Šta je novo?

Cene nekretnina

U SFRJ je nezvanično bilo rentijerstva koje je bilo ograničeno na vlasnike (cca 10% stanova), uglavnom stariji ljudi koji izdaju sobu ili stan da dopune budžet.
Ako si imao dva stana od države, bilo je nepopularno da jedan izdaješ jer onda ispada da ti je višak i da ti ne treba, dakle vrati stan, jer si ionako nosilac stanarskog prava pa je i taj to obavljao da ne čuje komšiluk, bez ugovora, regulisanja statusa stanara i plaćanja poreza što je ostala navika do dan danas.
Pošto narod (koji je rešio stambeni problem) nije imao para a ni potrebe da kupuje novogradnju, a i nije bilo toliko popularno (smisao stana je život u njemu a ne izdavanje i parazatiranje kako se tada smatralo) što i ima rezona, ljudi su zidali te vikendice da imaju za korišćenje, ili ulagali u zanatske radnje, male kafiće i slično.
Određivanje veličine stana: dakle drug Petrović ima dvoje dece i treba mu trosoban, drug Avramović je neženja treba mu garsonjera. Dobiju od firme ili SIZ ako su neproizvdna delatnost
Što se tiče kasnije priče i širenja porodice odnosno odrastanja dece, drugu Petroviću porasla deca (a njegovo preduzeće neće imati nove stanove na raspolaganju naredne dve tri godine) daje oglas u novine "menjam trosoban za dva manja", javi se drug Avramović i drugarica Aleksić koji su se u medjuvremenu smuvali a oboje imaju male stanove, napravili decu i treba im veliki stan, firme vlasnici daju saglasnost da bi rešila probleme svojih zaposlenih. Naravno bilo je i tu jurenja veza u firmi, povlačenja za rukav, podmićivanja itd, niko to ne spori.
Ako postoji neka razlika u vrednosti tokom razmene, firma A duguje firmi B neki iznos (ili stambenu jedinicu u budućnosti, kredit, sobu u odmaralištu na moru..), dakle dogovore se i rešen problem.
 
Poslednja izmena:
Kako Zlatibor zaista izgleda: :)
1719490379649.png
 
Naravno da nije bitno samo da se gradi, bitno je da se gradi u vrhunskoj tzv.Premijum klasi, valjda više i vrapci znaju moje razmišljanje o tome...! To je upravo fokusiranje na hotelski smeštaj.
Loše smo valjda apsorvirali, ali ajde da ponovimo: Da li je bolje ići u širinu mesta i zauzimati nove livade sa nižom spratnošću, ili ići u visinu i zauzeti svega 1,5% planine na uštrb izgleda koji podseća na solitere?
Pogledajte prilog 203187

Bolje je naravno ići višlje ali naglašavam, isključivo uz INTERESANTNA REŠENJA na FASADI kako se ta visina ne bi toliko isticala odnosno ublažila, kao recimo ovaj ski centar sa "soliterčinama" od 30-ak spratova u Japanu!
Pogledajte prilog 203188

Sve u svemu cela Srbija i sva mesta i gradovi nam pate, prvenstveno od sitnih građevinskih parcela i nedostatka dobre volje kod susednih vlasnika kako bi se ukrupnile i na taj način postale "komotnije" za bolja arhitektonska rešenja. Da ne mora arhitekta da dubi na trepavici da bi izvukao svaki mogući kvadrat! Patimo i od alavih i pohlepnih, nestručnih investitora, ali brate mili i od načina razmišljanja kupaca da što si bliže centru to si pametniji...pod parolom lokacija, lokacija i,...samo lokacija ;)

Kad se sve uzme u obzir i nismo tako loši :cool:

Udaljenost fasada je minimum 6m ali je uglavnom više od toga 9 ili 12m, što i nije tako loše (mogao bi i manju ulicu da provučeš!). Vazduh cirkuliše, nema onih zgrada "krmača" ili "fasada na fasadu" koje prave gradske kanjone. Na kraju krajeva ne idem tamo da bi sedeo u sobi, već bio aktivan, na vazduhu...
Važna stvar je da na Zlatiboru nema zagađivača, osim ono malo kuća i vikendica sa ložištem, odnosno svi apartmani se greju strujom ili gasom, nema industrije, nema ni puno automobila od kad su dodali nekoliko parkinga i "oko sokolovo" da patrolira. Tako da ovo gradnje realno ne utiče na prirodu i čist vazduh, na taj izuzetan vazdušni mix koji utiče na zdravlje. Realno svi gore idu prvenstveno zbog zdravlja, a ono nema cenu...konačno nemoguće je tako lako uništiti ono čime ga je Bog obdario (ne bi ni silne sportske ekipe nastavljale iz godine u godinu da sve više dolaze na pripreme, zar ne...isto važi za stalno povećanje broja stranaca). I naravno da se slažem da treba da se poboljšava sve redom, i hoće, i već se radi, ali nema ništa ni od one isključivo pljuvačke pozicije koja realno nije na mestu

Jedna je stvar jasna, kako se ovaj Razvoj, novi sadržaji, premijum hoteli svetskih lanaca i infrastruktura budu završavali videćemo 2-3 skoka cena...a nama koji živimo u glavnom gradu poseban gušt da imamo tako jedno mesto na svega 1.5h od Beograda
Naravno da je bolje da ide u visinu ali je problem prenatrpanost. Sam si rekao 6m od fasade do fasade što je nebulozno. Plus su zgrade takve da svako pravi kako hoće, nema nekog sklada sa planinom. Bukvalno kao Kaludjerica. Inače Užice je blizu nije da nema zagadjivača, a uskoro će se celo Užice preseliti gore kako je krenulo. Tako da to ne treba pravdati (vazduh ipak cirkuliše bar nekako) već kritikovati da se to promeni. Na žalost sada je kasno. Opštini ostaje jedino da uloži da usklade fasade ali to će se teško desiti.

Rekao sam već da mi je rodjeni brat kupio stan na Zlatiboru umesto uBG, a i sam sam često tamo, mada češće na Mokroj Gori kod poznanika jer mi je mirnije i prirodnije. Kada hoću da se dete istrči onda skoknem do Zlatibora koje je odmah tu pored. I do sada, mada nisam bio par meseci, nisam našao da nema problema sa pešačenjem u naselju što od automobila, što od raskopanih trotoara. Regulacije nema samo daj da se gradi da se zaradi. A ti pišeš kao da si bio tamo jednom godišnje ako i toliko, kao PR za Zlatibor. Kontam da hvališ i da hoćeš da uvećaš vrednost tvoje potencijalne investicije ali to ne znači da ne treba kritikovati ono što je loše.

Ne znam koja je količina joda u vazduhu na Zlatiboru (pošto non stop pišeš o vazdušnom mixu), ako je ima uopšte zbog planina koje su bliže moru, ali kontam da je veoma mala (kažem ako je ima uopšte, a ne neki marketinški trik). Bolje da počneš da pišeš da je klima povoljnija, ima dosta sunčanih sati te samim tim više kiseonika i manje alergena što pogoduje ljudskom telu(kao i skoro svaka druga planina). Kao PR bi ovo trebao da znaš.
 
Kičeraj koji su napravaili na nesrećnom Zlatiboru je tolikog obima da će se vrlo brzo smučiti čak i SNS skorojevićima koji su ga gonjeni pohlepom i sopstvenim neukusom i stvorili.
Zašto bi bilo ko normalan išao na to vašarište, kada postoji toliko prelepih mesta u Srbiji koje još nisu stigli da upropaste?
Zlatibor je nažalost nepovratno uništen i treba da posluži kao idealan primer šta mora biti strogo zabranjeno i drakonski sankcionisano kako bi sačuvali druge prirodne lepote.
 
Bolje je naravno ići višlje ali naglašavam, isključivo uz INTERESANTNA REŠENJA na FASADI kako se ta visina ne bi toliko isticala odnosno ublažila, kao recimo ovaj ski centar sa "soliterčinama" od 30-ak spratova u Japanu!
Pogledajte prilog 203188
Ovo je meni odlično, kopirati druge države pogotovo razvijenije i po mnogo čemu boljih od nas i njihova rešenja uklapati kod nas...
 
Naravno da je bolje da ide u visinu ali je problem prenatrpanost. Sam si rekao 6m od fasade do fasade što je nebulozno. Plus su zgrade takve da svako pravi kako hoće, nema nekog sklada sa planinom. Bukvalno kao Kaludjerica. Inače Užice je blizu nije da nema zagadjivača, a uskoro će se celo Užice preseliti gore kako je krenulo. Tako da to ne treba pravdati (vazduh ipak cirkuliše bar nekako) već kritikovati da se to promeni. Na žalost sada je kasno. Opštini ostaje jedino da uloži da usklade fasade ali to će se teško desiti.

Rekao sam već da mi je rodjeni brat kupio stan na Zlatiboru umesto uBG, a i sam sam često tamo, mada češće na Mokroj Gori kod poznanika jer mi je mirnije i prirodnije. Kada hoću da se dete istrči onda skoknem do Zlatibora koje je odmah tu pored. I do sada, mada nisam bio par meseci, nisam našao da nema problema sa pešačenjem u naselju što od automobila, što od raskopanih trotoara. Regulacije nema samo daj da se gradi da se zaradi. A ti pišeš kao da si bio tamo jednom godišnje ako i toliko, kao PR za Zlatibor. Kontam da hvališ i da hoćeš da uvećaš vrednost tvoje potencijalne investicije ali to ne znači da ne treba kritikovati ono što je loše.

Ne znam koja je količina joda u vazduhu na Zlatiboru, ako je ima uopšte zbog planina koje su bliže moru, ali kontam da je veoma mala (kažem ako je ima uopšte, a ne neki marketinški trik). Bolje da počneš da pišeš da je klima povoljnija, ima dosta sunčanih sati te samim tim više kiseonika i manje alergena što pogoduje ljudskom telu. Kao PR bi ovo trebao da znaš.
 
Najlakse na primeru: neko je skupio 20% ucesca za dvosoban stan od 50ak kvadrata. Takav stan trenutno kosta 130k evra.

Opcija 1: Kupovina
Rata za kredit na 20 godina je 692 evra sa fiksnom stopom od 5%.
Neka vrednost tog stana realno raste 2% godisnje, sa inflacijom da kazemo 5%. Za 20 godina ce taj stan vredeti 344k evra.
Ako je nominalni rast 7.1% godisnje, koliko je bilo u prethodnih 10 godina, gde je bio konstantan rast, onda je to 520k evra za 20 godina, ali to je period od dna i konstantan rast.
Ako uzmemo od 2009 npr. kad je bio vrh u tom trenutku, rast je dosta manji - 4% i za 20 godina to daje 284k evra.

Stanarina za takav stan je oko 400-500 evra.

Opcija 2: Iznamljivanje + berza
Uzmes ucesce i ulozis tih 26k evra u berzu + razliku rata-renta od recimo 200e svakog meseca.
To ti za 20 godina daje 270k evra
Ako stavljas 300 evra mesecna na berzu, onda to izadje na 340k evra.

Ima tu jos parametara koji mogu da variraju, ako raste cena iznamljivanja to ide u prilog kupovini stana...
Po ovoj racunici ispada slicno. Renta ti daje opciju da se lakse selis po potrebi. Vlasnistvo nad stanom daje vecu sigurnost.

Edit: dodao bih, ako uzmes S&P500 npr, onda za ovih 20 godina to izlazi na 420k
Ovo je dobar primer ALI samo ako neko kupuje stan investiciono. Onda ima smisla ova računica.
Ako kupuje stan za život onda poređenje nema NIKAKVOg smisla. Evo par scenarija. Dobijete da morate da se iselite iz stana u sred školske godine?! (Ok otkazni rok je 3 meseca zakonski ali šta ćete onda). Dete da menja školu, da menjate sve sportske klubove?!?! Može, i tako 2-3x i evo tebe pred sudijom za razvod braka:))
Ne smete da zakucate ni jedan ekser bez saglasnosti vlasnika stana!
Ta "fleksibilnost" u seljenju koju si naveo je dobra ako si student. Ali seliti se s porodicom na 2-3 godine je jezivo.
Plus uvek zaboravljate da vrlo brzo dolaze trendovi sa Zapada, pa će tako u Ugovore o iznajmljivanju da se stavi i klauzula o godišnjoj indeksaciji renta. Ili za rast cena na malo ili za inflaciju. Ali korekcija na dole ne postoji.
(Isto kao što je pre bilo nezamislivo da se položaj stana, spratnost ili orijentacija posebno naplaćuju, pa je sad to postalo normalno). Vrlo brzo možete učekivati i ovaj trend sa zapada... Pa onda neće biti više živim u stanu 5 godina i plaćam istu kiriju.

Ukratko ko god kupuje stan za život ove računice su besmislene. Ko gleda gde da investira su vrlo dobre i korisne.
 
Naravno da je bolje da ide u visinu ali je problem prenatrpanost. Sam si rekao 6m od fasade do fasade što je nebulozno. Plus su zgrade takve da svako pravi kako hoće, nema nekog sklada sa planinom. Bukvalno kao Kaludjerica. Inače Užice je blizu nije da nema zagadjivača, a uskoro će se celo Užice preseliti gore kako je krenulo. Tako da to ne treba pravdati (vazduh ipak cirkuliše bar nekako) već kritikovati da se to promeni. Na žalost sada je kasno. Opštini ostaje jedino da uloži da usklade fasade ali to će se teško desiti.

Rekao sam već da mi je rodjeni brat kupio stan na Zlatiboru umesto uBG, a i sam sam često tamo, mada češće na Mokroj Gori kod poznanika jer mi je mirnije i prirodnije. Kada hoću da se dete istrči onda skoknem do Zlatibora koje je odmah tu pored. I do sada, mada nisam bio par meseci, nisam našao da nema problema sa pešačenjem u naselju što od automobila, što od raskopanih trotoara. Regulacije nema samo daj da se gradi da se zaradi. A ti pišeš kao da si bio tamo jednom godišnje ako i toliko, kao PR za Zlatibor. Kontam da hvališ i da hoćeš da uvećaš vrednost tvoje potencijalne investicije ali to ne znači da ne treba kritikovati ono što je loše.

Ne znam koja je količina joda u vazduhu na Zlatiboru (pošto non stop pišeš o vazdušnom mixu), ako je ima uopšte zbog planina koje su bliže moru, ali kontam da je veoma mala (kažem ako je ima uopšte, a ne neki marketinški trik). Bolje da počneš da pišeš da je klima povoljnija, ima dosta sunčanih sati te samim tim više kiseonika i manje alergena što pogoduje ljudskom telu(kao i skoro svaka druga planina). Kao PR bi ovo trebao da znaš.
Rekao sam da je 6m minimum po urb.planovima a u realnosti verovatno i duplo. U svakom slučaju bolje nego fasada na fasadu! Druga stvar je da je ceo teren pod kosinom pa i to pomaže.
Slažem se da je estetika užasna i da tu treba poraditi na kulturi celog naroda jer je to problem i u Beogradu, koji bi trebalo da prednjači valjda? Užice i njegova priča o nekvalitetu vazduha nema ama baš nikakve veze sa Zlatiborom, vidim da nisi upoznat sa time!
Postoji program u okviru Expo2027 da se skoro 500 fasada po svim važnijim centrima (i gradovi i planine/banje) rekonstruišu i estetski srede kako bi ulepšali Srbiju odnosno glavne turističke zone kretanja. To će apsolutno srediti Zlatibor pa će postati pravi planinski šarmer ;)
Češće sam ja od tebe na Zlatiboru i ništa strašnije kad šetaš nego u Beogradu gde u svakoj ulici imaš gradilište...ali sve je to privremeno, jer je sve manje kvalitetnijih parcela.
I regulacija i sve drugo po planu se poštuje, problem je što investitori ne rešavaju visoku spratnost sa interesantnim i lepšim fasadama i onda ni to ne bi bio problem. Takođe i izbor boja je kod nekih užasan!

Joda ima toliko da je 50-ih godina 20 veka tu otvorena čuvena bolnica Čigota gde se leče ljudi koji imaju problema sa žlezdama, na koje jod između ostalog blagotvorno deluje. Sada će najverovatnije i čuvena klinika za oči Fjodorov tu otvoriti kliniku

Ovo ostalo se sve slažemo, i naravno da uvek može bolje i lepše
Ako si već provukao ceo Beograd onda stavi i Čajetinu. Nemali broj ljudi ne zna da Zlatibor nije mesto za sebe već pripada opštini Čajetina, Zlatibor je naselje u pomenutoj opštini. ;) iako ga je po veličini odavno preteklo.
Zlatibor (samo stambeno jezgro) na teritoriji Beograda zahvata recimo Kalemegdan i Dorćol tako da je u neku ruku minijaturan...i onda normalno da svaka veća spratnost bode oči
Auu ala si nacrtao sve "krmačice", nema toga nigde osim na Novom Beogradu :)
 
Bolje traži rešenje kako da se prave lepše i funkcionalnije zgrade po Beogradu kako bi se narod povratio i opet počeo da sipa pare u poštene investitorske ruke

Ne brini se za investitore u BG, njima pare i dalje kaplju odičnim tempom.

Mislim kad bi gradili zemunice u BG i prodavali ih za 3k kvadrat, da bi se i to kupovalo. Kupci u BG nemaju nikakav standard.
 
Joda ima toliko da je 50-ih godina 20 veka tu otvorena čuvena bolnica Čigota gde se leče ljudi koji imaju problema sa žlezdama, na koje jod između ostalog blagotvorno deluje. Sada će najverovatnije i čuvena klinika za oči Fjodorov tu otvoriti kliniku
Ja bih voleo da vidim neke zvanične cifre koliko je to joda danas jer sama fizika zbog reljefa ne dozvoljava neku primetnu koncetraciju. Slane sobe me ne interesuju. I u Smederevu ima puno grožđa tj gvožđa i dobiše željezaru. Kao što rekoh PR je pogrešan, treba se fokusirati na ono što zaista jeste, a ne prodavanje magle. A ako si često na Zlatiboru onda sve pohvale ;) Samo onda ne pišeš objektivno.

Užice i njegova priča o nekvalitetu vazduha nema ama baš nikakve veze sa Zlatiborom, vidim da nisi upoznat sa time!
Upoznat sam toliko da znam da razlikujem čist vazduh od povremeno čistog vazduha ;) Čistiji je nego u Beogradu to stoji. Opet bi neki PR trebao malo da se obrazuje oko onoga što reklamira.
 
Ne brini se za investitore u BG, njima pare i dalje kaplju odičnim tempom.

Mislim kad bi gradili zemunice u BG i prodavali ih za 3k kvadrat, da bi se i to kupovalo. Kupci u BG nemaju nikakav standard.
Slabo je to za toliki grad, može to znatno više, zato sam i posavetovao MrGood-a da se fokusira na rešenje problema, a ne da agencije moraju da lažiraju tekstove o padu prometa van Beograda (recimo na Zlatiboru) i da prave fotomontažu kako je trg pod vodom...i naročito da se sablažnjavaju tipa "Jaooj užaaas" ;)
Ali srpska posla, 2 čoveka 3 stranke, za crkavanje krave da ne pričam 😉
Ja bih voleo da vidim neke zvanične cifre koliko je to joda danas jer sama fizika zbog reljefa ne dozvoljava neku primetnu koncetraciju. Slane sobe me ne interesuju. I u Smederevu ima puno grožđa tj gvožđa i dobiše željezaru. Kao što rekoh PR je pogrešan, treba se fokusirati na ono što zaista jeste, a ne prodavanje magle. A ako si često na Zlatiboru onda sve pohvale ;) Samo onda ne pišeš objektivno.


Upoznat sam toliko da znam da razlikujem čist vazduh od povremeno čistog vazduha ;) Čistiji je nego u Beogradu to stoji. Opet bi neki PR trebao malo da se obrazuje oko onoga što reklamira.

Haha pa gde nađe reljef!

" Štit od radioaktivnog zračenja​

Jedna od modernih potencijalnih zloupotreba je i korišćenje joda bez recepta i preporuke lekara, što su ljudi radili zbog pretnje da bi moglo doći do nuklearnog rata i radioaktivnog zračenja usled rata u Ukrajini.
Svetska zdravstvena organizacija dala je ranije preporuke koliko kalijum jodida treba koristiti u slučaju nuklearnog akcidenta. "
 
Ćuti kad još nisi otkrio selen i gde ga sve ima prirodno u vodi ;) daleko korisnije za razliku od nepostojećeg joda u vazduhu. No možemo nastaviti tamo u tvojoj temi o Zlatiboru kad ti je već to bolna tačka.
 
Ne postoji traznja za iznajmljivajem koliko za stambenim prostorom. To sto neko zeli da zaradi na tome sto sprecava drugog da kupi stan kako bi ga izdavao toj istoj osobi jednostavno nije nesto sto stvara vrednost u drustvu. Izgradnja stana je stvaranje vrednosti, izdavanje stana je samo transfer bogatstva na kome neko zaradjuje a neko gubi novac. A logika ti je pogresna. Mozda oni koji izdaju stan nisu lihvari, ali nisu ni dobrotvori koji iz altruistickih namera gomilaju stanove kako bi zadovoljili potrebu sirotinje za stanom kad glavom pri cemu im naplacuju najvecu mogucu kiriju koju mogu da ostvare i isteraju ih iz stana kad nadju onog ko im vise placa. Kad ljudi ne bi kupovali stanove za izdavanje (kad bi drzava to nekako destimulisala), cene bi bile nize i obicnom coveku bi bilo lakse da dodje do stana i zadovolji svoje potrebe.
Ovo je suština cele priče.

Nekretnina je neophodna za život, to je njena osnovna namena i suština a postala je sredstvo generisanja kapitala. Prosečan stan danas zaradjuje svom vlasniku prosečnu platu. Dakle kao da prosečan radnik radi za vlasnika i daje mu svoju platu.

Pri tom taj prihod se oporezuje sa 10% ali u praksi ga niko ne plaća jer država namerno to toleriše i ne poštuje svoje zakone. Sa druge strane radniku država uzima na konto poreza i obaveznih doprinosa 45% onoga što zaradi (vrednost koju stvori). Ako bi radnik to izbegavao da plati (u teoriji, pošto u praksi ne može jer poslodavac to uplaćuje pre nego što radniku isplati neto zaradu) išao bi u zatvor, za razliku od vlasnika stana koji renta i koji za to izbegavanje - ništa.

Dakle država stimuliše vlasnike stanova tako što:
1. Traži im manji porez na taj prihod
2. Zapravo taj porez ni ne potražuje jer toleriše utaju

A destimuliše obicnog čoveka da radi tako što:
1. Traži im 4,5 puta veći porez na prihod od.njihovog rada (koji stvara vrednost u društvu) u odnosu na prihod od rente (koja ne stvara vrednost u društvu)
2. Veoma striktno sprovodi tu naplatu za razliku od poreza na rentu

Rezultat: svi bi da budu vlasnici nekretnina i da nista ne rade a lova da kaplje -> nekretnine skupe -> siromasni ne mogu da se skuce -> siromasni placaju bogatima rentu -> siromasni postaju siromasniji a bogati bogatiji -> raslojavanje društva -> destabilizacija drustva i socijalni problemi.

Kome je ovo nije bolesno stanje sistema taj je ili sociopata ili vlasnik stanova koji zivi od rente i ubeđuje sebe i druge da tako treba jer je to tako u kapitalizmu. Pa vidi druže to što je tako na zapadu ne znači da je to dobro. To ce puci kad tad i nastace revolucija i veliki reset. Mozda ne za nasih zivota ali jedinom sigurno jer ovakav "progres" civilizacije nije odrziv. U americi je beskucnistvo normalizovano. Evropa se još i drži nekako zbog socijalnih standarda koje drzave imaju ali ne znam koliko ce još tako biti. Kad se napravi kriticna masa tih ljudi biće sranja.

Jednostavno ko god podržava bull cena nekretnina takodje podržava ovakav civilizacijski scenario raslojavanja, boli ga q za širu sliku jer važno da je njemu super u mehuru.
 
Ovo je suština cele priče.

Nekretnina je neophodna za život, to je njena osnovna namena i suština a postala je sredstvo generisanja kapitala. Prosečan stan danas zaradjuje svom vlasniku prosečnu platu. Dakle kao da prosečan radnik radi za vlasnika i daje mu svoju platu.

Pri tom taj prihod se oporezuje sa 10% ali u praksi ga niko ne plaća jer država namerno to toleriše i ne poštuje svoje zakone. Sa druge strane radniku država uzima na konto poreza i obaveznih doprinosa 45% onoga što zaradi (vrednost koju stvori). Ako bi radnik to izbegavao da plati (u teoriji, pošto u praksi ne može jer poslodavac to uplaćuje pre nego što radniku isplati neto zaradu) išao bi u zatvor, za razliku od vlasnika stana koji renta i koji za to izbegavanje - ništa.

Dakle država stimuliše vlasnike stanova tako što:
1. Traži im manji porez na taj prihod
2. Zapravo taj porez ni ne potražuje jer toleriše utaju

A destimuliše obicnog čoveka da radi tako što:
1. Traži im 4,5 puta veći porez na prihod od.njihovog rada (koji stvara vrednost u društvu) u odnosu na prihod od rente (koja ne stvara vrednost u društvu)
2. Veoma striktno sprovodi tu naplatu za razliku od poreza na rentu

Rezultat: svi bi da budu vlasnici nekretnina i da nista ne rade a lova da kaplje -> nekretnine skupe -> siromasni ne mogu da se skuce -> siromasni placaju bogatima rentu -> siromasni postaju siromasniji a bogati bogatiji -> raslojavanje društva -> destabilizacija drustva i socijalni problemi.

Kome je ovo nije bolesno stanje sistema taj je ili sociopata ili vlasnik stanova koji zivi od rente i ubeđuje sebe i druge da tako treba jer je to tako u kapitalizmu. Pa vidi druže to što je tako na zapadu ne znači da je to dobro. To ce puci kad tad i nastace revolucija i veliki reset. Mozda ne za nasih zivota ali jedinom sigurno jer ovakav "progres" civilizacije nije odrziv. U americi je beskucnistvo normalizovano. Evropa se još i drži nekako zbog socijalnih standarda koje drzave imaju ali ne znam koliko ce još tako biti. Kad se napravi kriticna masa tih ljudi biće sranja.

Jednostavno ko god podržava bull cena nekretnina takodje podržava ovakav civilizacijski scenario raslojavanja, boli ga q za širu sliku jer važno da je njemu super u mehuru.
Vi svi gledate previše široko na ovoj temi. Ima društvenih efekata raznih, ali mislim da treba da se fokusirate svi samo na jednu stvar, a to je rast cena nekretnina. Sve ostalo zanemariti.

Treba da vidite koji su načini da država podigne cene ili da održava cene kao u ovom sada periodu. Da razmislite koji su to sve mehanizmi koji mogu da se koriste. Iz kojih drugih segmenata može da se dodatno prelije ako je potrebno.

I o tome treba da diskutujemo. To će vam dati mnogo realističniji pogled na srpsko tržište i razumevanje realnosti.
 
Koliko vidim počelo je ulaganje u nekretnine putem finansijskih instrumenata. Dobar potez za rast nekretnina bi bio kada bi država stimulisala ovaj vid ulaganja oslobađanjem od poreza na kapitalnu dobit ili umanjenjem poreza na dohodak ili na druge načine.
 
Ćuti kad još nisi otkrio selen i gde ga sve ima prirodno u vodi ;) daleko korisnije za razliku od nepostojećeg joda u vazduhu. No možemo nastaviti tamo u tvojoj temi o Zlatiboru kad ti je već to bolna tačka.
E svašta i ti napisa! Zlatibor je prirodna i zvanično priznata vazdušna banja i to naravno svi znaju, i iznad njega se ukrštaju vazdušne mase sa okolnih planinskih venaca i sa jadranskog mora, a poznato je da more obiluje jodom, i da jod dokazano pozitivno deluje na bolesnike sa problemima na štitnoj žlezdi koja i ima mogućnost da ga skladišti u organizmu.
Kralj ga je otvorio, komunisti dalje razvijali i to je to...
...
Plus uvek zaboravljate da vrlo brzo dolaze trendovi sa Zapada, pa će tako u Ugovore o iznajmljivanju da se stavi i klauzula o godišnjoj indeksaciji renta. Ili za rast cena na malo ili za inflaciju. Ali korekcija na dole ne postoji.
(Isto kao što je pre bilo nezamislivo da se položaj stana, spratnost ili orijentacija posebno naplaćuju, pa je sad to postalo normalno). Vrlo brzo možete učekivati i ovaj trend sa zapada... Pa onda neće biti više živim u stanu 5 godina i plaćam istu kiriju.
...
Jel ovo moguće? Onda nam se nikako ne isplati da uđemo u EU jer će cene tek onda odleteti u nebo! Ako bude morao da se plaća porez na rentanje i na sve i svašta, onda će rentijeri još da podignu rentu da bi pokrili očekivanu zaradu. Mnogi će otići trbuhom za kruhom, skočiće cene održavanja i adaptacije stanova. To može da dovede do još većeg raslojavanja u društvu...a plate naravno niko neće želeti da podigne na EU nivo
 
Vrh