Šta je novo?

Cene nekretnina

Slaba vajda razgovora sa tobom, spao si na plaćene tekstove agencija za nekretnine koje nemaju svoje kancelarije na Zlatiboru i pohlepnih investitora sitnih duša koji nisu počeli gore da grade, pa im svima krivo što promet raste. Umesto da svi oni iskoriste taj budući razvoj Zlatibora za dobrobit i Beograda i Srbije...ali, glupost i pohlepa su čudne boljke
Znači bitno je samo da se gradi? Pazi nije da se ne slažem sa tobom oko razvoja ali ono što ti zameram je žmurenje na sve loše i hvaljenja nečega što još uvek nema, preterivanje sa nekim ciframa oko putovanja i slično. Prvi sam za unapredjenje ka boljem i raznovrsnijem. Zlatibor je niska planina, nije nešto skijaški pogodna pa su se okrenuli odmorima, relaksaciji i dečjim sadržajima, što je ok. Ali i kao takvu planinu mogli smo je sačuvati i učiniti lepšim (imamo mi još planina). Mogao je veći razmak izmedju zgrada sa zelenilom, mogle su lepše fasade sa planinskim odlikama, grad je mogao da donese uredjenje za to ipak je to planina. Zašto ne bismo jednu od naših planina učinili još lepšom? Došao si u situaciju da sem na pešačkom delu u centru nigde ne možeš ni da prošetaš, a da ne izadješ van naselja. Em nema trotoara em je sve prepuno automobila. I nisu to nikakvi plaćeni tekstovi, ako ideš na Zlatibor valjda znaš, jedno vreme nisi mogao da vidiš vlasnike apartmana na ulicama sa ponudom svojih apartmana/soba. Sada ih ima što znači da se ponuda povećala, nekom je bolje nekom lošije.
 
Ne možeš da tvrdiš da ne dodaje. Nije neka naročita, lepa vrednost, ali naravno da dodaje. Ako ti izdaješ nekom, znači da mu pružaš mogućnost da živi i privređuje, jer on ipak nije sposoban da zaradi za stan sam ili neće da ga kupi. Znači da je tvoja ponuda odgovorila na postojeću tražnju. Pružaš uslugu i neko je kupuje. To bi bilo kao da kažeš: Zamisli društvo u kome svi prodaju i niko ne kupuje? Stan koji stoji prazan je trošak u onoj meri u kojoj je mogao da bude ekonomski upotrebljiv. Stan u kome neko živi, troši energiju, vodu, plaća račune i slično, koje posle neko dalje usmerava u ekonomske tokove, ne može da ne dodaje ništa.
Zamisli da stanovnici neke ulice mogu da dobiju pravu da naplacuju prolaz kroz tu ulicu. I da onda kazu "Mi dodajemo vrednost jer da ne prolazis kroz nasu ulicu morao bi da prolazis kroz drugu sto bi ti oduzelo vise vremena, i zato mi dodajemo vrednost", To sto se nesto moze monetizovati i nazvati uslugom ne znaci da se time dodaje vrednost.
Kao sto je neko vec napisao, izdavanje stana moze na neki nacin da se posmatra kao usluga, ali ona dodaje vrednost samo kad se izdaje strancima (mada i tad se dovodi u pitanje jer ugrozava standard domaceg stanovnistva, pa zato mnogi gradovi to pocinju da regulisu), dok u slucaju izdavanja domacem stanovnistvu samo vrsi transfer bogatstva bez dodavanja ikakve vrednosti. Da nema kupovine stanova za izdavanje traznja bi bila manja, cene bi bile nize i onda taj sto iznajmljuje bi bio u mogucnosti da kupi stan. Ovako em nema dovoljno para da kupi, em ti sto kupuju stan za izdavanje mu cine tu kupovinu jos tezim, zaradjuju na njegovoj "muci", i sad ispada da mu stanodavac jos cini uslugu time sto mu izdaje stan :) Kao u seriji "Porodicno blago" kad Tiki Spicu pauk odnese kola, pa mu naplate uslugu sto su mu odneli kola" ;)
 
Kada danas ljudi ne bi kupovali markiranu garderobu, patike, sokove, jedva da bi sedeli u kafićima, ne bi putovali u inostranstvo osim jednom godišnje u neki socijalni smeštaj u Grčkoj na moru, kada ne bi imali kola ili bi imali neku šklopociju koju sami održavaju koliko mogu, itd, siguran sam da bi uštedeli za vikendicu od 30-50 kvadrata.
Ајде да издвојим овај део пошто је он суштина.
Већина становништва ове државе баш тако и живи. И не да не могу да скупе за викендицу од 30-50 квадрата него не могу да саставе крај са крајем.
Па знам десетине људи који никад у животу нису на мору били нигде осим у Црној Гори, не носе никакве брендиране марке а седење у кафићима је ретко, возе аутомобиле од 1000-2000 евра.
Знам их сијасет који уопште и не иду на море, него ту шаку јада одмора што имају искористе да би радили нешто приватно. Евентуално пошаљу жену и децу на 10 дана у Чањ.
 
Већина становништва ове државе баш тако и живи. И не да не могу да скупе за викендицу од 30-50 квадрата него не могу да саставе крај са крајем.

U kojim drzavama koje mi nazivamo normalnom drzavama (i to u sirem smislu, jer prosecan Srba kad kaze normalna drzava u stvari misli na Svajcarsku, Ameriku I eventualno omiljenu Njemacku) vecina stanovnista ne zivi paycheck to paycheck?
 
U kojim drzavama koje mi nazivamo normalnom drzavama (i to u sirem smislu, jer prosecan Srba kad kaze normalna drzava u stvari misli na Svajcarsku, Ameriku I eventualno omiljenu Njemacku) vecina stanovnista ne zivi paycheck to paycheck?
Не знам зашто ускачеш у дискусију а да ниси погледао од почетка о чему се ради. Прича је била да се у Југославији могло остварити решење стамбеног питања чак и ако си најобичнији шљакер.

Не знам како уопште поредити то од плате до плате у Србији и у Швајцарској? У Србији то у огромној већини случајева значи да се штеди и на храни. Да не причам о оделу и сличном.
 
U kojim drzavama koje mi nazivamo normalnom drzavama (i to u sirem smislu, jer prosecan Srba kad kaze normalna drzava u stvari misli na Svajcarsku, Ameriku I eventualno omiljenu Njemacku) vecina stanovnista ne zivi paycheck to paycheck?
On dečko zna,on je tamo ćivot proveo.

Не знам зашто ускачеш у дискусију а да ниси погледао од почетка о чему се ради. Прича је била да се у Југославији могло остварити решење стамбеног питања чак и ако си најобичнији шљакер.

Не знам како уопште поредити то од плате до плате у Србији и у Швајцарској? У Србији то у огромној већини случајева значи да се штеди и на храни. Да не причам о оделу и сличном.

Propusti da odgovaraš na nebuloze.
 
Не знам зашто ускачеш у дискусију а да ниси погледао од почетка о чему се ради. Прича је била да се у Југославији могло остварити решење стамбеног питања чак и ако си најобичнији шљакер.
Moglo, ali tada bila najnormalnija stvar da 3 generacije zive u istom stanu pa cak i ono sto je preostalo od 4. generacije. A danas, ne samo da svako oce svoj stan, nego i za svako dete gleda da kupi bar po jednu gajbu).
 
Moglo, ali tada bila najnormalnija stvar da 3 generacije zive u istom stanu pa cak i ono sto je preostalo od 4. generacije. A danas, ne samo da svako oce svoj stan, nego i za svako dete gleda da kupi bar po jednu gajbu).
Ovo nije nebuloza.Ovo je tačno. U savremenom društvu se autonomija članova porodice povećala. Kohezija odlepila i zato treba više(manjih) stanova.
 
Poslednja izmena:
To su gluposti, u SFRJ je već koncept 3-4 generacije pod istim krovom uveliko izgubljen u gradovima. To je sistem koji opstaje u ruralnim sredinama gde ljudi mogu da prave velike kuće ili više kuća na parceli. Generacija moje prababe već je maksimalno imala dve generacije pod krovom, i to su gledali da promene kako god mogu.
 
Moglo, ali tada bila najnormalnija stvar da 3 generacije zive u istom stanu pa cak i ono sto je preostalo od 4. generacije. A danas, ne samo da svako oce svoj stan, nego i za svako dete gleda da kupi bar po jednu gajbu).
Pa nije tako bas u potpunosti. Barem u mojoj familiji je obicno bila situacija da ako recimo imas troje brace ili sestara, jedan od njih ostane da zivi sa roditeljima i nasledi tu kucu a drugi dobije stan od drzave/firme, kako vec. Tako da u tim porodicama koje dobiju stan od drzave si imao samo 2 generacije, roditelji i deca. Barem je tako bilo u mom okruzenju. I sticajem okolnosti uvek su moje dede dobijale obavezu da ostanu sa roditeljima na selu, a njihova braca i sestre stanove u gradovima. Vise generacija je bilo u porodicama koje nisu dobile stan od drzave/firme.
 
U savremenom društvu se autonomija članova porodice povećala. Kohezija odlepila i zato treba više stanova.

Nema to veze sa savremenim društvom već sa praktičnim okolnostima. Prosečna kupljena kvadratura stana u BG je 57 kvadrata. Koliko generacija može da živi u 57 kvadrata pre nego što se poubijaju? Ja znam ljude koji su sa dvoje dece bili prinuđeni da uzmu roditelje u tako mali stan u BG jer niko nije mogao da brine o njima, to se završilo nekim bolesnim pregrađivanjem mikroprostorija, pravljenjem sobe od kuhinje, a kuhinje od terase itd. Eto ti 3 generacije pod istim krovom, na krv i nož kao u Tesnoj koži.
 
Nema to veze sa savremenim društvom već sa praktičnim okolnostima. Prosečna kupljena kvadratura stana u BG je 57 kvadrata. Koliko generacija može da živi u 57 kvadrata pre nego što se poubijaju? Ja znam ljude koji su sa dvoje dece bili prinuđeni da uzmu roditelje u tako mali stan u BG jer niko nije mogao da brine o njima, to se završilo nekim bolesnim pregrađivanjem mikroprostorija, pravljenjem sobe od kuhinje, a kuhinje od terase itd. Eto ti 3 generacije pod istim krovom, na krv i nož kao u Tesnoj koži.
Ja bolje ne bi odbranio moj argument nego što si ti.Hvala
 
Smanjenje prosecnog kvadrata i rast cene nekretnina drasticno su zbog centralizacije prosto.

Sto veca centralizacija bice gore, isti ljudi sto se guzvaju u 57m2 njih 5oro u BG bi mogli da zive u 90m2 van beograda, naravno povecao bi im se put do posla/skole i sve drugo sto proilazi iz toga ali pad kvadrature je vise simptom potraznje i centralizacije nego icega drugog.

A da ljudi gledaju da obezbede i sebe i decu danas je tacno, polazim od sebe, plan je nekretnina na svakih 5-10 godina ako posao nastavi istim tempom, izdavanje dok deca ne stasaju do 20e godine a posle ostavljam njima da zive a ja cu van BGa verovatno u penziju.
 
Cak i ranije kad si imao porodicu sa decom roditelji su imali za cilj da svakom detetu obezbede posebno mesto za zivot sa njegovom porodicom. Ako seoska porodica ima trojicu sinova i jednu kucu, gde ce svi oni ziveti sa svojim buducim porodicama kad se budu ozenili. I tad je verovatno bio cilj da se na nekom placu podigne kuca za ostalu dvojicu sinova. Neki su i dizali spratove da bi svako dete imalo svoj sprat. Potreba i traznja je oduvek postojala, samo su se ranije kupovali dodatni placevi i pravile kuce ili dizali spratovi, a sad se uglavnom kupuju stanovi, pogotovo iz razloga sto ne zele svi da zive u istom mestu, neko zeli da studira, neko da radi u vecem mestu,...

Ljudi bi mozda kupovali i kuce, ali one su po pravilu vece, samim tim i skuplje (iako su jeftinije po kvadratu), a i nema ih mnogo u ponudi. Trenutno na Halo Oglasima imas 1.5k kuca na prodaju i 10k stanova, lakse je naci Ok stan za neki budzet koji imas negu kucu za isti budzet.
 
Moglo, ali tada bila najnormalnija stvar da 3 generacije zive u istom stanu pa cak i ono sto je preostalo od 4. generacije. A danas, ne samo da svako oce svoj stan, nego i za svako dete gleda da kupi bar po jednu gajbu).
А сада није нормално да живе три генерације у истом стану? Сада је нормално да деца живе са родитељима док родитељи не умру, али нема три генерације јер деца нису добила децу.
Као што сам већ написао, до четрдесете године скоро сви пријатељи мог оца су имали своје некретнине или бар спрат куће. До четрдесете године већина мојих пријатеља и даље нема ништа своје.
 
Osamostaljivanje je češće i kreće ranije. Pogotovo ako se gleda magistrala selo grad.Mislim svima jasno.
 
Zamisli da stanovnici neke ulice mogu da dobiju pravu da naplacuju prolaz kroz tu ulicu.
Ulica je javno dobro, stan ne, tako da primer nije baš adekvatan. Izdavanje ne bi postojalo da ne postoji tražnja za istim. Kada ta tražnja ne bi odgovarala na ponudu, cene bi bile nenormalno velike, a jedini način da se to promeni bila bi izgradnja stanova za rentiranje. Svako ko je pronašao stan na mestu koje mu odgovara, za iznos koji mu odgovara (sigurno nas ima ovde) verovatno je zahvalan na tome. Sad su cene skočile pa se izdavanje doživljava kao lihvarsko špekulisanje, što je pogrešno.
 
Osamostaljivanje je češće i kreće ranije. Pogotovo ako se gleda magistrala selo grad.Mislim svima jasno.

Za Srbiju je prosečna starost odlaska od roditelja 32 godine. U tom smislu smo među najgorima u Evropi.

900px-Map_EU-CC_-_Estimated_average_age_of_young_people_leaving_the_parental_household,_2020.png
 
Ulica je javno dobro, stan ne, tako da primer nije baš adekvatan. Izdavanje ne bi postojalo da ne postoji tražnja za istim. Kada ta tražnja ne bi odgovarala na ponudu, cene bi bile nenormalno velike, a jedini način da se to promeni bila bi izgradnja stanova za rentiranje. Svako ko je pronašao stan na mestu koje mu odgovara, za iznos koji mu odgovara (sigurno nas ima ovde) verovatno je zahvalan na tome. Sad su cene skočile pa se izdavanje doživljava kao lihvarsko špekulisanje, što je pogrešno.
Ne postoji traznja za iznajmljivajem koliko za stambenim prostorom. To sto neko zeli da zaradi na tome sto sprecava drugog da kupi stan kako bi ga izdavao toj istoj osobi jednostavno nije nesto sto stvara vrednost u drustvu. Izgradnja stana je stvaranje vrednosti, izdavanje stana je samo transfer bogatstva na kome neko zaradjuje a neko gubi novac. A logika ti je pogresna. Mozda oni koji izdaju stan nisu lihvari, ali nisu ni dobrotvori koji iz altruistickih namera gomilaju stanove kako bi zadovoljili potrebu sirotinje za stanom kad glavom pri cemu im naplacuju najvecu mogucu kiriju koju mogu da ostvare i isteraju ih iz stana kad nadju onog ko im vise placa. Kad ljudi ne bi kupovali stanove za izdavanje (kad bi drzava to nekako destimulisala), cene bi bile nize i obicnom coveku bi bilo lakse da dodje do stana i zadovolji svoje potrebe.
 
Znači bitno je samo da se gradi? Pazi nije da se ne slažem sa tobom oko razvoja ali ono što ti zameram je žmurenje na sve loše i hvaljenja nečega što još uvek nema, preterivanje sa nekim ciframa oko putovanja i slično. Prvi sam za unapredjenje ka boljem i raznovrsnijem. Zlatibor je niska planina, nije nešto skijaški pogodna pa su se okrenuli odmorima, relaksaciji i dečjim sadržajima, što je ok. Ali i kao takvu planinu mogli smo je sačuvati i učiniti lepšim (imamo mi još planina). Mogao je veći razmak izmedju zgrada sa zelenilom, mogle su lepše fasade sa planinskim odlikama, grad je mogao da donese uredjenje za to ipak je to planina. Zašto ne bismo jednu od naših planina učinili još lepšom? Došao si u situaciju da sem na pešačkom delu u centru nigde ne možeš ni da prošetaš, a da ne izadješ van naselja. Em nema trotoara em je sve prepuno automobila. I nisu to nikakvi plaćeni tekstovi, ako ideš na Zlatibor valjda znaš, jedno vreme nisi mogao da vidiš vlasnike apartmana na ulicama sa ponudom svojih apartmana/soba. Sada ih ima što znači da se ponuda povećala, nekom je bolje nekom lošije.
Po mom mišljenju, nisu smeli da dozvole toliko privatnih zgrada i apartmana na Zlatiboru. Trebalo je da se fokusira ponuda na hotelski smeštaj i prateće sadržaje za takvu vrstu odmora. Sad Zlatibor izgleda kao neka Kaluđerica.
Naravno da nije bitno samo da se gradi, bitno je da se gradi u vrhunskoj tzv.Premijum klasi, valjda više i vrapci znaju moje razmišljanje o tome...! To je upravo fokusiranje na hotelski smeštaj.
Loše smo valjda apsorvirali, ali ajde da ponovimo: Da li je bolje ići u širinu mesta i zauzimati nove livade sa nižom spratnošću, ili ići u visinu i zauzeti svega 1,5% planine na uštrb izgleda koji podseća na solitere?
gustina i visina.jpg


Bolje je naravno ići višlje ali naglašavam, isključivo uz INTERESANTNA REŠENJA na FASADI kako se ta visina ne bi toliko isticala odnosno ublažila, kao recimo ovaj ski centar sa "soliterčinama" od 30-ak spratova u Japanu!
Japan ski resort Tomamu.jpg


Sve u svemu cela Srbija i sva mesta i gradovi nam pate, prvenstveno od sitnih građevinskih parcela i nedostatka dobre volje kod susednih vlasnika kako bi se ukrupnile i na taj način postale "komotnije" za bolja arhitektonska rešenja. Da ne mora arhitekta da dubi na trepavici da bi izvukao svaki mogući kvadrat! Patimo i od alavih i pohlepnih, nestručnih investitora, ali brate mili i od načina razmišljanja kupaca da što si bliže centru to si pametniji...pod parolom lokacija, lokacija i,...samo lokacija ;)

Kad se sve uzme u obzir i nismo tako loši :cool:

Udaljenost fasada je minimum 6m ali je uglavnom više od toga 9 ili 12m, što i nije tako loše (mogao bi i manju ulicu da provučeš!). Vazduh cirkuliše, nema onih zgrada "krmača" ili "fasada na fasadu" koje prave gradske kanjone. Na kraju krajeva ne idem tamo da bi sedeo u sobi, već bio aktivan, na vazduhu...
Važna stvar je da na Zlatiboru nema zagađivača, osim ono malo kuća i vikendica sa ložištem, odnosno svi apartmani se greju strujom ili gasom, nema industrije, nema ni puno automobila od kad su dodali nekoliko parkinga i "oko sokolovo" da patrolira. Tako da ovo gradnje realno ne utiče na prirodu i čist vazduh, na taj izuzetan vazdušni mix koji utiče na zdravlje. Realno svi gore idu prvenstveno zbog zdravlja, a ono nema cenu...konačno nemoguće je tako lako uništiti ono čime ga je Bog obdario (ne bi ni silne sportske ekipe nastavljale iz godine u godinu da sve više dolaze na pripreme, zar ne...isto važi za stalno povećanje broja stranaca). I naravno da se slažem da treba da se poboljšava sve redom, i hoće, i već se radi, ali nema ništa ni od one isključivo pljuvačke pozicije koja realno nije na mestu

Jedna je stvar jasna, kako se ovaj Razvoj, novi sadržaji, premijum hoteli svetskih lanaca i infrastruktura budu završavali videćemo 2-3 skoka cena...a nama koji živimo u glavnom gradu poseban gušt da imamo tako jedno mesto na svega 1.5h od Beograda
 
Vrh