu bude isplativije.

O ovome je posao Marks pre više od 150 godina, hajde da ne izmišljamo toplu vodu.

To o čemu ti pričaš je upravo i ono što je Marks zamerao kapitalizmu, tj. vlasništvo nad sredstvima nad proizvodnju čini da vlasnik prisvaja višak vrednosti, čime se održava kapitalistički klasni sistem.

Inače što se tiče stvaranja vrednosti, u ekonomiji jedino što može da stvori vrednost je rad, bilo koji oblik rente je samo redistribucija stvorene vrednosti, opet putem privatne svojine. Privatna svojina je kapitalistički mehanizam za redistribuciju vrednosti ka gornjim klasama.
 
Ima, jer pogorsava standard istog tog stanovnistva.
Toliko sam "zanimljivih" stvari čuo na ovom forumu, koje su me naterale da se aktiviram i počnem da učim o investicijama i ekonomiji generalno, ali ova tvoja tvrdnja mi zaista nikako nije jasna.
Imaš brojnu literaturu i radove koji ukazuju na to da:
1. Povećanje dostupnosti stanova za iznajmljivanje dovodi do veće mobilnosti stanovanja, a time i do efikasnije alokacije radne snage. Efektivno tržište zakupa treba da smanji ranjivost privrede na fluktuacije u tražnji, a na duže staze i fluktuacije stukturne nezaposlenosti. Koliko ljudi samo ima iz unutrašnjosti neće da živo u Beogradu, već samo privremeno radi u njemu ili studira. Ti očigledno hoćeš da im oduzmeš pravo da iznajmljuju, koliko ja vidim?
2. Povećanje dostupnosti stanova za iznajmljivanje može da umanji efekte monetarnih ili finansijskih šokova. (Svako ko trenutno plaća pristupačnu rentu spada u ovu kategoriju, a ima nas dosta.) Zamisli odjednom dobiješ blizance recimo, hitno ti je potreban veći stan, a ne možeš da ga priuštiš jer su kamate visoke i nemaš likvidnosti u datom trenutku. Šta ćemo? Iznajmljivanje smanjuje rizik od velikih fluktuacija cena nekretnina tokom jednog poslovnog ciklusa, da ga tako nazovemo, jer inače neelastična ponuda stambenih objekata (ne možeš preko noći da ih napraviš dovoljno, zar ne?) ima više vremena da se prilagodi porastu potražnje.
3. Povećanje veličine tržišta zakupa umanjuje efekat fluktuacija agregatne tražnje na cene nekretnina. U slučaju demografskog procvata ili povećanja broja stanovnika iz bilo kog drugog razloga, tržište iznajmljivanja može da asporbuje deo nagle potražnje za stambenim objektima, koja bi se u suprotnom pretvorila u nenormalan rast cena nekretnina.
Ono što je nama u interesu je da se pruži veća zaštita zakupaca, kako bi iznenadna isterivanja iz smeštaja i prekomerna povećanja zakupnine bili ograničeni. A da na nivou zemlje fiskalna podrška i dobro zakonodavstvo podstiču investitore da lociraju sredstva u stanove za iznajmljvanje.
Što je tržište iznajmljivanja pristupačnije i razvijenije, to ljudi slobodnije mogu da biraju vreme ulaska u privatno vlasništvo!
 
Poslednja izmena:
...i onog trenutka kada tu stednju (koja je kao takva od beznacajne koristi za ekonomiju i drustvo) ulupas u cigle (Hristiana TM), tj pokrenes proizvodnju stana placaju se porezi, otvaraju se radna mesta, dize se bdp itd ti cinis dobru stvar za drustvo zar ne?
 
...i onog trenutka kada u stednju (koja je kao takva od beznacajne koristi za ekonomiju i drustvo) ulupac u cigle, tj pokrenes proizvodnju stana placaju se porezi, otvaraju se radna mesta, dize se bdp itd ti cinis dobru stvar za drustvo zar ne?
I neko ko se tek zaposlio u Beogradu, mladić od 24 god. recimo, dođe u tvoj stan, živi tu jedno 6 godina, plaća račune, privređuje, podmazuje ekonomiju, kako bi sa 30 idealno kupio svoj stan i ustupio mesto sledećem mladom pregaocu. A ti za to vreme fino plaćaš porez i ubireš kiriju koju ćeš, opet u idealnom slučaju, potrošiti u svojoj matičnoj zemlji. I vodenica ekonomije se samo vrti i vrti...
 
...i onog trenutka kada u stednju (koja je kao takva od beznacajne koristi za ekonomiju i drustvo) ulupac u cigle, tj pokrenes proizvodnju stana placaju se porezi, otvaraju se radna mesta, dize se bdp itd ti cinis dobru stvar za drustvo zar ne?

Neću da ulazim da li je nešto dobro ili ne, ali treba praviti razliku između pokretanja ekonomije da bi se nešto izgradilo (realna vrednost stvorena) i potonjeg rentiranja stana (nema stvaranja vrednosti, samo redistribucija).
 
Dzabe im metro kad nemaju Expo2027!

Turizam je tu pa tu. Ima da razvalimo ali bukvalno. Airbnb ce da gori od izdavanja u BNV
Brza pruga pa ce da im preotmemo sve turiste
Nasa vlada gradi metro u BG koji ce naravno biti bolji nego taj iz proslog veka u Pesti
Sve veci broj letova do bratske nam Kine i Amerike a nadamo se uskoro i do najbolje zemlje na svetu Kanade
Proxy za kineze
Autoputevi na sve strane bukvalno luda kuca
Expo 2027.
Beograd je na uscu dve reke, a Pesta samo jedna reka to je bzv
Sve veci broj imigranata

Kako sad turizam jak a po "pijačarskim promo" tekstovima koje ovde šeruješ Zlatibor prop`o!? A zvanični podaci (koji naravno nemaju veze sa pijačnim barometrom) nam kažu da je 2023 turizam svugde u Srbiji porastao, a na Zlatiboru najviše, odnosno preko 60% u odnosu na prethodnu godinu!!
Veza sa glavnim gradom je i da nezvanično Beograd ima 3 miliona noćenja a Zlatibor 2,5 miliona

Nešto ti se ne uklapa u računicu kod pijačnog barometra...na jednoj stranici u roku od jednog dana i rastemo i padamo

Sve više sumnjam da je član ili dokoni investitor (kafić varijanta) ili mu chatbot stalno uključen :cool:
 
Xiaomi proda vise uredjaja nego Apple, pa to ne znaci da Xiaomi kida vec da kupcima nudi soc i standard proizvode pa tako dolazi do veceg broja kupaca, nesto slicno kao Zlatibor. Samo sto u slucaju Zlatibora to onda znaci da tamo pored soc i standard gradnje, mozemo pronaci i guzve, gomile automobila parkiranih na sve strane i sve ostale lose karakteristike jednog velikog grada. Deluje da Zlatibor nikada nije planirao, niti ce ikada postati, premium odmaraliste vec soc i standard mass turisticki orijentisana planina bez aerodroma.
 
Ovde treba da se umeša i administrator...jer može se primetiti na više mesta, četbot uredno odgovara posle otprilike 7 minuta :)
 
Poslednja izmena:
Ovde su valjda ljudi koji izdaju/rentiraju stan po nekim mišljenjima, ljudi koji ne doprinose ekonomiji niti poboljšanju društva? Narodski rečeno pružaju krov nad glavom nekome koji je svesno i samovoljno ušao u taj stan pod dogovorenim uslovima....Kolege sa foruma su bolje opisali i stručnije kako je i sam taj vid kako se došlo do tog stana pa posle i do samog rentiranja pokretač ekonomije i verovali ili ne dobrobit za trenutne zakupce u budućnosti... Šta bi bilo da nema uopšte običnih ljudi koji izdaju po neki stan, da li je bolje imati raznovrsni portfolio vlasnika koji izdaju stanove ili neke korporacije/pojedince sa po 9000stanova? Plaćaju i oni i porez i spremačice i majstore i skoro sve što neki ugostitelj plaća, obnovu stana, renoviranje, nameštaj, uredjaje(koje mozda taj zakupac i proizvodi), a da ne pričam ako se izdaje strancima ili napravi neki biznis tipa ,,stan na dan,,, dok te korporacije(sa nekoliko hiljada stanova)osim što bi bile monopolisti, mogu imati predstavništvo firme u inostranstvu ili zemljama poreskog raja i da i naša država ne dobije ništa. Najgore je samo štedeti novce, pričam za pojedinca a i za celokupni jedan ekonomski sistem države, ako može taj višak novaca da plasira u nova radna mesta ili proširi primarni posao to je po meni najbolje, ali ako ne može, ne vidim trenutno ja lično za njega i državu bolje od kupovine stanova za izdavanje tamo gde je potražnja najveća za tim. Evo primera tih grandioznih i kasnije beskorisnih ulaganja u kuće na tri sprata po selima rodjenja uglavnom gastarbajtera koje ničemu ne služe. Ok ako gledamo samo neki profit može se ići na berzu i kupovati neke akcije od poznatih korporacija ili tako nešto, ali tek od toga naši ljudi u Srbiji nemaju nekog boljitka/prospariteta...
 
Mislim da treba da završimo sa raspravom o ekonomiji i rentiranju i vrednosti jer je to rasprava za ljude koji se bave političkom ekonomijom, dok drugi uvek skliznu u neki moralizam i vrše konflaciju vrednosti, korisnosti, boljitka i šta već znam čega, pritom praveći neke paralele kojima nema mesta u takvoj analizi.

Spreman sam apsolutno da se složim sa svima nadalje samo da ta diskusija iščezne sa ove teme.
 
Ovde su valjda ljudi koji izdaju/rentiraju stan po nekim mišljenjima, ljudi koji ne doprinose ekonomiji niti poboljšanju društva? Narodski rečeno pružaju krov nad glavom nekome koji je svesno i samovoljno ušao u taj stan pod dogovorenim uslovima....Kolege sa foruma su bolje opisali i stručnije kako je i sam taj vid kako se došlo do tog stana pa posle i do samog rentiranja pokretač ekonomije i verovali ili ne dobrobit za trenutne zakupce u budućnosti... Šta bi bilo da nema uopšte običnih ljudi koji izdaju po neki stan, da li je bolje imati raznovrsni portfolio vlasnika koji izdaju stanove ili neke korporacije/pojedince sa po 9000stanova? Plaćaju i oni i porez i spremačice i majstore i skoro sve što neki ugostitelj plaća, obnovu stana, renoviranje, nameštaj, uredjaje(koje mozda taj zakupac i proizvodi), a da ne pričam ako se izdaje strancima ili napravi neki biznis tipa ,,stan na dan,,, dok te korporacije(sa nekoliko hiljada stanova)osim što bi bile monopolisti, mogu imati predstavništvo firme u inostranstvu ili zemljama poreskog raja i da i naša država ne dobije ništa. Najgore je samo štedeti novce, pričam za pojedinca a i za celokupni jedan ekonomski sistem države, ako može taj višak novaca da plasira u nova radna mesta ili proširi primarni posao to je po meni najbolje, ali ako ne može, ne vidim trenutno ja lično za njega i državu bolje od kupovine stanova za izdavanje tamo gde je potražnja najveća za tim. Evo primera tih grandioznih i kasnije beskorisnih ulaganja u kuće na tri sprata po selima rodjenja uglavnom gastarbajtera koje ničemu ne služe. Ok ako gledamo samo neki profit može se ići na berzu i kupovati neke akcije od poznatih korporacija ili tako nešto, ali tek od toga naši ljudi u Srbiji nemaju nekog boljitka/prospariteta...
Zar vlasnik sopstvenog stana ne angazuje majstore takodje i trosi novac na isti nacin kao stanodavac? Ne vidim razliku osim u eksploataciji stanara. Vecina stanara ne placa kiriju zato sto zele da se sele svakih godinu dana, pa da budu fleksibilni, nego zato sto su im nekretnine skupe. Naravno da ima onih koji u nekom gradu borave privremeno i za njih nema smisla kupovina stana, ali takvi slucajevi su manjina.
Resenje je decentralizacija, da se potreba ljudi za selidbom svede na mininum, da ljudi u malim mestima mogu da imaju dovoljno dobre uslove za zivot i da ne moraju da se sele da bi imali hleba, a ne da se ekonomija gradi na eksploataciji lose pozicije tih ljudi. I naravno destimulacija investicione kupovine kako bi nekretnine bile dostupnije. Ali kao sto rece sutraw, necu ni ja vise pisati o tome.
 
Poslednja izmena:
Osim da ti neko javi ili da vidis tablu sam tesko da ces naci neke novogradnje, ovaj sajt sam ja koristio da gledam kako se krece sunce u toku dana i tu mozes da vidis kranove u beogradu:

Nije idealno ali moze da ti barem da indikacije gde se grade stvari pa na osnovu ulice mozes da potrazis ili prodjes tuda.

Inace je veoma tesko naci ovaj sajt, sreca pa devojka zna za njega :D

Povodom ovoga kako naći gradilišta... Sajt gradnja.rs ima dostupnu mapu gradilišta za registrovane korisnike. S obzirom da je prodaju u formi spreadsheeta, pretpostavljam da je bar u određenoj meri ažurna. Ja sam tako neke male projekte našao, ali nemaju svi prisustvo na internetu naravno.

Takođe tema Razni Projekti na ovom forumu je jako korisna, protrčite kroz poslednjih nekoliko desetina strana, ljudi dosta nekih malih gradilišta fotografišu za forum...
 
Xiaomi proda vise uredjaja nego Apple, pa to ne znaci da Xiaomi kida vec da kupcima nudi soc i standard proizvode pa tako dolazi do veceg broja kupaca, nesto slicno kao Zlatibor. Samo sto u slucaju Zlatibora to onda znaci da tamo pored soc i standard gradnje, mozemo pronaci i guzve, gomile automobila parkiranih na sve strane i sve ostale lose karakteristike jednog velikog grada. Deluje da Zlatibor nikada nije planirao, niti ce ikada postati, premium odmaraliste vec soc i standard mass turisticki orijentisana planina bez aerodroma.
Zlatiborr nije ni bio namenjen PremiumTM turistima. To je više za Kopaonik. Zlatibor bio i biće sirotinjska planina, dostupna svima, pa svako ide gde mu odgovara bio to apartman/soba u nekoj kući za 20e noć ili hotel od 100e noć. Zato je tu došlo do takve i tolike gradnje jer je to obično naselje, vikendice i prazni placevi sa neregulisanom gradnjom.
 
Ko se seća pisao sam o stanu koji prodajem u starogradnji sa bratom i evo nismo ga ni oglasili nego rekli prijateljima i verovatno će sutra biti prodat, kako god. Brat planira da kupuje za život veći stan. Izbor mu je starogradnja pa renoviranje u trenutno malo boljoj lokaciju ili novogradnja u budućoj lokaciji koja je u ekspanziji i za koju godinu će biti isto odlična lokacija, pričam za NS, gde su obe lokacije od centra kolima 9-10min(za ljude koji poznaju Novo Naselje i Mišeluk).
Sve ima svoje prednosti i mane, vidim da su se ovde vodile diskusije na tu temu i da su ljudi koji su u potrazi i sličnoj situaciji kao moj brat i dalje u dilemi...
Ovde je takodje jedna od prednosti što su u toj novogradnji prijatelji Investitori pa može dobiti neke koristi u biranju stana itd... Pošto su još u fazi dobijanja dozvole za gradnju...
Znam da je u Beogradu teško naleteti na tu informaciju i manjeg Investitora sa kojim može neki dogovor pre same zvanične prodaje... A takodje mi je mišljenje i neka mi neko potvrdi ili ne, ali da se i dalje većina ljudi boji da uzme od nekog manjeg Investitora u izgradnji?
Počinjem i od sebe da ne bih kod nekog, na neki moj način, neproverenog Investitora uzeo stan, a da sam slušao mamu nikad i ne bih uzeo u izgradnji stan jer mislim da se barem podsvesno nervirala sve dok se nije izgradilo i misli o 90% Investitora da su muljatori 😂Mislim razumem pogotovo tu generaciju koja je prošla u prošlosti kroz razne pljačke(Jezda i Dafina) pa i do barem neke priče i slučaja poznanika kome je zapao duplo prodat stan ili Investitor nije završio zgradu itd...
 
A opet sada je daleko više registrovanih automobila na 1000 stanovnika nego u vreme SFRJ.

Ja se sećam mnogih porodica iz Beograda sedamdesetih i osamdesetih da nisu imali auto uopšte, a nije da nisu želeli da ga imaju.

U vreme dominacije fića i peglica, kada je kec ili lada bio natprosečan auto, jugić moderan, a baje su vozile klot golfove iz TAS-a. Kada nisi mogao da uvezeš polovan auto, osim ako nisi radio u inostranstvu pet godina i kada neko uveze polovnog golfa ili ford eskorta metalik boje ne možeš a da ga ne primetiš jer takve opreme i boja nije bilo u ponudi. Doduše, bilo je Mercedesa dosta jer su drugovi na pozicijima voleli na sastanak da dođu sa mercedesom sa vozačem.

Moji rođaci sa sela nisu imali auto.

Sada i rođaci sa sela i pripadnici tih porodica imaju auto ili više njih. Doduše nisu imali vikendicu ni tada ni sada.

I znao sam decu koja su retko išla na more, znao sam decu koja nikada nisu išla na more. Ja kao dete nisam redovno išao na more, ali imali smo skromnu vikendicu.

Imati pravu vikendicu tada je bio luksuz. Većina tih što su kao bile vikendice su bile sklepane kućice bez toaleta. Poljski wc i stari bojler okačen na gredu na solarni pogon su obavljali posao.

Ja ne mogu da se setim da sam skoro video poljski wc, a onda ih je bilo na sve strane.

Danas ljudi imaju bolji standard po merljivim kriterijumima, recimo upravo bo broju automobila na 1.000 stanovnika.

I danas je nemoguće da ljudi sami održavaju automobile, a onda je bilo moguće jer većina automobila nije imala elektroniku ili je imala vrlo jednostavnu a nije bio potreban cpecijalan alat za mehaniku, nije bilo klima u automobilima i slično. Dakle, samo to pokazuje da danas imaju više novca.

I stvarno bih voleo da vidim decu danas koja nose džempere koje im je baba štrikala ili piju sok od višnje/zove koja im je baba pravila jer im je skupo da kupuju koka kolu.

O redovnim isključenjima struje po grupama osamdesetih, nestašicama svega i svačega, visokoj inflaciji svake godine, nemogućnosti da se uvede telefonska linija u vreme kada su se na Zapadu već pojavili mobilni i sličnim stvarima drugom prilikom.
На све ово могу само да одговорим да нисмо причали о условима живота и животном стандарду. Него о могућности да се реши стамбено питање. Све ово друго захтева много дубљу дискусију и вероватно бисмо се сложили око много тога. Али није то била тема овог пута.
 
Zlatiborr nije ni bio namenjen PremiumTM turistima. To je više za Kopaonik. Zlatibor bio i biće sirotinjska planina, dostupna svima, pa svako ide gde mu odgovara bio to apartman/soba u nekoj kući za 20e noć ili hotel od 100e noć. Zato je tu došlo do takve i tolike gradnje jer je to obično naselje, vikendice i prazni placevi sa neregulisanom gradnjom.
Bilo jedno kratko vreme, ako uopšte! Sada cene odletele u nebo, sve više vrhunskih hotela i hotelskih lanaca... https://borhotel.com/index.html
Ali novi razvojni projekat će tek da ga vine u svetske visine https://forum.beobuild.rs/threads/zlatibor.3968/post-1216032
Mislim da će i Beograd lepo da prođe kad se povežu autoputem
 
20240701_202000.jpg
34111953.jpg
 
Bilo jedno kratko vreme, ako uopšte! Sada cene odletele u nebo, sve više vrhunskih hotela i hotelskih lanaca... https://borhotel.com/index.html
Ali novi razvojni projekat će tek da ga vine u svetske visine https://forum.beobuild.rs/threads/zlatibor.3968/post-1216032
Mislim da će i Beograd lepo da prođe kad se povežu autoputem
Par hotela neće promeniti ono što je bio i ono što jeste. Kažem, sada turista može da bira, soba ili hotel i to neće srušiti ni poništiti sve non premiumTM zgrade koje čine 99% naselja niti promeniti tip ljudi koji ga posećuje.
 
Vrh