Šta je novo?

Cene nekretnina

Izgleda odavno nisi gledao oglase za apartmane po Kopaoniku ili daleko bilo Zlatiboru?
 
Nažalost, mi smo generalno i dalje na stadijumu ili drži pare u prazno ili što pre nekretnina, i to ne zato što nešto razumemo oko novca, nego što smo tako čuli eto. Mada, može da se postavi pitanje: da li smo tek sada, ekonomskim rastom došli do nivoa gde možemo da govorimo o investicijama druge vrste?
Ekonomija je zanimljiva nauka jer za razliku od računovodstva uzima u obzir i oportunitetni trošak, odnosno sve ono čega si morao da se odrekneš dok si čekao i lupao glavu. Najgore je da pare stoje neupotrebljene, tu nema greške.
Barijera investiranja kod nas naspram u Americi je ogromna.
Ljudi u americi instaliraju Robinhood i unesu kreditnu karticu za direktni transfer na nalog i sve je gotovo za 5 minuta a kod nas ja treba da odem do banke da im dajem pisanu izjavu i potrosim sat vremena svog zivota kad god hocu da uradim transfer novca.
Jos kada pomenes prosecnom srbinu da mora da se bakce sa poreskim prijavama kada god proda akcije koje je kupio mozes da zamislis kakvu reakciju mozes da ocekujes od njega.
Sa druge strane u Americi samo pritisnes dugme i dobijes kompletan poreski izvestaj za Americko trziste i ne brines.

Sve dok je barijera tolika velika suludo je pricati o opportunity cost u Srbiji za prosecnog coveka, ljudi koji investiraju kes u biznis ili druge investicione elemente u Srbiji su u promilima stanovnistva i njima svaka cast.

Zato i kazem, mozemo mi da vodimo diskusiju o losem marketingu i pricamo kako i sta u teoriji, kako u teoriji si mogao sve te pare uloziti u Nvidia akcije pre 4 godine i sada kupiti 3 stana itd ali postoji realnost i raspon izmedju mogucnosti i verovatnoce je ipak veliki.

Da li je moguce da ljudi koji nisu kes stavili u nekretnine pre 4 godine su doneli dobro odluku, a da su pri tome da su investirali u neke druge stvari?
Moguce je da postoje takvi ljudi ali nije verovatno, i dosta su u manjini, verovatno na nivou statisticke greske.

Da li je moguce da su ljudi koji nisu kupili stan i drzali kes u banci bez investiranja poslednje 4 godine doneli dobru odluku? Ne.
 
Nije pitanje bilo upuceno tebi :), niti ocekujem od tebe odgovor, samo kazem da sve ovo sto su napisali izgleda realno isto koliko i obecanja Jezde i Dafine :) Jedina je razlika sto ovde cak i da nemas toliki prinos barem ti ostaje stan, tj. zidovi i mozes da racunas na neki manji prinos i jos manji rast cene.
Ovo je marketing, samo što kada se detaljnije upusti i pročita sve navedeno i malim slovima u njihovoj brošuri nije ovako, ali kako god, po meni jedan novi vid mogućeg poslovanja Investitora i taj koncept, koji kada bi se poboljšao i bio realniji i istinitiji može da bude odličan za investicione kupce pa i Investitora, samo što kod nas izgleda padaju ljudi na ovakve stvari pa tek posle nekoliko godina vide pravu situaciju, takve su reklame i za Zlatibor i Kopaonik gde se dosta njih razočaralo u to obećano to jest ROI i vodjenje tih apartmana, ali nekima je i ok, zato su važni Ugovori i Investitor. Dubai isto na sva zvona reklamiraju sa slicnim ako ne i vecim ROI od 8%...
 
Ovo je marketing, samo što kada se detaljnije upusti i pročita sve navedeno i malim slovima u njihovoj brošuri nije ovako, ali kako god, po meni jedan novi vid mogućeg poslovanja Investitora i taj koncept, koji kada bi se poboljšao i bio realniji i istinitiji može da bude odličan za investicione kupce pa i Investitora, samo što kod nas izgleda padaju ljudi na ovakve stvari pa tek posle nekoliko godina vide pravu situaciju, takve su reklame i za Zlatibor i Kopaonik gde se dosta njih razočaralo u to obećano to jest ROI i vodjenje tih apartmana, ali nekima je i ok, zato su važni Ugovori i Investitor. Dubai isto na sva zvona reklamiraju sa slicnim ako ne i vecim ROI od 8%...
Jel postoji bilo koji investitor bilo gde u svetu koji garantuje prinos od 8% na nepokretnosti koja se kupuje? Ceo marketniski pristup tog tipa mirise na prevaru.
 
Sve dok je barijera tolika velika suludo je pricati o opportunity cost u Srbiji za prosecnog coveka,
Mi se tek razvijamo kao zemlja, ako opet ne budemo unazađeni nekim iznenadnim i neželjenim događajima, postoji šansa da će se birokratija makar malo poboljšati, odnosno da će izgradnja kuće, recimo, biti daleko lakša sa administrativne tačke gledišta, ili da ćemo moći da investiramo na klik, kao što kažeš. Više se tome nadam nego padu cene nekretnina.
 
Ne znam čemu ovolika diskusija i fama oko cena.

Cene će u Beogradu će i dalje rasti narednih 15-20 godina sa kraćim periodima stagnacije u tom periodu, kako za novogradnju tako i za starogradnju.
Od toga da će cene pasti ili doživeti kolaps nema ništa. U najboljem slučaju će biti stagnacija.

Nakon 20 godina od danas - dakle od 2044. godine, počeće da se smanjuje potražnja jer će početi naglo da pada broj doseljenika u Beograd iz unutrašnjosti dok će oni koji već žive u Beogradu početi da rasprodaju stanove kako bi poslali deci u inostranstvo novac da se tamo stambeno obezbede.
 
Pitanje za eksperte na temi

S obzirom da su svi saglasni da će cene rasti u narednom periodu, kojom matematikom bi neko ko štedi za veće učešće mogao da proceni u kom momentu mu se štednja isplati manje/više od kupovine bilo čega što je trenutno dostupno?

Npr. ako ste sposobni da povećate ukupan iznos učešća za 10% godišnje, da li se to na trenutnom BG tržištu isplati ili ne (s obzirom da je YoY cena kvadrata porasla 4.5%)?
 
Jel postoji bilo koji investitor bilo gde u svetu koji garantuje prinos od 8% na nepokretnosti koja se kupuje? Ceo marketniski pristup tog tipa mirise na prevaru.

Sanja: Povrat investicije u Dubaiju događa se na dva načina. Prvi je povrat kroz dugoročni i kratkoročni najam između 8-15% posto godišnje, a na nekim lokacijama to zna biti i više. Treba napomenuti da ono što investitor jako puno vole i trebaju je to što u Dubaiju postoje tvrtke koje se bave čišćenjem i održavanjem stanova za vlasnike koji žive u inozemstvu. To znači da vi njima platite jedan manji iznos mjesečno, a oni za vas iznajmljuju stan, dočekuju i otpremaju goste, čiste i održavaju vaš stan.

S druge strane imamo povrat kroz preprodaju tih stanova. Neki moji klijenti su kupili dva stana, jedan zadrže za sebe, a drugi čekaju da cijena naraste odnosno da je stan spreman za useljenje i tada ga preprodaju za čak 50% veću cijenu.
 

Šta sve napisaše ovde... Dinamika cena u poslednjih 17 godina. Ko ima vremena da čita neka nam kaže da li ima nečeg pametnog.
 
Poslednja izmena:
Moje iskustvo sa nekretninama na moru je:
ne kupuj ako nemaš dovoljno širok krug porodice i prijatelja koji će da koriste istu bar 6mes godišnje.
Ako ćeš da odeš mesec dana leti (koliki ti je GO) džabe ti posao, za te pare možeš da letuješ gde oćeš. Ako ćeš da rentiraš kratkoročno i to zahteva angažovanje od nekog ko će da sedi dole i cima se sa gostima, zarada nije bogzna šta za 3mes sezone.
Šta ćeš ostalih 9 meseci? Niste bili u primorskom mestu u novembru kad krenu kiše, u 17h mrak, nema ni pseta na ulici.
Neće to niko da uzme van sezone a da ga isteraš leti, ustvari ima i ko bi uzeo, al ćeš da dobiješ max 100e mesečno, bar račune da pokrije i da je neko tu.
Jedino ako čuvaš za penzionerske dane, ali onda kupi pred penziju, ili ako si neki remote worker, sve ostalo je zarobljavanje love i pola tog odmora provedeš majstorišući nešto.
Naravno, sa druge strane, ko ima novac i voli, ćeif nema cenu
 
Nije svaki grad na moru veličine Risna ;)
 
Nisam ekspert, ali mogu da pogledam 😅
Kako misliš 10% učešća? Unapred si odredio iznos učešća koje si spreman da platiš?

Malo je nesrećno formulisano, ignoriši tih 10%...

Hoću da kažem, koliko % je potrebno uvećavati iznos učešća u potencijalnom kreditu godišnje da bi štednja imala smisla u odnosu na kupovinu, ako uzmemo u obzir da cena kvadrata raste takođe

U kom momentu kupac može da "nadštedi" rast cene kvadrata tako da prođe bolje čekajući nego da je kupovao odmah

Moja neka matematika na salveti pokazuje da ako kvadrat skače 5% godišnje, za kreditnog kupca je skoro pa nemoguće da nadštedi rast cene kvadrata zbog kirije koju plaća paralelno
 

Šta sve napisaše ovde... Dinamika cena u poslednjih 17 godina. Ko ima vremena da čita neka nam kaže da li ima nečeg pametnog.

Оно што се намеће као закључак је да има „простора“ за раст како цена станова, тако и просечних зарада, и да је тренд знатног повећања оба индикатора врло вероватан у годинама пред нама.
 
Screenshot_20240626-202202.png
 
Nije al ovde se vrte neki Hanioti i Leptokarije i Buljarice 😀 osrednji grad je malo bolja priča. U svakom krenu neke palanačke priče, ko je uzeo pare od sezone, ko se sa kime švaleriše itd. Opet i odatle zimi pobegnu u veći grad.
Upoznao sam jednog dedicu koji je to uradio. Prodaje kuću (sutomore beše), kaže Ja sam mislio da će deca bar koristiti, a oni svake godine idu negde, neće u CG, veći mi je trošak održavanja nego sezonska zarada, nekad ista, a nekad može da se zaradi ali ne mogu da se cimam pod stare dane. Plan mu je da to proda i da kupi stan u BGu za decu, pored njega :) Lik koji nam je izdavao apartman sam kaže da van sezone ode u Bar ili Podgoricu, ostalo je sve mrtvo.

Tast takodje ima kuću u CG, žali što nije prodao Rusima kad je mogao za velike pare. Godinama nismo otišli tamo. Planirao je za penziju ali avaj, tašta bolesna i ne može dole. Tako da kuća propada.
 
Pitanje za eksperte na temi

S obzirom da su svi saglasni da će cene rasti u narednom periodu, kojom matematikom bi neko ko štedi za veće učešće mogao da proceni u kom momentu mu se štednja isplati manje/više od kupovine bilo čega što je trenutno dostupno?

Npr. ako ste sposobni da povećate ukupan iznos učešća za 10% godišnje, da li se to na trenutnom BG tržištu isplati ili ne (s obzirom da je YoY cena kvadrata porasla 4.5%)?
Na trenutnom BG tržištu se isplati.
 
Malo je nesrećno formulisano, ignoriši tih 10%...

Hoću da kažem, koliko % je potrebno uvećavati iznos učešća u potencijalnom kreditu godišnje da bi štednja imala smisla u odnosu na kupovinu, ako uzmemo u obzir da cena kvadrata raste takođe

U kom momentu kupac može da "nadštedi" rast cene kvadrata tako da prođe bolje čekajući nego da je kupovao odmah

Moja neka matematika na salveti pokazuje da ako kvadrat skače 5% godišnje, za kreditnog kupca je skoro pa nemoguće da nadštedi rast cene kvadrata zbog kirije koju plaća paralelno
Ne možeš da nadštetiš ako plaćaš kiriju. Jedino ako ti je štednja toliko veća da oročenjem dela štednje pokrivaš kiriju, a dodatnom štednjom pored kirije nadomašuješ rast kvadrata. Sad sve zavisi kolika je kome štednja. Zato se za život kupuje kad si u mogućnosti. Inflacija će ti svakako jesti ratu kredita u narednim godinama. Naravno, najbolje je kupiti kada cene padnu sa tadašnjom štednjom ali kada i da li će pasti...
 
Tast takodje ima kuću u CG, žali što nije prodao Rusima kad je mogao za velike pare. Godinama nismo otišli tamo. Planirao je za penziju ali avaj, tašta bolesna i ne može dole. Tako da kuća propada.
I moj tast je imao kuću koju je izgradio sa njegovim tatom u CG, nisu hteli da prodaju Rusima kada su im nudili 400k(kada je tastov tata još bio živ)pre koju godinu je prodao za 120k.
 
Оно што се намеће као закључак је да има „простора“ за раст како цена станова, тако и просечних зарада, и да је тренд знатног повећања оба индикатора врло вероватан у годинама пред нама.
Dobro ovaj rast prosečnih plata i penzija se najavljuje od vrha države i do sada je i bila takva politika, a i ostvarena u neku ruku...
 
Vrh