Šta je novo?

Cene nekretnina


Sanja: Povrat investicije u Dubaiju događa se na dva načina. Prvi je povrat kroz dugoročni i kratkoročni najam između 8-15% posto godišnje, a na nekim lokacijama to zna biti i više. Treba napomenuti da ono što investitor jako puno vole i trebaju je to što u Dubaiju postoje tvrtke koje se bave čišćenjem i održavanjem stanova za vlasnike koji žive u inozemstvu. To znači da vi njima platite jedan manji iznos mjesečno, a oni za vas iznajmljuju stan, dočekuju i otpremaju goste, čiste i održavaju vaš stan.
obmanjivanja
S druge strane imamo povrat kroz preprodaju tih stanova. Neki moji klijenti su kupili dva stana, jedan zadrže za sebe, a drugi čekaju da cijena naraste odnosno da je stan spreman za useljenje i tada ga preprodaju za čak 50% veću cijenu.
Ne razumem kako je ovaj tekst relevantan u odnosu na ono sto sam ja napisao. Neko ko je u BG kupio stan pre tri godine je ostvario daleko visi ROI nego ove cifre u Dubaiu. Medjutim, to uopste nije poenta. Neko ko ce ti garantovati bilo kakav povrat novca je prevarant a priori, zamisli da kupis stan i neko potpise da ces imati X% garantovani povrat. Kako to moze iko znati. Pa najvece investicione kuce gde ljudi ulazu milijarde ekspicitno navode disclaimer that investiranje donosi rizike i da je nemoguce predvideti ishod investicije. Ovo je par excellence primer obmanjivanja javnosti.
 

Sanja: Povrat investicije u Dubaiju događa se na dva načina. Prvi je povrat kroz dugoročni i kratkoročni najam između 8-15% posto godišnje, a na nekim lokacijama to zna biti i više. Treba napomenuti da ono što investitor jako puno vole i trebaju je to što u Dubaiju postoje tvrtke koje se bave čišćenjem i održavanjem stanova za vlasnike koji žive u inozemstvu. To znači da vi njima platite jedan manji iznos mjesečno, a oni za vas iznajmljuju stan, dočekuju i otpremaju goste, čiste i održavaju vaš stan.
obmanjivanja
S druge strane imamo povrat kroz preprodaju tih stanova. Neki moji klijenti su kupili dva stana, jedan zadrže za sebe, a drugi čekaju da cijena naraste odnosno da je stan spreman za useljenje i tada ga preprodaju za čak 50% veću cijenu.
Ne razumem kako je ovaj tekst relevantan u odnosu na ono sto sam ja napisao. Neko ko je u BG kupio stan pre tri godine je ostvario daleko visi ROI nego ove cifre u Dubaiu. Medjutim, to uopste nije poenta. Neko ko ce ti garantovati bilo kakav povrat novca je prevarant a priori, zamisli da kupis stan i neko potpise da ces imati X% garantovani povrat. Kako to moze iko znati. Pa najvece investicione kuce gde ljudi ulazu milijarde ekspicitno navode disclaimer that investiranje donosi rizike i da je nemoguce predvideti ishod investicije. Ovo je par excellence primer obmanjivanja javnosti.
 
I moj tast je imao kuću koju je izgradio sa njegovim tatom u CG, nisu hteli da prodaju Rusima kada su im nudili 400k(kada je tastov tata još bio živ)pre koju godinu je prodao za 120k.
Bila je urbana legenda za stare kamene kuće u Boki koje za godinu dana promene tipa 3-4 vlasnika. Dodje rus i kupi kuću za milion. Posle par meseci proda nazad prvom vlasniku ili sledećem rusu za 960-950K. Onda ovaj dalje sledećem za 900K. I tako svi operu pare a u kući zapravo niko ne živi. Država uzme porez i svi srećni.
Sad Ukrajinci i Rusi kupuju da bi živeli i dobili papire, mada je i tamo bila pala cena.
Herceg Novi, Budva, Bar nisu sela, imaju i Dom zdravlja i Pozoriste i škole i fakulteti, dakle može da se živi cele godine. O Solunu da ne pričamo. Ali ipak je to daleko od metropole, kome smeta.
Interesantan je slučaj Trsta. Drugar (dobro situiran, živi preko okeana) razmisljao da se vrati ali Srbija ga ne interesuje toliko, nego eto napalio se na Trst baš za život, kao dovoljno je blizu da je za 6-7h vožnje ovde . Kad je otišao tamo otkrio da to što valja košta, grad je u poluraspadu (po njegovim rečima) izuzev turističkog dela, a ni za izdavanje nije baš sjajno, pa se okrenuo Sloveniji. Onda istraživao Koper, Ljubljanu, i na kraju ne znam šta je odlučio.
 
Poslednja izmena:
Bila je urbana legenda za stare kamene kuće u Boki koje za godinu dana promene tipa 3-4 vlasnika. Dodje rus i kupi kuću za milion. Posle par meseci proda nazad prvom vlasniku ili sledećem rusu za 960K. Onda ovaj dalje sledećem za 920K. I tako svi operu pare a u kući zapravo niko ne živi. Država uzme porez i svi srećni.
Sad Ukrajinci i Rusi kupuju da bi živeli i dobili papire, mada je i tamo bila pala cena.
Herceg Novi, Budva, Bar nisu sela, imaju i Dom zdravlja i Pozoriste i škole i fakulteti, dakle može da se živi cele godine. O Solunu da ne pričamo. Ali ipak je to daleko od metropole, kome smeta.
Interesantan je slučaj Trsta. Drugar (dobro situiran, živi preko okeana) razmisljao da se vrati ali Srbija ga ne interesuje toliko, nego eto napalio se na Trst baš za život, kao dovoljno je blizu da je za 6-7h vožnje ovde . Kad je otišao tamo otkrio da to što valja košta, grad je u poluraspadu (po njegovim rečima) izuzev turističkog dela, a ni za izdavanje nije baš sjajno, pa se okrenuo Sloveniji. Onda istraživao Koper, Ljubljanu, i na kraju ne znam šta je odlučio.
Iskreno ne zanima me toliko šta rade Rusi posle sa tom nekretninom, evo ovde u Grčkoj kada sam išao sa agenticom za nekretnine(nekom starijom bakicom) samo me je odmeravala pričali smo dosta i kada je shvatila da dolazim redovno više od 25god ovde i da sve poznajem i da nisu dirty money, samo je govorila kako je srećna jer nisu dirty money od Rusa, tako da eto ima nekih pretpostavki...Na kraju ti je i drugar uzeo stan u Beogradu 😂😂
 
Ne razumem kako je ovaj tekst relevantan u odnosu na ono sto sam ja napisao. Neko ko je u BG kupio stan pre tri godine je ostvario daleko visi ROI nego ove cifre u Dubaiu. Medjutim, to uopste nije poenta. Neko ko ce ti garantovati bilo kakav povrat novca je prevarant a priori, zamisli da kupis stan i neko potpise da ces imati X% garantovani povrat. Kako to moze iko znati. Pa najvece investicione kuce gde ljudi ulazu milijarde ekspicitno navode disclaimer that investiranje donosi rizike i da je nemoguce predvideti ishod investicije. Ovo je par excellence primer obmanjivanja javnosti.
Apsolitno se slažem, garantovanje može da se stavi u Ugovor pa neka i nema izdavanja neka daje od svojih para i zarade kojom ti je prodao apartman, napisao sam iskreno da ne znam kako to oni regulišu, nego samo deo teksta i marketinškog maila. Potom sam ti napisao gde se sve reklamira povrat od Investitora od 8% i viši, to sam na interentu našao za minut i kao što je pomenuto u Dubaiu dosta njih to reklamira i takav im je marketing, nisam ovde kačio od Investitora to jest developera nego članak...
 
Iskreno ne zanima me toliko šta rade Rusi posle sa tom nekretninom, evo ovde u Grčkoj kada sam išao sa agenticom za nekretnine(nekom starijom bakicom) samo me je odmeravala pričali smo dosta i kada je shvatila da dolazim redovno više od 25god ovde i da sve poznajem i da nisu dirty money, samo je govorila kako je srećna jer nisu dirty money od Rusa, tako da eto ima nekih pretpostavki...Na kraju ti je i drugar uzeo stan u Beogradu 😂😂
Moja prva reakcija je bila: dobro prijatelju, ostarićeš a ne znaš dobro italijanski/slovenački, ustaneš ujutru i očeš da popiješ kafu u kafiću, shvatiš da nemaš sa kime reč da razmeniš.
Kaže "u pravu si". Tako da ni BG nije isključen 😃
 
Ovo je marketing, samo što kada se detaljnije upusti i pročita sve navedeno i malim slovima u njihovoj brošuri nije ovako, ali kako god, po meni jedan novi vid mogućeg poslovanja Investitora i taj koncept, koji kada bi se poboljšao i bio realniji i istinitiji može da bude odličan za investicione kupce pa i Investitora, samo što kod nas izgleda padaju ljudi na ovakve stvari pa tek posle nekoliko godina vide pravu situaciju, takve su reklame i za Zlatibor i Kopaonik gde se dosta njih razočaralo u to obećano to jest ROI i vodjenje tih apartmana, ali nekima je i ok, zato su važni Ugovori i Investitor. Dubai isto na sva zvona reklamiraju sa slicnim ako ne i vecim ROI od 8%...
Ovo zavisi od sadržaja samog rezidencijalnog kompleksa/hotela i nivoa usluge koji pruža, ako objekat ima sve od sadržaja kao što su bazen, kompletan spa i wellness program, restoran, garaže, usluge održavanja itd itd onda postoji mogućnost za znatno brži povrat investicije, nebitno da li je Bgd, Zlatibor, Kopaonik. Međutim konkretno na Zlatiboru, dosta kupaca je htelo da kupi jeftino, da sede po kafićima a apartmani da im sami donose lovu, i onda...kuknjava na sva zvona kako je propao! A cene za divno čudo sve veće i veće! Ima naravno i u Standard klasi apartmana na Zlatiboru koji zarade oko 5-6.000 eura godišnje ali je pristup poslu samih vlasnika koji su fizička lica kao da su hotelijeri ! I naravno nije preko noći nego takvi godinama "gaje" svoje goste koji im se stalno vraćaju.
Premijum je nešto drugo i tu imaš profi ekipu koja se time bavi umesto vlasnika, podrazumeva se da i objekat bude izgrađen u istoj klasi

Važno je istaći da Beograd ima oko 3 miliona noćenja a Zlatibor oko 2,5 miliona noćenja godišnje tako da su to dva vodeća centra, svi ostali su dosta, dosta ispod, jedino što Beograd kao dodatni plus ima znatno više stanova za dugoročno rentiranje. Ma da će se i to delimično ublažiti kada završe autoput do Zlatibora pa bude na 1,5h vožnje.
 
Labude zaboravio si i aerodrom na Zlatiboru koji ce jos malo biti pusten u rad, najkasnije do 2027. @ccc
 
A šta se dešava kad propadne investitor koji ti garantuje 8% ROI i krenu problemi
 
Da, AirPink ce uvesti FlyTaxi liniju a prica ce i da ce Air:GO napraviti aplikaciju za Zlatibor. Sve to ce jos vise povecati cene nekretnina u BG jer ce to biti jedinstven komoditet da zivis i radis u velikom gradu, a za pauzu za rucak mozes da skoknes na planinsko Dedinje na porciju komplet lepinje sa kajmakom od suncokreta


Zbog toga se ocekuje jos veca navala ruskih veganskih hipstera na BG.
 
A šta se dešava kad propadne investitor koji ti garantuje 8% ROI i krenu problemi
Evo malo da se raščlani i razbistri marketing oko 8% na "Dedinju". Pre svega ima tu par stavki.
1.) Oni traže da uplatiš 90% u roku od godinu dana i to vezano za vreme a ne za faze izgradnje! Tek zadnjih 10% ti daju da platiš po primitku ključeva. Pošto je izgradnja obično 2,5 godina oni 1,5 godinu vrte tvoju lovu. Čak i da je oroče u banci imaju 4%.
2.) Ti "stanovi" su ustvari poslovni prostori ili lokali i onda je PDV 20% a ne 10%.
3.) Uslovljavaju te da bi imao taj 8% ROI i tako 5 godina da MORAŠ da kupiš i garažu i od njih skroz namešten stan!! Nameštaj je 20k za najmanji stan. (znači tu su se već dobro ugradili)
4.) Piše da ti tih 8% počinju garantovati tek kad dobiješ ključeve, znači efektivno tek nakon 3 godine jer će biti raznih kašnjenja a sigurno će u pravom ugovoru a ne ovom modelu kalkulacija biti da ako počne i bazen i spa i sve da radi... A do tada niže.
Mislim da na kraju realno je očekivati oko 3,5-4% ROI u najboljem slučaju. A cenu kvadrata su baš digli 4700e... S obzirom na lokaciju mnogo.

Sve u svemu zanimljiva marketinška fora i mislim da će se mnogi uhvatiti... E sad šta piše u pravom ugovoru i sitnim slovima je druga priča. To da oni pokrivaju sve režije je divno, ALI, ali zakonski si ti kao vlasnik odgovoran za plaćanje svih računa EPSu, Infostanu, Telekomu i ostalima. Praktično tvoj je sav liability tj. odgovornost, a njihovo je da skupljaju kajmak. Biće siguran sam klauzula oko toga da je to očekivana ROI stopa a u stvarnosti može da varira od zauzetosti apartmana.
 
Ma de moderno da si pozitivan, jeste da se to danas leci ali pazi sta radis, Natasa Bekvalac snimila pesmu pre 10ak godina "Pozitivna sam" i odmah joj opao promet, samo par nekretnina pazarila od tada, ali naravno na pravom Dedinju ni jednu na Zlatibori beogradskom planinskom dedinju jer original uvek bolji od kopije. Evo kako jedan izgleda

E baš si je pronašao, ona je često na planini...tako da izgleda ono brdašce na kom je dedinje slabo deluje na jednu ovakvu cicu, potrebno je nešto mnogo mnogo jače...pa verovatno zato često dolazi na Zlatibor

Da, AirPink ce uvesti FlyTaxi liniju a prica ce i da ce Air:GO napraviti aplikaciju za Zlatibor. Sve to ce jos vise povecati cene nekretnina u BG jer ce to biti jedinstven komoditet da zivis i radis u velikom gradu, a za pauzu za rucak mozes da skoknes na planinsko Dedinje na porciju komplet lepinje sa kajmakom od suncokreta


Zbog toga se ocekuje jos veca navala ruskih veganskih hipstera na BG.
Ala si se raspričao ko prava alapača :cool:
Cene su baš gadna stvar, opet su sve veće i veće...ali dobro, sa ovakvim pogledom sve se nekako lakše podnese
05.jpg
 
Evo malo da se raščlani i razbistri marketing oko 8% na "Dedinju". Pre svega ima tu par stavki.
1.) Oni traže da uplatiš 90% u roku od godinu dana i to vezano za vreme a ne za faze izgradnje! Tek zadnjih 10% ti daju da platiš po primitku ključeva. Pošto je izgradnja obično 2,5 godina oni 1,5 godinu vrte tvoju lovu. Čak i da je oroče u banci imaju 4%.
2.) Ti "stanovi" su ustvari poslovni prostori ili lokali i onda je PDV 20% a ne 10%.
3.) Uslovljavaju te da bi imao taj 8% ROI i tako 5 godina da MORAŠ da kupiš i garažu i od njih skroz namešten stan!! Nameštaj je 20k za najmanji stan. (znači tu su se već dobro ugradili)
4.) Piše da ti tih 8% počinju garantovati tek kad dobiješ ključeve, znači efektivno tek nakon 3 godine jer će biti raznih kašnjenja a sigurno će u pravom ugovoru a ne ovom modelu kalkulacija biti da ako počne i bazen i spa i sve da radi... A do tada niže.
Mislim da na kraju realno je očekivati oko 3,5-4% ROI u najboljem slučaju. A cenu kvadrata su baš digli 4700e... S obzirom na lokaciju mnogo.

Sve u svemu zanimljiva marketinška fora i mislim da će se mnogi uhvatiti... E sad šta piše u pravom ugovoru i sitnim slovima je druga priča. To da oni pokrivaju sve režije je divno, ALI, ali zakonski si ti kao vlasnik odgovoran za plaćanje svih računa EPSu, Infostanu, Telekomu i ostalima. Praktično tvoj je sav liability tj. odgovornost, a njihovo je da skupljaju kajmak. Biće siguran sam klauzula oko toga da je to očekivana ROI stopa a u stvarnosti može da varira od zauzetosti apartmana.
Vlasnici stanova su (ako investitor propadne posle 3-4god) i dalje vlasnici, i na njima je da odluče šta će da rade. Udeo propalog investitora ulazi u stečajnu masu a vlasnici biraju da li će da biraju novu Real estate management firmu koji može da im ponudi slično izdavanje i odrzavanje, a u praksi niži ROI jer nisu učestvovali od samog početka u priči, da li je to model?
 
Labudu renderi su lepi, ali je realnost jos lepsa!

Pogledajte prilog 203113
Ovaj deo ćemo da proglasimo za "city"...a inače je nekih 400x400m a i slike su ti stare sad je taj deo sređen. Međutim nije to strašno, već nije dobro da arhitektura bude gradska, odnosno da se ispoštuju svi elementi planinske arhitekture...kao francuski Avoriaz recimo (koji ima zgrade sa 15-ak spratova!)
avoriaz_station.jpg
 
Ovaj deo ćemo da proglasimo za "city"...a inače je nekih 400x400m a i slike su ti stare sad je taj deo sređen. Međutim nije to strašno, već nije dobro da arhitektura bude gradska, odnosno da se ispoštuju svi elementi planinske arhitekture...kao francuski Avoriaz recimo (koji ima zgrade sa 15-ak spratova!)
Ne valja taj Avlijoriaz, taj kamenjar pozadi kvari arhitekturu. Zlatibor je bolji, ima beton kamen i kamenjarke a mozes i da sednes u auto pa da se odvezes do prirode ako ti je bas do toga.

Nije to pakao, nego 2u1 planina, win win planina za svakoga!
 
Ovaj deo ćemo da proglasimo za "city"...a inače je nekih 400x400m a i slike su ti stare sad je taj deo sređen. Međutim nije to strašno, već nije dobro da arhitektura bude gradska, odnosno da se ispoštuju svi elementi planinske arhitekture...kao francuski Avoriaz recimo (koji ima zgrade sa 15-ak spratova!)
Pogledajte prilog 203115
Da li si bio skoro na Zlatiboru, da li si video na šta liče zgrade? Da li si video princeza zgradu? I što je najbitnije, da li si kupio tamo nešto premium?
 
Vrh