Šta je novo?

Cene nekretnina

Upravo tako, sigurno je socijalizam imao svojih anomalija ali mladi ljudi sa porodicama su barem imali naznaku i nadu da će posle nekog vremena u firmi ipak doći do kakvog takvog krova nad glavom.
Naravno, neki su ostali kratkih rukava, uplaćivali doprinos a nisu dobili ništa, što nije bilo ispravno, (mogla je država svim takvim da izda neke dugoročne obveznice posle 1994 ili da se obeštete iz stečajne mase propalih firmi).
Ukratko,čini mi se da je bilo humanije nego danas; ja ne vidim kako će mlad čovek sad da dođe do krova nad glavom izuzev ako neko ne umre pa mu ostavi nasledstvo, ili da se zaduži po lihvarskim kamatama.
Ko je imao para i dobro zarađuje, za njega nije bilo zime, ni tad ni sad
 
Upravo tako, sigurno je socijalizam imao svojih anomalija ali mladi ljudi sa porodicama su barem imali naznaku i nadu da će posle nekog vremena u firmi ipak doći do kakvog takvog krova nad glavom.
Naravno, neki su ostali kratkih rukava, uplaćivali doprinos a nisu dobili ništa, što nije bilo ispravno, (mogla je država svim takvim da izda neke dugoročne obveznice posle 1994 ili da se obeštete iz stečajne mase propalih firmi).
Ukratko,čini mi se da je bilo humanije nego danas; ja ne vidim kako će mlad čovek sad da dođe do krova nad glavom izuzev ako ne umre pa mu ostavi nasledstvo, ili da se zaduži po lihvarskim kamatama.
Ko je imao para i dobro zarađuje, za njega nije bilo zime, ni tad ni sad
Tačno, no baš me briga za humanost (ne baš stvarno, ali...) već sloboda je bitna. Bitno je i vlasništvo da bi ljudi bili slobodni.

Ovo je plodno tlo za svakog diktatora kome se digne.

Ovako se ubija ljudski potencijal.
 
Pomislio sam, Kaća daj neki znak ako su te kindapovali :) U pravu je žena ali mi sve izgleda.kao fontana želja. Zašto bi vlast menjala svoje prioritete zbog tamo nekih studenata iz unutrašnjosti ili dvoje mladih koji su se uzeli pa gledaju sa se skuće?

Vlast je izabrana na izborima i ima podršku naroda za sve pa i za stanje na tržištu nekretnina.
 
Pomislio sam, Kaća daj neki znak ako su te kindapovali :) U pravu je žena ali mi sve izgleda.kao fontana želja. Zašto bi vlast menjala svoje prioritete zbog tamo nekih studenata iz unutrašnjosti ili dvoje mladih koji su se uzeli pa gledaju sa se skuće?

Vlast je izabrana na izborima i ima podršku naroda za sve pa i za stanje na tržištu nekretnina.

Neće se skoro promeniti ništa na bolje, ali krčag ide na vodu dok se ne razbije. Kada se pola ovog naroda bude iselilo i zameni ih ekipa sa bliskog istoka, neko će se dosetiti da rešava probleme i običnog čoveka, samo će biti kasno tad.
 
Neće se skoro promeniti ništa na bolje, ali krčag ide na vodu dok se ne razbije. Kada se pola ovog naroda bude iselilo i zameni ih ekipa sa bliskog istoka, neko će se dosetiti da rešava probleme i običnog čoveka, samo će biti kasno tad.
Kažem ja. Subvencije za stanovanje. 50% rente plaća država, tamo negde kroz 10 godina.

Takođe možda je dobro dodeliti podsticaje za AirBnb i generalno stan na dan. Razne olakšice i subvencije za rentijere. To će sigurno održati i pogurati ovaj sektor. Tu nema promašaja.
 
Neće se skoro promeniti ništa na bolje, ali krčag ide na vodu dok se ne razbije. Kada se pola ovog naroda bude iselilo i zameni ih ekipa sa bliskog istoka, neko će se dosetiti da rešava probleme i običnog čoveka, samo će biti kasno tad.
Tako je. Nema sabornosti pa čovek mora use i u svoje kljuse tj živimo period individualizma.
Mene odbija kolektivno - višeporodicno stanovanje. Najviše do 4 stana u zgradi ili kuća.
Ko nije vezan za BG onda okolina Sopota, Mladenovca, Čačka, Kragujevca...
Srem je u problemu jer nema vode, prskaju se usevi nenormalno, nema šume, ekstremni su vremenski uslovi - leti pretoplo, zimi košava..
Šumadija je keva :)
 
Pomislio sam, Kaća daj neki znak ako su te kindapovali :) U pravu je žena ali mi sve izgleda.kao fontana želja. Zašto bi vlast menjala svoje prioritete zbog tamo nekih studenata iz unutrašnjosti ili dvoje mladih koji su se uzeli pa gledaju sa se skuće?

Vlast je izabrana na izborima i ima podršku naroda za sve pa i za stanje na tržištu nekretnina.
Država se već umešala već u poslovanje NBS kada je ograničila kamatne stope, iako ni to nije morala. Nije sve ni do vlasti. Elastičnost tražnje za stanovima je nikakva. Tražena količina samo neznatno reaguje ili ne reaguje uopšte na promenu cena. Da sutra skoče cene za 200, 300e/m2, to gotovo uopšte ne bi promenilo tražnju. Zato što svi hoće da se skuće ili investiraju u Bg, te se sav višak sredstava sliva na jedno mesto. Na takav rast tražnje mora da se odgovori masivnom ponudom, odnosno izgradnjom, što se možda i desi. Tržište će se onda samo regulisati.
 
Tipičan naš mentalitet, ne veruje da neko drugi može da stekne na pošten način, jer on sam ne može. Krov nad glavom traži na najatraktivnijim lokacijama u državi, stalno traži intervenciju države, nekog velikog brata, da mu neko nešto omogući. Tiho pati za komunizmom, stanarskim pravom i stanovima za džabe.
 
Tipičan naš mentalitet, ne veruje da neko drugi može da stekne na pošten način, jer on sam ne može. Krov nad glavom traži na najatraktivnijim lokacijama u državi, stalno traži intervenciju države, nekog velikog brata, da mu neko nešto omogući. Tiho pati za komunizmom, stanarskim pravom i stanovima za džabe.

Opusti se, nema revolucije, neće ti niko uzeti to što si stekao krvavo sa svoji 10 prsta...
 
Kako ne reaguje kad je pala tražnja 30% u 2023. godini?
U pravu si, tražnja je bila suluda pa je i morala da se malo oladi. Mislio sam više na opšti trend neelastičnosti, odnosno veoma blage padove cena prema tražnji. Ono što je uticalo na taj pad je između ostalog i slaba ponuda. Ne možemo da povećamo ponudu tamo gde je ljudi najviše žele. Zida se gde god se može, ali to nije dovoljno. Potreban je duži vremenski period kako bi ponuda odgovorila na sadašnju tražnju.
 
Olakšice i subvencije prilikom kupovine prvog stana:
-za mlade mame do 20k eura
-povrat PDV-a
-apsolutni porez
Stanovi za bezbednjake koji su bili dodeljivani za 550eur po m2 pre nekoliko godina i koji su se gradili širom Srbije, mislim da se i dalje grade...
Neke najave da će biti slično i za neke druge kategorije...
Nije da baš nema nikakve volje od strane državne politike vezano za kupovinu prvog stana.
Kad se porodila moja zena, pre 2 godine, nikako nismo mogli da izvucemo tih 20k za prvu nekretninu, to je napravljeno tako da je maltene nemoguce da se dobije
 
U pravu si, tražnja je bila suluda pa je i morala da se malo oladi. Mislio sam više na opšti trend neelastičnosti, odnosno veoma blage padove cena prema tražnji. Ono što je uticalo na taj pad je između ostalog i slaba ponuda. Ne možemo da povećamo ponudu tamo gde je ljudi najviše žele. Zida se gde god može, ali to nije dovoljno. Potreban je duži vremenski period kako bi ponuda odgovorila na sadašnju tražnju.

Ponuda je slabija nego što je bila generalno i tome uzrok mogu biti i visoke kamatne stope koje sprečavaju trenutne vlasnike da izađu na tržište (npr. da prodaju trenutni stan i da kupe drugi ili dva manja uz pomoć kredita itd.)

Mislim da su prodavci dosta konzervativni trenutno, po oglasima mi se čini da je dosta gore nego što je bilo npr. početkom 2023.

Voleo bih da čujemo neko mišljenje iz industrije oko novogradnje van centralnih opština. Čini mi se da prodaja ide dosta sporo ako nije lux za 4-5k evra kvadrat. Približavamo se momentu kada više neće biti novogradnji po starim cenama upisanih u katastar (možda od 2025. najzad), tad će biti očiglednije kako ide prodaja investitorima.
 
Vrh