Šta je novo?

Cene nekretnina

@Hristiana jel pala cena malih stanova u strogom centru Beograda kao sto si najavljivala?
Nikada nisam to rekla. Čak sam ubeđena da će strogi centar i te kako držati cenu. Grad je pun stranaca.

Periferija je nešto drugo. Čim se rat završi i Rusi se vrate kući, cene će pasti prilično, ali to neće biti tako brzo.

Ima li ko da mašta o tome da živi na moru😎?

Ja u Beogradu realno ne volim skoro ništa, osim što nudi anonimnost jer je veliki grad. Maštam o tome da živim u većem gradu na primorju i džogiram na keju svaki dan💪
 
Nikada nisam to rekla. Čak sam ubeđena da će strogi centar i te kako držati cenu. Grad je pun stranaca.

Periferija je nešto drugo. Čim se rat završi i Rusi se vrate kući, cene će pasti prilično, ali to neće biti tako brzo.

Ima li ko da mašta o tome da živi na moru😎?

Ja u Beogradu realno ne volim skoro ništa, osim što nudi anonimnost jer je veliki grad. Maštam o tome da živim u većem gradu na primorju i džogiram na keju svaki dan💪
I to je diskutabilno koliko njih će hteti da se vrati, imaju škole otvorili su i biznise ovde, bolja je klima itd... Kao i neki naši što su otišli preko da zarade neke novce i kao hoće da se vrate čim ispune tu zamisao ali uglavnom se ne vrate. Rusi koji su došli su mislim targetirani kao na neki način dezerteri tamo u Rusiji pa im nije baš poželjno da se vraćaju u isti režim u svoju državu. A i lično mislim da im je ovde dobro i da su se vrlo dobro snašli i da žive, ok verovatno će neki deo da se vrati koji živi u ozbiljno razvijenim gradovima u Rusiji... Ratu se ne vidi kraj, čak naprotiv, možda i početak nekog hladnog rata u kojoj je centralna sila Rusija sa jedne strane...
Ja gledam i hteo sam u budućnosti da živim na Halkidikiju barem celo leto, Hanioti ali kada sam prošle godine gledao cene novogradnje (nekih lepših) veoma se podigla cena tipa oko 2500eur/m2 i više i kod njih je jos porez i dodatne usluge prilikom kupovine dosta skuplje od nas, za starogradnju dodaješ oko 30% porez na cenu a za novogradnju oko 12-13%, evo sada idem ponovo pa ću ponovo baciti pogled na stanje nekretnina...
Znam da Beogradjani ulažu u nekretnine u Trstu..
Za ostale gradove i države na priobalju ne znam cene niti sam razmatrao život...
Istra je lepa...
Dubai kada popravi klimu, jer uveliko rade na sejanju oblaka, će po meni biti odličan grad za život...
 

Da li ovo stvarno neko kupuje?
Znam ko ovo prodaje. Ovo je APP cena. Čovek je stavio oglas pa kad proda. Moj komentar je bio da traženu cenu neće dobiti ni pod tačkom razno, ali svestan je toga.
 
Znam da Beogradjani ulažu u nekretnine u Trstu..
Imaju li Žabari program zlatne vize?

Ima li zapravo ikakve koristi od stana u Trstu obzirom da je mrtva trka koji je grad gori da l Trst ili Solun od tih nama najbližih velikih primorskih gradova?

Ako bi birao nešto u toj regiji gledao bih Portopicolo kraj Sistijane. To je već druga priča u odnosu na raspali Trst
 
Pisao sam ranije, neko me je pitao vezano za nekretnine u Srbiji i bukvalno sam rekao da ne znam u kom pravcu ide jer ne razumem nase trziste nekretnina. Svaku zemlju u evropi ili sa strane kada pogledam, postoje korekcije samo kod nas nista i nemojte mi pocinjati sa tim da samo nekretnine znamo, imamo Kinu kao zemlju koja isto tako razmislja pa su cene nekretnina pale. Cudo jedno od trzista :D Daleko bilo da pocne rat, ovi nasi bi podigli cene iz ko zna kog razloga.
Teško je bilo šta konkretno reći jer ima previše stimulansa na koje ljudi, odnosno ekonomija reaguje. Toliko sila deluje na rast nekretnina i agregatnu tražnju uopšte. Državne nabavke, recimo, kao jedan od najneporsrednih načina kreatora politike da utiču na tražnju. Koliki će samo autput proizveti jedan Expo, sa svim tim silnim projektima koji su planirani. Samo jedan autoput da gradiš, pa će tu biti potraživano pregršt dobara i usluga koji će dalje multiplikativno uvećati tražnju i dohotke. Naš problem će biti doslovno uvećanje agregatne ponude. Kako obezbediti toliko količinu rada, kapitala i tehnološkog znanja da sve to pretvori u autput. Ekonomisti kažu da na kratki rok mora da se bira između inflacije i nezaposlenosti. Jedno je sigurno: mi nezaposlenost ne možemo sebi da priuštimo sada.
Malo je bilo teško slušati je, mada se u načelu slažem se njenom poentom. Ako ljudi ne mogu da reše osnovne životne potrebe ovde, na kraju će gledati da beže negde tamo gde je trava zelenija, a država realno treba i o tome da razmišlja, a ne samo o porezu od lux gradnje.
Bilo je teško slušati je jer je frustrirana politikom države koja ne radi gotovo ništa da ublaži situaciju. Država se umešala u poslovanje banaka tako što je ograničila kamatne stope, pitanje je da li je to bila prava odluka ili je moglo nešto drugo da se smisli. Svakako, ne treba očekivati ništa od državnog aparata, već tražiti rešenja za sebe unutar ovoga što je.
 
Poslednja izmena:
Čim se rat završi i Rusi se vrate kući, cene će pasti prilično, ali to neće biti tako brzo.
Veoma je naivno to očekivati. Multiplikativnim efektom njihova potrošnja je već stimulisala tržište i izazvala brojne izdatke od strane potrošača. U prevodu, sve je to dobro podmazalo mašinu lične potrošnje. Jedna njihova rublja generisala je minimum pedeset puta više tražnje podizajući cene doslovno svemu. A kad odu? Isto tako, samo još jače.
 
Poslednja izmena:
Imaju li Žabari program zlatne vize?

Ima li zapravo ikakve koristi od stana u Trstu obzirom da je mrtva trka koji je grad gori da l Trst ili Solun od tih nama najbližih velikih primorskih gradova?

Ako bi birao nešto u toj regiji gledao bih Portopicolo kraj Sistijane. To je već druga priča u odnosu na raspali Trst
Ne znam za zlatnu vizu, niti sam lično gledao Trst za ulaganje, nego je dosta Beogradjanina tamo kupovalo investiciono stanove, korist su imali od izdavanja...
Teško da se može reći za Trst i Solun da su neki katastrofa gradovi, čak naprotiv, ali ok to su sada već neka lična mišljenja...
 
Sto ga ne naucis sta znaci fensi i lux? Njemu je izgleda forma ideale vrhunac luxa.
Ma nije lik u nekoj ogromnoj lovi. I on je svestan da nije lux, nego je*******iga, sad svaki stan u oglasima ima to "lux", u stvari stanovi opremljeni u Ikei/Formi ideale... šta ćeš, kad svi tako stavljaju što ne bi i on.
 
Ti gledaš iz ugla podstanara. Ja gledam kako da podstanari pomognu sektoru nekretnina na obostranu korist.

I u vezi poslednje rečenice, pa ko treba da se bogati, ako ne investitori i izdavaoci? Pa krediti se i uzimaju da bi se kapital uvećao. Treba naći neko rešenje da svi budu u plusu i podstanari i izdavaoci.
Ja ti zelim da i ti budes podstanar pa da budes u tom plusu za koj se zalazes, i da doprineses bogacenju stanodavca i sektora nekretnina..
 
Da li se neko od starijih seca koji su bilo uslovi za kupovinu stanova na kredit 80ih godina (na primer izmedju 1980 i 1990)? Da li je tada postojalo obavezno ucesce od 20% kao sada? Da li su tada stambeni krediti bili u dinarima ili u markama? Znam da je mnogo ljudi tada resilo stambeno pitanje kroz kredite oni koji nisu mogli da dobiju stan od firme, pa me zanima jeli njima bilo to laganica prica ili su ipak morali imati neku lovu za ucesce.
 
I to je diskutabilno koliko njih će hteti da se vrati, imaju škole otvorili su i biznise ovde, bolja je klima itd... Kao i neki naši što su otišli preko da zarade neke novce i kao hoće da se vrate čim ispune tu zamisao ali uglavnom se ne vrate. Rusi koji su došli su mislim targetirani kao na neki način dezerteri tamo u Rusiji pa im nije baš poželjno da se vraćaju u isti režim u svoju državu. A i lično mislim da im je ovde dobro i da su se vrlo dobro snašli i da žive, ok verovatno će neki deo da se vrati koji živi u ozbiljno razvijenim gradovima u Rusiji... Ratu se ne vidi kraj, čak naprotiv, možda i početak nekog hladnog rata u kojoj je centralna sila Rusija sa jedne strane...
Ja gledam i hteo sam u budućnosti da živim na Halkidikiju barem celo leto, Hanioti ali kada sam prošle godine gledao cene novogradnje (nekih lepših) veoma se podigla cena tipa oko 2500eur/m2 i više i kod njih je jos porez i dodatne usluge prilikom kupovine dosta skuplje od nas, za starogradnju dodaješ oko 30% porez na cenu a za novogradnju oko 12-13%, evo sada idem ponovo pa ću ponovo baciti pogled na stanje nekretnina...
Znam da Beogradjani ulažu u nekretnine u Trstu..
Za ostale gradove i države na priobalju ne znam cene niti sam razmatrao život...
Istra je lepa...
Dubai kada popravi klimu, jer uveliko rade na sejanju oblaka, će po meni biti odličan grad za život...
Svako gleda da se vrati svojoj kući i svojoj porodici. Nije baš da su došli u neku finu i sređenu državu. Realno tu su jer nemaju gde. Ogroman je influx u ekonomiju proizišao iz boravka Rusa ovde, a dokle će to trajati, to je drugo pitanje. Bar polovina njih preživljava nekako i Boga moli da se rat što pre završi. Druga polovina se snašla finansijski dobro, nakupovali su stanove ovde, ali znaju vrlo dobro gde im je kuća.

Ova cena od 2.500 EUR koju pominješ za solidne stanove na moru u pristojnim gradovima je sasvim Ok, bar znaš za šta si dao novac. Uživaš u moru i morskom vazduhu, vredi platiti toliko. U Beogradu za te pare dobiješ stan na Petlovom brdu🙄.

Koga posao vezuje za Beograd, ok, razumem, do pre neku godinu i sa mnom je bila takva situacija. Koga ne vezuje, ima mnogo lepših mesta za život.

Ja Dalmaciju i Istru baš volim, ali s obzirom na to kako su se tamo proveli Srbi pre 30 godina, sumnjam da bih se usudila da tamo kupim stan. O Hrvatskoj sveukupno mislim da je jedna užasna država. Ne dao ti Bog da padneš šaka njihovim institucijama, gore su od naših. Srbiju vode sendvičari, nepismenjakovići, neznalice, osobe granične inteligencije, primitivci, dok Hrvatsku vodi ekipa iz mračne trijade.

Kako ide procedura za Srbe koji se odluče da kupe stan u Trstu? Možeš biti tamo koliko želiš tokom cele godine? Tamo je baš solidna cena kvadrata.
 
Da li se neko od starijih seca koji su bilo uslovi za kupovinu stanova na kredit 80ih godina (na primer izmedju 1980 i 1990)? Da li je tada postojalo obavezno ucesce od 20% kao sada? Da li su tada stambeni krediti bili u dinarima ili u markama? Znam da je mnogo ljudi tada resilo stambeno pitanje kroz kredite oni koji nisu mogli da dobiju stan od firme, pa me zanima jeli njima bilo to laganica prica ili su ipak morali imati neku lovu za ucesce.
Imaš odgovor u našim starim serijama. Ali ukratko, nije se zvalo učešće već si mogao da uzmeš kredit 7x veći od iznosa koji si položio (u prevodu dao učešće) tako da to izađe opet na 15% učešća otprilike. I da firme su davale te "kredite" ali opet si morao da ispuniš neke kriterijume tipa: koliko si dugo u firmi, broj članova porodice, koliko dugo si podstanar, i slično.
Imaš sve objašnjeno u seriji Vruć vetar ali ne one prve kad su još živeli u starom stanu već kad su se preselili u novi pa kad žena uzima kredit od JATa.
U svakom slučaju nikad nije bilo lako.
 
Krediti su bili u dinarima, što te ozbiljno opterećivalo prvih par godina, a kasnije to pojede inflacija (usklađivanje uvek kaskalo za realnim životom) pa posle 3-4 god plaćaš smešnu cifru.
Pola društva kupovalo i zidalo vikendice na kredit po planinama, Cg i Hrv.
Interesantno da su građ kuće 80tih (Napred, Rad, Komgrap i sl) vršile direktnu prodaju gastarbajterima i ljudima sa kešom i to je bila veoma ozbiljna cifra (cca 4.000 DEM kvadrat u dinarima, dobiješ popust ako plaćaš u DEM) ali si postajao vlasnik. U ukupnom zbiru možda je 10% bilo starih (predratnih) i novih vlasnika, svi ostali su bili nosioci stanarskih prava (a vlasnici firme ili vojska, MUP, SIZ zdravstva, itd) i od njih su nosioci otkupljivali početkom 90tih.
 
Imaš odgovor u našim starim serijama. Ali ukratko, nije se zvalo učešće već si mogao da uzmeš kredit 7x veći od iznosa koji si položio (u prevodu dao učešće) tako da to izađe opet na 15% učešća otprilike. I da firme su davale te "kredite" ali opet si morao da ispuniš neke kriterijume tipa: koliko si dugo u firmi, broj članova porodice, koliko dugo si podstanar, i slično.
Imaš sve objašnjeno u seriji Vruć vetar ali ne one prve kad su još živeli u starom stanu već kad su se preselili u novi pa kad žena uzima kredit od JATa.
U svakom slučaju nikad nije bilo lako.
Разлика је у следећем, тада су и најнижи сталежи друштва правили своје куће и викендице. Тешко се живело али ретко ко је остао без крова над главом и то у најгорем случају јер је већина имала неке викендице или куће на селу. Сада ни у једном граду у Србији не можеш да направиш кућу или купиш стан ако ти примања нису бар два пута већа од просека.
 
Сада ни у једном граду у Србији не можеш да направиш кућу или купиш стан ако ти примања нису бар два пута већа од просека.
Teško je i sa tim primanjima.

Pravimo jedno vrlo neslobodarsko društvo. Bez kočnica, što je najgore.
 
Vrh